Jupp Derwall opgelucht Van der Wal verbetert wereldrecord simultaan Dubbel verlies waterpoloteam Edwin tig nTCSTEM.SZXn£ Portugal en Spanje 'helpen' W est-Duitsland PAGINA SPORT 2 arde wint idi Libre ereldrecord auman op 400 meter wisselslag MAANDAG 18 JUN11984 PAGINA SPORT 3 Joegoslavische coach naar ziekenhuis Zege Dumfries Grasshoppers kampioen van Zwitserland Record voor Commandeur en Leeuwenburgh Reniers tweede in Neurenberg Gunstige loting waterpoloteam Judoka's naar Oostenrijk e en Edwin Jongejans ren bij de nationale ingen van de 3-meter- De Morgenstond. ssel Zimmermann (Randstad) .25, 2. Frits Adelmeijer (Den ch) 435.35; all-in: 1. Edwin Jon- ans (Morgenstond) 633.15 pun- 2. Wessel Zimmermann ndstad) 584.05, 3. Frits Adel- ijer (Den Bosch) 444.654, 4. Ger- Onink (Zenit) 399.20, 5. Glenn ung (Kon.AZ) 312,—. INT-ESTEVE (AFP) - De idi Libre, een etappekoers beroepswieirenners in id-Frankrijk, is gewonnen oor de Fransman Dominique arde. tslag derde etappe: 1. Robert Fo rt (Fra) 213 km in 6 uur 24 minu- en 58 seconden, met tijdsver- "ing 6.24.48, 2. Patrick Clerc ra) 6.25.25, met tij dsvergoeding 5.20, 3. Rafael Acevedo (Col) 5.25, met tijdsvergoeding 6.25.23, Patrick Bonnet (Fra) 6.25.25, 5, an-Francois Rault (Fra) 6.25.30, Inaki Gaston (Spa), 7. Dominique larde (Fra), 8. Yvan Frebert (Fra), Alain Vigneron (Fra), 10. Leo van iet (Ned) allen zelfde tijd als -uit, 28. Ad Wijnands (Ned) 5.30, 29. Jacques Hanegraaf ed), 46. Joop Zoetemelk (Ned), 54 ennie Kuiper (Ned) zelfde tijd als ijnands, 74. Gerrit Solleveld 39.40, 75. Jan Raas, 79. Henri anders zelfde tijd als Solleveld. itslag vierde en laatste etappe: 1. obert Millar (Sch) 186 kilometer 5 uur 9 minuten en 59 seconden et tijd vergoeding 5.09.49) gemid- elde snelheid 36,001 kilometer per ur, 2. Gilles Mas (Fra) 5.09.59 .09.54), 3. Bernard Hinault (Fra) 10.36 (5.10.34), 4. Inaki Gaston pa), 5. Michel Laurent (Fra) bei en zelfde tijd als Hinault, 6. Patri- e Thevenard (Fra) 5.10.38, 7. Jean- laude Bagot (Fra) 5.10.44, 8. Pa- rick Bonnet (Fra), 9. Christian -znec (Fra), 10. Pedro Munoz pa) allen zelfde tijd als Bagot, 17. ominique Garde (Fra) 5.13.28. 32. oop Zoetemelk 5.13.28; 35. Hennie "ui per 5.18.32. indklassement: 1. Garde (Fra) 1.25.08, 2. Mare Durant (Fra) op 14 econden, 3. Alain Vigneron (Fra) p 16, 4. Millar op 3.27, 5. Mas op .29, 6. Bagot op 4.02, 7. Bonnet op .06, 8. Hinault op 4.09, 9. Laurent p 4.14,10. Gaston op 4.21. 21. Zoete- elk op 17.07; 33. Kuiper op 22.lt TORONTO (SID) - Op de eer ste dag van de Olympische se lectiewedstrijden voor Canada heeft de 20-jarige Alex Bau- mann een wereldrecord ge zwommen op de 400 meter wisselslag. Hij realiseerde een tijd van 4.17,53 minuten, waar mee hij ruim twee seconden onder het oude wereldrecord dook. Dit stond sinds 23 mei op naam van de Oostduitser Jens-Peter Berndt met 4.19,61 minuten. Baumann liet zijn wereldre cord in de series afdrukken De in Praag geboren Canadees is met 2.02,25 minuten ook reeds in het bezit van het we reldrecord op de 200 meter wisselslag. Victor Davis liet op de 106 meter schoolslag de chrono meters stilstaan op 1.02,87 mi nuut, slechts een fractie (0.59) van een seconde boven het we reldrecord, dat met 1.02,28 mj nuut in handen is van di Amerikaan Steve Lundquist, Bij de wereldkampioenschap pen in Guayaquiul eindigde Davis als tweede. Op de 200 meter vrije triomfeerde Peter Szmidt in 1.51.33 minuut, de halve af stand was voor Pam Rai met een uiterst matige 57,34 secon den en op de 400 meter wissel slag dames greep Donna McGinnis de eerste plaats 4.50.34 minuten. LOTTO 5-6-9-22-24-26 Reservegetal: 30 Er waren 477.872 deelnemers. H®1 prijzendrag plus de jackpot draagt 1.244.097.