TIOI TIPS Prinses Margriet bezocht feest Vlissingse loodsen Uitspraak over positie loodsen volgende week Speelgoedmuseum geopend Dl 80 SC Nieuwe mosselen: duur, maar goed Vredesplatform blijft actief BEHANDELING VIJFTIENDE VOORTGANGSRAPPORT: w&mm Axelse wielrenner kampioen Nederland UT O EN VERKEER EEUWFEEST VAN DE LOODSEN SOCIËTEIT Duumpje houdt deze zomer weer excursies Topman Delta dienst naar Sociale Zaken Diefstallen DONDERDAG 28 JUNI 1984 'DE KINDERTIJD' IN ST. JANSTEEN d de 1:12,5, volgens ECË 3,6, in stadsverkeer geeft T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Prinses Margriet en haar man mr. Van Vollenhoven hebben gisteren een gedeelte bijge woond van de viering van het 100-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit in Vlissin- gen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat was eveneens aanwezig. Zij hield een toespraak in het soosge- bouw aan de Boulevard en opende op een later tijdstip de expositie Loodswezen 1984. De belangstelling voor het koninklijk bezoek aan de Scheldestad was groot. Vooral tijdens enkele krans- leggingen bij het standbeeld van Frans Naerebout, de visser en loods van de acht tiende eeuw die uitgeroepen is tot schutspatroon van de loodsen, probeerden vele omstanders een glimp van de prinses op te vangen. Et telijke dames, gewapend met cameraatjes, verdron gen zich tussen de persfoto grafen om zo de foto van hun leven te maken. Het officiële programma begon al vroeg in de morgen aan boord van het motor schip de Flandria 20 dat in de loodsenfuik afgemeerd lag. Daarna toog het gezel schap naar de sociëteit waar enige sprekers hun woordje deden. Halverwege dit ge beuren arriveerde de prin ses met haar gevolg en mi nister Smit-Kroes. Na weer een nieuwe serie toespraken (door onder anderen de mi nister, voorzitter N. Pot van de loodsenvereniging en de Vlissingse burgemeester drs. T. Westerhout) ging het richting Bellamypark, naar het standbeeld van Naere bout. Daar werden kransen ge legd namens de gemeente Vlissingen, de Stichting Zeeuwse Visserij belangen en de loodsenvereniging. Het Scheldeloodsenkoor zong onder begeleiding van twee violisten en een accordeonist enkele liederen, waarna het tijd was de expositie te gaan openen en bezichtigen. Later kreeg de prinses het eerste exemplaar van het gedenk boek Een eeuw loodsen op en om de Schelde. Van Vollen hoven nam een grammo foonplaat van het Schelde loodsenkoor, dat gisteren zijn 12,5-jarig bestaan vier de, in ontvangst. De feestelijke dag werd afgerond met een receptie en een Frans Naerebout-her- denking in de Sint-Jacobs- kerk. Het gezelschap bezichtigde de peiltafel op de boulevard, een geschenk van de loodsenvereniging aan de gemeente Vlis ar -willem mieras s mgen Van een onzer verslaggevers C ADZ AND - De Westzeeuws- Vlaamse vereniging voor na tuurbescherming 't Duumpje houdt dit zomerseizoen weer een groot aantal excursies in de natuurgebieden Het Zwin en de Zwarte Polder. De excursies zijn hoof zake lijk bedoeld voor toeristen en worden in de periode van 1 juli tot en met 16 augustus gehou den. De Zwin-tochten vinden plaats elke maandag- (start 10.00 uur) en elke donderdag ochtend (start 8.00 uur) vanaf de ingang van camping Zwin hoeve. De deelnemers wordt verzocht laarzen aan te doen. De excursies in de Verdron ken Zwarte Polder, het na tuurgebied aan de kust bij Nieuwvliet ter hoogte van camping De Pannenschuur, worden elke woensdag gehóu den. Vetrokken wordt om 20.00 uur vanaf het parkeerterrein bij het gemaal Zwarte Polder. Deelname kost een gulden per {persoon DEN HAAG - Volgens minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gaan de Oosterschelde-werken in totaal 8 miljard gulden kosten. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Met ingang van 1 september is ir. F. de Smet van de Deltadienst te Zierik- zee benoemd tot hoofd van de centrale afdeling organisatie en informatica bij het minis terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Ir. de Smet heeft zich de af gelopen jaren onder meer be zig gehouden met de afbouw van de Deltadienst. GOES - Naar aanleiding van onder andere een publikatie in De Stem over boodschappendiefstallen te Goes zijn bij de gemeentepolitie van Goes diverse tips binnen geko men. Op grond hiervan heeft men kunnen arresteren de 40-jarige mevrouw H.V. uit Goes. Ze heeft inmiddels bekend vijftien diefstal len te hebben gepleegd. Thuis wer den goederen ter waarde van 240 gulden aangetroffen. