kans sloterii. Willem Muller-bedrijf Terneuzen in liquidatie Minder dan 10.000 mannen zonder baan SCHULD 4,5 MILJOEN, BESCHIKBAAR f168.000 Dertig saneringsprojecten Drukbezocht open huis medisch kleuterdagverblijf Terneuzen DONDERDAG 21 JUN11984 jzen: gulden. elkaar n prijzen T27 PAGINA ZEELAND 1 TERNEUZEN - Het Terneu- zense bedrijf Willem Muller 'owage Salvage wordt vrijwillig geliquideerd. ilIDDELBURG - Op steeds meer plaatsen in Zeeland worden onover komelijke hoeveelheden gif in de grond gevonden. Er zijn nu vijftien terreinen bekend waar gifgrond moet worden weggeruimd en bijna evenzoveel terreinen waar dat vrijwel zeker moet gebeuren. rib raak in Jzendijke Werkloosheid Zeeland verder gedaald Zomer- vreugde in Zeeland Haringmeisjes naar Boertien Totaal prijzen bedrag; SO 1.000 1.000 2.000 2.050 5.000 1.O50 100.000 50 100 100 1.000 1.000 1.000 3 3 f 3 1 f 60 110 110 560 160 1.110 1 250.060 2.560 50.060 4 J_ 250 100 1.000 50.000 500.000 5.000 5 J 5 5 J 5 «I 10 110 25.010 1.010 2.010 50 50 1.000 07 97 I47 50 500 38 28 88 f 20.000 5.000 25.000 1.000 30 50 20 40 f 50 100 100 5.000 en voorbehouden. er dan één prijs is er, dat de hoogste bedrag vermeld, r bij elkaar op te wordt 25% kans- racht. De hoofd- oon' uitgekeerd. en elf keer per jaar En elke keer wor- ;eloofd. De volgende lag 6 augustus 1984. j gehouden. Gouden Gids. ink- of girorekening r lot overmaakt op irorekening 5151 tsloterij te Den Haag van de maand van 1 speelt u al in de paar dagen voor de ummer(s) thuisge- vorden na de laatste ijgeschreven. Nog sloterij te machtigen ing. Dan weet u e inlichtingen: I W Jm m f fWm m# iml Jr m w 1 m A ELAND Van een onzer verslaggevers Het gaat hierbij om een van de vele bv's van de het bergings- en sleepbedrijf Willem MuUer. Towage Salvage heeft een schul denlast van 4,5 miljoen gulden. In totaal 1207 crediteuren in de hele wereld heb ben deze week het bericht gekregen dat er 'ter aflossing' nog welgeteld 168.000 gulden in kas is, ongeveer twee procent van de crediteurenlast. Die twee| procent van hun vordering hebben de crediteuren te accepteren of anders niets, omdat er dan faillissment volgt. Woedende schuldeisers in de Ver enigde Staten hebben al gedreigd de eer ste beste Muller of Wijsmuller-sleepboot die in Amerikaanse haven verschijnt aan de ketting te laten leggen. Deze wel zeer koude sanering van Willem Muller Towage Salvage is een onderdeel van de poging van Wijsmuller IJmuiden om het Muller-bedrijf rigoureus van alle niet renderende onderdelen te ontdoen. Wijsmuller werd in maart van dit jaar "igenaar van het overkoepelende Willem duller Beheer na een dreigend bank roet. In een brief van het Nederlandse ad- vokatenkantoor Nols-Trinité, ingescha keld door Muller/Wijsmuller worden de vrijwillige liquidatie en de vereffening aan de crediteuren 'verkocht' met het argument dat de activiteiten in de zee- sleperij niet meer lonend zijn. Het internationaal opererende Neder landse accountantsbureau Moret Lim- perg geeft in die brief een financiële ver antwoording. Daaruit blijkt dat Towage Salvage ten onder gaat met een totale schuld van 10 miljoen gulden, inclusief voor de bank verloren hypotheekbedra gen op schepen.. Muller Towage Salvage liet in 1976 drie 7000 pk-'zeeslepers bouwen in sa menwerking met het Rotterdamse be drijf Skua. Skua stapte in 1980 uit de overeenkomst. Het bedrijf krijgt nu min of meer de schuld van de slechte exploi tatie. Het varend materieel van de Mul ler bv werd vorige maand al openbaar verkocht via de Middelburgse recht bank. De financiers, de Nederlandse Scheepshypotheekbank en de Nationale Investeringsbank moest er miljoenen op toeleggen. Insiders schatten overigens dat de to tale schuldenlast van Willem Muller on geveer 25 miljoen gulden bedraagt. Het gaat daarbij om vorderingen ten nadele van Muller bv's in Houston, Engeland en op de Antillen. Het negatief saldo komt voor rekening van Wijsmuller. Gif stapelt zich op in Zeeland Van een