25 Mille voor hand tekening prins Bemhard Hoop op omroep Zeeland blijft leeuwsch Genootschap geeft zilveren munt uit mUWELIJKS SOELAAS VOOR INKRIMPING TEHUIZEN Perevuur en iepziekte tasten bomen in Goes aan Illegaal zenden beboet met 600 WOENSDAG 20 JUN11984 Hoorzitting GS over ziekenhuizen loekwoning Ruime Irtgezrriswoning j paarbank V oorwaardelijk en boetes voor ruzie om 'bagatel' MIDDELBURG - In Zeeland kan nauwelijks iets worden gedaan voor Zeeuwse jongeren die door inkrimping van opvangtehuizen in de kou dreigen te geraken. NSM GUL VOOR WERELD NATUUR FONDS T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers GOES - De dienst beplantingen van de gemeente Goes gaat een aanzienlijk aantal meidoorns bij de ingangen van het Poelbos tot op een halve meter boven de grond inkorten, omdat de meidoorns weer aangetast zijn door het perevuur. Het inkorten van de meidoorns is een herhaling van vorig jaar toen een dergelijke actie ook noodzakelijk bleek. De dienst beplantingen gaat eveneens de strijd an dermaal aanbinden met de iepziekte. Zo zijn gisteren in Kloetinge enkele iepen gerooid, die in binnen een tijdsbe stek van een week helemaal bruin werden. Tegen de iepziekte, die veroorzaakt wordt door een vi rus-schimmel, is geen preventie mogelijk. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur houdt op 24 augustus een hoorzitting over de herziening van het 'regio advies ziekenhuissituatie Zee land'. Belangstellenden kunnen dan onder meer reageren op de voornemens om centrum ziekenhuizen te bouwen in Goes en Terneuzen en over te gaan tot sluiting van het Hul ster ziekenhuis. De hoorzitting vindt plaats in de statenzaal van het Ab dij-complex in Middelburg en begint om 19.00 uur. Aanslui tend daarop, om ongeveer 21.00 uur komt de statencommissie voor welzijnszaken bijeen om zich over de herziening te bui gen. Zoals al gemeld zullen de staten het nieuwe regio-advies in september behandelen. M 5-22.30 uur. Terneuzeri Jongeren in de kou iAxel-Promotion pyaal HUIS met o keuk. |ard. 4 sl.k badk,, dak- .carport, tuin ad. zonk t.k NIJKERK iv.a Amersfoort) ihuizen, bungalowsenz l| [e prijsklassen |g onze woninggids Initiatiefgroep: provinciebestuur inconsequent fraai verbouwd, rustij I te Amstelveen, met pk en.^rij uitzicht. Pf 1000 k k 1 peppel Bouwjaar 1976 i uit: woonk. met ope"j [mod open keuken me' I Vatuur. 3 sl.kmrs en zohj .met dakkapel Rui<"e| I Het geheel is uitsteken srhouden en geïsolee'" osom f149 000 k.k. i I LELYSTAD t van twee onder één kap garage, voor- en achter' Bcrpim ruime WOO" er, moderne keuken, d"® pkamers. douche, 20 Üftier^l ^frkapel, 3oed onderhouden, gprijs f195.000 :KWONING m. gara^'i CARPORT, aan de ra» I de heide vr.pr f 145.0® i zonder postzegel irijfpostgiro/rijkspost' ij DX AMSTERDAM Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Initiatiefgroep Omroep Zeeland beeft besloten haar werkzaamheden, hoewel op een 'ager pitje, voort te zetten. Zoals gemeld toonde een meerderheid van de Zeeuwse staten (CDA, de gereformeer de fracties en een deel van de VVD) zich afgelopen vrijdag "iet bereid de omroepbijdrage met een tientje te verhogen. Daarmee stak men een stokje voor de realisering van een Zeeuwse radio-omroep. De initiatiefgroep heeft toch n°g hoop. „De regionale om roep in Nederland zal zich de komende jaren verder ontwik kelen. Dat kan niet stoppen bij ae grenzen van Zeeland". De initiatiefgroep vindt het dan ook van belang een repre sentatieve Zeeuwse omroep organisatie te behouden en de verdere ontwikkeling van de Regionale omroep in den lande te volgen. Dit voor het geval at de meerderheid van het Provinciebestuur zich reali- eert dat haar negatieve hou tig voor Zeeland een gemiste kans betekent. l initiatiefgroep zal de ra6? 