J isonin S mmSi r p#na B+l&GH VI/. Crf* Ruitersportambassadeurs Bram en Suus den Exter: Meerminnneronde Waterlandkerkj e Fietser oss in Axel Vierdaagse De Griete ZATERDAG 16 JUNI 1984 finnen vindt Raas grootheid Moser start in Ulvenhout a. Pupillen- atletiek in Ylissingen Kringconcours in Vlissingen Scheldesport actief in Vlissingen Provinciale titelstrijd CD-junioren V oetbal toernooi in Lewedorp 'Ladies-day' bij Hulster Ambacht GPC ontvangt afdelingsteam T14 PAGINA SPORT 2 Ploeg Post heerst op alle fronten [HAM (ANP) - Voor de wiel renners houden de organisato ren van de Ronde van Zwiter- land er een hinderlijke ge woonte op na. Zowel voor de slart van elke etappe, als na de finish moeten de coureurs het jogeheten controleblad voor den van hun handtekening. Wie dat niet doet krijgt een boete en is in feite uit de koers. Het tekenen van die presen tielijst na afloop van de ritten leidt elke dag tot filevorming. Renners hebben daar een he kel aan, het liefst vertrekken e direct naar het hotel waar warme baden en de zorgzame handen van de soigneurs wachten. In 1978 was het heel slecht weer, de renners stonden kleumend in de rij voor het neerpennen van hun krab beltje. Jan Raas stond er mid denin. Hij werd zo boos over het belachelijke Zwitserse reglement, dat hij het contro leblad, in de handen nam en demonstratief verscheurde. Raas mocht vijf jaar niet meer aan de 'Tour de Suisse' deelnemen. Anno 1984 vond Peter Winnen Raas voor zijn daad nog steeds een grootheid. „Het wordt hoog tijd dat het weer eens gebeurt. Dit kan toch niet langer, deze flauwe kul. Als het in de Tour de France niet hoeft, waarom in de Ronde van Zwitserland dan wel?". ULVENHOUT - Francesco Moser zal zo goed ais zeker starten in het Wielergala van lllvenhout, dat op woensdag 18 juli wordt verreden. De Ita liaanse winnaar van de ronde van Italië dit seizoen en de houder van het wereld-uurre cord heeft via de managers Jan Derksen en Peter Bont huis toegezegd naar Ulven hout te komen. Het organiserend comité gaat er dan ook vanuit dat Moser op 18 juli zal verschij nen. „Alleen", aldus penning meester Cor van Peer, „het contract is nog niet binnen. Pas als ik dat in mijn bezit heb, weet ik geheel zeker dat hij komt. Al blijkt ook dat niet altijd het geval. Ik heb zwart op wit dat Hinault vorig jaar naar Ulvenhout zou komen. Maar die verscheen niet". Van onze sportredactie CHAM - Buiten het hooggebergte is er geen betere wielerploeg dan die van Peter Post. In de tweede etap pe van de 48e Ronde van Zwitserland is daarvan het zoveelste bewijs geleverd. Eric Vanderaerden, reeds winnaar van de proloog-tijd- rit, sprintte in Cham naar de dagprijs en Theo de Rooy haalde een nieuwe goudgele leiderstrui af. Onderweg van Bülach naar Cham in het niet zwaarder dan heuvelachtig te noemen landschap rond Zü- rich werden de posities met overtuiging verdedigd. Zo won Eddy Planckaert de eerste goudsprint, waaraan tien seconden tijdvergoeding waren verbonden, controleer de Henk Lubberding de ont snapping van de Zwitser Thalmann tussen de 87e en 123e kilometer en toen in de slotfase zes renners een kop groep vormden, waren daar drie van Post bij. De tweede etappe over 169 kilometer eindigde in een massasprint.Daar was vooral de ploeg van de Zwitser Urs Freuler verantwoordelijk voor. Freuler won de laatste maand vier etappes in de Ron de van Italiie. De viervoudige wereldkampioen op de baan (puntenkoers en keirin) was in de Giro veruit de beste sprin ter. Hij meende in de ronde van zijn eigen land even weinig te genstand te duchten te heb ben. Dat was een misrekening van buitengewone omvang. Freuler kwam daar pas op de eindstreep in Cham achter. In de sprint bergaf waren niet minder dan zeven renners sneller dan de Zwitser. In volgorde waren dat Van deraerden, Kelly, Planckaert, Hoste, Tackaert, Mutter en Schoenenberger. Teun van Vliet, neo-prof in Belgische dienst, was de beste Nederlan der op de negende plaats.Freuler had zestig kilo meter voor het einde zijn Ita liaanse helpers aan het werk gezet. Ze moesten de vluchters, Thalmann en Lubberding, te rughalen en verder het tempo zo hoog houden, dat ontsnap pen verder onmogelijk was. Pas tijdens de lokale omloop van tien kilometer kregen Freulers secondanten steun van de Ploeg Post. Hij had op dat moment nattigheid kun nen voelen. Maar toen was het al te laat. In de winter voor het sei zoen verenigde Peter Post in zijn