Geen voorrang veetransport op veer Vlissingen-Breskens Landbouwloods uitgebrand in Eede 'Vaart zetten achter start walradarketen' Dans rond carillon nog niet ten einde GRUnDlC ZCR-directeur waarschuwt voor 'compleet fail DE STEM N GEWELDIG. Derde dubbeldekker lost probleem op WOENSDAG 27 JUN11984 N Technorapport zien en I ;ch en optisch, in orde zijn. tie die hij geeft. Afy. OPLEIDINGEN MIDDELBURG - Het Zeeuws kunstenbeleid hangt een compleet failliet boven het hoofd. Beatrix en Claus keken naar pijler plaatsen Dodelijk ongeval in Veere Weer kort geding tegen Aardenburg 6Zeeland en Brabant niet samen op vakantie Indijking VOW Rijk hield onvoldoende rekening met milieubelang DOW-BAAS BOB BUMB: Over 10 jaar 1000 man in research Dow VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Dekt. Of beter nog: dealer. DER POEL,STATIONSPLaÜ 3N 01150-134 51. mondelinge avondopleiding aktijkdiploma I2, Bi. Ta) (AMBI). burg, Breda, Roosendaal, >sch. Vooropleiding MAVO VWO. MBO. HBO. de start voor een goede inde en BASIC voor beginners/ 1 uter). Vooropleiding niet vereist. OPLEIDINGEN NEDERLAND aan 12, 7411 GV Deventer I9295, ook 's avonds. inrtiHi -ji ui ii /raag naar het rideoservicecertificaaL Alle Grundig kleurentelevisies in Teletekst-uitvoering slechts 300,- meer. Zeeuws kunst beleid dreigt in te storten Van een onzer verslaggevers Met die waarschuwing is gisteren Zeelands Cultu rele Raad gealarmeerd. De noodkreet is afkomstig uit de raad zelf, namelijk van directeur H. Koch. Hij vreest voor een desas treuze doorwerking van rijks beleid op de (toch al bezuini gende) provinciale overheid. De ZCR-directeur is het meest geschrokken van de re geringsbeslissing dat het Zeeuws provinciebestuur van af 1985 een jaarlijks bedrag van 1,4 miljoen aan het rijk moet afstaan ten behoeve van 'nationale' voorzieningen el ders. Daarbij komt, zo weet Koch, dat Zeeland het eigen budget voor professionele kunst de laatste vijf jaar al met 25 procent heeft vermin derd. Het eind van die ontwik keling is nog niet in zicht. Koch heeft zijn vrees vervat in een notitie, die donderdag in de Zeeuwse Culturele Raad aan de orde komt. De recente regeringsbeslissing om de fi nanciering van symfonie-or kesten en grote toneelgezel schappen weer volledig in eigen hand te nemen speelt hem het meest parten. Het geld daarvoor wordt bij de provincies en gemeenten weg gehaald. Ook het Zeeuws pro vinciebestuur, dat nooit sym fonie-orkesten of grote toneel gezelschappen heeft gesubsi dieerd, moet daarvoor geld in leveren. Het gaat om 1,1 mil joen gulden, méér dan de pro vincie uit eigen middelen in het totale kunstenbeleid steekt. Eenzelfde operatie ten be hoeve van een beperkt aantal musea van nationaal belang gaat Zeeland nog eens 3 ton kosten. Koch heeft de Zeeuwse Cul turele Raad voorgesteld om minister Brinkman klemmend op de ernstige gevolgen voor Zeeland te wijzen. Deze week heeft trouwens ook het dage lijks provinciebestuur al bij de minister aan de bel getrokken. Aan het provinciebestuur, aldus Koch, moet dringend worden gevraagd om het kunstbeleid van een komende bezuinigingsronde uit te slui ten, „Ook in betere tijden heeft de raad er jaar in, jaar uit op gewezen dat het provinciebe- leid verre van voldoende was. Koch wijst erop dat het budget voor professionele kunsten in de provinciale be groting de afgelopen vijf jaar van 1,2 miljoen naar 9,2 ton is teruggelopen. Dit ondanks het feit dat de vergoeding daar voor van het rijk de afgelopen jaren van 3 naar 7 ton is geste gen. De belangrijkste oorzaak van de verminderde uitgaven voor professionele kunsten, al dus Koch, is het doorschuiven van geld dat is vrijgekomen bij de opheffing van de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland (het Zeeuwse Uit-bureau). Het betrokken geld is ge bruikt om de kunstzinnige vorming, de amateuristische kunstbeoefening, de volwasse neneducatie en de musea ver der te ontwikkelen. „Op zich goede zaken, maar of dergelij ke onmtwikkelingen juist ten koste van het (toch al niet zo geweldige) kunstbeleid moe ten gaan, is wel de vraag". 