UITBLAZEN Maar weinig patiënten kunnen ruilhart hebben 'Wrake Gods' bewaakt Iraans gedrag Onbuigzame generaal lijkt vreemde keus voor Libanese leger Vakmanschap herken je zo. Kan ovei prei even Vrouw vergui? 's nacj \s0sjjf~ pleidooi i regeling Elba tot Southfork Vakantiekaart ege WIM KOCK DONDERDAG 28 JUN11984 ACHTERGROND Dilemma Brigades treden op tegen openlijke en heimelijke overtredingen Michel Aoun maronitisch vriendje Kansen Vergrijzing Rechtsbestel 1984 PAPIER' VOOR UW PEN VVD tegen CP DONDERDAG 28 VERBOD WC IKV geeft kerkj toelichting op uitlatingen Fa OOIT in Nederland een dorp, wijk of landstreek gezien die Lombok heet? Of Amerika? Ik ken één dorp dat America heet. Met een 'c'. Het ligt in de Peel. Iemand die ik wel eens ontmoet brengt er soms zijn vakanties door. „Waar ga jij naartoe dit jaar?" „Naar Amerika." Ontzettend leuke vakantiebe stemming dus: America N.B. Ik ken wel een 'Kremlin'. Dat is een klooster in Breda. „Het Vatikaan" is een kroeg in mijn woonplaats. Daarvóór was deze heilig geurende naam door de volksmond toebedeeld aan een pand dat eigenlijk de 'Gecroonde Bel" heette. Er woonde een oude dame in en die hield er een huiskapel op na waar priesters de mis voor haar kwamen lezen. Vandaar: het Vatikaan als spontane naamge ving of liever: vernoeming. Trouwens ook de oorsprong van de gelijkluidende cafénaam heeft een aardig achtergrondje. In het pandje waarin nu pils wordt getapt zetelde vroeger een bakker die algemeen be kend was onder de bijnaam 'de Paus'. Een van zijn afstamme lingen drijft zelf een café dat onverbloemd 'Het Pauske' heet. In de gelagkamer kan men zelfs de portrettten van de Romeinse collega's aantreffen. Namen en bijnamen geven hebben mensen altijd graag ge daan. Ik heb iemand gekend die „de Taaie" werd genoemd. Hij was een heel bekende man in zijn woonplaats. Toch waren er maar genoeg mensen, die zeer regelmatig en gedurende vele jaren met hem te maken hadden en toch niet zijn eigen lijke naam kenden. Net als mensen krijgen ook buurten en straten soms spontaan bedach te namen. De gemeente kan honderd keer zeggen en schrij ven dat de wijk 'Berkenbos' heet, het volk blijft er hardnek kig 'Pindorp' tegen zeggen. Rode heuvel Ook gebouwen krijgen zulke namen. We hadden al een 'Kremlin'. Veel bekender is de 'Peperbus'. Op tal van plaatsen steken de peperbussen uit bo ven stad en omliggend land. Ooit hebben mijn zoons en ik zelfs ons eigen huis een naam willen geven. We kozen voor Garth Goch. Dat is Welsh voor Red Hill, de rode heuvel. Deze heuvel speelde vele zomers ach tereen een belangrijke rol in onze vakanties. We zijn zo ver gegaan dat we in een steenhou werij te Bleanau Ffestiniog de naam heten beitelen in een kloeke plaat van de befaamde en ter plaatse gedolven blue sla- te (leisteen). Dat is al weer ja ren geleden en de naamplaat ligt nog steeds ergens op zolder. Toen puntje bij paaltje kwam en de plaat op de gevel moest worden bevestigd, bekroop ons toch de vrees voor aanstellers te worden aangezienS Maar nu terug naar Lom- bok en Amerika. Volgens de Amsterdamse geschiedkundige Robert Rentenaar zijn dit ab- soluut de meest voorkomende vernoemingsnamen in ons land. Rentenaar zou het moeten we- S ten want hij inventariseerde niet alleen 2300 van die vernoe mingsnamen; hij schreef er ook H een proefschrift over. M Lombok I Onder vernoemingsnamen f§ verstaat Rentenaar 'uit het bui tenland geleende aanduidingen voor Nederlandse stadswijken, 1 dorpen, landstreken e.d.' Het zijn vaak niet-officiële namen, |j IIIIIlllllllllIIllllllllllllIII spontaan bedacht door het pu bliek. Hier