UITBLAZEN Carrington kan ook geen ijzer met handen breken Schuldenprobleem op lange baan even..L Clu Ja of neehet staat in de krant Rij gevaar Bedrijfstiji kraisvereii wordt uitg Samen met a Japan op UEFA '84 ACHTERGROND= NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL NAVO: VA Spreekverbod voor Lubbers Haags Hoogstandje Een blaauwtje bij de WEU DE STEM COM Spoed gebodel WIM KOCK DINSDAG 26 JUN11984 T5 PAGINA WESTERSE BANKIERS HALEN OPGELUCHT ADEM stCtJT cPA'EHs safer? iff I DINSDAG 26 JUN11984 OVERHEID MO Scholten zoekt samenwerking Wat doet Japan op het Europees voet balkampioen schap? Japan? Jawel Japan! Zeer nadruk kelijk aanwezig. Ik dacht wel dat je het niet gezien had. Daar was de wed strijd te spannend voor. Je kon er niet genoeg van krijgen, maar voor mij was anderhalf uur wel genoeg. In de verlen ging begon ik wat rond te kij ken, met de camera mee te zwieren zogezegd. Toen zag ik de Japanners: Canon, Seiko, Fuji. Ik keek wat beter en be gon te tellen en jawel hoor: Ja pan was in de meerderheid, op de voet gevolgd door de V S. van A. Europa zelf was (bijna) nergens. Heel bescheiden, achter het rechter doel (voor de tv-kijker) schemerde een blauw bord met witte letters. Een hele tijd dacht ik dat er Toyota op stond, maar toen de camera even inzoomde op een van rechts naar binnen zwenkende Deense aanvaller zag ik tussen éiens benen door dat het Total was. 'n Franse fir ma. Gelukkig nóg een Europe aan, dacht ik. Tot dan toe had ik alleen Bata gezien. De rest kwam van buiten: Canon, Sei ko, Fuji en JVC uit Japan; Ca mel, Lee Cooper en Coca Cola uit Amerika. Camel adverteerde in Lyon met (cowboy)laarzen. Camel boots. Heel handig. Op het sportveld hoor je anno 1984 niet de loftrompet over de siga ret te steken. Daarom maar een bijprodukt genomen. Het gaat tenslotte om het Camel-logo zelf. Iedereen denkt aan siga retten als hij Camel boots ziet staan. Kensei Voor de wedstrijd Dene- marken-Spanje had ik een boek opzij gelegd dat Kensei heet. Kensei is, geloof ik, een kreet uit de zwaardvechtsport. Ik heb wat moeite met de Japanse ter men waarvan het boek wemelt. De auteur heeft achterin wel een woordenlijst laten opne men, maar om die telkens te moeten raadplegen is zo lastig. Daarom lees ik er maar over heen. Ik heb het boek nu niet bij de hand, dus méér kan ik niet over Kensei zeggen. Het doet er ook niet zo toe. Waar het om gaat is dat dit boek han delt over de Japans-Ameri kaanse worsteling om de eco nomische wereldheerschappij en over het toeval dat wilde dat ik die worsteling geïllustreerd zag langs de lijnen van het voetbalveld van Lyon. Canon, Seiko, Fuji en JVC versus Lee Cooper, Camel en Coca Cola. Twee honden vech ten om een been en de derde - Bata/Total - loopt er niet mee heen. Dat is iets wat zeker is! De slagorde van reclameborden zei me nog méér dan enkel de gestalssterkte van de strijdende partijen. Canon, Seiko, Fuji en JVC staan voor moderne op tiek, precisie, electronica. Het zijn hedendaagse produkten. En wat vertegenwoordigen Lee Cooper, Camel en Coca Cola? Spijkerbroeken, cowboylaarzen en limonade. Derde wereld- produkten zou je bijna zeggen. In het boek Kensei wordt sterk de nadruk gelegd op het feit dat de Japanners met zorg de pro- duktiesectoren kiezen waarmee zij hun exportoffensieven ope nen. Momenteel zijn dat de electronica en de informatica. Vraag me niet wat het allemaal inhoudt, maar het klinkt naar chips en Silicon Valley en het is e dus modem. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfö Strategie Berekening, overheersing, E eliminatie. Dat zijn de etappes van de weg die de Japanse ex- port telkens weer gaat. Althans e volgens de schrijver van Kensei die door de uitgever een Japan- s expert wordt genoemd. Bereke- e ning: het nauwkeurig kiezen §j van de doelen (produktiesecto- ren) voor de aanval, het uitstip- e pelen van de strategie en het scheppen van goede uitgang- sposities, met steun van de re- gering. Overheersing: het met behulp van lagere prijzen en goede, e vaak afgekeken, kwaliteit vero- e veren van een dusdanig groot e marktaandeel dat het voor de tegenstander steeds onaantrek- keiijker wordt om te blijven e concurreren. e Eliminatie: het één voor één of bij bosjes uitschakelen van de concurrentie; rechttoe rechtaan doodconcurreren of desnoods e door het aangaan van joint ven- tures of andere samenwerkings- verbanden. Japan moet overle- ven. Overleven is overwinnen!" e En wat zie ik dan in het sta- S dion van Lyon? Dat Japan op z'n minst al in het stadium van overheersing is. Spijkerbroeken, sigaretten e en limonade, daar is Japan niet e in geinteresseerd. Philips en Leica, Kodak en Texas Instru- ments, General Electric en e Bell; ze ontbraken allemaal in e Lyon. Het proces van elimina- tie moet al begonnen zijn. In Engeland rollen nu 4e Honda's e van de aloude Triumph-band. e De nieuwe Triumph is een Honda met een Triumph-stic- ker. Made in England, maar on- e der toezicht en volgens aanwij- zingen van Japan. Vadsigheid Maar zolang ik het boek §j niet uit heb is er nog hoop. Ik ben nog niet halverwege het e (zeer langdradige) verhaal en e iets zegt me al dat de Amerika- nen op het eind nog gaan win- nen, althans de slag om een e nieuwe generatie chips, waar- e over het in dit boek gaat. Het is me opgevallen dat de Ameri- e kaanse hoofdpersoon veel meer e een (sympathieke) mens van vlees en bloed blijkt te zijn dan z'n niet negatief, maar strikt e neutraal beschreven, fanatieke tegenstander uit Japan. Nog opvallender is de wijze waarop e de schrijver het mier-achtige Japanse arbeids-ethos plaatst tegenover de even informele als e comfortabele arbeidsomstan- e digheden die heersen in de be- e drijven van de Amerikaanse e concurrentie. En waar de Ja- partners, gevangen in hun cul- tureel bepaalde keurslijf tot be- e wonderenswaardige prestaties komen, rommelen de Amerika- nen ogenschijnlijk maar wat e aan, maar als het moet werken ze 's-nachts of in het weekend Ej vrijwillig door. Ik ben vooral e benieuwd naar wat de schrijver verder nog te zeggen heeft over deze tegenstelling tussen het Ja- e panse arbeidsethos en - wat de e Japanners in dit boek noemen: - de westerse vadsigheid. Morgen, tijdens Frankrijk- e Spanje zal ik toch weer eens op die borden letten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door onze redactie buitenland VAN de Britse lord Car rington, die gisteren in Brussel is geinstalleerd als nieuwe secretaris-ge neraal van de Navo, wordt veel verwacht. Hij zal in ieder geval niet te klagen hebben over een tekort aan problemen die op hem liggen te wach ten. De 65-jarige oud-minister van Defensie en Buitenland se Zaken begint zijn nieuwe functie op een leeftijd die voor de meeste stervelingen gewoonlijk het sein betekent om zich terug te trekken. Hij heeft de reputatie een be dreven onderhandelaar te zijn en een welbespraakt pleitbezorger van minder verkrampte Oost-Westbe trekkingen. Maar zijn aristocratische charme en droge humor kunnen zeer op de proef worden gesteld door trans atlantische spanningen, een ontoereikende conventionele strijdmacht en een tekort aan geld en mankracht. „Carrington zal de NAVO een beter aanzien geven. De mensen zullen in ieder geval naar hem luisteren, wat de Lord Carrington - FOTO ARCHIEF DE STEM laatste jaren niet gezegd kon worden van zijn voorgan ger", zegt een Navo-ambas- sadeur. „Op het gebied van de public relations zal hij ze ker in staat zijn zeer belang rijke resultaten te boeken". Overigens waarschuwt hij wel voor te hooggespannen verwachtingen. Carrington trad in april 1982 af als minister van Bui tenlandse Zaken in het ka binet van premier Thatcher na de verantwoordelijkheid