ste ii N ziet. Acht bezwaren tegen plan Heikant De tijden veranderen... denk je k George Z Sponselee z; KONINKLIJK GOUD VOOR E. BORM IRE IN NIEUW-NAMEN EN CLINGE Een maandagavond uit in Antwerpen Kleuters bakten ze bruin in Axel fELDIG. 'zoals korte eens. om- 't er is ge- eldaan. dichtstbij- N Techno- occasions, nformeert overkomt u, ïurt of dorp, ïenstad heeft an de slaap- k, kan erover ig vervangen hekamerflat, it't niet altijd :r aan? Als u m-hiernaast" een minder ,t u wellicht 'n vreemde of gewoon es helpen in r bejaardea? mheid ten- :en boek. De eeënop wilt tische Hulp- x>ek. VAN ZEELAND Commando wisseling cp De ïlietvliet ii Hulst Fietstocht ouderen Hontenisse Hulst Axel A12 IN TATIONSPLEIN9, 5451. 030-942424 jzijnde hulp- rer de moge- leële Reclame. SDtE WQENS3AG 20 JUN11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 Kinderclubwerk gedwarsboomd Van een onzer verslaggevers HULST - De Kunstzinnige Vorming (ZIKV) en de jemeente Hulst doen nogal 'moeilijk' over de komst van kinderclubwerk in de dorpen Niaiw-Namen en Clinge. Dat blijkt uit een verslag van beroepskracht Petra Neve van het Jeigd- en Jongerenwerk Hulst. 0i]idat de activiteiten van het kinderclubwerk en het ZIK1 voor dezelfde leeftijds groep (6 tot 12-jarigen) gelden, is dn Kunstzinnige Vorming bangvoor ledenverlies. Vooral in Neuw-Namen, waar toch al weinig kinderen zij n. Het feit dat de aard van bei de artiviteiten heel verschil- lendls heeft de vrees niet kun nen wegnemen. Bij de kunst- zinrige vorming wordt cur- susjericht met vormen van handenarbeid gewerkt, de euÉussen worden gegeven doir bevoegde docenten, wat detlname aan de cursus duur makt. ilij de kinderclub staat het Vn een onzer verslaggevers HJLST - Directeur J. v.n Maasakker van de sholengemeenschap de Hetvliet gaat per in aigustus met vervroegd pnsioen. Van Maasakker werd pr 1 augustus 1957 direc- tiur van de RK lts Sint Brnard in Hulst en per 1 aigustus 1983 directeur vn de door een fusie (tassen de in de volks- tnnd nog altijd zo ge riemde 'ambachtschool' ei 'huishoudsschool') tot stind gekomen RK scho- lergemeenschap voor la ge beroepsonderwijs De Ratvliet. Tijdens een besloten bieenkomst op vrijdag 29 juli zal de scholenge- menschap afscheid van h<m nemen. Diezelfde dg is er in de aula van d LTS van 17.00 tot 19.00 uir ook een openbare af- sheidsreceptie. Tevens is e dan gelegenheid ken- r.s te maken met het neuwe directie-team, festaande uit P. Hame- lnk (directeur), C. Jhondt en C. Durinck (adj unct-directeuren). spelelement bovenaan, de kin deren kunnen zich uitleven met toneel, buitenspelen, fiets tochten en speurtochten. Om dat met vrijwilligers wordt gewerkt is deze activiteit goedkoop, vergeleken bij de kunstzinnige vorming. „Hier door wordt de kinderclub als een concurrent gezien". In Nieuw-Namen varieerde de laatste drie jaar het aantal ZIKV-deelnemertjes tussen de 6 en 12. In Clinge heeft men vorig jaar, vanwege te geringe deelname, de cursus stopgezet en dit jaar is er slechts een kortlopende cursus gegeven. Uit het verslag blijkt dat overigens al in een vroeg sta dium contact is opgenomen met het ZIKV en dat de be trokken contactpersoon wei nig problemen zag in een eventuele komst van kinder clubwerk. Men bleek echter de verkeerde persoon te hebben benaderd. Maar toen waren de vrijwilligster voor het kinder clubwerk al aan de slag. De afspraak is nu gemaakt dat wanneer de programma's van de kinderclub rond zijn, nog eens om de tafel wordt geze ten, zodat beide clubs van el kaar weten waar ze mee bezig zijn. 