heeft u Rentenaars' top tien: Lombok en Amerika, 'de onbetwiste toppers, op eni ge afstand gevolgd door': Na zareth, Siberië, Oost-Indië, Je ruzalem, Korea, de Krim, Beth lehem en Elba. Een vreemd rijtje. Waarom bijvoorbeeld wel Lombok en niet een van de an dere en meer bekende Kleine en Grote Soenda-eilanden? Het toch veel meer tot de verbeel ding sprekende Bah bijvoor beeld of Java? Of ligt Lombok gewoon lekker in de mond om dat het een beetje 'dommig' klinkt? Over lekker in de mond gesproken: lombok is - naast tjabé - ook het Indonesische woord voor wat wij Spaanse peper Capsicum annuum) noe men en waarvan sambals wor den gemaakt. Ook Korea roept vraagte kens op. Stamt ie vernoe- mingsnaam pas van de jaren '50, toen de Koreaanse oorlog woedde en is het een equivalent van Siberië? Een min of meer misprijzende aanduiding van een ongezellige of anderszins in de ogen van het naamgevend pubhek mislukte wijk? En de Krim? Wij hebben toch niet meegedaan aan de Krim-oorlog (1853-'56) en de tragische Charge van de lichte cavalerie Veldwerk Rentenaar heeft vijf jaar ge daan over zijn inventarisatie. Veel veldwerk verricht 'per ra cefiets'. Heel veel vernoemings namen ontstonden volgens hem in de 18de en 19de eeuwen, toen Nederlanders veel beter geïnformeerd raakten over an dere werelddelen. Tegelijkertijd leden ze - volgens Rentenaar! - wat hun eigen taal betreft, on der een gebrek aan woorden met een specifieke zeggings kracht. Immers: rpet de naam geving streefde men er naar een bepaald beeld op te roepen. Schoot de Nederlandse woor denschat tekort dan projekteer- de men het beeld dat men van een buitenlands oord had op de wijk, het dorp of de streek. De wijk Elba als verbanningsoord. Tegenwoordig zijn de Ne derlanders zo goed op de hoog te van wat er in de wereld ge beurt dat ze in die gebeurtenis sen en de lokaties waar ze plaatshebben geen elders en al gemeen toe te passen betekenis sen meer zien, zo meent Robert Rentenaar. Daarom worden er volgens hem de laatste tijd geen nieuwe vernoemingsnamen meer geboren. Of het zouden Peyton Place, Southfork en Bonanza moeten zijn. Van de televisie. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen f Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Jan Paalman Het moest er eens van komen: Nederland heeft zijn eerste ruilhart. Bij alle ontstane opwinding zou je vergeten dat niet zo vreselijk veel mensen bij een ruilhart baat kunnen hebben. Voor 500 tot 800 mensen per jaar is een harttransplantatie het laatste redmiddel. Maar van hen zou nog geen 10 pro cent - 50 tot 75 man of vrouw - door de strenge voorselectie komen. Als die allemaal een ruilhart zouden krijgen is - zeker weten doet men niet - na vijf jaar de helft nog in le ven. Toch sprak Paul van Overveld, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging van „een mijlpaal voor de hartchirurgie in Ne derland", en dat is best wel te begrijpen. Een harttrans plantatie is een „nee heb je, ja kun je krijgen"- operatie voor mensen die anders hooguit maanden te leven hebben. Wat is het geval? Ongeveer 70 keer per mi nuut, 24 uur per dag pompt het hart bloed door het li chaam. De kransslagaderen leveren daarvoor de brand stof. Komt daar een vuiltje in, dan hapert het hart met angina pectoris tot gevolg. Door om de vernauwde ader een om weggetje te maken kan de hartchirurg daar soms wat aan doen. Dat is dan de befaamde bypass- operatie. Maar bij ruilhartkandida- ten is de hartspierpomp zelf stuk door aftakeling van de hartspier of door verregaan de dichtslibbing van de kransslagaderen. Het hart wordt dan zo zwak dat het