UITBLAZEN Meeste interesse voor rechten bij open universiteit Ruimterommel wordt probleem Bangemann: Hoop van de liberalen Lambsdorff zeer omstreden Sterk verdeelde advies geeft kabinet de vrije hand even Varianten Voorlopige Complot in Japan Verlaging leeftijd zal aantal inschrijvingen nauwelijks verhogen Lubber werklo VRIJDAG 29 JUN11984 ACHTERGROND PAGINA Centra MAAR OPVOLGER LAMBSDORFF IS GEEN ECONOOM DE MAN DIE HELMUT SCHMIDT VERRAADDE VRIJDAG 29 J Prins Berliar VEGIN te verhoging gasprijs DE STEM HERZIENING SOCIALE ZEKERHEIDSSTEL Het is gelopen zoals ik afgelopen dinsdag op deze plaats voor spelde toen ik schreef over de Japans-Amerikaanse worsteling om de econo mische wereldheerschap pij: de Amerikanen heb ben gewonnen. De schrij ver had niets nagelaten om de lezer ervan te overtuigen dat de Japanners in deze slag - het ging om een nieuwe generatie chips met vérstrekkende gevol gen voor de verdere industriële ontwikkeling - absuluut on overwinnelijk waren. Hij liet ons zien hoe de Ja panners, trouw aan hun ge schiedenis, de keizer, de familie en het bedrijf met ijzeren toe wijding en geoefende zelfdisci pline werkten aan de vestiging van Japan's industriële wereld heerschappij. Hij nam ons mee naar een moderne fabriek, een van de talloze waaruit de mach tige multinational Matsuzaka (verzonnen naam) bestaat, waar we de ochtendgymnastiek van het personeel konden bij wonen. Oefeningen die afgeslo ten werden met het 'bedrijfs- lied' O Matsuzaka, hoe trots staan wij allen hier; O Matsuzaka, wij leven dank zij ui Wij zullen werken en werken zonder ophouden om deze kostelijke produkten te maken, die ons en onze gezinnen tot één ge heel verenigen! O Matsuzaka, ge hebt ons iden titeit geschonken, u danken wij onze geestdrift en ons leven; help ons, Matsuzaka, om nog be ter, langer en gelukkiger te werken - elke dag wijden we opnieuw aan u! O Matsuzaka, Matsuzaka, Mat suzaka! Hoort u zichzelf uw werkge ver (of ex-werkgever) al zó toe zingen? Tegen zo'n fanatiek en toegewijd volkje valt op de duur niet te concurreren. Dat wilde de schrijver ons dan ook duidelijk maken. Vervolgens voerde hij de heer Fukuda Kenji op, de uiterst bekwame, vastberaden en doelgericht te werk gaande divisie-directeur van het Mat- suzaka-bedrijf dat in de chips- business zit. Fukuda Kenji is niet alleen een modern en effec tief zakenman. Hij is tevens een edelman van de zoveelste gene ratie en een kensei, een in de Japanse cultuur bijna heilige 'zwaardmeester'. Hij bedrijft ook de liefde als een 'zwaard- meester', maar niet thuis: bin nen de hoeksteen van de Japan se samenleving. Hij is voorts een nationalist en rascist. Hen gevaarlijk man. Daar staat dan de sympa thieke, door het leven geplaag de, maar fitte Art Garrett te genover. Garrett speelt squash en daar is hij heel goed in. Hij is directeur van een klein be drijf dat 's-werelds meest gea vanceerde 'optische chip' maakt, de chip die Fukuda Kenji dringend nodig heeft om te kunnen voldoen aan nog in het duister blijvende verplich tingen. Zover was ik toen ik dinsdag schreef over de na drukkelijke Japanse aanwezig heid op het Europees voetbal toernooi in Frankrijk. Fanatiekeling Sindsdien heb ik het boek - dal Kensei heet - uitgelezen. Het is Fukuda Kenji gelukt Garrett's 'optische chip' te la ten stelen, maar met een beetje geluk weet Garrett uit te plui- WIM KOCK zen wie de dief moet zijn. Hij laat er geen gras over groeien en reist naar Tokio om zijn chips terug