Wimbledon: McEnroe en de rest Zijlstra vaster aan kop olleybalteam erslaat DR twee keer K-favoriet inigadner eblesseerd Van Heugten verstevigt zijn positie Gordillo en Maceda niet in eindstrijd DESTEIVLSCO^ 2 PAGINA SPORT 4 UTPHEN (AJNr) - Hei fl|t, erlands heren-volleybalteam eeft zaterdag en zondag eede en derde oefenweij. rijd tegen Oost-Duitslaqj ewonnen. Na het verlies vaD lijdag in Geldrop (0-3) volg. en triomfen in Roozenbu» Zutphen. Beide majjj omfeerde de ploeg van trai er Geert Trompetter met 3-o Zaterdag waren de setstan. en 15-11 16-14 en 15-9, zonda» erd het duel via 15-1115-9 e# 5-10 beslist. IELSTEIN (SID) - De span. ing in de strijd om het we. eldkampioenschap motocross "n de 250cc-klasse is terug, öj ostenri jkse ranglijstaan- oerder Heinz Kinigadner aakte gisteren, in de Grolt ijs van West-Duitsland, de vende wedstrijd uit de we- Idtitelstrijd, weer geblè rd aan de knie. In de twee. e manche moest Kinigadner pgeven. Van de concurrentie kwam ooral de Brit Whatley ielstein dichterbijtot unten. Whatley won de eerste anche, in de tweede heat werd hij derde. Jitslagen: eerste manche: 1. What ley (GBr) Suzuki; 2. Ericsson (Zwe) Yamaha; 3. Martens (Bel) KTM;l olce (Ita) Honda; 5. Van Doorn (Ned) Suzuki; 6. Berggren (Zwel Suzuki; 7. Nilsson (Zwe) Suzuki; 1. Velkeneers (Bel) Gilera; 11. Kini gadner (Oos) KTM; tweede man che: 1. Martens; 2. Ericsson; Whatley; 4. Van Doorn; 5. Bruno (Fra) Suzuki; 6. Velkeneers; 7. Tai- mi (Fin) Husqvarna; 8. Nilsson. WK-stand: 1. Kinigadner 180 pnt; 2. Whatley 149 pnt; 3. Van Doom 124 pnt; 4. Velkeneers 120 pnt; 5. Vimond (Fra) 105 pnt. ARNHEM (ANP) - Dinant Zijlstra heeft zijn leidersposi tie in het klassement voor di nationale motocrosstitel in de 125 cc-klasse verstevigd. De coureur uit Daarlerveen won op het circuit Konings- heide in Arnhem de eerste manche en finishte als derde in de tweede, waarin zijn voornaamste concurrent John van der Berk zegevierde. Uitslagen: eerste manche: 1. Di nant Zijlstra (Daarlerveen) Honda, 2. Teus Visser (Papendrecht) Suzu ki, 3. Gert Berghorst (Heerde) Hon da, 4. Erik Looman (Zelhem) KTM 5. Gert Abee (Klazienaveen) Hon da, 6. Theodor Bouchee (Geldrop) Honda; tweede manche: 1. Van der Berk (Óss) Yamaha, 2. John Hen- sen (Soerendonk) Honda, 3. Zijl stra, 4. Alwin van Asten (Valkens- waard) Suzuki, 5. Looman, 6. An ton Bruymboom (Eindhoven) Hon- da. Stand NK: 1. Zijlstra 192 punten,! Van der Berk 164, 3. Hensen 153.4. Van Asten 149, 5. BruymboomJft 6 Looman 126, 7. Strijbos Honda 110 punten. HECHTEL (ANP) - De Neder landse zijspancombinatie Tod van Heugten/Frits Kiggen, iD 1981 al eens wereldkampioen, heeft zondag bij de zijspan- cross om de Grote Prijs van België zijn leidende positie in de wereldtitelstrijd danig vee stevigd. In de door de Brabanders Bennie Janssen en Frans Geurts van Kessel gewonnen cross op het zandcircuit van Hechtel profiteerden Va» Heugten en Kiggen uitsteken» van de weinig professionele taak-opvatting van hun gr°te concurrenten, het Zwitserse tweetal Böhler/Büsser. Stand WK: 1. Van Heugten 167 pnt 2. Biachtold 132 pnt; 3. BöhlfJ' Bauer (WD1) 117 pnt; 4. Jansse*» pnt; 5. Van Bellinghen en Mill®™ 93 pnt; 7. M. Bens/Van Deutef (Ned) 75; 8. Van Gastel 67 pnt; Bens 55 pnt; 13. Van der Lal pnt. LYON - Voor de Span jaarden Maceda en Gor dillo is het toernooi om het Europees voetbal' kampioenschap voorbij- Het uitblinkende twee- - tal, dat een belangrijk® rol speelde in de kwalifi catie van Spanje voor 'Parijs' ten koste van De nemarken, kreeg van de consequent leidende Bri' George Courtney de gele kaart voorgehouden- Voor zowel middenvelder Gordillo als verdediger Maceda was het de twee de waarschuwing tijdens de eindronde in Frank rijk. MAANDAG 25 JUN11984 T1 PAGINA SPORT 5 door Léon Krijnen LONDEN - De vraag of Wim