HB 'OKLASSE Verleden taboe op Festival Nieuwe Muziek Ambtenaar beschuldigt Terneuzen: ontslagen om politieke opvatting Anti-vandalenvet op schooldaken vindt navolging SURFCENTRUM VEERSE MEER OFFICIEEL OPEN DE STEM 'n Philips videorecorder van f2.095,- kost bij ons niet meer dan f102,02 pér maand. verenigde spaarbank H-m t1 HI ij ft een auto waarmee over kunt stappen Dpel dus! rog even het hoofd- erzekering. Dit kunt lan de Opel-dealer, el en tegen gunstige ar. The Young Ones KLEINTJE VRIJDAG 22 JUN11984 PAGINA ZEELAND 1 HOOGEVEEN KIJKT AF VAN TERNEUZEN Provinciebestuurders absent Brandje bij Dow Chemical snel geblust m Staatssecretaris op Kamervragen: Belgen met een strafblad niet massaal de grens over A61 BEREKEND OP DE TOEKOMSl 120 76 1,6 50. Dta OA 78 50. lett 76 50. fle- ort 11 >5 TREKH. met spiegel voor Opel Ascona '81, H' 150,-. Brigidastraat w. Bavel. 2750,- 1350' 2250,- 2750,- 4250- 3500.' 2950, 2950, Citroén Dyarie '78.. Citroen 2 CV 6'77.. Citroen GS X '78 Citroen GS Ipg '78 GS 1220'80 Citroen CX GTI '78. CX Pallas diesel 77 CX 2000 super '78 Oosterhoutsewefl 127 Teteringen Een plaatsen: resultaten t>oe ken. VANZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De proefne ming met het zogeheten anti- vandalenvet op het dak van de katholieke lagere school Op de Hoogte in de Terneuzense wijk Serlippens vindt overal navolging. De proef is zo succesvol ge bleken dat de gemeente Ter- neuzen nu overgaat de smeer boel aan te brengen op de dak randen, goten en regenpijpen van alle openbare lagere scho len. Maar ook andere gemeenten hebben de vetbeveiliging af gekeken van Terneuzen. Zo hoopt de gemeente Hoogeveen op deze manier de jaarlijkse schade aan daken, regenpijpen en ruiten binnen de perken te houden. Het anti-vandalenvet is, zo als gemeld, een mengsel van afgewerkte olie en consistent- vet (een smeermiddel voor machine-onderdelen en kogel lagers). Deze prut wordt niet vloeibaar bij warm weer en stolt niet bij koud weer en blijkt een uitstekend afweer middel te zijn tegen kinderen die niets liever doen dan het dak van de school te beklim men. Door de glibbermassa kun nen vuile kleren en glimmend vette handen immers niet uit blijven, en voor de ouders en de leerkrachten is het dan een kleintje de daders er uit te lichten. Hoewel Terneuzen niet de allereerste gemeente was die met het vet een proef nam, dient de school Op de Hoogte toch als landelijk voor beeld. Zo worden er daar bin nenkort opnamen gemaakt door het Jeugdjournaal en de gemeente verwacht nog meer belangstelling vanuit het land. Braks dringt aan op regeling watersport Van een onzer verslaggevers KAMPERLAND „Dit nieuwe centrum is een eerste stap naar het oplossen van de talrijke problemen tussen plankzeilers en 1 de overige waterspor ters". „De liefhebbers van plankzeilen hebben dank zij dit centrum een eigen stuk van het meer, maar het kan nog beter". „De volgende stap is een provinciale watersportveror dening waarin onder meer het gebruik van het water gerere- geld kan worden. Ik denk hierbij aan een zonering naar plaats en tijd". Deze opmerking maakte minister ir. G. Braks van landbouw en visserij gisteren bij de opening van het eerste Zeeuwse plankzeilcentrum De Schotsman bij Kamperland aan het Veerse Meer. Minister Braks sprak lang over de botsende belangen tussen de plankzeilers en de overige watersporters. Hij liet duidelijk merken dat, zijn in ziens, de rol van de rijksover heid in deze problematiek uiterst beperkt moet blijven en volledig voor rekening komt van de provinciale en de locale overheden. Voorts deelde Braks mee dat het structuurschema openluchtrecreatie, dat hij binnenkort hoopt aan te bie den, een dringend verzoek aan de provincies bevat om een provinciale verordening op te stellen die de verdeling van het wateroppervlak onder de zeilers, de plankzeilers, de vis sers en de overige recreanten regelt. Minister Braks krijgt een kopje koffie bij de opening van het surfcentrum. Zelf moeite doen Voorzitter mr. J. Boersma