'Structureel' De ZCR-directeur plaatst verder nog enkele kantteke ningen bij de 9,2 ton die jaar lijks in Zeeland nog wel voor kunst beschikbaar is. Van dat geld gaat ook nog een klein deel naar zaken als amateu ristische kunst en historische tentoonstellingen. Verder staat er jaarlijks zonder meer al 2 ton van op de tocht omdat dit bedrag niet als 'structureel' beschouwd wordt. Koch: „Wanneer de komen de bezuinigingen ook het kunstbeleid gaan treffen moet ernstig worden gevreesd, dat het met de bijzondere kunstui tingen in de provincie spoedig gedaan is". Hij wijst daarbij op Nieuwe Muziek Zeeland, de tentoonstellingen in De Vlees hal (Middelburg), de beelden de kunstmanifestatie Forum (Middelburg) en de activitei ten van individuele Zeeuwse kunstenaars. BURGHSLUIS - Koningin Beatrix en prins Claus vlogen gisteravond naar Zeeland om er het plaatsen van de tiende pijler voor»de stormvloedke ring in het sluitgat Roompot bij te wonen. Koningin en prins arriveer den tegen zevenen op het wer- keiland 'Neeltje Jans', waar zij zich aan boord begaven van de 'Helcherzee', die hen naar het hefschip Ostrea bracht, dat om tien voor acht de tiende pijler op de bodem van de rustige Roompot neerzette.' Koningin en prins werden rondgeleid door het hoofd van de Deltadienst, ir. H. Engel, en de projectleider van de storm vloedkering, ir. Ij ebbe Visser. Aangezien de koningin de wens te kennen had gegeven om in alle rust het plaatsen van de pijler bij te wonen, was aan het werkbezoek geen ruchtbaarheid gegeven. TERNEUZEN - In het kader van Terneuzen 400 jaar stad organiseert de stichting Eve nementencommissie morgen (donderdag) in het Zuidland- theater een optreden van de Koninklijke Militaire Kapel. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal is om 19.30 uur open. Kaarten a 5,- zijn ver krijgbaar bij het theaterbu reau van het Zuidlandtheater en het VW-kantoor te Ter- neuzen. WggJVD VOOR ZUCWEST-NEDERLANO Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingslijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (p|v. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W. Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. Inspecteur Zeeland: C. nu, privé 01150-95839. Me- Van onze correspondent VEERE - Op de Polredijk ter hoogte van perceel 15 te Veere is gistermiddag om 12.00 uur de 18-jarige uit Vlissingen af komstige G. J. Bloemendaal om het leven gekomen. G. J. Bloemendaal reed met zijn fiets van Veere in de rich ting Vrouwenpolder. Ter hoogte van perceel 15 stond een bus van de ZWM te wach ten op een tegenligger. De jon gen haalde links de bus in en kwam frontaal in aanrijding met een personenauto, be stuurd door de 34-jarige A. C. uit Den Haag. Aan zijn ver wondingen overleed hij ter plaatse. Van een onzer verslaggevers RRFSKENS/VLISSINGEN - Gede puteerde Staten willen geen voorrang geven aan veetransporten op het veer Vlissingen-Breskens. In een brief aan de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap en de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in West- en Midden-Nederland schrijft het colle ge dat de Provinciale Stoombootdien sten (PSD) al geruime tijd de nodige zorg besteden aan het transport van veewagens bij warm weer. Gepro beerd wordt deze auto's vooraan op het schip te plaatsen