e' Kamer behoudt 1200 bedden van internaten Kolengraver was stiefkind I )e>re|Fd voor guer NIJPELS GEKOZEN IN EUROPARLEMENT Den Haag begint paardendagen metwerkbrunch9 EN a kader van deregulering Jitpakken of inpakken PAGINA) uden ■BINNENLAND Korting in bijstand niet meer dit jaar QE STEM COMMENTAAR Personeel ziekenfonds gaat staken Akzo-cao: 38-urige werkweek Kamer voor nieuwe kern centrales Kabinetsplan van de baan Felle kritiek op RSV van geestelijke vaderHengstmengel NS: rijdend personeel meer regionaal inzetten JZ V? Zuid-Korea zet grens voor Nederland verder open DE AANDACHT VAN DE PATRON Beraad over experimenten middenschool wordt er door auwelijks. Dat een omdat de 'ure dollar het aars maakt, at de centrale 'p op de beurs dat juist door krap geld de gestuwd. Na- naast het grote rt ook een van aar juist Rea- beleid gestimu- -ng als hij is nde inflatie. Amerikaanse de zwarte piet et de armen 'tten en wordt situatie van nden onhoud- mt een enorme aar niets meer otingstekort te ft wel aange- hij iets gaat an zal hij er n moeten zijn 'aar in het Wit- n. Amerikaanse men dat een -politiek: eco- s op korte ter- 'kertijd voor- nieuwe econo- 'e. De eerste te- al: nauwelijks "ringen, een uw, een enor- de handelsba- rsval op Wall bankcrisis, die nken al aan de fgrond hebben merikaanse po- dan ook van erikaans poli et Witte Huis: oulette. ren niet min- komen. - FOTO ANP van iemand an- et ambt van se- eraal met een Als Natta wordt hij een „tussen- afwachting van van een jongere voor het leider- iPCI. Lama (62), die het invloedrijke 'erbond van Ita- erknemers. Ook end met Berlin- ren ze het soms ver de te volgen s de enige kandi- in het charisma :uer zou kunnen r het feit dat hij binnen de partij aakt zijn kansen r op. Napolitano (59), le PCI-fractie in an Afgevaardig- apolitaans advo- vloeiend Engels it Napolitano de reformistische de PCI. ïeichlin (59), een t die zes jaar eur was van het „L'Unita". Hij sk actief als stu- strijd tegen het zijn naam is ooit samen genoemd de Engelse actri- Redgrave (47). Als stander van Ber- voorstander van s Reiclüin hoofd onomische sectie M- angheri (59), pro- filosofie die bur- van Bologna was i dat dit bolwerk iij in Noord-Italië was van rechtse terroristen. Een n is Zangheri ge- id van de Kamer iardigden. Berlin- e hem in het se- ran de partij, ■chioli (59), hoofd rtij sectie die zich jndige problemen Hij is lid van de man die werd ge ils anti-fascistisch n de Tweede We- gold als één van en loyaalste me- van Berlinguer. \iPI.IDAG 22 JUNI 1984 T28 PAGINA 3 WD: ontslag ambtenaren pelen versoe )mkoping Utrechtse politie heeft op- !euw drie ambtenaren van tiechtse woningdiensten ingehouden. De drie ver- ichten worden, evenals de j.jarige ambtenaar van het [uisvestingsbureau F.A. die lage tijd geleden is aange- ouden, verdacht van valsheid geschrifte en ambtelijke mkoping. F.A. heeft inmid- »ls bekend dat hij mensen te- betaling aan woningen eeft geholpen. iamenwerking ET kabinet moet op korte >rmijn in overleg treden met élgië en West-Duitsland om it verdragen te komen voor imenwerking van gemeenten an weerszijden van de grens iet deze twee landen. Dit prak de Kamer met algemene lemmen uit. De Kamer vindt itergemeentelijke samen- lerking over de grens van root belang. mienwonenden WGEHUWDEN die langer an vijf jaar samenwonen mrden voortaan gelijkgesteld iet gehuwden in het geval en van de partners overlijdt, lit staat in een voorstel van VdA en VVD, dat in de Twee- e Kamer is besproken bij de (ijziging van de Successiewet, let voorstel zal vrijwel zeker (orden aangenomen. man tveg 'HILIPS is van plan het per- oneelsbestand van de vesti ngen van Johan de Witt in lordrecht en Gorinchem te ug