HACHELIJK Rabobank Q ;Hemelfietsen' bij Thomassen t I rant Rij gevaarlijke pil te vaak onderschat MINDER MENSEN MET UITKERING Bedrijfstijd van kruisverenigingen wordt uitgebreid Open Universiteit trekt veel mensen Prima tip hoor! Om niet alleen francs maar ook reischeques mee te nemen. I )ere|yd Samen met acht Europese concerns Spoed geboden Af ALGERIJNSE CALCULATIES WERDEN DINSDAG 26 JUN11984 SIJSDEN OVERHEID MOET MEER INFORMATIE AFDWINGEN' ■BINNEl LAND Scholten zoekt samenwerking DE STEM COMMENTAAR Ziekenfondsen en AWBZ boerden goed Nieuw salaris systeem onder wijs valt goed RECHTENSTUDIE GENIET VOORKEUR Vakmensen inVakantiewensen. Goede order voor Fokker Woensdrecht BINNENLAND T5 PAGINAJI T28 PAGINA 3 tien uur volgens Ifoffie, ditmaal met dat een paar uur an school. I je een verlanglijst je verjaardag?" Ik lang opgespaarde wat planten en ensen. Toen pakte iFreud die via mijn |ine een verpleeg ekwent een ver- noemt, mijn hand hreef als gevraagd sjieke porseleinen es. i was niks meer ge- fles klapte dicht, de jaar uitstel waar- |en minuut geleden veel mogelijk had I krompen ineen tot Jk en een zucht en even gaat door, hoe De robot in je ook, een stuk krant?", i immers die andere gewoonte van om J koffie met nog eens |id de krant, nu van a an kolom tot kolom. vannacht al dat het Nee legde ik uit, het wel aan te komen, elemaal beslist was toen ik de teevee uit we praatten daar r, gewoon. Het le nt je zo stevig bij de bt je als vanzelf ver- |- ik kon alweer een achen: "De krant el, die ging dus later l dan ik". I sloegen we aan het minder dan vijf rie en wat zaten daar li niet tussen. Redak- l's, zetterij, de persen, en, snijden, bunde- wijdverbreide exp- 3ie hele hechte goed- keten van mensen fchines tot en met de rging: fiets tegen klep-klep in de Ibus, plof op de voor- [t stelbaar eigenlijk. Ind van ja of nee ga je |e uur 's nachts slapen zekerheid van een et het nieuws op je ontbijtbordje. De vrouwelijk volgens rdeboek - is een me- Iggen mensen van het [ooi werk, meneer, u on doorgaan. voor het thuisfront, kelijkheid heeft maar Jitse conservatief een ting over het Neder- raketbesluit ge- en daar is het bij ge- Van den Bergh, die :ldt dat het merendeel socialisten - „gewoon de liberalen aan de waren" - de kandida- |an Blaauw wèl heeft id. uw zelf raakt lichte- tstemd als hij kennis van de uitspraken n PvdA-collega. iet welk belang. -, dat snap ik wèl. Ik aan dat Van den ontgaan is dat de tse christen-demo- het nog voor mij op- len hebben, dat ze zei- Ie kunt Blaauw niet oordelij k stellen at raketbesluit. Maar eft, helaas, onvoldoen- ;rklank gevonden", lat weer het excuus Van den Bergh het ad? ruw: „Nee, zeker niet- it Van den Bergh be- ik wil daarover alleen ïaar zeggen dat gezien iiet-leidende rol bij de isten, hij niet eens het gen heeft gesmaakt rechtstreeks met het itterschap van de As- ée te mogen be- Van onze redactie binnenland VINKEVEEN - Ongeveer dertig procent van de Nederlandse automobilisten gebruikt jaarlijks gedurende een bepaalde tijd medicijnen die het rijgedrag kunnen beïnvloeden. Twaalf procent gebruikt kalmerende middelen, die even eens negatief kunnen werken op het besturen van een auto - een groep geneesmiddelen waarvan is aangetoond dat zijn de kans op een ongeval twee tot vijfmaal vergroten. En dat is vergelijkbaar met het effect van een bloed-alcohol-con- centratie van 0,8 promille. Dit zei gisteren mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid bij gelegenheid van de opening van 's