;laar Meer lading in Vlissingse haven Deel van Biervliet in stank door rotte vis Felle kritiek Westerterp op Rekenkamer ORGELCONCERT METBAROKWERK K LIE IAKING Praktisch verkeers- examen in Hulst Uitslagen wedvlucht Compiègne WOENSDAG 27 JUN11984 VAN ZEELAND Promotie-toer door Zeeuwsch-Vlaanderen Cantorij in Nieu w-Namen HULST - De promotie-caravan van Veilig Verkeer Nederland (WN) wordt komende vrijdag officieel in gebruik genomen. Diploma uitreiking turnen Hulst politierapport Water brandvijver te zout en zuurstofarm OOSTERSCHELDEVERHOOR Bals van KPJ Kloosterzande Schieting A12 e kleur bouwjaar ïranje 1977 wit 1977 ood 1975 joudmet. 1972 vit 1983 jee! 1980 vit 1979 Dlauw met. 1980 jeel 1979 ood 1979 ood 1978 >eige 1978 gee!/zwart 1971 groen 1981 rood 1978 wit 1976 wit 1980 d. rood 1979 d. rood 1977 groen met. 1978 goud met. 1978 blauw met. 1978 wit 1977 rood 1982 rood 1977 rood 1977 rood met. 1977 blauw 1974 geel 1978 grijs met. 1980 rood 1976 wit 1978 groen met. 1978 grijs met. 1979 grijs met. 1978 groen 1975 beige 1979 grijs 1977 i Oostburg 1925 DM T22 PAGINA ZEELAND 2 vonnis d.d. 8 juni 4 van de Arrondisse mentsrechtbank te Bre- i is het faillissement In Bjoetie Mode B.V., Ivestigd en kantoor- Iiudende aan de Bis- Ihopsmolenstraat no. |7 te Etten-Leur, opge i-ven wegens de toe- land van de boedel. Pr. N.C.M. Koch urator Harkt 21 fostbus 87 1870 AB Etten-Leur gemeentesecretarie ter „Beleidsnota recrea- lenplan (concept), leacties zullen worden vergadering dd. 16-8- i de commissie ad hoe oor het recreatiebeleid. eklameboodschap :n het onderste kan! Caravan van WN vrijdag in gebruik Van ome correspondente NIEUW-NAMEN - Het basi liekkoor de Cantorij uit Hulst, dat afgelopen zondag een mis viering verzorgde die recht streeks door de KRO-radio werd uitgezonden, zingt zon dag in Nieuw-Namen. Het koor zal onder leiding van Anton de Kort in de paro chiekerk de kleine Barokmis van Van Haperen zingen en enkele liederen. Onder andere van Brückner, Roselli, Val- kenstein en Bach. Men doet dit op uitnodiging van de Stich ting 125 jaar parochie Nieuw- Namen. Dit jubileum wordt onder andere gevierd met het initiatief om gedurende de ko mende twee maanden iedere week een ander koor uit de no digen om de viering in de pa rochiekerk op te luisteren. Van een onzer verslaggevers Dat gebeurt omstreeks 20.00 uur op de Grote Markt te Hulst, waar voorzitter M. Markusse van het VVN- district Zeeland de mobiele informatiestand uit zijn 'cadeauverpakking' zal scheuren. Van ome correspondente HULST - Ongeveer 85 turnsters van KKHAV uit Hulst leggen vrijdag hun jaarlijkse turnproe- ven af. Het aantal sport lieden is dit jaar zo groot, dat ze in twee ploegen zijn ingedeeld. Als alles volgens sche ma verloopt worden de diploma's uitgereikt om half zes aan de eerste en om half zeven aan de tweede groep. Er worden proeven afgelegd in de A-, B- en C-categorie. Het gebeuren wordt af gesloten met een openba re les. Dit om de ouders van de jeugdige turners en turnsters eens in de gelegenheid te stellen te bekijken wat hun kinde ren zoal presteren op dit gebied. Het evenement vindt plaats in de gym zaal van de basisschool St. Willibrordus. Na de zomervakantie worden de lessen en trainingen hervat. Medewerking verleent de Hulster ziekenomroep Radio Nightingale. Na de officiële presentatie is er voor het pu bliek de mogelijkheid om de caravan de bezichtigen en gratis de ogen te laten