te brengen van in totaal tot ongeveer 620 per begin i. Een herstructurering van e activiteiten van dit onder- eel van Philips is nodig om- at er in de toekomst minder raag zal zijn naar de elektro- lotoren die Johan de Witt laakt. (nielbus IR zullen geen verdere expe- imenten worden gedaan met e knielbus voor gehandicap- tn. CDA en WD hebben zich r door minister Smit-Kroes Verkeer) laten'overtuigen dat uiteindelijke invoering van eze aangepaste bus veel te uur zou zijn. oorarrest IET voorarrest van de twee oofdverdachten in de ABP- iffaire, de ex-directeur beleg ingen Masson en zijn vriend n adviseur ir. J. van Z., is op- ïeuw met dertig dagen ver engd. Daartoe heeft de Maas- 'ichtse rechtbank in raadka- >er beslist. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet moet zorgen voor een soepeler ontslagregeling voor ambtenaren. Alleen op die manier kan de deregulering (beper king van overheidsvoorschriften) op een redelijk kor te termijn worden doorgevoerd. Dat zeiden VVD-fractielei- der Nijpels en zijn deregule ringsspecialist Jan te Veldhuis gisteren tijdens een persconfe rentie, waarop zij bepleitten de afschaffing en vereenvou diging van overheidsregels, waaraan nu landelijk druk wordt gewerkt, uit te breiden tot de lagere overheden. Hoeveel ambtenaren dat Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De korting op de bijstand ('voordeurdelers- regeling') die het kabinet op 1 juli had willen doorvoeren gaat in ieder geval dit jaar niet meer door. De Kamer weigerde gisteren in het mon deling overleg met staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) vóór het zomerreces de zaak af te ronden. De bewindsman moest toe staan dat de Kamer de afhan deling van deze maatregel op zijn vroegst pas eind augustus ter hand neemt. Doordat daar na de Raad van State er nog advies over moet geven én de gemeentelijke sociale diensten daarna zeker enkele maanden nodig hebben om ingespeeld te raken op de nieuwe norm zal invoering niet eerder dan be gin volgend jaar kunnen. De Kamer kwam gisteren dus niet aan een eindoordeel toe, maar toonde zich wel zeer kritisch over de maatregel. De Kamer liet De Graaf weten dat er zelfs een gerede kans is dat zijn plan het in zijn geheel niet haalt. Aan het begin van het over leg met de Kamer zei De Graaf dat invoering op 1 juli onmo gelijk was geworden. Hij hoopte evénwel op een invoe ring in septernher of oktober. Dat zou hem in staat hebben gesteld een bezuiniging op de bijstandskosten van zo'n 40 miljoen te realiseren. Het ver loop van het debat van giste ren slaat dus een gat ter groot te van dit bedrag. De Kamerfracties eisten stuk voor stuk dat De Graaf eind augustus niet alleen rea geert op de vele kritische kanttekeningen die werden geplaatst bij zijn maatregel, maar ook dat hij dan serieus ingaat op de bezwaren die een groot aantal maatschappelijke organisaties en adviescolleges (bv. Emancipatieraad) tegen de regeling uitten. TAANDE OP DE STRANDEN van Normandië heeft president 3nató Reagan van Amerika begin deze maand in hoogdravende 1 verheven woorden hoog opgegeven over de Atlantische jamhorigheid. Bij plechtstatige vergaderingen van de NAVO in ashington en op de Londense topconferentie deed hij de act Wetjes over om de westerse eenheid toch maar te onderstre- 'n. Deze week al weer wordt die eenheid op het eerste gezicht 'aar op de proef gesteld. Sam Nunn, de invloedrijkste demo- aat in de Amerikaanse Senmaatscommissie voor de strijdkrach- beeft bij de indiening van een wetsvoorstel gezegd, dat het »rde NVAO tijd is 'to shape up or ship up', tijd om uit te pak- •n of in te pakken. Het is het oude Amerikaanse gelamenteer '®r de krentenwegers in Europa, die niet te diep