Eventueel raketten tijdelijk plaatsen Bloedproef over twee jaar weg NADELIGE INVLOED INKOMENSBELEID KABINET TOMATEN EN GEHAKT Financiële onrust: bankaandelen kelderen UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN ijdonck rieloop n Murre klasse ssenhove eloop Merijntje VANDAAG mbotm GS leggen geld opzij Zelfstandig bestaan voor iedereen Uiterst rechts verrassend sterk in Europa Wimbledon breekt met traditie Derek de Lint wil nu iets heel anders T8 SPORT 6 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse mjmmers^f FABER (IKV): Tweede Kamer tegen korten woningdelers ADEM-ANALYSE GEMAKKELIJKER UITVOERBAAR DEN HAAG - De particuliere consumptie is de eerste drie maanden van dit jaar vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar flink ge daald. Industrie produceert niet méér Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tomaten, 500 gram Gehakt, 500 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 4ZWARTE DAG' OP AMSTERDAMSE BEURS ONDERZOEK KONSUMENTEN KONTAKT: Nieuw middel tegen kaalheid blijkt een flop DINSDAG 19 JUN11984 VANZEELAND BINNENLAND BUITENLAND Nieuwe abonnee ~1 I 14 IA6EN GRATIS DE STEM „de 4 in1 krant Meerminneloop, een lometer te Waterland- wonnen door Paul van aldegem. eniging St.-Aloy. SLAGEN ometer, 20 deelnemers: 1, dy Dieleman, Terneuzen 9 mi- n en 50 seconden; 2. Franco ben, Terneuzen; 3. John Lau- s, Terneuzen; 4. Thomas Ny- rd, IJzendijke; 5. Maarten ildersIJ zendij ke. "ometer, 54 deelnemers: 1. Kurt ijn, Evergem, België, 17 minu- en 50 seconden; 2. Leen Diele- n, Hoek; 3. Jan-Kurt Borg, Ade- België; 4. Edwin van Waes, denburg; 5. Jeroen Provoost, ~and. kilometer, 25 deelnemers: 1. Iter Snouwaert, Eede, 35 minu- en 55 seconden; 2. Paul Hermie, -houte, België; 3. Wim Bakker' neuzen; 4. Peter Snelders, Sas Gent; 5. Henk Jasperse, Axel. te dame: T. Roegient, 42.42. kilometer, 68 deelnemers: 1. 1 van Wassenhove, Maldegem, :nuten en 44 seconden; 2. Ra- De Roo, Kaprijke België 50.00; Peter Cocquyt, Wachtebeke 4. Pieter Westerweele, Aar burg 51.35; 5. Luc Vernaeve, stdorpe 52.00. Eerste dame: An- inke, Vlissingen 65.05. onck is winnaar gewor- p, een loop over 10 kilo- r het plaatselijke brade' ging Scheldesport de or was de snelste in dit Ter- uzenze festival. In totaal amen er voor deze tweede aderieloop 129 deelnemers n de start, wat er 59 meer aren dan vorig jaar, terwijl k organisatorisch alles in, tere banen liep dan vorig ar, toen deze loop nogal wat hoonheidsfoutj es met zich ee moest torsen. ITSLAGEN: kilometer, 24 deelnemers: 1. A. orcus, Terneuzen: 2. A. van Bu rn Terneuzen; 3. E. de Vos, Ter- euzen; 4. F. Dieleman, Terneuzen; J. Laurens, Terneuzen. Kilometer, 39 deelnemers: 1. M. roosman, Hoek; 2. B. IJsebaert, erneuzen; 3. P. Meertens, Hoek; 4. Dieleman, Hoek; 5. H. Jasperse, xel. Kilometer, 66 deelnemers: 1. T. rijdonck, Terneuzen 30.58; 2. H. amelink, Sas van Gent 31.8; 3. F. 'arrens. Sluiskil 31.18; 4. P. Pro- -st, Cadzand 31.40; 5. E. Vink, estdorpe 32.30; 6. L. de Visser, erneuzen; 7. A. Vernaeve, West- orpe; 8. P. de Waal, Westdorpe; 9. Gelderland, Sluiskil; 10. C. noek, Terneuzen; 11. G. Goole, uiddorpe; 12. J. de Block, Terneu- n; 13. M. Meulbroek, Terneuzen; R. van Waterschoot, Hulst; 15. J. och, Terneuzen. ames 10 kilometer: 1. C. Dekker, erneuzen 31.58; 2. S. Goole, Zuid- orpe; 3. B. Weedage, Terneuzen. gastrijders bleek uitste- ngconcours hippique voor ng Noord- en Zuid-Beve Annet Munter met Foretta, Noord- Beveland; 2. Gert Jan Bakker met Nudie, Jacoba van Beieren. Ml- en M2-dressuur paarden: 1. Kee., Steendijk met Boy, Reimerswaal. 