onzer verslaggevers In veel gevallen gaal bet om saneringen, nodig omdat het bewuste ter rein bedoeld is voor wo ningbouw of recreatie, dan wel in gebruik is als volkstuin. In sommige gevallen is de aard van de verontreiniging zonder meer aanleiding om tot sanering over te gaan. Dat blijkt uit het ontwerp bodemsaneringsprogramma 1987 van het Zeeuws pro vinciebestuur. Uitvoering van bet programma is afhankelijk van de hoeveelheid geld die de minister van VROM ervoor uit wil trekken. De betrokken ge meentebesturen zullen ook een deel van de kosten op hun bordje krijgen. De verschillende sanerings projecten zijn het gevolg van zogenaamd 'oriënterend' en 'nader' onderzoek. Ze zijn in volgorde van belangrijkheid in het programma opgenomen. Sanering van de grondwater- verontreiniging op het vroege re terrein van het schrootver- werkend bedrijf De Schrijver ln Kapellebrug (Hulst) wordt net dringends noodzakelijk geacht. Er zal daar ook nog een saneringsonderzoek moe ien plaatsvinden. De kosten ervan zijn nog niet bekend. Zoals gemeld bedreigt de ver ontreiniging in Kapellebrug het naburig waterwingebied. Andere Zeeuws-Vlaamse projecten op de lijst zijn de sa nering van het Cruson-terrein 'n Breskens (urgentie 9), sane ringsonderzoek bij een galva nisch bedrijf aan de Nieuwe- *eg in Hulst (urgentie 11) en sanering van een textielfa briek-terrein in Sas van Gent (urgentie 17). Ook drie terreinen van vroegere gasfabrieken in ceeuwsch-Vlaanderen komen "P de lijst voor. Het gaat daar- om saneringsonderzoeken un aanvullend nader onder soek in Hulst (urgentie 25) en Axel (urgentie 26). In beide Plaatsen is daarmee 75.000 gul den gemoeid. Bij de voormali- oU gasfabriek in Oostburg is sowieso sanering nodig (ur gentie 28). De kosten daarvan zijn eveneens geraamd op 75.000 gulden. Andere saneringsprojecten zijn terreinen van vroegere gasfabrieken in Yerseke, We- meldinge, Vlissingen, Zierik- zee, Noordweg, Tholen en Goes Sanering is ook nodig op het Vitrite-terrein Middel burg, bij een transportbedriji in Hansweert, een wasserij in Vlissingen en een transportbe drijf in Burgh-Haamstede. Saneringsonderzoek wordl verder noodzakelijk geacht op het terrein van de vroegere gasfabriek in Hansweert, bij een schroot- en metaalhande) in Zierikzee, bij wasserijen ir Vlissingen en Goes, bij Ned- pam Vlissingen, de gasfabriek in Krabbendijke, een garage en tectyleerbedrijf in Zierik zee, een voormalige stort plaats in Vlissingen en op hei Maxalloys-terrein in Vlissin gen. 'JZENDIJK - ln de openbare Sere school te IJzendijke is "acht van dinsdag op oensdag ongewenst bezoek Seweest. daV'\een dakkoepel is men binnengekomen en men «I? deur uit zijn spon- virt g cht- De buil was een porder en twee kopte- MIDDELBURG - De daling van de werkloosheid in Zeeland, enkele maanden geleden begonnen, zet zich nog steeds voort. Daarbij gaat het niet alleen meer om seizoensinvloeden. Voor het eerst sinds ander half jaar waren aan het eind van de afgelopen maand in Zeeland minder dan 10.000 mannen werkloos. Eind januari van dit jaar nog werd onder de mannen in Zeeland een topwerkloosheid geregistreerd van 11.600 werk lozen. Eind april was dit cijfer gedaald tot 10.445. Toen werd al duidelijk dat de werkloos heid van mannen in Zeeland, ook al wordt rekening gehou den met seizoensinvloeden, aan het dalen is. Want het aantal dook toen onder het cij fer van dezelfde periode van het vorig jaar. In mei daalde het aantal mannelijke werklo-1 zen verder 9.965. De gunstige ontwikkeling komt vooral voor rekening van de bouwsector. In alle an dere beroepsgroepen beweegt de werkloosheid zich nu op' ongeveer hetzelfde niveau als vorig jaar. De werkloosheid onder de Zeeuwse vrouwen daalde de afgelopen maand slechts met 12 personen. Het aantal werk lozen onder vrouwelijk hore- ca-personeel daalde in mei met 66. Daar stond tegenover dat er onder het vrouwelijk kantoorpersoneel 38 werklo zen bijkwamen. In de andere beroepsgroepen