in hun beurs tasten voor de Atlantische defensie. Nunn, zoals vroeger - oekende senator Mike Mansfield, wil de Europeanen straffen sze niet snel wat meer aan defensie uitgeven: Honderdduizend Ji de 360.000 in Europa gestationeerde Amerikanen zouden na w moeten worden teruggetrokken. uat is de Defensieminister Caspar Weinberger en president "aid Reagan te gortig, omdat Europa naar hun zeggen Ameri- Mj eerste cfefensielinie tegen Rusland vormt en het meer zou «en troepen in de VS te houden en ze ingeval van een crisis °r Europa te sturen. Maar, zo onderschrijven zij Nunns story, Wiige Europese landen moeten wel meer bijdragen, Japan en ^eriand bijvoorbeeld, 'omdat zij ver onder hun billijk aandeel fjet vrij voor de hand liggend, dat zowel de uitspraken van n als van Weinberger en Reagan, in het licht van de komende ^"ikaanse verkiezingen moeten worden gezien. De zware de- s. e"u'tgaven liggen de Amerikanen erg zwaar op de maag en s auttig de kiezers te laten weten, dat de krenterige Europea- foor de laatste keer gewaarschuwd zijn. Waarvan acte. hun baan kost, zei het liberale tweetal gisteren niet te kun nen aangeven. „Dat hangt er in sterke mate vanaf in welke mate onze plannen worden doorgevoerd," aldus Te Veld huis. Privatisering Volgens Nijpels kan de in krimping van het ambtena- renbestand bij gemeenten en provincies grotendeels door natuurlijke afvloeiing tot stand komen. Desondanks zal een soepeler ontslagregeling (zoals in het bedrijfsleven) noodzakelijk zijn en zal een aantal 'hobbels' moeten wor den weggenomen door een be tere wachtgeldregeling. „Het zou toch te gek zij n als regulering en taken bij de overheid in stand worden ge houden alleen terwille van de werkgelegenheid bij de over heid of vanwege de rechtspo sitie van de ambtenaren," al dus de nieuwe fractienotitie van de VVD, waarin alle ge meenten en provincies worden opgeroepen eigen 'deregule ringscommissies' in te stellen. Volgens deze notitie moeten ambtenaren ook breder inzet baar worden gemaakt door aanstelling in algemene dienst in plaats van in een bepaalde functie. Volgens Te Veldhuis zijn de afgelopen jaren in de markt sector veel te veel banen ver loren gegaan en zijn bij de overheid te veel nieuwe banen gecreëerd. Door een aantal overheidstaken af te stoten naar het bedrijfsleven, kan die tendens worden omgebogen. De WD denkt in dit verband bijvoorbeeld aan de vuilnis ophaaldienst, die in een aantal gemeenten in Nederland nu al is geprivatiseerd. Door verdergaande privati sering en het wegnemen van obstakels voor het bedrijfsle ven zou volgens de liberalen de werkgelegenheid in de marktsector, deels ten koste van het ambtelijk apparaat, weer worden uitgebreid. (ADVERTENTIE) Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - WD-fractieleider Nijpels is met 102.500 voorkeurstemmen in het Europarlement gekozen. Dat bleek gisteren bij de openbare zit ting van de Kiesraad. Tijdens die zitting werd de officiële uitslag van de Eurover kiezingen bekend gemaakt. De WD-lei- der, als laatste geplaatst op de WD-lijst, toonde zich zeer verrast over zijn ver kiezing. Met het partijbestuur (maan dag) en in de fractie (dinsdag) zal hij be spreken of hij zijn Euro-zetel aanvaardt. Hij heeft daarvan gisteren niet meteen afgezien. Een dubbel mandaat (lid van het Europarlement én van de Tweede Ka mer) is formeel nog steeds mogelijk. Na de eerste rechtstreekse Euroverkiezin gen in 1979 hebben de partijen echter de afspraak gemaakt dat leden van het Europarlement niet tevens een zetel in het nationale parlement bezetten. De af gelopen tijd wordt evenwel weer van verschillende zijden herinvoering van het dubbelmandaat bepleit om de band tussen Euro- en nationale