Fascinerend en exotisch... >orzitter )pelijke lening FC Peperbusse na tien jaar nog kerngezond George z Sponselee Reddingsoperatie op kanaal Bakkersdam PAGINA ZEELAND 3 Groei van de BMW-dealer Garage Verbruggebv Terneuzen DONDERDAG 28 JUN11984 VAN ZEELAND markten Historische expo in Aardenburg trekt erg veel publiek Jongste voorzitter Wisselend niveau Carnavalswagen Contributie Schietingen Landschapstype Zeer fijn de stichting was, kenmerken zich enerzijds door de beper- Ikingen welke het gevolg wa- Iren van de bezuinigingen, an- Iderzijds zag de Alpha-hulp het ■levenslicht binnen de instei- lling en werden de fundamen- Iten gelegd voor de 24-uurs [hulpverlening in de gezinsver zorging en een flexibeler Iwerkwijze binnen de 'normale' luren, waarmee de stichting Ivan maatconfectie naar hulp [op maat hoopt te gaan. Ook het informatiecentrum I kreeg in deze jaren gestalte; I een mogelijkheid voor het pu- I bliek om (gratis) advies en in- I formatie op velerlei gebied te I krijgen en waar inmiddels I reeds door velen gebruik van, I wordt gemaakt. HB&rSa U FOTO DE STEM/COB J. DE BOER naar verwachting een hand vol kinderen naar een ande re openbare school. Daar staat tegenover dat de bin- nenstadschool al volgend schooljaar de komst van en kele protestantse kinderen tegemoet kan zien. Zij haakten af bij de Wil lem van Oranjeschool aan de Leeuwenlaan, die vol gend jaar opgaat in De Terp. De daardoor noodzakelijke oversteek van de drukke Guido Gezellestraat heeft een aantal ouders doen kie zen voor de nieuwe samen werkingsschool in de bin nenstad. Voor de toekomst ziet de nieuwe school het zonnig in. Dank zij alle renovatieplan nen zit er groei in de binnen stad. En de verwachting is uiteraard dat met de komst van jonge gezinnen ook de school daarvan de vruchten zal plukken. Waar eerst he lemaal niets dreigde over te blijven, staat er straks toch een levensvatbare school. 'EMM' zit vast wel tussen de inzendingen van een prijs vraag die de nieuwe naam moet opleveren. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG T erneuzen Telefoon 01150-13451 Soos altera - Zaterdag 30 juni is er weer een gezellige avond voor alle alleenstaanden. D? avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Zuid- landtheater te Terneuzen. Et wordt een dubbele bingo ge' speeld en de muziek zal wor den verzorgd door de J-»- Band. GOES - De 24-jarige P.K. en de 21-jarige F.L., afkomstig uit Goes, zijn op heterdaad be trapt, terwijl zij bezig waren in te breken in de LBO-school aan de Bergweg te Goes. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. GOES - In een flat aan de Breitnerstraat bij de familie M. de P. is ingebroken. Twee fotocamera's ter waarde van 600 gulden werden ontvreemd- T20 PAGINA ZEELAND 4 Al duizenden vissen voor de dood behoed Van een onzer verslaggevers RETRANCHEMENT - Op initiatief van voor zitter I. Bertou van de visclub Cadzandria is een grootscheepse operatie op gang gekomen met als doel de vele duizenden vissen in het af wateringskanaal Bakkersdam-Cadzand Ha ven van een wisse dood te redden. Ettelijke duizenden vissen, waaronder meer dan duizend vol kuit zittende karpers, zijn inmiddels al met sleepnetten gevangen en op andere wateren weer uitgezet. Zoals bekend wordt het Bakkersdam-kanaal uitge diept, waarvoor het eerst droog moet worden gelegd. Deel voor deel wordt afge damd en daarna leeggepompt, wat voor