Eerst langs GWK! Molen Groenendijk draait weer Ruul Pieter 60jaar schutter V erhoging van belastingen was niet nodig GWK Mogelijkheden dijkrecreatie beter benutten K GWK Strandpost is dit weekeinde weer paraat Ook dit jaar Boekweitfeest SCHOOT EENS DRIE HAZEN IN ÉÉN SCHOT Chris Aarts wint vlucht St. Vincent examens T22 pagina zeeland 2 RAAD HONTENISSE: DONDERDAG 28 jun11984 WANDEL VIERDAAGSE HULST START raar en wanneer u maar wilt. GWK is zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u open. Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV BURGEMEESTER HONTENISSE: lie soorten vreemd- qeld en reischeques. Naar welk land u ook gaat, hoe ingewikkeld uw reis ook is, GWK heeft er de vreemde valuta voor. Uit voorraad en tegen de officiële koersen (zie Teletekst en Viditel pag. 747.610). Ook kunt u bij GWK terecht voor alle gangbare soorten reische ques en Italiaanse benzinebonnen. Vreemdgeld dat u overhoudt, wisselt GWK probleemloos weer om in guldens. Inklusief muntgeld! De Grenswisselkantoren NV BE 0T31IM VAN ZEELAND igiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Gedi plomeerd molenaar Frans Weemaes uit Sint-Jansteen zette gistermorgen rond elf uur de historische standerd molen op het Poolsplein in Kloosterzande weer in be weging. Sedert 1920 had de molen niet meer gedraaid, maar was daarvoor wel 140 jaar in bedrijf geweest. De ingebruikname van de pas gerestaureerde molen vond gisteren plaats tijdens de excursie van de Honte- nisser gemeenteraad. De gebroeders Adriaans uit Weert hebben een jaar nodig gehad om de molen weer bedrijfsklaar te krij gen. Volgens een vertegen woordiger van Monumen tenzorg is de molen in Kloosterzande een zeer fraai exemplaar en van zeer goe de constructie. De molen werd in 1781 op het Poolsplein geplaatst, na dat hij in de buurtschap Het Oliekot was weggehaald. Door middel van de op brengst van een loterij werd de molen in 1927 aangekocht door Jonkvrouwe Collot d'Escury en in 1959 ging hij voor het symbolisch bedrag van 1 gulden in gemeente handen over. Twee jaar daarvoor was er al een flink opknapbeurt gepleegd, ge volgd door een tweede res- De pas gerestaureerde molen werd gisteren weer in gebruik genomen. - foto erik ossewaarde 1 tauratie in 1967 en een derde vorig jaar. In 1974 werd de molen berm, waarop de molen staat, bekleed met klinkers. De gemeente is echter van plan om de uit 1911 dateren de stoommaalderij aan de voet van de molenberg te slopen, omdat de molen mo menteel niet op zijn voetstuk kan draaien. Als de sloop voltooid is, wordt een voet pad aangelegd naar de mo lentrap. De klinkers zullen worden weggéhaald en er komen planten voor in de plaats. Er zijn plannen om in 1985 de molen in 1985 een halve dag per week te laten draai en. Voorlopig gebeurt dit on der toezicht van molenaar Frans Weemaes, totdat Ro bert van Waterschoot en Frans Inghels van de Honte- nisser technische dienst er zelf mee overweg kunnen. Het tweetal gaat namelijk een opleiding volgen voor molenaar. Ruul Pieters (rechts op de foto): „Ik kan er wel een boek over schrijven". foto de stem/cor j. de boer Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - De op 7 juni vijfenzeventig jaar ge worden Ruul Pieters uit de Brouwerijstraat in Sint- Jansteen heeft gisteren zijn 60-jarig schuttersjubileum gevierd. Toen hij 10 jaar oud was en de lagere school in Sint- Jansteen bezocht, vroeg hij aan hoof onderwijzer Goldschmitt of hij wat vroe ger uit school mocht om pij len te rapen bij een Wilhel- minaschieting op de staande wip bij Nillis Everaard. Hij mocht, en als pijlenraper be gonnen, groeide in hem de liefde voor de schutters- sport. Op 15-jarige leeftijd kwam Ruul in het bezit van een latboog en begon zelf te schieten. Op Kapellebrug in de cafés van Frans de Bley- ser, de Witten Hendrik en de Witt Kadol waagde hij zijn eerste pogingen tegen een inleg van 35 cent of 5 frank. Hij trok toen ook de grens over om samen met Jozef van Gremberghen en Miel van