Amateurkampioen moet Olympisch kwartet volmaken Carbo twee jaar bij FC Twente Schockemöhle toont klasse o Q Beslissingsduel in kampioenschap amateurvoetbal Wil Jacobs jLammy van geopereerd de Heuvel Damesacht naar L.A. Sterk Port Nieuw gras in stadion voor O.S. Navratïlova te sterk voor Jordan Bolivia niet naar Spelen Geslepener Winst Pieters IP Compliment voor Portugal MAANnAfi. UIMMpffq. IHK. MëëF (19B Mil IH ëëfl üamesKampioenscnap tmti Ormmiir c/Wr f £*&v reghtvaarcligde^Varwi^LienclerW2^joj5. ^5jn^ar?ra^!j3^a^aa^5rstSe!zSnb!^3é De wereldrecortÜMud^er^og^e^lflOJdkimejCT hield. dames' De nieuwe kampioene, die liever naar de Spe- Connie Meijer gaat als de nieuwe kampioe ne van Nederland over de streep. - fotoanp Heieen Hage, Thea van Rijnsoever, Connie Meijer en Leontien van de Lienden pikten als eersten de vluchtelinge op. Petra de Bruin, Hen en sterker en verlengde daarmee een reeks op merkelijke uitslagen van Van de Lienden in de laatste vijf nationale kampioenschappen. I De voor Los Angeles gekozen rijdster bezette na melijk in 1980 ook de tweede plaats en werd in de daaropvolgende jaren derde, tweede, weer derde en nog eens tweede. vuuxiii ie nuiiieu, utv muesi. uun auccu maan- up Leontien letten. Ons plan had volledig gewerkt. Mieke, Heieen of ik zouden aanvallen om de koers hard te maken. Zij hebben het gedaan en tenslotte moest ik er alleen maar voor zorgen niet als vorig jaar - vierde - een fout in de eind sprint te maken". Nederlandse kampioenschap kunnen winnen". De uitslag: 1. Connie Meijer (Vlaardingen) 73,3 km. in in 2 uur 7 minuten en 49 seconden; 2. Leontien van de Lienden (Bosch en Duin) z.t.; 3. Hennie Top (Wekerom) z.t; 4. Heieen Hage (Arnhem) z.t.; 5. Thea van Rijnsoe ver (Breukelen) z.t; 6. Monique de Bruin (Hoogland) op 0.07 min.; 7. Petra de Bruin (Nieuwkoop) op 0.23; 8. Mie ke Havik (Volendam) op 0.45; 9. Eria Oomen (Schijndel) op 1.22; 10. Rita Timpers (Almelo) z.t. Verhoeven neem van Hockenheim een formule 2-race meetellend voor het Europees kampioenschap ge wonnen. Uitslag: 1. Pascal Fabre (Fra) sin (Bel) March-BMW, op 6.92 se conden, 3. Michel Ferte (Fra) BMW, op 8.41, 4. Alessandro Nan- nini (Ita) BMW op 9.06. Stand EK: 1. Mike Thackwell (NwZ) 51 punten, 2. Roberto More no (Bra) 25,3. Ferte 21,4. Christian! Danner (WD1) 18. LOS ANGELES (AFP/DPA) - Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Los Angeles, heeft zaterdag be kend gemaakt, dat de grasmat van het stadion van Pasadena, de 'Rose Bowl', zal moeten worden vernieuwd. In de 'Rose Bowl', waar tij dens de Spelen verscheidene wedstrijden worden afge werkt, waaronder de finale van het Olympische voetbal toernooi, werd onlangs een motorcross gehouden. Het veld werd daardoor grotendeels omgeploegd. In het stadion, dat plaats biedt aan 104.000 toeschouwers, wordt vandaag een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden. HANOVER (ANP) - In een laatste poging het Nederlands Olympisch Comité te bewegen hem in de wielerploeg op te nemen is achtervolger Peter Pieters zaterdag naar Ha nover gereisd voor een spe ciaal ingelaste wedstrijd tegen de Australiër John Woods, de wereldkampioen bij de junio ren. Pieters, die door het NOC werd gepasseerd voor de Spe len, omdat hij dit jaar interna tionaal weinig had laten zien, won van Woods in 4 minuten en 44,80 seconden. De Austra liër liep bijna een seconde ach terstand op: 4.45,73. De omstandigheden waren in Hanover lang niet optimaal. Er stond een koude en