werelds eerste 'Internationale Symposium Geneesmiddelen en Rijgedrag' in Vinkeveen, dat financieel wordt gesponsord door de farmaceutische industrie. Daarom moet er een algemeen erkende methode komen voor het be oordelen van de verkeersveiligheid van geneesmiddelen. Dat proces moet ook door de overheid worden gesteund. Van Vollenhoven: „De ervaring heeft geleerd dat de toch al vrij vage waarschuwingen op de bijsluiter en op verpakkingen nauwelijks serieus genomen worden." Hij wil dat de over heid een duidelijke regeling maakt waarbij de patiënt over ieder geneesmiddel waarvoor dit nodig is, aparte informatie krijgt over de relatie met de verkeersveiligheid. Wellicht dat van de kant van de arts protesten komen omdat hij meer vragen te beantwoorden krijgt en misschien een ander me dicijn moet kiezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In april daal de het aantal mensen met een werkloosheidsuitkering met ruim 22.000. Het totaal aantal uitkeringstrekkers zakte daardoor weer bene den de 700.000 gezakt. In dezelfde maand is het aantal bij arbeidsbureaus ingeschreven werklozen eveneens gedaald met 20.000, tot ruim 814.000. Het Cen traal Bureua voor de Statis tiek heeft deze gegevens gis teren vrijgegeven. De daling van het aantal uitkeringen deed zich vooral voor bij mensen die WW (16.000) of WWV (5.000) ont vingen. Het aantal RWW- uitkeringen (langdurig werklozen en schoolverla ters) bleef nagenoeg gelijk. Op dit moment ontvangen ruim 130.000 mensen een WW-uitkering, 221.000 WWV en ruim 341.000 perso nen RWW. In tegenstelling tot de daling in de WW en WWV, steeg het afgelopen jaar het aantal RWW-uitke- ringen met 115.000 personen. In totaal steeg het aantal uitkeringstrekkers met 39.000 in vergelijking met een jaar geleden. Het aantal ingeschreven werklozen steeg in dezelfde periode met 58.000. Philips stopt geld in jonge bedrijven DEN HAAG - De groep Schol- ten/Dijkman (ex-CDA) zoekt samenwerking met EVP, PPR en de Europese Groenen om bij volgende Kamerverkiezin gen met een federatieve kan didatenlijst naar de kiezers te gaan. Binnenkort zal daartoe een gesprek met de PPR-top (frac tieleider Ria Beckers en par tijvoorzitter De Boer) gevoerd worden. Scholten geeft de voorkeur aan federatieve sa menwerking boven een fusie om de identiteit van de sa menwerkende partijen beter tot zijn recht te kunnen laten komen. In de Tweede Kamer zullen de EVP-fractie van mevrouw Ubels en de groep Scholten/ Dijkman zeer nauw met el kaar gaan samenwerken. Af gesproken is dat zij namens elkaar het woord zullen gaan voeren. Over de precieze taak verdeling moet nog een nadere afspraak gemaakt worden, maar vastgelegd is al dat me vrouw Ubels de emancipatie tot haar portefeuille zal reke nen, Scholten het buitenlands beleid en Dijkman de volks huisvesting. AMSTERDAM (ANP) - Philips gaat met een aantal andere grote concerns in Europa inves teren in jonge ondernemingen met goede groeikansen op technologisch gebied. Deze investeringen zullen worden gekanaliseerd via de dezer dagen opgerichte onderneming Euroventures BV, zo heeft Philips maandag bekendgemaakt. De oprichting van Euroven tures is een initiatief van de vorig jaar gevormde Roundta- ble of European Industrialists, een groep topfunctionarissen van Europese concerns die zich ten doel stelt bij te dragen aan de versterking van de po sitie van Europa op industriëel en technologisch gebied. De oprichters en aandeelhouders van de nieuwe onderneming zijn Philips, de Zweedse con cerns Asea