'Moeilijk' doet ook de ge meente Hulst, die te kennen heeft gegeven de noodzaak van een kinderclub niet in te zien. Men vindt dat de kunst zinnige vorming voldoende is, naast de bestaande sportvoor- zieningen voor kinderen. Van onze correspondente ANTWERPEN - Terwijl in de meeste grote steden in Nederland en België de rust en stilte terugkeert na een druk weekeind, heerst er in het stadscentrum van Ant werpen, de Sinjorenstad, nog een drukte van belang. Rondom de Grote Markt en Groenplaats verzamelen zich dan duizenden mensen. Een toevallige bezoeker of toerist vraagt wellicht naar het waarom. Toch is hier voor een zeer eenvoudige verklaring. Elke maandagavond, de gehele zomer, worden hier van 21.00 tot 22.00 uur de be roemde beiaardconcerten gegeven vanop de kathe draaltoren. De liefhebbers van het klokkenspel haasten zich dan ook naar de pleintjes in de omgeving om tijdens het genot van een van de vele biersoorten die België rijk is ook nog te kunnen genieten van de steeds opnieuw boeiende klanken. Al diegenen die worden aangetrokken door de gezel lige sfeer zakken dan af naat het stadscentrum, dat door de poitie tijdens het concert verkeersvrij wordt gehouden. De talrijke ter rasjes zijn dan overvol en het is moeilijkzoeken naar een plaatsje. De echte lief hebbers staan dan ook vaak in de Pelgrimstraat (de straat waar de zo vaak ge roemde 'Vlaaikensgang' in uit komt) en de Lijnwaad markt, waar het concert het beste te beluisteren is. Alt- jans volgens de echte 'Sinjo- ren'. Voor een Antwerpenaar is een dergelijke avond de ge woonste zaak van de wereld, hij benut elke gelegenheid om een aangename avond door te brengen en mensen te ontmoeten. De verbaasde toerist zal snel aangegrepen worden door de heersende sfeer en voelt zich spoedig thuis tussen de gastvrije in woners. Een 'doordeweekse maandagavond' in Antwer pen, wellicht de moeite van het proberen waard. Ver dere informatie: 09- 32.32.31.16.90., toestel 156. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Oude ren uit Terhole en Vogelwaar de, maar ook uit de omliggen de dorpen, kunnen woensdag 27 juni evenals vorig jaar meedoen aan een fietstocht die speciaal voor hen op touw is gezet door de Werkgroep Sportieve Recreatie Hontenis se. De deelnemers starten van 13 tot 14 uur bij het Dorpshuis in Terhole en het Dorpscen trum te Vogelwaarde, wie meer informatie wil kan te recht bij de sportambtenaar van de gemeente, 01148-1851, toestel 25. Van een onzer verslaggevers HULST/HEIKANT - Tegen het bestemmingsplan Heikant zijn in totaal acht bezwaarschriften inge diend. Het gaat daarbij vooral om direct belanghebbenden, die het niet eens zijn met de bestemming die B en W op hun stuk grond willen leggen. Burgemeester en wethou ders siellen de gemeenteraad voor tivee bezwaren gegrond, eentje gedeeltelijk gegrond en oe rest ongegrond te verkla ren. Beavaar is aangetekend ooor de tassenfabriek De Sil- va-van Dorsselaer in de Vy- lainlaan, die door het bestem mingsplan nauwelijks uitbrei- wngjnogelijkheden heeft. Omdat het gaat om een bedrijf dat |een overlast bezorgt en °md»t uitbreiding de klein schaligheid niet aantast, wil- n B en W het bezwaar hono- rerea. Bat wil het college ook met W. Vermeulen in de oelminastraat, die volgens voorliggende P'an niet egr zou kunnen uitbreiden, gedeeltelijk willen BenWte- S^hoetkomen aan een be- aar van het vlasbedrijf A. other, door op een stuk mil1!? ?at Buiten het plan ligt ue bestemming vlasbedrijf te leggen. Mortier had ook be zwaar aangetekend tegen de regeling dat slechts de helft van zijn perceel bebouwd mag worden. B en W houden daar echter aan vast, omdat het be drijf volgens hen nu nog ge noeg mogelijkheden heeft om uit te breiden. Niet gegrond verklaren B en W de bezwaren van J. d'Hoog- he, mevr. B. van de Velde, H. Verhoeven en A. van Puyen- broek. De eerste drie wilden graag dat in het bestemmings plan de mogelijkheid wordt geschapen voor de bouw van een woning op hun grond. De laatste wil dat op het weiland