op de duur ook in rust het bloed Drie manieren om een hart te transplanteren. Links een 'orthotope' transplantatie, het nieuwe hart komt pre cies op de plaats van het oude. Deze methode is in Rotter dam gebruikt. Midden: het aanbrengen van een hulphart (links). Het hulphart wordt aangesloten op de grote bloedvaten van het oude hart en ondersteunt de zwakke prestaties van het eigen hart. Rechts: Als de longen sterk zijn aangetast wordt soms overgegaan tot transplantatie van zowel hart als longen. - illustraties hartbulletin april -84) niet meer rond kan krijgen. Als dan medicijnen niet meer helpen, is de medische we tenschap uitgedokterd. Er rest nog één drastische oplos sing, u raadt het al: hart transplantatie. De operatie zelf is vreemd genoeg het minst moeilijke deel van de ingreep. Pas daarna wordt het echt span nend. Dat komt door het af- weerapparaat van het li chaam. Normaal houdt het zich zeer nuttig bezig met het afmaken van vreemde bin nendringers als bacteriën en virussen. Maar voor het af- weerapparaat is het ruilhart ook een vreemde binnendrin ger dat net zolang bestreden moet worden totdat afstoting volgt. Dat plaatst de behandelen de artsen voor een eigenaar dig dilemma. Met afweer on derdrukkende stoffen is het mogelijk om de afweerreac ties tegen te gaan. Tegelij kertijd zet je dan de deur wa genwijd open voor andere onschuldige bacteriën en vi russen. Het is als het varen tussen twee klippen door. Ontwijk je de afstotingsklip, dan dreig je op de klip van de dodelijke longontsteking te lopen en andersom. De eerste harttransplantaties van zo'n 17 jaar geleden mislukten al lemaal om deze reden. De operaties slaagden steeds wonderwel, maar de patiën ten zelf stierven kort daarop door het afstoten van het ruilhart of door een longont steking. Tegenwoordig zijn de overlevingskansen (80 pro cent na twee jaar, 50 tot 60 procent na vijf jaar) aanmer kelijk beter. Dit om twee re denen: de bestrijding van de afstootreactie heeft men veel beter in de hand en de pa tiënten worden uiterst streng geselecteerd. Al voor de ope ratie begint de behandeling met het afweer onderdruk kende ciclosporine, het laat ste snufje op dit gebied. Na de operatie komt de patiënt een paar dagen in de intensi- ve-care afdeling en daarna wordt hij een week of zes geïsoleerd (infecties!) ver- Van onze redactie buitenland TEHERAN - In Iran zijn anti-onzedelij kheidsbri- gades op straat versche nen om toe te zien op de naleving van de islami tische gedragscode zoals die vijf jaar geleden, na de overwinning van de revolutie, werd inge voerd. De patrouilles van de 'Wrake Gods' (sarollah), zo als de brigades worden ge noemd, zijn een uitdrukking van een beleidsverandering om nog strenger op te treden tegen de verspreiding van corruptie en prostitutie. De directeur van het bu reau voor de propaganda van deugdzaamheid en het belet ten van onzedelijkheid, hod- jatolislam Javad Elsahi, zei dat de nieuwe campagne de wortels zou treffen van wat hij noemde heiligschennend gedrag. Hij zei tegen het Iraanse avondblad Kayhan dat de brigades beginnen met het uitroeien van in het oog springende vergijpen zoals overtredingen tegen de isla mitische kledingvoorschrif ten. Maar, zo voegde hij er aan toe, zij zullen ook optre den tegen heimelijke over tredingen. In die laatste cate gorie vallen volgens Javad Elsahi feestjes waar zowel mannen als vrouwen zijn, het nuttigen van alcoholische dranken en druggebruik. Volgens de geldende ge dragscode, die in de Islamiti sche Republiek Iran zeer or thodox wordt geïnterpre teerd, zijn vrouwen verplicht zich te