testen. Tevens kan dan ook alle infor matie over Veilig Verkeer Ne derland verkregen worden. Aanwezig zal ook zijn regio naal WN-consulent F. Bal. De caravan is gezamenlijk aangegschaft en ingericht door alle Zeeuws-Vlaamse WN-afdelingen en kan wor den ingezet voor promotie doeleinden in de gehele regio. VLISSINGEN (ANP) - De NV Haven Van Vlissingen heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar haar lading pakket met circa 15 procent zien toe nemen in vergelijking met dezelfde periode in 1983. Voor geheel 1984 ver wacht de directie eenzelfde of moge lijk nog iets hogere stijging. Het to taal verwerkte ladingpakket zal in 1984 de 4 miljoen ton ruimschoots overschrijden (vorig jaar 3,8 miljoen ton), zo heeft de directie meegedeeld in de jaarvergadering. In april van dit jaar, zo blijkt uit het jaarverslag, werd 24 hectare erf pachtterrein van het Havenschap Vlissingen gekocht voor circa ƒ22 miljoen. Verder worden dit jaar aan zienlijke bedragen geïnvesteerd in onder andere de bouw van een twee de ligplaats voor de Olau-Line sche pen in de Buitenhaven en de aankoop van een nieuwe zware havenkraan met een capaciteit van 45 ton. Daar mee zullen de investeringen (vorig jaar 9 miljoen) dit jaar op een uit zonderlijk hoog niveau uitkomen. Het resultaat na belasting steeg vo rig jaar met 36 procent tot ƒ2,4 mil joen. Het geconsolideerde bedrijfsre sultaat klom met 13 procent tot 3,4 miljoen. Het resultaat in de eerste vijf maanden van dit jaar ligt ongeveer op het verwachte niveau. Verwacht wordt dat dit de rest van het jaar zo zal blijven. Het bedrijfsresultaat na interest over het gehele jaar zal daarmee ho ger uitkomen dan in 1983. In 1984 zul len zich echter, voorzover nu valt te overzien, geen bijzondere baten voor doen van een gelijke omvang als in 1983. Van een onzer verslaggevers HULST - Voor de lagere scho len uit Hulst, Clinge, Sint- Jansteen en Heikant vindt morgen (donderdag) het prak tisch verkeersexamen plaats. Het zijn allemaal zesdeklas- sers (behalve uit Heikant) die de proef afleggen. Het examen moet worden afgelegd op een uitgezet par koers in de Dullaertwijk in Hulst. De start en finish vin den plaats bij de Nobelhorst. In totaal klimmen 207 kandi daten op de fiets. De eerste groep is aan de beurt tussen 9.15 en 11.30 uur en de tweede groep tussen 13.15 en 14.30 uur. De controleposten zullen be mand worden door een aantal ouders. De organisatie is in handen van wachtmeester I J. Koetsenruyter en Veilig Ver keer Nederland. De rijdende informatiestand komt in de plaats van de vroe gere bus, die momenteel dienst doet als reportagewagen van de Hulster ziekenomroep. Be halve een grote hoeveelheid folders en documentatie en een ogentestapparaat, is het de bedoeling dat de caravan bin nenkort ook nog wordt uitge rust met dia-apparatuur. Zaterdag 30 juni zal de ca ravan samen met Radio Nigh tingale een promotie-toer houden door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar bij zal de caravan tussen 09.00 en 10.00 uur te vinden zijn op het Marijkeplein te Klooster- zande, tussen 10.30 en 11.30 op de Markt in Terneuzen, tussen 12.00 en 13.00 uur bij De Spije te Sas van Gent, tussen 14.00 en 15.00 uur op de Markt in Oostburg en tussen 15.30 en 16.30 uur op het havenplein in Breskens. Belangstellenden kunnen dan de caravan op ge noemde plaatsen bekijken en gratis de ogen laten testen. Vanzelfsprekend is er ook al lerlei