te halen. Geen on gevaarlijke expeditie zoals blijkt wanneer hij en zijn nieu we vriendin, toevallig een Ja pan-expert, worden bekogeld met in dodelijk vergif gedoopte sjoeriken, stalen werpsterren met vlijmscherpe punten. Ge lukkig worden ze niet geraakt en kunnen ze hun activiteiten voortzetten tot de totale over winning, bekroond met Fukuda Kenji's seppoekoe, de rituele zelfdoding, hier in het aange zicht van de overwinnaars: 'Een eervolle dood' fluisterde Garrett, 'Vrijwillige boetedoe- ning. Fukuda Kenji is een fana tiekeling, een Japanner van het soort dat de tweede wereldoor log probeerde te winnen door jongelingen als menselijke bommen op de Amerikaanse vloot af te sturen. Hij vindt dat Japan de eerste plaats onder de volkeren toekomt, de wereld heerschappij. Ook militair. 'Geen macht zonder wapens!' Hij leidt een complot waarin ook legerofficieren zitten. Er gens diep onder de aarde heb ben ze clandestien een raketba sis gebouwd. De raketten zijn voorzien van kernladingen. Het enige wat nog ontbrak was de 'optische chip' van de Ameri kaan Garrett. Zit die er een maal in dan de kunnen de do delijke raketten op weg naar de twintig belangrijkste steden ter wereld, waaronder natuurlijk Washington, Moskou, Peking enTokio zelf. De heren be reiden dus een dubbele coup voor: een staatsgreep thuis en een greep naar de wereldmacht. Thriller Het is een ongeloofwaardi ge, bizarre, James Bond-achtige plot en bederft eigenlijk het he le tweede deel van het boek, al zal ik niet ontkennen dat je blijft lezen omdat je nu een maal wilt weten hoe alles af loopt. Als thriller is Kensei bo vendien aan de langdradige kant. Dat komt omdat de schrijver niet ophoudt zijn ken nis van de Japanse cultuur te etaleren. Die kennis geeft tege lijkertijd dit boek een toege voegde waarde. Daarnaast is ook de Japanse industrie niet vaak onderwerp van populaire westerse literatuur. Dus als dat een keer wel het geval is, dan is het mooi meegenomen. Steven Schlossstein (drie s- en) is een expert. Hij spreekt en schrijft Japans, is een kenner van de Japanse geschiedenis en cultuur, heeft zes jaar in Japan gewoond, waar hij de vestiging van een Amerikaanse bank be heerde en verder is hij een des kundige op het gebied van de Japans-Amerikaanse handels betrekkingen. Het boek van Schlossstein is in feite een tegenhanger van de na-oorlogse nazi-thrillers in Europa. Die handelen steeds over de complotten van de 'overlevenden' van het Derde Rijk. Waarom zouden in Japan niet net zogoed, onder de op pervlakte, nog de (extreem-na tionalistische) ideeën kunnen leven die het land al eeder de hand aan het zwaard deden slaan? Kensei door Steven Schloss stein. Gottmer Haarlem. Prijs 34,90. lltüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176, Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen. Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De verla ging van de leeftijds grens (tot achttien jaar) voor aanmelding aan de Open Universiteit zal het toch al grote aantal belangstellenden naar verwachting niet veel meer doen toenemen. De leeftijdsgroep 18 tot 21 jaar heeft totnogtoe de minste belangstelling getoond voor de Open Universiteit (OU). De rechtenstudie ligt het meest in de smaak bij de ruim 80.000 inschrijvers (van wie het merendeel vrouwen). Dat blijkt uit cijfers van de Open Universiteit in Heer len. Met name de afgelopen maand is de interesse voor het 'afstandsonderwijs', zoals de OU in vaktermen heet, toegenomen. De