te hebben genomen voor de Argentijnse bezetting van de Falklands-eilanden. Zijn reputatie als bekwaam on derhandelaar rust voorna melijk op zijn aandeel in de totstandkoming van de on afhankelijkheid van Zim babwe. Carrington treedt bij de Navo in dienst op een mo ment dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie op een dieptepunt verkeren. Hij hield vorig jaar een belang rijke rede over de Oost- West-verhouding, die ach teraf bezien lijkt te zijn be doeld als een manifest voor het Atlantisch Bondgenoot schap. Hij keerde zich tegen een ideologisch getoonzette 'megafoon-diplomatie', waarbij men zich van beide kanten met felle retoriek be stookt. Ook signaleerde hij dat het westen geen positie ve strategie heeft tegenover de Sovjetunie. De nieuwe secretaris-ge neraal zal ook te maken krijgen met ernstige uitda gingen op het gebied van de 'West-West-relatie'. Die staat onder druk als gevolg van meningsverschillen tus sen de VS en de Europese lidstaten over de defensie uitgaven, de handel met het Sovjet-blok, de wapenhan del en de overdracht van hoogwaardige technologie. Van Carrington is bekend dat hij voorstander is van een 'versterking van het Europese aandeel in de Navo door een grotere defensiesa- menwerking, maar hij is zich ook bewust dat het geld de Europeanen niet op de rug groeit. Een ander punt van zorg binnen het bondgenootschap is het gebrek aan coördina tie tussen de politieke en mi litaire poot van de Alliantie en functionarissen hopen dat Carrington zal proberen de kloof te overbruggen. Het probleem komt tot uiting in het ongeloof waarmee het publiek reageert op de uitla tingen van de militaire lei ders over de omvang van de 'Sovj et-dreiging'. Maar hij zal ook de nood zaak tot een grotere conven tionele defensie-inspanning benadrukken om ons minder afhankelijk te laten zijn van de nucleaire noodrem", zegt een hoge Navo-functionaris. „We hopen dat Carrington een grote dosis gezond ver stand zal inbrengen, zowel ten aanzien van de militaire problemen als van de poli tieke vraagstukken", aldus een functionaris. Maar ook wordt gewaarschuwd dat de macht van de secretaris-ge neraal om de Alliantie te hervormen niet moet wor den overschat. Door Pieter-Jan Dekkers BIJ menig Amerikaans en Westeuropees bankier zal het afgelopen week einde een zucht van ver lichting zijn opgegaan toen de Latijns-Ameri kaanse landen besloten geen schulden-kartel te vormen. Anders gezegd: de meeste landen hebben op de financiële top in de Colombiaanse stad Car tagena nog eens beves tigd dat ze zullen probe ren hun financiële ver plichtingen na te komen. Geen front dus van lan den die zich niet schikken naar het ijzeren regiem van het Internationaal Monetai re Fonds en de Wereldbank, al houdt het verder met die eensgezindheid op. Want Bolivia heeft al aangekon digd de komende maanden geen verschuldigde rente aan westerse banken meer te zullen betalen en Chili wil in het vervolg nog maar een kwart aflossen. De Latijns-Amerikaanse landen zijn er in Cartagena niet in geslaagd nieuwe we- gen'aan te geven waar langs tot sanering van hun enor me schulden kan worden ge komen. Wel het bekende wensenlijst)e: een drastische verlaging van de rente-ta rieven in de VS (en wel met onmiddellijke ingang), af schaffing van de commissie die de banken elke keer weer in rekening brengen, herziening van de strenge criteria die het IMF ver bindt aan financiële steun en afschaffing van 4e extra heffing, die de banken van arme landen eisen als ze verschuldigde rente niet op tijd betalen. Er komt een speciaal se cretariaat dat de komende maanden de financiële poli-' tiek van de Latijns-Ameri kaanse gaat coördineren en in september, vlak voor de jaarvergadering van het IMF, komt er in Argentinië een nieuwe financiële top. Tegen die tijd moeten de meeste Latijns-Amerikaan se landen