ST3 B.V. 29?5 34?* 39?5 44?5 45?5 SEAN KELLY: ADRIE VAN DER POEL: DE rren HULST O-AXEL HNSDAG 26 JUN11984 mWÊËmm arimauttensamw PARIJS/VERONA - Cyrille Guimard, in het dagelijks leven ploegleider van Re nault, heeft sinds de ronde van Italië van één ding spijt. En dat is het gegeven, dat hij afgelopen winter onverdeeld partij koos voor we reldkampioen Greg Lemond. Koel en sterk In overleg Twee Opgeofferd BREDA - Hij heette een goed knecht te zijn, met een vlijm scherp eindschot weliswaar, maar meer ook niet. HOOGERHEIDE - Met grote voorne mens begon Adrie van der Poel aan dit wielerseizoen. Fignon in w dienst van anders- gent«<te rdeWeirtóte nieuw tabeier et*1' htórbankin jnFiesU.met toren vijft»khaat 8 bij 90 km/W Vn Besta te zobe- jaardatgrote elke 20.000 km bovendien heb Ik 6 jrantie tegen door- 2n van binnenuit jespaartallemaMg^ tk en miin nieuwe Fies^ Stuurt pèrtekb »e*er Venwe'nhoopgeW De kleine Franse krulle- bol dichtte aan de Ameri kaan meer kwaliteiten toe dan aan Laurent Fignon, de winnaar van de Tour de France van vorig jaar. Er gens in het achterhoofd ge loofde Guimard dat Le mond, ondanks het feit, dat hij dit keer in 'La Grande Bouclé' zal debuteren, beter bestand wak tegen de gigan tische druk die een favoriet op de eindzege in de ronde van Frankrijk moet weer staan. Inmiddels kwam Gui mard echter tot andere ge dachten. In de Giro d'Italia trok een Laurent Fignon (tweede in het eindklasse ment) aan hem voorbij, die veel indruk maakte. Binnen het Italiaanse 'spel' bleef de 23-jarige Parijzenaar vooral kalm. Wachtte op zijn kans. En op het moment dat die kwam, benutte Fignon die ook door in de etappe met vijf Dolomieten-cols de win naar van de ronde van Italië bij voorbaat, Francesco Mo- ser de roze leiderstrui te ontfutselen. Niet voor lang, het moge bekend zijn, maar toch.... „Fignon heeft mij ver rast", zegt Guimard alsof hij het boetekleed aantrekt. „Ik had niet gedacht dat hij zo koel en zo sterk zou zijn. Iedereen was tegen hem. Ook Van de Velde. Die heeft hem in die bergrit toch nau welijks geholpen. Maar Fig non bleef zichzelf. Viel steeds aan. Waarschijnlijk om te bewijzen dat hij een groter renner is dan Frank rijk denkt. Na zijn zege in de Tour van vorig jaar werd er wel eens schamper gelachen om de student uit Parijs. Maar dat zal de critici dit keer vergaan. Fignon be hoort ongetwijfeld tot de fa vorieten". Het probleem is echter dat Guimard dus in de winter al koos voor Greg Lemond als kopman voor de Tour. Fig non: „Dat hebben we in overleg gedaan. Voor mij lag het hoofddoel in de ronde van Italië, Lemond is hele maal op de Tour de France gezet. Dat betekent in de praktijk dat ik Lemond zal helpen". Vanachter zijn ova le brilleglazen kijkt Laurent Fignon opzij. Alsof hij de Laurent Fignon: de winnaar van de Tour de France van vorig jaar. ware uitdrukking op zijn gezicht even wil verbergen. En dan: „Alleen op het mo ment dat Lemoncj het even tueel laat afweten, zal ik er staan. In de Giro had ik echt nog niet de topvorm. Moser mag dan wel zeggen, dat ik daar soms dom heb aange vallen, maar hij vergeet, dat voor mij het seizoen nog niet is afgelopen. En voor hem in feite wel. De ronde van Ita lië heb ik benut om mezelf te testen. Natuurlijk, winnen wilde ik ook, maar dat was gezien alle verwikkelingen in de koers onmogelijk. Je rijdt daar als buitenlander tegen een keiharde muur op. Zodra je je achterwerk van het zadel licht, wordt