bledon dit jaar interessanter Z31 worden dan de editie van 1983 hangt eigenlijk maar van twee personen af; een man en vrouw. Want als het toernooi op de banen van de 'All Eng land Lawn Tennis and Cro quet Club' dat vandaag van start gaat, dit jaar weer net zo Z31 zuchten onder het schrik bewind van John McEnroe en Martina Navratiiova, dan valt ér ook de komende weken bij de bookmakers weinig te ver dienen. Ondanks het feit dat McEnroe veertien dagen geleden in Pa rijs tegen Lendl in de finale een fikse steek liet vallen, en het gegeven dat 'Big Mouth' opnieuw de kans loopt om de komende dagen geschorst te worden even buiten beschou wing gelaten, lijkt niets de New Yorker te kunnen stop pen op weg naar zijn vijfde fi nale en zijn derde titel. Vorig jaar verpletterde McEnroe de bij verrassing in de finale ge komen Chris Lewis uit Nieuw Zeeland met drie maal 6-2, en Navratiiova gaf de Ameri kaanse Andrea Jaeger een onthutsend lesje; 6-0 en 6-3. Alleen Lendl kon McEnroe een beetje bijhouden, hoewel ook hij in de halve finale geen en kele set wist te bemachtigen; 7-6,6-4,6-4. Afgezien van de finale op Ro land Garros, waarin Lendl aanvankelijk ook geen enkel antwoord wist te verzinnen op het flitsende spel van McEn roe, is de suprematie van de laatste dit jaar tot nog toe zo mogelijk nog overweldigender geweest dan vorig jaar. Vorige week bracht hij voor de vierde maal het gras-toernooi van Queens op zijn naam, en als hij de finale in Parijs afgemaakt had zoals hij hem begonnen was, dan hij had hij nu wellicht al het schier on aantastbare record van Guil- lermo Vilas gebroken. Die won in 1977 50 officiële wedstrijden op rij. Waarbij dan nog aange tekend moet worden dat Vilas in die periode zorgvuldig klei ne gravel-toernooien uitzocht met voornamelijk tegenstan ders van de tweede garnituur- tegen. McEnroe heeft tijdens zijn serie van 42 gewonnen wedstrijden de grote toernooi en, en daarmee de grote tegen standers, nooit geschuwd. Curren, Lendl en Lewis, Con nors, Tanner en Gerulaitis. De drie laatstgenoemde oud-strij ders lijken allemaal min of meer op hun retour, Lendl ging vorige week tijdens zijn eerste test op gras onderuit en Lewis en Curren hebben daar na helemaal niets meer klaar gemaakt. De conclusie ligt derhalve voor de hand; als de aanstor mende jeugd dit jaar op Wim bledon niet doorbreekt zijn er weinig spelers die het McEn roe op zijn favoriete onder grond echt lastig kunnen ma ken. Wellicht het contigent jeugdige Vikingen dat de laat ste maanden voor opvallende uitslagen zorgt. Met de Zweedse lijstaanvoerder Mats Wilander voorop, maar ook met de andere jeugdige Zwe den; Stefan Edberg, Henrik Sundström en Kent Carlsson, de jongste van de lichting, die het juniorentoernooi van Ro land Garros met grote over macht beheerste. Van die vier lijken Wilander en Edberg de meeste kans te hebben om niet vroegtijdig uitgeschakeld te worden, en om het pad van McEnroe te kruisen. Wilander bewees in december al dat hij tegenwoordig ook op gras uit de voeten kan door de Open Australische Kampioenschap pen te winnen. Edberg is zo mogelijk een nog grotere belofte. Zijn on Zweedse spel is puur op de aanval gericht, zijn service, zijn backhand en zijn fore hand doen bijna niet onder voor die van McEnroe, terwijl zijn lengte en zijn atletisch vermogen hem alle mogelijk heden geven om aan het net te verschijnen. Maar of dat alle maal genoeg is om McEnroe het vuur aan de schenen te leggen, blijft nog maar een vraag. Bij de dames is het van het zelfde laken een pak. Bij de gevestigde orde zijn er nauwe lijks namen die het Navratiio va moeilijk kunnen maken, zodat ook bij die categorie de jeugd het zal moeten doen. Chris Everet-Lloyd steekt, na Navratiiova, weliswaar nog steeds met kop en schouders boven de concurrentie