Weer feest Sluis: dit keer braderie Renovatie van pleintje-Eede moet goedkoper Jaarlijkse sportdag scholieren Zaamslag Heemkundige Kring Sas blij met bouw houten ophaalbrug Sas maakt ruimte voor Verrassing 't bruggetje Eerste resultaten enquête WOENSDAG 27 JUN11984 T16 PAGINA ZEELAND 3 Vrijdag tot en met zondag VAN ZEELAND Enquête over watersport in Z-W-N ederland Deelnemers gevraagd 'fiets-er- eens-in' Gezellige barbecue Beethovenhof Nachtmarkt horecaclub uitgesteld Raad Aardenburg Lang gekoesterde wens gaat in vervulling Sas: extra aandacht aan bevrijding markten Touwtrekken Kloosterzande Plaatselijk nieuws Oostburg Terneuzen Bour gondisch feest in Hof Zeldenrust WOENSDAG 27 Jl Nederlandse NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Buitenlandse DUITSLAND 1 Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Sluise midden stand timmert dit jaar vrijwel onophoudelijk aan de weg. Nauwelijks zijn het Franse en Engelse weekend achter de rug, of het koopstadje maakt zich al weer op voor het vol gende evenement: de jaarlijk se braderie. Omdat het de He aflevering betreft wordt het gebeuren komende vrijdag geopend om 11 minuten over 11. Voor de lu dieke openingshandeling heeft de organisatie 'een bekende Nederlander' aangetrokken. Wie dat is blijft echter nog een verrassing. Traditiegetrouw wordt de Sluise braderie weer opgeluis terd met een groot aantal acti viteiten, zoals een driedaagse antiekmarkt aan het Mole neind, een standwerkerscon cours (zondag) en een 'fiets er eens in'-spektakel (zaterdag om 16.00 uur). Vrijdag wordt geopend met een touwtrek-wedstrijd, waarvoor deelnemers zich kunnen opgeven bij 'De Friet- stal'. Het gaat daarbij om ploegen van vijf personen. Voor de avonduren staat een concert van de plaatselijke muziekvereniging Apollo op het programma. Zaterdagochtend wordt in de Vrijstraat een kinder-rom- melmarkt gehouden. De dag staat verder geheel in het te ken van de lange baan-zwem- wedstrijden, die elders in deze krant worden aangekondigd. Tevens vindt een vee-tentoon stelling plaats op (hoe kan het ook anders) de Beestenmarkt. Belangstellenden voor de 'fiets er eens in' kunnen zich opge ven bij R. Boon, tel. 01178-2246 of 1750. Voor de slotdag, zondag, staan onder meer geprogram meerd een modelboten-de- monstratie in de Kaai, een Harley Davidson-show op het Walplein, een open cross op het fietscross-terrein aan de Nieuwstraat (aanvang 13.00 uur). In de raadhuiskelder zal door de Kunstkring Breskens een expositie worden inge richt. De braderie, dit weer sa menvalt met de kermis, heeft mogelijk nog een speciale stunt te bieden. Als alles naar wens verloopt zal een onder deel van het korps commando troepen uit Roosendaal zondag per touw afdalen vanaf het Belfort. Kabel-TV lijkt in Oostburg haalbaar Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Uit de eerste resultaten van de door de gemeente Oostburg onder 350 inwo ners gehouden enquête blijkt, dat de aanleg van een kabel-TV-net een haalbare zaak zou kunnen zijn. Gisteren, de officiële sluitingsdatum van de enquê te, waren 160 formulieren terug binnen bij de ge meente. Hierin wordt door een ruime meerderheid van de ondervraagden positief gereageerd op de ka bel-plannen. Omdat men gistermiddag op het Oostburgse gemeente huis nog volop aan het turven was, konden de precieze pre- centages nog niet worden meegedeeld. „Wel komt duide lijk naar voren dat een flinke meerderheid een kabel-net wenst", aldus wethouder A. de Feijter. Afgaande op de vraagstel ling in het enquête-formulier blijkt dat ongeveer 50 procent van de ondervraagden direct zou willen aansluiten op het net, dat 15 TV-zenders, een ge meentelijk kanaal en 20 FM- radio-stations kan leveren. Telt men daar echter de groep bij op die niet onmiddel lijk wil aansluiten, maar wel in afwachting daarvan de ka bel al tot in de eigen woning wil laten aanleggen (en daar voor 100 gulden aansluitings- kosten over heeft), dan loopt het percentage 'ja-stemmers' op tot om en nabij de 65. Zoals gesteld gaat het hier nog maar om een moment-op- name, daar tot op gisteren nog niet de helft van het aantal geënquêteerden