Reagan speelt 'Amerikaans Roulette' \rDj even..' „„.T UITBLAZEN Zes kandidaten voor opvolging Berlinguer EUROPA IN GOEDE HANDEN Skeletten- voor export PRESIDENT NEEMT ENORME GOK DOOR RENTE HOOG TE LATEN \n kader van deret Jitpakken of inpak WIMKOCK VRIJDAG 22 JUN11984 ACHTERGROND .PAGINA} Zuigkracht Consumptie Rakettenbesluit klinkt duchtig na UIT DE WEEKBLADEN Onafhankelijke koers zal worden vastgehouden Respect „Tussenpaus" Kort bijsü niet dit ja OESTEMCOMMEl Je kunt maar ergens groot in zijn. Neder landers zijn grote dij kenbouwers, bloemenkwe- kers en boterbergbeklim- mers. Amerika is 's-we- relds grootste exporteur van voedsel. Rusland is kampioen op het gebied van de wapenexport. In Frank rijk hebben ze de beste wijn en in België krijg je de mooiste biefstukken geserveerd. Dan heb je, wat verder weg, Kenia als 's-werelds grootste expor teur van ivoor. Eskimo's zijn de enige mensen die op ijsberen mogen schieten en nergens ma ken ze zulke lekkere Yorkshire Puddings als in Engeland. En dan India. India is 's-we relds grootste exporteur van..menselijke skeletten. Vorig jaar werden alleen door de handelaren van Calcutta meer dan 30.000 geraamten, schedels en afzonderlijke been deren uitgevoerd, vertelde Mo hammed Saeed aan het persbu reau Reuter. Saeed is een veer tiger uit Calcutta die er gesoig neerd en welvarend uitziet. Htj is de baas van een zaak die Fas- hiono heet, wat doet denken aan fashion of mode. De naam is dan ook bewust aangebrach te camouflage want de zaak ligt inderdaad midden in de wijk waar de confectie-industrie en de modewinkels zitten. De toegang tot de winkel wordt bijna versperd door sta pels textiel. Ook binnen is er niets te zien van de handel van deze 'importeur/exporteur'. Gewoon schappen met dozen, kantoorboeken, mappen etc. Saeed wil niet horen dat hij zijn handel verbergt. Het gaat om discretie. Geraamten stal je niet uit in een etalage. Hij verdedigt zijn vak met verve. „Ik weet dat er kwaad gesproken wordt over ons. Ze zeggen dat wij de lijken stelen, maar ik kan u verzeke ren dat wij niets doen wat vol gens de wetten van ons land niet door de beugel kan. Bo vendien helpen we de regering aan aardig wat deviezen." Hindoe's De vraag is nu: hoe kom je langs wettige weg aan geraam ten? Volgens Saeed worden ze geleverd door arme hindoe's. „Hindoe's", zo verduidelijkt Saeed, „geloven in wederge boorte in een andere gedaante en in de eeuwigheid van de ziel. Het lichaam is in die visie niet meer dan een omhulsel van de ziel tijdens een van de vele le vens. Niet belangrijk meer als de ziel vertrokken is." De handelaars in Calcutta betalen 60 tot 180 gulden per skelet. Dat hangt af van de staat waarin het verkeert. Ge raamten van oudere mensen zijn vrijwel waardeloos want die worden te broos geacht. Volgens Saeed groeit de we reldvraag naar skeletten nog steeds. Medici, biologen en uni versiteiten in Amerika, Europa en Japan zijn de klanten. In Calcutta zijn zes skeletten-ex porteurs en die verdienen daar, aan Saeed met zijn op maat ge maakte zijden costuum te zien, een goed belegde boterham aan. De zes exporteren jaarlijks voor zo'n zes miljoen gulden. Nu zijn er ook hindoe's die wel zoveel respect voor de ziel hebben dat ze erop staan dat het opgebruikte omhulsel wordt verbrand. Zij hebben een afkeer van het 'gebruik' van niet verbrande stoffelijke res ten. Toen in 1977 de Jamata- partij, waarin deze strengere ee geloofsopvatting domineert, aan de regering kwam werd de handel in skeletten prompt ver- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljp boden. „Het