uit, maar iemand anders zal Na vratiiova de voet dwars moe ten zetten om Evert-Lloyd een kansje op de titel te geven. Zo als de Amerikaanse teenager Kathy Horvath dat in 1983 in Parijs deed. Op de snelle grasbanen is Chris Evert-Lloyd met haar gedegen base-line spel geen partij voor de pure power van Navratiiova. De andere gere nommeerde oudjes, Wendy Turnbull, Billie Jean-King, Virginia Wade, Virgina Ruzi- ci, Pam Shriver en Mima Jau- sovec, zij brengen stuk voor stuk wagonladingen ervarin gen mee naar Church Road, Ivan Lendl; glamour zonder een glimlach _T___ LONDEN - In 1973,19 jaar nadat zijn landgenoot Ja- roslav Drobny als eerste Tsjech in de geschiedenis de finale van het herenenkelspel op Wimbledon had ge wonnen, bracht de Tsjechische tennisser Jan Kodes het roemruchte toernooi van de 'All England Lawn Tennis and Croquet Club' op zijn naam. Een week la ter, weer teruggekeerd in zijn vaderland, mocht hij als eregast bij de nationale Tsjechische kampioen schappen de hoofdprijzen uitreiken. In de categorie tot en met 14 jaar nam een broodmagere bonestaak met diepliggende ogen en een slecht gebit verlegen de beker in ontvangst. Een jongen die meestal geheel in het zwart gekleed de baan betrad en die een paar jaar later zou uitgroeien tot een van de meest veelbeloven de talenten van het mondiale tennis. Een belofte ove rigens, die pas veertien dagen geleden in de finale van de Open Franse Tenniskampioenschappen in Parijs voor het eerst helemaal ingevuld werd, toen deze Ivan Lendl, trillend van de zenuwen, eindelijk zijn 'angst- gegner', John McEnroe versloeg. Ivan Lendl: koel van buiten. Tussen 1980 en 1984 heerste Ivan Lendl als 'De Verschrik kelijke' in tennistoernooien over de hele wereld. Borg, McEnroe, Connors, allen moesten ze meermalen buigen voor de Tsjech met de dodelij ke forehand. Hij won meer dan veertig toernooien en tientallen dikbetaalde exhibi ties terwijl zijn bankrekenin gen vol bleven stromen met miljoenen dollars. Een tevreden mens kon de Tsjech nooit genoemd worden, tot veertien dagen geleden. Want een ding bleef maar ont breken in die rijkgevulde prij- zen kasten; een van de vier Grand Slam titels. Vier maal verliet de man uit Ostrava als verliezer een van de Grand Slam finales. In 1981 verloor hij in de finale van Roland Garros van Björn Borg, in 1982 en 1983 moest hij op Flushing Meadows Jimmy Connors feliciteren, en vorig jaar december sneed Mats Wi lander hem op het gras van Melbourne de pas af. Pas de vijfde maal was scheepsrecht. Door tegen John McEnroe te rug te komen na een schijn baar hopeloze achterstand maakte Lendl eindelijk een einde aan zijn nederlaagserie in Grand Slam toernooien. Zo- Lendl demonstreert zijn sterkste wapen; de verwoestende forehand. - FOTO'S HENK KOSTER dat hij op die zondag, veertien dagen geleden, onmiddelijk werd bestempeld als een van de favorieten voor Wimble don, dat vandaag van start gaat. Vorig jaar kwam hij daar al in de halve finale John McEnroe tegen, die hem toen geen set gunde. Het blijft een belegen cliché, maar desondanks; roem en vergankelijkheid liggen in de sport heel dicht bij elkaar. Met Pinksteren verdiende Ivan Lendl in de Parijse finale ruim 400.000,- gulden, een dag later werd hij op de grasbanen van Queens Club in de eerste ron de verslagen door ene Leif Shiras, en mocht hij 'slechts' 1800,- gulden meenemen. Het hoofd nog in de wolken of toch toch weer de bekende proble men met het bliksemsnelle en verrassende gras? „Voordat we begonnen liep hij in de kleedkamer de hele tijd te zingen en te lachen", aldus Shiras vorige week nadat hij, tot zijn eigen verrassing, de Tsjech had verslagen, „Hij kon nog steeds nergens anders aan denken als aan de Finale van Roland Garros. Ik wist toen al dat er maar twee dingen kon den gebeuren: of hij