PvdA in beroep tegen raads besluit Sluis Televisie en video voor ziekenhuis in Temeuzen Sas van Gent is klooster kwijt Subsidie voorTerneuzens vrouwencentrum Nieuw strijd n Scheldt Afdeling Bond Oudstrijders Groot- Tem MIDDEH TERNEUZEN, TOCH 'OP-STAP-STAD' GROEDE Raad Sas eens met aanleg fietspad Fietser gewond EXTRA ATTRACTIE HA YENFEESTEN BIJ 40 JAAR 1 k( VRIJDAG 29 JUN11984 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 TERNEUZEN - De horeca-exploitanten langs de Terneuzense Nieuwstraat willen deze straat verkeersvrij maken. Subsidie voor middenstand politierapport LORD-MÜNSTERIAND CARAVANS STERCKEMAN LICHTGEWICHT CARAVARS DE KREEKZOOIV Schietingen Twee nieuwe bedrijven in Westdorpe GROEDE - Hoewel Groede op advies met opheffing wore dezeggenschapsraac voor een fusie me Nieuwvliet. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Tijdens een vergadering in de Mare chausseekazerne in Temeu- zen is besloten een nieuwe afdeling Groot-Terneuzen op te richten van de Neder landse Bond van Oudstrij ders en Veteranenlegioen Nederland. Tijdens de vergadering gaven zich zestien leden voor de nieuw te vormen af deling op. Deels nieuwe le den, deels mensen die mo menteel deel uitmaken van de bestaande afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen. Een der redenen tot het oprichten van de nieuwe af deling is de grote afstanden die soms vanuit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten worden afgelegd voor afdelinesvereaderineen. Op de vergadering in Ter- neuzen, die werd voorgeze ten door de Zeeuwse dis trictsvoorzitter G.J. Scheele, was ook een afgevaardigde van de hoofdbestuur van de bond aanwezig. Deze liet mondeling weten dat het hoofdbestuur staat achter het voornemen de afdeling Groot-Terneuzen op te rich ten. Wel zal hierover nog overleg gevoerd worden met de huidige afdeling Zeeuw en moet een aanvraag bij het hoofdbestuur worden in gediend. Bedoeling is dat uit de huidige 16 opgegeven leden een bestuur wordt voorg- steld waarover de nieuwe afdeling in september moet gaan stemmen. De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen vergadert van avond in Sas van Gent. Horeca wil Nieuwstraat verkeersvrij SAS VAN GENT - De ge meenteraad van sas van Gent heeft gisteravond de aanleg van het fietspad Philippine- Hoek goedgekeurd. Alle leden van de raad stelden met ge noegen vast dat het veelbe sproken fietspad er nu toch gaat komen. A.J. de Wolde van de PvdA vond het een goede zaak dat de kogel door de kerk is. „Het is van groot belang voor Philip pine. Hoe eerder het er ligt, hoe beter". Wel stelde De Wol- de dat het fietspad niet geheel tot in de dorpskern loopt en dat daardoor toch nog gevaar lijke situaties kunnen ont staan. De CDA-er R. de Mul zag het nieuwe fietspad ook met tevredenheid tegemoet, „Laten we snel beginnen en zorgen dat er een veilige weg voor de fietsers naar Hoek komt". Wethouder Platschorre maakte een principieel voor behoud. Omdat hij de finan ciële voorwaarden, die door het waterschap zijn voorge steld, anders interpreteerde. „De aanleg van het fietspad dat een eind maakt aan de ge vaarlijke toestand tussen Phi lippine en Hoek mag hierdoor echter niet op afketsen", ver telde de wethouder. Van een onzer verslaggevers Als promenade met terrasjes zou een autovrije Nieuwstraat een uitstekende verbinding zijn tussen de Noordstraatpromenade en het wandelgebied langs de Scheldeboulevard. tevens betekent het een goede aanzet om van Terneuzen een echte 