-. SUPERTRIO Het supertrio is zondag in Gron^, gen gelopen in de Grote SkolP-- (vierde koers). De uitslag is: 1- n Whippet Postille (P.J. Zandt) 2. w, 3. Sara (F.I. Bosscha) 3. nr 8. u Rudi (R.L. Pools) Niet gestart: vu cent D. De inleg was 47.940,- v uitkering bedroeg 9588,-. BELGISCHE LOTTO T14 Voor de Belgische lotto zdn winnende nummers 8-11-28-30-38-40 Het bijkomende nummer is. DUITSE LOTTO De winnende getallen in de duitse lotto zijn: 22-27-36-37-39-47 Het reservegetal is: 31. 1-9-7-8-7-7-4 Van onze speciale verslaggever rENS - De Westduitse bonds coach J"PP Derwall reageerde na afloop van het duel West- puitsland - Roemenië opge lucht, maar wist ook, dat met het vertoonde spel nog lang niet alle critici de mond is ge- noerd. „Het was een zenuwslopen de wedstrijd, die we toch ver diend hebben gewonnen. Het team is er helaas niet in ge slaagd al in de eerste helft een beslissing te forceren. Na de tegentreffer sloeg de onrust toch weer even toe", aldus Derwall, die met name de nieuwelingen in de ploeg, Matthaus en Meier, roemde. De kwaliteit van de defensie, slordig en onzeker, kan hem daarentegen onmogelijk te vreden hebben gestemd. Voor al omdat enkele blessures de problemen nog kunnen verer geren. „Ik heb Karl-Heinz Förster moeten vervangen, omdat hij klaagde over een dijbeenbles sure, terwijl de rug van Uli Stielike ook al een tik heeft gehad. Ik hoop dat ze woens dag voor het duel tegen Spanje weer fit zijn". Topschutter Voller ver klaarde zeer gebaat te zijn bij de opstelling van Norbert Meier, die in de tweede helft licht geblesseerd uitviel. „Het is belangrijk een clubkame raad bij me te weten, die op me is ingespeeld. Het eerste doelpunt was er een voorbeeld van. Ondanks de overwinning verliep het echter nog aller minst naar wens. Bij de gelijk maker bijvoorbeeld vertoef den we nog in gedachten in de kleedkamer". De Roemeense trainer Mir- cea Lucescu noemde de neder laag van zijn ploeg terecht. „De Westduitsers toonden meer initiatief en zetten zich harnekkiger in voor een goed resultaat dan wij. Beide ploe gen begonnen zo voorzichtig, gezien het grote belang van dit duel voor het bereiken van de halve finale. West-Duitsland was beter in staat die druk te verwerken dan wij", aldus Lucescu, die daarmee voorbij ging aan de bewust defensieve instelling, waarmee zijn ploeg aanstuurde op een vroegtijdig vertrek uit Frankrijk. Voller redt jublleumwedstrijd LENS (ANP/IPA) - Het was aan spits Rudi Voller van Werder Bremen te danken, dat de 500e interlandwed strijd in de geschiedenis van de Westduitse voetbal bond toch nog positief in de annalen zal worden vast gelegd. Positief althans wat betreft het resultaat. De Westduitsers verschaften zich zondag door Roemenië met 2-1 te verslaan een goede uitgangspositie groep 2 te vertegenwoordigen in de halve finales van het Europees voetbalkampioen schap. Het vertoonde spel kon ech ter niet in de schaduw staan van wat Denemarken en Frankrijk een dag eerder ten beste gaven. West-Duitsland, gebukt onder een zware last ten gevolge van de lang niet malse kritiek van het thuis front, was geen moment bij