achter de 'Kringloopbeurs' een bedr ij venbestemming wordt gelegd. Het bestemminsplan Hei kant en de bezwaarschriften komen donderdag 21 juni ter sprake in de commissie ruim telijke ordening. Die verga dert om 17.00 uur in het stad huis. De bijeenkomst is open baar. Het is alweer wat jaren ge leden. We zaten ergens met wat boeren achter een pint en het gesprek kwam op bladluizen. De ene tegen de andere: „Al gespoten erte gen"? „Al twee keer" en het gesprek gaat verder over bestrijdingsmiddelen. En natuurlijk van mijn kant: „Is dat spul selectief? Hou den jullie rekening met de natuurlijke vijanden? Lie veheersbeestjes bij voor- beeldj Nee dus". Ik mocht ze komen vangen vóór het spuiten, dan kon ik ze er na weer loslaten! Maar goed, het voorjaar van '84, koud, nat, akelig weer, maar kennelijk niet voor de bladluizen. Althans toch niet voor die van mij. In de tuin de bladeren van de bessestruiken krom en ver vormd, de vlieren onder de zwarte luizen, de rozen on der de groene. De scheuten van de pruimeboom en de 'merbeljoan' al luizen. De leilinden, die je deze zomer in fatsoen wilt brengen, lui zen, groene net als op de kamperfoelie. Zelfs in de wildhoek de bramen en de brandnetels onder de luizen. We weten het, je moet dit biologisch interpreteren. Niet de luizen zijn fout, maar we hebben de planten op een verkeerde plaats gezet. Of teveel opge jaagd met compost, of....en het is waar, daar niet van, maar staat dan alles ver keerd en bovendien: je wilt toch ook wel eens een pruim eten nietwaar? Brandnetel- grier werkt, maar het lijkt of de luizen zich vlugger kunnen voortplanten dan ik het spul aanmaken. Zeep- spiritus werkt goed tegen de groene, maar volgens mij la chen de zwarte erom...! Noodgevallen Een dezer dagen. Weer een praatje met wat agra riërs, weer bij een pint, weer over bladluizen. Of ik er ook had en of ik ze de baas kon blijven met mijn brandne- telgier. Afijn, het hoge woord kwam er uit: niet ge makkelijk. En dan met de billen bloot natuurlijk: „Ik heb nog wat tutututtut - we zullen geen merk noemen - liggen voor echfce noodgeval len. Gekregen van een colle ga van die mannen; echt voor noodgevallen en nu is het zover". Van alle kanten: Olla, buur! Met die rommel! Hou jij geen rekening met natuurlijke vijanden, met lieveheersbeestjes en zo? En bijen? Nou ja, even heb je het dan niet gemakkelijk, maar het advies luidt: voer dat spul af en kom bij ons om een eetlepel of zo van 't merken je werkt milieu vriendelijk; je spaart lieve heersbeestjes en bijen en er zijn nog meer voordelen. Potverdomme denk je dan, we gaan toch de goeie kant op. En dan krijg je twee da gen later een brief. We cite ren gedeeltelijk; 'Gisteren ging ik met mijn zoontje vissen. Bij de Sas sing zagen we tot onze ont steltenis een vreselijke vis sterfte. Wel zestig dode pa lingen lagen op de bodem van het water en een reuze- Heel cynisch zegt een gele sticker op de verpakking: NIEUW. Verpakt in oplosbaar folie. karper dreef boven. Ik heb er heel sombere dia's van gemaakt. Met de dag wordt ik banger voor het schrikba rend en misselijk makend gebruik van bestrijdings middelen. En wij, als zéér kleinschalige mini-biologi sche broertjes, die proberen hun moes- en siertuintjes zo mooi en zuiver mogelijk te houden, kunnen daar niet tegen op. Onze siertuin be vat een zeer grote collectie 'ouderwetse' planten, rots- plantjes en dergelijke. Een buur-boer spoot echter zijn land dusdanig, dat onze tienjarige notelaar half dood is, onze ligusterhaag nog steeds doorzichtig is en tal van gewassen misvormd zijn. Een gedeelte Ijeb ik moeten verwijderen. Een aanklacht? Tegen boeren- buren? Ik doe het liever niet. Ik kan hem beter vragen voorzichtig te zijn'. En dat willen we gaarne onderschrijven. We hebben de dode