Blessureleed bij damesliockeyteam Daphne en Edwin) Jongejans oppermachtig tw, Geschorste Belgen krijgen geen strafvermindering Spectaculaire rentree sprinter Harvey Glance Gomes naar AC Milan MAANDAG 18 JUN11984 PAGINA SPORT I BAANDAG 18 JUF Kersenronde voor Rob Yerbaandert Talen wint Ronde van Achterhoek Elinkwijk blijft ongeslagen Sörensen vraagt ontslag Olympische selectie dames hockeyteam Garde wint Midi Libre Wereldrecord Bauman op 400 meter wisselslag LOTTO SUPERTRIO BELGISCHE LOTTO DUITSE LOTTO J oegoslavisch< coach naar ziekenhuis Zege Dumfries T4 DEVENTER/AMSTELVEEN (ANP) - Het blessurespook, dat eerst de nationale heren- hockeyselectie de schrik op het lijf joeg, waart nu ook rond bij de damesploeg. Gisteren in Amstelveen, tijdens de tweede interland tussen Nederland en Canada, zaten maar liefst vier basisspeelsters met min of meer ernstige kwetsuren op de bank. Irene Hendriks en Lau- rien Willemse met rugklach ten, Marjolein Eysvogel in de laatste fase van de genezing van een gebroken arm en Margriet Zegers met een enkel in het gips. Laatstgenoemde liep de blessure zaterdag in Deventer op in het eerste duel, dat Ne derland met 4-1 won. Vandaag zal tijdens een onderzoek bij de chirurg Hermans in Hilver sum blijken hoe lang de vaste voorstopper buitenspel moet blijven. Het geïmproviseerde elftal, dat een zorgelijk kij kende coach Gijs van Heumen in het Wagenerstadion op de been moest brengen, kwam niet verder dan een gelijkspel van 2-2. Van Heumen was er juist alles aan gelegen geweest in de voorbereiding op de Olym pische Spelen, die nu goed op gang komt met veel trainingen en elk weekeinde wedstrijden, Canada met een soort minder waardigheidscomplex na een verblijf van een maand in Ne derland huiswaarts te sturen. De Canadese dames lieten echter zien dat zij vorig jaar april in Koeala Loempoer niet voor niets de finale van de strijd om de wereldtitel (2-4 tegen Nederland) hadden ge haald. De score 4-1 van zaterdag was nogal bedriegelijk. Niet een keer kon Oranje een doel punt uit een combinatie of een solo produceren. Carina Ben- ninga scoorde uit de rebound van een strafcorner, Fieke Boekhorst sloeg twee korte hoekslagen in en Marieke van Doorn maakte geen fout bij een strafbal. Ook zondag kwam er geen velddoelpunt tot stand. Toen zorgde Boek horst met twee geslaagde strafcorners (ze kreeg er trou wens veertien te nemen) voor de Nederlandse produktie. Nederland, dat voorname lijk met twee spitsen speelde (Martine Ohr en Sophie von Weiier), kreeg van de hechte Canadese defensie hoege naamd geen kans. „We konden ons eigen spel niet spelen", mopperde Van Heumen, „we lieten ons het Canadese spel letje opdringen. Daar ben ik absoluut niet over te spreken. Ik denk dat we nog sneller moeten zijn om doelrijpe kan sen te creëeren. We kunnen daar nog wel iets aan doen in de looptrainingen. Maar als je weet dat onze norm drie kilo meter in twaalf minuten is en dat de Canadezen vijf kilome ter in 21 minuten moeten lopen op de trainingen is het duide lijk dat die dames over een ïjzersterke conditie beschik ken. Met ook nog drie of vier stickvaste speelsters is zo'n Canadese ploeg lastig te be strijden". Van Heumen is er ook van overtuigd dat Canada in Los Angeles voor de heftigste te genstand zal zorgen. „Maar eigenlijk zijn alle landen daar erg sterk. Ik denk dat West- Duitsland, dat veel talent in de ploeg heeft, toch hele hoge ogen zal gooien. De Verenigde Staten is extra gevaarlijk als thuisland en Australië en Nieuw-Zeeland beschikken over echte toernooiteams, die er in elke wedstrijd voluit te genaan gaan". Door de vele blessures kre gen twee speelsters van Jong Oranje zondag als invalsters de kans hun debuut te maken. Helen van der Ben mocht een kwartier meedoen voor de uit geputte Aletta van Manen en Ingrid Wolff werd er in de slotfase nog even bijgehaald voor Elsemieke Hillen om het accent wat meer op de aanval te leggen. Eveline Kuik, die zaterdagavond was opgeroe pen, was na een kwartier in de tweede helft al voor Martine Ohr in de plaats gekomen. NEDERLAND - CANADA 3-1 (3- 0). 