betalingsregelin gen met de banken hebben getroffen. Want dat is afgelopen weekeinde wel erg duidelijk geworden: de Latijns-Ame rikaanse landen zullen de komende maanden ieder voor zich moeten vechten om met de banken redelijke betalingsregelingen te tref fen. Het Witte Huis beves tigde dat zondag nog eens nadrukkelijk: van geval tot geval zal moeten worden be keken wat de beste manier is om uit de schuldenproble men te komen. Dat betekent dat de La tijns-Amerikaanse landen in Cartagena het slechts voor de schijn eens zijn gé worden over een wensen- lijstje, waarvan al bij voor baat vaststaat dat het onuit voerbaar is. Dat gebrek aan eensgezindheid over de kern van het schuldenprobleem kan menig Latijns-Ameri kaans land straks opbreken. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat er een felle concur rentiestrijd losbreekt tussen de landen onderling inzake definitieve regeling van hun- miljarden-schulden. De houding van Chili en Co lombia wijzen al in die rich ting. Bovendien wordt er zeer verschillend gedacht over de strenge voorwaarden, die het IMF en de Wereldbank stellen wil men in aanmer king komen voor een extra krediet om de schulden aan de banken op tijd te kunnen aflossen. Brazilië heeft van alle La tijns-Amerikaanse de groot ste schuld: bijna 92 miljard dollar (bijna 280 miljard gulden). Onder supervisie van het IMF probeert de Braziliaanse regering orde op zaken te stellen: er wordt fors bezuinigd, de Brazi liaanse munt is gedeva lueerd en de loonkosten worden gedrukt. Het IMF is daar zo tevreden over, dat al is aangekondigd dat Brazilië binnenkort op nieuwe kre dieten kan rekenen. Geheel anders is de instel ling van Argentinië dat gro te moeite heeft het door het IMF geëiste versoberings programma aan z'n bevol king te verkopen. Argentinië heeft dan ook al een forse achterstand opgelopen in de betaling van aan westerse banken verschuldigde rente. Het is vooralsnog niet bereid te buigen voor het IMF-re- giem. Mexico daarentegen is, met een schuld van 88 mil jard dollar (265 miljard gul den) tweede op de toplijst van Latijns-Amerikaanse schuldenlanden, ook een braaf 'jongetje' in Zuid- Amerika's schuldenklas. Het maakt naar het inzicht van het IMF uitstekende vorde ringen met het oplossen van de economische problemen. Mexico is er daardoor in ge slaagd uitstel van betaling voor enkele miljarden dol lars te verkijgen, terwijl een akkoord met Amerikaanse banken over een nieuwe af lossingsregeling op handen is. De wat recalcitrante hou ding van Chili (niet meer rente betalen en schulden aflossen dan 25 procent van de inkomsten uit de export) staat in schrille tegenstel ling tot de slaafsheid, waar mee de Dominicaanse Repu bliek zich aan het IMF on derwerpt. De bezuinigings drift heeft daar dermate vormen aangenomen, dat de bevolking er onlangs tegen in opstand kwam. Hevige rellen waren het gevolg. Geen eensgezindheid dus in Cartagena. En dat kan mening Latijn-Amerikaan se leider straks opbreken. Want waar ligt voor de ar me bevolking van dit conti nent de grens van het aan vaardbare. In Brazilië gaat geen dag vorbij of arme mensen gaan op het dieven pad om in hun onderhoud te voorzien. Er zijn zelfs al rooms-katholieke bisschop pen die dat niet veroordelen, maar er integendeel alle be grip voor kunnen opbren gen. De schuldencrisis is door Cartagena in feite op de lan ge baan geschoven in de hoop dat de rijke landen met regelingen komen, die op termijn gezien betaalbaar zijn. Maar aangezien er ster ke aanwijzingen zijn dat de rente in de VS weer zal gaan stijgen wordt de schulden last alleen maar groter. Stijgt de rente daar met een procent dan zal de broekriem in Latijns-Ame- rika nog strakker moeten worden aangehaald, omdat de financiële last met mil jarden dollars groeit. En of dat nog geacepteerd zal worden is nog maar de vraag. Niet zozeer vanwege de 'redelijke' houding van de meeste Latijns-Amerikaan se regeringen. Het zal vooral van de houding van de arme massa afhangen, of dit pro bleem uiteindelijk vreed zaam zal worden opgelost. En dat hebben de rijke lan den wél in eigen hand. i&BaGsSrSBfr/ Uit De Stem van 14 juni. 