van het recreatieschap Het Veerse Meer zette tijdens zijn reactie oji de woorden van de minister even zijn provinciale pet op (hij is tevens gedepu teerde) en sprak de hoop uit dat het zich sterk uitbreidende legioen van plankzeilers zelf alle moeite zal doen om con flicten met andere waterge bruikers te voorkomen. „An ders is een strikte afbakening van zones noodzakelijk, hoe erg ik dat ook vind", aldus Boersma. Doedelzakken De openingshandeling speelde zich af aan de water kant. Twee doedelzakspelers marcheerden al pijpend tussen de vele genodigden door, ter wijl twee jongens op een zeil plank aan kwamen varen, op de oever sprongen en de sleu tel van de accommodatie aan minister Braks overhandig den. Daarop ontsloot de be windsman de deur en de zaak was officieel geopend. Het nieuwe plankzeilcentrum heeft ongeveer 2,5 miljoen gul den gekost en is eigendom van het recreatiecentrum De schotsman. Het is de bedoeling dat door de faciliteiten die het gebouw - FOTO WILLEM MIERAS de surfers biedt (onder meer een surfschool, douches, toilet ten, een restaurant en een bar), het zo'n aantrekkings kracht op de plankzeilers heeft dat zij er vanzelf naartoe komen, wat dus inhoudt dat de andere watergebruikers meer ruimte hebben. Met de ope ning van het surfcentrum zijn tevens de Veerse Meer-dagen ingeluid. Dit groots opgezette waterfeest duurt tot en met zondag 24 juni. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Zeelands achtste Fes tival Nieuwe Muziek is gistermiddag in Middelburg onder grote belangstelling geopend. Dat gebeurde met een oproep om de negatieve as pecten uit het verleden van Jeugd en Muziek Zeeland, organisator van de zeven voorgaande festivals, nu maar eens te vergeten en in het vervolg alleen nog de positieve zaken in her innering te brengen. Zoals bekend ging het festival vorig jaar niet door nadat het medesubsi- diërende provinciebestuur op het spoor kwam van een forse schuld bij Jeugd en Muziek Zeeland, organisa tor van de zeven voorgaan de festivals. Daar stond te genover dat de kwaliteit van de programmering landelijk en internationaal waardering oogstten. De oproep was afkom stig van R. Hanemaaijer, voorzitter van de stichting Nieuwe Muziek Zeeland, die de festivaltraditie van het provinciebestuur met een schone lei mag voort zetten, voorlopig voor een proefperiode van twee jaar en de conditie dat een ze ker maatschappelijk draagvlak moet worden aangetoond. Lage entree Opvallend was gisteren dat provinciale vertegen woordigers schitterden door afwezigheid. Hane maaijer in zijn openings toespraak „Ik mag u allen welkom heten, wat het provinciebestuur betreft zullen we dat denk ik schriftelijk af moeten han delen". De Nieuwe Muziek- voorzitter benadrukte nog eens het streven de toegan- kelijkheid van het festival te vergroten door de en treeheffing ook in de toe komst zo laag mogelijk te houden of liever helemaal te laten vervallen. Zoals gemeld is dat laatste dit jaar gelukt doordat een festival-sympatisant met 7.000 gulden alle kaartjes heeft opgekocht met het verzoek deze gratis uit te geven. Ook enkele spon sors droegen wat bij. Daarmee werd de voor waarde van het provincie bestuur omzeild, dat min stens 5 procent van de fes- tivalkosten door het pu bliek moet worden opge bracht. Hanemaaijer bleek overigens weinig waarde ring voor die voorwaarde te hebben. Hij noemde het onlogisch te denken dat belangstelling voor iets on bekends als nieuwe mu ziek kan worden gepeild door entree te heffen. „Als het festival niet bedoeld was om onbekende dingen duidelijk te maken had de overheid het ook niet be hoeven te subsidiëren". In plaats dat aan de be zoekers entree werd ge vraagd kregen ze gisteren in de Middelburgse Vlees hal -en dat zal ook bij de andere festivalevenemen ten gebeuren- een kaartje met daarop het verzoek een gift beschikbaar te stellen. Daarmee wil men alvast een financiële basis leggen voor een volgend gratis festival. Overtroffen Hanemaaijer kon nog meedelen dat de belang