'op-stap-stad' te maken. Om hun doel te bereiken hebben de betrokken exploi tanten een nota in voorberei ding om de gemeente Terneu zen ervan te overtuigen dat hun streven volstrekt gerecht vaardigd is. Een van de initiatiefnemers is Jan Jonkman, uitbater van café De Schelde. Jonkman, in middels zeventien jaar café houder: „Voor het verkeer is de Nieuwstraat niet eens van zoveel nut, behalve voor be dienend verkeer. Ik zeg al, ik zit hier zeventien jaar. Je hoeft mjj niks te vertellen. Diegene die hier langs komt, rijdt of heel langzaam om zijn mooie auto te laten zien of hij rijdt vol gas om te laten zien hoe hard hij kan". Verkeerstechnisch ziet Jonkman niet zo veel proble men: „Wat nu door de Dijk- straat gaat, richting Nieuwe- diepstraat, blijft zo gaan en het verkeer vor de Arsenaal straat, dat is niet zo veel, kan via de Scheldekade". Jonkman, tevens voorzitter van de Horeca-vereniging Terneuzen, bevestigt dat de horeca-ondernemers uit de Nieuwstraat unaniem positief zijn: „Van bistro Tollenique tot en met hotel De Post". Hij voegt er aan toe: „Op horeca- gebied heeft de Nieuwstraat van alles te bieden. Wat dat betreft is het uniek, alleen is het een straat waarvan tot nu toe lang niet alle mogelijkhe den gebruikt worden". Volgens Jonkman liggen er op de aloude kasseien van de Nieuwstraat, vroeger ooit vee markt, uitstekende mogelijk heden om Terneuzen als uit gaanscentrum naam te laten maken. 'Jantje' van café De Schelde over die perspectie ven: „Stel je eens voor, een he le Nieuwstraat vol terrasjes en parasols op een zonnige zo merdag. Dat moet toch men sen aantrekken". Hij zegt tenslotte te ver wachten dat de nota met argu menten voor een verkeersvrije Nieuwstraat binnen enkele weken bij het gemeentebe stuur van Terneuzen zal wor den bezorgd. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het Sluise PvdA- raadslid J. Boogaard gaat de Raad van State vragen het be sluit van de gemeenteraad van Sluis te vernietigen om 20.000 gulden subsidie te verlenen aan de plaatselijke midden stand voor promotionele acti viteiten. Boogaard deelde dit gister avond tijdens de raadsverga dering mee, nadat een meer derheid van WD en CDA de 20 mille voor het actiecomité 'Hier is Sluis' had veilig ge steld. PvdA en D'66 stemden tegen. Niet omdat deze twee frac ties het niet eens waren met het verlenen van de subsidie, maar omdat ze onoverkome lijke bezwaren hebben de 20.000 gulden uit de algemene middelen beschikbaar te stel len. Hun tegenvoorstel de sub sidie te koppelen aan het in voeren van een toeristenbelas ting per 1 januari van het vol gend jaar strandde echter op WD en CDA. Deze wezen er op dat unaniem was besloten het al of niet invoeren van een toeristenbelasting in de sep- tember-vergadering van de raad te bespreken. Deze opstelling ontlokte Boogaard de opmerking dat 'de toerist onder geen beding belast mag worden, maar de inwoner van Sluis wel steeds de commerciële activiteiten van de middenstand mag mee- financieren'. Hij uitte ook z'n twijfels over de opzet van de grootscheepse promotiecam pagne voor Sluis (totale kosten ruim een ton). „De opgestelde begroting rammelt aan alle kanten en de tot nu toe gehou den evenementen zijn mislukt door een gebrekkige organisa tie", aldus de PvdA-er. Burgemeester J. Asselbergs hield Boogaard voor dat diens aangekondigde beroep bij de Kroon weinig kans van slagen heeft. „De raad heeft het be sluit op deugdelijke gronden genomen", meende hij. Het CDA stelde niet op voorhand