's MORGENS om zeven uur werd ik wakker. Het gebruik van het hulpwerkwoord 'worden, geeft hier goed aan, dat bij zo'n gebeuren geen sprake is van aktie of van een krachtige daad, zelfs niet van vrije wil. Zoals je ook zonder eigen inbreng ouder wordt, ziek wordt, grootmoe der wordt: het overkomt je. De avond/nacht tevoren was ik om twee uur gaan sla pen. Dat was voor de volle honderd /procent een per soonlijke en heel bewuste be slissing. Ik ga naar bed, zei ik, toen het Kamerdebat over de kruisraketten het stadium bereikt had van een Teleac- cursus Nederlands-op-hoog - nivo. Het vervoegen en ontle den, het wikken en wegen van woorden, zinnen, bij voegsels en bepalingen moest toen weliswaar nog afgeslo ten worden met een - zelfs voor buitenlanders en anal fabeten - duidelijk ja of nee, maar dat wachtte ik niet af. Bange voorgevoelens dreven mij tussen de lakens. Ik wil de nog één keer een paar uur kunnen slapen met de hoop dat het allemaal niet door zou gaan, dat op het politie ke slagveld alleen de laatste strohalmpjes overeind zou den blijven. Kop-in-het- zand? Overdreven positief denken? Eerder de levensfi losofie van zo lang er leven is is er hoop, ik sliep er prima op. 's Morgens om zeven uur werd ik wakker. Mijn kin derboeken vroeger vertel den:" Elsje werd wakker. Wat was het ook al weer voor een dag? O ja ze was jarig.' Met een sprongetje stond ze naast haar bed". Inderdaad, ik ben ouder geworden, zo gaat het niet meer. Het kostte moeite alle delen van li chaam en geest, die samen de totale mens vormen, op een gelijk pitje te krijgen. Maar ook de bange voorgevoelens ontwaakten en die stimu leerden de helderheid. Naar de brievenbus, vlug: de krant! Het was 'ja' geworden, zei de krant. Toch stortte mijn wereld niet in. Alles ging gewoon door, alles bleef precies het zelfde. Het geblokte kleed met de koffievlek van giste ren, de fluitketel, de thee koppen, de druilerige regen buiten. Na een uurtje de post, weer later de melkman, een buurvrouw om de sleutel, het telefoontje over een vergade ring. Ook ikzelf ging gewoon door: douchen, ontbijten, opruimen, post lezen, bood schappenlijstje maken. Is een mens misschien een ro bot, zonder het zelf te besef fen? Om tien uur volgens traditie koffie, ditmaal met het kind dat een paar uur vrij had van school. „Maak je een verlanglijst je voor je verjaardag?" ft noteerde lang opgespaarde boektitels, wat planten en andere wensen. Toen pakte dezelfde Freud die via mijn typmachine een verpleeg huis konsekwent een ver- plaaghuis noemt, mijn hand en ik schreef als gevraagd kado: zes sjieke porseleinen kernkopjes. Opeens was niks meer ge woon, alles klapte dicht, di anderhalf jaar uitstel waar binnen een minuut geleden nog heel veel mogelijk had geleken, krompen ineen tot een vloek en een zucht en voorbij. Maar leven gaat door, hoe dan ook. De robot in je ook "Mag ik een stuk krant?" want er is immers die andere ingeroeste gewoonte van om tien uur koffie met nog eens uitgebreid de krant, nu vans tot z en van kolom tot kolom. "Wist je vannacht al dat het ja was?". Nee legde ik uit, het zat er al wel aan te komen, maar helemaal beslist was het niet toen ik de teevee uil deed. En we praatten daar samen over, gewoon. Het le ven neemt je zo stevig bij de hand, dat je als vanzelf ver der gaat- ik kon alweer een beetje lachen: "De krant weet 't wel, die ging dus later naar bed dan ik". Toen sloegen we aan het rekenen: minder dan vijj uur en wie en wat zaten daar allemaal niet tussen. Redak- tie, foto's, zetterij, de persen het