laatste offi ciële gegevens dateren van 20 juni toen zich nog 64.000 nieuwsgierigen melden bij de OU in Heerlen, op het mo ment schommelt het aantal al rond de 84.000. Op basis van buitenlandse gegevens (afkomstig van ge lijksoortige instellingen als de OU) gaan medewerkers van de open universiteit er van uit dat een op de vijf in schrijvers ook daadwerkelijk aan een cursus zal beginnen. Dat betekent vooralsnog dat het geschatte aantal van der tienduizend cursisten over schreden zal worden met bij na vierduizend. De belangstelling voor het studie-onderdeel rechtswe tenschappen is het grootst, gevolgd door sociale weten schappen, cultuurweten schappen en bedrijfsweten schappen. Een en ander bete kent dat een groep inschrij vers voor rechtswetenschap pen zal moeten overstappen naar een andere studierich ting. Hoeveel mensen voor de rechtenstudie afgewezen zul len moeten worden is nog niet te zeggen, onder meer omdat aan de inschrijving geen einddatum is gekoppeld. Bij de 'plaatsing' zal worden uitgegaan van het principe 'Wie het eerst komt, het eerst maalt'. Van degenen die bij de OU om informatie vroegen, maakte 69 procent zijn leef tijd niet bekend. Maar vol gens voorlichter Mertens van de OU kan met de beschikba re gegevens toch een redelijk beeld van de leeftijdsopbouw worden geschetst. De meeste inschrijvers horen tot de leeftijdsgroep van 26 tot 30 jaar (7,9 procent) en van 31 jaar tot 35 jaar (6,8 procent). Twee procent van de in schrijvers is ouder dan 55 jaar. In de regio Breda meldden zich 3473 mensen (50 procent mannen, 50 procent vrouwen voor informatie. De grootste belangstelling ging uit naar rechten (14,2 procent), sociale wetenschappen 'scoorde' 8,8 procent,, bedrijfsweten schappen 5,6 procent, econo mische wetenschappen 4,5 procent, technische weten schappen 2,4 procent en na tuurwetenschappen 1,8 pro cent. Om algemene informa tie vroeg 66,9 procent. In de regio Middelburg meldden zich 1535 mensen (51 procent mannen, 49 procent vrouwen) voor informatie. De grootste belangstelling ging uit naar rechten (16,5 procent), sociale wetenschap pen 'scoorde' 12,6 procent, be drijfswetenschappen 7,1 pro cent, economische weten schappen 5,9 procent, techni sche wetenschappen 4,3 pro cent en natuurwetenschap pen 3,8 procent. Om algeme ne informatie vroeg 57,3 pro cent. SANTA MONICA - Duizenden kunstmanen, oude raketmotoren en een enorme hoop 'oud roest' stellen regeringen en industrieën die nieuvx satellieten willen lanceren voor grote problemen. De 'verkeersopstoppingen' in de ruimte veroor zaken elektronische storingen en dat euvel groeit naar mate meer en meer communicatiesatellieten in een baan op 37.000 km van de aarde worden ge. plaatst, zo wordt gezegd in een deze week versche nen rapport van onderzoekers van het Ameri kaanse elektronische bedrijf Rand Corporation. Kunstmanen zijn in slechts enkele banen gecon centreerd. Een 'geostationaire' baan, waarin een satelliet wordt gefixeerd op een vast punt ten op- zichte van de evenaar, is hoofdzakelijk bestemd voor communicatiesatellieten. Niet-geostationaire banen bevatten wetenschappelijke en militaire kunstmanen. In geostationaire baan bevinden zich momenteel meer dan 160 satellieten. Men is van plan daar nog 37 stuks bij te plaatsen. Volgens de Rand-onderzoekers zijn er meer dan 1.200 actieve en niet meer actieve kunstmanen ir, banen om de Aarde. Zij bevinden zich in gezel schap van 'schroothopen' bestaande uit onder meer uitgewerkte