3amengestelde advies- ad voor een omroep Zeeland viseren eveneens door te an en alert te blijven op m«uwe kansen. iniatiefgroep verwijt de ciehf id van het provin- Pestuur een inconsequent 'eid te voeren. Men is daar- verbaasd en teleurge- 'd. Zo laat men weten dat de plannen voor een regionale omroep steeds in overeen stemming met het provinciale beleid zijn ontwikkeld. Om dat te staven rakelt men de geschiedenis nog eens op. In 1968 al verzochten Gedepu teerde Staten aan de Zeeuwse Culturele Raad de wenselijk heid van een Zeeuwse omroep te onderzoeken. In 1972 onder steunde het college een ver zoek om een zendmachtiging voor een regionale omroep. In 1982 legden Gedeputeerde Sta ten in hun 'hoofdlijnen van beleid' vast te streven naar een regionale omroep, mits het provinciebestuur daar zelf de beurs niet voor open hoeft te trekken. Provinciale Staten gingen daarmee akkoord. In januari van dit jaar wezen GS minis ter Brinkman nog eens op het belang van een regionale om roep. Het college drong toen aan op spoedige totstandko ming. „Nu dit jarenlange streven - door een toezegging van de minister en aanvaarding van de media-nota in de tweede kamer- ook in de praktijk kan worden gebracht, blijkt een meerderheid van het provin ciaal bestuur plotseling - en op verre van duidelijke argu menten- tegen een regionale omroep te zijn", aldus de ini tiatiefgroep. MIDDELBURG - Ruzie om een meisje in de bar 'Disco Lo ve' in Kloosterzande liep op 4 april van het vorig jaar der mate uit de hand, dat de vier betrokkenen dinsdag voor de politierechter in Middelburg stonden. Twee van hen (de gebroe ders R. en A. F. -gl en 25 jaar- uit Hulst) als verdachten en de andere twee als benadeelde partijen. A. F. belandde iri de ruzie omdat zijn jongere broer R. in een twistgesprek raakte met een andere barbezoeker, om dat die zijn vriendin getracht zou hebben te 'versieren'. De vechtpartij die daarop in de bar ontstond werd buiten voortgezet en behalve de ver sierder kreeg een andere be zoeker klappen van de beide broers, terwijl de auto van de eerste het eveneens moest ont gelden. R. bewerkte de motorkap met een ijzeren staaf en A. schopte de mistlampen kapot. Schade aan het voertuig: ruim 1200 gulden, die de gedupeerde ter zitting claimde. A. bleek bij nader onderzoek in zijn auto een verboden handwapen (een ploertendoder) te hebben en R. had de dag tevoren een ruit van het politiebureau inge gooid. „Ruzie om een bagatel", al dus officier van justitie mr. Stein, „maar waarschijnlijk waren de gemoederen wat verhit door de alcohol". De ge broeders werden tenslotte'on der de eis van het openbaar ministerie veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 250 gul den (voor R. F.) en een boete van 300 gulden (voor A. F.). Bovendien zal het tweetal de schade aan de vernielde auto moeten betalen. Van een onzer verslaggevers [IDDELBURG - Het Ko- ;lijk Zeeuwsch Genoot- I schap der Wetenschappen haat een penning uitgeven ter herdenking van het Departe- jnent Middelburg, opgericht in 11184. Het betreft een heruitgave van een penning, die het ge nootschap in de periode 1768 tot 1856 uitloofde aan win naars van prijsvragen over wetenschappelijke vraagstuk ken. De penning zal worden ge slagen in muntziiver, in de staat van brilliant-proof, met gepolijste stempels en gepolij ste muntplaten. Om verwar ring te voorkomen wordt de penning kleiner (diameter 38 mm) dan het origineel. Er bestonden vroeger drie uitvoeringen van de