de in het water aan wezige vissen het onherroepe lijke einde betekent. Daarbij komt dat het kanaal een broedplaats is voor de karper. Uit alle kreken en plassen komt die vis in deze tijd van het jaar bij duizenden naar het Bakkersdam-kanaal om daar kuit te schieten. Bertou, die een ramp aan zag komen, sloeg alarm en verzamelde een groepje vrij- BRESKENS - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 1299 kg. export garnalen 14,43,2609 kg. pellerij garnalen 14,14, 3127 kg. bot 0,81,1092 kg. schar 1,67,11.147 kg. schol 2,88, 3498 kg. tong 13,65, 847 kg. tarbot 14,18, 706 kg. griet 11,49, 2304 kg. kabeljauw 3,10, 537 kg. wijting 1,82, 24 kg. rog 4,72, 893 kg. poon 2,33, 39 kg. haai 2,52, 13 kg.ham 17,66, 55 kg. baars en herder 19,45, 82 kg. tongschar 6,34, 1147 kg. inktvis 2,24, 263 kg. bolk 1,80, 111 kg. paling 14,54,159 kg. horsmakreel 0,29. GOES, 27 juni - Natuursla st. kl 1 0.04-0.38, andijvie kg kl 2 0.38-0.40, bloemkool st. kl 1 0.80-1.30, kl 2 X 0.23-0.40,0.40-1.20, broccoli kl 2 1.80, natuurbospeen kl 1 1.21-1.27, spits kool kl 1 0.51-0.55, snijbonen kg kl 1 3.70, kl 2 KM 2.70, tuinbonen kl 1 1.00-1.14, prei bos kl 11.24-1.31, kro ten bos kl 1 0.62-0.74, uien bos kl 1 0.14-0.48, peterselie bos kl 1 0.30, peulen kl 1 4.00, bonenkruid kl 1 0.20, ijsbergsla kl 1 0.57, rettich st. zonder blad kl 2 0.02, Golden Deli cious kl 1 70/80 1.00, 60/70 0.78, kl 2 80/90 0.89, 70/80 0.73-0.96, 60/70 0.59, aardbeien glas ds. x .200 gr kl 1 0.64-0.69, aardbeien open grond kg kl 1 3.50, kl 2 A 2.70 2.00, frambozen glas doos x 150 gr. kl 1 4.30, vroege aardappelen dr 0.95, kl 1 gt 1.08, eersteling vroeg gt 0.93-1.19, dr 0.83-0.96, bo 1.14-1.34, kl 0.99-1.10, late aardappelen gt 0.50. KAPELLE, 27 juni - Aardbeien doosjes 1 59-69, II 55, aardbeien per kilo I 2.00-3.90, rode bessen doosjes Ia 1.51, extra 1.90. Groenten: peulen 5.10, bloemkool 45-1.20, rabarber 16-22, kasprincessebonen 5.30, spitskool 52, aardappelen I 85-1.25, drielingen 78-91, kriel 98-99. TERNEUZEN - Per stuk: sla 1 35- 41, bloemkool A 76-111, A2 47-92, B 55-89, B2 38, groene komkommers 101. Per bos: bospeen 97-120, kroten 79 -111uien 45.53 per doos: aard beien 54-70. Per kilogram: eerste lingen 88, bintjes 52-60, andijvie 48- 56, sav. kool 50-60, spitskool 71-82, rode kool 60-83 willigers om zich heen, onder meer afkomstig uit de Aar- denburgse hengelvereniging. Daarmee is hij nu bezig de af gedamde kanaalgedeelten tus sen het Sluise Veer en de brug van Retranchement over een lengte van drie kilometer leeg te vissen. „Natuurlijk is het onmoge lijk om elke vis te redden", zegt W. Sanders, één van de vrijwilligers die vrijwel elke avond in de weer is bij het ka naal. „Maar zo'n man als Ber tou verdient eigenlijk een gou den medaille. Als die niet in actie was gekomen, dan zou het een slachting zijn gewor den. Dan had er straks tussen Bakkersdam en Cadzand een kilometers lange geul vol dode stinkende vis gelegen". Sanders is vol lof over de medewerking van waterschap 't Vrije van Sluis, dat de red ders vooraf informeert welk kanaalgedeelte aan de beurt is om te worden leeggepompt. Het is dan ook de bedoeling om het hele Bakkersdam-kanaal leeg te halen. „Alleen kunnen we wel wat extra hulp gebruiken", zegt Sanders. „Veel mensen komen wel kijken als we bezig zijn, maar voelen er blijkbaar niets voor een handje toe te steken". Wie daarom mee wil helpen aan de