2. Linda Goense met Sianetty. Weel ruiters; 3. Leonard Kuzee met Sonja, Reimerswaal. Z-dressuur pony's: 1. Jacomijn Janse met Ni- colai, Paardebloem. Zl- en dressuur paarden: 1. Hanny Exter met Troubadour, Noord-tfy veland. Ll-dressuur paarden: i Albert Vermue met Bvitterxfy' Weelruiters; 2. Tanja van de w» met Varco, Jacoba van Beieren; Debora van Lier met Simsoj Noord-Beveland. L2-dressuur po ny's: 1. Jeanette Tramper me Paddington, Noord-Beveland; L- Brigitte van Brouwershaven me Lucky Boy, Reimerswaal. L2-ar®®' suur paarden: 1. Marcha met Rakker, Paardebloem; 2. J® Paauwe met Winston, Rei^\eI^* waal. B-springen pony's: 1. Fran- cisca den Beer met Tamara, Kleppert]es; 2. Monique van Ma degem met Nandor, Noord-Bev land; 3. Jan Ruster met Bonw- Vlaandetse Ruiters. L-spring pony's: 1. Heieen Wagenaar m Lady Baritsa, Paardebloem; 2. w randa Schouwenaar met Fenwj Paardebloem. B-springen PJ*. den: 1. Gerda Buitenhuis met Jw ne Hettorig, Dijkruiters; 2. Hes^. de Jager met Benno, Reimerswa M-springen pony's: 1. Jan Nooj" hoek met Gaby, Noord-Bevela Z-springen pony's: 1. Walm Murre met Til's Jippie, De pertjes; 2. Sandy den Exter m Wowser, Noord-Beveland. springen paarden: 1. Franco Bakker met Pythia, Jacoba v Beieren; 2. Wilfried Steijn m Unini, Weelruiters. M-spring paarden: 1. Leonard Kuzee m Sonja, Reimerswaal; 2. Sandy Exter met Orkaan de Norma» Noord-Beveland. Z-spriog t paarden: 1. Liesbeth Ruisaard n Tamara, Jacoba van Beieren, Lenet Sandee met Thyfoon, Noo Beveland. aan te bieden? kleintje" In De Stem heeft u absoiu.0 het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/lez*^ rossen (ruim 6 van do 10) hebben speciale b«K langstelling voor onze ..kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" DE STEM iïESÏ Van onze redactie binnenland pEN HAAG - IKV-secretaris jlient Jan Faber heeft zich de gram van de vredesbeweging en enkele politieke partijen op ie hals gehaald omdat hij on- jer bepaalde voorwaarden akkoord wil gaart met tijdelij ke plaatsing van kruisraket ten in Nederland. Vandaag komt het 'Komité Kruisraketten Nee' bijeen om ach te beraden over de uitla tingen van Faber. Het IKV maakt deel uit van dat comité. Volgens Faber moeten de vredesbeweging en de PvdA positief reageren op een se rieus voorstel met als uitein delijk doel een kernwapenvrij Europa, zelfs als daarvoor „voor een korte periode" kern wapens in Nederland moeten worden geplaatst. Het 'Nee' tegen kruisraket ten moet volgens hem over eind blijven, maar niet als axioma, maar als einddoel. De vredesbeweging moet zich voortdurend de vraag stellen of onder alle omstandigheden moet worden vastgehouden aan dat'Nee'. Faber kan zich de situatie voorstellen, waarbij begonnen wordt met verwijdering van de kruisraketten uit West- Duitsland. Als dat vereist dat tijdelijk enige kruiswapens in de Benelux-landen moeten worden geplaatst mag de vre desbeweging zich niet dogma tisch blijven opstellen, vindt Faber. Het gaat er volgens hem niet om dat er geen kernwa pens in Nederland komen, het gaat er om dat alle kernwa pens uit Europa worden ver wijderd. Faber vreest dat na het Kamerbesluit over de plaatsing de vredesbweging en de linkse partijen zich voor lange tijd buitenspel zetten. 'Een foute proefballon'. Zo kwalificeert PvdA-sevretaris Buitenland, Van Traa, de uit spraak van Faber. De PvdA heeft zich met de afwijzing van de plaatsing van kruisra ketten onder alle omstandig heden beslist niet buitenspel gezet, zegt Van Traa. Ook bij de kleinere linkse partijen is Fabar's uitspraak in slechte aarde gevallen. Delegaties van PvdA, CDA en WD zullen in augustus af zonderlijke bezoeken aan Moskou brengen om daat te spreken over de plaatsing van kruisraketten. De partijen zijn uitgenodigd door de Russische ambassadeur in Den Haag, Beletski. Wim Bartels, internationaal secretaris