aanzien van India is meer waard dan dan het ver dienen van enkele miljoenen aan deviezen per jaar", zei toen de nieuwe minister van Handel en Nijverheid. De skeletten- handel kreeg een klap, maar overleefde en bloeide sindsdien weer op, want toen de handel verboden werd bedroeg de waarde van de export van Cal cutta 4,2 miljoen. Vorig jaar was het, zoals we al zagen, 6 miljoen. Controle De handel staat overigens wel onder overheidscontrole. Volgens de gemeente-ambte naar die daarmee is belast wordt er bij het verlenen van exportvergunningen echter niet naar de herkomst van de ge raamten gevraagd, daar staat tegenover dat de handelaren te genover de politie te allen tijde moeten kunnen bewijzen dat zij de stoffelijke overschotten langs rechtmatige weg en met toestemming van de familiele den van de gestorvene in hun bezit hebben gekregen. Dat wetenschappers en stu denten skeletten nodig hebben bij hun studies lijkt voor de hand te liggen, maar volgt men de weg terug die dit lesmate riaal is gegaan, dan krijgt de skelettenhandel toch wel iets macabers, om maar te zwijgen van de handelaar zelf. Moham med Saeed uit Calcutta echter ziet er geen been in. Fabriek Het is overigens lang niet altijd nodig dat wetenschappers of studenten met échte skelet ten werken. Meestal kan wor den volstaan met namaak-ske- letten. Een van de grootste fa brieken van anatomische leer middelen staat in het dorp Lauf in het Zwarte Woud, de streek van de beroemde Schwarzwal- der koekoeksklokken. Daar is ook de hieronder afgedrukte fo to gemaakt. De kunststof-ske letten die er aan de lopende band worden gemaakt om over de hele wereld te worden ver kocht, lijken zo bedrieglijk echt dat het al verschillende keren is voorgevallen dat controlerende douaniers de politie erbij haal den. FOTO ARCHIEF DE STEM Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie® 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 l wpi.IDAG 22 JUNI 1984 mbte Door Pieter-Jan Dekkers DE Britse premier That cher is er indertijd mee begonnen: economische herstel zou alleen maar bereikt kunnen worden door een straf bezuini gingsbeleid. Met minder overheidsuitgaven, lage re belastingen en verla ging van de sociale uit keringen dwong ze de Britten de broekriem aan te halen. Een econo misch 'herstel'-beleid met miljoenen werklo zen als keerzijde van die medaille. Maar, blijkt nu, wel succesvol. Dat dwong ook andere westerse industrielanden een nieuwe koers uit te zetten. In eigen land zette minister Ru- ding (Financiën) zonder par don het mes in de overheids uitgaven en de sociale uitke ringen, al zal dat door velen meer ervaren zijn als het hakken met een botte bijl. De harnekkigheid waarmee het kabinet de bezuinigingsdrift botviert doet menigeen ver zuchten, dat het terugdrin gen van het begrotingstekort niet meer een middel is om de economische recessie terug te dringen, maar een doel op zich is geworden. Maar, het moet gezegd worden, ook dat harde beleid kan met enige slagen om de arm succesvol worden ge noemd, al is het nog veel te vroeg om er een definitief oordeel over te vellen. Maar de groei van de werkloosheid is wat teruggedrongen en de export stijgt explosief. Bo vendien maken veel bedrij ven weer forse winsten, win sten die nodig zij n om te kim nen investeren. Of ze dat doen is een tweede. In Frankrijk moest de so cialistische president Mitter rand tot schade en schande erkennen dat zijn dure ver kiezingsbeloftes ook nog be taald moesten worden. Het gevolg: een dermate groot te kort op de begroting dat het Franse staatshoofd al na