tegen het invoeren van een toeristenbelasting te zijn, maar te willen wachten op een zeer degelijk onder bouwd voorstel van B en W in september. Alleen de WD liet ronduit weten in elk geval tot de nieuwe raadsverkiezingen van 1986 niet aan een dergelij ke heffing te denken. Wethou der J. du Fossé: „Zo hebben we het in ons verkiezingspro gramma gezet en de Sluise WD houdt zich aan gedane beloften". Van onze correspondent TERNEUZEN - De fietser P.E. uit Philippine raakte gister middag bij een botsing met een 10-jarig kind gewond. De man reed over het fietspad langs de Axelsestraat te Ter neuzen toen het kind W.S. plotseling voor zijn rijwiel op dook. E. kwam te vallen en liep bij de botsing vermoedelijk een schouderbreuk op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Juliana ziekenhuis te Terneuzen. Het kind bleef on gedeerd. Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens de Terneuzense Ha venfeesten, zaterdag 30 juni en zondag 1 juli, zal de watertoren voor het publiek toeganke lijk zijn. De directie van Muller BV, de huidige huurder van de watertoren, heeft het bestuur van de VW aangeboden de toren op beide da gen van 13.00 tot 16.00 uur open te stellen voor belangstellenden. Men heeft dan de mogelijkheid de Haven feesten vanaf ongeveer 50 meter hoogte te be kijken, terwijl men bovendien een riant uit zicht heeft op de Westerschelde en de stad Ter neuzen. Voor de toegang tot de watertoren vraagt de Terneuzense WV 1,- per persoon. De opbrengst van de entreegelden komt ten goede aan de organsiatie van de Havenfeesten. De Ternezuense horeca heeft het initiatief genomen om een attractie voor jong en oud naar Terneuzen te halen en dat te presenteren op de Havenfeesten. Men heeft, met medewer king van Het Proficiat Promotie-team, beslag weten te leggen op een evenement, waarbij de tweewieler centraal staat. Het worden demonstraties motor-trial en fietscross. Bovendien kan het publiek zelf meedoen aan fietscrosswedstrijden. Deze acti viteiten worden zaterdag gehouden op het feestterrein bij de veerhaven van 18.30 tot 19.30 uur. Het kostte in het begin enige moeite om met de nieuwe spullen te werken - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - Het Juliana ziekenhuis in Terneuzen werd gistermiddag verrijkt met een kleurentelevisie en video-apparatuur ten be hoeve van de afdeling hart- bewaking in het ziekenhuis. Ook kwam men in het bezit van de voorlichtingsfilm 'Een nieuw begin'. De nieuwe apparatuur werd aangeboden door de voorzitster van de vereni ging 'Vrienden van de hart stichting' afdeling Terneu zen, mevrouw Van Weele. De kosten zijn betaald door een landelijk dagblad dat een niet gering geldbedrag had overgehouden aan een puzzelactie eerder dit jaar. Ongeveer tien jaar gele den ontving dit ziekenhuis ook reeds een zogenaamde pip-recorder met bij beho ren. Dit materiaal is echter verouderd, dus was de nieu we apparatuur een welkom geschenk. Over enkele da gen zal ook het Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil een zelfde geschenk ontvangen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Sas van Gent is zijn klooster kwijt. De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de ver koop van het oude pand aan een stichting, waarin de kring voor werkgevers in de kanaal zone en de woningbouwvere niging 'Sas van Gent Vooruit' zitting hebben. Het statige witte monument aan de Westkade gaat voor een symbolisch bedrag van 1 gulden van de hand. De ge meenteraadsleden