hullen in de chador, een lichaambedekkende lap stof die alleen het gezicht en de handen achtbaar laat. Veel westers-gezinde vrouwen laten een haarlok vanonder hun hoofddoek vrij als symbolisch protest tegen de opgelegde islamitische fatsoensnormen. In plaats van de chador dragen zij ruim zittende overhemden om enigszins te voldoen aan het voorschrift de lichaams vormen te verhullen. Derge lijke in de Iraanse omstan digheden moedige uitingen van nonconformisme zijn on derwerp van officiële kritiek. Westerse kledij van modieu ze snit wordt door de islami tische machthebbers in Te heran gezien als bewijs van een levensinstelling die leidt tot seksuele losbandigheid. Volgens de richtlijnen van de nieuwe campagne zullen bij voorbeeld vrouwen die niet kuis gekleed gaan door de brigades van de 'Wrake Gods' beleefd worden ver zocht hun kleding te fatsoe neren. Als de zondaressen weigeren daaraan gevolg te geven, kunnen zij worden be recht en gevonnist tot maxi maal 75 zweepslagen. Bui tenlandse vrouwen vallen eveneens onder deze bepa ling. Ondanks dit voorschrift komt het voor dat de activis ten van de 'Wrake Gods', die zich verplaatsen in modieuze jeeps en zware motoren uit Japan, eigenmachtig optre den. Zo hebben zij in ver scheidene steden overtreders van de islamitische gedrags code ter plaatse een pak slaag gegeven. In andere ge vallen werd met kabels of zwepen op de blote rug van de vastgebonden delinquent geslagen, met als gevolg vaak zware verwondingen. Hodjatolislam Bojnoordi, lid van de Iraanse Hoge Raad, zei kortgeleden dat de nieuwe campagne ook be doeld is om scherper toe te zien op het verbod op gokspe len, het kijken naar video banden, het luisteren naar casettebandjes met decan- dente muziek (westerse pop muziek), en dansen. Van onze redactie buitenland BEIROET - De christelijke gene raal Michel Aoun, die afgelopen zaterdag door de Libanese rege ring werd benoemd tot opperbe velhebber van het geregelde le ger, lijkt op het eerste gezicht niet de geschiktste figuur om de ver deelde strijdmacht te herenigen. Waarnemers beschouwen het als een vreemde keuze juist deze on buigzame, rechtse militair op te dragen islamitische en christelij ke manschappen samen te bren gen in een politiek neutraal leger, waarbinnen de geloofsgroepen op evenwichtige wijze zijn vertegen woordigd. Aoun heeft in de Libanese burgeroor log fel gestreden tegen moslim-milities en staat bekend als goede vriend van de maronitische leiders, die zich lang heb ben verzet tegen politieke concessies aan de islamitische meerderheid in het land. Hij stond aan het hoofd van de achtste brigade, die wordt beschouwd als het neusje van de zalm van het Liba nese leger. In deze functie bleek hij de meest succesvolle commandant, die loyaal was aan president Amin Ge- mayel in de strijd tegen de islamitische milities. De 49-jarige generaal, die zijn oplei ding kreeg in de Verenigde Staten en Frankrijk, is de jongste bevelhebber die het leger van Libanon ooit heeft gehad. Zijn nieuwe taak vormt evenzeer een uitdaging als destijds zijn langdurige verdediging van de strategisch gelegen stad Souk el Gharb, waardoor werd voorkomen dat Druzische strijders Ge- mayels paleis konden bereiken. Met zijn 1400 door de Amerikanen opgeleide troepen leverde hij strijd van man tot man om belangrijke stellingen in de heuvels ten zuidoosten van Beiroet te Generaal Michel Aoun. - fotoupi behouden. Deze prestatie wekte bewon dering bij westerse militaire waarne mers. Nu staat Aoun echter voor de zware taak de wonden van de sectarische oor log te helen door christelijke en islami tische