machte Roemenië, dat er om vroeg, het spel te dicteren. De Roemenen op hun beurt ont dekten pas veel te laat, dat aanvallen dikwijls een juiste weg is om doelrijpe situaties af te dwingen. Zelfs nadat Coras, die toch alle ruimte werd gelaten, in de eerste minuut na rust voor 1-1 had gezorgd, geloofde het elf tal van bondscoach Lucescu niet echt in de voordelen van offensief voetbal. Het zou hen terecht opbreken tegen de ma tige Westduitsers, die in de slotfase overeind bleven dank zij doelman Toni Schumacher, die van de Franse toeschou wers in Lens, ver in de min derheid tegenover de 20.000 Schlachtenbummler, nog steeds geen krediet kreeg. Het team van de geplaagde trainer Jupp Derwall begon onder een slecht gesternte aan het duel. De Franse verkeers politie was vergeten de West duitsers na het middagslaapje op te halen uit het hotel, waar door zij pas drie kwartier voor het eerste fluitsignaal van Vo- lendammer Jan Keizer in het stadion aankwamen. Gevoegd bij het uiterst magere resul taat (0-0) tegen Portugal, het ernstig geschonden zelfver trouwen en het ontbreken van een spelbepalende middenvel der, was het voldoende om van de trotse Europese kampioen van 1980 een wankelend geheel te maken. De Roemenen had den geen oog voor de situatie bij de tegenstander en bleven voortdurend massaal in de buurt van doelman Lung. Door de Roemeense terug houdendheid kon West-Duits land in de eerste helft een groot overwicht opbouwen. Tot grote verwarring leidde dat echter niet in het vaak overvolle strafschopgebied van Lung, hoewel de duurste Westduitser Karl-Heinz Rum- menigge in de punt van de aanval was teruggekeerd. Derwall bleek te hebben ge luisterd naar de talloze souf fleurs en gaf toe, dat het expe riment met de Beier als diri gent op het middenveld was mislukt. Tegen Roemenië stond Rummenigge derhalve naast Voller geposteerd, ter wijl Matthaus en Meier waren opgeroepen om de middenlinie ruggegraat te geven. Geen van beiden wierpen zich op als de verlosser, maar deze noodop lossing was niettemin nuttiger dan het tegen zijn zin uit de aanval weghalen van Rum menigge. Matthaüs maakte zich ver dienstelijk met het dichten van de gaten, die Stielike bij zijn opmarsen liet vallen, en Meier stond aan de basis van het eerste doelpunt. In navol ging van Allofs, draaide hij na 25 minuten soepel om verdedi ger Andone heen en vond loepzuiver het hoofd van zijn clubgenoot Voller, die de Westduitsers het eerste doel punt in 110 minuten toernooi- voetbal bezorgde. Met die doorbraak leek te vens het juiste moment geko men voor de Westduitsers om ballast af te gooien en vrijuit de aanval te kiezen, ook omdat de Roemenen bleven volhar den in oeverloos heen en weer schuiven en traag opbouwen. Slechts een vlotte actie van Hagi dwong Stielike tot een noodgreep, die hem op een gele kaart kwam te staan. Een ver gelijkbare actie van het Roe meense wonderkind Bölöni, die opmerkelijk weinig pres teerde, jegens Rummenigge bleef onbestraft. Dat oefenmeester Lucescu zijn pupillen pas in de rust op- Rudi Voller maakt het eerste doelpunt voor West-Duitsland. merkzaam had gemaakt op de stand, bleek seconden na de hervatting, toen Roemenië on middellijk ten aanval toog. En direct met succes. Een kundig hakje van Klein bracht Coras vrij voor Schumacher, die niet op tijd de bedreigde hoek kon bereiken: 1-1. Hoewel die beginfase een aantrekkelijk vervolg voor spelde, bleef