vrij harde wind. BOKSEN - De Ghanese ve dergewicht Azumah Nelson heeft van de WBC nog een week de tijd gekregen zijn handtekening te zetten onder het contract voor een gevecht tegen de Portoricaanse we reldkampioen Wilfredo Go mez. De overeenkomst had al op 18 juni gesloten moeten zijn, maar om onduidelijke re denen is promotor Muham mad er nog niet in geslaagd Nelson te laten tekenen. Als de Ghanees voor 30 juni geen handtekening zet, verliest hij het recht van uitdager. ATLETIEK - Ed Meeuws is zaterdag benoemd tot lid van verdienste van de KNAU. Meeuws was 25 jaar starter bij nationale en internationale wedstrijden. KNAU-voorzit- ter Wim de Beer reikte Meeuws tijdens de Nederland se kampioenschappen in Sit- tard de onderscheiding uit. Als gevolg van zijn leeftijd mag Meeuws (60) bij internationale ontmoetingen het startpistool niet meer ter hand nemen. Uitgerekend de reserve voor de wegploegen, Nico Verhoeven, zorgde daarvoor. De 22-jarige amateur uit Berkel-Enschot behaalde zaterdag in Geulle op in drukwekkende wijze de nationale titel op de weg en iwyiAjnda. stat .Bëtvijs""'' Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) beslist daarover op 14 juli, maar kan eigenlijk niet meer om de Brabander heen. Bovendien plaatst zijn uitzending het NOC voor geen enkel probleem. Nadat de Oosteuropese inschrijvingen werden teruggetrokken, ver wierven de overige landen het recht een vierde renner af te vaardigen, maar het NOC be sloot daarvan geen gebruik te maken. Extra kosten brengt uitzending ook niet met zich mee, want het vliegticket naar Los Angeles ligt voor Nico Verhoeven reeds sinds ander halve week, toen werd beslo ten dat hij de reis als reserve in elk geval mocht meemaken, klaar. Wegcoach Piet Libregts zal voor 14 juli - indien nodig - ongetwijfeld druk uitoefenen op het NOC, want een vierde startbewijs brengt Nederland kwantitatief op gelijke hoogte met de andere deelnemende landen. „Dat is van groot be lang, omdat samenspel de eni ge garantie biedt voor een eventueel succes. En met vier ben je simpelweg sterker dan met drie", aldus een zeer te vreden Libregts. Piet Libregts had in Geulle alle reden zich in zijn handen te wrijven, want - op Jos Al berts na - waren al zijn Olym piërs (Breukink, Poels, Van Poppel, Daams, Ducrot, Ja- kobs en Verhoeven) present, toen na ruim 125 kilometer wedstrijd de sterksten zich vooraan meldden. Dat was een groep van zestien renners, met verder Harings, Van Wijk, Van der Hulst, Schootman, Slendebroek, Damen, Boeve, Kouwenhoven en Rijkenberg. Geen kinderachtige club, want Van Wijk, Harings en Schoot man hadden in een vroeger stadium van de titelstrijd reeds een actieve rol gespeeld. Bart van Est stak al in de tweede omloop over het 6800 meter lange Zuidlimburgse parkoers het vuur in de titel strijd. Hij sleepte zeven cou reurs, onder wie Van Wijk en Jan Siemons, mee in zijn avontuur, dat na zeventig ki lometer eindigde. In die begin fase had zich ook een groep achtervolgers geformeerd, waarin Harings en Schootman zich niet onbetuigd lieten. Na het samenlopen van beide groepen ondernam Jan van Wijk nog wel een solopoging, die hem een maximale winst van 1.10 minuut opleverde, maar toen de grote mannen achter hem zich gingen roeren, was het snel gedaan met zijn vlucht. Het duurde daarna niet lang, voordat de eerderge noemde groep van zestien zich loswurmde uit de greep van het peloton. Hoewel de voor sprong snel opliep tot zo'n an derhalve minuut, zat