troepen weer te integreren in het leger. Gedurende de gevechten ontston den er in veel legereenheden breuken langs confessionele lijnen. Zo weigerde de voornamelijk sji'iti- sche zesde brigade in West-Beiroet maandenlang orders uit te voeren van het vroegere, door christenen gedomi neerde opperbevel. Sommige militairen uit deze brigade zouden zelfs aan de zij de hebben gestreden van moslim-mili ties. Volgens westerse militaire waarne mers hebben naar schatting 5000 islami tische manschappen zich bij de zesde brigade gevoegd, die waren gedeser teerd uit eenheden die grotendeels uit christenen bestaan. De christelijke een heden, die bij elkaar ongeveer 8000 sol daten tellen, strijden samen met christelijke milities tegen moslim-strij ders langs de groene lijn in Beiroet. Het nu zeven weken oude kabinet- Karami beloofde een einde te maken aan de binnenlandse strijd, een neutraal en een evenwichtig leger te vormen, de milities te ontwapenen en Zuid-Libanon over te nemen van de Israëlische strijd krachten. Het „nieuwe" leger van Aoun moet alle rivaliserende groeperingen vertegenwoordigen en niet langer be strijden. Aouns eerste taak is het begin nen van de integratie van geselecteerde eenheden in Beiroet, die de controle op straat overnemen. Dan zou de zogeheten groene lijn en daarmee de scheiding tussen het christelijke en het islamiti sche deel van de hoofdstad kunnen wor den opgeheven. De islamitische leiders in het kabinet gingen met tegenzin akkoord met de be noeming van Aoun. De moslim-minis ters aanvaardden zijn aanstelling pas na lang debatteren met president Amin Gemayel, een goede vriend van Aoun. Politieke waarnemers stellen dat hij rechtser is dan generaal Ibrahim Tan- nous, de vertrekkende commandant wiens ontslag was geëist door islamiti sche leiders. Zij achtten Tannous schul dig aan de grote aantallen slachtoffers onder de burgerbevolking en zware ma teriële schade in moslim-wij ken. Volgens westerse waarnemers is Tan- noun verreweg de beste, meest charis matische officier die het Libanese leger heeft. Gemayel hield eraan vast dat Aoun de op eéri na beste man is om de loyaliteit van de christelijke troepen te behouden en het leger uit te bouwen tot een strijdmacht van 50.000 manschap pen. Daarbij waarschuwde de president ervoor dat de christenen kunnen overlo pen naar de christelijke militie wanneer zij vrezen dat het leger wordt verzwakt door een slappe leiding of dat het tegen hen wordt gebruikt. Gemayel betoogde eveneens dat Aoun veel vrienden heeft onder de islamitische soldaten. Aouns brigade was inderdaad een van de wei nige eenheden die niet te maken had met veel islamitische deserties. Ondanks alle argumenten van Ge mayel was het echter de Syrische vice- president Abdel Khaddam die de mos lim-leiders ertoe wist te brengen de jon ge generaal te accepteren. In ruil daar voor ging de president ermee akkoord de directe controle over het leger over te geven. De hervormingen houden in dat Aoun het opperbevel moet delen met een nieuwe militaire raad, waarin vijf andere geloofsgroepen zijn vertegen woordigd. pleegd. Na ontslag blijft hl] onder zeer intensieve contro le, want het afweerapparaat geeft de strijd tegen het vreemde ruilhart nooit op. Ondanks nieuwe technie ken (hartspier biopsie, telling van afweercellen in het bloed) om een afstotingsreac tie al vroeg op het spoor te komen, zijn complicaties niet te vermijden. Elke patiënt maakt in het eerste jaar een beginnende afstotingsreactie mee, of anders wel een le vensgevaarlijke longontste king. De behandeling van de ze complicaties is zo dras tisch