on middellijk een trein ge vormd om je terug te halen". Voor Guimard staat na de Giro het absolute kopman schap van Lemond niet meer zo vast als voor de kris-kras-weg over het Apenijnse schiereiland. „We zullen met twee beschermde renners in de Tour vertrek ken. En onderweg zien we dan wel", houdt Guimard de weg in het gulden midden. Voor Laurent Fignon, sinds dit weekeinde Frans kam pioen, een geruststelling. En een herhaling van vorig jaar. „Ook toen zijn we zon der echte kopman vertrok ken. Hinault was er niet en Guimard had ons opgedra gen vooral op ritzeges te gokken. En dat resulteert dan in mijn eindzege. Mis schien heeft die verrassing bij Guimard afgelopen win ter wel te lang doorgespeeld. Maar voorlopig ga ik er toch van uit dat Lemond de man wordt", aldus de vriende lijke Laurent Fignon. Een Fignon, die vanaf 1981 zonder dat de massa het in de gaten heeft gehad al op het hoogste niveau presteert. Toen pakte hij als amateur in de open ronde van Vau- cluse een etappe-overwin ning mee alsof het de dood normaalste zaak van de we reld was. De daar aanwezige Guimard noteerde het en bood Fignon een contract voor het volgend seizoen aan. Fignon wilde namelijk nog niet onmiddellijk over omdat hij samen met Pascal Jules, Marc Gomez en Clau de Moreau nog naar het we reldkampioenschap op de weg moest. In de 100 kilome ter ploegentijdrit reikte het viertal naar een zesde plaats voor Frankrijk, een onge kende hoogte voor de 'Haantjes'. Bij de profs steeg de ster van Laurent Fignon snel. Zeker in eigen land. Zo wordt nog steeds met stel ligheid beweerd dat de zege van Bernard Hinault vorig seizoen in de ronde van Spanje (waarmee de Frans man trouwens zijn knie weer forceerde en daardoor de Tour moest laten schie ten) geheel op het conto van Fignon staat. Guimard: „Feit is in ieder geval dat Fignon zich daar geheel op offerde voor Hinault, terwijl hij misschien zelf had kun nen winnen. Fignon heeft toen in bepaalde bergritten Hinault op sleeptouw geno men en hem op die manier bij Gorospe vandaan gere den". Reed Hinault op die Spaanse cols zijn knie stuk, Fignon koerste zich in de juiste vorm voor de Tour de France, zo bleek achteraf. Vooral zijn optreden tijdens de laatste tijdrit op het auto circuit van Dij on overtuigde heel wat 'vijanden' van de kwaliteiten van de Frans man. Het was het 'finishing touch' van het werk dat hij in de dagen daarvoor in de Alpen moest verrichten om zijn na het uitvallen van Pascal Simon veroverde gele trui te kunnen behouden. De Colombière (jacht op Win nen) en de Joux Plane (per soonlijke triomf op Winnen) eisten daarbij de hoofdrol op. Het Alpen-decor waar dit jaar opnieuw de grote klappen moeten worden uit gedeeld. Samen met Lemond gaat Fignon de concurrentie te lijf. En dat terwijl hij de Amerikaan tijdens het afge lopen wereldkampioenschap in Altenrhein nog een hak wilde zetten. Fignon onder nam in de finale van de strijd om de regenboogtrui nog een aanval op zijn ploegmakker Lemond. „Daar is toch niks vreemds aan Lemond reed voor Amerika, ik voor Frank rijk". Fignon kijkt ver baasd. Alsof hij niet begrijpt waarom daar zo moeilijk over gedaan wordt. „Echt, in deze Tour kan Lemond re kenen op mijn steun", voegt hij er als extra bewijs van zijn 'trouw' aan toe. Woorden zijn echter slechts woorden en in de wielerwereldje zijn die snel vergeten. Guimard: „Le mond en Fignon moeten het eigenlijk zelf uitvechten. Wie aan de voet van de Al pen er het beste voorstaat, krijgt steun. Niet alleen van de ander, maar van de hele ploeg..." i van glasfibergaas or naar buiten Ie ramen en deuren ïandige koker iet gaas, rolstok, en montage- oog (voor ramen) cm f5" voor cm )Er voor cm 5- voor 7 cm voor loog (voor deuren) cm breed 15 tel. 01140-11998 iOTel. 