wijzen. Guy Thijs: 'Een trieste ervaring' HOOFDROL VOOR MICHEL PLATINI Lerby: 'Het was de moeite waard Peter Winnen komt goed weg ONTSPANNEN ONTBIJTEN ren antwoord. Grootste verlies van België sinds acht jaar ij» paarbank EK voetbal in cijfers 24 DAGEN Terheijdenseweg 465 Breda-Noord Autosloperij geeft Gezocht? Sloop-Loop sen waardepapier dat .000,-en dat u na een wisselt. Hoe langer u u krijgt. ij 4 jaar 71/4% en bij 5 .at, geniet u ook nog dere woorden: over ■entepercentage ver- g. Zo wordt f 1.000,- in kosten als provisie, Dracht. MAANDAG 18 JUN11984 ra DE STEM de 4 in1 krant A89 rs "T MARCONISTRAAT 1 GOES* RHOUT BMW 316 LPG 765750 Galant 1600 GL 78 4250 Ford Escort 13L 783450 Ford Capri 16L 783450 Ascona16S763250 Ford Taunus 16L 78 3650 Mitsubishi Colt 79. 5950 Toyota Carolla 77 2650 Honda Accord 772450 Honda Civic 3-d. 772450 Mits.Celeste 76 2750 Datsun 120A Fll 76 2550 Opel Kadett City 773450 Renault 5TL 771950 VW Polo 77 2450 Peugeot 104 762150 Volvo 66 GL 761750 Mini 850 771650 Passat C Variant 76 1550 Datsun Cherry 762150 Ford Capri 1600 651450 Ford Escort 1300 76 1650 076-878443 ook 's avonds 30 tot 5000 voor sloop en schadeauto's. Tel. 076-811824. auto's v.a. 1975 t/m 1982 01653-4287. Geen sloopl en schade auto's t.k.gevr. m. geld, vrijw. bew. Tel. 076-875414/878245. p' Voortaxaties Expertises t b v. Onroerende jo Brandschaden noêderen co Stormschaden ex ad 275 WvK Waterschaden inboedels S? Explosies Inventarissen Bedrijfsschaden Machines o Autoschaden PEST Tïi PAGINA SPORT 1 Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG - Guy Thijs zoog aan zijn eeewige sigaar, nipte aan zijn whis ky en glimlachte tussendoor minzaam. Niemand wist waaraan hij dacht, toen er plotseling een stilte viel. Misschien zag hij, alles overdenkend, in, dat zijn vernieuwd elftal nog de er varing mist om in een groot toernooi overeind te blijven. Dat de mentale druk voor de jongeren te groot is gewor den na de verrassende zege op de Joegoslaven. En mis schien speelde het door zijn hoofd, na het zien van de beelden van het duel Dene- marken-Joegoslavië, dat de Denen veel meer klasse en mentale hardheid in huis hebben, gerijpt als ze zijn in zijn eigen land, Nederland, Spanje en West-Duitsland. Zo'n grote nederlaag als tegen Frankrijk in Nantes, dat was een nieuwe erva ring voor hem. Zijn 61ste in terland (sinds 1976) als bondscoach zal hij met een rood potlood in zijn agenda noteren, straks wanneer hij het toernooi thuis in Ant werpen nog eens analyseert en de gebeurtenissen mee neemt om er eventueel tij dens het WK-toernooi in Mexico zijn voordeel mee te doen. „Het was een verdrietige ervaring, hetgeen mijn ploeg is overkomen", erkende hij zaterdagavond laat, „maar ik kan goed tegen mijn ver lies. De Fransen waren dit maal beter en daar moet je je gewoon bij neerleggen. Ze hebben het sterkste midden veld van de wereld. Daar is niet tegen te voetballen. Daarom mogen jullie de Ro de Duivels niet afbreken, geen oordeel over hen vellen op grond van deze ene wed strijd. Toen de Fransen zo snel scoorden, was voor hen de druk van de ketel. Daar om ook heb ik Scifo vervan gen. Ik wilde hem bescher men, want het had geen zin hem nog eens drie kwartier achter de bal aan te laten