en geëxplodeerde raketmotoren, res tanten van raketten en door ruimteschepen afge- stoten bagage. Het gevaar van botsingen met dit afval in Ruimte is nog betrekkelijk klein, hoewel men ver moedt dat de barst die een windscherm van een ruimteveer onlangs vertoonde veroorzaakt werd door een stuk ruimte-afval. Door onze redactie buitenland MET Martin Bangemann (49) keert in Bonn een po liticus terug, die binnen de liberale FDP tien jaar geleden veel opgang maakte, maar in de strijd om de leiding van de FDP weer naar de ach tergrond verdween. Bangemann, een be kwaam jurist en advocaat, is echter geen econoom en van een toekomstige minister van Economische Zaken mag toch op z'n minst wor den verwacht dat hij op dat terrein enigszins thuis is. Hijzelf vindt dat geen al te groot bezwaar omdat hij als fractieleider van de FDP in het Europees Parlement vooral met economische za ken te maken heeft had. Hij moest 'Europa' verla ten na de smadelijke neder laag van zijn partij bij de verkiezingen van 17 juni, toen de liberalen met 4,8 procent van de stemmen be neden de kiesdrempel van 5 procent bleven. Dat vertrek uit het Euro pees Parlement heeft echter niet het beeld dat men van de geëngageerde Europese politicus had, geschaad. Al kort na het aangekondigde aftreden van FDP-leider Hans-Dietrich Genscher en al vóór het vertrek van Lambsdorff als minister van Economische Zaken gold Bangemann al als groot kanshebber voor een van beide posten. Bangemann begon zijn politieke loopbaan als pro gressief liberaal. Na aan het eind van de jaren zestig naam te hebben gemaakt als verdediger van linkse stu denten en demonstranten kwam hij in 1969 in het lan delijk partijbestuur. Daar voor zat hij al in regionale partijtop van de deelstaat Baden-Wüerttemberg. Bij de verkiezingen van 1972, die een indrukwekken de bevestiging van de rege ringcoalitie van sociaal-de mocraten en liberalen onder bondskanselier Willy Brandt te zien gaven, kwam Bangemann in het parle ment in Bonn. Daar over tuigde hij door kennis van zaken, politieke analyses en vooruitdenken. In 1974 volgde zijn politie ke doorbraak. Hij werd se cretaris-generaal van de partij en daarmee voorbe stemd voor andere hoge pos ten. Maar zijn veelbelovende carrière eindigde snel omdat hij vrij plotseling nogal na drukkelijk een nieuwe coali tie van FDP met de toen in de oppositie verkerende christen-democraten propa geerde. Hij raakte daarmee ern stig in conflict met de toen nog anders denkende FDP- voorzitter Genscher. Als ge volg van zijn politieke om wenteling moest hij in 1975 aftreden als secretaris-ge neraal van de FDP. Drie jaar later trad hij ook af als voorzitter van de FDP in Baden-Württem- berg. Bij de verkiezingen voor de Bondsdag van 1980 stelde hij zich geen kandi daat meer omdat hij beslo ten had tot een nieuwe car rière op Europees niveau. Bij de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pees parlement in 1979 voer- Bangemann - FOTO ARCHIEF DE STEM de hij de kandidatenlijst van de FDP aan. De Europese liberalen maakten hem in Straats burg zelfs fractieleider. Maar op 17 juni zette de Westduitse kiezer een punt achter deze loopbaan. Voor veel Westduitse libe ralen stond echter vast dat de ervaren Bangemann niet naar de achtergrond zou mogen verdwijnen. Steeds had hij een vooruitziende blik getoond en zijn vroege re overpeinzingen over een eventuele christelijk-libera- le samenwerking zijn sedert 1982 in Bonn werkelijkheid geworden. Verzet