van het CDA hadden wel wat opmer kingen en de christen-demo cratische fracties stemden en bloc tegen de verkoop. De gemeente zal niet gaan participeren in de nieuwe stichting. Wellicht zal men in de toekomst een vertegen woordiger in de stichting aan stellen. Wethouder Platschor- re: „Hoewel de nu nieuwe deelnemende stichting moet de mogelijk hiertoe wel open blij ven". Het CDA noemde de ver koop 'kapitaalvernietiging'. De gemeente verliest op de verkoop 130.000 gulden. Brug- geman: „Zijn er nog pogingen ondernomen om voor het klooster andere kopers te zoe ken". Platschorre in een reac tie op Bruggeman: „We zijn al geruime in onderhandeling geweest met Monumentenzorg om geld te krijgen voor de re novatie, maar de renovatie kost ons ook veel geld. Er was belangstelling van de kring voor werkgevers en de wo ningbouwvereniging, dat wis ten we". „Bovendien wilden we de kring in onze gemeente hou den. Zo gaat tenminste niet al les naar de centrumgemeen ten. Dat is de reden van deze verkoop. En bovendien, mocht er iets misgaan met de stich ting, dan heeft de gemeente het eerste recht van terugkoop voor ook 1 gulden". Het CDA pleitte om met het pand de on roerend goedmarkt op te gaan om meer voor het klooster te ontvangen. Platschorre: „Het was op het moment dat we het kloos ter kochten een zege voor Sas dat we dat gebouw in eigen dom hadden. De gemeente raad heeft altijd geroepen dat er iets mee moest worden ge daan. Als het CDA iemand an ders weet die onder dezelfde voorwaarden het klooster koopt, moeten ze het maar zeggen. Ze zijn er echter niet". Het ziet er naar uit dat de Sassenaren binnenkort hun geliefde, veelbesproken voet gangersbrugje aan de Oostka de zullen gaan zien verhuizen. De raad stemde gisteren una niem in met het voorberei- dingsbesluit voor een gebied over de westelijke kanaalarm. De 'bruggenbouwers' kunnen nu de bouwvergunning aan vragen. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen is in meerderheid akkoord met het voorstel van B en W om aan Vrouwencentrum Joke voor dit jaar een subsidie te verle nen van 1700 gulden. De PvdA-fractie aarzelend, om dat één activiteit van het Vrouwencentrum, de voor lichtingsavond over anti-con ceptie, buiten deze subsidie valt. De PvdA-fractie is het niet eens met het college dat het hier zal gaan om een tech- nisch-medische voorlichtings avond. Annelie Stahl vond het jammer dat B en W deze the ma-avond niet het voordeel van de twijfel heeft gegund en zei en passant dat haar fractie duidelijk tegen het systeem van naamlijsten is van deelne mers (-sters) aan deze of ande re activiteiten van het Vrou wencentrum. Volgens de mening van Ar- dengo Persijn (Links Perspec tief Temeuzen) is deze thema avond wel degelijk een eman cipatorische activiteit. Hij stemde dan ook vierkant te gen. D'66-voorman Jaap de Zeeuw maakte gewag van wat hij noemde een betuttelende regeling en het niet volgen van de richtlijnen van de emanci patiecommissie. Tegen het voorstel, maar dan uiteraard om heel andere redenen, stem den ook de fracties van SGP en GPV. Tijdens de rondvraag ont spon zich een vinnig debat tussen de PvdA-er Jaap van de Velde en wethouder A. Doorduijn van openbare wer ken. Van de Velde vroeg naar aanleiding van de vorige week opgetreden vissterfte in de brandvijver te Biervliet om maatregelen door het college. Zo stelde hij voor in de vijver een fontein te plaatsen die de sterfte van vis tot een mini mum zou kunnen beperken en de zuidelijke oever te beplan ten