10. Carina Benninga 1-0,30. Fie ke Boekhorst (strafcorner) 2-0, 33. Fieke Boekhorst (strafcorner) 3-0, 42. Marieke van Doorn (strafbal) 4- 0,67. Karen Hewlett 4-1. NEDERLAND - CANADA 2-2 <1- 1). 19. Fieke Boekhorst 1-0 (straf corner), 33. Sheila Forshaw 1-1, 45. Darlene Stoyka 1-2 (strafcorner), 49. Fieke Boekhorst 2-2 (strafcor ner). Opstellingen Nederland: zaterdag: Det de Beus; Fieke Boekhorst, Aletta van Manen, Margriet Zegers (Anneloes Nieu- wenhuizen) en Carina Benninga; Lisette Sevens, Elsemieke Hillen, Sandra le Poole en Marieke van Doorn; Sophie von Weiier en Mar tine Ohr; zondag: Det de Beus; Fieke Boek horst; Aletta van Manen (Helen van der Ben), Anneloes Nieuwen- huizen en'Carina Benninga; Liset te Sevens, Elsemieke Hillen (Ingrid Wolff), Sandra le Poole en Marieke van Doorn; Sophie von Weiier en Martine Ohr (Eveline Kuik). Veldscholten redt eer ploeg Post MIERLO (ANP) - De 25ste Kersenronde, een B-klassie- ker voor wieleramateurs, is zondag gewonnen door Rob Verbaandert. De renner uit Steensel won na 165 kilometer in Mierlo de sprint van het pe loton, dat nog uit zeventig man bestond. Uitslag: 1. Rob Verbaandert (Steensel) 165 kilometer in 3 uur 58 minuten en 57 seconden, 2. Ger van Dijk ('s-Heerenberg), 3. Jos Fran sen (Waalre), 4. Jac van der Horst (Souburg), 5. Wim Albersen (Wier den), 6. Gerard Wittenberg (Schaik), 7. Jan Sparnaay (Badhoe vedorp), 8. Leo Geluk (Rotterdam), 9. Frits Verhoeven (Geldrop), 10. Roel de Lange (IJsselmuiden). 'S-HEERENBERG (ANP) - John Talen, eerste-jaars ama teur pas, heeft zaterdag een nieuwe opmerkelijke over winning aan zijn lijst toege voegd. De negentien-jarige amateur uit Spijkenisse won de klassieke Ronde van de Achterhoek met een handvol seconden voorsprong op de massa, die zijn laatste demar rage niet had kunnen beant woorden. Talen, woensdag een van de mannen die de ploeg van Piet van der Kruis naar een op merkelijke overwinning in de Schipholtijdrit droeg, behaal de zijn overwinning vrijwel net als in de vijfde etappe van Olympia's Ronde te Nuth. Za terdag echter was zijn vlucht korter, zijn voorsprong klei ner. In de slotfase probeerde Piet Kleine een massasprint te ont gaan, de sterke Drent werd als laatste teruggepakt. John Ta len ging in de laatste kilome ter. Pas toen gaf de groep, waarin de renners van Van der Kruis letterlijk en figuur lijk sterk waren vertegen woordigd, zich gewonnen. Uitslag: 1. John Talen (Spijkenisse) 209 km met vertrek en aankomst te 's-Heerenberg in 4 uur 40 minuten en 10 seconden, 2. Jacques van der Poel (Hoogerheide) op 8 seconden, 3. Eddie Schurer (Bakkeveen), 4. Jan van Wijk (Haarlem), 5. Peter Harings (Sibbe), 6. Ad Verplanke (IJzendijke), 7. Chris Koppert (Naaldwijk), 8. Piet Kleine (Kerke- veld), 9. Dirk-Jan van Reek (Lisse), 10. Jannes Slendebroek (Geldrop) allen dezelfde tijd als Van der Poel. ROME (AFP) - Het Italiaanse AC Milan is met FC Porto tot overeenstemming gekomen over de koop van Fernando Gomes. De Europese topscorer van vorig jaar zal een verbin tenis tekenen voor twee jaar. Daarmee is een bedrag ge moeid van ruim 4,5 miljoen gulden. De komst van de Portugees naar AC Milaan, dat eerder de Engelse middenvelder Ray Wilkins kocht van Manchester United, betekent dat de En gelsman Luther Blissett en de Belg Eric Gerets overbodig zijn geworden bij de Italiaanse club. De Italiaanse club Hellas Ver ona versterkte zich ook met een gerenommeerde buiten landse speler, Hans-Peter Briegel, die dit weekeinde een tweejarig contract tekende. Kaiserslautern ontvangt voor de Westduitse international ruim een miljoen mark (onge veer 1.150.000 gulden). Van onze speciale verslaggever KLAUSENPASS - Het was maar goed dat Ge rard Veldscholten weer eens een bijzondere dag doormaakte, anders had de ploeg van Pe ter Post een uiterst pijnlijk weekeinde in de Zwitserse bergen doorgemaakt. Veldscholten zorgde zaterdag in Urdorf voor de derde etap pezege in vier dagen. Een uitbundig feest werd het niet, want Theo de Rooy raakte zijn goudgele leiders trui kwijt en Peter Winnen verdween zelfs voorgoed uit de Ronde van Zwitserland na een tuimeling in het ravijn van de Ibergeregg. Zondag in de klimtijdrit was daar helemaal geen aan leiding toe. Posts beste man was de Belg Nulens, kopman Anderson verspeelde drie en een halve minuut op de Zwit serse klimgeit Breu, die zijn land- en ploeggenoot Urs Zim- mermann afloste als nieuwe klassementsleider. Op grond van de kille cijfers van de klimtijdrit over 22,5 ki lometer lijkt de formatie van Post voor de rest van de week gedoemd tot de jacht op dag prijzen. Breu was in ongenaakbare vorm. De kleine ex-postbode nam een optie op de eindzege met ruim een minuut voor sprong op de Ier Sean Kelly, die inderdaad nog niet de kampioen uit de voor jaarsklassiekers was. Theo de Rooy, twee jaar ge leden al eens tweede in de Ronde van Zwitserland achter de Italiaan Beppe Saronni, hoopte in stilte zijn leiderstrui in het weekeinde met succes te kunnen verdedigen. „Ik ga er alles aan doen", zei hij bla kend van zelfvertrouwen voor de start van de derde etappe in Cham. „Ik voel me uitstekend. Het blijft goud of het wordt ijzer". Het is ijzer geworden. De Rooy, goed getraind in de Pyreneeën, bleek op de Satte- legg moeilijk bergop te kun nen. Hij kwam aan het wiel van Lubberding, met open mond, over de top in de derde groep. In de afdaling werd de mi nuut achterstand op de tweede groep, waarin alle favorieten verenigd waren, dichtgereden. „Juist op dat moment reed Zimmermann weg", vertelde De Rooy later. „Ik had net die inspanning achter de rug, zo dat ik niet direct kon reage ren". Die Urs Zimmermann le verde een indrukwekkende prestatie. Hij dichtte in zijn eentje het gat van vijf minu ten naar de kopgroep met de Zwitsers Machler, Lienhard en Freuler, de Belg De Wolf en Gerard Veldscholten. De vijf reden al uren voorop. Ze hiel den stand tot de eindstreep. Gerard Veldscholten ver scheen aan het front in op dracht van Peter Winnen. „Gerard voelt zelf niet goed aan wat er in het peloton ge beurt", legde Winnen later uit. „Ik zag De Wolf zo stiekum naar voren sluipen. Die gaat vast demarreren, dacht ik. Ik zei het tegen Gerard en hij reageerde uitstekend". Veldscholten reed tot de fi nale verdedigend. De Rooy had immers de leiderstrui. In de slotkilometers toonde Veld scholten wel een goed koersin- zicht. Hij legde zijn kracht in een demarrage. Toen Lien hard hem terugpakte, had hij nog reserves over voor een tweede demarrage. „Wat jammer nou dat ik in het klassement zo ver achter stond", treurde Velscholten naast het standbeeld van Wil helm Teil. De Tukker steeg wel naar de twaalfde plaats en kan nog hoger komen. In de klimtijdrit was hij op de ze ventiende plaats opnieuw de beste Nederlander. In die koers had Winnen het eerste bewijs van zijn goede Tour-Vorm moeten leveren. Hij kreeg de kans niet na zijn val in het ravijn. De Zwitser Beat Breu, voor de start al de voornaamste favoriet, greep de macht op basis van zijn in de Ronde van Italië opge bouwde conditie. Uitslag derde etappe: 1. Gerard Veldscholten (Ned) 4 uur 37 minu ten en 8 seconden, 2. Urs Freuler (Zwi) op 16 seconden, 3. Fons de Wolf (Bel) z.t„ 4. Erwin Lienhard (Zwi) z.t., 5. Erich Machler (Zwi) op 0.20, 6. Urs Zimmermann (Zwi) z.t., 7. Harald Meier (Oos) op 4.25, 8. Frank Hoste (Bel) z.t„ 9. Sean Kelly (Ier) z.t., 10. Pierrino Gavazzi (Ita) z.t., 11. Eddy Schepers (Bel) z.t., 12. Marco Vitali (Ita) z.t„ 13. Stefan Mutter (Zwi) z.t„ 14. Leo Schonen berger (Zwi) z.t., 15. Alfio Vandi (Ita) z.t., 24. Phil