van het IKV, ver trekt vrijdag voor enkele da gen naar Moskou. Van onze Haagse redactie OEN HAAG - Een meerder heid van de Tweede Kamer gaat niet akkoord met de door staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) voorgestelde kor ting van 10 procent van bij standstrekkers, die op een of andere manier samenwonen. Invoering van de maatregel si in ieder geval niet op 1 juli kunnen, waardoor de schat kist een doel van de bezuini ging zeker mist. De PvdA verwerpt De Graafs 'woning-deler'-plan, maar ook de WD blijkt het voorstel in zijn huidige vorm onacceptabel te vinden. Hoe "et CDA zich zal opstellen was gisteren niet duidelijk, maar dringen van die partij valt ook nogal wat kritiek te be- luisteren. Konsumenten Kontakt strijkt weer eens tegen de haren in DEN HAAG - Begin 1986 zal de bloedproef vervangen worden door de ademanaly se. De regering zal dit binnen enkele weken aan de Tweede Kamer laten weten. Over de keuze van adem analyse boven de bloedproef bestaat volledige overeen stemming bij de departe menten van Justitie, Verkeer en Waterstaat en Binnen landse Zaken en bij de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid. Nagegaan moet nog worden welke apparatuur en welke werkwijze het meest ge schikt zijn. Buitenlandse ervaring (Engeland) en langdurig on derzoek hebben geleerd dat adem-analyse beter werkt en bovendien niet de nadelen kent van de bloedproef. Die nadelen zijn het feit dat de medewerking van een arts noodzakelijk is, dat het on derzoek in een laboratorium moet worden verricht, wat tot tijdverlies en kostenstij ging leidt, de zware aanslag op het politie-apparaat en de weerstand bij sommige 'pa tiënten' die geen prik kunnen verdragen of dit voorwen den. Voor de invoering van de adem-analyse zal artikel 26 van de wegenverkeerswet (rijden onder invloed) moe ten worden gewijzigd. Bij die gelegenheid zullen aan het parlement waarschijnlijk ook wijzigingen worden voorgesteld die te maken hebben met medicijngebruik in het verkeer. De Gezondheidsraad advi seerde de minister van Ver keer en Waterstaat vorig jaar al het artikel 26 zodanig te veranderen dat elke be stuurder die geneesmiddelen gebruikt zich van te voren op de hoogte moet stellen van de eventuele gevolgen daarvan voor de rijvaardigheid. Volgens de raad zou in ons land dezelfde regeling moe ten worden ingevoerd als in Noorwegen. Daar moeten apothekers elke aflevering van 'rijgevaarlijke' genees middelen voorzien van een waarschuwingssticker. De Noorse apotheker is bo vendien verplicht om de pa tiënt een brochure mee te ge ven met informatie en ge dragsregels. Op die manier kan niemand meer aanvoe ren dat hij of zij niet wist dat de rijvaardigheid door de medicijnen nadelig kan wor den beïnvloed, aldus de Ge zondheidsraad. Consumptie daalt flink Van onze redactie binnenland Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De bestedingen van duurzame goederen daalde met 3,5 procent en die van voedings- en genotmiddelen met 2 procent. Alleen de consumptie van de overige goederen steeg licht. Opvallend is de scherpe daling van de consumptie van dranken en ta bak. en 1982. Dat komt vooral door de sterk gestegen autoverko pen vorig jaar. Maar de eerste drie maan den van dit jaar zijn er nau welijks meer auto's verkocht dan in dezelfde periode van vorig jaar. In maart is zelfs een daling gemeten in de ver koop van nieuwe auto's. Dat de consumptie onder druk staat van het inkomens beleid van de regering blijkt ook uit de lichte stijging van de consumptie van de overige goederen. Deze stijging komt vooral door de hogere gasafzet (8 procent meer dan in het eer ste kwartaal van 1983). Het CBS wijt dat aan de lage tem peraturen. Maar feitelijk