Lubberding: Koersverloop in voordeel van Jan Raas SPANJE HEEFT BESTE ZENUW» ONTBIJTEN rproject n op astburg Bob latchford naar Coventry Nigtn Nederlaaders in Tour-ploeg van Jan Gisbers 24 DAGEN PAGINA ZEELAND 2 Fietspad Philippine- Hoek komt er Charterbul voor Kiwanis in Terneuzen Driehonderd deelnemers wandeltocht Nederlaag Denen door falen Larsen Bitss >r kostwii I I DE STEM „de 4 inl krant gen, vinden B en W van Sas van Gent dat het pad maar moet worden aangelegd. De 30.000 gulden die het de ge. meente nog kost wil men ha len uit de bestemmingsreserve voor het gemeenschapshuis in Philippine. Daar blijkt nog wel wat van te kunnen wor den afgesnoept. Zowel de gemeenteraad van Sas van Gent als die van Ter- neuzen krijgen tijdens hun ko mende vergaderingen een voorstel voor de aanleg van het fietspad voorgeschoteld. is opgezet en begeleid door de spaarbanken, in Zeeland door de Verenigde Spaarbank. Dit jaar is gestart met twee Zeeuwse scholen, maar vol gend schooljaar zullen het er meer zijn. Zowel de leerlingen als hoofd der school J. Ende ble ken bijzonder anthousiast. Hij is vastbesloten ook in het ko mend schooljaar met Input door te gaan en kon inmiddels namens zijn schoolbestuur la ten weten tot aanschaf van de op zijn school geplaatste appa ratuur te willen overgaan. Na de uitreiking van de certifica ten, die een feestelijk karakter had, kregen zowel leerlingen als leraar een aandenken als dank voor de medewerking. TERNEUZEN - Zaterdagmid dag vond in het stadhuis van Terneuzen de manifestatie-ce remonie plaats van de ander half jaar geleden opgerichte serviceclub Kiwanis Zeeuws- Vlaanderen. Wolter R. Brinks, luitenant gouverneur van de divisie Zuidwest-Nederland, over handigde de charterbul aan Fred Vroome, president van Kiwanis Zeeuws-Vlaanderen. Hiermee heeft de jonge club zijn bestaansrecht bewezen. De bijeenkomst voltrok zich met het bekende ceremonieel dat bij een dergelijke over dracht past. Zo werden de ge nodigden veelal in jacquet door een hostess naar de bur gerzaal begeleid. Ceremonie meester Vieon heette allen welkom, in het bijzonder de peterclubs Knokke-Zoute en Gent-Artevelde. In hun toe spraken wezen de presidenten van beide clubs erop dat de club van Axel Zeeuws-Vlaan deren de leemte kan opvullen tussen Vlaanderen en Neder land. De nieuwe club is de acht tiende in Nederland; in totaal zijn er zo'n 30.000 over de hele wereld. De club heeft als in terne taak één a twee charter- projecten uit te voeren, waar van het Scheldesymposium op 22 september er een is en ver der actief te zijn bij de sociale hulpverlening. Als externe taak ziet men het verstevigen van de banden met België. Burgemeester Ockeloen zei in zijn toespraak verband te zien tussen de festiviteiten rond Terneuzen 400 j aar en het doel dat Kiwanis zich stelt, namelijk de bevolking nader tot elkaar brengen en zodoen de een band te smeden tussen de mensen. TERNEUZEN - WSV Zelden- rust hield zaterdag voor de tweede keer in zijn bestaan de Vliegende-Hollandertocht. Dj wandelaars konden kiezen «R de korte afstanden en de W km. Er deden zo'n 320 wande laars aan mee. Rond 9 uur startten de 45 wandelaars voor de 40 km- D® route liep via Spui, Axel en a Kijkuit naar de Lunters Hoek, waar de warme maal' tijd werd gebruikt. Op de te rugweg konden de wandelaar de molen van Spui, die in Wer' king was, bezichtingen. Voo de volhouders was er een stan daard met het wapen van Ttf" neuzen en de inscriptie De korte afstanden hadden een mooie route onder mee langs het monument van Vliegende Hollander. Ond de deelnemers waren enkei Belgische clubs, alsmede ee groep geestelijk gehandicap ten uit Vijvervreugd Midde' burg. De wandelaars op korte afstand ontvingen Taxaties t.b.v. Huurprijs Faillissementen g vaststelling Hypotheken g Afwikkeling Aangifte Successie Financieringen Boedelscheiding E5 boedels Vermogens o .aangifte