waardoor de dieren zoveel mogelijk van de lucht- circulatie profiteren. „Voorts zijn wij er van overtuigd dat de inrichting van veewagens ver beterd kan worden waardoor situa ties waarin dieren tijdens transpor ten sterven voorkomen kunnen wor den", zo merkt het college nog op. Gemiddeld vinden per week 96 vee transporten over de Westerschelde- veren plaats, waarvan eenderde via het veer Vlissingen-Breskens. Boven dien vinden de transporten in de vroege morgenuren dan wel 's avonds plaats. Erop gewezen wordt dat het pro bleem van voorrang voor veetrans porten in de nabije toekomst zal zijn opgelost als de derde dubbeldekker op de lijn Vlissingen-Breskens in dienst wordt gesteld. Terloops wordt nog opgemerkt dat van 1 februari tot 8 juni 1985 geen vrachtverkeer via Vlissingen-Breskens kan plaatsvin den wegens de aanpassingswerk zaamheden van de opstelterreinen in beide havens ten behoeve van die dubbeldekker. Van onze correspondente EEDE - Een uitslaande brand heeft gistermiddag een landbouwloods te Eede volledig in de as gelegd. Ook een viertal landbouwmachines en de totale voorraad stro gingen in het vuur verloren. De schade wordt ge raamd op enkele tonnen. De brand in de loods aan de Vuilpanstraat in de wijk Den Biezen werd gistermiddag rond kwart voor vijf ontdekt. De Aardenburgse brandweer was snel ter plaatse en kon nog net twee slachtvarkens in veilig heid brengen. Het melkvee was door eigenaar E. Min- naert reeds gered. Ook twee nieuwe trekkers bleven gespaard. De brandweer wist, ondanks de ongunstige win drichting, de nabij gelegen nieuwe werkplaats en het woonhuis voor het vuur te behoeden. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De verwoeste loods annex melkstal was tien jaar oud. Op de foto: brandweerlieden gaan het vuur te lijf. - FOTO GERARD BLAAKMAN DEN HAAG - Als niet volgende maand de offertes voor de walradarketen langs de Westerschelde wor den aangevraagd loopt het hele project grote vertra ging op. Om die reden is besloten tot haast. Dat antwoordt minister Winsemius op vragen van de Vaste Kamercommissie voor Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN - De dans rond de klokkestoel en caril lon van de Stichting Ons Na tionaal Monument is voorlo pig nog niet ten einde. De 89- jarige Pieter de Boer uit Drachten heeft opnieuw een kort geding aangespannen tegen de gemeente Aarden burg. Dat diende gistermid dag voor de rechtbank in Leeuwarden. Inzet van het geding is de wederopbouw van het carillon. Zoals bekend schonk De Boer het klokkenspel vijf jaar geleden namens de Stichting aan de Zeeuwse gemeente. Het carillon heeft echter nooit zijn bestemde plaats in de toren van de stad gekregen. Het is vier jaar lang opgeslagen geweest bij de dienst gemeentewerken. De Boer heeft het daarom in februari via een kort geding teruggeëist. De Drachtenaar werd in februari door de rechtbank in Middelburg in het gelijk gesteld. Het vonnis luidde dat het carillon op kosten van de gemeente Aarden burg naar Drachten terugge bracht moest worden en daar in de tuin van De Boer in de oude staat hersteld. Daarmee leek de kous af. Het tegen deel bleek toen het klokken spel met toebehoren in Drachten arriveerde. De Boer schrok zich een hoedje over de staat waarin dit monument verkeerde. Met name de staalconstruc tie van de stoel bleek in één bonk roest te zijn veranderd. Juist over het herstel rees een levensgroot conflict. De Boer en drie van zijn des kundige adviseurs vonden dat het ijzer gestaalstraald moest worden om een accep tabele levensduur te garan deren in het tien ton zware en ruim een miljoen gulden kostende carillon een ver antwoorde plaats te geven. De gemeente Aardenburg