informatie verkrijgbaar. GROEDE - In de nacht van maandag op dinsdag heeft men in de Groedese Tuintjes trachten in te breken. Bij de heer R.v.L. heeft men een deur geforceerd van zijn café. Er werden vier sloffen sigaretten meegenomen alsmede enig wisselgeld. Ook bij caféhouder E. heeft men getracht binnen te komen door de achterdeur te forceren. Dat lukte echter niet. HOEK - Gistermorgen om streeks half acht verleende de bestuurder van een personen auto, G.V. uit Sint Laureijns, geen voorrang aan de bestuur der van een vrachtauto. A.v.W. uit Hoek. De Belg wil de, komende van de Span- jaardweg, Rijksweg 61 over steken en kwam daarbij in botsing met de vrachtauto. Daarbij raakte de Belgische auto total loss en werd de vrachtauto zwaar beschadigd. HULST - Gistermorgen om tien voor half elf vond op de Grote Markt een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Hierbij ontstond mate riële schade. De auto van J.K. uit Hulst stond geparkeerd op de Grote Markt. Op het moment dat be stuurder A. de S. uit Koewacht langsreed, reed de auto van K. achteruit en raakte de auto van De S. HULST - Materiële schade ontstond gistermiddag om 13.15 uur bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de Tivoliweg. Bestuurder R.N. uit St. Jansteen kwam vanuit richting Rijksweg 60 gereden. Bij het passeren raakte hij de geparkeerde auto van W.V. uit St. Niklaas. Van onze correspondente HULST - Liefhebbers van orgelmuziek en dan vooral uit de ba rok kunnen komende vrijdag in de Hulster basiliek hun hart op halen. De organist Herman Verschraegen vertolkt dan werken van Buxtehude, Coupe rin, Loeillet, Fiocco, Van den Gheyn en J.S. Bach. Verschraegen is een internationaal bekend en geroemd musi cus. Hij verzorgde uitvoeringen in Japan en de Verenigde Sta ten. Dit jaar staan er reizen naar de Filippijnen, Zweden, Frankrijk en Nederland in de agenda van Herman Verschrae gen, professor aan het Koninklijk muziekconservatorium te Brussel en directeur van de Gemeentelijke Muziekacademie in Wilrijk. Deze Gentenaar studeerde in zijn geboorteplaats en behaalde eerste prijzen en onderscheidingen in verschillende disciplines. In 1965 verwierf hij de Virtuositeitsprijs van de regering van België voor orgel. Hij nam met succes deel aan vele internatio nale orgelwedstrijden. Hij is tevens stichter en voorzitter van de jaarlijkse orgel-winter-cyclus te Antwerpen. Het 78ste concert van de orgelcyclus te Hulst begint om 20.00 uur. Vervolg van pagina 1 Ten overstaan van de Kamer commissie uitte met name Westerterp felle kritiek op de volgens hem 'onzorgvuldige' wijze waarop de Algemene Rekenkamer de achtereenvol gende ministers verwijten heeft gemaakt over hun Oos- terscheldebeleid. Ten stelligste ontkende hij dat de ambtelijke top van wa terstaat hem gedurende zijn ambtsperiode ooit heeft ge zegd dat de drie ontbindende voorwaarden niet haalbaar zouden zijn. Een door de Re kenkamer aangevoerde brief daarover van het hoofd van de Deltadienst van 15 december '75 had volgens Westerterp be trekking op de caissondam waarvoor toen nog werd geop teerd, en niet op de pijlerdam waarvoor later werd gekozen. Even stellig ontkende Wes terterp dat hij ooit had inge grepen in ramingen van wa terstaat. Wel heeft het kabi net, dat zijn voortbestaan be dreigd zag door enerzijds de milieu-eisen van de in het ka binet vertegenwoordigde PPR en D'66 en anderzijds de door de Kamer aangebrachte voor