deden zich veel kleinere wijzigingen voor. Het aantal werkloze jonge ren daalde vorige maand bij de mannen, maar steeg bij de vrouwen. Het. totale werkloosheids percentage (mannen en vrou wen) in Zeeland daalde in mei van van 15 naar 14,5 procent. Landelijk was, gecorrigeerd naar het seizoen, i ...g van eni ge stijging sprake (daling van 17,4 naar 17,3). Bij de mannen daalde het Zeeuws werkloos heidspercentage in mei van 14,2 naar 13,5 procent (lande lijk van 17,0 naar 16,6 procent). Bij de vrouwen in Zeeland bleef het percentage gelijk: 17,4 (landelijk was sprake van een stijging, namelijk van 18,6 naar 18,9). De rayons Hulst, Zierikzee en Goes deelden de afgelopen maand niet mee in de daling. In de eerste twee rayons bleef het niveau vrijwel gelijk. In Goes kwamen er 31 werklozen bij, een gevolg van de gebrui kelijke seizoensinvloed onder visserij personeel. Het is prachtig weer, je zit nog op school en je woont in Zeeland. Waar kun je je dan uit stekend amuseren op de vrije woens dagmiddag? Op het strand natuurlijk! De jeugd had daar gisteren zo onge veer het rijk alleen en dat gebeurt niet zo vaak. Bij de Panneschuur op het strand van Zwarte Polder wa ren kinderen op krabbenjacht. Bij de Groese Duintjes speelde een kleuter kraaiend van ple zier met zijn vader. - FOTO'S DE STEM/CORJ, DE BOER MIDDELBURG - De Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, krijgt vrijdag ochtend harinmeisjes op be zoek. Ze tracteren hem dan op Hollandse nieuwe. Het onthaal is georgani seerd door het Productschap voor Vis- en Visproducten. Boertiens collega's in andere provincies valt hetzelfde ten deel. Het is de bedoeling dat de commissaris de haring meteen weghapt. De keel zal daarbij worden gesmeerd met tradi tionele Corenwyn. Van de ge legenheid wordt gebruik ge maakt om Boertien meteen ook Nieuw-Zeelandse kiwi's te laten proeven. Deze vruchten zijn tegelijk met de Hollandse nieuwe in Nederland aange komen. Men wil van het gebeuren een traditie maken zoals dat al het geval is met de aanbieding van koninginneharing aan de koningin. De haringmeisjes, uitgedost in kledij die van de Volendam- se klederdracht is afgeleid, vertegenwoordigen de Neder landse visserij bij een scala van evenementen in binnen- en buitenland. Zo kan men op 4, 5 en 7 juli in Hamburg, Bre men, Dortmund en Düsseldori met het kennis maken. Het ging er gezellig aan toe tijdens het open huis van het kleuterdagverblijf. FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - Bewoners van Hof Zeldenrust in Ter- neuzen konden gisteren eens nader kennismaken met het in de IJsselstraat gevestigd medisch kleuterdagverblijf, dat daar sinds 1978 gehuis vest is. Personeel en leden van de ouderraad deden hun best om een indruk te geven van hun werk. Er waren gezelli ge zitjes en een dia-verto ning. Het MKD is een dag opvang voor peuters en kleuters. A. de Beaumont, hoofd: „Dé naam 'medisch' zorgt nogal eens voor misverstan den, Kinderen die naar het MKD gaan zijn lang niet al lemaal ziek. Wij verzorgen de opvang van kinderen die op een of andere manier zijn achtergeraakt in hun geestelijke, lichamelijke of sociale ontwikkeling. Om deze en andere misverstan den uit de weg te ruimen houden wij dit open huis". De kinderen komen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en worden met taxi's ge bracht en gehaald. In de vier gewone huizen werken acht groepleiders, en specialisten met het maximaal aantal kinderen, namelijk 24. Men kon ondermeer de vier groepsruimten zien, waarin werk van de kinderen te be wonderen was, alsmede het ontwikkelingsmateriaal waarmee gewerkt wordt. Een diavertoning vertoonde de dagindeling van een pupil van 's morgens tot 's avonds. Volgend schooljaar start aan de lom-school in Ter- neuzen een kleuterafdeling. Deze heeft een zekere over lapping met het MKD. Er zal nauw samengewerkt gaan worden en per kind zal men bekijken waar het het best op zijn plaats is. I

de Stem | 1984 | | pagina 13