achtte op advies van de klok kengieterij Koninklijke Eijs- bout te Asten (die het herstel ook zal uitvoeren) een stevi ge behandeling met staal- borstels wel voldoende. Om streeks half mei verschenen twee ambtenaren van Aar denburg die deze klus wel even zouden klaren. De Drachtenaar nam daar geen genoegen mee en stuurde de heren van het erf. Via een kort geding eiste hij een meer gedegen behandeling van het ijzerwerk Mr. J. de Goede, die het pleidooi voerde voor de eisende partij, stelde dat de gemeente Aardenburg het kostbare klokkenspel schro melijk verwaarloosd heeft. De roestvorming was al in een dusdanig stadium dat al leen staalstralen nog een voldoende conserverende werking zou hebben. Bij de behandeling met staalbor- stels zal roest in de talloze 'putjes' achterblijven en bin nen de kortste keren weer door de verflaag heenbar sten. Mr. De Goede erkende dat de gemeente Aardenburg wel het recht heeft om eerst het werk te laten voltooien en dan een eindoordeel te la ten vellen, maar om giganti sche kosten te voorkomen, die uiteindelijk door de ge meenschap betaald moeten worden, heeft De Boer sa men met zijn deskundigen gekozen voor de duurdere oplossing. De advocaat ver weet de tegenpartij dat men een redelijk overleg steeds uit de weg is gegaan. Men wilde niet als verstandige mensen praten. Daar schort het aan. Van een vermeende halsstarrige houding van De Boer is geen sprake, aldus De Goede. Veel te ver Mr. A. Minderhoud, pleiter voor de Zeeuwse gemeente, vond de eisen van de Drach tenaar veel te ver gaan. Hij had in de eerste plaats al in een eerder stadium de eis kenbaar kunnen maken dat het ijzer gestraald moest worden. Dat kan alleen in de fabriek. De klokkestoel hoef de dan niet eerst naar Drachten vervoerd te wor den. Nu moet opnieuw een kostbaar transport naar As ten worden geregeld. Getui- ge-deskundige F. Leenstra uit Drachten verklaarde na derhand dat deze operatie voor ongeveer 12.000 gulden ook in het staalbedrijf van Sluis in zijn woonplaats uit gevoerd kan worden. Mr. Minderhoud stelde de eis 'in oude herstellen' ook ter discussie. Volgens hem roestte de klokkestoel ook al toen Aardenburg de schen king in ontvangst nam. Bo vendien hebben slechts en kele grote onderdelen de af gelopen vier jaar buiten ge legen, maar de meest kwets bare delen waren keurig in een verwarmd vertrek opge slagen. De advocaat ken schetste De Boer als een 'oude vechtjas' waarmee naar in het verleden uit tal van publikaties is gebleken, moeilijk te onderhandelen was. De president van de recht bank mr. E. Rotshuizen vond na het pleidooi dat er nog voldoende openingen waren voor een hernieuwd overleg tussen beide partijen. Hij stelde voor dat De Boer en het gemeentebestuur van Aardenburg gaan praten over een verdeelsleutel van de kosten. Wanneer het kort geding wordt doorgezet zou dit hernieuwde procedures tot gevolg hebben die veel tijd en geld kosten. Hij schorste de zitting voor korte tijd om de partijen de gelegenheid te geven tot een schikking te komen. Advo caat De Goede bleek daartoe na ruggespraak met zijn cliënt, die werd vertegen woordigd door zijn echtgeno te, wel bereid. Zo niet mr. Minderhoud. Hij verklaarde dat bij het gemeentebestuur van Aardenburg de principes zo langzamerhand belangrij ker beginnen te worden dan de zakelijke belangen. Het college gaf hem te geringe marges om tot een schikking te komen. De rechtbank zal nu over drie weken uit spraak doen. Verkeer en Waterstaat. Win semius geeft aan dat het Bel gische parlement technische problemen heeft met uitstel van de aanvraag van offertes. Voor Brussel moeten de con tracten met de industrie voor januari 1985 getekend zijn, omdat anders