Anderson (Aus) z.t., 25. Theo de Rooy (Ned) z.t., 28. Guy Nulens (Bel) z.t., 40. Henk Lubberding (Ned) z.t., 45. Teun van Vliet (Ned) z.t., 51. Johan Lam- merts (Ned) op 18.14, 53. Eddy Planckaert (Bel) op 18.19, 58. Bert Oosterbosch (Ned) z.t., 60. Gerrie Knetemann (Ned) z.t., 66. Eric Van- deraerden (Bel) z.t., 69. Jean Ha- bets (Ned) z.t.. Peter Winnen en Peter Schroen staakten de strijd. Uitslag vierde etappe, bergtijdrit: 1. Beat Breu (Zwi) de 22,5 km in 55 minuten, 2. Sean Kelly (Ier) 56,10,3. Eddy Schepers (Bel) 56.33,4. Acacio da Silva (Por) 57.11, Jean-Marie Grézet (Zwi) 57.16, 6. Gerhard Za- drobilek (Oos) 57.20, 7. Guy Nulens (Bel) 57.34, 8. Harald Maier (Oos) 58.02, 9. Mike Gutmann (Zwi) 58.14, 10. Patrick Mörlen (Zwi) 58.15, 11. Hubert Seiz (Zwi) 58.26, 12. Stefan Mutter (Zwi) 58.29, 13. Phil Ander son (Aus) 58.34, 14. Urs Zimmer mann (Zwi) 58.46, 15. Jean-Claude Leclercq (Fra) 59.25, 17. Gerard Veldscholten (Ned) 59.39, 20. Henk Lubberding (Ned) 59.55,30. Theo de Rooy (Ned) 1.01.57, 39. Gerrie Kne temann (Ned) 1.03.10, 42. Teun van Vliet (Ned) 1.03.36, 58. Jean Habets (Ned) 1.04.52, 63. Bert Oosterbosch (Ned) 1.05.24, 67. Johan Lammerts (Ned) 1.05.46, 78. Eddie Planckaert (Bel) 1.07.14, 83. Eric Vanderaerden (Bel) 1.07.47. Algemeen klassement: 1. Breu 14 uur 34 minuten 49 seconden, 2. Zimmermann zelfde tijd, 3. Kelly op 1.09,4. Da Silva op 2.12,5. Zadro- bilek op 2.27,6. Maier op 3.07,7. An derson op 3.31, 8. Leo Wellens (Bel) op 5.09, 9. Claudio Savini (Ita) op 5.11, 10. De Rooy op 6.48, 11. Daniël Wyder (Zwi) op 11.48, 12. Veld scholten op 12.27, 13. Erwin Lien hard (Zwi) op 12.46, 14. Nulens op 12.49, 15. Grézet op 12.58, 24. Lub berding op 16.56, 46. Van Vliet op 25.32, 51. Vanderaerden op 30.23, 60. Knetemann op 36.12, 63. Habets op 36.12, 67. Planckaert op 38.33, 74. Oosterbosch op 40.25, 78. Lammerts op 40.55. Gerard Veldscholten gaat als winnaar over de streep. BOKSEN - De Amerikaanse bokser Thomas Hearns heeft in Las Vegas zijn wereldtitel (WBC-versie) in het lichtwel- tergewicht met succes verde digd. Hearns sloeg zijn uitda ger, Roberto Duran uit Pana ma, in de eerste twee ronden drie keer tegen de grond. De scheidsrechter staakte na 67 seconden in de tweede ronde het ongelijke gevecht. HOCKEY - Groot Brittannië, op het laatste moment toege voegd aan het deelnemersveld voor het Olympisch hockey- toernooi (heren) heeft zater dag zijn eerste van negen oefenwedstrijden gewonnen. In Cardiff werd de ploeg van de Verenigde Staten met 4-1 (2-1) verslagen. BRUSSEL (BELGA) - De spelers van Standard en Wa terschei, betrokken bij het omkoopschandaal uit de wed strijd tussen beide ploegen, zullen volgens een beslissing van de controlecommissie van de Belgische Voetbal Bond geen strafvermindering krijgen. De commissie heeft zich zaterdag opnieuw over de zaak gebogen, nadat het dagelijks bestuur van de KBVB een verzoek tot herziening van de eerder uitgesproken straffen had gedaan. Het bondsbestuur vond dat er nieu we elementen in de strafzaak waren gekomen, doordat de FIFA, de internationale voetbalfederatie, de schorsingen had overgenomen. De controlecommissie oordeelde dat de nieuwe ontwik keling, door de stap van de FIFA, geen invloed had op de schuldvraag en dat de opgelegde straffen als minima be schouwd konden worden volgens de rechtspraak van de voetbalbond. Het gegeven dat de FIFA, mogelijk onver wacht, doch niet onvoorspelbaar, de straffen geldig heeft verklaard voor alle aangesloten bonden, moet er niet toe leiden dat de tuchtorganen van de KBVB een vaststaande jurisprudentie gaan herzien. De commissie vond derhal ve geen reden het effect van de straffen, onmiskenbaar verzwaard na de uitspraak van de internationale federa tie, weg te werken door het gevelde vonnis te herzien. UTRECHT (ANP) - Elinkwijk heeft zaterdag een flinke stap gezet in de richting van de al gemene Nederlandse ama- teurtitel. In eigen huis ver sloegen de Utrechters het tot zaterdag eveneens nog onge slagen IJsselmeervogels met 3-1. ZWOLSCHE BOYS-NSW 0-2 (0- 1). 