penning. Gekozen is voor de versie met het opschrift 'Societ. Scient. Zelandica Praemium' met op de keerzijde een gezicht op Vlissingen. Er worden 1600 exemplaren van de munt geslagen. De pen ning gaat 175 gulden kosten (bij voorintekening 150 gul den). Als winst gemaakt wordt zal die worden gebruikt voor aankopen ten behoeve van het numusmatisch kabinet van het Genootschap. men heeft reden om het De partement Middelburg te eren, want het garandeerde in 1800 het voortbestaan van het Ge nootschap toen liquidatie dreigde. fle Zeeuwse instellingen voor jeugdhulpverlening, de afgelopen maanden driftig in de weer met plannen voor opvangmogelijkheden, zijn van een koude ker mis thuisgekomen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Tot twee maal toe (in september '83 en april '84) werd de zender 'Ra dio Kloetinge' uit de lucht ge haald. Storingen op de band, die doorgaans wordt gebruikt door onder meer politie en luchtmacht, leidden naar het adres van de 38-jarige Goese- naar A. van der C., die gisteren voor de politierechter in Mid delburg toegaf illegaal te heb ben uitgezonden in de periode januari '83 tot en met septem ber van dat jaar en vervolgens opnieuw tot april van dit jaar. Vooral op zondagmiddag was de zender te beluisteren en het liefst had Van der C. zijn hobby wettig beoefend. „Maar hoe kom je aan een ver gunning voor zoiets?" was zijn vraag voor de rechtbank. „Als u met een dergelijke apparatuur wilt uitzenden moet u een omroeporganisatie stichten met minstens 10.000 leden", aldus officier van jus titie mr. Stein, die opmerkte dat, gezien de storingen, een dergelijke hobby beslist niet ongevaarlijk is. „Dan zal ik een andere bezigheid moeten bedenken", aldus de zender, die tenslotte veroordeeld werd tot een boete van 600 gulden en onttrekking aan het verkeer van alle in beslag genomen apparatuur. GS op cijfers, waaruit blijkt dat momenteel 90 Zeeuwse jeugdigen in opvangtehuizen buiten de provincie verblijven. Door de inkrimping van die tehuizen zou 55 procent van die jeugdigen in de kou drei gen te graken. Doordat Zeeland veel min der geld krijgt dan was ver wacht is vooral de Vereeni- ging Kinderzorg gedupeerd. Plannen van deze instelling voor begeleide kamerbewo ning en opvang van school gaande jeugd in Terneuzen en Goes kunnen nu niet worden uitgevoerd. Ook een project therapeutische gezinsverple ging, een initiatief van het RIAGG, gaat in de ijskast. Niet afgerond Overigens zijn de voorbe reidingen voor dit project, dat samen met andere instellingen uitgevoerd zou moeten wor den, nog niet afgerond. Ver zoeken van de Pleeggezinnen centrale en de Stichting Jeugd en Gezin om personeelsuit breiding zijn nu nog verder naar de achtergrond verdwe nen. Een pleistertje op de won de is mischien dat het rijk de werving van broodnodig geachte pleeggezinnen lande lijk wil gaan aanpakken. De Zeeuwse Beraadsgroep Jeugdhulpverlening heeft de hoop nu gevestigd op 1986, Wanneer landelijk voor 'aan vullend beleid' twee maal zo veel geld beschikbaar komt dan nu werd vrijgegeven. Hoe de verdeling van dat geld over de verschillende provincies uit zal vallen weet men nog niet. De toewijzing van het be- schikbare rijksgeld (10 mil joen) aan Zeeland is namelijk veel ongunstiger uitgevallen dan verwacht. Waar de Zeeuwse instellingen reken den op een totaalbedrag tussen 8en 5 ton, heeft het rijk voor lopig slechts 1,5 ton beschik baar gesteld. Het gevolg is dat alleen een [project, dat in Zeeland als het meest urgent is aangemerkt, kan worden uitgevoerd, en dan nog slechts drastisch af geslankt. Het gaat om een plan voor begeleide kamerbewo