Overname MAANDAG 25 JUN11984 DE STEM door JOHN VAN DINTHER GEULLE - Met aan de ene hand zijn fiets en in de andere de bloementuil begaf een voor de buitenwereld teleurgestelde Henk Lubberding zich naar de in een veel te kleine bus verzamelde journalisten. „Die fiets kan ik hier toch zonder risico tegen die auto deponeren", vroeg hij bezorgd aan omstaanders voordat hij in de be dompte ruimte het spervuur aan vragen op zich af liet komen. Erg gelukkig vóelde de koerskapitein van de Post-ploeg zich niet. Het deed, zo liet hij althans blijken, pijn dat juist Raas in een rechtstreekse confrontatie Lubber ding en c.s. in hun hemd zette. Vooral om dat de zo zorgvuldig door de renners van Peter Post uitgestippelde strategie niet uitgevoerd kon worden. „Iedereen was nerveus, zowel wijals de oppositie", begon Lubberding zijn relaas. „Toen op een gegeven ogenblik enkele mensen weg waren, heb ik zelf ook de sprong gewaagd. Echter niet met de inten tie om de hele dag vooruit te blijven. De bedoeling was dat Rooks, Veldscholten en Lammertink vandaag uitgespeeld zouden worden. Zij waren tijdens de bespreking vooraf als beschermde renners aangewe zen. We hadden gehoopt dat de equipe van Gisbers het gat zou dichten, zodat we een van de drie in een zetel naar de finish zou den kunnen brengen. We hadden echter niet voorzien dat de Raas-ploeg zo mat zou reageren." De Panasonic-coureurs waren er terde ge van doordrongen dat ze in Geulle een uitermate lastig karwei moesten klaren. Ze beseften dat iedereen tegen de in Euro pa heersende blauw-witte formatie zou rijden. „We zijn er bij voorbaat vanuit gegaan dat we op geen enkele steun hoefden te re kenen, want het steekt de concurrentie dat wij al talloze malen met de hoofdprijzen aan de loop zijn gegaan. Door het niet ge plande koersverloop zat Raas eigenlijk al vanaf het begin uitstekend", stelde Lub berding vast. „Ik oordeel niet over de wedstrijd, of hij saai was, kan ik niet be oordelen. Ik weet wel dat ik me uit de naad heb gereden. In het begin joeg Oos terbosch het tempo zo hoog op, dat ik hem tot kalmte heb moeten manen. Het leek wel of hij aan een tijdrit bezig was". Ruim een uur voor het verstrijken van het voor het publiek vervelende kam pioenschap werd bekend dat Eric Vande- raerden in Belgie de kampioenstrui had opgeeist. Dat was lang voordat Lubber ding met Raas in de laatste ronde in zijn wiel demarreerde. Van der Velde en Oos terbosch moesten capituleren. Lubberding nam het initiatief en in eendrachtige sa menwerking met Raas werd er voor ge zorgd dat Van der Velde niet dichterbij kon komen. „Ik had gehoopt Raas in de klim nog te kunnen lossen en ik wilde Van der Velde tijdens de beklimming van de Slingerberg niet in mijn nabijheid. Daarom heb ik met Raas samengewerkt. Bovendien gokte ik op mijn eigen kansen. Ik had gedacht Raas kunnen lossen. Toen ik hoorde dat Vanderaerden in Belgie de kampioenstrui had gewonnen flitste door mijn hoofd dat we tenminste al één kampioen hadden", troostte Lubberding zichzelf. „De mensen (Vanderaerden en Planc- kaert-red.) die enige kans hadden om Raas van zijn derde prof titel af te houden, eindigden als nummer 1 en 2 in België. Maar daar schoten we dus weinig mee op hier in Geulle", voegde Bert Oosterbosch er berustend aan toe. „Henk en ik hebben alle werk moeten verrichten, want Raas is behalve in de eindfase nauwelijks op kop gekomen. Ik keur zijn strijdwijze niet af, want het is begrijpelijk dat hij als eenling niet op kop zou rijden. Ik heb echter altijd gezegd dat op dit parkoers maar een man kampioen kon worden vandaag en dat was Jan Raas". Plaagstoot wordt knock-out door JOHN HOOFS GEULLE - Hoe schril was het contrast met 1983. Toen was Henk Lubberding, meede lend in de triomf, de eerste om Jan Raas te feliciteren met diens nationale proftitel. Samen waren ze, ploeggenoten, in de finale naar de streep