met een rietkraag. Hij wees er op dat deze sterfte in de vijver al meerde re malen heeft plaatsgevonden en voor stankoverlast in een deel van het dorp zorgt. Zeer tot zijn ongenoegen had hij nooit een duidelijke opstelling van het college gezien. Wet houder Doorduijn was die me ning niet toegedaan. „De heer Van de Velde moet met betere argumenten komen dan tot nu toe. Hij moet maar eens komen met een verant woord rapport door deskundi gen samengesteld", aldus de wethouder, die weinig waarde hechtte aan het betoog van Van de Velde: „Het lijkt er meer op, dat er weer eens iets voor Biervliet moet gebeuren". Die opmerking schoot de PvdA-er danig in het verkeer de keelgat. Van de Velde met stemverheffing: „Dat neem ik niet. Dat vind ik een schanda lige opmerKing. Bovendien verdraait u mijn woorden. Zo heb ik het nooit gezegd, dan heb je slecht geluisterd", zo beet hij Doorduijn fel toe. Burgemeester Ockeloen tenslotte hierover: „Als er mo gelijkheden zijn die binnen het bereik van het college liggen, doen we ons best om dit tegen te gaan". Aan het slot van de verga dering werd afscheid genomen van het CDA-raadslid A. Snoodijk, die sinds 21 augustus 1975 deel van de raad uit maakte, waarvan twee jaar als fractievoorzitter. Burge meester Ockeloen sprak het scheidend raadslid waarde rend toe en overhandigde hem een attentie. DRAAIBRUG - Bij graa werkzaamheden zijn acht gn naatkoppen gevonden met ee doorsnede van 20 mm. i vondst werd gedaan op h< perceel van de heer Van M. 1) Mijnopruimingsdienst is kennis gesteld. HOEK - Woensdagavond om streeks 23.00 uur werd de aai de Annemoonstraat te Hoe) geparkeerd staande personen, auto van R.T. door een ander voertuig aangereden. Nog die. zelfde avond kon mevroin C.J. uit Hoek in haar wonir.: worden verhoord. Ze was r; de aanrijding doorgereden wellicht omdat ze niet in hg bezit was van een rijbewijs Beide voertuigen werden aar, zienlijk beschadigd. HULST - De politie hield gt teren snelheidscontroles op t Hulsterloostraat te Nieu». Namen, de Molenstraat in Clinge, de Dorpsstraat j Graauw en de Glacisweg j Hulst. In totaal werden 11 be stuurders bekeurd wegens tt hard rijden. De hoogst geme ten snelheid was 76 kilometer per uur, terwijl op alle vierde plaatsen een maximum snel heid geldt van 50 kilometer per uur. OOSTBURG - Op de Nieuw straat ontstond een aanrijd®» waarbij betrokken waren H.K uit Kortenhoef en K.v.R. uit Kortenmarkt in België. K. wil. de linksafslaan en dit werd te laat bemerkt door Van R die achter op hem reed. Er was materiële schade. TERNEUZEN - Twee inwo ners uit Terneuzen deden bij de gemeentepolitie in hm woonplaats aangifte van in braak in hun personenauto Uit het aan de Nieuwe Diep straat geparkeerd staand voertuig van J.S. werden een cassettedeck en luidspreker boxen ontvreemd. Uit de auto van F.D., die aan het Magnoliaplein stond, ver dween woensdagiacht een stereo-installatie. Ia beide ge vallen werd een poitier gefor ceerd. TERNEUZEN - De wielrijder G.v.W. te Zaamslag raakte woensdagavond aan aet hoofd gewond. Hij reed vanaf de Scheldedijk naar bereden en kwam met zijn hoofd op de stenen beglooiing tererht. Per ambulance werd hij overge bracht naar het Juliaaa zie kenhuis te Terneuzen. (ADVERTENTIE) een klasse apart. Mr. Haarmanweg Terneuzen Tel. 01150-13106 SINT-JANSTEEN - Derde kermis schieting staande wippen, 6: schutters. Wip 1: eerste hoge vogel. R. van Kruyssen, Kloosterzande, tweedehoge vogel: H. Belaert, Yer- seke, eerste zij vogel: M. Suy, Zuid- dorpe, tweede zij vogel: M. Mat- thijs, Koewacht, derde zij vogel: R van Kruyssen, Kloosterzande, vierde zij vogel: E. Verschuerea Sint-Jansteen. Wip 2: eerste hoge vogel: A. Suy, Koewacht, tweede hoge vogel: R. Roels, Axel, eerste zij vogel: E. Savooij, Sint-Jansteen tweede zij vogel: J. Robbens, St Gillis-Waas, derde zij vogel: C Raes, Moerbeke, vierde zij vogel:C Timmerman, Moerbeke. WESTDORPE - Twee n(i jonge ondernemers hebben d alle vertrouwen in om in hu woonplaats Westdorpe eet eigen bedriji te kunnen ex ploiteren. Het dorp is immer niet zo rijk (meer) aan zelf standige bedrijven. Hans de Caluwé (34) zit A sinds zijn vijftende jaar in hei bakkersvak. Geruime tijd Ij hij aan het zseken gewee:' naar mogelij kl eden om ee' eigen bedrijf te stichten. En Westdorpe geen warme bak ker meer heeft ziet De Caluvk er wel brood in. Hij heeft de bakkerij vanK Krijger aan de Graafjansdf overgenomen en heeft in Jan Dellaertstraat naast zij- woning een nieuwe winkel bijgebouwd. De officiële ope ning van het bakkersbedrijf aan de Jan Dellaetstraat r woensdag 4 juli 's middags off drie uur door twee C-junior® van RIA-W, geassiseerd dooi zijn zoonlje. Vanaf dinsdag 3 juli ka» men in Westdorpe tok weet naar een plaatselijk; kapsa lon. Zaterdag 30 juni is ieder een van 13.00 tot 20.00 rur wel kom om kapsalon Hai-point ff komen bekijken op let adres Graafjansdijk A 133. Je kap salon zal worden geruid doo' Miranda Faas. Van een onzer verslaggevt KNOKKE <B) - Ter geleg heid van het feit dat het najaar 40 jaar geleden is Zeeuwsch- en Belgis Vlaanderen werden bevi verschijnt binnenkort boek 'For Freedom', waarii strijd om de Scheldemond nog eens gedetailleerd wc beschreven. Auteur is Danny Lanr schepen (wethouder) van Vlaamse gemeente Knok Heist, die voor zijn boek te de is gegaan bij Canadese militairen, die de opera van toen hebben geleid. illustratiemateriaal is n eerder gepubliceerd. De verovering van de Scf Ge< Gr< Van eei Ook deze laatste onde trappelen om met Grot Dit is gebleken uit gesp ken die de Oostburgse on wijs-wethouder J. Thomat afgelopen dagen met ve genwoordigingen van h scholen heeft gevoerd. kunnen als gemeentebes1 een fusie wel dwingend op gen, maar als beide partije niets voor voelen heeft dat tuurlijk geen enkele zin" dus Thomaes gisteren in reactie. De vertegenwoordiging de openbare Jacob Catssc! te Groede heeft er bij de houder met klem op aai drongen in beroep te gaan gen het provinciaal advie de gemeente Oostburg negen, maar acht openl basisscholen te stichten, gens GS zou Groede mo afvallen, omdat deze sc minder dan drie kilometer die te Nieuwvliet ligt, norm die door het minisl van onderwijs is vastgeste Nieuwvliet Omdat in Groede pe augustus wel een rk/; christelijke samenwerk! school van start gaat en nabijgelegen Nieuwvliet e een openbare school h kiest de provincie voor de derwijs-instelling in het 1 ste dorp, omdat dit an zonder school zou kome: zitten. Zoals vorige week al gei MIDDELBURG - Greve Het Zeeuws provinc stuur wil meer tijd om te geren op de projectnota ment als basis voor een fc sing over een zoet of zout Velingenmeer. Gedepu staten hebben de Raad v Waterstaat gevraagd de mijn voor reacties te ve gen van 15 augustus tot 1 2fr' ^.et college vindt he mogelijk binnen de oor- l'j ke termijn tot een ve Woorde visie te komen. Bo men wil men de nota voorleggen aan de provin staten. Die echter zijn nu vakantie. NIEUWDORP - PTT - Woners van Nieuwdorp

de Stem | 1984 | | pagina 12