dat toch uit, Roe menië kroop weer in de schulp, daarmee de Westduit se aanvalsdrift prikkelend. Uitgerekend de geïrriteerde Rummenigge, die er maar niet in slaagde zijn schaduwen Stefanescu en Ungureanu kwijt te raken, bewees ook in een matige wedstrijd zijn enorme waarde. Een vierkante meter ruimte was voor hem voldoende de voorzet van Al lofs onder controle te krijgen en Voller een niet te missen kans te bieden: 2-1. Dat Roemenië in de slotfase nog probeerde een kentering te bewerkstelligen, was te prijzen, maar het initiatief kwam rijkelijk laat. Al dwong het enige gerichte schot van Roemenië, van de voet van Bölöni, Schumacher in de laatste minuut nog naar de bovenhoek. De reactie van de Westduitse doelman bevestig de de juistheid van Derwalls besluit hem ondanks de te ver wachten fluitconcerten mee te nemen naar Frankrijk. BELGRADO (Rtr) - De Joego slavische coach Veselinovic is na de nederlaag (0-5) tegen Denemarken onwel geworden en overgebracht naar een Frans ziekenhuis. Dat meldt het Joegoslavische dagblad Folitika zondag. Politikia citeerde teamarts Milenkovic, die verklaarde dat de coach in het ziekenhuis lag wegens 'overstress'. „Er is niets serieus met hem aan de hand. Het is het resultaat van te gespannen bezig zijn. Hij kon de gebeurtenissen op het veld verdragen noch verwer ken, waardoor hij zich na af loop niet goed voelde", aldus Milenkovic. NtJRNBURGRING (DPA) - De Engelsman Johnny Dum mies heeft zondagmiddag op jte Nurnburgring de zevende formule 3-race in de strijd om het Europees kampioenschap inwonnen. t'itslag: 1. Johnny Dumfries (Eng) jalt VW 32 minuten en 39,40 secon- J® (gem. 166,9 km/u), 2. Ivan Ca- Wh (Ita) Alfa 32.41,14, 3. Gerhard «rger (Oos) Ralt Alfa 32.45,44. atand EK: 1. Dumfries 39 punten, 2. Lapelli 32,3. Berger 26. V«ETBAL - Het nationale °«tbalelftal van Australië 'p zaterdag Juventus, "ropacupwinnaar en kam pioen van Italië, met 2-0 ver- lagen. Australië leidde in ne.v bij de rust met 1-0. De dertienduizend toeschouwers "gen Soper en O'Connor sco- n. Juventus-speler Cabrini erd van het veld gestuurd. HlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMII■■■■■■■■■■nuIMMINMI Jannes van der Wal in actie in Biddinghuizen. - FOTO ANP BIDDINGHUIZEN (ANP) - Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal heeft dit weekeinde in de Flevohof een nieuw wereldrecord simultaan dammen gevestigd. In een mara thonzitting van ruim achttien uur kwam hij in 225 partijen tot een score van 95,11 procent, waarmee hij het op naam van wereldkampioen Harm Wiersma staande record van 210 par tijen royaal verbeterde. De 27-jarige Nederlandse kampioen, die vorig jaar april op het laatste moment van een zelfde poging afzag, begon zater dagochtend om half tien, nadat burgemeester Hardonk van Oldebroek het startsein had gegeven, aan zijn opdracht om tot een score van tenminste tachtig procent te komen. De Fries draafde aanvankelijk in hoog tempo langs de borden, waar achter ruim zeventig procent clubdammers had plaats genomen, waardoor aan de eis van de werelddambond was voldaan om bij een eventueel succes het record erkend te krijgen. Het eerste slachtoffer viel al in de tweede ronde (na zes mi nuten spelen) en in de daarop volgende acht uur schakelde Van der Wal niet minder dan 85 spelers uit, alvorens zijn eer ste remise toe te staan. Op dat moment lag hij ruim voor op het schema van Harm Wiersma, maar dat