gereden, vertrekker Raas en blijver Lub berding. Jan Raas 'won' toen het door interne strubbelingen binnen de Raleigh- ploeg pikant gewor den Nederlandse kampioenschap en iedereen had er vrede mee. Twaalf maanden later; Raas en Lubberding gaan weer samen naar het fi- nishdoek, nu als tegen standers. Raas wint weer en hijgt uit van pijn en vermoeidheid op de motor kap van een auto, gulzig een door verzorger Funs van Heel aangereikt be kertje sinaasappelsap op drinkend. Henk Lubber ding leunt twee meter ver der met zijn rug naar Raas toe uitgeteld tegen de auto, half hangend over zijn fiets. Zijn kleine vrouw Carla heeft huilend haar arm om zijn nek geslagen, lijdt mee met haar Henk, die pas op het podium zijn felicitaties aan Raas over brengt. Een vreemd einde van een merkwaardig kam pioenschap. De feiten: na 50 kilometer komen Lub berding, Van de Velde, Oosterbosch en Raas op kop. Er zijn nog 180 kilo meter te rijden. Hoewel de openingskilometers onge kend stormachtig zijn ver lopen door de verwachte machtstrijd tussen Kwan tum en Panasonic, lijkt de uitlooppoging de zoveelste schermutseling in de rij Een plaagstoot, meer niet. Het pakt anders uit. Hoewel Jan Raas via zijn ploegleider Jan Gisbers opdracht geeft aan zijn ploegmaten het snel ge groeide gat dicht te rijden, gebeurt er eigenlijk niets. Met vijf, zes renners sleu ren de Kwantums aan kop van het peloton, elkaar steeds aflossend. Het gat met Oosterbosch, Lubber ding, Van de Velde en de niet meewerkende Raas, kan niet gedicht worden. Een uitermate saai koers verloop is het gevolg. De toeschouwers zien ronde na ronde hetzelfde wed- strijdbeeld. Het tempo lag weliswaar hoog, gemiddeld een minuut sneller dan de amateurs in hun finale, de amusementswaarde uiter mate laag. De hoofdrolspe lers waren zich daar na af loop van bewust. Jan Raas, die in de slot- ronde als enige de demar rage van Lubberding kon opvangen en in de eind sprint geen moeite had zijn derde proftitel binnen te halen, bekende na afloop „geen moment de intentie te hebben gehad kampioen te worden". Hanegraaf, Wijnands en Van Vliet waren de kopmannen van Kwantum, „maar er moest toch iemand mee toen die kopgroep ontstond", ver dedigde Raas zich. Hij schikte zich in een voor hem ongebruikelijke rol als meerijder en had daar grote moeite mee. „Dat ligt niet in mijn aard", aldus Raas, „ik voelde me niet prettig in de kopgroep. Maar ik kon ge woon niet anders". Raas was pas bereid mee te trappen toen hem duidelijk werd dat zijn ploegmaten de achterstand op de 'vol' rijdende Oosterbosch en Lubberding niet konden dichten. „De Panasonic- renners hebben fantastisch gereden", complimenteer de Raas zijn oude ploeg maten Lubberding en Oos terbosch, „maar wat moest ik doen? Meerijden? Daar was ik te onzeker voor. Je moet soms wel eens dingen doen die niet zo leuk over komen. Wie had verwacht dat die vroege ontsnapping zou standhouden?" Pas nadat Raas duide lijk was geworden dat zijn Kwantum-ploegmaten tot een bijrol in de achterhoe de waren veroordeeld, kwam hij regelmatig aan de kop. Zijn zelfvertrouwen was echter niet zo optimaal dat hij blind in een goede af loop geloofde. „Mijn rug speelt me nog altijd par ten", verklaarde Raas. „Afgelopen week was ik bij mijn chirurg en die zei tegen me: 'Een normaal mens heeft een half jaar pijn na zo'n operatie. Maar jij moet zo nodig op een fiets gaan zitten'. Vandaar dat ik mezelf weinig kan sen toedichtte. Achteraf is het natuurlijk goed ge weest dat mijn ploegmaten ons niet hebben ingehaald. Maar dat is napraten". De uitslag i. Jan Raas ('s-Heerenhoek) 229,7 km in 5 uur 54 minuten en 1 se conde, 2. Henk Lubberding (Voorst) zelfde tijd, 3. Johan van de Velden (Rijsbergen) op 25 seconden, 4. Bert Ooster bosch (Oudenbosch) op 0.42, 5. Gerard Veldscholten (Olden- zaal) op 3.42, 6. Steven Rooks (Heerhugowaard) op 3.46, 7. Theo de Rooy (Spaubeek), 8. Leo van Vliet (Oudenbosch) zelfde tijd, 9. Teun van Vliet (Maasland) op 3.56, 10. Johan Lammerts (Bergen op Zoom) zelfde tijd, 11. Adri van der Poel (Hoogerheide) op 4.00, 12. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque) op 4.06, 13. Hennie Kuiper (Putte) zelfde tijd, 14. Johnny Broers (Helmond) op 4.17,15. Frits Pirard (Dorst) op 4.41, 16. Gerrie Knetemann (Huybergen) op 6.37, 17. Jac van Meer (Wouw), 18. Jan Jon kers (Oud-Gastel), 19. Jean Habets (St. Geertruid), 20. Pe ter Winnen (Venray), 21. Wies van Dongen (Breda), 22. Bert Wekema (Drunen), 23. Peter Heeren (Sprundel), 24. Jac Ha negraaf (Schijf), 25. Ad Wij nands (Eijsden) allen zelfde tijd, 26. Mario van Vlimmeren (Hoeven) op 6.45, 27. Emiel Kerstens (Rijsbergen), 28. Jos Lammertink (Wierden) zelfde tijd, 29. en laatste Theo Appel doorn (Zegge) op 7.08. Karakteristiek beeld van de strijd om de Ne derlandse proftitel wielrennen gisteren in Geulle. Terwijl Bert Oosterbosch (op kop) en Henk Lubberding het tempo in de kopgroep bepalen, beperkt Jan Raas (in derde positie) zich tot controle. Even als Johan van de Velde (in laatste stelling). - foto anp TV» PAGINA SPORT 1 SWANSEA/BREDA Bob Latchford tekent vandaag of morgen voor de Engelse eerste divisie club Coventry City. „Ga er maar vanuit dat ik volgend seizoen bij Co ventry speel", sprak Latchford gisteravond vanuit Swansea. „Ik schat de kans op een overeenkomst tussen Co ventry en mijzelf op 99 procent. Reken er dus maar niet op dat ik nog bij NAC kom voetballen." Latchford wist zich ook in de warme belang stelling van Luton Town. Coventry was in de afge lopen dagen actief op de transfermarkt, de club contracteerde de Neder lander Martin Jol en de Ierse international Billy Hamilton. Bob Maaskant toonde zich gisteren teleurge steld over de keuze van Latchford. „Ik had dit eigenlijk niet verwacht, maar ja, het is niet an ders. Ik zet nu mijn ge sprekken voort met twee Engelse en twee Neder landse spitsen. Het aan trekken van een midden velder kan een dezer da gen een feit zijn. Met MSV Duisburg (de eige naar van Cees Zwam- born) hoop ik deze week rond te komen". GEULLE - De ploeg voor de ronde van Frankrijk van Kwantum bestaat uit negen Nederlanders en een Belg. Na afloop van het Nederlands kampioenschap in Geulle stel de ploegleider Jan Gisbers, na •verleg met zijn Belgische col lega Walter Godefroot, het volgende tiental sanien: Jan Raas, Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, Adri van der Poel, Ludo Peeters, Jac Hanegraaf, Leo van Vliet, Ad Wijnands, Henrie Manders en Adri van Houwelingen. Op het laatse moment vielen Gerrit Solle- veld en Jan van Houwelingen af. Peter Post verklaarde in Geulle zijn Tour-ploeg pas maandagavond definitief te selecteren. Zondagavond wa ren alleen Peter Winnen, Bert Oosterbosch, Gerard Veld scholten, Henk Lubberding, de Australiër Phil Anderson en de Belgen Erik Vanderaerden en Eddy Planckaert zeker van hun plaats. De Limburger Jean Haberts werd niet geselecteerd door de Franse ploegleider De Gribal- dy voor een plaats in een ploeg rond de Ier Sean Kelly. Gerrie Knetemann is de enige Neder lander in de ronde van Frank rijk in Belgische dienst. door Theo Vaessen LYON - „We are red, we are white, we are Danish dynami te". De strijdkreet van de Deense supporters, ook giste ren en de dagen daarvoor alom en luidruchtig in Frank rijk aanwezig, stierf om twin tig voor elf in de late avond van de 24ste juni in Lyon. De Denen verlieten het stadion Gerland met gebogen hoofden. Niet zij, maar de Spanjaarden, die vorige week de Westduit sers al naar huis hadden ge stuurd, bleken over de beste zenuwen te beschikken. Daar waar Preben Larsen al in de wedstrijd, die 120 mi nuten duurde en op 1-1 was olijven steken, enkele malen voor het doel van Arconada had gefaald, knalde hij ook zijn strafschop hoog over het doel van