OA akt eker 'Kunst-budget moet weer op peil 1979' OP PROVINCIAAL KANTOOR IN RENESSE Nieuwe opleiding duikers project Oosterschelde 'Het zijn echte driftkikkertjes itsen: ras oetbal Terneuzenaar verliest op alle fronten zaak tegen gemeente [enburg Alternatieve straf voor dreigen met broodmes [GINA SPORT; roes VRIJDAG 29 JUN11984 CULTURELE RAAD WIJST BEZUINIGINGEN AF RENESSE - Met enkele drukken op de knop heeft gedeputeerde J. Ventevogel gisteren in het VVV-kantoor in Renesse het nieuwe com putergestuurde logies-informatiesysteem van de Provinciale VVV in werking gesteld. Kamerleden vrezen voor vervuiling door Hoechst André van Himme: Ik ga toch door Nieuwe beheersgebieden aangewezen THOOLSE DRIELING TREKT VEEL BEKIJKS Boete voor slaan politieman V erontrusting Ben W Hulst over verlaging uitkeringen C" Yker t de Trimclub Aarden- niddag wordt geopenj niet zoals eerder vet- en niet zoals eerder yan de tijdstippen van nabijgelegen Belgische j het programma staat, J dat van de trimmers [jden zijn aan de Eede- i 5200 meter buiten de kleedgelegenheid en ■emeester van Dongen- I op het programma van was BC Sas tegen BC een verlieswedstrijd en ans om het ongeslagen j|nog een fikse 30-0 voor een handicap die bij de ■gen. (aanzienlijk geslonken: Inog slechts 12 punten ptand voor de Hulsterse eginfase van de tweede |has volledig in Hulsterse Sas speelde zeer on- lldig, en leed veel te Innodig balverlies. Hulst 1 sterk opzetten, ditmaal lia de levensgevaarlijke Itter Ton de Booij, an- lal topscorer met 28 pun- fa 10 minuten was de pap achterhaald: 62- dat moment speelde learns op gelijke basis en |was uiteraard te erva- te sterk om de wed- laan Sas te laten. Uitein- was de nederlaag toch raaglijk voor BOS, dat 6-87 de wedstrijd, en der ook de beker aan BVH1 1 laten. •rrein aan de Kattendljk- |k in Goes wordt het pro- na geopend om half I Er wordt weer gereden E klassen. I DAMME neer aan bod, de een- toor die maar één op- derne voetbal lijkt er ihte spits. Vrijwel geen nensen vooraan. Twee maximum. Vaak ge slechts één puntspeler iten maar moet zien te oetbal. :ige voormalige Portugese g van de nog altijd toene- ïs aan. Spelen tegen een :ent. Er voor zorgen dat ji) en timeter ruimte. Daarom um te blijven. Daar wordt ker die sterk in de lucht is- sch, om maar een dwars- jk mogelijkheden. Een ste- bikkelharde voorstoppers sterven. „Bovendien", zegt lergelijke spits als je geen Let huidige voetbal ook niet rumspits is meestal niet de u staat. Hij moet het voor- Als die niet komen, is ranse elftal en Girondins geeft hij meteen toe: n®1 oonheid. De toeschouwers eeft Frankrijk zoveel goe- reatief bezig zijn", ddels, danst al heel wat /oetbalselectie. Vrijwel al- uitgenodigd, maar vrijwe1 ats. „Omdat", meent nij- t die kunnen scoren. reel vuil werk opknapP6^ nsen. Daarnaast verwac» t. Degene die scoort staat i» zorgt dat je kunt scoren,e" geeft, wordt vaak verge- Itijd dankbaar werken Het meer. Er wordt meer ver daarom is er vrijwel g# Frankrijk heeft alleen La- op Erwin Vandenbergh e unterspecialisten. JoegoS'8" jl Denemarken het gevaat' id gesoleerd moet worde»- tummenige en Rudi Volle- echte centrumspits, maa ach Cabrita die liever op 0 ie hand om de sluwe Santi' sn Camataru inmiddels w te zijn'. Het geeft nog rnaa .dering daargelaten, vol g e échte spits zijn plaats g VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws Provinciebestuur heeft alle re den om het budget voor pro fessionele kunst weer op het peil van 1979 terug te brengen. Het bedrag waarmee de rijksbijdrage voor professio nele kunst is verhoogd, zou daar nog bovenop moeten ko men. Dat schrijft de Zeeuwse Culturele Raad (ZCR) in een brief die binnenkort naar Ge deputeerde Staten wordt ge stuurd. De brief is een reactie op een notitie van ZCR-directeur H. Koch, waarin deze tot de con clusie komt, dat het Zeeuws Provinciebestuur de