voordeel verdween in de avonduren als sneeuw voor de zon. Het tempo, dat de in uitstekende conditie verkerende Van der Wal'aanvankelijk hanteerde, daalde en ofschoon zijn score fabelachtige afme tingen begon aan te nemen, werd het voor met name de te genstanders een ware uitputtingsslag. Hoewel de organisato ren voor muzikale en ontspannende attracties hadden ge zorgd, moesten de laatste honderd deelnemers in de kleine uurtjes ook tegen de slaap vechten. Het eerste echte succes voor een van de deelnemers kwam na middernacht, toen Van der Wal tegen zijn eerste neder laag opliep. Maar de nieuwe recordhouder, die om precies twee uur het benodigde aantal van 360 punten behaalde, ging na de kleine bloemenhulde onvervaard door. Precies tien mi nuten voor vier gaf de laatste tegenstander zich gewonnen. Na achttien uur en zeventien minuten was Van der Wal ze ker van het record, met 207 winstpartijen, veertien remises en vier nederlagen eindigde hij op een onwaarschijnlijk hoog percentage van 95,11, hetgeen in de toekomt nauwelijks nog kan worden verbeterd. Ondanks het late uur werd de Fries, in het gezelschap van zijn ouders die de hele seance hadden gevolgd, uitbundig ge huldigd. BERN (Rtr) - Grasshoppers uit Zürich heeft zijn derde achtereenvolgende voetbal kampioenschap van Zwitser land veroverd. In de beslis singswedstrijd in Bern tegen Servette Genève, noodzake lijk, omdat beide ploegen in de normale competitie gelijk wa ren geëindigd, won Grasshop pers met 1-0. Het doelpunt viel pas in de twintigste minuut van de ver lenging. Egli, in zijn laatste wedstrijd voor Grasshoppers, benutte een strafschop. LISSABON (ANP) - De Ne derlandse damesploeg heeft in Lissabon de Westatletics ge wonnen. De Nederlandse da mes vergaarden 95 punten en eindigden voor Zwitserland (80) en België (70). Bij de heren ging de over winning naar Spanje met 115 punten voor België (102) en Zwitserland (92). Nederland werd vierde met 76,5 punten. Tijdens de eerste dag van de Westatletics werden de Ne derlandse records verbeterd op de 400 meter horden dames en bij het polsstokhoogsprin gen. Olga Commandeur liep de 400 meter horden in 57,28 se conden. Zij was sinds 20 augustus 1983 (Sittard) natio naal recordhoudster met 57,40 seconden. Chris Leeuwen burgh kwam bij het polsstok hoogspringen over de lat op 5 meter 15, vijf centimeter meer dan zijn vorige recordpresta tie van 17 augustus 1983 te Pa pendal. De lage temperatuur, schommelend rond de tien graden, heeft de atletiekpres- taties tijdens de landenwed- strijd tussen West-Duitsland, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Polen gedrukt. Zowel bij de dames als heren won het gast land met groot verschil. Ondanks de slechte omstan digheden zorgde de Franse hindernisloper Joseph Mah- moud op de tweede dag voor de beste wereldprestatie van dit seizoen. Mahmoud maakte, over de 3000 meter een tijd van 8.16.33. Eindstanden: heren: 1. West- Duitsland 227 punten, 2. Polen 182,5, 3. Frankrijk 177, 4. Tsjecho slowakije 154,5; dames: 1. West- Duitsland 161, 2. Tsjechoslowakij- Irel-n 1 Polen 115 4 Frankriik 87 MARSEILLE - Het Iberisch onderonsje tijdens het Euro pees voetbalkampioenschap leverde gisteravond geen winnaar op. In de beste harmonie gingen de Spanje en Portugal na de 1-1 gisteravond in Marseille uiteen. Por tugal had over de beste techniek beschikt, Spanje over het betere uithoudingsvermogen en dat kwam in