zou me al le hoeken van van het veld la ten zien en me helemaal zoek slaan, of hij zou niet in zijn spel komen. Het bleek het laat ste te zijn". Hoe dan ook, Lendl is naar Londen gekomen om weer een volgende ambitie na te jagen. Hij is nu 24, en op die leeftijd had Borg al vier van zijn vijf titels op Wimbledon gewon nen. „Ik weet niet precies hoe veel toernooien ik gewonnen heb", zei hij drie weken gele den nog tijdens Roland Gar ros, „maar ik zou al mijn titels wel willen ruilen voor één Grand Slam-titel. Die is er dus inmiddels, zodat hij nu een titel op Wimbledon wil gaan pakken. Negen jaar geleden werd Ivan Lendl, in de voetsporen van Martina Navratiiova, toege staan om naar de Verenigde Staten te vertrekken. Van de grijze wereld achter het IJze ren Gordijn kwam hij in de zonneschijn van 'of all places' Hollywood terecht, waar hij in het gezin van Leon en Adrien- ne Cutler ondergebracht werd. De dag na zijn aankomst nam Adrienne Cutler hem mee naar^ een onvervalste Ameri kaanse supermarkt en zei hem dat hij alles uit kon zoeken waar hij behoefte aan had. Dat was voor de verlegen bo nestaak de eerste stap op weg naar zijn nieuwe leven als Amerikaan, ook al heeft hij nog steeds een Tsjechisch pas poort en zorgt hij ervoor om niet meer dan 163 dagen per jaar in de Verenigde Staten te verblijven. Lendl begon de wereld rond te reizen, eerst naar de jeugd- toernooien, later naar de kwa lificaties van de Grand Prix toernooien, en nog later, naar de Grand Prix toernooien zelf. Zijn thuis was in al die jaren het riante optrekje van de Cutlers, die een fabriek van ramen en kozijnen bezitten. „Ik heb heel veel aan de Cutlers te danken", aldus Lendl drie weken geleden in Parijs, „Ik arriveerde in Hollywood zon der geld en ik sprak geen woord Engels. Ze accepteerde me als hun eigen zoon, ze leer den me de taal en ze sleepten me overal mee naar toe. Ze hebben me Amerika leren ken nen en ik ben ervan gaan hou den". De zonen van de Cutlers, Ken, Brian en Scott, en dochter Jodi wijdden 'Ivanko' verder in in 'the American way of life'. Ze zetten hem op een skate board, lieten hem met rugby ballen gooien en leerden hem de eerste beginselen van base ball. „De eerste keer dat ik een honbalwedstrijdje meespeel de", aldus Lendl, „maakte ik in de vlucht een schitterende vangbal, maar ik wist niet wat ik er mee aan moest. Nu zou ik er wel een dubbelspel van ma ken". i Lendl zelf denkt dat hij zo ge- I makkelijk aan het leven in Amerika kon wennen omdat hij er al zo jong naar toe ge stuurd werd. Hij had op die leeftijd nog geen uitgespro- kem mening over Tsjechoslo- wakije, of over de tegenstel lingen tussen dat land en zijn nieuwe vaderland. „Het was voor mij veel ge makkelijker dan voor Wojtek (Fibak, zijn trainer). Die kwam pas op latere leeftijd naar het westen, en hij heeft veel meer moeite gehad om- zich aan te passen. Ik denk dat hij weer teruggaat naar Polen na zijn carrière, maar ik zou me niet voor kunnen stellen dat ik ergens anders dan in Amerika zou kunnen leven". Desondanks is Lendl nog steeds Tsjech. Twintig procent van zijn inkomen, en die twin tig procent is ook een gigan tisch bedrag, gaat naar de Tsjechische Tennisbond. De bond stuurt met dat geld de opvolgers van Lendl weer de wereld in, zodat hij min of meer in zijn eentje het hele Tsjechoslowaakse tennis fi- nanciërt. Verder heeft hij een soort con tract met de Tsjechische staat wat hem verplicht om een be paald percentage belasting over zijn officiële prijzengeld te betalen. Zijn sponsor- en re clame-inkomsten zijn, ten minste wat de Tsjechische re gering betreft, belastingvrij. Geen slechte regeling als men bedenkt dat een algemeen aanvaard rekensommetje zegt dat een toptennisser ongeveer het driedubbele van zijn prij zengeld van sponsors en com mercials