01155-2922 voorraad strekt, afgehaald in de winkel Sean Kelly, de Ier, die op het Europese vasteland zijn geluk beproefde, werd ge waardeerd om die kwalitei ten, een grote toekomst als beroepsrenner zat er echter niet in, zo veronderstelde men. Een pijnlijke vergis sing, al verstreken er vele jaren, voordat Sean Kelly eindelijk zijn ware gezicht toonde. Pas in 1982 kwam de door braak. Zijn overwinning in Parijs-Nice oogstte alom be wondering en de Franse burggraaf Jean de Gribaldy wreef zich in zijn handen. Hij wist dat zijn pupil, die hij in 1976 had ontdekt in de ronde van Lombardije voor amateurs, het eens zou gaan maken en hij voelde in dat vroege voorjaar, dat die tijd was aangebroken. De 'ade- lijke' ploegleider werd niet teleurgesteld, want Sean Kelly bouwde in de periode die volgde aan een in drukwekkende erelijst. Een greep uit 1983: weer Parijs-Nice, het Internatio naal Lentecriterium, de ron de van Zwitserland, de groe ne trui in de ronde van Frankrijk (evenals in '82) en de ronde van Lombardije. En de Ier ging dit seizoen onverdroten voort: opnieuw Parijs-Nice en het Interna tionaal Lentecriterium, maar ook de Ronde van het Baskenland, Parijs-Roubaix en Luik-Bastenaken-Luik. Sean Kelly werd een super man, één die tijdritten wint, klimmèrs bergop uit het wiel rijdt en topsprinters in de laatste meters verslaat. Een veelzijdigheid, die doet denken aan het fenomeen Eddy Merckx in zijn beste dagen. Niettemin is Sean Kelly gebleven wat hij altijd was: een rustige, bescheiden - zelfs enigszins schuwe - man, die nooit verraad zal Plegen aan zijn afkomst: die van een telg uit een doorsnee Jers boerengeslacht. Hij zoekt niet naar de TV-came- ra's, de microfoons, maar is ook nooit te beroerd met zijn karakteristieke piepstem metje tekst en uitleg te ge ven aan hen die daarom vragen of handtekeningen mt te delen aan het perso neel in de fabrieken van de geldschieter, zoals enkele Sterk blok in de Tour Sean Kelly: na een uitstekend voorseizoen, een uit stekende Tour de France? - FOTO0ESTEM/J0HANVANGURP weken geleden in Breda. Het hoort bij het vak, dat hem de laatste jaren zoveel roem heeft gebracht en hij weet dat. Zoals hij ook exact weet welke krachten hem de af gelopen jaren zijn successen hebben opgeleverd. „Men wil nogal eens doen geloven dat de mysteries in de sport een rol spelen. Dat is onzin. Het is gewoon een kwestie van zelfvertrouwen. In de eerste profjaren had ik eigenlijk niet de minste am bitie. Je moet rekenen, ik begon als jongetje van twin tig in een ploeg met Maer- tens, Pollentier en Demeyer. Ik moest knechtenwerk af leveren en deed dat dan ook. Zonder een greintje vertrou wen, in mezelf, zonder res pons van mijn omgeving ook. Maar na mijn zege in Parijs-Nice in '82 tikte er iets aan in mijn hoofd. Zoiets van: hé, ik kan het toch. En vanaf die tijd ben ik wat dat betreft een ander mens geworden. Ik durf nu ook met mijn vuist op tafel te slaan als het nodig is, voor mezelf op te komen. Ik kan nu resultaten voorleggen, dat scheelt en bovendien is er binnen de ploeg van De Gribaldy natuurlijk duide lijk een