vissen ook gezien. Wat er ter plekke gebeurd is, is niet meer te recon strueren. Iets verderop wel. Een hele kale plek in de berm, veel sporen van voer tuigen, duidelijk geen perso nenauto's. De restanten van de in brand gestoken ver pakking. Maar er was nog spul over kennelijk. Het is gesmolten en ligt als een ge stolde koek om de brand haard heen. Lost dit op als het gaat re genen en komt het dan als nog in het water, in de bo dem? Moet dat nu echt zo? Heel cynisch zegt een gele sticker op de verpakking: NIEUW. Verpakt in oplos baar folie. En we nemen aan dat die mededeling niet be doeld is om ter plekke het spul in het water te flikke ren. Maar om thuis op een verantwoorde wijze af te voeren. Of om met verpak king en al in de sproeitank te doen!!! Dan is er geen af val. Trieste zaak We vinden dit een trieste zaak. We realiseren ons ter dege, en dat zijn we echt niet alleen, dat de moderne land bouw niet buiten gewasbe scherming kan. En ook dat de terugweg naar ouder wetse landbouwmethoden onmogelijk is. Maar mogen we toch opnieuw een beroep doen op iedereen die met dit soort spullen omgaat, dat uiterst voorzichtig en nauw gezet te doen? En rekening houden met andermans be lang? Het zou toch triest zijn als iedereen iedereen op de vingers moest zitten kijken of hij de spelregels naleeft? Of zou de landbouw graag naar een systeem gaan dat een tijd lang (misschien nog wel) in Indonesië werd toe gepast? Had men klachten dan kwam een deskundige (zeg maar de plantenarts) vaststellen of de klacht te recht was en hoeveel bestrij dingsmiddel er nodig zou zijn. Daarvoor werd een 're cept' afgegeven en alleen op recept was het middel ver krijgbaar. Een soort apo theeksysteem dus. Een flin ke beknotting van de vrij heid, da's zeker, maar... waarom wel een briefje van een deskundige voor tien milligram van het ene vergif en waarom niet voor tien ki lo van het andere... Het is maer 's praete, zeggen ze aan de overkant. De zomertijd is niet alleen voor bladluizen een gouden tijd, ook andere dieren in de directe omgeving kunnen lastig zijn. Het ministerie Vomil heeft een speciale Dienst voor Bestrijding van Ongedierte, Postbus 350,6700 AJ Wageningen, 08370-19061. Daar kunt u advies vragen over allerlei lastige dieren en eventuele maatregelen ertegen. Voor dode of zieke huis dieren als kooivogels en der gelijke kunt u advies vragen Popfestival - Zoals bekend houdt het Hulster open jonge rencentrum Kontrast een bus reis naar het dubbelpopfesti- val Torhout/Werchter op 7 ju li. Er zijn nog plaatsen vrij. Hoe meer popliefhebbers er meereizen, hoe goedkoper het wordt. Per persoon draagt het OJC 5 gulden bij. De trip, in clusief toegangskaart, kost 45 gulden. Belangstellenden kun nen zich nog tot uiterlijk za terdag 23 juni opgeven. Zonnebloem - De afdeling Axel van De Zonnebloem houdt woensdag 27 juni een gezellige middag voor haar gasten. Dit is de laatste van dit seizoen. Kinderen van de vier de klas van de lagere school uit Koewacht treden op met een musical. Ze worden bege leid door de vlasband De Eike laar onder leiding van de heer Vervaeck. De middag duurt van twee uur tot half vijf en is in De Ichtus aan de Piron- straat. Hengelen - Hengelaarsvereni ging Geduld Overwint Alles (GOA) hield voor haar leden een hengelwedstrijd die mee telde voor het clubkampioen schap. Gevist werd op de lei ding aan de Zuidsingel. Uit slag: 1. P. de Bakker, 2. A. Seg- hers, 3. M. van de Voorde, 4. A. van Kampen sr., 5. A. van Kampen jr. Tweekamp - De jeugdleden van hengelaarsvereniging GOA vissen zaterdag 23 juni een wedstrijd tegen de jeugd leden van De Clingse Henge laars. Gevist wodt op de kleine kreek van 9.00 tot 10.30 uur. Plaatsnummers afhalen vanaf acht uur aan het Bosplein. In zet van de tweekamp, die nu reeds