reddingsoperatie kan contact opnemen met I. Ber tou, tel. 01179-1247. Van onze correspondente AARDENBURG - De exposi tie 'Aardenburg als historische gemeente', die door de lagere scholen in het plaatselijk mu seum is ingericht, geniet veel belangstelling. Tal van bezoe kers hebben tot nu toe van de gelegenheid gebruik gemaakt een kijkje te nemen. Daarbij werd tevens de rest van het museum (vondsten uit de Romeinse tijd) en de bloeiende kruidentuin beke ken. De officiële opening van de ze eerste bijzondere expositie werd onlangs verricht door wethouder W. van Helden. Al le lagere scholen in de ge meente hebben voor dit doel werkstukken, tekeningen en eigen historische vondsten be schikbaar gesteld. Er zijn maquettes te zien van een Romeins castellum, zoals er destijds diverse in Aardenburg hebben gestaan, en van middeleeuwse kaste len. Ook zijn de Kaaipoort, de Peperbusse, de Schaapskooi en het dorp Eede (vroeger en nu) op schaal nagebouwd. Wethouder Van Helden me moreerde dat de museumcom missie pas een maand geleden besloten had de bovenverdie ping van het museum als ex- po-ruimte beschikbaar te stel len voor belangstellenden. De Aardenburgse scholen maak ten als eersten van de geboden gelegenheid gebruikt. De wet houder zei te hopen dat derge lijke tentoonstellingen de drempelvrees nu eindelijk eens zullen wegnemen. „Want meer dan de helft van de Aar denburgse bevolking heeft nog nooit het eigen museum be zocht", aldus Van Helden. Via de historische expositie is daar echter nu al verande ring in gekomen. De tentoon stelling is nog open tot en met komende zondag. Op werkda gen van 10.30 tot 12.15 uur en tijdens het weekeinde van 14.00 tot 17.00 uur. Van onze correspondent Contributie flOOit VerhoOgd ST. KRUIS - Sinte Kruus ligt er op de lange juni avond verlaten bij. Het 350 zielen tellende dorp lijkt in rust. Slechts een paar auto's staan voor de twee café's ge parkeerd, wachtend op de eigenaars die bij 'Vos' of 'Greet' na een dag van arbeid een goudgele met schuim ge rande pint door het keelgat gieten. Toch zit er nog steeds pit in St. Kruis, want naast de actieve Dorpsgemeenschap - zoals de plaatselijke dorps raad wordt genoemd - bloeit ook de voetbalclub FC Pe perbusse weer op. Na een aantal jaren, waarin de naar de monumentale stompe to ren genoemde vereniging het lastig had, zit men weer vol op in de running. En dit laat ste weekend van juni wordt het tienjarig bestaan op grootse wijze herdacht. Want het is immers alweer een decennium geleden dat in de toen nog drie café's van de Aardenburgse kern de collectebussen op de toog stonden. Doel: Het inzamelen van geld om daarmee een voetbalvereniging op te rich ten. En hoe later het werd, hoe meer munten er in de gleuf gleden. Het trio dat aan de wieg stond van de FC Peperbusse bestond uit Walter Paridaen, Tonnie van Hal en Gerard Buy sen. De eerste twee zijn inmiddels uit het bestuur verdwenen, maar Van Hal voert nog steeds het secreta riaat en beheert de pennin gen van de ruim 100 leden tellende vereniging. Sinds april is Mark Buysen de voorzitter, met zijn 18 jaar wellicht de jongste club-be stuurder van Nederland. Ondanks zijn jeugd han teert de student werktuig bouwkunde aan de Terneu- zense MTS de voorzittersha mer zonder problemen. „Maar dat is zeker niet mijn verdienste", stelt hij. „Er zijn nooit moeilijkheden en zou den die er toch komen, dan worden ze