de financiële dekking opnieuw door het parlement moet worden goed gekeurd. Dat zou inhouden dat de hele procedure anderhalf jaar opgehouden zou worden. Het hangt dus van de Kamer af of het project verder onge stoord afgewerkt kan worden. Dat kan als de Kamer 'stil zwijgend' akkoord gaat met het argument^ van de tijds druk. Minister Winsemius stelt vast dat dit uit oogpunt van een veilige afhandeling van het scheepvaartverkeer op de Westerschelde uitstel uiterst ongewenst is. De bewindsman noemt het huidige veiligheidssysteem „verbrokkeld en gebrekkig". Op de Pas van Borssele ont breekt zelfs behoorlijke radar dekking, schrijft hij. Winsemius blijft vasthou den aan het tijdschema, waar in de keten in 1989 in zijn ge heel operationeel moet zijn. De bewindsman erkent de nood zaak in te zien van een wijzi ging van de tarieven, die straks voor loodsdiensten moeten worden berekend. Hij schrijft het eens te zijn met de Commissie Loodsgeldtarieven, die een loodsgeld wil invoeren, gekoppeld aan een basistarief voor individuele verkeersbe- geleiding. Die begeleiding zal in de toekomst drastisch wor den opgevoerd, waarmee ook een einde gemaakt kan wor den aan de reeks van ongeluk ken, die ieder jaar opnieuw voorvallen Van onze redactie binnenland BREDA - Het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) vindt dat de vakanties in de zomer beter moeten worden gespreid en dat er een andere regionale indeling moet ko men. Momenteel is het land in drie regio's ingedeeld. In de drie zuidelijke provincies gaan de scholen gelijkertijd op va kantie. Het NBT vindt dat Zeeland in het vervolg bij Zuid-Hol land en Utrecht moet worden ingedeeld. Noord-Brabant en Limburg moeten dan een regio gaan vormen met de oostelijke provincies. Door de bestaande regeling gingen volgens het bureau vo rig jaar ruim 100.000 vakanties voor ons land verloren en dat betekende een schadepost van zo'n 35 miljoen gulden. DEN HAAG - Het Rijk is ten onrechte voorbij gegaan aan de bezwaren van een aantal milieuorganisaties, toen hij in 1982 de NV Westerschelde Oeververbinding in Middel burg een concessie gunde om delen van de Westerschelde- oever bij Hontenisse en Rei- merswaal in te dijken. De Raad van State heeft be schikt dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat onvol doende oog heeft gehad voor het milieubelang. De gunning van de concessie „verdraagt zich niet met de algemene rechtsbeginselen", zegt de Raad. Daarmee zijn de Stichting Natuur en Milieu, milieuvere niging 't Duumpje en het Zeeuws Coördinatieorgaan in het gelijk gesteld. In 1982 kreeg de NV Wester schelde Oeververbinding de concessie van het Rijk. Op dat moment werd gerekend met de aanleg van de Vaste Oever verbinding, die later overigens om financiële redenen werd afgeblazen. De laatste tijd zijn vooral in werkgeverskringen weer pleidooien te beluisteren over het toch aanleggen van de verbinding. TERNEUZEN - Over tien jaar zal de research-afdeling van Dow Chemical in Terneuzen zijn uitgegroeid van 300 tot 1000 man. De afdeling zal re- search-werk doen voor alle Dow-vestigingen in Europa. Volgens de vertrekkende top man van Dow in Nederland, Bob Bumb is op Europa toege spitst onderzoek voor het be drijf hard nodig om in de markt te blijven. Bij de Amerikaanse uitvals basis in Michigan, waarheen Bumb terugkeert, werken ook 1000 mensen in de research. Volgens hem moet het Europe se onderzoek-centrum in Ter neuzen even groot worden. Hoewel Bumb de Nederlan ders 'uitstekend gekwalifi ceerd' vindt voor dit werk, zullen ook buitenlanders wor den aangetrokken, dit om de vestigingen over de grens te 'voeden' met goed opgeleid nersoneel.

de Stem | 1984 | | pagina 11