verandering geko men van mijn situatie." Sean Kelly is ook best te vreden over zijn ploegmak- kers, al waren zij in de fina les van de voorjaarsklassie kers ver te zoeken. Hij moest daarom wel eens steun zoe ken bij een ander, hoewel hij het woord 'combine' als een vloek ervaart. „Dat een ren ner van een andere ploeg meehelpt in een ontsnapping of een achtervolging is toch geen zonde. Hij dient zijn eigenbelang. Lopen twee be langen parallel, dan heeft iedereen de mond vol van handjeklap en combine. Nonsens. Maar inderdaad, onze ploeg is er geen voor de klassiekers. Ik zou graag zien dat er volgend seizoen bijkwamen, die ik ook in de finale in de buurt weet, maar voorlopig zal ik het al lemaal zelf moeten doen. In de rittenkoersen is dat an ders, met jongens als Cari- toux en Grezet bijvoorbeeld. Dan kunnen wij evengoed een sterk blok vormen." Het zal hard nodig zijn, vrijdag, als in het Parijse voorstadje Saintt Denis de ronde van Frankrijk begint. Sean Kelly geldt onbetwist tot de favorieten, maar de concurrentie lijkt groter dan in welke Tour dan ook. „Ik vrees vooral de Columbia- neri, met name Luis Herrera. Wat ik van hem gezien en gehoord heb, is niet niks. Maar de Tour is aan mij be steed, daar ben ik vast van overtuigd. Een eindoverwin ning ligt binnen mijn bereik. Ik voel dat en ik zal er dan ook serieus werk van ma ken. Als ik de paraatheid op kan brengen als in de ronde van Zwitseland van vorig jaar, dan zit het wel goed. Het is alleen zaak niet te vroeg aah, mijn piek-condi- tie te geraken, zoals in '83. Toen was tijdens de Tour het beste er al weer vanaf. De aanloop is nu evenwel geleidelijker verlopen en dat stemt me tot optimisme." Een eindoverwinning in de ronde van Frankrijk zou Sean Kelly niet alleen zelfs in Ierland een volksheld maken - de Ierse dagbladen houden er tegenwoordig al een wielerverslaggever op na - het zou hem persoonlijk ook erg goed uitkomen, want de Italiaanse lires lon ken nadrukkelijk. „Er is veel belangstelling en het is al tijd mijn wens geweest er nog een paar jaar te koersen, maar of het er volgend sei zoen al van komt, is de vraag. Ik heb het goed nu. Ik heb het volste vertrouwen in de mensen rond de ploeg en zij vertrouwen mij. Dat is een ideale basis om te wer ken. Laat ik het zo zeggen: een aanbieding moet zo aan trekkelijk zijn, dat ik niet meer kan weigeren,want anders blijf ik waar ik nu zit. Maar ik houd me met die zaken nog amper bezig. Er staat een belangrijke en zeer zware klus voor de deur. In de Tour zal ik me eerst waar moeten maken en daarna zien we dan wel weer ver der..." •dm Hij hoopte in het voorjaar zijn eerste klassieker te winnen - in 1983 triomfeerde hij weliswaar in Rundum den Henninger Turm, maar werd gediskwalificeerd we gens het gebruik van een verboden stimulerend (strychnine) middel - en wil de er in de Tour het uiterste uithalen. Van de ambitieuze plan nen van de Hoogerheidenaar is tot nu toe niets terecht ge komen. In de klassiekers kwam zijn naam niet voor, doordat hij voor de tweede maal binnen een jaar op do ping werd betrapt. Bij de controle tijdens de ronde van Sicilië werd efedrine in zijn urine aangetroffen, het geen hem een schorsing van drie maanden kostte. Het gedwongen tijdelijke afscheid van het profpeloton zou ook wel eens consequen ties kunnen hebben voor de Tour, want als Van der Poel vrijdag in Seine St.Denis van start gaat in de ronde van Frankrijk heeft hij een groot