onder het genot van een pint wel weer bijge legd". Het voetbal, begonnen op de wei bij Noë aan de kreek en via een veld aan de Wil- helminastraat tenslotte te recht gekomen op een ac commodatie in de schaduw van de markante Peperbus se, gaat de St. Kruizenaren goed af. Niet dat de presta ties daar altijd aanleiding toe geven, want het niveau is nogal wisselend. Het wed- strijdgebeuren blijft dan ook beperkt tot voetbal tegen an dere dorpen en buurtschap pen, zoals DSV Draaibrug, HOC Heille, KPJ Eede en SV Zuidzande. In tegenstelling tot het KNVB-voetbal, dat in de winter plaatsvindt, worden elke zomer zo'n 20 wedstrij den afgewerkt met daar naast ook nog een vijftal toernooien. Puur recreatief, waarbij winnen leuk is maar absoluut geen must. Dat de FC Peperbusse niet alleen in de wei van wanten weet blijkt wel uit het feit dat de carnavalswagen van de club meerdere eerste prij zen heeft weggekaapt. Ook is men, samen met de Dorpsge meenschap, verantwoorde lijk voor het jaarlijkse ker- misprogramma, terwijl er ook niet uit de weg wordt ge gaan voor het opzetten van fietstochten en feestavonden. Maar op het veld heeft de club een aantal mindere ja ren achter de rug. Voorzitter Mark Buysen: „Dat komt omdat er op een gegeven mo ment geen aanvulling meer kwam vanuit de jeugd. De leeftijdsopbouw is hier zoda nig dat we eigenlijk vijf jaar lang geen vers bloed kregen. Die periode is nu echter ach ter de rug en het draait mo menteel dan ook als nooit te voren". Financieel is het de vere niging altijd voor de wind gegaan. Het beste bewijs daarvoor is wel dat de con tributie in al die tien jaar niet is verhoogd. Het jaar lijks bedrag van 7,50 heeft alle inflatie-correcties van de opeenvolgende kabinetten doorstaan. Het programma voor de herdenking van het tweede lustrum wordt komende vrijdag geopend met een fiets-oriëntatietocht over 15 kilometer voor leden en do nateurs. Inschrijven vanaf 19.00 uur bij 'Greet'. Zaterdag begint om 19.30 uur een barbecue in het dorpshuis, een festijn waar voor al 75 leden/donateurs zich hebben aangemeld. Na dat de magen gevuld zijn kan men zich opmaken voor een bal, dat open staat voor iedereen. Zondag wordt de viering afgesloten met een fietstocht over 45 kilometer langs de pas geopende Schansenroute. Vertrokken wordt om 13.00 uur bij het dorpshuis en iedereen die dat wil kan meefietsen. AARDENBURG - Staande wip pen, 49 schutters: Wip 1: eerste ho ge vogel: R. de Wispelaere; tweede hoge vogel: J. Cattoor; eerste zij vo gel: G. de Vriend, allen Aarden burg; tweede zij vogel: J. Versijek, Knokke; derde zij vogel: D. van Hermon, Aardenburg; vierde zij- vogel: D. Coudevikke, Knokke. Wip 2: hoge vogel: B. de Ruijter, Tilburg; zij vogel: Th. Lampaert, Aardenburg. ELLEWOUTSDIJK - De hand boogvereniging Juliana hield een schieting op de staande wippen. Er waren 41 schutters van 9 vereni gingen. Uitslag wip een: eerste hoofdvogel J. Molhoek Juliana Oudelande, tweede hoofdvogel R. Hollestein Zorgvlied, eerste zij vo gel J. Goetheer Juliana, tweede zij - vogel M.J. Verdonk Concordia. De eerste en tweede kal waren voor C. Westdorp Eensgezindheid, derde kal P. Crucq, vierde kal mevrouw S. Crucq beiden Soranus Hein- kenszand. Uitslag wip twee: eerste hoofdvogel P. Crucq Soranus, tweede hoofdvogel C. van de Dries Eensgezindheid, eerste zij vogel M.J. Verdonk Doel n Hoger, twee de zij vogel J. Molhoek Juliana, derde