er weinig vaart in bij de vluchters. Gert Jakobs (Batavus), die de con currentie van met name de Gazelle- en Driessen-verte- genwoordiging te sterk achtte, zorgde daarop voor een twee de schifting. Olympiër Van Poppel kon het tempo niet meer volgen; Verhoeven, Breukink, Poels, Daams, Du crot, Harings en Slendebroek bleven overeind. Rijkenberg meldde zich later nog als ne gende koploper. De Amster dammer toonde 'zijn talent door het gat in zijn 'uppie' te dichten, nadat hij de slag had gemist. Met Slendebroek, Breukink en Verhoeven vormde de ploeg van Ben van Erp een sterke meerderheid in de kopgroep. Het was dan ook wachten op wie van dit trio de aanval zou openen. Nico Verhoeven voel de zich daartoe, met nog 34 ki lometer wedstrijd voor de boeg, geroepen. „Niet omdat ik me zo sterk voelde", legde de latere winnaar uit, „integen deel zelfs, want even tevoren voelde ik me nog zo ziek als een hond. Ik had vreselijke maagkrampen en moest een paar keer braken. Maar iemand van ons moest het ini tiatief nemen en ik vond me in De eerste drie van de titelstrijd bij de amateu het belang van de twee ande- rechts Jannus Slendebroek (tweede). ren de aangewezen persoon". ln uur minuten en 18 second De demarrage van Verhoe- 2. Twan Poels (Oeifelt) op 0.57 se conden, 3. Jannus Slendebroek (Geldrop), 4. Hans Daams (Val- kenswaard) op 1.28, 5. Eric Breu- 3. In het midden kampioen Nico Verhoeven, links Twan 'Poels (derde) en - fotoanp ven kon in eerste instantie be antwoord worden door Poels, Daams, Rijkenberg en Ducrot, maar toen de boerenzoon uit Berkel-Enschot voor de twee de keer vol aanzette, was hij er definitief vandoor. Het voor beeldige verdedigende werk van Slendebroek en Breukink was daarbij een welkome steun. „Eén rondje heb ik me geweldig geforceerd", ver klaarde Verhoeven na afloop, „maar daarna voelde ik, dat het niet meer mis kon gaan. Een geweldige ervaring na een seizoen vol twijfels. Niet al leen ik, maar bijna iedereen dacht dat het met me gebeurd was. Ik ben dan ook ontzettend blij, nu ik mezelf en de rest heb bewezen, dat ik nog kan wat er van me verwacht werd". Nico Verhoeven besefte drommels goed, dat de titel strijd zijn laatste kans was om' het seizoen goed te maken. Na zijn uitstekende prestaties in 1982 - hij had zelfs de aan dacht getrokken van de Fran se profformaties Peugeot en La Vie Claire - was dit jaar al les fout gegaan wat er fout kon gaan. De voorbereiding viel in duigen door een griep op zijn spieren. Eenmaal in competitie tuimelde hij liefst zes keer van zijn fiets. Pas in Olympia's ronde door Neder land voelde hij zich naar zijn normale niveau groeien. Hij droeg twee dagen de leiders trui, maar juist in de 'Lim burgse' etappe verspeelde hij alle kansen. In het heuvelland moest hij de tol betalen voor zijn inspanningen tijdens de Vredeskoers. Nico Verhoeven: „De moraal zakte toen hele maal ver weg. Geen resulta ten, geen vaste plaats in de Olympische ploeg, terwijl ik daarvoor amateur was geble ven, ik had er echt spijt van, dat ik de overstap naar de profs niet had gemaakt. Maar daarom had ik vandaag wel de motivatie me te pijnigen. Ik was dat tegenover mezelf ver plicht, als revanche, en niet om aan te tonen, dat ik in de Olympische ploeg hoor. Maar nu mag ik toch hopen, dat ik niet alleen als reserve naar Los Angeles ga?" De uitslag van het Nederlands kampioenschap op de weg voor amateurs is: 1, Nico Ver hoeven (Berkel-Enschot) 202,5 km kink (Spankeren), 6. Maarten Du