bete kent het dat de consumptie van de overige diensten het eerste kwartaal van dit jaar ook niet is gestegen. Over de hele linie een daling dus. Dat betekent vooral voor de op de binnenlandse markt ge richte bedrijven een ernstige tegenvaller. Deze onderne mingen zitten al enkele jaren in de hoek waar de klappen vallen. Het industriële beleid van de regering is immers ge richt op bevordering van de export. De daling van de consump tie is een gevolg van het inko mensbeleid van het kabinet. Vooral de kortingen van de so ciale uitkeringen en ambtena rensalarissen betekenen een flinke aanslag op de consump tie. Volgens het CBS is de con sumptie van duurzame goede ren vorig jaar gestabiliseerd na de scherpe dalingen in 1981 DEN HAAG - De industrie heeft vorige maand niet méér geproduceert dan in dezelfde maand van 1983, meldt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Dat is een tegenvaller. Na de sterke groei van de industriële productie de laat ste maanden van het vorig jaar is nu een stabilisatie op getreden. In maart was zelfs sprake van een licht daling. De aardolie-, chemische- en metaalindustrie groeiden de eerste drie maanden van het jaar meer dan andere be- drijfstakken. 500 g5t254.48 "7QQ 70 Het heeft lang ge duurd maar eindelijk beleefde heel Nederland gisteren z'n eerste echte zomerse dag met tem peraturen van boven de 20 graden. Dat lokte veel mensen naar het strand, waar de enkele gebruinde badgast be hoorlijk opviel tussen het 'wit'. Wie in de stad bleef zocht 'verkoeling' bij de ijscoboeren, die goede zaken deden. Overigens valt er niet erg lang van het mooie weer te genieten. Na woensdag is het weer afgelopen. Tenminste, dat voorspelt het KNMI. - FOTO'S ANP Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Amerikaanse en Westeuropese banken ma ken zich ernstig zorgen over de internationale financiële situatie, nu enkele Latijns- Amerikaanse landen niet in staat blijken hun schulden aan die banken af te lossen. Als gevolg daarvan zijn de koersen op de New Yorkse Beurs (Wall Street) fors ge zakt. De spanningen omtrent de schuldencrisis van de arme landen zorgde dat ook de Am sterdamse Beurs gisteren een 'zwarte dag' beleefde. De algemene index zakte met twee en een halve punt tot 149,7, een nieuw laagtepunt dit jaar. De grootste klappen vie len bij de internationals, waaronder Koninklijke Olie. Maar ook de banken doen het bijzonder slecht. Vooral de aandelen van de Algemene Bank Nederland, die veel le ningen in het buitenland heeft uitstaan, 'kelderden' gisteren. Verwacht wordt dat de aan delen van de banken de ko mende dagen nog verder on der druk komen te staan als gevolg van de internationale schuldencrisis. Elf vooraanstaande Ameri kaanse banken besloten giste ren geen nieuwe regeling meer te treffen voor de Argentijnse schulden. Argentjnië moet van het In- rnationaal Monetaire Fonds bezuinigingsmaatregelen ne men om voor IMF-steun in aanmerking te komen. Presi dent Alf onsin weigert dat, om dat dat volgens hem algemene verarming van zijn land bete kent. Het IMF-geld is nodig om de rente op schulden aan Ameri kaanse en Westeuropese ban ken te kunnen betalen. Als er geen regeling wordt getroffen - en daar ziet het nu naar uit - zullen de betrokken Westerse banken, waaronder de Neder landse ABN, zware verliezen lijden. Gevreesd wordt dat het ver trouwen in deze banken dan nog verder zal afnemen, waardoor die banken zelf in ernstige financiële moeilijk heden kunnen komen. Vorige maand wankelde al twee grote Amerikaanse banken. Slechts met een miljoenensteun van de Amerikaanse federale overheid bleven ze overeind. Ook de Bank voor Interna tionale Betalingen (BIB) vreest voor een internationale