zij vogel Ko de Jonge, vierde zijvogel M.J. Verdonk beiden Doel n Hoger, eerste kal N. van de Dries Eensgezindheid, tweede kal C. Stouthamer Zorgvlied. GOES - Jacoba van Beieren hield een schieting op de staande wip; er waren 26 schutters. De uitslag: eerste hoofdvogel H. Rentmeester Willem Teil, tweede hoofdvogel M.J. Verdonk Concordia, eerste zij vogel L. Slabber Doel n Hoger, tweede zij vogel H. de Jonge Sora nus, derde zij vogel M.J. Verdonk Concordia, vierde zij vogel A. de Jonge-Rijk Willem Teil, eerste kal M.J. Verdonk Concordia, tweede kal J. Schipper St. Andries. Meeste kleine vogels C. Rentmeester Wil lem Tell en J. Schipper St. Andries elk zes vogels. VLISSINGEN - Op de buitenbanen van de handboogvereniging 'd Eendracht werd de Provinciale Zeeuwse Ronde verschoten. Deze ging over vijftig, veertig en dertig meter. De uitslag dames: 1. I. Lin- denberg St. Sebastiaan Yerseke 649 punten, 2. M. van de Straaten T.O.G. Zierikzee 629, 3. M. de Block 543, 4. St. Lijnse 536 beiden van 'd Eendracht Vlissingen. Jeugd: R. van Boven 'd Eendracht 608 pun ten. Heren: R. Kriekaard 751 pun ten, L. de Koeyer 727, beiden St. Se bastiaan, J. Lijnse 'd Eendracht 725, Sj. Bergsma St. Jan Zierikzee 723, P. de Jonge U.N.O. Heinkens- zand 704, R. Louwerse 698, P. de Koeyer 697, J. van Keulen 686, allen St. Sebastiaan Yerseke, P. Rietveld 686, R. Meijer 663, beiden 'd Een dracht, C. Vaarzon Morel St. Jan 652, J. Hollestelle St. Sebastiaan 628, W. van Meerten St. Jan 625, P. Kooiman Artemis Brouwershaven 615, C. de Smit 'd Eendracht 609, B. Zwartsenberg St. Jan 444 punten. WOLPHAARTSDIJK - De hand boogvereniging Doel naar Hoger hield haar jaarlijkse koningschie- ting op de staande wip met 19 le den. In de tien te schieten ronden werd de blokvogel niet afgescho ten. Na verlenging trof M.J. Ver donk in de twaalfde ronde de vogel en mag zich voor 1984 koning van zijn vereniging noemen. Orchideeën. Velen onder ons zullen dit woord direct in verband brengen met: kost baar, exotisch, geheimzinnig en bruidsboeket. Weer ande ren, die er wel eens over ge lezen hebben, zal het herin neringen oproepen aan moeilijke tochten in dichte, nauwelijks te betreden tro pische oerwouden. Barre tochten, in bloedhete, dichte vegetaties, waar je niet ver der kunt kijken dan het bla derdek vlak voor je ogen en boven je hoofd. Langs alle kanten loeren gevaarlijke dieren. Grote als slangen en con sorten, maar ook kleine ge- niepigaards: bloedzuigers, ziekten overbrengende mus kieten of mieren, die je in horden overvallen en je bin nen het half uur tot op het bot schoonknagen. En daar ergens in die dichte groenige wazigheid groeit de geheim zinnige en begeerde plant. En de grote teleurstelling veel later: het moeizaam verzamelde zaad wilde in Europa niet ontkiemen en opgroeien. Hoe secuur de kli maatsomstandigheden ook nagebootst werden, het lukte niet. Alleen levende planten konden worden overge bracht. Stelt u zich voor: de ontdekkingsreiziger, de on derzoeker, die met zijn le vende have uit het oerwoud moet zien te komen, om dan, met zijn hele handel opge hangen aan het plafond van zijn hut, de oversteek naar Europa te maken. Dat soort verhalen zweeft nog altijd rond de bloem, die misschien niet de mooiste kleuren draagt, maar wel de meest bizarre vormen kent. Maar de romantiek is er gro tendeels af. We weten nu dat orchideeën geen wortelharen hebben