Dia-serie Veilig Verkeer voor Sasse scholen SKW Sas zamelt geld in voor Spanje-excursies GOESE RAAD VOOR DGD Schuldenlast Thoolse BV zes miljoen Veel activiteiten Mensen zonder werk Zeeuwse leden van Vrederust bang voor Brabantisering KRITIEK HOOFDINGELAND P. APERS: EINDELIJK EEN CASSETTE DIE OOK REKENING HOUDT MET UW KOFFIE-VISITE Zes maanden voor greep in de kassa VRIJDAG 22 JUNI 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Waterschap: zeedijken toegankelijk Wandelaars Terneuzen ingehaald NA FAILLISSEMENT politierapport Sas van Gent VAN CALVINISTISCH NAAR KATHOLIEK Politiehonden strijden om Kampioenschap Vliegende Hollander wandeltocht T16 4 W ater schap te gul met geld burger' 'Een hommage aan de burgers Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afras teringen langs de zeedij ken, die het waterschap de Drie Ambachten oostelijk van Terneuzen beheert, zullen mettertijd allemaal verdwijnen. Nu overal het groene gras stevig wortel heeft geschoten in het dijkli- chaam, is het hekwerk overbodig geworden, zo stelde dijkgraaf P. van Hoeve gisteren tijdens de algemene vergadering van het waterschap in Terneuzen. Dat mag volgens hem best betekenen dat de dij - ken meer recreanten aantrekken, 'zolang het tenminste niet de spuiga ten uitloopt'. Hoofdinge land P. Apers had voor dat laatste wel gewaar schuwd: 'Wat halen we ons allemaal op de hals?'. Van Hoeve was er niet bang voor 'in deze tijd van openheid'. Hij be schouwde het slopen van de afrasteringen als een 'hommage aan de bur gers, voornamelijk uit Terneuzen, die daar graag eens wandelen'. De dijkgraaf herinnerde er aan dat de dijken destijds zijn afgeschermd om er een goede grasmat te krijgen. En dat is inmid dels gelukt. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Het is jammer dat dit geen politiek lichaam is. Wij beschikken toch wel erg gemakkelijk over de steeds dunner wor dende portemonnee van de burger, zonder dat hij daarin inspraak heeft." Die kritiek uitte hoofdingeland P. Apers gisteren tijdens de algemene vergadering van het waterschap de Drie Ambachten op het beleidsplan 1984-1990 van het dagelijks bestuur. Reagerend op het 'politeke verhaal' van Apers wees de dijkgraaf erop dat water schappen nu eenmaal 90 pro cent van hun inkomsten recht streeks moeten halen bij be langhebbenden. Maar 10 pro cent is rijksbijdrage. Bij in stellingen als gemeenten ligt dat precies andersom. De kar dinale vraag voor de komende jaren is volgens Van Hoeve overigens: 'wat te doen met de wegen?'. De Drie Ambachten heeft in het meerjarenplan de onderhoudskosten daarvan al op een lager pitje gezet. Apers dacht dat er bij een politieke verantwoordelijk heid van de bestuurders zuini ger zou worden omgesprongen mët de centen. „Realiseren we ons wel dat we hier praten over een verhoging van het dijkgeschot met 19 gulden per hectare" vroeg hij zich ook af. Hogere heffing In hetzelfde kader verzette de Axelse bestuurder zich la ter ook tegen een stijging van de zuiveringsheffing van 46 naar 48 gulden per vervui lingseenheid, wat voor een ge middeld gezin neerkomt op een verhoging van zes gulden per jaar. Het verweer van Apers baatte overigens weinig. De algemene vergadering aan vaardde de beleidsnota en ook de stijging van de zuiverings heffing verder zonder veel morren. Wat de beleidsnota betreft vond Apers praktisch alleen steun bij hoofdingeland C. Schelfhout. Samen konden zij dijkgraaf P. van Hoeve wel de toezeg ging ontfutselen dat het alge meen bestuur 'niet vastgepind' is aan de nota en dat steeds bij de behandeling van jaarlijkse begroting bijstelling mogelijk is. Wegen Volgens de beleidsnota wil het waterschap de lastenver zwaring in de komende jaren zoveel mogelijk beperken, on der meer door 'globaler' on derhoud te plegen. Van Hoeve meende dat alle genoemde