22. Reedijk 0-1,59. Van Trigt 0-2. Scheidsrechter: Knipmeijer. Toe schouwers: 150. ELINKWIJK-IJSSELMEERVO- GELS 3-1 (1-0). 42. Boonstra 1-0,60. Reglero 2-0, 78. Reglero 3-0, 88. Jaan de Graaf 3-1. Scheidsrechter: Floors. Toeschouwers: 5500. GELDROP - RIJNSBURGSE BOYS 6-4 (3-1). 1. Brouns 1-0, 11. Methorst 2-0, 16. De Kleine 3-0, 44. Aandewiel 3-1,55. Van der Blom 3- 2, 64. Van der Blom 3-3, 75. Brouns 4-3, 84. Van der Blom 4-4, 87. Meu- lendijks 5-4, 90. Brouns 6-4. Scheidsrechter: Van de Broek. Toeschouwers: 500. Stand kampioenscompetitie: Elinkwijk33 00 6 12-4 Geldrop3201413-8 IJsselmeervog31113 5-3 NSW311133-5 Rijnsburgse B3 0 212 6-8 Zwolsche Boys3 0 0 3 0 3-14 DEN HAAG (ANP) - Steen Sö rensen, de bondscoach van de Nederlandse badmintonbond (NBB), beeft bij het bestuur zijn onslagaanvraag inge diend. De Deen, met wie de NBB nog in onderhandeling was voor een verlenging van het contract, heeft in zijn va derland een baan aangeboden gekregen als leraar Engels en lichamelijke opvoeding. Ook met het oog op zijn gezin gaat hij graag op dat aanbod in. Tijdens de algemene jaar vergadering van de NBB is door de overladen agenda het verzoek van Sörensen nog niet behandeld, maar deze week zal het bestuur zich buigen over het vraagstuk van zijn opvolging. Tijdens de opval lend rustig verlopen vergade ring in Nieuwengein werd de begroting van de NBB voor 1985 goedgekeurd door de af delingen. De afgevaardigden stemden eveneens in met de jaarafrekeningen van '82 en '83. De bond kwam vorig jaar in grote financiële problemen, toen bleek dat het nationaal badmintoncentrum met een groot exploitatietekort kamp te. Loskoppeling en een rigo- reuze bezuiniging op de begro ting hebben de problemen goeddeels opgelost. Gepro beerd zal worden in oktober opnieuw een Nederlands Mas- ters-toernooi te houden. Mo menteel wordt overlegd met de Ahoy'-organisatie het eve nement te continueren. Omdat het Rotterdamse sportcentrum op 21 en 22 oktober niet be schikbaar is, wordt overwogen de Masters in Nieuwengein af te werken. DEN HAAG (ANP) - Daphne en Edwin Jongejans I waren de toonaangevende figuren bij de nationale I kampioenschappen schoonspringen van de 3-meter. I plank in het Haagse zwembad De Morgenstond. Zowel bij de dames als de heren en ook op het all-in- nummer (daarop kunnen alle kampioenen uit de verschil lende categorieën meedingen) toonde het paar zich superieur aan de rest van het veld, dat op grote afstand 'sprong' om de zilveren en bronzen me dailles. Vooral Daphne Jongejans demonstreerde met haar pun tentotaal van 413.65 in haar categorie en met 460,80 punten bij de all-in in een voortreffe lijke vorm te verkeren. Voor broer Edwin hangt nog steeds de waas van onzeker heid over een eventuele uit zending naar Los Angeles. Een uitzending, die hij, hoewel zijn springen veel zelfvertrouwen uitstraalde, nog niet zeker heeft kunnen afdwingen. De sprong, waarmee hij vo rig jaar tijdens de Europese kampioenschappen een duike ling naar beneden maakte, waardoor hij dit jaar opnieuw in de slag moest, de drie-en- een-halve salto contra leverde nu 7 - 6 1/2 - 7 1/2 - 8 en 6 op. Volgende week krijgt de jeug dige Hagenaar nog een kans bij internationale wedstrijden in Bolzano (Ita). Uitslagen: dames: 1. Daphne Jon gejans (Morgenstond) 413.65 pun ten, 2. Yolanda van Ruijven (Mor genstond) 364.25; all-in: 1. Daphne Jongejans (Morgenstond) 460.80 punten, 2. Yolanda van Ruijven (Morgenstond) 348.05, 3. Hanneke Faber (Morgenstond) 328.65, 4. Marjan Haarsma (Den Bosch) 323.70, 5. Angelique de Vroome (Den Bosch) 314.55; jongens A (15- 17 jaar): 1. Edwin Jongejans (Mor genstond) 572,95 punten, 2. Michiel Koenders (Zenit) 238.95; heren: 1. AMSTELVEEN (ANP) - On danks de wat onzekere situatie in verband met enkele blessu res is coach Gijs van Heumen er toch ai toe overgegaan de selectie van zestien hockeys- peelsters voor de Olympische Spelen van Los Angeles in principe te formeren. Het is dezelfde selectie, die er enkele weken geleden in Lille toe bijdroeg dat Neder land de eerst Europese titel in de historie bemachtigde. Van Heumen heeft Annelies Kap- tein, die tot en met het vier- landentoernooi in West-Ber- lijn bij de selectie hoorde, maar toen een knieblessure opliep, laten vallen. De onfor tuinlijke Amsterdam-speel ster, die overigens zondag wel bij de wedstrijd Nederland- Canada aanwezig was, is her steld van de blessure, maar heeft inmiddels een aan de ziekte van Pfeiffer verwante kwaal opgelopen. Van Heu men: „Haar herstel kost te veel tijd. Ik heb voor Los An geles topfitte speelsters no dig". Tot 14 juli heeft Van Heu men overigens nog de tijd ge blesseerd geraakte speelsters te vervangen. De ploeg oefent de komende weekeinden nog achtereenvolgens telkens tweemaal tegen Ierland, En geland en West-Duitsland. De Olympische selectie ziet er als volgt uit: Det de Beus (EMHC), Alette Pos (Upward); Carina Benninga (HGC), Fieke Boekhorst (EMHC), Marieke van Doorn (HGC), Marjolein Eysvogel (Amsterdam), Irene Hendriks (Upward), Elsemie ke Hillen (Amsterdam), Aletta van Manen (HGC), Anneloes Nieuwenhuizen (MOP), Marti ne Ohr (HDM), Sandra le Poole (HGC), Lisette Sevens (Amsterdam), Sophie von Weiier (Hilversum), Laurien Willemse (HGC) en Margriet Zegers (HDM). Eerste reserve is Eveline Kuik (HGC), tweede reserve is Helen van der Ben (Amsterdam). LOS ANGELES (AFP) - Har vey Glance heeft op de eerste dag van de Amerikaanse Olympische selectiewedstrij den een spectaculaire rentree gemaakt. De 27-jarige sprinter plaatste zich op de 100 meter met de snelste tijd van de dag voor de halve finales. Met 10,11 seconden was hij een fractie sneller dan wereldkampioen Carl Lewis (10,14) en wereld recordhouder Calvin Smith (10,20). Op de atletiekbaan van het Coliseum, het toekomstige Olympisch stadion in Los An geles, brachten 8000 toeschou wers zaterdag Harvey Glance een staande ovatie. Acht jaar na zijn deelneming aan de Spelen in Montreal staat hij op de nominatie voor Los Ange les. In de Canadese metropool eindigde hij in 1976 in de finale van de 100 meter als vierde en behoorde hij tot het estafette kwartet, dat goud behaalde. Vier jaar later behoorde hij tot de kanshebbers voor de gou den medaille, maar zijn droom werd verstoord door president Carter, die een officiële boycot van de Spelen in Moskou af kondigde. In het Coliseum noteerde Glance exact dezelfde tijd als waarmee hij acht jaar geleden in Eugene zijn kwalificatie voor Montreal bewerkstellig de. In Oregon was 10,11 secon den destijds ruimschoots vol doende voor een plaats in de Olympische ploeg. Het is de vraag of dat ook voor Los An geles geldt. Glance bevindt zich in het sterkste sprinters- gezelschap van de wereld. Carl Lewis ging bij wijze van spre ken fluitend over naar de hal ve eindstrijd. In de kwartfinales kwam het voor de eerste keer in dit seizoen tot een confrontatie met wereldrecordhouder Cal vin Smith (9.93). Lewis won in 10,14 seconden (met tegen wind) voor Smith in 10,20. In het spoor van Glance, Lewis en Smith bleef ook Mel Latta- ny, die de beste wereldseizoen- prestatie (9,96) op zijn naam heeft. De enige dissonant was de eliminatie van Emmit King, die met 10,46 seconden niet voldeed aan de toelatingsnorm (10,40) voor de kwartfinales. Op de 400 meter horden be haalde Edwin Moses zijn hon derdste overwinning. De 28- jarige atleet is sedert septem ber 1977 op zijn specialiteit on geslagen. Met 48,83 seconden liep hij op zijn gemak naar de eindstrijd. Met hem bleven er nog negen anderen onder de 50 seconden. In de kwalificaties van het hinkstapspringen viel