een jaar gedwongen werd het roer radicaal om te gooien. En dus ondervinden ook de Fransen de bezuinigingen aan den lijve. Veel onderontwikkelde én 'geïndustrialiseerde' landen in de Derde Wereld slikken hetzelfde recept. Hier echter niet uitgereikt door de rege ringen van die landen maar voorgeschreven door het In ternationale Monetaire Fonds, een door voorname lijk de rijke landen gevormd fonds, waaruit arme landen een financieel handje wordt geholpen. Het enige land dat de bo men tot in de hemel laat groeien is Amerika. Het rijkste land ter wereld kent dit jaar een begrotingstekort van 180 miljard dollar (ruim 550 miljard gulden). Dat enorme tekort is de oorzaak van veel ellende (Latijns- Amerika, Afrika) maar tege lijkertijd van een stijgende welvaart (West-Europa, Ja pan). Eerst de ellende. Veel ont wikkelingslanden hebben zich diep in de schulden ge stoken in een tijd dat de rente nog laag was, de dollar goed koop, hun grondstoffen duur (olie!) en de wereldhandel in opmars. Zo zit Brazilië nu met een schuld van 95 mil jard dollar (285 miljard gul den) en Mexico staat voor 90 Reagan en Thatcher. miljard dollar (270 miljard gulden) bij Amerikaanse en Westeuropese banken in het krijt. Argentinië moet nog ruim 135 miljard gulden te rugbetalen en het olierijke Venezuela heeft nog ruim 105 miljard gulden bij diverse westerse banken op de lat staan. Door de stijgende rente in de VS (veroorzaakt door dat grote tekort) komen al die landen in enorme betalings moeilijkheden. Aan de ene kant moeten met Ameri kaanse en Westeuropese banken nieuwe leningen worden afgesloten om de rente op oude leningen op tijd te kunnen voldoen, aan de andere kant kan slechts financicële steun van het IMF worden verkregen, als een nationaal versoberings programma wordt ingevoerd. Meer werklozen, meer ar men, meer honger dus. Een veelgehoorde klacht in Latijns-Amerika ligt beslo ten in de vraag waarom de mensen daar moeten krom liggen om het Amerikaanse financieringstekort te finan cieren. We zijn dan meteen aange land in West-Europa, waar dezelfde klacht wordt ge hoord maar om geheel ande re reden. De hoge Ameri kaanse rente zuigt miljarden Westeuropees kapitaal naar de VS, kapitaal dat juist no dig is om het bedrijfsleven fi nanciële ruimte te verschaf fen voor nieuwe investerin gen. In feite betaalt ook West-Europa mee aan het dekken van het Amerikaanse financieringstekort. Op elke economische top wordt dat de Amerikaanse president Ronald Reagan fijntjes onder de neus gewre ven, tot nu toe zonder enig succes. Wel deed Reagan op de laatste top in Londen een naar eigen zeggen een 'grote concessie' door de hoge rente te vermelden in de slot verklaring, zonder overigens aan te geven dat Amerika de oorzaak daarvan is, laat staan dat er maatregelen in werden aangekondigd om die rentestand terug te dringen. Het enorme tekort heeft voor West-Euroopa echter ook positieve kanten en dan zijn we bij die welvaart aan geland. De hoge rente zorgt voor een dollar, waarvoor veel meer betaald moet wor den dan die werkelijk waard is. Amerikaanse producten zijn daardoor erg duur. Ame rikaanse bedrijven merken dat door het inzakken van de export en de toenemende concurrentie vanuit West- Europa. Dit jaar zal het te kort op de Amerikaanse han delsbalans (het verschil tus sen in- en uitvoer) 120 mil jard gulden bedragen. President Reagan - al ruim drie jaar Oostindisch doof voor de Westeuropese klach ten over die hoge rente - peinst er niet over voor de komende presidentsverkie zingen in te grijpen. Hij wijst op de enorme groeicijfers van