tegen het her nieuwd aantreden van Ban gemann komt vooral van de CSU van Franz-Jozef Strauss, de Beierse coalitie partner van Helmut Kohl's CDU. Strauss vindt Bange mann niet de juiste man voor de belangrijke porte feuille van Economische Za ken. Niet alleen omdat hij geen econoom is maar op dat terrein volgens Strauss ook nauwelijks enige ervaring heeft. Zelf spreekt Bangemann zich uit voor voortzetting van Lambsdorffs beleid van een vrije-markteconomie ofschoon hij ook vindt dat een grotere nadruk gelegd moet worden op initiatieven op Europese niveau. Door onze redactie buitenland IN de zeven jaar van zijn ambtsperiode was Graf Otto Friedrich Wilhelm von der Wenge Lambs dorff politiek nogal om streden. s een sleutelfiguur in de politieke storm die in okto ber 1982 opstak toen zijn li berale FDP de sociaal-de mocratische SDP in de steek liet voor een nieuw te vor men regering onder de con servatieve christen-demo cratische Helmut Kohl. De 57-jarige Lambsdorff was zeven jaar lang een van de machtigste mannen in Bonn voordat de zogenaam de 'Affaire-Flick' - het aan nemen van giften voor de FDP - hem van het politieke toneel deed verdwijnen. De bekwame oud-jurist was een enthousiast pleitbe zorger van een consequente vrije-markteconomie of de regeringsleider nu Helmut Schmidt (SPD) of Helmut Kohl (CDU) heette. Zijn naam werd in één adem ge noemd met de enorme groei van de export. Ook de jongt- ste economische opleving wordt voor een groot deel op zijn conto geschreven. Maar tegelijkertijd wordt hem ook de ontoereikende resultaten in de strijd tegen de werk loosheid verweten. Hij kwam in 1972 in de Bondsdag. In hetzelfde jaar haalde de FDP hem in het partijbestuur. In het parle ment maakte hij als woord voerder van de liberalen op economisch gebied snel naam door zijn enorme ken nis van zaken. Toen in 1977 in Bonn het departement van Economi sche Zaken beschikbaar kwam haalde de sociaal-de mocratische bondskanselier Helmut Schmidt de graaf in Lambsdorff - FOTO ARCHIEF DE STEM zijn kabinet. De FDP, die sinds 1969 met de SPD de re gering vormde, maakte aan spraak op die portefeuille. Schmidt zag toen in de libe raal een gelijkgestemde. Maar de bondskanselier kon toen niet bevroeden dat het juist Lambsdorff zou zijn die vijf jaar later een van de drijvende krachten achter zijn val zou zijn. In de laatste jaren van de sociaal-liberale coalitie hoopte zich veel conflictstof op. De botsingen met de SPD over de regeringsuitgaven leidden begin 1982 tot een bitter conflict. Doorslagge vend in de komende val van Helmut Schmidt was een document dat Lambsdorff liet publiceren en waarin hij Schmidt en de sociaal-de mocratische coalitiepartner een geheel nieuwe economi sche koers eiste: terug naar de vrije markteconomie en drastische kortingen van so ciale voorzieningen. Daar aan vooraf ging een zeer scherpe confrontatie met de vakbonden Toen de coalitie uiteenviel werden zijn voorgestelde bezuinigingen met instem ming begroet door CDU- bondskanselier Kohl die de nummer twee van de FDP op Economische Zaken handhaafde. Door de linker vleugel van zijn partij werd Lambsdorff beschimpt om zijn rol bij de beëindiging van de 13 jaar oude coalitie met de socialisten. Het afgelopen jaar werd steeds duidelijker dat Lambsdorff tot z'n nek inde 'omkoop-affaire' 'Flick' zat Maar het besluit van de openbare aanklager, eind vorig jaar, hem wegens pas sieve omkoping gerechtelijk aan te klagen, sloeg toch in als een bom. Op dat