vangt. Zodat het be grijpelijk is dat ook Ivan Lendl een paar maatschap pijtjes bezit in een bekend be lastingparadijs, de Nederland se Antillen. Nog steeds Tsjech dus, en voor de belastingen woonachtig op Aruba, of op Bonaire, maar niets anders dan een wereld burger. Hij heeft verschillende maar dat is allemaal niet ge noeg om het de 'Bionische Vrouw' moeilijk te maken. En de jongeren die wel in het be zit zijn van de technische en atletische capaciteiten missen juist weer de ervaring en de kalmte. Tracy Austin is al een paar maanden onzichtbaar en Andrea Jaeger heeft over spannen afgezegd. Ook de drie Kathy's, Horvath, Jordan en Rinaldi lijken niet in staat om Navratiiova af te stoppen. Resteert de grillige en af en toe briljante Hana Mandliko- va. De eerste speelster, na Horvath vorig jaar, die Na vratiiova een keer wist te ver slaan, dit voorjaar in de finale in Oakland. Net als Navratiio va en McEnroe beheerst zij al le slagen tot in de perfectie, maar zij beschikt niet over het computerbrein van die twee en maakt vaak onvergefelijke fouten op de beslissende mo menten. Zodat er vooralsnog weinig voortekenen zijn die er op wij zen dat anderen dan McEnroe en Navratiiova over veertien dagen met de vetste prijzen gaan slepen. John McEnroe, titelverdediger op Wimbledon. huizen in Amerika, het een nog pompeuzer dan het ande re. Zijn laatste aanwinst is een landgoed in Palm Beach, Flo rida. Een reusachtig geval met 18 slaapkamers, 19 badkamers, wijnkelders, tuinhuizen en een tennisbaan met een tribune voor 300 mensen. Een complex dat hem 4,2 miljoen dollar ge kost heeft, bijna 13 miljoen gulden. Lendl ziet het als een goede in vestering, want later wil hij toch doorgaan als onroerend goed magnaat. Zoveel slaap kamers heeft hij als vrijgezel niet nodig, zelfs niet met zijn twee Duitse herders met Tsje chische namen, Mischa en Vashik. Wat hij wel nodig heeft zijn de enorme garages die bij het huis horen, want Lendl is verslaafd aan snelle en dure auto's. Cyril Suk en Peter Korda zijn twee 16-jarige Tsjechische tennissers, die net als hun gro te voorbeeld een klein decen nium eerder, dit jaar voor het eerst in de Verenigde Staten kwamen. Gevraagd naar hun eerste impressies van dat land, antwoordde Suk, de enige van de twee die een paar woorden Engels sprak: „Al die auto's. „All those cars..." Zo moet Lendl zich ook gevoeld hebben toen hij in het voorjaar van 1975 voor het eerst van zijn le ven in Californië arriveerde. Het verklaard in ieder geval zijn affectie voor auto's in het algemeen en voor Porsches en Mercedessen in het bijzonder. "Het enige wat hij van die din gen afweet is dat ze heel hard kunnen rijden", aldus Gene Mayer, een van zijn weinige vrienden binnen de tenniswe reld. „Pas geleden had hij een Porsche gekocht", aldus Mayer, „en toen ik hem naar de kleur vroeg, antwoordde hij; „dat weet ik niet, ik geloof dat het een soort bruin is. Hoe moet ik dat nou weten? Ik zit in de auto en de buitenkant is gespoten". Zowel Mayer als de familie Cutler, ook aanwezig in Parijs, schetsen een beeld van Lendl dat in schrille tegenstelling is met de onaangedane ijsberg met de opgetrokken wenk brauwen op de tennisbaan. „Hij is zo beleefd en aardig te gen mijn vrouw", aldus Mayer, „dat ik me afga vragen of ik misschien een onbeschof te boerenkinkel ben, „maar aan de andere kant kan hij echt ruw uitvallen tegen men sen die hem proberen te bena deren en die hij niet kent. Hij wil zichzelf zoveel mogelijk beschermen, hij wil niet dat veel mensen hem leren kennen zoals hij echt is, een hele gewo ne en zachtaardige jongen". „Waarom willen jullie me te genwoordig zien lachen tijdens de persconferenties", bromde Lendl tegen de fotografen in Parijs, „toen ik nog nummer 70 van de wereldranglijst was, maakte zich niemand daar