de Amerikaanse economie, waarbij de opleving in West- Europa inderdaad weinig voorstelt. Wat Reagan er niet bij vertelt is dat het grootste deel van die groei bestaat uit een hogere consumptie. Geïnvesteerd wordt er door de bedrijven nauwelijks. Dat komt niet alleen omdat de hoge rente en dure dollar het kapitaal schaars maakt, maar ook omdat de centrale banken de knip op de beurs houden. Reagan zegt dat juist door dat beleid van krap geld de rente wordt opgestuwd. Na tuurlijk is dat naast het grote begrotingstekort ook een van de oorzaken, maar juist Rea gan heeft dat beleid gestimu leerd, doodsbang als hij ij voor een groeiende inflatie. Zo spelen de Amerikaanse politici elkaar de zwarte piet toe, blijven met de armen over elkaar zitten en wordt de financiële situatie van veel arme landen onhoud baar. Reagan neemt een enorme gok door dit jaar niets meer aan dat begrotingstekort doen. Hij heeft wel aange kondigd dat hij iets gaat doen, maar dan zal hij er eerst zeker van moeten zijn nog eens vier jaar in het Wit te Huis te zitten. De meeste Amerikaanse economen noemen dat een korte-termijn-politiek: eco nomisch succes op korte ter mijn. Tegelijkertijd voor spellen ze een nieuwe econo mische recessie. De eerste te kenen zijn er al: nauwelijks bedrijfsinvesteringen, een inzakkende bouw, een enor me tekort op de handelsba lans, de koersval op Wall Street en de bankcrisis, dis twee grote banken al aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Sommige Amerikaanse po litici spreken dan ook van een nieuw Amerikaans poli tiek spel in het Witte Huis: Amerikaans Roulette. ersoe Door Jan Bouwmans IN vrijwel alle opinie weekbladen van deze week galmt het Kamer debat over de kruisra ketten nog duchtig na. Vrij Nederland ruimt zijn voorpagina in voor Mient-Jan Faber van het IKV, De Tijd richt het volle licht op Lub bers „die het 'em maar weer gelapt heeft" en voormalig CDA-fractie- voorzitter Aantjes stelt in Hervormd Nederland vast dat niet alleen tot plaatsing is besloten, maar dat het CDA nu toch moet weten dat eenheid nooit wordt be reikt door mensen uit zijn gelederen te stoten, omdat anderen hun plaats altijd zullen inne men. „Is hij een tacticus of een jezuïet?", vraagt VN zich over Mient Jan af. Met je zuïet bedoelt het blad dan draaikont. Fabers weer woord: „Ik kan toch niet al leen maar nee roepen." Een blind en dom nee leidt tot niets, is zijn stelling. In het artikel is duidelijk te proe ven dat tussen IKV en de PvdA strijd is om het aureool van leiderschap van de vre desbeweging. In VN verder een groot in terview met ex-premier De Quay over vooral de kwestie Nieuw Guinea. De Quay zegt daarin over Luns, destijds zijn minister van Buiten landse Zaken: „Luns kan niet goed luisteren, want hij kan zich niet verplaatsen in de gedachtengang van een an der." Dit is diplomtieke taal voor wat gewone stervelin gen stronteigenwijs noemen. Verder een verhaal over de vriendschapsrelatie tussen wijlen John Lennon en Paul McCartney en een gesprek met Karin Adelmund van de Vrouwenbond FNV die zegt: „Er zijn wel kameraden in de FNV, maar je moet ze wel halsbandjes aandoen." Elseviers Magazine be steedt zijn omslagartikel aan Klaus Barbie, de „slachter van Lyon". Vooral de handel en wandel van Barbie in Ne derland heeft de basis gelegd voor zijn carrière in het nazi systeem, zegt de Engelse schrijfster Evelyn Le Chêne. Ook in EM een korte nabe schouwing op het raketten- besluit en een reportage over het vernieuwde oorlogsmu seum in het Brabantse Over- loon. Rex Brico geeft een zeer aardig beeld over