be dragen nog vrij ruim waren gesteld. „Het zal eerder mee- dan tegenvallen" suste hij de vergadering. (ADVERTENTIE) De 6-persoons 72 delige WMF cassette, model Innsbruck. WMF introduceert een bijzondere cassette. Een 6 persoons-casse ti met maar liefst 72 bestekdelen in plaats van de gebruikelijke 40 s uks. Verdeeld over twee "verdiepingen" die precies in een standaard- lade passen. Bijzonder is dat er geen 6, maar 12 theelepeltjes en 12 taartvorkjes inzitten (want iedereen krijgt wel eens koffie- of theevisite). Daarnaast nog een heleboel extra's. Kijkt u maar: e complete cassette bevat 12 theelepels, 12 taartvorkjes, 6 drie- euge tafelcouverts, 6 driedelige dessertcouverts, 2 vleesvorkjes, 1 artschep, 1 groentelepel, 1 soeplepel, 1 aardappellepel, 1 sauslepel, elig saladecouvert, 1 suikertang, 1 suikerschep, en 1 roomlepel. o n prachtige 72-delige WMF-cassette is er in ver schillende modellen, al v.a. f437,-. De bestekken zijn gevoerd in duurzaam mooi blijvend Cromargan roestvrij edelstaal 18/10 (zó hard dat bij normaal g bruik krasjes e.d. vrijwel zijn uitgesloten; óók ge schikt voor vaatwasmachine). Ie J511 binnenkort een cassette te kopen, v even tóJken naar ^eze bijzondere creatie vanvvMheen wereldmerk in bestek (in meer dan 60 landen te koop). Verkrijgbaar bij: V an Duyse-Mahu BV Steenstraat 19 Hulst Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren vond de aankomst plaats in sporthal 't Zwaantje van de laatste avond van de avondvierdaag se in Terneuzen. Dit jaar de den er beduidend minder wandelaars mee. De 2.077 wandelaars, die on danks de hoge temperaturen toch de 5, 10 of 15 km trotseer den, werden door vele duizen den verwelkomt met het be kende bloemetje. De vier avonden zijn bijzon der goed verlopen, enkele schoonheidsfoutjes daargela ten. Zo liep de 5 km afgelopen woensdag een veel te lange route, wat bij de jongste deel nemers enkele blaren oplever de. Burgemeester Ockeloen gaf het startsein voor deze laatste wandelavond en memoreerde het overlijden van de voorzit ster, mevrouw A. Bijl. Burge meester Ockeloen overhandig de een bloemstuk aan me vrouw K. Dooms, die de vere niging vanwege gezondheids redenen moest verlaten. Alle wandelaars kwamen samen op het zuidersportpark, vanwaar men met muziek voorop via de Bellamystraat de laatste kilometers aflegde. Ook het promotieteam van De Vliegende Hollander gaf acte de presence. SAS VAN GENT - De stich ting Sociaal Kultureel Werk houdt binnenkort een tweetal activiteiten waarvan de op brengst ten goede komt aan de in juli te houden tienerreis naar Spanje. Vrijdag 22 juni is er om 19.30 uur een bingo in De Roselaer. Zaterdag 30 juni wordt in 't Oude Raedhuys te Westdorpe een bolling gehouden. Deze begint om 14.30 uur en men kan zich inschrijven vanaf 13.30 uur. De deelname aan beide activiteiten is bedoeld voor iedereen. Zoals bekend is de door het SKW georganiseerde Spanje- reis niet gesubsidieerd wegens het feit dat dit een buitenland se activiteit is. De deelnemers aan de reeds volgeboekte reis hebben deze dan ook volledig zelf bekostigd. Echter om de nodige uit stappen in Spanje te doen met eigen toeringcar heeft men bo venop het reisbedrag nog wat aanvullende financiën nodig. Excursies met een eigen bus zijn in Spanje namelijk onder- heving aan belastingen. Het SKW hoopt dan ook met de te houden activiteiten een aantal excursies ter plaatse te kun nen bekostigen. De reis duurt tien dagen, namelijk van 13 tot en met zondag 22 juli. Reisdoel van de SKW-jongeren is de Spaanse Pyreneeën waar men onder meer een excursie hoopt te maken naar het pittoreske Andorra. Wethouder Marquinie van Sas bekijkt een van de dia's. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gistermid dag vond in het gemeentehuis aan de Westkade de ovrhandi- ging plaats van de dia-serie 'veilige schoolroute', bestemd voor de hoogste klassen van de Sasse basisscholen. Frans de Vos, voorzitter van de Sasse hoofdenkring, ont ving de serie uit handen van wethouder L. Marquinie van de gemeente Sas van Gent, die de serie op zijn beurt aangebo den had gekregen van WN- regioconsulent Frans Bal. On derwerp van de dia-serie is de fietsroute van Sas van Gent naar Terneuzen, waar dage lijks een groot aantal middel bare scholieren gebruik van maakt. Makers van de dia's zijn Jan Sanderse uit Sas van Gent en Cees Staal uit West dorpe, die het gehele project als initiatief op zich genomen hebben. Bedoeling van de serie is, om in de komende weken de zesde klassers gedegen voor bereiding te geven op het toe komstige gebruik van ge noemde route. De dia's verto nen ondermeer een aantal ge vaarlijke verkeerssituaties op de route, waaronder over- steekpunten en geeft beeld van de veiligste route. Verder zijn de beelden vergezeld van een aantal aanbevelingen met betrekking tot de veiligheid van de route. Behalve de dia-vertoning en bespreking met de leerlingen, volgt woensdag 4 juli prakti sche oefening. In groepsver band rijden de zesde klassers, samen met onderwijzers, ouders en projectmedewer kers, naar Terneuzen en terug. Op het kruispunt bij Sluis kil wordt zelfs, ter bewustma king van de kinderen, een on geval in scene gezet. Getoond zal worden, welke remweg een - FOTO DE STEM COR J. DE BOEF auto of vrachtwagen nodig heeft bij een nipt overstekende fietser. Het kruispunt (ter hoogte van De Rijcke) zal hiertoe gedeeltelijk en tijdelijk afgezet worden. De initiatiefnemers beijve ren zich eveneens - in samen werking met WN - voor het doortrekken van het fietspad bij Sluiskil, waardoor de kin deren niet meer behoeven over te steken. De aanvraag ligt reeds bij de provincie. Van een onzer verslaggevers GOES - De Goese wethouder ing. J. de Graag (volksgezondheid) hoopt dat de gemeenten die niet meedoen aan de Districtsgezondheids dienst Zeeland (DGD) „in de toekomst goed in de portemonnee moeten tasten". Hij zei dat gisteren tijdens de vergadering van de Goese gemeenteraad waarin alle frac ties, uitgezonderd de PPR, zich uitspraken voor deelname aan de DGD. Het PPR-raadslid A. van Oosten discus sieerde lange tijd met de wethouder over de wenselijkheid van de gezondheidsdienst. Zijn voornaamste bezwaar tegen de DGD was dat, zijn inziens, de dienst te grootschalig was op gezet, een log, bureaucratisch apparaat zou worden en daarom niet in Zeeland paste. Ook ging hij in op enkele details, maar wet houder De Graag vond dat het Van Oosten aan voldoende kennis van zaken ontbrak. U moet zich maar eens beter oriënteren bij de bestuur ders waarmee ik regelmatig in het veld lig",al dus wethouder De Graag. Van een onzer verslaggevers SINT-MAARTENSDIJK - De failliet verklaarde be- tonindustrie de Thoolse BV te St. Maartensdijk kampt met een schuldenlast van zo'n zes miljoen gulden. Volgens curator mr. Stoffels drijf, kan de débacle - het bedrijf had een prima gevulde order portefeuille - niet louter wor den geweten aan een niet- functionerende gietmachine. De reden zou meer gezocht moeten worden in de 'onge lukkige locatie' van het be- Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 21 september belandde de 25-jarige Rot terdammer B. B. op weg naar Vlissingen 'toevallig' in het gara gebedrijf van de familie P. in Goes. Omdat er op dat moment niemand in de zaak aanwezig was kwam B. 