parlementa riërs te verstevigen. UTRECHT (ANP) - De 41 werknemers van het zieken fonds Sliedrecht hebben vrij wel unaniem besloten van daag in staking te gaan we gens een conflict met de direc tie van het fonds over arbeids tijdverkorting. De staking is georganiseerd door de Dien stenbonden van FNV en CNV. Volgens de ziekenfonds-cao moeten er dit jaar twaalf roos- tervrije dagen worden inge voerd bij een werkweek van 40 uur. Omgerekend komt dat neer op een 38-urige werk week. De werknemers van het Sliedrechtse fonds hebben net als hun collega's elders daar voor zes procent prijscompen satie en vakantiegeld ingele verd. Maar de directie wil maar vijf extra vrije dagen toekennen omdat in Sliedrecht al jaar en dag niet meer dan 38 en driekwart uur per week wordt gewerkt. ARNHEM (ANP) - De directie van Akzo Nederland en de vakbonden hebben overeen stemming bereikt over de in vulling van de in de cao vast gelegde arbeidstijdverkorting voor de ongeveer 23.000 werk nemers per 1 juli van dit jaar. De werkweek wordt terug gebracht van 40 naar gemid deld 38 uur per week, waarbij de huidige bedrijfstijd behou den blijft. Door de arbeidstijd verkorting blijven vijfhon derd arbeidsplaatsen behou den en komen er 400 nieuwe arbeidsplaatsen bij. Den Haag is aan de jaarlijkse paardenda gen toe. Voor hotel Des Indes begonnen gisteren de dagen rond het paard met een 'brunch', be staande uit paprika, wortels, suikerklontjes. Paarden van de Spaanse bereden brigade waren gekozen om het lekkers van de zilveren schalen, voorgehouden door obers met witte hand schoenen, te happen. - FOTO ANP Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - In de Tweede Kamer heeft zich nu al een meerderheid afgetekend voor uitbreiding van het aantal kerncentrales in Nederland. Behalve de WD, die al ja ren uitbreiding van de nu cleaire elektriciteitsopwek king bepleit, heeft nu ook de fractiecommissie Energie van het CDA zich op voorstel van het Kamerlid Lansink vere nigd met de bouw van nieuwe kerncentrales tot een vermo gen van 2 a 3.000 MegaWatt, dat is ruim zesmaal het ver mogen van de bestaande kern centrales in Borssele en Dode- waard. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) is van plan pas dit najaar de Kamer instemming te vragen met de bouw van nieuwe centrales, die in de jaren negentig moe ten bijdragen aan nieuw ver mogen tot een totaal van 8.000 MegaWatt. Van Aardenne wil overigens iets verder gaan dan het CDA: hij denkt aan 4.000 MegaWatt uit kerncentrales. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De kabinetsplannen voor vermindering van het aantal bedden in jeugdinternaten zijn van de baan. Dit jaar wordt geen enkele tehuis gesloten. Slechts het aantal bedden dat op dit moment niet wordt bezet (502) zal van de lijst worden geschrapt. Pas per 1 janauari 1985 een fel interruptiedebat door wordt een opnamestop inge- Cornelissen, bijgestaan door voerd. Voorafgaand aan die datum zal het kabinet op nieuw overleggen met de be sturen van de provincies en met de betrokken instellingen. Aan de hand van dit her nieuwde overleg zal een nieuw plan opgemaakt worden. De enige voorwaarde die overeind blijft staan is dat tenminste ƒ94,- miljoen moet worden bezuinigd en dat geld vrij moet komen voor andere opvang van kinderen buiten de internaten om. Al met al betekent dit dat de eis van vermindering van in totaal 1200 bedden onder tafel is ver dwenen. Op voorspraak van provincies en de instellingen kan ook op andere wijze wor den bezuinigd, dan alleen door vermindering van het aantal bedden. Staatssecretaris Korte-van Hemel (Justitie) is gisteren schoorvoetend met deze toe zegging over de brug geko men. Eerder op de dag had zij de