lo pen". Günther Netzer, manager van HSV, ook in Nantes toe schouwer, noemde de beslis sing van Thijs om Scifo te wisselen moedig. „Een talent als Scifo moet je niet beoor delen op een wedstrijd maar over een geheel seizoen". Michel Hidalgo, de triom ferende coach, zei het nog mooier. „Het is beter Scifo als een vrucht te laten rijpen dan als een citroen uit te persen." De Franse bondscoach schoof overigens alle com plimenten over het spel van zijn ploeg meteen door naar zijn spelersgroep. „Zij heb ben de zon van Spanje weer teruggevonden. Natuurlijk, de Belgen hebben het ons niet moeilijk gemaakt, maar vergeet niet dat iedere zege zijn waarheid heeft. We hebben tegen de Belgen alles laten zien wat het moderne, aanvallende voetbal te bie den heeft". Spektakel van Fransen en Denen Door Theo Vaessen NANTES/LYON - Wat een zaterdag, wat een voetbalavond in Frankrijk! De stadions in Nantes en Lyon trilden op hun fundamenten, want zowel Frankrijk als Denemarken gaven Euro '84 met een 5-0 zege dan toch de 'mooie voetbalzomer' die door de Fransen zelf voor het begin van dit Europees kampioenschap van landenteams was voorspeld. :en? Stuur deze bon op of r postzegel naar: postgiro/ 39 CD AMSTERDAM. 25 A2 De goden zijn groep I van dit kampioenschap goed gezind. Gezien de staat van dienst van de vier landen, die poule A vormen, is dat niet zo vreemd, maar toch: zou de UEFA een en ander ge stuurd hebben tijdens de loting? Munten de Denen uit door een veredeld soort werkvoet- bal, met daarin verwerkt een opzienbarende bereidheid el kaar te helpen waar nodig, de Fransen verdienen voor hun duel met België de schoon heidsprijs. Met Platini als de dressman, die alle gelegenheid kreeg zijn beste kanten als voetballer te showen. Natuurlijk, de Franse voet balnatie gaat er al lang vanuit dat 'Les Bleus' Europees kam pioen zullen worden, en na tuurlijk moet Platini, de top scorer van de Italiaanse com petitie en Europees voetballer van het jaar, op 27 juni de on betwiste prijsschutter zijn van dit Euro '84. Met zijn drie treffers tegen elgië heeft hij in ieder geval het record van de voormalige Franse international Just Fontaine, die met 29 inter landtreffers al jaren het natio nale doelpuntenklassement aanvoerde, met een goal ver broken. Is Platini de onbetwistbare held van de Fransen, Frank Arnesen was zaterdag voor de Denen de Viking die met zijn unieke openingsdoelpunt het startsein gaf voor de elimina tie van de Joegoslaven. Wie Denemarken heeft zien fan onze speciale verslaggever NANTES - Het is ruim acht IWr geleden dat de Rode Dui- Je'S een interland met 5-0 "ebben verloren. De laatste keer kreeg de Belgische natio nale ploeg eenzelfde pak slaag Rotterdam van Nederland 'Mens een kwalificatiewed- ijd voor het EK-toernooi in ■"tegoslavië. Rob Rensenbrink maakte ®endrie van de vijf goals. Die "teland was de laatste van Mymond Goethals als bonds- ®ach. Nadien nam Guy Thijs "«roerover. spelen tegen de balvirtuozen van Joegoslavië, beseft nu ook dat de elf van coach Sepp Piontek tijdens de openings wedstrijd tegen Frankrijk een goede prestatie hebben gele verd. Want als je slechts met 1-0 verliest van het Franse team, dat over een uiterst creatief en artistiek midden veld beschikt, en