laatste 5 jaar al 25 procent heeft bezui nigd op haar budget voor pro fessionele kunst. Dit terwijl andere sectoren er alleen maar beter op zijn geworden. Koch sprak in zijn notitie de vrees uit voor verdere bezui nigingen, goed voor een 'com pleet failliet' van het Zeeuws Kunstenbeleid. De Zeeuwse Culturele Raad, die gisteren beduusd reageer de, wees verdere bezuinigin gen op de professionele kunst volstrekt van de hand. Aanleiding tot de veront rusting is een algehele bezui nigingsronde van om en nabij de 2,5 procent, die wat meer fi nanciële ruimt moet scheppen voor nieuwe provinciale uit gaven. Deze bezuinigingsron de moet een jaarlijks beschik baar bedrag van 1,5 miljoen gulden opleveren. De wel zijnssector, die het meeste pro vinciale geld opslokt, moet ook het meest aan de bezuiniging bijdragen, namelijk 3,4 ton. De Zeeuwse gedeputeerden zijn het er nog niet over eens wat daarvan uit de begrotingspos ten voor professionele kunsten moet komen. In de raad wer den de bezuinigingsplannen gisteren gekwalificeerd als een 'dikke brij' en 'mistig'. De verontrusting van de ZCR is nog versterkt door de aankondiging van het Rijk dat het beleid voor symphonie-or- kesten, grote toneelgezel schappen en grote musea zal worden gecentraliseerd. Als gevolg daarvan zou Zeeland jaarlijks 1,4 miljoen gulden in moeten leveren ten behoeve van voorzieningen elders. ZCR vreest dat vooral ook dit nade lige gevolgen zal hebben voor het provinciaal budget ten be hoeve van de professionele kunst. Reden waarom men een protestbrief naar minister Brinkman zal sturen. Logies-computer YYV in gebruik genomen Gedeputeerde Ventevogel drukte in de eerste in stantie op de verkeerde knoppen, maar na enige uitleg van J. Verlinden van het Automatiserings Bureau voor Toerisme slaagde Ventevogel erin de tekst 'Wi zu aol die mensen noe toch huusvesting vinde' op het scherm te krijgen. Na dit openingsgrapje ver scheen in drie kleuren een plattegrond van Zeeland op het scherm. Elk van de zeven regio's heeft in het systeem een nummer, zodat een ge bruiker die informatie wil over een bepaalde regio het nummer van de streek maar hoeft in te drukken. Daarna verschijnt een gedetailleerde kaart, waarop de dorpen en steden staan die ook weer een nummer hebben. Na dit laat ste nummer ingedrukt te heb ben kan de gebruiker eenvou dig zien welke campings of hotels nog plaats hebben voor de toerist, die ondertussen bij de balie staat te wachten. Zoals gemeld staan er ver spreid over de provincie een tiental beeldschermen bij de plaatselijke VW-kantoren, terwijl ook de politie en de ge meente Veere een exemplaar bezitten. Voor het project is 45.000 gulden uit een provin ciaal fonds gehaald. De cen trale computer wordt gevoed door gegevens, die de recrea tie-ondernemers regelmatig moeten leveren. Alleen zo ont staat een actueel compleet overzicht van de vrije slaap- en standplaatsen in de provin cie. Voor de politie kan het systeem ook zijn nut hebben. Vooral als illegale kampeer ders verwezen moeten worden naar plaatsen waar de re creanten wel mogen vertoe ven. Voorafgaande aan de inge bruikstelling was er een bij eenkomst in het dorpshuis van Renesse, waar de burgemees ter G. Montfrans-Hartman van Veere, voorzitter mr. H. Bruin van de Provinciale VW en secretaris K. Coppoolse van de recreatie-ondernemersor ganisatie Recron, een toe spraakje hielden. Gedeputeerde Ventevogel (links) stelde de computer in werking. Rechts de heer Verlinden - FOTO WILLEM MIEBAS Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka merleden Beinema (CDA) en van der Doef (PvdA) zijn bang dat Hoechst in Vlissingen ex- ha vervuilt door de toepassing van een nieuw bestrijdings middel. Hoechst gebruikt momen teel nog een zogeheten aan groeiwerend middel (acroleï- de), maar dat middel is verbo den door de Bestrijdingsmid delenwet. Volgens de twee Ka merleden