delict staat in het zwaarste geval vijfjaar gevangenisstraf. Lambsdorff, die steeds heeft verklaard onschuldig te zijn, zou van 1977 tot 198fl in totaal 145.000 gulden van Flick voor de partijkas heb ben gebeurd. In ruil daar voor zou hij ervoor hebben gezorgd dat het concern aanzienlijke belastingvoor delen kreeg. Lambsdorff is de eerste minister uit de geschiedenis van de Bondsrepubliek die tijdens zijn ambt aange klaagd werd. Maar - met in steming van FDP-leider Hans-Dietrich Genscher en bondskanselier Kohl besloot hij zijn post pas te verlaten als er een proces tegen hem zou worden aangespannen. Lambsdorff, die met een stok loopt sinds hij in de Tweede Wereldoorlog ern stig gewond werd en een been verloor, werd in 1926 in Aken uit een aristocratische familie van Estlands-Duitse herkomst geboren. Tot zijn voorouders behoorde een minister van Buitenlandse Zaken van een Russische tsaar. Hij studeerde in Bonn en Keulen rechten alvorens een carrière op te bouwen in de bankwereld en in het verze keringswezen waar hij, zo als hij onlangs opmerkte, „onmiddellijk weer aan de slag zou kunnen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Prins Bernhard is 73 jaar geworden. O voor zijn verjaardag onze fotograaf Jo Gurp dit plaatje prins, die ontspan den lande' verplic nakwam. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UTRECHT (ANP) - niging van Exploitan Gasbedrijven in N (VEGIN) is tegen een ging van de aardgasp kleinverbruikers per 1 volgend jaar. De organisatie zal verhoging niet meewe lang er met het minist Economische Zaken Gasunie geen meerj koord is bereikt over de VEGIN gewenste gr voor de prijsbepali aardgas voor klein- kersdoeleinden. Door onze parlementai DEN HAAG - Premier de werkloosheid niet „Dat doet zich pas v marktsector en herver een vermindering van De premier verklaa van deze week. In dat dat hij beschikbaar be van het CDA. „Ik heb d spelen gezond verstand overtuiging, met het C baar voor zijn." Lubbers ziet nu nog „Integendeel. Daardoor niet alleen een gegeve- maat." Over het beleid van verschuiving voordoet heid. „We moeten wel di iets minder provoceren wat minder no-nonsens Door Pieter-Jan Dekkers DE Sociaal-Economische Raad zal vandaag een zeer verdeeld advies aan het kabinet uitbrengen over de toekomst van het sociale verzekeringsstel sel. Alsof het kruisraket ten betreft presenteert de Raad het kabinet maar liefs vijf varianten. Dat maakt het voor mi nister De Koning en staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) straks gemakkelij ker zelf de knoop door te hakken. In feite geeft de SER vandaag door die ern stige verdeeldheid de rege ring de vrije hand naar be vind van zaken te handelen. Voor de uitkeringstrekkers betekent dat tot 1986 in ieder geval een extra inkomen sachteruitgang van ruim 5,3 miljard gulden. Wat die varianten betreft: de vakbeweging neemt er daar drie van voor rekening. FNV, CNV en het middel baar en hoger personeel (MHP) hebben de werkne merspositie ernstig onder mijnd door drie totaal ver schillende standpunten in te nemen. De werkgevers zijn er wel in geslaagd op één lijn te gaan zitten en dan nog het dichtst in de buurt van het kabinetsplan. De MHP zit met de door de regering in de SER benoemde Kroonle- den ergens in het midden. Overigens zijn de meeste partijen het wel eens over de noodzaak tot herziening van het sociale verzekeringsstel sel. Ook over enkele princi piële uitgangspunten is men nauwelijks verdeeld. Zo vin den