ning van de stichting Onder dak, die in totaal 20 jongeren wil huisvesten, verspreid over Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Dat aantal moet worden teruggebracht tot 7. Men bekijkt nog welke plaat sen ervoor in aanmerking ko men. Verder mag de Vereeni- ging Kinderzorg nog de dag opvang voor schoolgaande jeugd in Vlissingen met 2 plaatsen uitgebreiden. iZeer nadelig Gedeputeerde Staten heb- Iben de staatssecretaris er in- I middels al op gewezen dat de ltn»wii„ir,o van rijksgeld voor als Zeeland - wat het aantal opvangte- toch al sterk onderbe- - zeer nadelig is. Het col- vreest dat de beoogde van de voorzienin- over de verschillende pro- steeds verder uit het raakt. Men ver dat daardoor grote pro- ontstaan. Zo wijzen De prins bij een maquette van de amoniakfabriek. foto s de stem cor j de boer SLUISKIL - Met een zwierige handtekening op een computer-uit draai bezegelde prins Bernhard gisteren de officiële opening van een nieuwe ammo- niak-fabriek van de NSM in Sluiskil. Prins Bernhard zet een handtekening van 25 mille zeer lovend uit over de kan sen van buitenlandse inves teerders in Nederland. „Die hebben ons het leven ge makkelijk gemaakt". De heer Boido benadrukte ver volgens de belangrijke rol die de NSM in de regio wil spelen, zeker ook als het gaat om de werkgelegen heid. Beide topfunctionaris sen onderstreepten, met een knipoog naar Van Aarden- ne, het belang van aardgas als grondstof voor de Sluis- kilse kunstmestfabriek. Ook burgemeester O. Uc- keloen van Terneuzen was zeer ingenomen met de in vestering van 400 miljoen gulden, die het concern over had voor de nieuwe fabriek. In tegenstelling tot de ande re sprekers liet hij echter ook scherpe kritiek horen op met name de landelijke overheid, die volgens hem Zeeuwsch-Vlaanderen vol ledig miskent (zie elders in deze krant). Onder ae warme Oranje zon verliep het feest verder volgens plan. Dat hield ook in dat de prins in de contro lekamer van de fabriek een babbeltje maakte met ope rator Leenknecht uit Sluis kil, dat hij per bus een rond rit maakte over het bedrijf, en vervolgens aperitief en lunch gebruikte aan boord van de Flandria-boot. Het NSM-personeel zag overigens weinig van de feestelijkheden. Voor hen is er open huis, de komende twee zaterdagen, waarbij ook familie en kennissen welkom zijn. Prins Berhard kwam gisteren per helicopter naar de NSM En hij hoefde niet met le ge handen de terugreis in de helicopter te aanvaarden. De tegenprestatie van de NSM voor de openingshan deling in de controlekamer van de fabriek liet niet lang op zich wachten. Aan boord van het ms Flandria 20 overhandigde de heer L. Boido, lid van de raad van bestuur van NSM hem niet alleen een fotoboek over koninklijke bezoeken aan Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook een cheque ter waarde van 25.000 gulden, bestemd voor het Wereld Natuur Fonds. Zoals bekend is de prins daarvan een van de grote animators. Het geld moet ten goede komen aan de wereldwijde flora-actie van het Fonds. Hoe blij de NSM is met de nieuwe fabriek, een van de grootste in zijn soort, was al bekend. Het is in de regio van de daken geschreeuwd. Prominente sprekers deden dat gisteren, ten overstaan van de prins, minister Gijs van Aardenne, diens Noorse collega, commissaris van de koningin dr. C. Boertien, en kele ambassadeurs, het Ter- neuzense gemeentebestuur en tal van andere gasten, nog eens dunnetjes over. 'NSM is een hoeksteen in het beleid van onze groep' zei Norsk Hydro-president T. Aakvaag. De topman van het Noorse moederbedrijf van de NSM liet zich verder

de Stem | 1984 | | pagina 11