en Volvo, Fiat, Pi relli en Olivetti uit Italië, BSN, Lafarge Coppee en Saint-Go- bain uit Frankrijk en de West- duitse Bosch. Euroventures zal worden gevestigd in Nederland en moet haar activiteiten op 1 ja nuari 1985 beginnen. De op richters zullen in de onderne ming een vermogen bijeen brengen van ten minste 37 miljoen ecu (omstreeks 93 mil joen gulden). Met deze midde len zal Euroventures deelne men in een aantal satelliet maatschappijen in verschil lende Europese landen. Er zul len ten minste vijf van deze maatschappijen komen met elk een vermogen van 25 mil joen ecu (63 miljoen gulden), in te brengen door Euroventures en andere belangstellenden. De steun die de grote con cerns via de satellietmaat schappijen van Euroventures aan jonge ondernemingen zul len geven, zal niet beperkt blijven tot investeringen. De uitverkoren bedrijven zullen ook gebruik mogen maken van de bestuurlijke en technologi sche ervaring en van de ken nis van Philips en haar part ners. Van onze redactie binnenland BUNNIK - De kruisverenigingen, die onder meer de wijkver pleging onder hun hoede hebben, zullen in de komende jaren streven naar de invoering van constante bereikbaarheid en be schikbaarheid in noodgevallen. De normale bedrijfstijd van de kruisverenigingen zal bovendien uitgebreid worden tot 11 uur 's avonds. Dat heeft voorzitter H. van Leeuwen van de Nationale Kruis vereniging maandag gezegd tijdens de algemene ledenvergade ring van haar organisatie. De Nationale Kruisvereniging wil voor het eind van 1988 de 24-uurs bereikbaarheid verwezenlij ken. De uitbreiding van de dienstverlening zal in de periode 1985 tot en met 198811,8 miljoen gulden per jaar kosten. HET is misschien niet alleen de zorg om een hartpatiënt geweest, - de man was er overigens slecht aan toe - die de samenwerken de hartchirurgische teams van de academische ziekenhuizen van Leiden en Rotterdam hebben doen besluiten harttransplantatie toe te passen. Deze verrassende operatie, de eerste in haar soort in Nederland, houdt ook verband met het feit dat de overheid, de politiek, de financiers van de gezondheidzorg en de Nederlandse hartchirurgen als geheel er nog niet in geslaagd zijn ten aanzien van de harttransplantatie op één lijn te komen. Rotterdam en Lei den hebben, zo lijkt het er op, met deze ingreep een beslissing willen forceren. In strijd met eerder gemaakte afspraken is nie mand verder van te voren ingelicht. Voorlopig is deze eerste Nederlandse harttransplantatie met succes bekroond. Dat is een gelukwens waard, op de eerste Plaats aan het adres van de patiënt maar ook voor alle medische specialisten, die bij de operatie betrokken zijn geweest. Maar daarmee is de kous niet af. Wat kunnen de andere patiënten nu verwachten, die op een harttransplantatie liggen te wachten Wie draait op voor de kosten van de operatie zelf en van de zeer langdurige nazorg Het gaat hier om bedragen, die per patiënt in de tonnen lopen. Wie garandeert dat het Leids-Rotterdamse sa menwerkingsverband het beste is dat Nederland kan opbren gen Ook elders in het land is men op het gebied van de hartchi- rurgie ver gevorderd maar er is in Nederland slechts plaats vóór een centrum voor- harttransplantaties. Deze zwaarwegende vragen behoren alsnog weloverworgen oeantwoord te worden, niet op basis van conflicterende belangen tussen ziekenhuizen en hartchirurgen maar vanuit een duidelijke visie op de hulp aan hartpatiënten in het geheel van een goed ge coördineerd gezondheidsbeleid. De spoedoperatie