'plotseling' op het idee een greep te doen in de kassa. De greep was goed raak (ruim 4000 gulden), maar een in de zaak werkzame zoon betrapte de man op heterdaad en probeer de de inhoud van de kassa te redden, waarbij B. uithaalde en de zoon op de grond viel. In een nabij gelegen groetezaak liet hij vervolgens een taxi bestellen en, zo bleek later, het viel de taxichauffeur op, dat de zakken van B. uitpuilden van het papiergeld. Voor de politierechter in Middelburg hield B. vol dat het be zoek aan de zaak toevallig was en de klap een soort reactie. Offi cier van justitie mr. Nijmeijer hechtte geen geloof aan dit ver weer, vooral gezien de 'ontstellende straflijst' van verdachte. Hij werd, overeenkomstig de eis, veroordeeld tot zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. waardoor vooral de transportkosten van de beton platen zeer hoog oplopen. De curator wijst er op dat de Thoolse BV in het verleden ook al eens failliet is ver klaard. „Ook is er een sur- céance van betaling geweest. Anderhalf jaar geleden is nog een flink bedrag in het bedrijf gepompt, maar dat bedrag is als sneeuw voor de zon ver dwenen. Dat is dunkt mij toch een teken aan de wand wat betreft de bedrijfsvoering". De vraag of de directie met de aanschaf van de niet-func- tionerende gietmachine een miskoop heeft gedaan of dat er gewoon sprake is van domme pech, kan de curator niet be antwoorden. Inmiddels heeft de leveran cier van het gewraakte appa raat zich bereid verklaard een projectgroep te financieren, die de oorzaak van het manke ment gaat onderzoeken. Het bedrijf is momenteel gesloten. Zoals gisteren gemeld is de 45 personeelsleden ontslag aan gezegd. GOES - In het pand 2 aan de Planke Tent te Goes werd het slot van de achterdeur gefor ceerd. De gehele woning werd doorzocht. Ontvreemd werd een portable kleuren-tv. Bij de gebroeders Boer aan de 's-Heer Hendrikskinderen- dijk werden twee videorecor ders ontvreemd. Uit een autobus van Car- liers Tours bij de Ringbaan- West te Goes werden een video en cassetterecorder plus moni tor ontvreemd. TERNEUZEN - Bij een super markt aan de Bellamystraat te Terneuzen, is woensdagnacht een ruit met een oppervalkte van 3 bij 3 meter vermoedelijk met een zwaar voorwerp inge slagen. Volgens de politie pure baldadigheid, want men is niet het gebouw ingeweest. BIERVLIET - Gistermorgen rond half 11 geraakte de aan de Boterzandestraat te Bier vliet geparkeerd staande per sonenauto van de heer G. spontaan in brand. De Bier- vlietse brandweer, hoewel spoedig ter plaatse, kon niet verhinderen dat het voertuig geheel uitbrandde. Bolling - Bolciub Ons Genoe gen hield de maandelijkse bol ling. Uitslag: 1. M. van Acker 40 punten, 2. H. Nelen 39, 3. F. Pieters 36, 4. R. Hemelsoet 36, 5. J. Kalfsvel 35 punten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het project Mensen zonder werk, dat zijn activiteiten sedert enige tijd tentoonspreidt van uit het buurthuis De Soete Inval, heeft voor de ko mende maanden een aantrekkelijk programma weten samen te stellen. Elke vrijdagochtend wordt in de komende maanden van uit deze ontmoetingsruimte een sport-instuif gehouden. Het ligt in de bedoeling dat dit door de haanlozen zelf wordt opgezet en uitgevoerd. Wie in teresse heeft kan vanaf 9 uur terecht aan de Beethoven- straat. Daar wordt dan het programma van die ochtend doorgenomen. Voor de maand juli bestaat dit uit de volgende onderwer pen: basketbal, kegelvoetbal tevens zwemmen. Op 6 juli binnen: volleybal en badmin ton. Buiten: atletiek en voet bal. Ook voor 13, 20 en 27 juli staan deze sporten op het pro gramma. Verder is er vanaf maandag 2 juli elke maandag middag een spelletjesmiddag. Dat bestaat uit tafeltennis, kaarten, jeu de boule, sjoelen, monopolie, schaken, dammen en verdere gezelschapsspelen. Op 29 juni komt een verte genwoordiger van de Gemeen telijke Sociale Dienst. Discus siepunten zijn dan: Wat is en doet de Sociale Dienst? Hoe zit het nu eigenlijk met de ver schillende uitkeringen? Op 6 juli zal iemand van het Ge westelijk Arbeidbureau een toelichting geven over de si tuatie op de arbeidsmarkt en wat dit bureau zoal kan doen. 13 Juli staat in het teken van