Paul Jordan op met 17 meter en 16 centimeter. Willie Banks hield zich ogenschijnlijk rustig en reikte tot 16 meter 56. Op de eerste dag stonden twee finales geprogammeerd. Op de 20 kilometer snelwan delen plaatste zich voor Los Angeles hetzelfde trio, dat vier jaar geleden tot de ploeg voor Moskou behoorde. Zelfs de volgorde van aankomst was zaterdag identiek: Evoniuk, Heiring en O'Connor. Bij het kogelstoten voor dames haal den Lorna Griffin, Carol Cady en Ramona Pagel hun startbe wijs af. Wessel Zimmermann (Randstaa I 583.25, 2. Frits Adelmeijer (Der I Bosch) 435.35; all-in: 1. Edwin Jon. I gejans (Morgenstond) 633.15 pm. I ten, 2. Wessel Zimmerman: I (Randstad) 584.05, 3. Frits Adel-1 meijer (Den Bosch) 444.654, 4. Ger-1 rit Onink (Zenit) 399.20, 5. Glenn I Young (Kon.AZ) 312,—. SAINT-ESTEVE (AFP) - tyl Midi Libre, een etappekoers voor beroepswielrenners Zuid-Frankrijk, is gewonnenI door de Fransman Dominique I Garde. Uitslag derde etappe: 1. Robert Fo-1 rest (Fra) 213 km in 6 uur 24 minu-1 ten en 58 seconden, met tij dsver-1 goeding 6.24.48, 2. Patrick Clerc I (Fra) 6.25.25, met tijdsvergoedingl 6.25.20, 3. Rafael Acevedo (Co! 6.25.25, met tijdsvergoeding 6.25.2), I 4. Patrick Bonnet (Fra) 6.25.25, i I Jean-Francois Rault (Fra) 6.25.3(1 6. Inaki Gaston (Spa), 7. Dominique I Garde (Fra), 8. Yvan Frebert (Fra], I 9. Alain Vigneron (Fra), 10. Leo van I Vliet (Ned) allen zelfde tijd als I Rault, 28. Ad Wijnands (Ned! I 6.25.30, 29. Jacques Hanegraall (Ned), 46. Joop Zoetemelk (Ned), 541 Hennie Kuiper (Ned) zelfde tijd als I Wijnands, 74. Gerrit Solleveld I 6.39.40, 75. Jan Raas, 79. Henril Manders zelfde tijd als Solleveld. f Uitslag vierde en laatste etappe: 11 Robert Millar (Sch) 186 kilometal in 5 uur 9 minuten en 59 seconden I (met tijdvergoeding 5.09.49) gemid- delde snelheid 36,001 kilometer per I uur, 2. Gilles Mas (Fra) 5.09.5S I (5.09.54), 3. Bernard Hinault (Fra 5.10.36 (5.10.34), 4. Inaki Gastal (Spa), 5. Michel Laurent (Fra) bei- f den zelfde tijd als Hinault, 6. Patri ce Thevenard (Fra) 5.10.38, 7. Jean-1 Claude Bagot (Fra) 5.10.44, 8. Pa l trick Bonnet (Fra), 9. Christian I Seznec (Fra), 10. Pedro Munozl (Spa) allen zelfde tijd als Bagot, 1! Dominique Garde (Fra) 5.13.28.321 Joop Zoetemelk 5.13.28; 35. Henniil Kuiper 5.18.32. Eindklassement: 1. Garde 21.25.08, 2. Marc Durant (Fra) op 111 seconden, 3. Alain Vigneron (Fra f op 16, 4. Millar op 3.27, 5. Maso| 3.29, 6. Bagot op 4.02, 7. Bonnet q 4.06, 8. Hinault op 4.09, 9. Laurenll op 4.14,10. Gaston op 4.21. 21. Zoele- f melk op 17.0733. Kuiper op 22.14 TORONTO (SID) - Op de eer ste dag van de Olympische s lectiewedstrijden voor Canadil heeft de 20-jarige Alex BaiiT mann een wereldrecord ge l zwommen op de 400 meteil wisselslag. Hij realiseerde een I tijd van 4.17,53 minuten, waar-I mee hij ruim twee seconden I onder het oude wereldrecord dook. Dit stond sinds 23 meio| naam van de Oostduitserl Jens-Peter Berndt met 4.19,il| minuten. Baumann liet zijn wereldre-l cord in de series afdrukken! De in Praag geboren Canadees! is met 2.02,25 minuten ooi! reeds in het bezit van het we-l reldrecord op de 200 meter! wisselslag. Victor Davis liet op de 10'I meter schoolslag de chrono-I meters stilstaan op 1.02,87 mi-| nuut, slechts een fractie f van een seconde boven het we l reldrecord, dat met 1.02,28 né| nuut in handen is van Amerikaan Steve Lundquisll Bij de wereldkampioenschap I pen in Guayaquiul eindig*! Davis als tweede. I Op de 200 meter vrije slai| triomfeerde Peter Szmidt 1.51.33 minuut, de halve al stand was voor Pam Rai ®l een uiterst matige 57,34 secor.-l den en op de 400 meter wissei-1 slag dames greep Dona-I McGinnis de eerste plaats D| 4.50.34 minuten. 