dat België eigenlijk 90 minuten lang alle hoeken van het veld liet zien, dan ben je geen dwerg meer in de voetbalwereld. Morgen is het D-Day voor België, dat moet trachten de Denen op het slagveld van Straatsburg neer te sabelen. Lukt dat niet, dan moeten de Rode Duivels, die ook aan een gelijkspel niet genoeg hebben om de halve finales te berei ken, naar hun land terug. De euforie in België rond de zo bejubelde zege op Joegosla vië, vorige week in Lens, duurde slechts drie dagen. Te kort om er echt van te genie ten, lang genoeg om de betrek kelijkheid van een leuk duel in te zien. Zijn de Belgen op dit EK- toernooi nu tamelijk goed of goed slecht? Ze vergaten in ieder geval tegen Frankrijk in hun handen te spugen en wer den daardoor een team, dat zichzelf ten gronde richtte. Vele Belgische fans zullen de schorsingen van de meest er varen internationals nog eens betreurd hebben. Immers, de huidige keuze van Guy Thijs liet zich toch wel erg gemak kelijk onder druk zetten en stelde daar weinig tot niets te genover. Tegen Joegoslavië, dat veel kan, behalve scoren, werden bepaalde feilen nog verdoe zeld, feilen die de Fransen ge nadeloos blootlegden. Frankrijk en Denemarken hebben in ieder geval in de eerste zes dagen van Euro '84 duidelijk de show gestolen. Wordt de openingswedstrijd ook de finale? Komen beide landen elkaar volgende week woensdag weer tegen in het Pare des Princes in Parijs? Het zou, voorzichtig gezegd, een droomfinale kunnen wor den. TTT "HL w ito 11 - S' r* v f fNMMR Z Ontgoocheling op de gezichten van de Belgen, nadat doelman Jean-Marie Pfaffvoor de vijfde maal is gepasseerd. - FOTO ANP VOETBAL - Dank zij twee treffers van de Mexicaan Hu- go Sanchez heeft Atletico Ma drid zaterdag de eerste wed strijd van de halve finales van de strijd om de Spaanse liga beker tegen Barcelona gewon nen: 1-2. Pichi Alonso had daarvoor de thuisclub een voorsprong bezorgd. VOETBAL - PEC Zwolle heeft op zijn Afrikaanse tournee een stevige nederlaag geleden te gen het nationale voetbalelftal van Kameroen. In Douala ver loor PEC Zwolle met 0-4. GROEPi DENEMARKEN - JOEGOSLA VIË 5-0 (2-0). 7. Arnesen 1-0, 16. Berggren 2-0, 68. Arnesen 3-0 (strafschop), 82. Elkjör- Larsen 4-0, 84. Lauridsen 5-0. Scheidsrechter: Lamo Castillo (Spa). Toeschouwers: 35.000. FRANKRIJK - BELGIË 5-0 (3- 0). 5. Platini 1-0, 33. Giresse 2- 0. 43. Fernandez 3-0, 74. Plati ni 4-0 (strafschop), 88. Platini 5-0. Scheidsrechter: Robert Valentine (Sch). Toeschou wers: 52.000. Gele kaarten: Ti- gana (Fra) en Claesen (Bel). STAND 1. Frankrijk 2 2004 6-0 2. Denemarken 21012 5-1 3. België 21012 2-5 4. Joegoslavië 2 00 2 0 0-7 GROEP 2 WEST-DUITSLAND-ROEME- NIË 2-1 (1-0). 26. Voller 1-0, 46. Coras 1-1, 66. Voller 2-1. Scheidsrechter: Jan Keizer (Ned). Toeschouwers: 35.000. Gele kaasten: Stielike (WDI) en Stetanescu (Roe). PORTUGAL - SPANJE 1-1 (0- 0). 