de bescherming van natuur en milieu. Een thema-middag die wordt verzorgd door de Steltkluut. Tenslotte wordt op 27 juli een filmmiddag gehou den. Verder is er elke maandag ochtend en dinsdagmiddag een open atelier met mogelijkhe den tot tekenen en schilderen. Wie nog vragen heeft kan zich wenden tot Kees van Sluis, el ke vrijdagochtend bereikbaar onder telefoonnummer 01150- 20887. Van een onzer verslaggevers HALSTEREN - Tal van leden van de vereniging tot christe lijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland betreuren het dat het psychia trisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren in de nabije toe komst een nog meer Brabants karakter gaat krijgen en de binding met Zeeland daardoor minder wordt. Vrederust is steeds een zie kenhuis geweest voor Zeeuwse patiënten. In het kader van de regionalisering van de ge zondheidszorg heeft Vrederust als verzorgingsgebied toege wezen gekregen westelijk Brabant, Tholen, St. Philips- land en een stukje van Zuid- Holland. De Zeeuwen (met uitzondering van Tholen en St. Philipsland) zijn aangewezen op het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland (PZZ) te Goes. Stichting Als gevolg van die regiona lisering wordt Vrederust in de nabije toekomst een stichting en de bestuursleden daarvan zullen voor een groot deel uit het werkgebied komen. Voor zitter E. Baerends van Vrede rust deelde gisteren tijdens de jaarvergadering van de vere niging mee dat eind dit jaar alle veranderingen aan de or de komen tijdens een extra bijeenkomst. Voordat de vergadering werd gehouden had Baerends al aardig wat telefoontjes ge had van leden uit het Zeeuwse, die zeiden het te betreuren dat 'hun' ziekenhuis, dat door de vereniging 75 jaar geleden werd opgericht, nu in Bra bantse handen komt en dat de calvinistische instelling van vroeger nu een katholiek ka rakter dreigt te krijgen. Baerends zei begrip te heb ben voor dergelijke klachten. „Die mensen hebben zich tien tallen jaren ingezet voor Vre derust en hebben er geld voor bijeen gebracht". Tijdens de vergadering wees hij de leden erop dat de vereniging op zich blijft voort bestaan, maar dat de band met Vrederust wat minder zal worden. Wel zal de meerder heid van de leden in het toe komstige stichtingsbestuur door de vereniging worden be noemd. Maar daarnaast is er in dat bestuur ook ruimte voor ver tegenwoordigers van de ka tholieke bevolkingsgroep. Het geld, dat door de vereniging wordt bijeengebracht voor de geestelijke volksgezondheid, zal in de toekomst worden verdeeld tussen Vrederust en het PZZ te Goes Van onze correspondent OUWERKERK - Morgen zullen politiehonden van verschillende verenigingen in de provincie Zeeland de strijd aanbinden voor het Zeeuwsch Lampioenschap 1984. De wedstrijden vinden plaats op het oefenterrein in Ouwerkerk op Schou- wen-Duiveland. Tijdens dit kampioenschap wordt ook een selectie gemaakt voor deelname aan de na tionale kampioenschap pen, dien in september in Den Bosch worden gehou den. Voor het provinciaal kampioenschap doen drie honden meer van de poli tiehondenvereniging Saef- tinghe uit Clinge. Dat zijn P. de Bakker uit Hulst met Ringo, A. Boone uit Kloos- terzande met Arco en C. Vael uit Graauw met Cin dy. Alle honden zijn Me- chelse herders. Vanaf 's morgens 9 uur worden de honden aan de tand gevoeld en beoordeeld door een vierhoofdige jury, bijgestaan door drie pak- werkers. TERNEUZEN - In de aankon diging deze week in De Stem van de Vliegende Hollander wandeltocht in Terneuzen zijn enkele fouten geslopen. De start van de 40 km is wel tussen 9 en 10 uur, voor de overige afstanden kunnen deelnemers echter vertrekken tussen 9 en 14 uur. Ook is ge meld dat leden van officiële wandelsportclubs 10,50 re ductie zouden krijgen. Dht moet twee kwartjes zijn.

de Stem | 1984 | | pagina 15