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Zij zei dit gisteravond bij de behandeling van het vijftiende voort gangsrapport over de Oosterschelde-werken in de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Alles wordt gedaan om de werken zo snel mogelijk af te maken. Buiten de prijsstijgin gen bedraagt de overschrij ding in het eerste kwartaal van '84 15 miljoen gulden. Mi nister Smit-Kroes verwachtte niet dat de werken in de eind fase schade aan het milieu zullen berokkenen. Zij vertel de binnenkort weer met Ber gen op Zoom te praten over de bestuurscompensatie die Ber gen op Zoom krijgt voor het niet doorgaan van de liftsluis. Over de besteding ervan zijn stadsbestuur en provincie het niet eens. „Het zou me een lief ding waard zijn als beide op een lijn konden komen", aldus minister Smit-Kroes gister avond. Eversdijk (CDA) gaf de mi nister een pluimpje. Hij con stateerde, dat in de periode ju- li-december 1983 de kosten- overschrij dingen flink in de hand zijn gehouden. De prijs stijgingen buiten beschouwing gelaten blijft een bedrag van 44 miljoen gulden als saldo van mee- en tegenvallers over. Het Zeeuwse Tweede Ka merlid vond, dat er veel aan dacht aan het „verkopen" van het Oosterschelde-project be steed moet worden. Hij con stateerde dat West-Brabant voor het niet doorgaan van de liftsluis een bittere pil te slik ken heeft gekregen. De WD'er Jan te Veldhuis zei te vrezen, dat de kosten van de Oosterschelde dichter bij de 10 miljard uit zullen ko men dan bij de 9 miljard. Hij was bang dat het milieu schade zou leiden door de zandsluiting van de oester- dam, het gedeeltelijk sluiten van de stormvloedkering en het uitstel van de Philipsdam. Te Veldhuis drong er bij de minister op aan spoedig met Zeeland spijkers met koppen te slaan over de inrichting van het werkeiland Neltje Jans. Over twee jaar is de storm vloedkering klaar, en zullen er onvoorstelbare hoeveelheden mensen naar Zeeland komen. Een chaos dreigt", aldus Te Veldhuis. Kees Zijlstra (PvdA) maak te zich stevig zorgen over de afsluiting van de Oosterschel- demonding bij de afbouw van de pijlerdam. Hij wees er op, dat het milieu ernstige schade oploopt als de Oosterschelde lang dicht gaat. De D'66'er Tommei constateerde, dat er ten koste van het mileu op de Oosterschelde-werken wordt bezuinigd. OUDENBOSCH - Charles de Caluwé uit Axel is gisteren wielerkampioen van Nederland geworden op het onder deel kilometer met staande start. Op de baan van Oudenbosch realiseerde de Zeeuws- Vlaming de snelste tijd met 1.14.15. De broertjes Iwan en Thierry Detant werden 'gedeeld' tweede door allebei tot een duizendste van een seconde zelfs gelijk een tijd van 1.14.75 te laten noteren. Vandaag kan De Caluwé eventueel zijn tweede natio nale kampioenschap veroveren door in de halve finale van de strijd om het achtervolgingskampioenschap Van Baarle te kloppen en daarna in drie kilometer de winnaar van het duel Post-Rakers de baas te blijven. De uitslagen: km met staande start: 1. Charles de Caluwé 1.14.15,2/3 Iwan en Thierry Detant 1.14.75,4. Tommy Post 1.14.76, 5. Stolzenbach 1.14.97, 6. Moorman 1.15.07, 7. Ales 1.16.01, 8. De Graaf 1.16.18,9. Van Baarle 1.16.74,10. Krigen 1.17.08; kwalificatie achtervolging: 1. De Caluwé 3.39.89, 2. Rakers 3.49.91, 3. Van Baar le 3.52.11, 4. Post 3.52.21, 5. Krigen 3.53.10, 6. Moorman 3.53.61, 7. Stolzenbach 3.56.82, 8. Cordes 3.57.08; kwartfinales; Post-Krigen 3.47 94-3.55.23, Van Baarle-Moorman 3.49.77-3.54.32, Stolzenbach- Rrakers 3.57.93-3.51.94, De Caluwé-Cordes 3.50.97-3.53.57. TERNEUZEN - Het Vredesplatform Zeeuwsch- Vlaanderen laat zich niet ontmoedigen door de gang van zaken rond het al dan niet plaatsen van kruisraketten. Men blijft proberen de mensen bewust te maken van de mge- lijke gevolgen van de bewapeningswedloop. Vrijdagavond 6 juli wordt daarom vanaf 19.30 uur weer een Stiltekring gehouden in de Terneuzense Noordstraat. Op maan dag 6 augustus wordt deelgenomen aan de jaarlijkse Hiroshi- ma-herdenking. In dit kader is dan in Breskens en Hulst een tentoonstelling te zien. Verder is men nu al bezig met activitei ten die in het kader van de Vredesweek in september gehouden worden. VLISSINGEN - De Nederlandse loodsen weten vol gende week of ze ambtenaar kunnen blijven of dat het loodswezen geprivatiseerd wordt en in particuliere handen overgaat. Dit deelde Smit-Kroes gis teren mee tijdens een feestelij ke bijeenkomst van loodsen in Vlissingen. Bij die gelegenheid probeerden enkele aanwezi gen, onder wie de Vlissingse burgemeester