vouwen, snijden, bunde len, de wijdverbreide exp editie. Die hele hechte goed- gesmeerde keten van mensen en machines tot en met de vroege bezorging: fiets tegen de boom, klep-klep in de brievenbus, plof op de voor- deurmat. Onvoorstelbaar eigenlijk- Onwetend van ja of nee ga je om twee uur 's nachts slapen met de zekerheid van een krant met het nieuws op je vroege ontbijtbordje. De krant - vrouwelijk volgens het woordeboek - is een me neer, zeggen mensen van het vak. Mooi werk, meneer, mag gewoon doorgaan. EEN glorieus moment voor het D'66-Kamerlid Dick Tommei: als een alcoholist die na een week onthouding weer een pilsje pakt, greep hij vorige week het inter view in CD/Aktueel aan waarin Lubbers uitbreiding van het aantal kerncentra les verdedigde als bijdrage aan de oplossing van het probleem van de zure regen, dat - zoals bekend - groten deels door kolencentrales wordt veroorzaakt. Maar nieuwe kerncentra les worden op zijn vroegst na 1990 gebouwd, en zolang kan de zure regen niet wachten, dus de vraag van Tommei lag al voor de hand: „Welke bijdrage kan vol gens u kernenergie in de eerstkomende tien jaar leve ren aan de bestrijding van de zure depositie?" De premier dacht diep na, maar kwam ondanks zijn vroegere ministerschap op Economische Zaken niet tot een sluitend antwoord. En toen het D'66-Kamerlid hem vervolgens de vraag voor legde in welke zin het pro bleem van het radio-actieve afval al een eindweegs is te- Tommei - FOTO DE STEM/JQHAN VAN GURP ruggebracht, stond de pre mier andermaal met de mond vol tanden. Tommei liet zich de 'over winning', de eerste sinds lang die een D'66-Kamerlid op een zittend premier be haalde, goed smaken: „Mis schien kan de minister-pre sident zich maar het beste vrijwillig aansluiten bij het spreekverbod dat voor de CDA-energiespecialisten geldt". „REGELMATIG wordt zo wel nationaal als internatio naal aan de zin van onaf hankelijke adviescolleges getwijfeld. Churchill liet zich eens emotioneel ontval len dat adviescolleges zich vermenigvuldigen als konij nen. Ondanks alle tegen maatregelen wordt het ko nijn gelukkig nog steeds uit de hoge hoed getoverd". (Mr. Pieter van Vollenho ven) AGENDADE Tweede Ka mer gaat vandaag zijn laat ste week voor het zomerre ces in. Maar voor het zover is moeten er nog heel wat knopen worden doorgehakt. Zelfs na de fikse ingrepen die Kamervoorzitter Dol man zich na overleg met de fractievoorzitters permit teerde, is voor verschillende debatten de spreektijd be perkt tot één of twee minu ten. „Meneer de voorzitter, Blaauw - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP eh.en de tijd is al half om. Jammer voor de belang rijke onderwerpen (abortus, wet op de open universiteit, wijziging van de zieken fondswet en algemene wet bijzondere ziektekosten en de voorjaarsnota) die nog moeten worden afgehan deld. De Eerste Kamer, die nog een tijd langer doorverga dert, heeft deze week weinig bijzondere onderwerpen op de agenda. DE kranten brachten het vorige week prominent: 'West-Europese Unie wijst Nederlandse kandidaat af', 'Raketbesluit doorkruist Ne derlandse kandida- tuur'.Daaronder in korte zinnen de afwijzing van Jan-Dirk Blaauw (WD), die als vertegenwoordiger van 'een bijna neutraal land' (Blaauw zelf) het voorzitter schap van de Assemblée van de WEU moest afstaan aan de Franse christen-demo craat Jean-Marie Caro. Zo althans stond het in de kranten, maar... in Den Haag ging al snel het ge rucht dat voor de afwijzing van Blaauw minder specta culaire redenen zijn aan te voeren. Assemblée-lid Har ry van den Bergh (PvdA): „Het is een opgeklopt argu ment dat aardig overkomt als excuus, een leuk ver-_ haaltje voor het thuisfront In werkelijkheid heeft maar één Britse conservatief een opmerking over het Neder- landse raketbesluit ge maakt, en daar is het bij ge bleven". Aldus Van den Bergh, die