heeft gerea geerd. Wethouder De Feijter: „We verwachten echter de ko mende dagen nog meer formu lieren terug". Mocht eind deze week blij ken dat een grote groep nog steeds niet heeft gereageerd, dan overweegt de gemeente de formulieren bij de betrokke nen op te halen, om op die ma nier een zo volledig mogelijk beeld te krijgen. Wanneer uit de enquête valt af te lezen dat minimaal 65 procent van de ondervraagden voorstander is van kabel-tele visie, zal het Oostburgse colle ge van B en W de gemeente raad voorstellen tot aanleg van het net over te gaan. Met deze gigantische operatie (Oostburg is qua oppervlakte de op één na grootste gemeen te van Nederland) zal min stens 4,5 miljoen gulden zijn gemoeid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Rijkswaterstaat zal deze zomer onder de wa tersporters in de wateren rondom de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden en de Bies- bosch een uitgebreid onder zoek instellen naar het vaar- gedrag en de intensiteit van de pleziervaart. Doel is om door vergelijking met eerdere onderzoeken in de jaren zeventig verschuivingen in het recreatiepatroon en in de samenstelling van de vloot op te sporen. De uitkomsten van het onderzoek zullen wor den gebruikt om een goed beeld te krijgen van het sa mengaan van de beroepsvaart en de pleziervaart, de nood zaak vooruitbreiding van be staande en het aanleggen van nieuwe jachthavens, voorzie ningen bij sluizen en bruggen en aanlegmogelijkheden langs oevers. Voor dit onderzoek worden aan schippers van plezier vaartuigen enquêteformulie ren uitgereikt bij sluizen van af dienstvaartuigen en in drukke havens. Daarin staan vragen over de schipper, zijn boot, de vaste ligplaats en ook over de tocht die hij maakt. Tevens kunnen de schippers hun wensen kenbaar maken over jachthavens en andere voorzieningen voor de water sport. De enquêtes worden gehou den van 28 juni t/m 1 juli, van 20 t/m 23 juli en van 11 t/m 14 augustus. In elke periode is een weekend opgenomen. Het onderzoek is opgezet in sa menwerking met diverse overheidsinstanties, de ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Van onze correspondent SLUIS - Het braderiecomité Sluis is op zoek naar deelne mers aan de 'fiets-er-eens-in', die zaterdag 30 juni in Sluis wordt gehouden. 'Fiets-er-eens-in' is één van de vele evenementen in het kader van de jaarlijkse brade rie, die vrijdag begint, wordt gehouden. Het behendigheids spektakel is in de Kaai en be gint om 16.00 uur. De deelne mers moeten met hun twee- wieler via een smalle plank het Sluise water oversteken. Het commandoteam uit Roosendaal verleent mede werking om de te water 'gela ten' deelnemers en hun voer tuigen weer veilig op de kant te zetten. Tevens zullen de pa ra's die middag een demon stratie verzorgen. Belangstel lenden voor de 'fiets-er-eens- in' kunnen zich opgeven bij de heer A. Boon, Sint Annaweg, Sluis. Van onze correspondent TERNEUZEN - Buurtvereni ging Beethovenhof hield za terdag een geslaagde barbecue voor de buurtbewoners. Er de den zo'n 140 belangstellenden mee. Buurtvereniging Beetho venhof, ontstaan naar aanlei ding van de problemen rond het centrale antenne-systeem, heeft dit jaar reeds een paas- ei-actie, een danscursus en bingo-avond gehouden. Daarnaast is er een vaste kaartclub actief. Om de sociale contacten nog wat aan te ha len hield men zaterdag in de Beethovenstraat een barbecue. Alle zitjes waren tot op de laatste plaats bezet. Twee gro te barbecues zorgden er voor dat het vlees gebraden kon worden. In Terneuzen Van onze correspondent TERNEUZEN - De voor ko mende vrijdag geplande nachtmarkt in de Nieuwstraat door de horecavereniging Ter- neuzen gaat niet door. De re den is dat er te weinig aan meldingen van standwerkers zijn, zegt voorzitter Jonkman van de Terneuzense horeca vereniging. Het geringe aantal aanmeldingen is te wijten aan het feit dat er vrijdag diverse braderieën en standwerkers concoursen in andere plaatsen zijn. Er wordt nu gekeken naar een andere datum. Mogelijk zal dat in augustus zijn, samen met de zomerfeesten van de stichting Noordstraatprome- nade Terneuzen. De opzet van de nachtmarkt is weer dat de 17 horecazaken uit de Nieuw straat naar buiten komen met een terras. Verder zal de straat opge vuld moeten worden met standwerkers en muziek- groepjes. Jonkman: „De Nieuwstraat is een mooie straat om een dergelijke markt te houden". Hij hoopt dan ook dat van de kant van de gemeente ook voldoende medewerking verleend zal worden om de Nieuwstraat af te sluiten voor het verkeer. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aardenburgse gemeenteraad ij van mening dat de renovatie van het Wilhelmina. pleintje te Eede goedkoper moet geschieden dan door het college van B en W was voorgesteld. De raad oordeelde gister avond in meerderheid dat 25.000 gulden toch wel erg veel geld is voor een opknapbeurt van het pleintje rond het mo nument, dat de plaats aan geeft waar koningin Wilhel mina begin 1945 na vijf jaar ballingschap weer voor het eerst Nederlandse bodem be trad. Hoewel de stemverhouding de gebruikelijke 6-5 opleverde, was deze verhouding nu eens niet gebonden aan de twe coa lities in de raad. Voor de eerste maal sinds zeer lange tijd werd de blok-stemming volle dig doorbroken. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest met het oog op de komende herdenkingen het pleintje te renoveren als Van onze correspondent ZAAMSLAG - Voor de leer lingen van de vijf lagere ba sisscholen te Zaamslag, Spui en Reuzenhoek, werd giste ren de jaarlijkse sportdag gehouden. In de morgenuren werden in het verwarmde water van het openluchtbad zwemwed strijden gehouden. Gezwom men werd de afstand 50 me ter schoolslag en 50 meter vrije slag. Voor deze onder delen waren door het ge meentebestuur van Terneu zen medailles beschikbaar gesteld. Na de lunchpauze ver plaatste het strijdtoneel zich naar de naast het zwembad gelegen zonneweide, waar de op het programma staande atletiekwedstrijden werden afgewerkt. Deze bestonden uit 60 meter hardlopen, hoogspringen, balwerpen en doelgericht werpen. Voor de leerlingen van de klas 1 en 2 was er 's morgens film en 's middags een spel- Een van de onderdelen die 's middags werden af gewerkt, was balwerpen. letjesdag. In totaal werd door 230 kinderen van de vijf scholen deelgenomen. Onder» leiding van het onderwijzend personeel en met medewer king van een aantal ouders veliep de dag uitstekend. In de categorie jongens klassen 5 en 6 ging de eerste plaats naar Kees Haak, voor Erno Hekkert en Pieter Wil helm. Bij de meisjes van deze twee hoogste klassen toonde Esther van Langevelde zich de beste met als tweede Lin da de Jong, gevolgd door Al ma Nijssen. Jongens klassen 3 en 4: 1. Alain Lindekeit, 2. Barry Wilhelm, 3. Danny Scheele. Meisjes klhssen 3 en 4: 1. Rianne den Hamer, 2. Angeline van de Ende, 3. Co- rina van Drongelen. 's Morgens stonden er zwemwedstrijden op het programma. - FOTO'S DE STEM/CORJ. DE BOER Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - B en W van Sas van Gent willen de plaatselijke heemkundi ge kring geen strobreed in de weg leg gen als de kring een bruggetje gaat aanleggen over de westelijke kana- alarm. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, die donderdag 28 juni vergadert, om voor het gebied een voor- bereidingsbesluit te nemen. Dat is nodig omdat volgens het gel dende bestemmingsplan het verboden is 'om over het water te bouwen'. Omdat nog niet precies bekend is waar het bruggetje komt, heeft het college er een ruim gebied uitgelicht, waarmee de Sasse heemkundigen uit de voeten kun- het voorstel van B en W, waarmee het college aangeeft er nog niet goed raad mee te weten. Kennelijk zit er nog wel een ander addertje onder het gras. De heemkundi ge kring wil het bruggetje, eenmaal vol tooid, schenken aan de gemeente. 'De problematiek van de schenking buiten beschouwing latend' is een zinsnede uit Voor verschillende sociaal culturele instellingen in Sas van Gent hebben B en W een aangename verrassing in pet to. De rijksbijdrage valt ruim 28.000 gulden mee en dat wordt verdeeld over de instellingen die volgens de begroting 1984 te lijden hadden onder bezuingin- gen. De Zeeuwse muziekschool krijgt nu alsnog 5 mille meer, het SKW in Sas bijna 16.000 gulden, voor De Speye is er 8150 gulden meer en voor Concordia in Westdorpe tenslotte 2311 gulden. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De lang gekoesterde wens van de Sasse Heemkundige Kring een houten voetgangersop- baalbrug aan te leggen over de westelijke kanaalarm in Sas van Gent staat op het punt in vervulling te gaan. „Het wachten is slechts nog op een bouwvergunning, die voor de bouw van het fel be geerde bruggetje noodzake lijk is", aldus Heemkundige Kring-voorzitter Frank Puylaert. De Sasse gemeenteraad buigt zich morgenavond over het voorbereidingsbesluit (zie elders op deze pagina). „Hopelijk beslist de gemeen te snel", aldus de kringvoor zitter. „Financieel is de ver wezenlijking van het brug getje momenteel het minste probleem. We zijn de laatste weken buitengewoon verrast door allerlei giften. Momen teel is nog slechts 8.000 gul den nodig voor het in totaal 42.000 gulden kostende brug getje. Ook die laatste finan ciën hopen we met de mede werking en het enthousias me van velen bij elkaar te krijgen", aldus Puylaert. De Heemkundige Kring hoopt geld bij elkaar te krij gen door verschillende ac ties. Er is inmiddels een bankrekening geopend voor particuliere storters, waarbij de deelnemers zelfs kunnen meedingen naar een model bruggetje, gebouwd door de Sasse modelbouwer Arie Bo de. Ook staat binnenkort een bridgedrive op het program ma en er is reeds een ets ont worpen van het bruggetje. De initiatiefnemers hopen het bruggetje op zaterdag 18 augustus tijdens de tweede uitgave van de Sasse Eiland feesten te kunnen openen. Indien de gemeente snel over de brug komt kan het Ter neuzense aannemingsbedrijf De Bruijn reeds volgende maand beginnen met de bouw. „We wachten intussen met spanning de raadsver gadering van morgen af", besluit Frank Puylaert. Van onze correspondent SAS VAN GENT/WESTDOR- PE - Het gemeentebestuur van Sas van Gent is van plan vrij- aag 21 en zaterdag 22 septem ber te herdenken dat Sas van Gent en omgeving veertig jaar geleden van de Duitse bezet ters werd bevrijd. Om tot een passend pro gramma voor die dagen te ko men zijn reeds besprekingen gevoerd. De gemeente heeft intussen een aantal verenigin gen gevraagd om aan het voorgenomen evenement mee te doen. Die verenigingsbestu ren is gevraagd voor 1 juli be richt te geven. Het programma zal samen met de deelnemende verenigingen worden bespro ken en uitgewerkt. AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt. In Bintje 50mm werden 10 contracten verhandeld voor le vering november bij een prijs van ƒ26,50 per 100 kg en 31 contracten voor levering april tegen 30,50 tot 30,30. De stemming was kalm. KAPELLE, 26 juni - Aardbeien doosjes I 52-68, II 43-61, aardbeien per kilo II 2.70-3.70, rode bessen doosjes IA 1.68, IB 1.12-1.38, fram bozen doosjes i 2.80-3.30. Groente: rabarber 19, peulen 3.60, spitskool 22, snijbonen 3.60, groene kool 14. werklozenprojekt. Omdat echter geen deelnemers v deze klus konden worden vonden, nam het gemeentebt. stuur de zaak over. En zeer goureus, gezien de 25 mj krediet die aan de raad weri gevraagd. Voor het merendeel van i. raadsleden was dat veel t duur, wat CDA-fractievooi zitter A. van der Bliek tot hei vreemde plan verleidde he monument en pleintje door he bedrijfsleven te laten opknap, pen. Als dank hiervoor zou di; dan ter plaatse reclameborder mogen aanbrengen. Wethouder R. van de Wijnc- kei, gisteravond bij afwezig, heid van burgemeester f Lockefeer tevens raadsvoor zitter, vond dit een ronduit slecht idee. „Je gaat een natio naal monument, dat alom den lande bekend is, toch niet met ordinaire reclame ontsie ren", meende hij. Wel reageerde de raad po tief op een voorstel van J. Ridder (VVD), dat B en W vol gende maand met een sober der en goedkoper plan (maxi maal 15.000 gulden) op di proppen dienen te komen. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Ter ge legenheid van de kermis wor den maandag 2 juli in kloos terzande touwtrekwedstrijder gehouden. Het evenement vindt plaats op het Hof te Zandeplein er begint om 19.00 uur. De deel nemende ploegen moeten mi nimaal zes personen in hei strijdperk brengen. Nu al heb ben zich acht teams aa meld, waaronder de sterke ploeg van de KPJ, de Polder jongens en de ploeg Smulders. Teams kunnen zich nog o ven tot 2 juli bij café De zende Man. Lotje - Vrouwencontact Lotje houdt morgen, donderdag, een thema-avond in het Vrouwen huis aan de Nieuwstraat 6 te Oostburg. Aan de orde komt dan het thema 'vrouwen en gezondheidszorg'. Aanvang 20.00 uur. Bridge - De leden van bridge club Luctor speelden in hote: De Post de vijfde wedstrijd it de zomercompetitie. Gespeeld werd een draaiende mitchei met 21 paren. Uitslag: 1. da Touw-Van de Zande, 2. me vrouw Biesbroeck-de heer Meeusen, 3. echtpaar Dees, t mevrouw Brouwer-de hee: Meulenberg, 5. dames Botter- Verloop. Van onze correspondent TERNEUZEN - Buurt vereniging Hof Zelden rust hield zaterdag bij Bruintje Beer een histo risch feest in het. kader van Terneuzen 400 jaar stad. 's Middags was er voor jong en oud een op treden van het jeugdcir- cus uit Hulst, 's Avonds was er een grote barbe cue waar maar liefst 180 buurtbewoners aan deel namen. Een boerenkapel zorgde voor de juiste stemming, alsmede zo'n 20 kraampjes versierd met feestverlichting. Het jeugdcircus ReiJ- nardi wist 's middags het toegestroomde publiek te amuseren met diverse acrobatische toeren. Zo werd er trampoline-werk verricht en waren er di verse jongleurs in actie te zien. 's Avonds was het terrein gezellig ingericht met zo'n 20 kraampjes, die versierd waren me' kleurige lampen. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - In de na van 15 op 16 augustus bre de AVRO via een rechtstre se uitzending uit New York opening van de geheimzinn kluis van het Italiaanse ran schip de Andrea Doria, die 1956 op 1 dag varen van N York klapte op een ander p sagiersschip. De Stockholm, De Andrea Doria, die minder dan de Titanic vergaan, zonk en velen k\ men om het leven. Een van mysteries rond het onge was de inhoud van de kl aan boord van het schip, vermoedde men dat er milj nen zaten, bestemd voor Mafia. Vorig jaar september is filmploeg druk aan het w geweest rond het wrak en is kluis inderdaad gevonden voorlopig ondergebracht Het Aquarium van New Yc een reusachtig bassin on meer met haaien als be\ kers. Daar ligt de kluis i steeds in. Al die tijd heeft i niemand geprobeerd om kijken wat er nu in zit. V de inhoud is ongezien al tx miljoen geboden. Van het hele reddings beuren is een film gema door ene Peter Gimbel, cine en duiker, die altijd bezetei geweest van het geheim i de Andrea Doria. Zijn dokumentaire wo door de AVRO op woensd avond 15 augustus gebra< waarna enkele uren later 1 het openen van de kluis op scherm wordt gebracht. T sen deze twee Andrea Dor bedrijven door wordt de f: 'Chinatown' gebracht, zodal AVRO die avond en nacht indrukwekkend program aanbiedt. De Macht der Theaterlijke. Vorig jaar verscheen de jo ge Belgische kunstenaar J Fabre op het Holland Fes val met een opzienbaren theaterproductie, die a< uur duurde. Dit jaar is 25-jarige Fabre weer op 1 Festival te zien. Nu met t vier uur durend project, macht der theaterlij dwaasheden', dat onlangs de Biennale in Venetië z première beleefde. Voor dit spectakel heeft I bre zeventien jonge artii ten van diverse kunstric tingen bijeengebracht. In talen Frans, Duits, Engels Nederlands worden belan rijke theaterontwikkeiing en gedeelten van beroem opera's opgevoerd. VPRO-televisie heeft e twee uur durende colla van dit project gemaakt. 19.22 Van gewest tot gewest De regionale nieuwsrubri van de NOS neemt va avond tijdelijk afscheid n een programma, dat kon duurt vanwege de finai wedstrijd om het Europe voetbalkampioenschap. Een van de onderwerpen gewijd aan de Loodsensoc: teit in Vlissingen, die ho derd jaar bestaat. In d( besloten sociëteit ontmoet de loodsen elkaar na wer tijd. Omdat de beroepsvel niging van loodsen ook ha honderdjarig jubilei Tiert, is er een tentoonsti ting georganiseerd over geschiedenis van de beloo sing op de Westerschelde. 16.10 Was man heilen nennt De moderne trend naar n tuurlijke geneeswijzen hei ook de belangstelling vo ue homeopathie doen herl

de Stem | 1984 | | pagina 14