alle partijen dat de ver zekeringsgedachte gehand haafd moet worden als grondslag voor dat stelsel. Verder moeten mannen en vrouwen gelijk worden be handeld en moet de positie van langdurig werklozen worden verbeterd. Maar verder houdt het ook op. Het duidelijkst blijkt dat uit de financiële gevolgen van de vijf varianten. Het kabinet wil dat de herstruc turering van het stelsel over de hele kabinetsperiode 6 tot 8 miljard gulden aan kosten zal besparen. Omdat de uit keringstrekkers al enkele malen zijn 'gepakt' kan van af 1 januari aanstaande worden volstaan met een herziening, die tot 1985 ruim 5,3 miljard gulden moet op brengen. De werkgevers komen daar het dichtst bij in de buurt. Hun plannen leveren een totale besparing van 3,5 miljard gulden op. Boven dien willen ze de minimum uitkeringen verlagen waar mee nog eens 2,5 miljard gulden kan worden be spaard. Daarmee komen de ondernemers op een totaal van 6 miljard gulden en dat is een kleine miljard meer dan waarmee het kabinet genoegen wil nemen. In schrille tegenstelling daarmee staat het standpunt van de FNV, wat geen enke le besparing oplevert maar juist veel extra geld kost: zonder overgangsregeling zelfs ruim 1,6 miljard gul den. Alleen daarom al is dat voorstel voor het kabinet (en straks voor de Tweede Ka mer) onaanvaardbaar. Want het uitgangspunt voor her ziening van het sociale ver zekeringsstelsel mag dan het doorzichtig maken van dat stelsel zijn geweest, het be langrijkste beoogde effect is de kostenbesparing. Ook het CNV heeft zich wat dat betreft vergalop peerd. Deze christelijke vak centrale mikt op verbeterin gen in het stelsel wat uitein delijk 710 miljoen gulden kost. Daarbij zijn de noodza kelijk geachte overgangsre gelingen wél inbegrepen. De MHP is wat realisti scher. Deze centrale mikt op aanpassingen, die uiteinde lijk 1,3 miljard gulden zullen opleveren. De MHP is wat dat betreft in 'goed' gezel schap, want ook de Kroonle- den in de SER willen de fi nanciële gevolgen van stel selherziening beperken en wel tot 1 miljard gulden. Overigens behoudt de SER zich het recht voor om, als het kabinet een definitief standpunt heeft bepaald, op nieuw de financiële conse quenties daarvan onder ogen te zien. Het gaat er, al dus de meeste partijen in de Raad, om dat eerst een poli tieke keuze wordt gemaakt. Dat lijkt logisch gezien het principiële uitgangspunt van de SER, dat het in eerste instantie de bedoeling is het ingewikkelde systeem een voudiger te maken. De fi nanciën zijn wat dat betreft bijzaak. Zo echter niet voor werk gevers en kabinet. Hoewel ook eerstgenoemden erken nen dat de sociale uitkerin gen niet als belangrijkste oorzaak van de economische recessie kunnen worden ge brandmerkt, vindt men wel dat beide zaken nauw met elkaar zijn verbonden. Noe men de vakbeweging en de Kroonleden die relatie een randvoorwaarde, voor werkgevers en kabinet is het essentieel in de pogingen de economie weer op poten te In de Sociaal-Economische Raad zullen vandaag de volgende varianten worden besproken: WERKLOOSHEIDSVERZEKERING FNV: duur uitkering onbeperkt tot 65-jarige leeftijd, uitkering I verschilt al naar gelang arbeidsverleden, basisuitkering 70 procent voor werklozen tot 30 jaar, vervolgens oplopend tol maximaal 80 procent voor een werkloze van 60 jaar en ouder per bedrijf(stak) bovenwettelijke uitkeringen. CNV: duur uitkering in principe tot 65e jaar maar voorlopig gezien de financiële consequenties maximum 4 jaar, hoogte