Looy mee te doen aan een kermisschieting in Sint- Gillis. Nog als de dag van gisteren herinnert Ruul zich dat zijn eerste twee pijlen in het gras onder de liggende wip terecht kwamen. Op ad vies van zijn medeschutters mikte hij zijn derde schot iets hoge en schoot drie vo gels te gelijk af en in zijn vierde schot nogs eens twee. Op latere leeftijd vormde hij met Wardje Stevens en Charel Colman een geducht schutterstrio, dat als 'de zwarte mannen' overal veel succes had. In zijn schut- terscarrière wisthij zich driemaal koning te schieten, namelijk in schutterssocië- teit Bea te Sint-Jansteen en bij Wies Vonck en Frans Sa- man in Heikant. „Ik kan er wel een boek over schrijven", zegt Ruul Pieters over zijn schutters- belevenissen. Zo wist hij op een schieting in het café van Jan Pluym eens drie prijs- vogels in één schot af te schieten. Toevallig waren deze vogels alle drie begif tigd met een haas, zodat Ruul met een flinke partij wild naar huis ging. Op een schieting bij Camiel Hoef nagels in Clinge schoot hij eens twee zij vogel in één schot af, wat een unicum is in deze sporttak. Ruul Pieters heeft ook nog kleine en hoge vogels ge maakt. Hiervoor moest hij de baan op om veren van kippen en kalkoenen te ver zamelen en te verven, om vervolgens met een blokje hout en een ijzeren staafje het eindprodukt te krijgen. Hij maakte ook pezen en lijmde pijlen voor vrienden en collega-schutters. Vrijgezel Ruul is nog steeds vrijge zel. Hij heeft wel met een stuk of zeven meisjes kennis gehad, maar omdat hij de schutterssport liet prevale ren boven de 'vrijerij' is er nooit een huwelijk van ge komen. Vanaf zijn 65ste ver jaardag bezoekt hij ook de bejaardenschietingen en is lid van de bejaardenbond in Sint-Jansteen. Voorzitter A. Lossie van de bond sprak gisteren de jubilerende schutter lovend toe. De jubilaris wilde geen cadeau's, maar verlangde wel dat de schutters niets aan drank te kort kwamen. De jubilaris loste zelf het eerste schot. Aanwezig was ook wethouder W. Kayser. „De manier om oud te wor den", constateerde hij„is de schutterspport en op zijn tijd een glaasje". Er deden gisteren 56 schutters mee aan de jubileumschieting in de Warande. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De provincia le Overnacht fondvlucht van uit Sint Vincent is gewonnen door een duif van Chr. Aarts te Kruiningen. De aan deze monstervlucht (circa 950 kilo meter) deelnemende 1144 dui ven moesten dit jaar drie da gen langer in de manden ver toeven dan was voorzien. Pas op maandag 25 juni konden de vogels om 13.30 uur aan het luchtruim worden toe vertrouwd. In Nationaal-Zuid gaat de overwinning naar Geers-Ooms te Lepelstraat die dinsdagmorgen om 7.40 uur een duif klokte. Vroegste meldingen in Zeeland. Respectievelijk aantal kilometers, zuiver uur van aankomst en ge middelde snelheid. Chris Aarts te Kruiningen 656, 11.31 uur, 1012 mpm. M. Hengsdijk te Kapelle 956, 12.15 uur, 967. A. du Puy, Biervliet 930, 11.53 uur, 963. D. van Bommel, Kruiningen 955, 12.25 uur, 957. R. Hendriks, Hulst 939, 12.20 uur, 946. L. Claessens, Kwadendamme 950, 12.33 uur, 946. P. de Koster, Clinge 939, 12.29 uur, 944. L. Goedegebure, 's-Heer Arendskerke 953,12.55 uur, 937. H. Tijdens, Heinkenszand 951, 12.53 uur, 926. J. Haak, Hoek 932, 12.53 uur, 908. G. Begijn, Sas van Gent 926, 12.48 uur, 907. J. Bal, Kwadendamme 949, 13.16 uur, 905. G. de Wever, Schoondijke 931, 12.59 uur, 905. J. Haak, Hoek 932, 13.07 uur, 896. P. Theune, Vlissingen 942, 13.18 uur, 896. F. Voois, Goes 956, 13.40 uur, 891. A. Cornelis, Breskens 935, 13.18 uur, 890. P. Oele, Oude- lande 946,13.39 uur, 882. P. de Poor ter, Hoofdplaat 935, 13.29 uur, 881. M. Boudens, Kwadendamme 948, 13.43 uur, 881. F. van Kruijssen, Kloosterzande 946, 13.43, 880. Gebr. Thijs, Sint-Jansteen 938, 13.30 uur, 879. E. Ulijn, Groede 932, 13.30 uur, 877. R. Hendriks, Hulst 939, 13.48, 869. Gebr. Korf, Souburg 944, 13.54 uur, 869. Zaterdag 30 juni is er van 10 tot 11 uur in de morgen in De Stads herberg te Hulst gelegenheid tot het inkorven van duiven voor de nationale en internationale wed vlucht te houden vanuit Barcelona. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De meerderheid van de Hontenisser gemeente raad meent dat de ver hoging van de gemeen telijke belastingen dit jaar eigenlijk helemaal niet nodig was geweest. De verschillende fracties trokken die conclusie gisteren uit de slotwijziging van de be groting 1983, die resulteert in een overschot van een kleine 860.000 gulden. Ze gaven het college dan ook het advies de begroting in het vervolg wat kritischer op te stellen. Ook gingen er stem men op om het overschot te gebruiken om de onroerend- goedbelasting te verlagen. CDA-er A. Sponselee ver tolkte de mening van zijn fractie dat de gemeente geen spaarkas is. Volgens hem moet beschikbaar geld worden uit gegeven en niet worden opge pot. Het bevreemde hem dan ook dat het college niet met voorstellen op de proppen is gekomen om het voordeeltje te besteden. J. Everaert (lijst A. Roctus) vroeg zich af of het, gezien het overschot, geen tijd wordt de OGB te verlagen. Voorts opperde hij het geld te reserveren voor de bouw van een sporthal. Ook J. Menu (ge meentebelang) toonde zich voorstander van belastingver laging, maar hij waarschuwde ervoor niet van alles uit de hoek te gaan zoeken om het overschot te besteden. W. Gel derland (lijst L. Mangnus) ten slotte, constateerde triomfan telijk dat zijn fractie gelijk heeft gekregen door tijdens de begrotingsbehandeling tegen belastingverhoging te stem men. „Die verhoging was in derdaad onnodig". Volgens burgemeester mr. M. Somers ligt de zaak echter niet zo eenvoudig. Van het overschot moet allereerst 250.000 gulden naar het spaar potje voor het rioleringsplan. Daarnaast zit de gemeente nog aan te kijken tegen heel wat noodzakelijke investeringen, zoals de bouw van de school in Hengstdijk, de integratie van de W. Alexander- en Maria- school, een nieuw lokaal voor de Sandeschool, hertaxatie OGB en 458.000 gulden voor rioleringswerken. De burgemeester herinner de eraan dat er van dat riole ringsplan nog heel wat moet worden uitgevoerd, zodat overschotten goed van pas ko men. „Alles bij elkaar", reken de de burgemeester voor, „zul len we dit jaar nog voor onge veer 1,5 miljoen gulden moeten investeren". (ADVERTENTIE) Van een onzer vei slaggevers ZUIDDORPE - In tegenstelling tot de geruchten die in het dorp de ronde doen, worden ook dit jaar in Zuiddorpe weer de tradi tionele Boekweitfeesten gehouden. De geruchten over het niet doorgaan kwamen in de wereld door de echtscheiding van Annie van Hoeck. Om haar en haar ex-echtgenoot draaide namelijk de gehele organisatie van de feesten. Het Boekweitcomité heeft echter versterking gekregen van drie mensen, Jesca Coone, Brian Blommaert en Roger van Hoecke. De dames verzorgen de papierwinkel en organisatie, de man nen de praktische uitvoering. Het Boekweitcomité kan nu al verklappen dat de feesten, die op 11 en 12 augustus doorgaan, weer als vanouds zullen zijn. HULST - De zevende editie van de avond wandelvier daagse van de Hulster Tivoli- buurt is van start gegaan met zo'n zeventig wandelaars. N.S.-station Breda, tel. 076-225080. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur, zo. 10.00-16.00 uur. Ook op N.S.-stations Roosendaal, Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch en aan de grens te Hazeldonk E10, Putte, Nispen en Goirle. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. Van een onzer verslaggevers WALSOORDEN - Vanaf za terdag 30 juni tot en met 26 augustus wordt de Wester- schelde weer bewaakt door de Reddingsbrigade Kloosterzan de. De bewaking is verplaatst van Walsoorden naar Perk- polder, omdat dat deel van het 'strand' drukker wordt be zocht. Voor de verplaatsing van het wachthuisje en de red dingsboot is toestemming ver leend door Rikswaterstaat en de gemeente Hontenisse. opgaan, zwemmend, surfend of zeilend en zelden voorzien van een reddingsvest. Zij vor men onwetend een risico voor zichzelf en anderen". Donderdag 5 juli zullen twintig leden van de reddings brigade hun kunnen tonen bij het brevetzwemmen in het zwembad te Kloosterzande. Dat gebeurt vanaf 19.00 uur en belangstellenden zijn welkom om de kandidaten aan te moe digen. De dijkrecreatie werd ter sprake gebracht door raadslid P. Kindt (lijst A. Roctus), die een flinke toename consta teerde van zonnebaders op de Scheldedijk. Hij vroeg het col lege eens bij het waterschap te informeren naar de mogelijk heid voorzieningen te treffen, om het recreatief verblijf wat aangenamer te maken. Hij denkt daarbij onder meer aan bankjes en dergelijke. Burgemeester Somers sprak de vrees uit dat het water schap er weinig oren naar zal hebben om dergelijk bouwsels op de dijk op te richten. J. Joossen (lijst A. Roctus), te vens dagelijks bestuurslid van het waterschap, herinnerde eraan dat de dijken bovendien verpacht zijn aan particulie ren, zodat ook die hun goed keuring zouden moeten verle nen. Toch zei hij wel mogelijkhe den te zien om aan de wensen van zijn fractiegenoot Kindt tegemoet te komen. „Mis schien", filosofeerde hij, „zou een gedeelte van het seizoen een dijk die enkel wordt ge bruikt voor hooiwinning be schikbaar gesteld kunnen worden om er voorzieningen voor de recreanten aan te brengen". Hij zegde toe de zaak binnen het waterschaps bestuur te zullen voorleggen. „Het zou een goede zaak zijn", concludeerde de burge meester, „als we met het wa terschap tot een overeenkomst konden komen over de dijkre creatie". Hij bleek zelf wel een paar suggesties te hebben om het verblijf op de dijken te veraangenamen, maar hield die nog liever even achter te hand, in afwachting van een gesprek met het waterschap. ANTWERPEN - Geslaagd met onderscheiding voor dokter in de geneeskunde met aanteke ning EKG, aan de Universitai re Instelling Antwerpen, Ju- lien Bral uit Sint-Jansteen. De wachtpost wordt in de weekeinden bemand door mi nimaal vijf personen. Twee van hen patrouillerenlangs de dijk, twee zijn beschikbaar voor de reddingsboot en eentje verleent eerste hulp bij onge lukken. Ook op zonnige dagen in de week wil de Reddings brigade proberen dijkbewa king te realiseren. Het bestuur van de verplaatsing van de be waking een grote vooruitgang. „Niet alleen voor de bewaking, maar ook voor de opleiding van de bootbemanning. Het strand is hier ruimer en bre der en dat biedt veel meer mo gelijkheden". De Reddingsbrigade kloos terzande wil in de toekomst uitgroeine tot permanente be waking. De hulp van veel vrij willigers en van instanties als politie, brandweer en EHBO is onontbeerlijk voor het recru- teren van mankracht en het verkrijgen van materialen die nodig zijn voor een optimale bewaking. Om de genoemde instantie voor het werk van de Reddingsbrigade te laten warmlopen, is er vandaag (donderdag) een bijeenkomst in hotel Van Leuven te kloos terzande. Die gebint om 20.30 uur. Een tegenvallend deelne mersveld, zo vinden de organi sators, die spreken van een 'dieptepunt'. Dit ondanks het ideale wandelweer. Ook vorig jaar was er een teruggang te bespeuren, toen zich toch nog zo'n 100 wandelaars aandien den. De jaren daarvoor kon echter steevast gerekend wor den op een klein 200 belang stellenden. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE - Burgemeester mr. M. Somers van Hontenis se vindt dat er veel meer gedaan kan worden voor de dijk recreatie langs de oevers van de Wester- schelde. „Er zijn meer mogelijkheden dan er tot nu toe benut wor den", zei hij gisteren tijdens de gemeente raadsvergadering. Inmiddels is ook de red dingsbrigade van Terneuzen benaderd om het reddings werk van beide brigades in de toekomst te coördineren. De Reddingsbrigade vindt een versterking van de dijkbewa king hoogstnoodzakelijk. „Nog altijd zijn er mensen die am per iets van buitenwater af weten en zonder enige voor lichting zo het water in- en

de Stem | 1984 | | pagina 11