en daarom aangewe zen zijn op schimmeldraden, die een deel van het werk voor de plant overnemen. En zij krijgen er wat voor terug natuurlijk, voedsel of groei stof of dergelijke. En nu we de schimmel hebben, kunnen we het zaaibed goed voorbe reiden en zijn orchideeën te kweken uit zaad. Weinigen weten dat ook in ons land orchideeën, ge meenlijk orchissen genaamd, in het wild voorkomen. Er zijn verschillen met de exoti sche. Groeien veel tropische soorten op bomen, de onze groeien 'gewoon' in de grond. De bloemen van onze soorten zijn niet zo groot, niet zo op vallend gekleurd meestal, maar minstens even fraai van vorm, zoals de foto's la ten zien. En dat zijn dan nog vrij algemene soorten als de breedbladige en de gevlekte orchis. Soorten die op vochti ge weilanden groeien. Dat is een landschapstype, dat uit onze streken nage noeg verdwenen is. Alleen enkele strookjes langs wat Zeeuwse kreken zijn onbe roerd gebleven en derhalve uiterst waardevol. En daar vinden we orchissen. Maar ook op de Limburgse krij- thellingen en tussen struwe len zowel in het Zeeuwse als elders. Een er van, de wespe norchis, is vrij algemeen en geniet daarom niet eens wet telijke bescherming. Dat is ook de soort die de komende maanden onze aandacht trekt. Ze kan op de meest onver wachte plaatsen opduiken. En dat geheimzinnige heb ben ook andere orchideeën behouden. Plotseling duikt een soort ergens op. Totaal onverwacht. Zo onverwacht zelfs dat wettelijke bescher ming niet is voorzien. De wetgever heeft die soorten niet in de wet opgenomen: die komen bij ons toch niet voor. En dan zijn ze er toch! In een wegberm bij IJzendij- ke of Terneuzen; ergens in een sloot, op een weiland of een dijk. Hoe kan dat? De bloeiwijze van de inlandse orchis. Bloemen Het zaad van orchissen is zeer fijn en derhalve ontzet tend licht. We mogen aanne men dat het zo wijd ver spreid wordt dat het nergens ontbreekt. Zelfs niet tussen de naden van de bekleding van de stoel waarin u dit zit te lezen. Maar het is zoals de oude Beyerinck al zei: „Alles is overal, maar het milieu se lecteert". De bodem, de om geving, het klimaat en nog veel meer andere factoren maken uit of een zaad zal ontkiemen, een kans zal krij gen. En orchissen stellen vele eisen. Het is al gauw te zout of te zoet, te droog of te nat, te.het is bijna altijd 'nen tiek of nen 'oan'. Maar ergens ligt dan toch wel eens dat plekje dat het zaad en later de plant ver langt. En daar lukt het. En daar beleeft dan die plantjeskijker, die graskan tensnuffelaar de sensatie van zijn leven, hij staat oog in oog met de zeldzame, de totaal overwachte.Als echte liefhebber bewondert hij alleen; hooguit fotogra feert hii. De hebberd daaren tegen wil het voor zich al leen; hij steekt het uit voor in de tuin. Teleurstellend na tuurlijk! Welke kans maakt hij dat de omstandigheden in zijn tuin net zo zijn als daar? Zeg maar geen. Maar we zijn te veel afge dwaald van het zeldzame, het verrassende. Ook het 'ge wone', het jaarlijks terugke rende, is het bekijken waard. Enkele soorten zijn al uitge bloeid, andere groeien op niet te betreden plaatsen, maar een paar soorten kan eenieder ontmoeten. En zoals gezegd: het is meer de vorm dan de kleur die onze aan dacht trekt, maar ook alleen die is zeker de moeite waard om er eens voor op de knieën te gaan, wat dat betreft spre ken de foto's voor zich.

de Stem | 1984 | | pagina 13