de dappere Spaanse doelman. Sarabia mocht daarom het P eit beslechten. Hij deed dat vlekkeloos en bracht aldus de Spaanse ploeg op 4-5en naar de finale in Parijs. Na alle spanning in Lyon, een spanning, die de andere halve finale-wedstrijd in Marseille nog overtrof, omdat er nu zelfs strafschoppen no- Jhg waren om de tweede fina list van het 'Euro '84' aan te wijzen (hetgeen doet denken aan het EK-toerriooi in Joego slavië in 1976, waar alle vier duels werden verlengd) en na de veie gemiste kansen en zelfs negen gele kaarten, krijgt het Pare des Princes ko mende woensdag twee finalis ten, waarvan er slechts een was voorspeld: Frankrijk. Met Spanje was eigenlijk door nie mand rekening gehouden. Spanje, dat in de eerste helft van deze emotierijke wed strijd al snel op een achter stand kwam, Lerby opende voor Denemarken de score in de zevende minuut, zag bij het verstrijken van de minuten dat het meer grip op het ge beuren greep. Ze grepen hard in, de Spanjaarden, kenden geen mededogen en dat spel letje ligt de Denen niet. De De- nen willen alleen maar voet ballen en raken daarom snel uit hun concentratie als er meer aandacht wordt ge schonken aan hun ledematen dan aan de bal. Spanje, dat eerder Neder land de weg naar de EK-eind- ronde versperde, kreeg aan vankelijk in aanvallend op zicht geen been aan de grond tegen de Denen, die soms met staaltjes van mooi, aanvallend voetbal ook de Franse toe schouwers in Lyon op hun hand kregen. Drie gele kaarden gaf de Engelse arbiter Courtney in de eerste helft aan Spanje. Maar dat haalde de elf van trainer Munoz niet uit hun concentra tie. Nadat ze in het begin van de tweede helft weer door het oog van de naald waren ge kropen - Arnesen, Lerby en Larsen misten van dichtbij - kwamen ze terug, enbeter in de wedstrijd. Het was Maceda, de libero en de man van de winnende treffer tegen de Duitsers, die de Denen de gelijkmaker op drong. Een treffer die grote gevolgen had, zo zou later blij ken. Want in de tweede ver lenging moest Berggreen, die zijn tweede gele kaart incas seerde, van het veld, een zware en omstreden beslissing van arbiter Courtney, die welllicht de Denen volledig van hun stuk bracht. Maar Courtney kon het niet helpen, dat Larsen, derin de vorige duels zo vaak bejubelde Deense spits, zijn zenuwen niet in bedwang hield, toen hij zijn land in de race moest hou den. Het feeslje, dat Munoz en zijn spelers bouwden, toen Larsen afdroop, hebben de an dere Deense spelers niet meer gezien. Ze dankten hun sup porterslegioen, dat na vijftien dagen Frankrijk vandaag naar huis zal terugkeren. Het was voor hen een geweldig feest, maar het had nog veel mooier kunnen zijn. De treffer van Sören Lerby in beeld. De Spaanse doelman Arconada en centrale verdediger Maceda zijn kansloos. - foto ar SPANJE - DENEMARKEN 1-1 (0- 1,1-1). 7. Lerby 0-1,67. Maceda 1-1. Scheidsrechter: Courtney (Eng). Strafschoppenserie: Brylle 1-0, Santillana 1-1, Jesper Olsen 2-1, Senor 2-2, Laudrup 3-2, Urquiaga 3-3, Lerby 4-3, Victor 4-4, Larsen gemist, Sarabia 4-5. Geel: Gordillo, Salva, Victor, Maceda, Arconada (Spanje), Jesper Olsen, Larsen (Denemarken). Geel en rood: Berg green (Denemarken). SPANJE: Arconada; Victor, Mace da, Salva (Urquiaga) en Camacho; Senor, Gallego, Julio Alberto (Sa rabia) en Gordillo; Santillana en Oh rrasco DENEMARKEN: Qvist; Busk, Morten Olsen (Brylle), Nielsen en Sivebaek; Bertelsen, Berggreen, Arnesen (Jesper Olsen) en Lerby; Laudrup en Elkjaer-Larsen. (ADVERTENTIE) stAammt'fi K<m TNOfiB* 11 Dat kan met DE STEM GIDS. met z'n onthullende showbizz-interviews, dat overzichtelijke radio en t.v.- program, kunst en kuituur. En da's dan nog maar één van die fijne onderdelen van De Stem, die wakkere 4 in 1 krant met daarnaast - DE STEM ALGEMEEN - DE STEM SPORT - DE STEM REGIO Naam; Adres: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1984 | | pagina 7