in Rotterdam et met aangetoond, dat de vragen verder genegeerd kunnen worden; wel dat met het antwoord nu spoed geboden is. AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad verwacht op grond van voorlopige kosten- cijfers over 1983 een voordelig exploitatiesaldo van 1.034 mil joen gulden voor de verplichte ziekenfondsverzekering, de bejaardenverzekering en het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Voor 1984 verwacht de Zie kenfondsraad voor de geza menlijke kassen een nadelig saldo van 237 miljoen gulden. In een voorlopige medede ling aan de staatssecretarissen Van der Reyden en De Graaf schat de Ziekenfondsraad de opbrengst de medicijnenk naak op 119 miljoen gulden. Zeer globale en voorlopige ramingen voor 1985 komen uit op een premiepercentage van 9,6 (nu 9,7) voor de verplichte ziekenfondsverzekering en van 4,37 (nu 3,95) voor de AWBZ. AMSTERDAMSE ME-le- den hebben gisteren een 40 meter hoge radiomast ver wijderd van een flatgebouw van vier verdiepingen. De zendmast van een radiopi raat was getuid met meer dan 10 km. tuidraad. Het karwei was niet van gevaar ontbloot, want het werk moest twee keer worden ge staakt wegens sterke wind vlagen. Eén ME-er zit in de top van de mast, een collega halverwege. - fotoanp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vrijwel de ge hele Tweede Kamer heeft waardering voor het nieuwe systeem van salariëring bin nen het onderwijs, waarbij niet meer sprake is van sala riëring naar bevoegdheid, maar naar functie. Die waardering bleek maandag tijdens een monde ling overleg over de zoge noemde HOS-nota tussen mi nister Deetman en leden van de Onderwijscommissie. Ondanks waardering ble ken binnen de Onderwijs commissie nog tal van wensen te leven. De liberaal Franssen bepleitte onder meer het toe kennen van extra periodieke verhogingen na het behalen van meerdere bevoegdheden. Zijn CDA-collega Van Baars bepleitte verbetering van de salarissen van vormingslei ders. HEERLEN (ANP) - Er bestaat veel belangstelling voor de cursussen van de Open Universiteit (OU). Tot 22 juni hebben al 80.000 mensen schriftelijk- of telefonisch hun interesse voor een studie laten blijken, zo meldt de OU. Zoals werd verwacht hebben de rechtswetenschappen de grootste aantrekkingskracht. Ongeveer een kwart van de geregistreerden kiest voor dit vakgebied, van wie tweederde mannen. Dan volgen sociale wetenschappen (16 procent), cultuurwetenschappen (12 procent), bedrijfs- en bestuurs wetenschappen (10,5 procent) en economische wetenschap pen (8,5 procent). Minder belangstelling bestaat voor technische- en na tuurwetenschappen. Opmerkelijk wordt de naar verhouding grote interesse van vrouwen genoemd voor een studie in de bèta-wetenschappen in vergelijking met het aantal inschrij vingen voor deze studierichtingen bij de overige universitei ten. Of deze trend zich handhaaft, moet blijken uit de in schrijvingen. Volgens de universiteit is moeilijk te schatten hoeveel be langstellenden daadwerkelijk tot inschrijving zullen beslui ten. Naar verwachting zal het vooraf geschatte aantal van 13.000 cursisten in het eerste jaar na de opening (begin sep tember 1984) ruimschoots worden gehaald. Het aantal ver zoeken om inlichtingen is gelijkelijk verdeeld over mannen en vrouwen. In de voorlichtingscampagne is grote nadruk gelegd op de onderwijskansen die vooral vrouwen door de OU krijgen. De belangstelling van jongeren onder de 20 jaar blijkt zeer gering te zijn. De nieuwe studiemogelijkheid spreekt