stelling voor de workshop, die tijdens het festival ge houden wordt, alle ver wachtingen heeft overtrof fen. Er hadden zich giste ren al 41 deelnemers ge meld. Na de openingstoe spraak bracht de Francai- se Martine Viard een korte zang-performance met werk van Mauricio Kagel en George Arpeghis. Daar na volgde een bescheiden receptie, 'betaald uit de te verwachten baropbrengst'. Later op de avond bracht het Xenakis-ensemble, een internationaal gezelschap muzikanten dat door Nieu we Muziek steeds in wisse lende samenstellingen bij elkaar wordt gebracht, een programma met composi ties van John Cage. Het ensemble is voortgekomen uit eerdere festivaledities. (ADVERTENTIE) Je wilt al lang een videorecorder, maar je hebt het geld niet om 'm ineens te betalen. Dan is een lening bij de Verenigde Spaarbank voor u de oplossing Zo blijkt deze Philips videorecorder type VR 2414, adviesprijs f 2.095,— u niet meer dan f 102,02 per maand te kosten (Persoonlijke lening, 24 mnd. en een werke lijke rente van 16,6%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTRAAT 15. TEL.: 076 222433. GOES GROTE MARKT 40. TEL.: 01100 - 30870. MKNEUZEN - Tijdens los singswerkzaamheden in een niet meer gebruik zijnde toren (TA 11-02) bij Aromaten 1 op net terrein van Dow Chemical te Terneuzen, geraakte woens dagavond wat isolatiemate riaal in brand. De brandweer van Dow bluste het vuur in weinige ogenblikken. VOOR ZUCWEST FEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. "edactle Terneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Jan Jan- "n (piv. chef), Frank Dey, raul de Schipper, Cor de er (foto), Ton Koomen (sport), Hulst: Eugène Ver- i<r?6ten' G°es: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Dostburg: Co Meertens. Servicepunten kjoosterzande: mevr. Neve, 2250 "anderstr. 4, 01148- Advertentle-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me- n^crivé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - André van Himme (31) uit Terneuzen neemt het woord zelf niet in de mond. Maar in zijn omge ving valt de term 'Berufs- verbote' wel eens, als zijn verstoorde arbeidsrelatie met de gemeente aan bod komt. Na twee jaar, naar tevre denheid van zijn chefs maar in een tijdelijk dienstver band, te hebben gewerkt op de dienst sociale zaken in Tern'èuzen, kan André een vaste aanstelling wel verge ten. De reden, denkt hij zelf: Zijn politieke opvattingen. Van Himme is actief binnen 'klein links' in de kanaalzo ne. Gisteren speelde de eerste ronde van een mogelijk langdurig juridisch gevecht zich af voor de voorzitter van het ambtenarengerecht, die zitting hield in Middel burg. Het was een haastpro- cedure, waarmee André van Himme en zijn raadsman willen verhinderen dat de gemeente een ander in zijn plaats aanneemt. De hoofd zaak 'Van Himme contra de gemeente Terneuzen' speelt zich later af voor het ambte narengerecht. „Maar wat zou hij aan overwinning in die zaak hebben als de gemeente in middels een ander Heeft be noemd. Dan is het een pa pieren overwinning en heeft hij toch geen werk" zegt Van Himme's raadsman mr. I. Woltring uit Breda. Een uit spraak in de spoedeisende zaak wordt zeer binnenkort verwacht. 'Opdringen' Volgens burgemeester C. Ockeloen is de gemeente Terneuzen niet erg onder de indruk van het juridisch ge vecht dat nu is geopend. Hij zegt er de 'bekende strijd wijze van klein links' in te herkennen: „Anderen je ge lijk opdringen door middel van politieke acties en pres sie". Waarmee hij niet in de laatste plaats doelt op brie ven die hem onder andere bereikten van raadslid A. Persijn (Links Perspectief) en statenlid C. van Water schoot (PPR). Zij wilden het college bewegen om Van Himme toch aan te stellen. Die redenering speelde gisteren tijdens de overigens gesloten zitting in Middel burg geen rol. Volgens mr. A. Minderhoud, die de ge meente vertegenwoordigde was er, na een aanvankelijk inderdaad positief voorstel aan B en W om Van Himme aan te stellen, een kink in de kabel gekomen die 'het ver trouwen