druk over." Ondanks het feit 'De Ver schrikkelijke' op de baan zel den of nooit een glimlach ver toont, is hij een van de beste verliezers binnen het prof-cir cuit. Hij is, wat dat betreft, dus bepaald geen product van de Amerikaanse houding ten opzichte van topsport, een fi losofie die ervan uitgaat dat er een samenhang bestaat tussen succes en een agressief soort zelf-motivatie. Zowel bij ijs hockey, baseball, basketball als tennis zijn het altijd de fa natieke aanhangers van die fi losofie die het publiek in Ame rika aanspreken. Zelfs een succesvol topsporter die zich gelukkig mag prijzen dat hij in het bezit is van enig vermo gen tot relativeren, al het wel uit zijn hoofd laten om dat op het veld te laten merken. Amerikanen willen beesten zien binnen de lijnen, dus ge dragen de meeste Amerikaan se topsporters zich als beesten. Lendl is een van de spelers die wat gemakkelijker afstand kan nemen van het circus. Zo lang hij speelt wil hij winnen, en als dat niet lukt is hij ook niet gelukkig, maar hij zal er nooit wakker van liggen zoals een McEnroe die na veertien dagen nog steeds nachtmerries schijnt te hebben van zijn trip naar Roland Garros. Ook al heeft hij intussen Queens, de generale repetitie voor Wim bledon, voor de vierde maal gewonnen. „Als je niet tegen je verlies kunt", aldus Lendl, „dan is dat alleen maar jammer voor je zelf. Iedereen verliest wel eens, en het zal vaker voorkomen naarmate je ouder wordt. Het is van essentieel belang om tennis zowel als je beroep als je hobby te zien. Ik heb veel geld, heel veel geld verdiend met tennis, maar als mijn carrière straks voorbij is, is tennis geen wezenlijk onderdeel van mijn leven meer". Als Lendl niet tennist, scheurt hijin zijn auto's rond, of hij speelt golf of honkbal. Het maakt hem gemakkelijker, denkt hijom op de beslissende momenten in de finales zijn eigen spel te blijven spelen. „Want de spanning en de druk", zegt hij, „staan direct in relatie tot de belangrijkheid van de wedstrijd waarin je speelt. In een onbelangrijk toernooi kun je in de eerste ronde slecht staan te spelen. Niets aan de hand, je wint toch wel, en je blijft ontspannen je eigen ballen slaan. Om dezelf de ballen te blijven slaan als je achter staat in een belangrijke wedstrijd, dat is pure klasse. Kijk maar naar Connors of McEnroe, die gaan beter spelen als de spanning stijgt. Zij plaatsen hun beste en scherpste slagen als ze op match-point achter staan. Ik heb er dan nog wel een last van dat ik sta te 'choken', dat ik ga staan mik ken en dan gaat het fout". Ook al zullen de Amerikanen Lendl wel nooit helemaal in hun hart sluiten omdat hij niet de 'blood and guts' van McEn roe en Connors laat zien, 'Ivanko' heeft het zijn hart wel helemaal aan Amerika ver pand. Al was het alleen maar door het feit dat hij daar ano niem op straat kan lopen en omdat niemand hem daar aan loopt te gapen. Een paar maanden geleden was Lendl 's-avonds laat naar een film geweest. Op de terug weg stopte hij met zijn Merce- des-terreinwagen om te tan ken, ergens op het platteland. Hij werd geholpen door een type dat recht uit 'The Dukes of Hazard' weggelopen leek te zijn. „Mooi karretje", bromde de pompbediende, die een slorige 120 kilo op de weegschaal bracht, en, wijzend op de tas sen met rackets die op de ach terbank lagen;„speel je wel eens tennis?". „Wel eens", antwoordde Lendl, niet ontbloot van enig gevoel voor understatement. „Goed?", gromde de pompbediende. „Het is mijn beroep", zei Lendl met enige tegenzin. „Hoe heet je dan?", bleef de man door zeuren, waarop Lendl grin nikte; „John McEnroe De man keek hem even met gefronste wenkbrauwen aan, en stak vervolgens zijn hand uit; „Aangenaam, dan ben ik Ivan Lendl, of hoe die commu nistische mafkees ook mag he ten..

de Stem | 1984 | | pagina 11