5-6-9-22-24-26 Reservegetal: 30 Er waren 477.872 deelnemers H<:| prijzendrag plus de jackpot ^1 draagt 1.244.097,-. Het supertrio is zondag in Gron|L gen gelopen in de Grote SkolpnJ'i (vierde koers). De uitslag is: 1- Jr. I Whippet Postille (P. J. Zandt) 2. JJ# 3. Sara (F.I. Bosscha) 3. nr. VI Rudi (R.L. Pools) Niet gestart: Vin cent D. De inleg was 47.940 - uitkering bedroeg 9588,- Voor de Belgische lotto zijn winnende nummers: 8-11-28-30-38-40 Het bijkomende nummer is: u De winnende getallen in de W duitse lotto zij n 22-27-36-37-39-47 Het reservegetal is: 31. 1-9-7-8-7-7-4 Van onze speciale verslagg LENS - De Westduitse bo coach Jupp Derwall reage na afloop van het duel W Duitsland - Roemenië o lucht, maar wist ook, dat het vertoonde spel nog niet alle critici de mond is noerd. „Het was een zenuwslo] de wedstrijd, die we toch diend hebben gewonnen, team is er helaas niet in slaagd al in de eerste helft beslissing te forceren. N< VÖIIi LENS (ANP/IPA) - He Werder Bremen te dan strijd in de geschieden bond toch nog positief i gelegd. Positief althans wat beti het resultaat. De Westduits verschaften zich zondag d Roemenië met 2-1 te versl: een goede uitgangspos groep 2 te vertegenwoordij in de halve finales van Europees voetbalkampio schap. Het vertoonde spel kon e ter niet in de schaduw st< van wat Denemarken Frankrijk een dag eerder beste gaven. West-Duitsla gebukt onder een zware 1 ten gevolge van de lang r malse kritiek van het the front, was geen moment machte Roemenië, dat er vroeg, het spel te dicteren. Roemenen op hun beurt o dekten pas veel te laat, aanvallen dikwijls een jui weg is om doelrijpe situat af te dwingen. Zelfs nadat Coras, die t< alle ruimte werd gelaten, in eerste minuut na rust voor had gezorgd, geloofde het e tal van bondscoach Luce: niet echt in de voordelen v offensief voetbal. Het zou f terecht opbreken tegen de n tige Westduitsers, die in slotfase overeind bleven dar zij doelman Toni Schumach die van de Franse toeschc wers in Lens, ver in de m derheid tegenover de 20. Schlachtenbummler, r steeds geen krediet kreeg. Het team van de geplaag trainer Jupp Derwall beg onder een slecht gesternte a het duel. De Franse verkee politie was vergeten de We duitsers na het middagslaaj op te halen uit het hotel, wa; door zij pas drie kwartier v( het eerste fluitsignaal van M lendammer Jan Keizer in 1 stadion aankwamen. Gevoe bij het uiterst magere res' taat (0-0) tegen Portugal, i ernstig geschonden zelfvi trouwen en het ontbreken v een spelbepalende middenv der, was het voldoende om v de trotse Europese kampic van 1980 een wankelend geh te maken. De Roemenen ha den geen oog voor de situa bij de tegenstander en blev voortdurend massaal in buurt van doelman Lung. Door de Roemeense tere houdendheid kon West-Dui land in de eerste helft e groot overwicht opbouwi BELGRADO (Rtr) - De Joeg Slavische coach Veselinovic na de nederlaag (0-5) teg Denemarken onwel geword en overgebracht naar e Frans ziekenhuis. Dat mei het Joegoslavische dagbl; Politika zondag. Politikia citeerde teamai Milenkovic, die verklaarde d de coach in het ziekenhuis 1. wegens 'overstress'. „Er niets serieus met hem aan i hand. Het is het resultaat v; ie gespannen bezig zijn. I kon de gebeurtenissen op h veld verdragen noch verwe ken, waardoor hij zich na a i°op niet goed voelde", aid Milenkovic. WRNBURGRING (DPA) De Engelsman Johnny Dun tries heeft zondagmiddag de Nürnburgring de zeveni Jormule 3-race in de strijd o net Europees kampioenschi Sewonnen. p'tslag: 1. Johnny Dumfries (En nait vw 32 minuten en 39,40 seco nee (gem. 166,9 km/u), 2. Ivan C ge>h (Ita) Alfa 32.41,14, 3. Gerha "erger (Oos) Ralt Alfa 32.45,44. 'and EK: 1. Dumfries 39 punten, t-apelli 32,3. Berger 26. VOETBAL - Het nationa: voetbalelftal van Austral: „eeft zaterdag Juventu nropacupwinnaar en kam Pioen van Italië, met 2-0 vei w?en' Australië leidde i yaney bij de rust met 1-0. D eertienduizend toeschouwer ®en Soper en O'Connor sco Juventus-speler Cabrir rd van het veld uestuurd

de Stem | 1984 | | pagina 10