ernstig schokte'. Foto Hij doelde daarmee op binnen Klein Links geuite ideeën om in de periodieke Nieuwsbrief van deze groe pering een foto op te nemen van de sociaal rechercheur in Terneuzen. Van Himme heeft gezegd zich daarvan te willen distantiëren. De le zing van Minderhoud was echter dat hij de zaak 'stil wilde houden' tot hij zijn aanstellingsbrief op zak zou hebben. Het is vooral over die ver schillende interpretatie dat het ambtenarengerecht een oordeel moet vellen. Een rapport van de sociaal re chercheur, die 'erg in zijn maag zat' met het idee van de linkse groeperingen, kan daarbij een belangrijke rol spelen. Volgens mr. Minder houd voelde de chef van de sociale dienst zich 'geflest' door Van Himme's reactie op dat rapport: proberen de zaak stil te houden. De chef veranderde daarom ijlings zijn aanvankelijk positieve voorstel in een negatief. Mr. Woltring en Van Himme zelf houden echter vol dat de ambtenaar de kwestie bewust heeft aange kaart bij zijn directe chef om afstand te nemen van het plan de foto te publice ren. „Dat zou ik toch nooit gedaan hebben, als ik het stil had willen houden" al dus Van Himme. Rijmpje TÉSS5E Hij gelooft stellig dat zijn politieke opvatting en vooral ook acties de doorslag heb ben gegeven. Een anoniem rijmpje dat hjj kreeg bij ge- Andr' van Himme: laatste maanden een onveilig gevoel. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER legenheid van Sinterklaas 1983 is bijna profetisch en volgens hem veelzeggend: 'Beste André Jij werkt hier als een Belgi sche eend in Hollandse bijt, Je prikkelde reeds des bur gervaders woede en nijd, Er volgde een openbaring op jouw bekennen van politie ke kleur: Je mening zeggen mag, maar je blijft wel buiten de deur' Volgens de ex-ambtenaar heeft hij zich op politiek vlak zoveel mogelijk gedeisd gehouden en kreeg hij op zijn werk niets dan lovende reacties. „Ik heb nadrukke lijk gevraagd om op- of aan merkingen op mijn werk schriftelijk vast te leggen, maar nooit iets gezien" al dus André van Himme, die ook zegt de laatste maanden op de sociale dienst 'met een onveilig gevoel' te hebben doorgebracht. En over de fo to van de sociaal recher cheur: „Dat zat me van het begin af aan dwars. En dat heb ik ook gezegd tegen geestverwanten en tegen mijn chef. Het is daarom on begrijpelijk dat dat nu zo'n rol is gaan spelen". Modder Burgemeester Ockeloen vindt dat Van Himme en zijn geestverwanten spij kers op laag water zoeken. „Wij kenden zijn politieke opvatting al lang. Dat heeft ons nooit gestoord en het heeft geen rol gespeeld bij de beslissing over zijn eventue le vaste aanstelling. Kijk, gezien de rechtspositie van ambtenaren moet je gewoon een heel zorgvuldig aanstel- lingsbeleid voeren. Van Himme heeft in zijn werk geen grove fouten gemaakt, maar hij was toch niet goed genoeg om 'm vast aan te stellen. Zo simpel ligt dat. En verder: ach, het zou toch laf zijn als wij ons beleid lie ten bepalen door het soort modder dat ze nu naar ons smijten". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er is geen spra ke van dat Belgen met een misdadig verleden massaal naar Nederland uitwijken om aan strafvervolging te ontko men. Dat zegt staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) in antwoord op een reeks schrif telijke vragen van het GPV- Kamerlid Schutte. Hij rea geerde met deze vragen op een brief van een Axels politieman aan de vaste Kamercommissie voor Justitie, waarin hij zich zeer verontrust uitliet over een dergelijke 'exodus'. Korte-Van Hemel zegt geen exacte informatie te hebben over de migratie uit Belgische grensgemeenten, maar uit heel België werd vorig jaar aan 775 personen een ver blijfsvergunning verleend. Aan 29 personen werd een dergelijke vergunning gewei gerd, in 19 gevallen wegens het ontbreken van voldoende mid delen van bestaan en in 10 ge vallen op grond van een crimi neel verleden. Overigens wordt per migrerende Belg nagegaan of er al dan niet sprake is van een strafblad.

de Stem | 1984 | | pagina 11