drs. T. Wester hout, de minister een uit spraak te ontlokken over de toekomstige rechtspositie van het loodspersoneel; een kwes tie waarover binnen het loods wezen al ruim een jaar ondui delijkheid en ongerustheid be staat. De loodsen zijn, zoals be kend, al sinds de vorige eeuw personeel van de rijksover heid. Enkele jaren geleden verschoof het kabinet de dienst van het ministerie van defensie naar het ministerie van verkeer en waterstaat. Ruim een jaar geleden maakte Smit-Kroes haar plannen be kend het loodswezen uit be leidsoverwegingen te willen privatiseren. Bij de toespraak in Vlissin gen reageerde de minister nauwelijks op de opgegooide balletjes en liet de kerk in het midden; ze wilde alleen kwijt dat volgende week een uit spraak te verwachten valt. De sfeer in de zaal was dan ook niet optimaal te noemen; men had verwacht dat er nu duide lijkheid zou komen. Verschei dene aanwezigen hielden de monstratief de handen op el kaar en appplaudiseerden niet na afloop van de redevoering. Burgemeester Molthoff stelt een oude speeldoos in werking. Daarmee werd het mu seum officieel geopend -f0t0 er,k ossewaarde Van onze correspondente ST. JANSTEEN - Door een tachtig jaar oude Maas trichter speeldoos in wer king te stellen heeft burge meester P.J.G. Molthoff gis teravond om zeven uur bet Zeeuws-Vlaams Speelgoed museum De Kindertijd ge opend. Dit gebeurde nadat de burgemeester een korte toe spraak had gehouden, waar in hij het belang van een dergelijk museum voor de streek benadrukte. Burgemeester Molthoff noemde het een zinvolle be stemming voor het voorma lige gemeentehuis en stelde, dat het vooral voor Hulst en St. Jansteen prettig is een speelgoedmuseum rijk te zijn, omdat ook de zuster stad Michaelstad een derge lijk museum heeft. De heer Vlottes, die samen met zijn vrouw het museum opbouwde, bedankte alle particuliere bedrijven die het mogelijk hadden ge maakt om het gehele mu seum zonder museum op te zetten. Tevens vertelde hij de genodigden al aan uit breiding van het museum te denken en dan op de eerste plaats aan een bibliotheek met oude kinderboeken. Het was alsof uitgeverij Ploegs- ma uit Amsterdam iets ge roken had, want tijdens de opening mocht het museum alvast een aantal fascimile herdrukken van 19de eeuw- se uitklapbare boeken in ontvangst nemen. Tijdens de eerste klanken van de speeldoos werden de kasten ontdaan van de be schermende zwarte doeken en ging er voor de aanwezi gen een kinderwereld open. De reacties waren bijzonder enthousiast. Sommigen rea geerden door luidruchtig aan te wijzen, wat men nog van vroeger kende, terwijl anderen, zoals de burge meester van Terneuzen, stil maar zeer aandachtig langs de vitrines liepen. Vanaf vrijdag is het mu seum voor het publiek ge opend. Het museum zal open zijn op vrijdag, zaterdag en zondag telkens van 12.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen kan men telefonisch krijgen via nummer 01140-10313. Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu. orivé 01150-95839. BIJ DE veiling in Yerse- ke zijn gisteren de eerste mosselen van de nieuwe oogst 1984 geveild. Des kundigen noemden de kwaliteit van het Zeeuws zeebanket beter dan vorig jaar (er waren mosselen bij die 32 procent vis bevat ten), maar de prijs ligt te vens beduidend hoger. De gisteren aangevoerde par tij van 2600 mosselton (1 mosselton is 100 kilo) ging weg voor prijzen die va rieerden tussen 52,53 gul den en 168,00 gulden per mosselton. Hoge prijzen, omdat de handelaren dit jaar een relatief gering aanbood verwachten. Stor men en sterke stromingen in de Waddenzee hebben de voorraad flink uitge dund. - foto willem mieras I JE op 1:11,6. Over de gehele ^st kwamen wij op een gemid- slde van 1:12,5 heel niet gek [)or een dergelijk grote wa- en, die je ongemerkt toch Bortief gaat berijden. Qua |egligging en comfort verschilt CX turbodiesel in niets van gewone CX diesel en die |eer in bijna niets van de CX anzineversies. De wagen Juurt prima, heeft een lichte ediening en is licht onder- Juurd. Wennen moet je aan de jrogressieve stuurbekrachti- |ng, ook progressief naar de jlstand, alsmede aan de di- ^cte besturing. Gewennig ver- ook het rempedaal en daar- lee het hele remmen van de pto. Het hydraulisch systeem an de voortreffelijke vering, brgt namelijk ook voor de bm- en stuurbekrachtiging. lenmaal gewend dan heb fe lan de CX, dus ook aan de CX prbodiesel, een geweldig rus- ge, comfortabele wagen. Oosterschelde-werken gaan 8 miljard kosten

de Stem | 1984 | | pagina 9