de score tot uitdrukking. De Portugezen hadden hun grote veldoverwicht pas in de 54ste minuut in een openingsdoelpunt om gezet, Spanje werd na het inzetten van Sarabia als derde aanvaller gevaarlijk en zag de aanvalsdriften beloond in de verdiende gelijkmaker van Santilla- na. De buurlanden speelden daarmee West Duitsland, dat zich eerder op de dag moeizaam van Roemenië had ontdaan (2-1), in de kaart. De Duitsers hebben woensdag in de laatste groepswedstrijd tegen Spanje aan een gelijkspel genoeg om zich halve fina list te mogen noemen. Por tugal speelt op hetzelfde tijdstip (20.30 uur) tegen de Roemenen, die bij winst ook nog een kans hebben. Aanvankelijk leek Spanje-Portugal een even treurige opvoering te wor den als West Duitsland- Roemenië. Veel midden veldspel en weinig gokken op de aanval, in tegenstel ling tot het gebodene in groep I, waar de deelne mers alles op de aanval plegen te zetten. Beide ploegen koester den aanvankelijk de voor zichtigheid als de moeder van de porceleinkast. De Spanjaarden kwamen kwaliteit te kort om op dit toneel mee te doen, de bal- vaardige tikkers van FC Porto en Benfica traden slechts met één spits aan (de oude Jordao van Spor ting) en brachten daarmee bij voorbaat een aanval lend offer. Opnieuw bleef een erkend schutter als Gomes aan de kant. De sfeer van massale apathie werd negen minu ten na rust verbroken, toen de beperkte Spaanse libero Maceda zich aan de zijlijn verslikte in Eurico, die de vrijgelopen Antonio Sousa zag staan. De middenvel der van FC Porto kwam vervolgens met een magni fieke lob op de proppen, waarop zelfs de technisch bekwame doelman Luis Arconada het antwoord op schuldig moest blijven: 1-0. De treffer kwam de wedstrijd ten goede. De Spaanse bondscoach Mi guel Munoz had niets meer te verliezen en bracht met Sarabia (in eigen land voor maanden geschorst na het schandaal van de bekerfi nale Athletic Bilbao-Bar celona) een derde aanval ler in de piste. Dat sorteer de meteen effect, want de agressieve Sarabia liet merken dat hij ten onrech te op de bank gezeten had. Hij bracht vaart in het Spaanse spel en Portugal liep naar lucht te happen. Twee minuten na zijn bin nenkomst leidde Sarabia bij corner van Carrasco de aandacht af, waardoor Santillana vrij baan kreeg: 1-1. Spanje had de ver moeidheid bij de Portuge zen ook bemerkt en speelde geheel tegen de gewoonte in, op de volle winst. Kan sen waren er ook, maar met geluk en wijsheid ble ven de Portugezen, die zelf via Alvaro een unieke mo gelijkheid lieten glippen, op de been. Zo eindigde het duel in een remise, waarbij vooral West Duitsland ge holpen was. BOEDAPEST (ANP) - De Nederlandse waterpoloploeg, die twee jaar geleden de Tungsram-beker nog veroverde, is er ook zon dag niet geslaagd de eerste wedstrijd te winnen in het achtlan- dentoernooi in Boedapest. Twee perioden was het nog experi mentele Oranje gelijkwaardig aan Hongarije. De Oosteuropea nen profiteerden echter in de slotfase, toen het zevental van bondscoach Pocsik enkele goede mogelijkheden onbenut liet (2- 2,4-4,1-3,2-3). De doelpunten kwamen op naam van Buunk (3x), Landeweerd (3x), Hermsen, Heiden en Van Winsen. Ondanks de nederlaag was de Hongaarse trainer van de Nederlanders niet ontevreden. Pocsik, die alleen Van Mil en Jansen aan de kant hield en met name de jeugdige interna tionals ruime speeltijd gunde, gaf opnieuw toe het toernooi slechts te zien als