het touw trekken dat is voorafgegaan aan het bezoek van de paus aan de Wereldraad van Ker ken in Genève. De Tijd meldt uitvoerig dat het CDA het rakettenbe sluit geheel ophangt aan 'on ze Ruud'. Rond hem wordt momenteel de hele toekomst van het CDA opgebouwd met als sleutelbegrippen 'eenheid en helderheid'. Het Kamerlid Marten Beinema uit Middel burg blijkt een sleutelrol ge speeld te hebben dat uitein delijk zeven CD A-leden te- '^p^hervormdk^l- genstemden. In De Tijd ver der een uitvoerig artikel over Ernesto Cardenal, de pries- ter-dichter-minister van Ni caragua: „Ik ben marxist ge worden door het lezen van het evangelie van Jezus Christus". En Dé Stoop is weer opgedoken in het prof voetbal: voorzitter van FC Den Haag. De Haagse Post behandelt het betwiste leiderschap van Maarten Engwirda in D'66. Hij vindt de terugval van de partij niet te wijten aan het leiderschap. Typisch D'66 noemt hij dat bij die partij de pieken en dalen altijd groter zijn dan bij andere partijen en ook altijd langer duren. Elseviers Weekblad zet de „chef-kok" van het Philips- concern in de schijnwerpers: dr. Pannenborg. Hij is vice- president maar vooral oud directeur van het befaamde Philips Natuurkundig Labo ratorium, waar de uitvindin gen worden gedaan. Pannen borg gaat na 30 jaar Philips met pensioen. In EW ook een lijvig verhaal over remigra tie „Als je terugkeert in Ma rokko, moet je je maar zien te redden." Van onze redactie buitenland Het is zeker dat de op volger van de op Tweede Pinksterdag overleden Enrico Berlinguer als secretaris-generaal van de Italiaanse communis tische partij (PCI) zal vasthouden aan een on afhankelijke koers te genover de Sovjet-Unie. De nieuwe leider van de grootste communistische partij in het westen wordt misschien begin volgende week gekozen. Op maandag vergadert het uit acht personen bestaande secretariaat van de PCI. Dit stelt een kandidatenlijst op. Vervolgens wordt deze voor gelegd aan het Centraal Co mité en de centrale controle commissie, die over de kan didaten mogen stemmen. De nieuwe partijleider treedt op een historisch mo ment in functie: afgelopen zondag versloegen de com munisten de christen-demo craten nipt bij de verkiezin gen voor het Europese Parle ment. De PCI behaalde 33,3 procent van de stemmen te gen de Democrazia Cristiana 30 procent. Het was voor het eerst in de Italiaanse ge schiedenis dat de communis ten de meeste stemmen haal den. Waarnemers in Rome brachten het opzienbarende resultaat van de communis ten - die bij de parlements verkiezingen van 1983 nog 3 procent achter de christen democraten waren geëindigd - in direct verband met het BIJ de begrafenis van de Berlinguer waren niet min der dan 1,5 miljoen mensen op de been gekomen. - foto anp (ADVERTENTIE) WIE CDA STEMDE, KOOS GOED Het CDA geniet onverminderd een brede steun in ons land. Deze steun bleek opnieuw bij de Europese Verkiezingen. Acht zetels in het Europese Parlement. En bovendien winst vergeleken met de vorige kamerverkiezingen. Allen die dat mogelijk maakten: dank voor het vertrouwen. Het CDA staat voor een solide en sociaal beleid. Door CDA-lid te worden, steunt u deze koers. Vul de bon in voor meer in formatie en stuur deze in 'n open envelop (zonder postzegel) naar CDA, antwoordnr. 