waarden, medio '74 al besloten een post van 130 miljoen bui ten de ontbindende voorwaar den te houden. Toen in 1977 Tuynman het bewind op Verkeer en Water staat van Westerterp over nam, vergewiste deze nieuwe bewindsman zich er bij de ambtelijke top van dat de pij lerdam technisch kon worden geconstrueerd en dat dit ook op tijd kon. „Het antwoord luidde dat het een zware klus was, maar dat waterstaat de uitdaging aandurfde. Ik heb toen gezegd: dan moeten we maar doorgaan", aldus Tuyn man, die er zijn Zeeuwse af komst en zijn werk op het Zuidhollandse stormcentrum in 1953 bij haalde om de Ka mer alsnog te wijzen op de ge varen van de Oosterschelde. Openlijk erkende Tuynman dat de kosten van het project zeker aanvankelijk niet zijn grootste zorg waren, maar dat vooral het nakomen van de beloften aan Zeeland bij hem zwaar woog. Van de 'werk vloer' kwamen steeds meer signalen over kostenover- schrij dingen, zeker rond de jaarwisseling '80/81, maar in de Kamer deed Tuynman be gin '81 die signalen nog als 'in dianenverhalen' af. „Toen ik werkelijk de om vang van de overschrijdingen besefte ben ik wel even kwaad geworden, per slot van reke ning was ik steeds met gerust stellende verhalen naar de Kamer gegaan. Maar het was toen al te laat. Omzwenken naar een dichte dam kon niet, dan had heel Nederland op zijn kop gestaan. En een ge heel open Oosterschelde heb ik, gezien mijn ervaringen met die rivier, nooit overwogen". Aldus Tuynman, die nog na drukkelijker dan Westerterp concludeerde dat 'bij het kabi net-Den Uyl, dat toch al dik in de financiële problemen zat, het milieu het van het geld ge wonnen heeft". Cosmetica Zeevalking, de laatste oud- minister die Verkeer en Wa terstaat 'deed' in het tweede en derde kabinet-Van Agt, liet bij zijn aantreden ook een her overweging doorrekenen, maar anders dan bij Tuynman kwam bij hem een geheel ge sloten Oosterschelde 'nicht im Frage'. Maar de geheel open Oosterschelde bleek om finan ciële redenen al niet meer haalbaar. Zeevalking zag zich toch al geconfronteerd met een gat van 730 miljoen, dat hij aan het eind van zijn ambtster mijn had gereduceerd tot 160 miljoen. Dekking daarvoor kon hij niet aangeven, „omdat ik toen al demissionair was". Het advies van Zeevalking aan zijn opvolgster was dan ook heel duidelijk: „Maak het zo snel mogelijk af". Temporiseren was volgens Zeevalking ook geen aantrek kelijke oplossing. „Dan was heel Zeeland over ons heen ge rold. Bovendien was het per saldo ook veel duurder gewor den". Zeevalking toonde zich toch al boos over de 'cosmeati- ca' die Rijkswaterstaat had toegepast om de 730 miljoen weg te masseren. Kwaad was hij ook op de Rekenkamer, die volgens hem aspecten als mi lieu en veiligheid totaal buiten beschouwing heeft gelaten. Betekenis De president van de Reken kamer, drs. H. Peschar, zei tij dens de hoorzitting gister avond, dat topambtenaren van het ministerie van Financiën er in '76 de toenmalige minis ter van Financiën, dr. W. Dui- senberg, op gewezen hebben, dat kosten-overschrijdingen bij de Oosterscheldewerken er dik in zaten. Van verzet van Duisenberg tegen de plannen om de Oosterschelde met een (dure) doorlaatbare dam af te sluiten is de Rekenkamer evenwel niets gebleken. Peschar zei gisteravond niet de indruk te hebben gekregen dat de bij Rijkswaterstaat verdwenen dossiers, waarvan men de inhoud later heeft kunnen achterhalen, feiten van betekenis bevatten. Ach ter