zal Hoechst nu in Plaats van dit middel chloor- bleekloog gebruiken. Omdat daarvan meer nodig is om het zelfde bestrijdingsresultaat te J^rygen, zijn de Kamerleden bevreesd dat er een extra zwa re aanslag op het milieu zal worden gepleegd. Om die re den zou het tot nog toe toege paste middel niet verboden moeten worden. De Kamerle den vragen dat aan de minis ters van Milieu, Landbouw en Ruimtelijke Ordening. ZIERIKZEE (ANP) - Aan een groep beroepsduikers zijn woensdag de eerste diploma's uitgereikt van een nieuwe opleiding die speciaal is ontwikkeld in het ka der van het Oosterscheldeproject. De opleiding is gericht op de medische kanten van het dui ken, waarbij het voorkomen van duikongevallen centraal staat. De opleiding is een initiatief van Rijkswaterstaat en de bij het Oosterscheldeproject be trokken aannemingscombina tie Dosbouw. Zij besloten tot het creëren van een eigen op leiding, omdat er op dit gebied geen bindende voorschriften en wetten bestaan. Bij de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschel de zijn tientallen duikers be trokken. In de toekomst zullen duikwerkzaamheden voor het Oosterscheldeproject bij voor keur alleen nog maar mogen worden uitgevoerd door dui kers die de nieuwe opleiding met goed gevolg hebben door lopen. De opleiding, die twee maanden duurt,- is dit jaar voor het eerst gegeven. In to taal werd woensdag aan 22 personen het diploma uitge reikt. Volgend jaar zal de op leiding opnieuw worden gege ven. De initiatiefnemers hopen dat de opleiding een aanzet zal zijn om voor zowel beroeps duikers als sportduikers een algemene duikwetgeving van de grond te krijgen. MIDDELBURG - Op 17 juli van het vorig jaar nam de 30-jarige M.H. uit Philippine wraak op zijn echtgenote door de ruiten van haar woninar in te (rooien. De gealarmeerde politie werd even later door hem opgewacht met een broodmes: „Kom dat mes maar pakken, dan steek ik jullie alletwee kapot", zo had H. de twee wachtmeesters toege voegd. Aandringen van de politiemannen om het mes af te geven re sulteerde er in dat H., het wapen op de motorkap van de politie auto gooide, maar vanuit het huis kwam hij opnieuw met een mes tevoorschijn, waarop hij zijn dreiging herhaalde. „Ik was op dat moment dronken", zo verklaarde de man don derdag voor de politierchter, „en wist absoluut niet meer wat ik deed". Intussen is de relatie met zijn 'ex' hersteld, en stelde H. zich de volgende dag onder behandeling van een arts voor zijn drankprobleem. Hevig geëmotioneerd vroeg hij de rechtbank in te gaan op een voorstel tot vervangende dienstverlening, waar op officier van justitie mr. Nijmeijer twee maanden voorwaar- delijkeiste, met de bijzondere voorwaarde dat H. gedurende 125 uur in een bouwproject de gemeenschap van dienst zal zijn en wel binnen drie maanden vanaf het begin van de proeftijd. Politierechter mr. Nomes veroordeelde de man tot een maand voorwaardelijk en de geëiste vervangende dienstverlening. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een vaste aanstelling bij de gemeentelij ke sociale dienst lijkt voor Terneuzenaar André van Himme verder verwijderd dan ooit. In de spoedeisende zaak van de ex-ambtenaar tegen de ge meente heeft de voorzitter van het ambtenarengerecht de werkgever (Terneuzen) op vrijwel alle fronten gelijk ge geven. „Er is vooralsnog niet gebleken van strijd met enig beginsel van behoorlijk be stuur", zo staat onder meer te lezen in het vonnis van de ambtenarenrechter. Het betekent dat de ge meente gewoon kan overgaan tot aanstelling van een andere ambtenaar in Van Himme's plaats. Want juist dat wilden de voormalige medewerker van de sociale dienst en zijn advokaat met de haastproce- dure verhinderen. Hoewel later de hoofdzaak nog dient voor het ambtena rengerecht, geeft raadsman mr. I. Woltring Van Himme daarin weinig kans. Niettemin zegt de Terneuzenaar