53. De Sousa 1-0, 73. San- tillana 1-1. Gele kaarten: Euri co (Por) en Carrasco (Spa). Scheidsrechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 30.000. STAND 1West-Duitsland 21 1 0 32-1 2. Spanje 2 0 2 0 2 2-2 3. Portugal 202021-1 4. Roemenië 2 01112-3 Genghini holt achter Platini aan om de Franse spelbepaler te feliciteren met het eerste doelpunt van de Fransen. Platini zelf wil zijn vreugde delen met het dolenthousiaste publiek. door Theo Vaessen TRASSBOURG - Ze brengen <8 aparts en zorgen voor op- Jinding tijdens Euro '84, de Jrense leerlingen van de Ne- 'Randse (Arnesen, Lerby, en later dit toernooi mis- tjien nog Jesper Olsen) en de °!lSische voetbalschool (Mor- Olsen en Bertelsen). Nu ze uitgegroeid tot ware ,st?rs, die mede door een ote 'nzet een sterk team vor en, "Allan Simonsen zal on- danks zijn ellende vanuit zijn ziekbed toch genoten hebben van onze wedstrijd in Lyon. En met hem onze 18.000 sup porters", stelde Sören Lerby terecht vast, die op zijn trek tocht door Frankrijk gevolgd wordt door zijn vrouw Willeke Alberti, die drie weken vakan tie heeft genomen om haar man tijdens dit EK-toernooi te zien spelen. Terugdenkend aan het duel met Joegoslavië, dat zich op nieuw verslikte in de daden drang van zijn tegenstander, jubelde Lerby met enige zelf kritiek: „Ik mag dan niet zo zijn opgevallen, maar de ande ren des te meer. En wat een mooie doelpunten, hé. Het feit dat we nog zoveel kansen héb ben gemist, was te wijten aan onze vermoeidheid. Nu nog klagen veel spelers over ver moeide en zware benen. Het was vrij warm in Lyon en na de wedstrijd was iedereen zichtbaar getekend. Het was echter de moeite waard alle maal. Er wordt nu al driftig gegokt op de uitslag van ons duel met België. Morton Olsen en Frank Arnesen ontmoeten, als Vandereijken speelt, vijf spelers van Anderlecht, Ber telsen komt Claesen van Se- raing tegen en Busk kent de kwaliteiten van De Wolf. Een plaats in de halve finales staat dus dinsdag op het spel. Als we gelijk spelen, zijn we er. Dan hoop ik dat we de Westduit sers in de halve finale treffen. Dan is onze EK-droom bijna compleet. Als we dan ook nog de finale bereiken, staat Dene marken helemaal op zijn kop. We willen dan, mochten de Fransen ook de finish halen, revanche voor onze nederlaag in de openingswedstrijd. Want dat verlies is toch erg onge lukkig tot stand gekomen". special Van onze .le verslag ggever KLAUSENPASS - Achter af sprak Peter Winnen van geluk, dat zijn tuimeling in het ravijn van de Iberge- regg zo goed was afgelo pen. De schade bedroeg 'slechts' twee gaten in zijn hoofd, een opgezwollen el leboog en een stuk of tien schaafwonden op rechter arm, heup en been. „Dit stelt niet veel voor, het had veel erger kunnen zijn". Voor Peter Winnen was wel erger, dat in de slotfa se van de derde etappe van de Ronde van Zwitserland zijn voorbereiding op de Tour de France min of meer werd beëindigd. „Ik had deze wedstrijd echt nodig voor mijn Tourvorm. Dit uitvallen is heel verve lend. Omdat de eerste tien dagen van de Tour over vlakke wegen voeren, hoeft deze valpartij geen beroerde gevolgen te heb ben, maar het kan wel". Het ongeluk van Peter Winnen zat zaterdagmid dag in een klein hoekje. In een bocht, waar zand en grint lag, waren een paar renners gevallen. Winnen reed aan de rand van het weggetje. Toen hij om de bocht de kluwen gevallen renners zag, moest hij met alle kracht in de remmen knijpen. Door het zand verloren de banden de grip op de weg. Winnen raakte de macht over het stuur kwijt en vloog rechtdoor het ravijn in. De klimmer uit Venray rolde tien me ter