financiële crisis nu niemand bereid is Argentinië en andere Latijns-Amerikaanse landen te helpen. In de BIB werken de centrale banken van de meeste Westerse landen samen. De BIB noemt het enorme Amerikaanse begrotingste kort als belangrijkse oorzaak voor de financiële onrust. Dat tekort drijft de rente op, waardoor ook de dollar duur wordt en de schuldenproble men van de arme landen on oplosbaar wordt. Het Amerikaanse beleid brengt niet alleen het econo misch herstel in ernstig ge vaar, maar ook de positie van veel Amerikaanse en Westeu ropese banken, aldus de BIB. Inmiddels hebben de cen trale banken van de meeste industrielanden noodplannen opgesteld om particuliere ban ken te helpen als die door de schuldencrisis in financiële moeilijkheden zouden gera ken. Dat is gisteravond op de jaarvergadering van de BIB in Basel bekendgemaakt. De meeste centrale banken zijn bereid daarvoor het risico van een stijgende inflatie te nemen. Op pagina 5 .•VS zorgen voor crisis Van onze redactie binnenland DEN HAAG Aan de meeste vormen van kaal heid is niets te doen. Een onderzoek van Konsu menten Kontakt heeft uitgewezen dat het in driekwart van de geval len gaat om erfelijk be paalde kaalheid. Van het sinds kort op de markt gebrachte Duit se 'wondermiddel' Scha- rach hebben kale mensen dan ook geen nieuw haartje te verwachten. Het middel is alleen maar duur. Ook hoofdhuid massage werkt niet, al dus Konsumenten Kon- takt. Kalende mannen kun nen volgens de onderzoe kers dan ook maar het beste leren leven met hun kaalheid. Haartrans- plantaties zijn kostbaar en vaak nogal pijnlijk. Bovendien is het resul taat niet zo fraai als de haarinstituten suggere ren. Voor kalende vrouwen is er meer hoop. Hun haaruitval is vaak het gevolg van bepaalde aan doeningen, waartegen enkele goed werkende middelen bestaan. Konsumenten Kontakt heeft voor het onderzoek 50 proefpersonen geno men. Het resultaat was dat in slechts één geval weer enige haargroei te konstateren was na het gebruik van Scharach. HET Zeeuws provinciebestuur kan ook volgend jaar weer grote sommen geld opzij leggen, verdeeld over diverse fondsen. Bezuinigingen op welzijnsgebied vormen echter een heet hangijzer. Er circuleren zelfs ambtelijke adviezen om een aantal welzijnsvoorzieningen op te heffen. NA 1990 krijgen gehuwde 18- jarige vrouwen als ieder ander recht op een zelfstandige uitkering. Hun sociale uitkering en dat van vrouwen, die na 1990 18jaar worden, zal niet langer worden gekoppeld aan het gezinsinkomen. IN het nieuwe Europese parlement zijn de uiterst rechtse partijen zo sterk geworden dat ze een eigen fractie kunnen vormen. Vooral in Frankrijk kreeg uiterst rechts veel stemmen. WIMBLEDON heeft met een traditie gebroken. De organisatie hanteerde voor de eerste maal voor de plaatsing de tennisranglijsten. In het verleden trok zij zich daar nooit iets van aan. Bij de heren is John McEnroe als eerste geplaatst en bij de dames Martina Navratilova. „HETzou leuk zijn eens met een buitenlandse regisseur te kunnen werken zegt Derek de Lint, acteur in o.a. 'Kort Amerikaans', 'Bastille'en de tv-serie 'Herenstraat'. „Ik ben met verschillende producenten in gesprek. Maar ik heb nog geen vaste afspraken gemaakt. Ik zou, na 'Bastille' weer eens heel wat anders willen doen. Een keiharde thriller bij voorbeeld". Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling D f63,70/Kwartaal O f 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N/HAAR KRANT I Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: |Woonplaats: g IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: - De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. |J3ellen kan ook: 076-236911g

de Stem | 1984 | | pagina 1