door te willen gaan, voor de rechter, maar ook op het politieke vlak. Wie hij binnen die invloeds sfeer als zijn vrienden of geestverwanten beschouwt, heeft of krijgt een uitvoerig verslag over de gang van za ken. Zoals gemeld draait de hoofdzaak om het verwijt van Van Himme dat de gemeente hem niet vast wilde aanstellen vanwege zijn politieke over tuiging en activiteiten binnen 'klein links'. Uit de spoedei sende zaak blijkt echter dat dat argument geheel naar de achtergrond wordt gedrongen door de voorvallen rond Ter- neuzen's sociaal rechercheur, brigadier H. Baart van de ge meentepolitie. Die voorvallen hebben vol gens de gemeente, en dat wordt nu onderschreven door het ambtenarengerecht, geleid tot de beslissende vertrou wensbreuk. De chef van de so ciale dienst in Terneuzen zag er aanleiding in om een aan vankelijk positief advies aan B en W om Van Himme aan te stellen, om te buigen in een negatief. De positie van de sociaal re chercheur kwam pas in mei om de hoek kijken. Binnen klein links in Terneuzen rees toen het plan om, als waar schuwing aan uitkeringstrek kers, een foto te publiceren van de man. Van Himme zegt zich daarvan te hebben gedis tantieerd. Als bewijs voert hij een gesprek aan met zijn di recte chef, waarbij hij het plan van zijn politieke vrienden be kritiseerde. Hij zei ook er zich van bewust te zijn dat de hele zaak zijn vaste aanstelling in de weg zou kunnen staan. Van Himme had echter de pech dat sociaal rechercheur Baart getuige was van het ge sprek. Deze maakte onmidde- lijk een rapport en overhan digde dat aan korpschef C. Hindriks van de gemeentepo litie en aan de chef van de so ciale dienst. Volgens Baart zou publicatie van de foto zijn po sitie ernstig schaden, evenals trouwens de relatie met Van Himme als ambtenaar van de sociale dienst, waarmee de so ciaal rechercheur regelmatig contacten heeft. Het rapport heeft achteraf gezien Van Himme de das omgedaan. De voorzitter van het amb tenarengerecht komt, in na volging van de gemeente tot de slotsom dat Van Himme zijn privé-belangen (het veilig stellen van een vaste benoe ming) heeft gesteld bovan die van de gemeente en de sociaal rechercheur. Het gesprek met zijn directe chef kwam volgens de ambte narenrechter niet alleen te laat, het stond ook in het teken van verdediging van eigen be langen. De voorzitter voegt er nadrukkelijk aan toe dat 'het hem voorkomt dat het besluit van 25 mei (om Van Himme niet aan te stellen, red.) bij de behandeling van de hoofdzaak in stand zal blijven'. Van Him me reageerde gisteren uiterst teleurgesteld op de uitspraak. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Commissie Beheer Landbouwgronden heeft in Midden-Zeeland voor twee zogenaamde relatienotagebieden een beheersplan vastgesteld. Voor de extra bescherming van na tuurwaarden die daarvan het gevolg is, maken de eigenaars aanspraak op een vergoeding. Het belangrijkste gebied ligt in de Yerseke Moer, waar al 279 hectare de status van reservaatsgebied heeft en 96 hectare is aangewezen als beheersgebied. De Yerseke Moer is van groot belang als overwinterings- en pleisterplaats voor ganzen en als broedgebied voor weidevogels. Daarnaast heeft de overgang van natte, zilte graslanden naar drogere, zoete graslanden voor vrij zeldzame vegetatie gezorgd. De polder Oude Oostdijk, het tweede beheersgebied, ligt in de ruilverkaveling De Stelle en heeft een oppervlakte van 62 hecta re. Door zijn openheid is dit gebied geschikt voor overwinteren de ganzen, steltlopers en broedende weidevogels. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Raymond, Pascalle en Edwin groeien als kool. Van onze correspondente THOLEN - Een stralend ouderpaar kijkt samen met dochter Saskia (3,5 jaar) in de Wilhelminastraat 5 in Tho- len trots naar de nu zes weken oude drie-eiige drieling Raymond, Pascalle en Edwin. Al na zeven weken zwangerschap wisten Dirk en Lenie van de Sande dat hun gezinnetje fors zou worden uitge breid. „Toen dokter Hohner van het Lie- vensbergziekenhuis in Bergen op Zoom het mij vertelde, moest ik eerst wel even slikken. Drie tegelijk is niet niks, maar nu gaat het hartstikke goed. Voor Höhner zelf was het ook niet dagelijks werk. Het was zijn eerste drieling die hij van het begin af aan heeft begeleid. Hij was net zo trots als wij, toen alles goed was afgelopen", vertellen Dirk en Lenie. Na 38 weken zwangerschap is het drietal binnen een half uur geboren, waarna ze de eerste 24 uur in de cou veuse hebben doorgebracht. Lenie geeft ze zelf borstvoeding. „Ze groeien als kool. Het zijn alle drie driftkik kertjes. 's Avonds moeten mijn man en ik om het hardst lopen, om dan de ene en dan de andere weer recht in bed te leggen. Ze slapen bij elkaar op een ka mer, gelukkig brullen ze elkaar niet wakker en kunnen we na de laatste voeding doorslapen. Overdag hebben we een gezinsverzorgster in huis om mij met de verzorging van de kleintjes te helpen", vertelt Lenie. Ook Dirk, die al viereneenhalf jaar zonder werk zit, helpt volop mee met de verzorging van zijn drietal. Van alle kanten krijgen pa en ma felicitaties en cadeautjes aangeboden, variërend van beren, pakjes, draagzakken tot verzoe ken van geboortekaartjes toe. Dat een drieling in het dagelij ske leven toch niet zoveel voorkomt, ondervindt Lenie als ze met de kleintjes een wandelin getje maakt. „Iedereen wil kijken en een praatje maken. Over een klein stukje doe ik soms wel twee uur omdat ik telkens weer moet stoppen. Toch is het leuk al die reacties, dat doet je echt goed", geven Lenie en Dirk te kennen. m IffftWIHBHMWBMHBaBMMMMftgBIMBBM Van onze correspondente MIDDELBURG - De 29-jarige H.D. uit Breskens was op 18 juni van het vorig jaar zo las tig in een café in zijn woon plaats dat hem eerst vriende lijk, maar daarna dringend verzocht werd op te krassen. D., die na een twaalftal pils jes door getuigen dronken werd genoemd, weigerde aan het verzoek te voldoen, waar op de politie te hulp werd ge roepen. „En toen werd ik door die mannen vastgepakt en gevan kelijk afgevoerd", aldus D. gisteren voor de politierechter in Middelburg, waar hij voor het beklaagdenhekje stond omdat hij tijdens deze hande ling één van de politiemannen in het gezicht zou hebben ge slagen. „Ik kan er nu eenmaal niet tegen als mensen aan mijn lijf zitten", zo verdedigde D. zich. „De klap was per ongeluk en beslist niet met opzet", zo stond hij er op te verklaren. Reden waarom hij niet was ingegaan op het schikkings voorstel van 200 gulden. „Jam mer, want dat gaat u dan be slist meer kosten", aldus offi cier van justitie mr. Nijmeijer, die een boete eiste van 250 gul den. Politierechter mr. Nomes was het met deze eis eens en veroordeelde D. conform. Ook de 25-jarige F.S. uit Tholen ervoer gisteren dat het beter 'schikken' is, dan vóór komen. Hij had op 23 juli in een supermarkt in Haamstede met zijn vuisten een man tot de orde geroepen, die voor zijn beurt aan de kassa had willen afrekenen. De rekening voor S. (die niet was ingegaan op een schikkingsvoorstel van 300 gulden) bedroeg donderdag 350 gulden, overeenkomstig de eis van het openbaar ministe rie. HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst hebben bij het Ministerie van sociale Zaken en Werkgelegenheid hun verontrusting uitgespro ken over de steeds verder gaande verlagingen van de uitkeringen. B en W zeggen het begrijpe lijk te vinden dat bij deze ca tegorie mensen onrust is ont staan, nu per 1 juli verdere verlagingen van de uitkerin gen zijn aangekondigd. Zij verzoeken het ministerie dan ook „de verdere verlagingen van de uitkeringen per 1 juli tot een minimum te beperken, zodat vele mensen kunnen blijven voldoen aan de nako ming van hun financiële ver plichtingen".

de Stem | 1984 | | pagina 9