door. „Het was een gekke ge waarwording. Ik keek naar boven en zag de wa gen van Peter Post met een noodgang voorbijrijden. Hij had me niet gezien, maar het duurde niet lang of de rondedokter was bij me. Hij vroeg of ik hem herkende en dat was het geval. In het ziekenhuis hebben ze foto's gemaakt van mijn arm en mijn schouderblad. Gelukkig bleek er niets gebroken te zijn". Peter Winnen hoefde niet te vrezen voor zijn start in de Ronde van Frankrijk over twaalf da gen. Daardoor kon hij fleg matiek op zijn tuimeling reageren: „Het was niet zo spectaculair als Wim van Est". Ruim dertig jaar na Wim van Est bij de Aubis- que dook de ene na de an dere Nederlandse renner het ravijn in. Binnen een jaar waren het er vier: Jo- han van de Velde in de Tour de France, Jan Raas in Milaan-San Remo, Gert-Jan Theunisse in de Ronde van Romandië en nu Peter Winnen in de Ronde van Zwitserland. Winnen: „Ik heb het mees te geluk gehad". De ongelukkige renner hoefde niet lang in het zie kenhuis van Schwyz te blijven. Zijn hoofdwonden werden dichtgenaaid met tien hechtingen, de schaaf- plekken schoongewassen en bepleisterd. Terug in het hotel besloot hij voor lopig in Zwitserland te blijven om te trainen. „Thuis kan ik niets doen. Hier liggen de bergen. Ik wil er toch overheen rij den. Ik rijd gewoon voor de karavaan van de ronde uit. Net als Lubberding vroe ger al eens gedaan heeft". Zondagmorgen maakte Winnen alweer een oefen ritje om. de gekneusde beenspieren soepel te ma ken en houden. Gedemora liseerd, als op weg naar het ziekenhuis, was hij niet meer. „Ik ga vanuit dit punt verder met mijn voorbereiding op de Tour. Ik moet wat improviseren. Eigenlijk doe ik dat altijd, want ik heb al heel wat valpartijen meegemaakt. Nietwaar Theo?". Winnen keek zaterdag avond quasi boos naar zijn kamergenoot Theo de Rooy, ie ook al geen goede dag had doorgemaakt. Hij raakte zijn leiderstrui kwijt aan de onbekende Zwitser Urs Zimmermann. Sinds zij in 1980 beroeps renner werden, waren Winnen en De Rooy zoveel mogelijk samen. Eerst in een Belgische ploeg, later bij Post. Ze konden het al tijd uitstekend met elkaar vinden. „Of dat zo blijft, weet ik niet", zei Winnen zaterdagavond. „Als Theo wat overkomt, kan ik er op wachten dat het mij ook gebeurt. In '82 brak De Rooy zijn sleutelbeen in het voorjaar. Ik liep prompt in de Waalse Pijl een barst in mijn schou derblad op. Een jaar later brak De Rooy weer een sleutelbeen. Niet lang daarna gebeurde mij het zelfde in het wereldkam pioenschap. Dit voorjaar was het niet anders. Eerst een gebroken sleutelbeen voor Theo, binnen twee weken ook een voor mij. Kort geleden brak Theo twee ribben in de Ronde van Midden-Zeeland. Ik had het kunnen weten, dat mij ook weer wat zou over komen. Nou, ik heb het ge weten. Rechtdoor het ra vijn in". Dat kan met DE STEM GIDS, met z'n onthullende showbizz-interviews, dat overzichtelijke radio en t.v.- program, kunst en kuituur. En da's dan nog maar één van die fijne onderdelen van De Stem, die wakkere 4 in 1 krant met daarnaast - DE STEM ALGEMEEN - DE STEM SPORT - DE STEM REGIO Naam: Adres: Postcode Woonplaats: I BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS f 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 9