voor het vijfde jaar wordt gehouden, is een wissel- De kindertjes kijken toe, terwijl de bakker het brood uit de oven haalt. Van een onzer verslaggevers AXEL - Tweeëntwintig kin dertjes van de Axelse kleu terschool Pinkeltje hebben gisteren een onvergetelijke dag gehad. Verdeeld over twee groepen waren ze te gast bij bakker J. Verhulst, waar ze zelf broden, punt broodjes en vruchtengebak jes mochten bakken. De kleuters werden hier en daar wel wat geholpen, maar moesten toch proberen zoveel mogelijk zelf het hele proces van deeg tot brood te volbrengen. Spanning dan ook op de jeugdige ge zichtjes, toen bij het openen van de oven bleek dat de verschillende baksel prima gelukt waren. Hoogtepunt bleek het bakken van de vruchtengebakjes, waarbij tijdens de 'werkzaamheden' menig vruchtje op kwaliteit - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER werd getest. „Een fantastische dag", meende bakker Verhulst, die niet vaak zoveel assis tentie in zijn bakkerij krijgt. „Ze deden het prima". Aan het eind van de leerzame dag werd alles netjes inge pakt en met enige trots mee naar huis genomen, om ouders en andere familiele den ook eens van het eigen baksel te laten proeven. Van een onzer verslaggevers HULST - De scheidende chef algemene zaken van de ge meente Hulst, de heer E. Borm, is koninklijk onder scheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Tijdens een afscheidsbijeenkomst in het Hulster stadhuis werden de bij de onderscheiding beho rende versierselen opgespeld door burgemeester P. Molt- hoff. De heer Borm kwam op 23 april 1945 in tijdelijke dienst van de gemeente en kreeg er in oktober 1946 een vaste baan. Vanaf 1 januari 1954 tot aan de gemeentelijke herindeling in 1970 was hij chef algemene za ken en hij bleef dat ook na die datum. Naast zijn dagelijks werk op de gemeentesecreta rie was de heer Borm sinds 1955 ook ambtenaar van de burgerlijke stand, van 1952 tot 1970 administrateur van de Vleeskeuringsdienst Hulst, van 1959 tot 1980 secretaris/ penningmeester van de Jeugdnatuurwacht, van 1964 tot 1968 administrateur van de plaatselijke VW, van 1959 tot 1983 bestuurslid van de Vogel wacht de Steltkluut en van 1970 tot 1982 secretaris van de Ruilverkaveling Kieldrecht. „De heer Borm heeft in deze nevenfuncties op een persoon- liike wiize de gemeenschap - FOTO ERIK OSSEWAARDE aan de Gezondheidsdienst voor Dieren. In ons geval Goes, Evertsenstraat 15, 01100-16610. Onderzoek en dergelijke is niet gratis en de dieren moeten in Goes worden afgegeven. Daarom bij voorkeur eerst telefo nisch contact. In het wild gestorven vo gels worden onderzocht door het CDI te Lelystad. Even wel eerst na overleg met de Werkgroep Vogelsterfte te Zeist of via de politie die het contact kan verzorgen. Sier en volièrevogels heeft men het liefst via de dierenarts, maar rechtsteekse toezen ding is mogelijk. Het adres is: CDI, Postbus 65, 8200 AB Lelystad. Portokosten zijn voor de verzender, die ook het on derzoek moet betalen. De prijs daarvoor is 13,30 per zending. Daar komt nog BTW bij, dus totaal onge veer zestien gulden per zen ding (één of meerdere vo gels, maakt niet uit). Wie re centelijk door middel van een bepaald tussenpersoon twintig gulden per stuk be rekend kreeg, is lichtjes ge tild om het eens voorzichtig te zeggen. Wie de dienst eens nodig moest hebben, doet er goed aan het adres te note ren. Zelf doen is In dit geval de goedkoopste weg. E. Borm: ...goud... - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER gediend", aldus de burgemees ter. „Als chef van de afdeling algemene zaken heeft hij het gemeentebestuur vele jaren trouw gediend, in het bijzon der op het gebied van de pla nologie. Daarbij kwam zijn kennis van de natuur zeer eoed van nas".

de Stem | 1984 | | pagina 13