1700,2500 XK Den Haag. naam: I adres: postcode: woonplaats: overlijden van Berlinguer. Anders dan zijn voorgan gers - Pamiro Togliatti en Luigi Longo - overleed Ber linguer zonder een opvolger te hebben aangewezen. Par tij functionarissen meldden na de plotselinge dood van Berlingeur dat hij van plan was, waarschijnlijk op het eerstvolgende partijcongres in 1987, door te schuiven naar de vacante post van partij voorzitter, waarna een jon gere collega belast zou kun nen worden met het secreta riaat-generaal. Maar op 7 juni kreeg de 62- jarige Berlinguer, halverwe ge een toespraak als onder deel van de Europese cam pagne, in Padua een beroerte. Hij raakte in coma en over leed vier dagen later, zonder bij bewustzijn te zijn ge weest. Onder Berlinguer, een aristocraat van Sardinië die respect genoot onder aan hangers van alle Italiaanse partijen, verliet de PCI, die 1,7 miljoen leden telt, de op Moskou georiënteerde lijn. Hij formuleerde een eigen tijdse variant van het com munisme, die algemeen be kend werd als Eurocommu- nisme. Zo oefende Berlinguer kri tiek op de invasie door de Sovjet-Unie van Afghanis tan en op de kneveling van het onafhankelijke vakver bond Solidariteit in Polen. Al was hij tegen de installatie van Amerikaanse kruisra ketten op Sicilië, Berlinguer betoonde zich voorstander van het Italiaanse lidmaat schap van de NAVO. De zes mannen die als se rieuze kandidaten gelden voor de opvolging van Ber linguer zijn: Allessandro Natta (66). Hij was de naaste medewerker van Berlinguer. Hij werd tij dens de Tweede Wereldoor log door de Duitsers gevan gen genomen. Hij is hoofd van de centrale controlecom missie van de PCI en kan de kandidatuur van iemand an ders voor het ambt van se cretaris-generaal met een veto treffen. Als Natta wordt gekozen, zal hij een „tussen paus" zijn in afwachting van het werven van een jongere partijgenoot voor het leider schap van de PCI. Luciano Lama (62), die hoofd is van het invloedrijke Algemeen Verbond van Ita liaanse Werknemers. Ook nauw bevriend met Berlin guer, al waren ze het soms niet eens over de te volgen tactiek. Hij is de enige kandi daat die aan het charisma van Berlinguer zou kunnen reiken, maar het feit dat hij geen functie binnen de partij bekleedt, maakt zijn kansen er niet groter op. Giorgio Napolitano leider van de PCI-fractie in de Kamer van Afgevaardig den. Als Napolitaans advo caat die vloeiend Engels spreekt, leidt Napolitano de gematigde reformistische vleugel van de PCI. Alfredo Reichlin (59), een ex-journalist die zes jaar hoofdredacteur was van het PCI-orgaan „L'Unita". Hij werd politiek actief als stu dent in de strijd tegen het fascisme en zijn naam is ooit kortstondig samen genoemd met die van de Engelse actri ce Vanessa Redgrave (47). Als trouw medestander van Ber linguer en voorstander van dé dialoog is Reichlin hoofd van de economische sectie van de partij. Renato Zangheri (59), pro fessor in de filosofie die bur gemeester van Bologna was in de jaren dat dit bolwerk van de partij in Noord-Italië het doelwit was van rechtse én linkse terroristen. Een jaar geleden is Zangheri ge kozen tot lid van de Kamer van Afgevaardigden. Berlin guer haalde hem in het se cretariaat van de partij Ugo Pecchioli (59), hoofd van de partij sectie die zich met staatkundige problemen bezighoudt. Hij is lid van de Senaat. De man die werd ge decoreerd als anti-fascistisch partizaan in de Tweede We reldoorlog, gold als één van de nauv ste en loyaalste me dewerkers van Berlinguer. mkoping iE Utrechtse politie heeft op- ieuw drie ambtenaren van trechtse woningdiensten angehouden. De drie ver achten worden, evenals de j-jarige ambtenaar van het [uisvestingsbureau F.A. die nige tijd geleden is aange- ouden, verdacht van valsheid geschrifte en ambtelijke mkoping. F.A. heeft inmid- els bekend dat hij mensen te en betaling aan woningen leeft