nog meldt dat het merendeel van de socialisten - „gewoon omdat de liberalen aan de beurt waren" - de kandida tuur van Blaauw wél heeft gesteund. Blaauw zelf raakt lichte lijk ontstemd als hij kennis neemt van de uitspraken van zijn PvdA-collega. „B snap niet welk belang. nou ja, dat snap ik wél. B neem aan dat Van den Bergh ontgaan is dat de Westduitse christen-demo craten het nog voor mij op genomen hebben, dat ze zei den: je kunt Blaauw niet verantwoordelijk stellen voor dat raketbesluit. Maat dat heeft, helaas, onvoldoen de weerklank gevonden". Is dat weer het excuus waar Van den Bergh het over had? Blaauw: „Nee, zeker niet En wat Van den Bergh be' treft: ik wil daarover alleen nog maar zeggen dat gezien zijn niet-leidende rol bij de socialisten, hij niet eens het genoegen heeft gesmaakt zich rechtstreeks met het voorzitterschap van de As* semblée te mogen be- Van onze redactie vinkeveen - Ongeveer dertig automobilisten gebruikt jaarlijl tijd medicijnen die het rijgedrag Twaalf procent gebruikt kalm eens negatief kunnen werken op een groep geneesmiddelen waar de kans op een ongeval twee tot is vergelijkbaar met het effect - centratie van 0,8 promille. Dit zei gisteren mr. Pieter van de Raad voor de Verkeersve: de opening van 's werelds eerste Phili geld bedr DEN HAAG - De groep Schol ten/Dijkman (ex-CDA) zoekt samenwerking met EVP, PPR en de Europese Groenen om bij volgende Kamerverkiezin gen met een federatieve kan didatenlijst naar de kiezers te gaan. Binnenkort zal daartoe een gesprek met de PPR-top (frac tieleider Ria Beckers en par tijvoorzitter De Boer) gevoerd worden. Scholten geeft de voorkeur aan federatieve sa menwerking boven een fusie om de identiteit van de sa menwerkende partijen beter tot zijn recht te kunnen laten komen. In de Tweede Kamer zullen de EVP-fractie van mevrouw Ubels en de groep Scholten/ Dijkman zeer nauw met el kaar gaan samenwerken. Af gesproken is dat zij namens elkaar het woord zullen gaan voeren. Over de precieze taak verdeling moet nog een nadere afspraak gemaakt worden, maar vastgelegd is al dat me vrouw Ubels de emancipatie tot haar portefeuille zal reke nen, Scholten het buitenlands beleid en Dijkman de volks huisvesting. A clc te gi de B tu vo bl< ee: va zie aa sit en op va zij ce re Lc ba du ge m ni rh m bi m i°\ lei Van onze redactie BUNNIK - De kruisverenigingen, pleging onder hun hoede hebben, streven naar de invoering van cons schikbaarheid in noodgevallen. De kruisverenigingen zal bovendien i avonds. Dat heeft voorzitter H. van Leeu vereniging maandag gezegd tijdens ring van haar organisatie. De Na voor het eind van 1988 de 24-uurs ken. De uitbreiding van de dienstvc tot en met 1988 11,8 miljoen gulden i HET Is misschien niet alleen de zorj - de man was er overigens slecht i de hartchirurgische teams van de l Leiden en Rotterdam hebben doe toe te passen. Deze verrassende 0| in Nederland, houdt ook verband r politiek, de financiers van de gezor hartchirurgen als geheel er nog ni van de harttransplantatie op één li den hebben, zo lijkt het er op, me willen forceren. In strijd met eerdi mand verder van te voren ingelicht Voorlopig is deze eerste Nedei succes bekroond. Dat is een gel Plaats aan het adres van de patiën specialisten, die bij de operatie t daarmee is de kous niet af. Wat k( verwachten, die op een harttrans Wie draait op voor de kosten van c langdurige nazorg Het gaat hier de tonnen lopen. Wie garandeert menwerkingsverband het beste is gen Ook elders in het land is mer 'urgie ver gevorderd maar er is in een centrum voor- harttransplantati Deze zwaarwegende vragen be beantwoord te worden, niet op bas lussen ziekenhuizen en hartchirure visie op de hulp aan hartpatiënten i coördineerd gezondheidsbeleid. C heeft niet aangetoond, dat de vrat worden; wel dat met het antwoord

de Stem | 1984 | | pagina 2