dat alleen de sterksten dat kunnen overleven. Van daar dat er uiterst streng wordt geselecteerd. De kan didaat mag niet ouder zijn dan 50 jaar, geen diabetes hebben, geen actieve infectie onder de leden hebben, zijn longvaten moeten goed zijn en bovendien moet hij psy chisch tamelijk sterk in de schoenen staan. Het meren deel van de mogelijke kandi daten - 90 procent - komt daarom niet in aanmerking voor een ruilhart. Wat mag je van een ruil hart verwachten? Over de overlevingskansen heb ik het al gehad. Maar is er ook een normaal leven mee mogelijk? Als alles redelijk goed is, dan werkt het hart in rust zoals elk ander hart. Maar omdat het niet is aangesloten op de normale zenuwvoorziening van het hart, vertoont het bij inspanning een afwijkende reactie. Behalve door de af stotingsreactie wordt het nieuwe hart ook bedreigd door een in jaren toenemende vernauwing van de krans slagaderen. Vandaar dat pa tiënten na een harttrans plantatie ook bloedverdun- nende middelen moeten slik ken, op dieet moeten en veel aan lichaamsbeweging moe ten doen. Daarmee kan het aantal vernauwingen in de kransslagaderen van 100 pro cent na vijf jaar terugge bracht worden tot de helft. Ondertussen geeft het af weerapparaat van het li chaam zijn strijd tegen het ruilhart niet op. Dat maakt vooral in het eerste jaar in tensief polibezoek (gemid deld 35 keer) en gemiddeld twee weken ziekenhuisopna me noodzakelijk. Dat wordt later wel wat minder, maar de patiënt moet steeds vrij zware medicijnen blijven slikken en verdacht zijn op het minste teken van onraad. Een graadje verhoging is al reden om acuut de dokter te alarmeren. U begrijpt het al. Een ruil hart haal je niet zo maar even bij de medische super markt. Het is een allerlaatste redmiddel om bij een hele kleine groep patiënten een zekere dood te keren. Daarna houden de zorgen niet op. Uit een Amerikaans onderzoek blijkt dat 70 procent van hen in staat is om zijn oude werk weer op te vatten. Een be wonderenswaardige presta tie. Steeds wordt er benadrukt, dat er te veel bejaarde men sen zijn. Dat zou niet meer te betalen zijn. Weet men wel dat de oudere generatie zelf dit geld verdiend heeft en dat de jongeren, die nog niets verdienen, zeker zo duur zijn Men begint zich bijna te schamen als oudere mens, dat je nog leeft. Het zijn alleen de bejaarden die nog tevreden zijn, al is het voor velen nog geen vetpot. Wij gaan toch niet de be jaarde mens beschouwen als ballast Zij die twee oorlo gen hebben meegemaakt en weer voor de opbouw ge zorgd hebben Het is voor de oudere mens al moeilijk genoeg om de veranderde leefwijze van tegenwoordig nog te begrijpen. Laat ze na een leven van hard werken van hun rust genieten zon der het stempel van bejaard te zijn. Breda Mevr. Jet Weitering- Hurkmans Anno 1984 komt een aantal wijze heren, t.w. de Kamer commissie van Justitie tot de conclusie dat het rechts bestel in Nederland nauwe lijks meer uitvoerbaar is. Met name in Amsterdam staat de totale chaos voor de deur. Eindelijk hebben zij ontdekt wat iedere dronken dokwerker 10 jaar geleden al zag aankomen. Voordat zij echter zover waren moes ten eerst 30.000 zorgvuldig uitgeschreven bonnen in de verguisde maxi-container verdwijnen en ettelijke zware criminelen het poli tiebureau uitgejaagd wor den. Deze wijze heren ko men er in 1984 misschien nog wel achter, dat de Tweede Wereldoorlog afgelopen is en als het een beetje meezit dat je best twee criminelen in één cel kunt stoppen. In plaats van 10.000 hunkeren de bouwvakkers even het cellentekort te laten oplos sen heeft men ook hier weer een chaos-bevorderende 