geholpen. hmenwerking [ET kabinet moet op korte rmijn in overleg treden met ielgië en West-Duitsland om it verdragen te komen voor amenwerking van gemeenten an weerszijden van de grens iet deze twee landen. Dit prak de Kamer met algemene temmen uit. De Kamer vindt itergemeentelijke samen werking over de grens van ';root belang. yimenwonenden JNGEHUWDEN die langer lan vijf jaar samenwonen worden voortaan gelijkgesteld net gehuwden in het geval en van de partners overlijdt. )it staat in een voorstel van >vdA en WD, dat in de Twee- Ie Kamer is besproken bij de wijziging van de Successiewet, let voorstel zal vrijwel zeker worden aangenomen. 160 man weg 'HILIPS is van plan het per- oneelsbestand van de vesti- ingen van Johan de Witt in Dordrecht en Gorinchem te ug te brengen van in totaal 180 tot ongeveer 620 per begin Een herstructurering van e activiteiten van dit onder- eel van Philips is nodig om- at er in de toekomst minder raag zal zijn naar de elektro- lotoren die Johan de Witt laakt. inielbus IR zullen geen verdere expe- imenten worden gedaan met ie knielbus voor gehandicap- en. CDA en WD hebben zich door minister Smit-Kroes Verkeer) laten'overtuigen dat le uiteindelijke invoering van leze aangepaste bus veel te luur zou zijn. oorarrest IET voorarrest van de twee loofdverdachten in de ABP- ffaire, de ex-directeur beleg gingen Masson en zijn vriend n adviseur ir. J. van Z., is op- ieuw met dertig dagen ver engd. Daartoe heeft de Maas- richtse rechtbank in raadka mer beslist. DEN H een soe; Alleen king van te termij Dat zei< der Nijpel ringsspeci gisteren ti; rentie, we de afschai diging v£ waaraan wordt gev tot de lage Hoeveel Van om DEN IIA.-1 de bijstan regeling') juli had gaat in ie niet meei weigerde deling ov< cretaris Dl ken) vóór zaak af te De bewi staan dat deling var zijn vroegs ter hand n na de Raa advies ove gemeentel daarna zei nodig hebt raken op invoering gin volgen De Kan dus niet toe, maar kritisch om Kamer lie dat er zelf dat zijn pl niet haalt. Aan het leg met de dat invoer gelijk hoopte ev< ring in se; Dat zou h gesteld eei bijstandsk miljoen te loop van ren slaat d te van dit I De Ka stuk voor eind augus geert op kantteken geplaatst maar ook ingaat op groot aant organisati (bv. Emai de regelin; TAANDE OP DE STRANDEN van Normal 'Onald Reagan van Amerika begin deze mas 1 verheven woorden hoog opgegeven 3amhorigheid. Bij plechtstatige vergadering 'ashington en op de Londense topconfere innetjes over om de westerse eenheid tocl en. Deze week al weer wordt die eenheid O) waar op de proef gesteld. Sam Nunn, de iaat in de Amerikaanse Senmaatscommissk in- heeft bij de indiening van een wetsvoor °or de NVAO tijd is 'to shape up or ship uf en of in te pakken. Het is het oude Ameri ver de krentenwegers in Europa, die niet t "Hen tasten voor de Atlantische defensie. I bekende senator Mike Mansfield, wil de 's ze niet snel wat meer aan defensie uitgev ion00 360.000 in Europa gestationeerde Arr »a0 moeten worden teruggetrokken. Dat is de Defensieminister Caspar Weinl onald Reagan te gortig, omdat Europa naai ®s eerste cfefensielinie tegen Rusland vori osten troepen in de VS te houden en ze in °ar Europa te sturen. Maar, zo onderschrij ^ih'S8 Europese landen moeten wel meer herland bijvoorbeeld, 'omdat zij ver onde ftten', 'et vrij voor de hand liggend, dat zowe oen ais van Weinberger en Reagan, in het I erikaanse verkiezingen moeten worden g sie-uitgaven liggen de Amerikanen erg z\ is nuttig de kiezers te laten weten, dat de voor de laatste keer gewaarschuwd zijn.

de Stem | 1984 | | pagina 2