crot (Utrecht), 7. Peter Harings (Sibbe), 8. Bob Rijkenberg (Am sterdam), 9. Gert Jakobs (Emmen) op 1.39, 10. Hans Boom (Enter) op 3.08, 11. Jan van Wijk (Haarlem), 12. Harrie Wolters (Goor) op 3.12, 13. Peter Stevenhagen (Haarlem), 14. Piet Kleine (Kerkeveld), 15. Toon van der Steen (Bruinisse), 16. Wim Jennen (Grevenbicht), 17. Gerrit Wittenberg (Schayk), 18. Martin Kemp (Made), 19. Han Vaanhold (Haaksbergen), 20. Ma- thieu Hermans (Drunen) op 3.20. DEN HAAG (ANP) - De strijd om het algemene amateurkam pioenschap van Nederland is zaterdag nog niet tot een beslissing gekomen. Daar zowel Geldrop als Elinkwijk de laatste wed strijd won, moeten beide clubs donderdag in een extra duel op het terrein van DOVO in Veendaal uitmaken welk team zich de beste amateurclub mag noemen. Volgens het reglement zou den er eigenlijk twee beslis singswedstrijden moeten vol gen. In onderling overleg werd echter besloten het bij een duel te laten, met als extra be paling dat de titel bij gelijke stand na verlenging bij de club met het beste doelsaldo, in dit geval Geldrop, terecht komt. In de laatste ronde bleef de beslissing uit, doordat beide clubs wonnen. Geldrop ver sloeg in Spakenburg IJssel- meervogels met 4-1 en Elink wijk kwam twee minuten voor tijd aan de winst bij NSW door een treffer van Reglero. IJSSELMEERVOGELS - GEL DROP 1-4 (1-1). 26.Bettink 1-0, 40. Schepers 1-1, 62. Van Groenhoven 1-2, 68.De Haas 1-3, 88. Brouns 1-4. Toeschouwers: 3000. NSW - ELINKWIJK 0-1 (0-1). 88. Reglero 0-1. Toeschouwers: 1500. RIJNSBURGSE BOTS - ZWOL- SCHE BOTS 2-1 (2-0). 38. Arroyo 1- 0, 44. Aandewiel 2-0, 49. Pot 1-2. Toeschouwers: 800. EINDSTAND 1. Geldrop 2. Elinkwijk 3. Rijnsb. Boys 4. IJsselm.vogels 5. NSW5 6. ZwolscheBoys 5 4 0 1 8 20- 9 5 4 0 1 8 13- 5 5 2 2 1 6 9-9 5 2 1 2 5 10- 9 5 1 1 3 3 3-9 5 0 0 5 0 6-20 t" EASTBOURNE (SID) - Marti na Navratilova heeft zaterdag het toernooi in Eastbourne op haar naam geschreven. In de finale won ze afgetekend met 6-4, 6-1 van haar landgenote Ka thy Jordan. Jordan had een dag eerder de als tweede geplaatste Chris Evert uitgeschakeld. In de eindstrijd had zij met haar compromisloze opslag-vol- leer-spel totaal geen vat op de passeerslagen van de haar op- ponente, die twee dagen voor het begin van Wimbledon in een glanzende vorm stak. Johan Kriek heeft zaterdag het toernooi in Bristol gewon nen. De tot Amerikaan gena turaliseerde Zuidafrikaan versloeg op de grasbaan in de Westengelse stad in de eind strijd de Amerikaan Brian Teacher in drie sets: 6-7, 7-6, 6-4. AMSTERDAM (ANP) - derland zal zeer waarscl lijk op de Olympische gatta van Los Angeles ook uit komen op het nummer dame. sacht. Het Nederlands Ol™ van Casitas werden inge schreven. De Nederlandse nieuw combinatie-acht komt allee: in actie als er geen voorwal r uit in ploeg, in d< volledige peloton te kloppen. Op eerbiedwaardige afstand strijd reden. Op Eet circuit om Hoeselt waren zij bij geen en kele ontsnapping betrokken. Dertig kilometer voor de fi nish ontstond een kopgroep van zeventien man, met onder rechtstreeks naar de finaï gaan. Dat is alleen het geva als er minder dan zeven boter worden ingeschreven. Mo menteel zijn vijf damesachtei aangemeld. Het NOC had voorts de gesteld dat de deelneming van de acht geen extra kosten me zich mocht brengen. Doorda de Amerikaanse charterma chine, die de Roemeens Olympische ploeg ophaalt gratis een speciale tussenlan ding op Schiphol maakt, is ooi aan die voorwaarde voldaan