uitkering 75 procent van het dagloon. MHP: geleidelijke afbouw van 70 naar 65 procent in jaarlijk gelijke stappen, uitkeringsduur tot 65e jaar. KROONLEDEN: uitkering 70 procent, onbeperkt tot 65e jaar. WERKGEVERS: varibale uitkering van 60 tot 70 procent, tot maximaal 6 jaar afhankelijk van leeftijd en arbeidsverleden uitkeringsduur tot 65e jaar KABINET: geleidelijke afbouw aanvangsniveau naar mini-1 mumniveau in gelijke halfjaarlijkse stappen van 70 naar 611 procent, afhankelijk van het arbeidsverleden en leeftijd duurt j de aan het loon gerelateerde uitkering maximaal 5 jaar. ARBEIDSONGESCHIKTHEID FNV: vast percentage van 80 procent, onbeperkt tot 65e jaar CNV: vast percentage van 75 procent, onbeperkt tot 65e jaar MHP: geleidelijke afbouw van 70 naar 65 procent in jaarlijkse stappen. Uitkeringsduur tot 65e jaar. KROONLEDEN: vast percentage van 70 procent, ont tot 65e jaar. WERKGEVERS: uitkering variabel van 60 tot 70 procent, loon gerelateerde uitkering maximaal 6 jaar, daarna Individuele uit kering op minimumniveau tot 65e jaar. KABINET: glijdende schaal van 70 tot 60 procent, voorlopig onbeperkt tot 65e jaar, op langere termijn moet uitkering af hankelijk worden gesteld van leeftijd en arbeidsverleden. TV van de bovenste plani tages noemen van het pa ondergang van het RSV-( worden minitieus en zon gronden ontrafeld van de eens een stuk „Hollands Ie registratie van het werl lywood aan fictie bedenkt Het is nog te vroeg orr degenen die bij het RSV- er heel wat: de directie, d dene ministers en achten ambtenaren, werknemers Aan de hand van een vo< I wel enkele conclusies get quête is in handen van ei sie als het van Dijk-team e de beerput te krijgen; - het topmanagement vai kend en de Raad van Coi thouder; - regering en parlement toegerust moeten worden - de macht van onderne een wassen neus en - zij die aan de top zatei slechte tijden beter voor op de werven. helpen. En dat is op zich juist. Het standpunt van de FNV bijvoorbeeld moge dan aantrekkelijk zijn en de so- lidaritetisgedachte tot uit drukking brengen, het is on betaalbaar, zeker in een pe riode van recessie. Het is ook een illusie te denken dat het beslag van het sociale zeker heidsstelsel op de collectieve uitgaven ten principale niets te maken zou hebben met het bestrijden van de reces sie. Als die uitkeringen te veel financiële ruimte op slorpen komt het herstel i» de knel. Je kunt een gulden maar één keer uitgeven. Het standpunt dat MHP en de Kroonleden in nemen is dan ook heel tva' realistischer, al kan men van mening verschillen ove' de vraag of uiteindelijk vol doende wordt bespaard. H«[ zorgt er in ieder geval voor dat het geld oplevert- Het is ook niet onmogel van negatieve invloed zuil derlandse ondernemers in al weinig positief. Nederl wordt anders tegen een o met een langdurige indus nemer het beeld op van teresseerd is, uitstekend perst als een citroen en h( sommigen voetballers en j ge landen nauwelijks eni schande gesproken over bedrijfsleven worden betae Die negatieve beeldvorri [gieerderheid van de Ned IRSV-typen maar uit bekw vroege morgen tot de late in stand te houden en uit t< jfinstandhouding van onze i ring van de werkgelegene Iinzet afhankelijk. Het zou jop basis van het RSV-det Pogingen frusteren om doe I positief-kritische zin tussei I nieuwe impulsen te schepf J werkgelegenheid. Om misverstanden te vo [vaderlandse ondernemer .willen alleen maar de noc het opplakken van RSV-Sti<

de Stem | 1984 | | pagina 2