Kamer laten weten de mo tie van het CDA-kamerlid Cornelissen te volgen. Pas na Worrell (PvdA), beloofde ze vooral geen andere voorwaar den te stellen dan alleen het bezuinigingsbedrag. De meer derheid van de Kamer heeft met deze bezuiniging zelf geen moeite, alleen de manier waarop het kabinet in de jeugdhulpverlening wilde snoeien veroorzaakte verzet. DEN HAAG - Een toevallige ontmoeting in een vliegtuig heeft RSV in 1976 op het spoor gezet van de kolengraver die in later jaren de loodzware reddingboei werd van het con cern. De ex-Shell-werknemer M. Hengstmengel (57) vertelde de RSV-enquêtecommissie giste ren dat hij vanaf 1974 al met de Amerikaanse ontwerper van de machine proeven deed met een prototype toen hij er, vliegend boven de oceaan, een RDM-directeur over aan sprak. Die toonde warme be langstelling. RSV zocht naar 'droge' activiteiten en zag er wel brood in. Begin 1977 werd de machine naar RDM verscheept. Hengstmengel dacht er daar voor een half miljoen aan te vertimmeren en er vervolgens in de Limburgse mergelgroe ven wat proeven mee te doen. Pas daarna zou het apparaat in de Verenigde Staten moeten worden ingezet. Het duurde echter tot augustus 1979 voordat de eer ste machine in de VS aan kwam en daar zat dan nog wel 60% van het materiaal van het allereerste prototype aan. Zijn machine, klaagde Hengstmen gel gisteren, werd bij RSV als een stiefkind behandeld. „Ik viel met mijn kolengraver bij RSV ergens tussen twee bu reaus in" en „Ik werd geschift van al die vertraging". De RSV-versie van de ko lengraver werd hem ook veel te duur. „Ik had een Volkswa gen in gedachten en ze maak ten er een Rolls Royce van". Hij zag een markt voor machi nes tot een miljoen dollar per stuk, niet voor apparaten die drie maal zo veel kostten. Hengstmengel bracht be halve het concept voor de ma chine ook de Amerikaan bin nen die de marketing moest gaan doen: James D. Stacy. Hij had hem grondig doorge licht voordat hij er in juni 1978 zaken mee ging doen. Hij was weliswaar al eens failliet ge gaan „maar in Amerika word je dan pas een goede zaken man". Een jaar later bedacht hij zich. Terwijl RSV zijn eigen onderzoeker (Vermeer) op pad stuurde na geruchten over een nieuw faillissement van Stacy, ging Hengstmengel zelf inlich tingen verzamelen. Hij trof een 'lugubere' sfeer aan. Stacy deed voor hem de deur open met een revolver in de hand. Voordat hij in de auto stapte, werd eerst nagekeken of er soms bommen onder zaten. Hengstmengel had al een andere partner gevonden maar legde zich neer bij het besluit van RSV om voorzich tig met Stacy verder te gaan. Dat hijzelf de hand had in het advies in die richting, zoals Vermeer deze week getuigde, sprak Hengstmengel pertinent tegen. Begin 1982, toen er inmid dels heel wat wantrouwen te gen Stacy was gerezen, liet Hengstmengel opnieuw een onderzoek doen. Hij kwam met een juridisch rapport, dat volgens hem volop bewijzen bevatte van de malversaties van Stacy, genoeg om afscheid van hem te kunnen nemen. Hij liet het de RSV-top lezen, maar die hechtte meer waarde aan het voorzichtige commen taar van zijn Amerikaanse advocatenkantoor. Er was conflictstof te over, maar te weinig juridisch houvast, con cludeerde RSV. „De grootste teleurstelling in mijn leven", aldus Hengstmengel. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen zijn van plan om met ingang van de zo merdienst 1986 rijdend perso neel meer regionaal te gaan inzetten. Op die manier zouden sto ringen in de treindienst, zoals die zich bijvoorbeeld tijdens de strenge winter van 1978- 1979 hebben voorgedaan, ge makkelijker in de hand ge houden kunnen worden. Uitvoering van het plan zal, landelijk gezien, niet leiden tot een inkrimping van het aantal machinisten en conducteurs. De Ondernemingsraad van NS zal zich op z'n vroegst eind augustus uitspreken over de door de directie voorgestelde maatregelen. Een woordvoerder van de Vervoersbond FNV zei dat er onder het NS-personeel grote onrust heerst over de voorstel len van de NS-directie, vooral ook omdat er een fasegewijze invoering dreigt, te beginnen met de rayons waarin het minste verzet valt te vrezen. Mijn naam is Hengstmengel, zei de man tegen de jury van de RSV-quiz. En de jury moet nu uitmaken wie de ware Hengstmengel is. De naam stemt tot diep na denken. Hengstmengel. Is Hengst de voornaam en Men gel te achternaam? Zou het niet eigenlijk Hengstmengsel moeten zijn? Mijn naam is Hengstmengel en ik ben de uitvinder van de ko lengraver. Mijn naam is Hengstgraver en ik ben de uit vinder van de kolenmenger. RSV is in ieder geval in het buitenland beroofd, net als West-Duitsland trouwens. De Fussbal Mannschaft werd in Frankrijk bestolen door Span jaarden. Wat was dat sneu voor die Duitsers, hahahaha Vakantiegangers moeten goed weten dat het in het buiten land heel erg gevaarlijk is. Professionele dieven liggen op de loer in bos en duin. De ANWB waarschuwt de men sen uitdrukkelijk. Je kunt beter geen geld meene men en de hele dag in zwem broek lopen. Het schijnt verder zo te zijn dat er in poolstreken minder van toeristen wordt gestolen dan in warme landen. Denk dus goed na voor u ver trekt. Ons eigen land heeft toch ook mooie plekjes waar u bestolen kunt worden? MERIJN DEN HAAG (ANP) - Zuid- Korea zal export voor Neder land gemakkelijker maken door de tarieven voor een fors aantal produkten te verlagen. Dit heeft de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Lee Won Kyung, ge zegd tijdens een bezoek aan zijn Nederlandse ambtgenoot Van den Broek. De expbrt van Nederland naar Korea vertoont de laatste jaren een stijgende lijn. In 1979 exporteerde ons land voor 74 miljoen gulden naar Zuid-Ko rea terwijl en verleden jaar voor 377 miljoen gulden. In '79 importeerde Nederland voor 535 miljoen gulden uit Zuid- Korea. In '83 was dit 1276 mil joen. DAF-F-16's DAF Special Products in Eindhoven heeft een contract afgesloten met het Ameri kaanse ministerie van Defen sie voor reparatie en revisie van landingsgestellen van de ruim 500 in Europa gestatio neerde Amerikaanse F-16 straaljagers. (ADVERTENTIE) Een restaurant is zo goed als z'n patron. Zo goed als hij z'n keuken inspireert. En zo goed als z'n gast heerschap tegenover elke bezoeker. In de restaurants van Relais du Centre herkent u in alles die persoonlijke betrokkenheid van de patron. En hopelijk weet u dat te waarderen. Persoonlijk gastheerschap aan elke tafel Dongen La bonne Chere fel. 01623-127 72 's-Hertogenbosch ,,'t hsverslant" Tel. 073 -134281 Oirschot Restaurant De Zwaan Tel. 04997 -1312 Philippine Auberge.des Moules Tel. 01159 - 265 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Deet- man (Onderwijs) is gisteren - zoals verwacht - geconfron teerd met een meerderheid in de Kamer die in het komend schooljaar vijftien tot twintig experimenten wil met de mid denschool. Deetman zei gisteren eerst in het kabinet te willen over leggen alvorens hij begin vol gende week een beslissing neemt over deze wens van de Kamer. Met alleen de stemmen van WD, SGP, GPV en RPF te gen, nam de Kamer gisteren de motie Hermes (CDA) aan, waarin bij de minister wordt aangedrongen al het komend schooljaar mogelijkheden .te bieden voor proeven met het 'voorgezet basisonderwijs' (vebao), zoals de middenschool inmiddels heet. Hermes stelt in zijn motie voor om de expé rimenten op 1 september of <jp 1 j anuari te laten beginnen.

de Stem | 1984 | | pagina 3