WIELRENNEN - Pjol' Oegroemov heeft de amateur wielerronde van Italië op naam geschreven. Zijn land genoot Sergej Gavrilko wen op 2 minuten en 12 seconde tweede. De tiende en laats! etappe over 191 kilometer va: Termoli naar Corato leverde een zege op voor de Italiaan Manrico Ronchiato. ENSCHEDE (ANP) - FC Twente heeft Willy Carbo aangetrol ken. De Enschedese voetbalclub, die het nieuwe seizoen teruj keert in de eredivisie, en de 24-jarige aanvaller zijn het eens ge worden over een twee-jarige verbintenis. Carbo was eigendom van het Belgische FC Brugge. De laatst maanden was hij op uitleenbasis in dienst van Feyenoord. Mede door een blessure in het bovenbeen kwam hij nauwelijks at spelen toe. FC Twente probeerde twee jaar geleden Carbo read in te lijven, maar vond destijds de vraagprijs van FC Utrecht,4 toenmalige club van de voetballer, te hoog. Bij FC Twente het ben naast Sörensen, die voor ruim 700.000 gulden te koop is aal geboden, Sanchez-Torres en Cooke nog niet bijgetekend. LA PAZ (Rtr/AFP/SID) - Bolivia zal toch niet aan de Olympische Spelen van Los Angeles deelnemen. Dat maakte het nationaal Olympische comité van de Zuidamerikaanse staat za terdag in La Paz bekend. De Bolivianen zien van deelneming af wegens een beledigend artikel in het Amerikaans dagblad Washington Post. In het artikel werd de draak ge stoken met de financiële problemen van Bolivia. Eerder in de week was nog besloten een ploeg van 22 sportmensen te sturen. AKEN (SID/ANP) - De West- duitse ruiter Paul Schocke möhle heeft gistermiddag het hoogtepunt van het interna tionale concours hippique in Aken, het springconcours om de Grote Prijs, gewonnen. Met Deister bleef de Europese kampioen in de barrage fout loos in de beste tijd (46,38 se conden). De Fransman Frede ric Cottier werd tweede met Flambeau. Hij was ruim twee seconden langzamer. De derde plaats was voor de Brit Mi chael Whitaker met Overton Amanda. Voor ongeveer 50.000 toe schouwers liet Schockemöhle zien dat er tijdens de Olympi sche Spelen in Los Angeles terdege rekening met hem en zijn superpaard gehouden zal moeten worden. Want dat de man, die met de paardenhan del miljoenen verdiende, naar Californië gaat, staat vast. Ook al bracht hij eerder in de week het Westduitse Olympi sche Comité in grote verlegen heid door doodleuk tijdens een persconferentie aan te kondi gen flat hij zojuist een bijzon der lucratief driejarig contract met een Engelse textielfirma had gesloten. Ieder ander zou dan onmiddellijk tot profes sional verklaard zijn. Niet Schockemöhle, die schertste dat het geld, ruim vier ton, volledig ten goede kwam van zijn paard Deister. Als win naar van de Grote Prijs voeg de Schockemöhle nog eens bij na 30.000 gulden aan zijn toch al imponerende bankrekening toe. De Nederlandse inbreng in de Grote Prijs was bijzonder gering. Alleen Rob Ehrens, die zichzelf tevoren nog kleine Olympische kansen toe had gedicht, had zich kunnen kwa lificeren. Hij liep echter met Oscar Drum in de eerste ronde al acht strafpunten op en mocht niet meer terugkeren voor de tweede opgave. In de ochtenduren grepen Gerd Meier met Piraat en Emiel Hendrix met Surprice de tweede prijs in een estafette- concours. Tjeerd Velstra, de wereldkampioen, won zoals verwacht het vierspanrijden. Hij liet zich in het afsluitende onderdeel, het hindernisrij den, niet meer verrassen. De voornaamste uitslagen zijn: springen: estafetteconcours: 1. Mi chael Whitaker (GBr) met Court ney en David Bowen (Gbr) met San Francisco 96,50 seconden, 2. Qerd Meier (Ned) met Piraat en Emiel Hendrix (Ned) met Surprice 111,18 seconden; Grote Prijs: 1. Paul Schockemöhle (WD1) met Deister, 0 strafpunten, 46,38 secon den (in de barrage), 2. Frederic Cottier (Fra) Flambeau 0-48,51, 3. Michael Whitaker (GBr) Overton Amanda 0-49,17, 4. Fritz Ligges (WD1) Ramzes 4-57,76 (allen in de barrage), 5. David Bowen (GBr) Brindle Boy 4-173,96,6. Bruno Sco- lari (Ita) Joyau d'Or 4-175,04, 7. Norbert Koof (WD1) Fire 4-182,09, 8. Thomas Friumann (Oost) Bandit 4-196,42; dressuur: Grand Prix Special: h Reiner Klimke (WD1) met Ahlerich 1465 punten, 2. Uwe Sauer (WD1) Montevideo 1372, 3. Herbert Krug (WD1) Muscadeur 1363; vierspannen: individueel: 1. Tjeerd Velstra (Ned), 2. Bemd Duen (WD1), 3. Istvan Juhasz (Hon), 11. Leo Kraayenbrink (Ned); landen: 1. West-Duitsland, 2. Hon garije, 3. Nederland. wereldkampioenschap groep), anderhalf jaar gele# geblesseerd, de international nog wedstrijd voluit kunnen llen. Lot V Na een zinderend duel h de laatste minuut van de hoofd: 3-2. Van onze speciale verslaggever MARSEILLE - Grijn zend stond Michel Hidal go de pers na afloop van Frankrijk-Portugal te woord. „Ik ben op dit mo ment een zeer gelukkige trainer na een fortuinlij ke overwinning. In de tweede helft was de wed strijd pure reclame voor het voetbal. Voor ons was het resultaat dan toch nog fantastisch. Wij had den het duel in de eerste twintig minuten na de rust moeten beslissen. In die fase hebben we vele kansen gehad. Ik heb be wondering voor de ma nier, waarop Portugal te rugkwam. Een bewijs, dat het voor iedere ploeg een gevaar vormt. Vijf minuten voor het einde van de verlenging wist ik zeker dat we uit de boot zouden vallen. Nu heb ik tijd nodig om aan het idee te wennen dat we toch in de finale staan". Fernando Cabrita, de coach van Portugal, wist zich met zijn figuur nau welijks raad. „Mijn spe lers hebben alles gege ven. Toch werden we de dupe van een situatie in het voetbal, die eigenlijk niet mag voorkomen. Op zo'n kinderlijke wijze een bal verspelen, is vragen om moeilijkheden. Maar ja, dat hoort bij onze sport. Ik respecteer de Fransen, die na de ach terstand een correcte mentaliteit toonden en zich niet wensten neer te leggen bij een eventuele nederlaag. Tot mijn spe lers zeg ik dit: ik ben er na deze 120 minuten in Marseille trots op coach van jullie te mogen zijn". GELEEN (ANP) - Handba»; k'ÜIlpioen ternational Wil Jacobs woensdag worden ontslag JZANDVOORT (ANP) - Lam- uit het Barbara-ziekenhuft»y van de Heuvel is zondag de Geleen. Daar is de buiten# eerste kampioen van Neder- niscus van zijn rechter)# «and van dit autorensportsei- operatief verwijderd. -toen geworden. In Zandvoort Won de 25-jarige Eindhove- Jacobs, die uitkomt vo» laar, die in 1977 in de Golf landskampioen Vlug en Le# aTl-klasse al eens nationaal moest vorig week ter contr# «kampioen was en in de Sports- in het ziekenhuis worden op '-categorie ('79) de Europese genomen. Jacobs hoopt ov |titel veroverde, ook de vijfde 'WïvIUC, UUK QC Vljlllf een dag of tien de training' pace om het Nederlands kam hervatten. |P'JJ®nschap in de formule Ford _J De Limburg ««O-klasse. Met de score van raakte tijdens de voorbed rijf uit vijf, goed voor 100 pun- ding op het toernooi om fen, js Van de Heuvel door de .concurrenten Kox (48 punten) j0—-> j*n Kitsz (45) niet meer in te Sindsdien het lialen. Ook de race van zondag won Van de He-

de Stem | 1984 | | pagina 8