aanloop naar de Olympische Spelen, waarvoor hij op 25 juni zijn selectie samenstelt. Pocsik zag tot zijn genoegen, dat ook de wedstrijd tegen Hongarije weer beter verliep dan de vorige. Met name de routiniers Buunk en Lande weerd gaven blijk van stijgen de vorm en toonden eindelijk lef te schieten. Opvallend was eveneens de goede start van Ewout van Winsen, die de se lectie pas vrijdag kon nareizen wegens een herexamen, en te gen Hongarije een fraai doel punt voor zijn rekening nam. Uitslagen; vierde ronde; Nederland - Verenigde Staten 5-11 (2-3,0-2,1-4,2-2). Sovjet Unie - Hongarije 10-6 (1-1, 3-1, 2- 3,4-1), Joegoslavië - Cuba 9-7 (1-1,2-1,4- 2, 2-3), West-Duitsland - Italië 10-8 (2-1, 3-3,3-2,2-2). Vijfde ronde: Hongarije - Nederland 12- 9 (2-2, 4-4, 3-1, 3-2), Sovjet Unie - Vere nigde Staten 10-7 (0-3, 4-1, 6-2, 0-1), Joe goslavië - Italië 10-7 (2-0, 2-2, 3-2, 3-3), West-Duitsland - Cuba 6-6 (1-1, 2-1, 0-3, 3-1). Stand na vijf dagen: 1. Sovjet Unie5 5 0 0 10 45-31 2. Verenigde Staten5 4 0 1 8 40-32 3. West-Duitsland5 31 1 7 43-37 4. Italië52 1 2 5 42-44 5. Joegoslavië5 2 0 3 4 41-39 6. Hongarije5 1 13 3 42-45 7. Cuba5 03 2 3 39-44 8. Nederland5005 0 28-48 NEURENBERG (DPA) - Tiny Reniers is als tweede geëin digd in een toernooi in Neu renberg. Het toernooi werd met ruime voorsprong gewon nen door Wladimir Jesjejev uit de Sovjet Unie. Ook in het landenklassement ging de overwinning naar de Sovjet Unie. Nederland werd op af stand tweede. Uitslagen: heren: 1. Wladimir Jes jejev (Sov) 2494 punten, 2. Tiny Re niers (Ned) 2478, 3. Harry Wittig (WD1) 2465; landenklassement: 1. Sovjet Unie 7391, 2. Nederland 7269, 3. West-Duitsland 7252; dames: 1. Ludmilla Arsjanikova (Sov) 2556,2. Manuela Dachner (WD1) 2463, 3. Handa Kombozjapova (Sov), 8. Jacqueline van Gerven (Ned) 2407; landenklassement: 1. Sovjet Unie nACO C BOEDAPEST (SID) - De Ne derlandse waterpoloploeg is in de 'nieuwe' loting voor het Olympisch toernooi gunstig ingedeeld. Nederland speelt in groep A met Canada, Joego slavië en China. De nummers een en twee gaan over naar de finalepoule. Deze loting was noodzake lijk geworden door het terug trekken van de Sovjetunie, Hongarije en Cuba. De indeling is verder: groep B: Brazilië, Spanje, Grieken land en de Verenigde Staten; groep C: West-Duitsland, Me xico, Italië en Australië. De deelneming van Mexico is nog niet geheel zeker. Trekt Mexico de waterpoloërs terug, dan wordt de plaats ingeno men door Japan. Het waterpolotoernooi be gint op 1 augustus, het eind- toernooi op 6 augustus. De uit slagen uit de poules blijven geldig in de eindronde. DEN HAAG (ANP) - De drie Nederlandse judoka's, die door het NOC zijn aangewezen voor de Olympische Spelen, nemen van 23 tot 29 juni in Obertraun (Oostenrijk) deel aan een spe ciale Olympische trainings stage. De Nederlandse deelnemers aan de training in de Bundes- sportschule zijn Wil Wilhelm, Ben Spijkers en Rob Henne- veld. Het drietal maakt ook deel uit van de Nederlandse judoploeg, die op 1 juli mee doet aan een internationaal teamtoernooi in Heilbronn ter gelegenheid van het dertigja rig bestaan van de Westduitse judobond. Dat team bestaat uit de volgende judoka's: Jean-Pierre van Deursen (-60 kg), Jo Gevers (-65 kg), Robert van der Vlist (-71 kg), Rob Henneveld (-78 kg), Ben Spij kers (-86 kg), Jan Rapmund (- 95 kg), Wil Wilhelm (95 kg) en Hans Buitine (nnen).

de Stem | 1984 | | pagina 11