het meest mensen in de leeftijd van 26 tot 40 jaar aan, waarbij de gemiddelde leeftijd op 32 jaar ligt, aldus de Open Universiteit. De OU is gevestigd in Heerlen, maar de studenten zullen deze hoofdvestiging meestal niet behoeven te bezoeken. Voor begeleiding kunnen zij terecht bij de achttien over Neder land verspreide studiecentra. (ADVERTENTIE) Laatst was ik bij de Rabobank. Om franse francs te kopen. De reis zelf had ik er ook geboekt. Gaven ze me het advies om een gedeelte van m'n geld in reischeques mee te nemen. 't Is een veilige manier om wat geld achter de hand te hebben, zeiden ze. Had ik zelf niet aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzekering en andere vakantiezaken geregeld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt. Ongemerkt zijn we al in de zo merse stroomversnelling ge raakt. In de wielen van Jat Raas, de kampioen van Lim burg, snellen we naar de Tou de France die eind deze weel begint. Ondertussen moeten we me de rechterhand al de eerstt balletjes slaan op het heiligi gravel van Wimbledon en d( voetjes moeten nog even hur werk doen in de voetbalfinak tussen Frankrijk en Spanje. Het zijn inspannende weken Wie vreest voor zijn conditü kan nu nog een nieuw hart ha len in het Dijzigt-ziekenhui: in Rotterdam. Wie onderweg geneesmidde len gebruikt, wordt in de gater gehouden door Pieter van Vol, lenhoven. Pieter is voorzittei van de Raad voor de Ver keersveiligheid. Hij is eer soort super-verkeersagent. Het is een heel veilig gevoel dai Pieter waakt over onze auto Zelfs tijdens het dineetje var de Raad zat hij met zijn veilig heidsgordel om. Het weer is ook al zo onrustig Dat hoort nu eenmaal bij het begin van de vakantie. Neder landers waaien uit over heel Europa. Met drommen gaan we dt grens over. Vooral Spanje is in trek. Denen worden dit jaar in Spanje niet verwacht. Dü schieten hun doel toch altijd voorbij. Het wordt een uitputtingsslag Wie de Olympische Speler haalt, krijgt een medaille. MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - DE Ameri kaanse luchtvaartmaatschap, pij Piedmont Airlines heeft d< optie op acht Fokker F28's var het type Mark 1000 omgezet ir een definitieve bestelling. De vliegtuigen zullen gehee aan Piedmont's eisen worder aangepast. Het ombouwpro- gramma op het Fokkerbedriji in Woensdrecht omvat ondei meer een modern en comfor tabel interieur voor 65 passa giers en een moderne cockpit uitrusting met electronische apparatuur. Blinden-informatie AAN een aantal trapleunin gen van de metrostations Weesperplein en Centraal Sta tion in Amsterdam zijn vooi visueel gehandicapten plaatjes van kunststof aangebrachl waarop in brailleschrift gege vens zijn opgenomen. Zij be vatten verwijzingen naar per rons en rijrichtingen en aan duidingen van uitgangen straatnamen en verwijzingen naar tram, bus of streekver voer. Criminaliteit IN Amsterdam lijden winke liers gezamenlijk een schadf van tenminste vijftien miljoer gulden per jaar als gevolg var criminaliteit,aldus een steek proef van de Amsterdamse af deling van de ondernemersor ganisatie KNOV. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Zeer onzorgvul dige contracten, onvoldoende controle uit Rotterdam, veel te grote vrijheden voor de be drijfsdirectie. Dat zijn volgens de toenmalige voorzitter van de ondernemingsraad van de machinefabriek Thomassen, R. de Zwaan, de belangrijkste oorzaken geweest van de enorme stroppen die dit RSV- bedrijf in Algerije haalde. Thomassen werd binnen RSV nog als één van de weini ge zorgeloze onderdelen be schouwd, 'de parel aan de Ve- luwezoom', toen De Zwaan in de tweede helft van 1979 RSV- president Stikker vertelde dat ook daar grote problemen dreigden. „Het is toch niet waar", reageerde deze. Het was waar. In 1977 en 1978 nam RSV en kele grote energieprojecten in de Algerijnse woestijn aan met een totale waarde van 458 miljoen. In de loop van de jaren liepen de verliezen op deze orders op tot ruim ƒ200 miljoen. Het was één van de grote stroppen waaraan RSV te gronde is gegaan. G. Alblas, tussen 1977 en 1980 algemeen directeur van Thomassen, bestreed voor de RSV-enquêtecommissie dat zijn bedrijf met deze orders te veel hooi op de vork had geno men. Hij bracht de orders zelf mee. Thomassen kon het wel aan, vond hij. Het bedrijf had al meer van dergelijke werken verricht. OR-voorzitter De Zwaan sprak dat tegen. Het bedrijfs klaar opleveren van projecten van deze omvang was nieuw voor het bedrijf en de mensen in De Steeg schudden er hun hoofd over: zou dat wel goed gaan? Die vraag zou spoedig overgaan in: waar zijn we toch aan begonnen? De Zwaan vertelde dat de ondernemingsraad al heel snel waarschuwende geluiden hoorde van mensen die in Al gerije werkten. Afgewezen door de directie, wendden pro jectleiders zich onder het mot to 'Je hebt het de vogeltjes ho ren fluiten' tot de o.r. met hun klachten over vertragingen, slechte verbindingen, proble men met invoer etc. De enquêtecommissie hield ex-directeur Alblas met na druk de zwakke contracten voor tussen Thomassen en de Algerijnse opdrachtgevers. Een Frans adviesbureau stuurde acht vellen vol kriti sche punten in die overeen komsten. Met name de bepa lingen over meerwerk bevat ten 'open einden'. Juist op dat punt is Thomassen in Algerije stuk gelopen. Alblas kon niet verklaren waarom de contrac ten daarna niet zijn veran derd, anders dan met een ver wijzing naar de harde concur rentie. De commissie ondervroeg Alblas ook hardvochtig over de manier waarop de kosten berekeningen voor de Alge- rije-projecten waren uitge voerd. Volgens interne notities waren er niet eens echte cal culaties, maar kladjes, een boodschappenlijstje in plaats van een begroting. Toen begin 1979 (de contrac ten waren toen al lang gete kend) uit een nadere bereke ning bleek dat de kosten enke le tientallen miljoenen hoger zouden uitkomen dan tevoren was begroot, gaf Alblas op dracht deze calculatie te 'neu traliseren': het verschil moest er uit. „Die calculatie kan me niet schelen, ais er maar 243 miljoen uit komt", zou hij heb ben gezegd. Dat gebeurde ook, maar met de aantekening dat de cijfers op een aantal punten te laag waren gesteld. Alblas zette er toch zijn handteke ning onder. Anders dan uit getuigenis sen uit de RSV-top naar voren is gekomen, beweerde Alblas dat de holding zowel over d< juridische als de financiële za ken volledig op de hoogtt geacht kon worden. Dat RSV- topman Stikker eind 1979 gro te zorgen kreeg over Thomas sen en Algerije, blijkt uit hel feit dat hij Alblas in decembei uitdrukkelijk verbood met va kantie te gaan. Alblas vertrok begin 1980 bi. Thomassen, naar hij zelf ver klaarde omdat hij door eer ander bedrijf (Esmil) was be naderd. Hij deed zijn best dt suggestie weg te nemen dat hi; er uit is gewerkt. Volgens herr hebben zowel de Thomassen- directie als Stikker hem her haaldelijk gevraagd te blijven „Had u het gevoel een zinkend schip te verlaten", vroeg vice- voorzitter Van Dam. Alblas, afgemeten: „Nee".

de Stem | 1984 | | pagina 3