het zoekraken van die dos siers zocht hij niets. Het politiek testament van Tuynman, minister van Ver keer en Waterstaat in het eer ste kabinet Van Agt, heeft de Rekenkamer niet gezien. Pe schar verklaarde dat de Re kenkamer bij haar onderzoek weinig originele stukken on der ogen heeft gekregen. Zij moest het al te vaak met foto kopieën doen. Begin september volgt over deze materie nog een plenair debat. Van ome correspondent BIERVLIET - Opnieuw is de laatste dagen in de brandvij ver te Biervliet een massale vissterfte waargenomen. Het water van de ongeveer een hectare grote vijver is te zout en zuurstofarm. Voor de plaatselijke visclub 'De oude haven' een reuze strop. Door vissterfte in het verleden, op dezelfde wijze veroorzaakt, daalde het aantal leden van 80 tot nu nog ongeveer 30. Maar ook voor de omwonen den in deze buurt geen pretje, want de stank is groot. Na de eerste in feite zo merse dag, vorige week woensdag, begon de ellende. Donderdagmorgen werden door bestuursleden van 'De oude haven' zo'n veertig pa lingen en dertig karpers dood aangetroffen, en dat aantal groeit nog steeds, want dagelijks wordt nog dode vis gevonden. Voorzitter J.J. van de Vel de van de Biervlietse hengel- club ziet maar één oplossing die voldoende soelaas biedt, het plaatsen van een spui tende fontein in de vijver. Dat is misschien niet hele maal voldoende, maar het zal de regelmatig bij warm weer optredende vissterfte tot een minimum kunnen beperken. Een geplaatste rietkraag langs de oevers van het wa ter heeft niet geholpen. Ergo, de rietkraag staat er mo menteel niet zo florissant bij. Ook een vorig jaar door de hengelclub gericht 'red dingsplan' schijnt niet te hel pen. Toen plaatste de visclub een buis op de bodem van de Secretaris Martien Sie- mons met een aantal dode vissen. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER vijver, die taludgewijze naar de oppervlakte werd aange bracht in de hoop dat het zoute water dan zou worden afgevoerd. Zout water is zwaarder dan zoet, zo werd gerede neerd, en kan op deze wijze worden afgevoerd. Een aar dig idee, dat helaas niet vol doende effect opleverde tot nu toe. „Nee", zegt voorzitter Van de Velde, „de enige af doende manier is het plaat sen van een fontein en dat die 18.000 gulden moet gaan kosten of geluidshinder gaat veroorzaken, daarin geloof ik niet". Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Na drie pro vinciale wedvluchten, meetel lend voor Marathon 1, de een- daagsfond voor de oude dui ven, zijn nog 29 van de 136 deelnemers volop in de race voor de eindzege. Zij slaagden erin hun daar voor getekende duif op de uit slag te krijgen. De uitslagen van de wedvluchten vanuit Compiègne zijn: PV De Eendracht Terneuzen, 208 oude duiven, 1124 mpm: 1. A. Arens, 2. J. Har te, 3 en 6. J. de Smidt, 4. Koch-Riemens, 5. J. Risseeuw en zoon, 7. M. de Roo, 8. Jac. Buijze en zoon, 9. J. Moes en zoon, 10. A. Nieuwelink. Met 292 jonge duiven, 1095 mpm: 1. F. Temmerman, 2 en 10. J. Vermorken, 3. P. Visser, 4,6 en 8. Jac. Buijze en zoon, 5. J. Wisse, 7. A. Arens, 9. Jos Koch. Verwachting Axel, 285 jonge duiven, 1117.6 mpm: 1,3 en 7. J. Nolet, 2. K. Harms, 4. M. Dieleman, 5. A. de Feijter, 6. Visser-lensen, 8. R. Herman, 9. P. de Poorter, 10. D. Dieleman. Met 166 oude duiven, 1142,9 mpm: 1 en 4. R. de Koeij- er, 2. D. Dieleman, 3 en 9. J. van Bellen, 5. K. Verbunt, 6 en 8. Visser-Lensen, 7. J. Verstraeten, 