'op- 30®» 0fl)entn on0fcp fiSe®"6* lossing' gezocht. Wanneer u een misdrijf pleegt krijgt u gewoon werk, oftewel: wilt u werk: pleeg een misdrijf. Ongetwijfeld zal het de lezer opgevallen zijn dat werken hier als straf voorgesteld wordt. Hoe dit te rijmen valt met de doelstelling van de heer Den Uyl om juist ieder een aan werk te helpen is mij nu ook een raadsel ge worden. De Kamercommis sie is weliswaar 10 jaar te laat, maar de conclusie is juist: Het is een puinhoop. Bergen op Zoom F. Brouwer Eindelijk is het dan zover! De WD negeert de Cen trumpartij niet langer, maar gaat met argumenten ko men. Inhoudelijke argumen ten nog wel, wat dat ook mo ge zijn. Ik vraag mij af waarom zij niet onmiddel lijk met deze argumenten gekomen zijn in plaats van steeds maar weer aan te kondigen, dat zij ermee ko mende zijn. De burger be gint nu toch wel ongeduldig te worden. Overigens zijn sinds jaar en dag reeds po gingen ondernomen om deze partij te 'ontmaskeren' - steeds in afwezigheid van de Centrumpartij - welke gere sulteerd hebben in het ont maskeren van zichzelf; anti fascisten bleken toen zelf fascisten. Trouwens, over ontmaskeren gesproken: zijn de terroristen, die hun bloedeigen WD-kantoor/ archief in Amsterdam ver woestten reeds ontmaskerd, of heeft de burger niet het recht om te weten wie dit zijn Bergen op Zoom F. Brouwer (ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijkeen ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Verei ging van Leerplichtarr tenaren wil een 'vaka tiekaart' voor scholier instellen, die recht ge op een nog vast te stelli maar gering aantal vr dagen per jaar. Die da^ zouden buiten de gewo vakanties naar eig keuze opgenomen moet kunnen worden. Met deze vakant kaart wil de verenigi optreden tegen het 1( vaste spijbelen op grc schaal. Het syste wordt al langer toegep in Zweden. Verder wil de vere ging de bevoegdheid schoolhoofden, om vrij verlenen op verzoek de ouders, beperken tien tot drie dagen jaar. Van onze DEN HAAG - Het ka wen binden aan een| om die vergunning te aantal voorwaarden van de vrouw. Het sinds 1919 geldendl bod op nachtarbeid dol vrouw verdwijnt. Schra| van dat verbod wordt door de EG-richtlijn vod lijke behandeling van m| en vrouwen. Het vergu genstelsel zal vooralsnog drie jaar gelden. Blijkt periode dat zich geen pi men voordoen dan verq ook het vergunningensya Het kabinet heeft hj besloten tegen het advie de commissie-Geelhoed missie vermindering en eenvoudiging overheid: lingen) in. Die commissi viseerde geen vergunni] stelsel in te voeren, ma volstaan met het in dl vastleggen van algq strikt noodzakelijke nq waaraan nachtarbeid vrouwen zou dienen doen. Daarbij werd ga aan de plicht van de wl ver tevoorzien in veilig voer 's nachts en de plid de inrichting van de L plaatst aan te passen aal cifieke voor de vrouw gl de eisen. In het kabinet hebber al staatssecretaris Kajj van de Coppello en De Koning (Sociale Zal] AMERSFOORT <ANP)| IKV zal binnen een w een brief aan de negen 1 die het IKV hebben opf een toelichting geven uitlatingen vorige wet IKV-secretaris Mient jJ ber voor de IKON-radicf Dit is woensdag in 1 foort besloten tijdens eij gadering van het IKV-! waarin de vertegenwoq van de kerken zitting Faber verklaarde v<| IKON, dat in het kac een ontwapeningsvoori als einddoel een kernj vrij Europa, de vreda ging en de PvdA de til plaatsing van kruisrakl Nederland moeten aq den. De beraadsleden biel met Faber eens te zijnf fixatie op de eventuela sing van kruisraketten derland verschoven md den naar een program ontwapening van EurJ

de Stem | 1984 | | pagina 2