tekort aan wedstrij dritme. Met slechts de ronde van de Aude en het Neder lands kampioenschap in de benen heeft hij ronduit een slechte basis. Adrie van der Poel, die aan zijn derde Tour de France begint - in de eerste twee streefde hij tevergeefs louter een dagsucces na en testte hij zich slechts een keertje serieus in de bergen - heeft zelf ook sterke twij fels of er voor hem een goede ronde in zit. Van der Poel: „De Tour is voor mij een groot vraagte ken. Ik weet inderdaad niet meer wat koersen is. De ron de van de Aude en het natio naal kampioenschap vor men een geringe voorberei ding. Het zou daarom wel eens een tijdje kunnen du ren, voordat ik in vorm kom. Ik ben echt benieuwd wat de Tour gaat brengen. Als het niet goed gaat, zal ik echter geenszins treuren. Dan is het in ieder geval een goede voorbereiding op het nasei zoen, waarin ik net zo goed wil proberen te presteren als vorig jaar. In het naseizoen wil ik overigens alles rijden. Naast de klassiekers ben ik ook vast van plan om uit te komen in de grote tijdritten, de Trofeo Baracchi en de Grand Prix des Nations". Adrie van der Poel: Tour de France een groot vraagteken. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN De Hoogerheidenaar, die op 17 juni 25 jaar is gewor den, heeft overigens tijdens de drie maanden schorsing niet stil gezeten. Alleen tij dens de eerste maand van zijn verbanning uit het me tier deed hij het rustig aan. Een periode, waarin hij weer wat vertrouwd raakte met het werk op de boerderij van zijn ouders. Werk, dat hem wat afleidde van de do- pingaffaire, die hem lang hééft bezig gehouden. Na die eerste maand pakte de Westbrabander de training weer serieus op. Veelal in zijn eentje ging hij op pad. Van der Poel: „Ik heb een paar maal getraind met Raas, Priem, Kuiper, Van Vliet en Hanegraaf. Voor de .rest was ik op mezelf aange wezen. Dat was vervelend, maar kon gewoon niet an ders". Van der Poel beulde zich vooral af achter de brom mer. „Ik heb heel veel achter de brommer gereden. Ik hoop een beetje dat ik daar voordeel bij heb gehad met betrekking tot het wed strijdritme. Allicht heeft het iets gescheeld. Dat wed strijdritme - de hardheid 'van de koers - is eigenlijk het enige wat ik mis, want lange afstanden heb ik ge noeg gereden. De laatste drie, vier weken heb ik con stant tochten van 6, 7 uur gemaakt. De afstand va rieerde daarbij van 190 tot 230 kilometer", heeft Van der Poel ook be steed aan een verkenning van het lastigste gedeelte van de Tour, in de Alpen. Samen met Hennie Kuiper bracht hij vijftien dagen door in het hooggebergte. Van der Poel: „We hebben samen de klimtijdrit en een paar bergetappes gereden". De laatste hand aan zijn solo-voorbereiding op de Tour legde Adrie van der Poel andermaal in de Alpen. Samen met zijn vriendin Karin Janssen bracht hij de laatste twee weken voor de start van de ronde van de Aude door in het chalet van oud-Tour-winnaar Jan Janssen in La Norma. Nu is Van der Poel dus weer uit de anonimiteit. Anonimiteit, die de voorbije maanden alleen even onder broken werd door de ge ruchten dat de Hoogerheide naar volgend jaar voor het Italiaanse Bianchi zou gaan rijden. Een beslissing zegt de Westbrabander nog niet te hebben genomen. Van der Poel: „Ik besluit pas over een tijdje. Ik wil eerst goed terug aan het koersen zijn, eerst presteren, voordat ik, bij welke ploeg dan ook, een handtekening zet".

de Stem | 1984 | | pagina 21