10. R. Herman. Eerlijk Vrees Niemand Stoppeldijk, 83 duiven, 1108,2 mpm: 1 en 5. J. Wentz- ler, 2. J. Duerinck, 3. B. Burm, 4, B. van Leemput. Recht voor Allen Sluis, 209 jonge dui ven, 1095 mpm: 1 en 7. J. Coppens-Foc- ke, 2. F. Baas en zoon, 3. A. Dierckx, 4 en 5. H. Allaart, 6 en 8. M. Baart, 9. A. van Hoorn, 10. J. de Meijer. Met 79 oude dui ven, 1092 mpm: 1. O. de Meijer, 2. J. Coppens-Focke, 3 en 5. M. van de Bus- sche, 4. A. Dierckx. Steeds Sneller Uzendijke, 210 jonge duiven, 1078 mpm: 1,3,4 en 7. A. Del- laert, 2. P. de Smet, 5 en 6. Gé de Boeve- re, 8. I. van de Slikke, 9. M. Notschaele, 10. M. Mornout. Met 158 oude duiven, 1102,9 mpm: 1 en 2. I. de Cocq, 3. Putter en zoon, 4. A. Deliaert, 5. M. Notschaele, 6 en 9. J. den Hamer, 7. H. Baute, 8. A. Plasschaert, 10. P. Neve. VZV Hoofdplaat, 339 jonge duiven, 1095.7 mpm: 1. A. de Poorter en zoon, 2 en 9. J. van de Ameele, 3. E. de Smit, 4. B. Thomaes, 5. Th. Steijaert-T, 6. B. de Poorter, 7. H. Riemens, 8. E. Temmer- man-H. Met 186 oude duiven, 1103,31 mpm: 1. J. Scherbeijn, 2. H. Calon, 3. Jan den Hamer, 4 en 7. A. de Poorter en zoon, 5. W. Maas, 6. R. Pielaet, 8. John den Hamer, 9. P. de Poorter, 10. A. van de Broecke. De Getrouwe Duif Cadzand, 218 jonge duiven, 1054,18 mpm: 1,6 en 8. A. Dui- ninck en zoon, 2. Aart Vasseur, 3. 1. de Groote, 4. A. Mabelis, 5. S. de Putter, 7. Sj. Visser, 9 en 10. D. van Houte. Met 122 oude duiven, 1103,32 mpm: 1,2 en 3. J. de Mey, 4. J. van de Plasse, 5,8 en 9. Wr. de Die, 6 en 7. Abr. Vasseur, 10. A. Duininck en zoon. De Snelvliegers Oostburg, 169 jonge duiven, 1108,25 mpm: 1 en 4. Datijn- Cauwels, 2,8 en 9. J. Simpelaar, 3,7 en I 10. G. van Hee, 5. J. de Lijzer, 6. P. Vis ser. Met 159 oude duiven, 1098,1 mpm: 1 en 10. R. van Hee, 2. L. Verheije, 3,6 en 7. J. de Smet, 4. W. van Hee, 5. T. de Poorter, 8. A. Risseeuw sr, 9. G. van Hee. Eerste de Beste Schoondijke, 280 jon ge duiven, 1080,71 mpm: 1. C. Boogaard, 2. A. Siben, 3 en 10. A. de Wever en zoon, 4. J. Pijcke, 5. P. Cornelis, 6. J. Buijze, 7. W. van de Velde, 8 en 9. P. de Hullu. Met 96 oude duiven, 1092,09 mpm: 1. J. Huigh, 2. J. Temmerman, 3. A. de Wever en zoon, 4. J. de Poorter, 5. J. Dhont. Strijd in Vrede Groede, 225 jonge dui ven, 1080,93 mpm: 1. D. Ekkebus, 2,6 en - 8. L. van de Wege NS, 3. G. Dusarduijn, 4. J. Faas en zoon, 5. J. Manhave, 7. ge broeders Van de Wege, 9. G. Dusarduijn Gzoon, 10. A. Schaap. Met 108 oude dui ven, 1100,8 mpm: 1. Ch. Ras, 2. A. Schaap, 3 en 4. G. Dusarduijn, 5 en 9. ge broeders Van de Wege, 6 en 7. G. Dusar duijn, 8. A. Beun, 10. G. Schautteet. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De KPJ-afdeling Kloosterzande heeft voor de komende dagen twee muzikale activiteiten op het programma staan. Vrijdag 29 juni is dat een disco-avond in de schuur van de familie Rasenberg aan de Hooglandsedijk 1 in Klooster zande. De muziek wordt ver zorgd door discotheek Cygnus X, begonnen wordt om 20.00 uur en de toegang is gratis. Zaterdag 30 juni wordt op hetzelfde adres een dansavond gehouden voor alle KPJ-ers en leden van NCB en KVO. Het orkest Lor en de Savannaband zorgen voor de muziek. Aan vang 20.30 uur. SINT-JANSTEEN - Zaal het Kuipke, 50 schutters. Hoge vo gel: J. van Kerkhove, eerste zijvogel: P. de Cock, tweede zij vogel: J. van Kerckhoven, allen Sint-Jansteen, meeste kleine vogels: E. de Zwart, Sint-Jansteen en P. Crom- been, Hulst.

de Stem | 1984 | | pagina 13