nieuwe ploeg twee van de beste wegsprinters. De Belgen Eddy Planckaert en Eric Van deraerden. De wielerwereld hield de adem in. Dat kon nooit goed gaan. De pessimis ten kregen gelijk. In de finale van de klassieker Gent-We- velgem, betwist in de eind sprint van een grote kopgroep, zou Planckaert de sprint aan trekken voor Vanderaerden. Het werd een falikante mis lukking. De Italiaan Guido Bontempi profiteerde, Vande raerden eindigde op de verma ledijde tweede plaats. Wat er in Gent-Wevelgem mis ging sprak Post met zijn sprinters door. De ploegleider had er zelf ook van geleerd. „Het is beter dat Vanderaer den zijn eigen sprint rijdt. Te voren afspraken maken heeft geen zin." Afgesproken werd dat Planckaert en Vanderaerden in elk geval niet tegen elkaar zouden rijden. Aan het eind van de tweede etappe in de Ronde van Zwitserland ont stond er automatisch een voortreffelijke samenwerking tussen de twee Belgen. Freuler had er geen antwoord op, zelfs de anders ongenaakbare Kelly werd verslagen. Vanderaer den nestelde zich tijdens de laatste kilometer zonder over leg aan het achterwiel van Planckaert. Alsof hij een te genstander was. Het tempo werd hoog opgevoerd, de laat ste honderden meters liep de weg licht afwaarts. Planc kaert werd gewoon in de knechtenrol gedwongen. Drie honderd meter voor de streep hoorde hij Vanderaerden schreeuwen dat hij vol moest doorrijden. Het afmaken was voor deze rassprinters kinder spel. Peter Post wreef zich verge noegd in de handen. „Ik heb altijd gezegd dat het best kon met die twee. Ze zijn super snel. Dat het in Gent-Wevel- gem misging kwam door oner varenheid. Vanderaerden had door de perikelen met zijn vo rige werkgever de voorberei ding in Bessèges gemist. Hij had niets kunnen uitprobe ren." Met het tweede succes van Vanderaerden én Theo de Rooy in de goudgele trui kwam vrijdag in Cham een einde aan de vlakke aanloop. In het weekeinde staat de eer ste bergetappe op het pro gramma en zondag moeten de kanshebbers op de eindzege hun klasse tonen in een heuse klimtijdrit. De uitslag van de tweede etaftpe van de Ronde van Zwitserland^ van Bülach naar Cham, is: 1. Eric Vanderaerden (Bel) 176,5 kilometer in 4 uur 13 minuten 15 seconden (gemiddelde snelheid 41,816 kilometer per uur); 2. Sean Kelly (Ier); 3. Eddie Planckaert (Bel); 4. Frank Hoste (Bel); 5. William Tackaert (Bel) 6. Stefan Mutter (Zwi); 7. Leo Schonenberger (Zwi); 8. Urs Freuler (Zwi); 9. Teun van Vliet (Ned); 10. Marco Vitali (Ita); 11. Gil bert Glaus (Zwi); 12. Pierino Gavazzi (Ita); 13. Max Hürseler (Zwi); 14. Gino Ligneel (Bel); 15. Dante Morandi (Ita); 16. Phil Anderson (Aus); 22. Jean Habets (Ned); 28. Henk Lubberding (Ned); 29. Johan Lammerts (Ned); 36. Theo de Rooy (Ned); 44. Gerard Veldscholten (Ned); 50. Bert Oosterbosch (Ned); 55. Gerrie Kne- temann (Ned); 56. Guy Nulens (Bel); 75. Peter Winnen (Ned); 82. Peter Schroen (Ned) allen in dezelfde tijd als Vande raerden. Het algemeen klassement na twee etap pes is: 1. De Rooy 8.58.07; 2. Anderson op 5 seconden; 3. Kelly op 8 seconden; 4. Beat Breu (Zwi) op 9 seconden; 5. Acacio da( Silva (Por) op 10 seconden; 6. Harald Maier (Oos) op 14 seconden; 7. Gerhard Zadrobilek (Oos) op 16 seconden; 8. Urs Zimmermann (Oos) op 28 seconden; 9. Claudio Savini (Ita) op 31 seconden; 10. Leo Wellens (Bel) op 40 seconden; 11. Da niël Wyder (Zwi) op 2.56; 12. Vanderaer den op 3.50; 13. Nulens op 10.24; 14. Eric Vanlancker (Bel) op 10.39; 15. Mutter op 10.50; 21. Van Vliet op 12.05; 24. Lubber ding op 12.09; 29. Winnen op 12.15; 37. Veldscholten op 12.22; 46. Planckaert 12.34; 47. Habets zelfde tijd; 67. Knete- mann op 16.14; 68. Oosterbosch op 16.16; 75. Lammerts op 16.38; 76. Schroen z.t. Etiquette eo disclpliee moet' Door Rinus Verberkmoes AXEL - Regelmatig ontmoet je in de sportwereld mensen die wegens hun lange staat van dienst door een overkoepelende bond zijn gedecoreerd. Hoogst zelden betreft het echter sportlieden die als echtpaar door het leven gaan. Deze unieke gebeurtenis viel on- 'angs het duo Bram en Suus den Exter uit Axel ten deel. Door de Nederlandse federatie van landelijke "jverenigingen werden zij geëerd met het Bonds-ere- 'eken met kroon. Het Axelse tweetal is daarmee te vens de enige drager van een dergelijke onderschei ding in Zeeland. <.Ik was totaal verbouwe reerd toen ik opgeroepen werd de bondsonderscheiding in ontvangst te komen nemen", jaat Suus nog altijd onder de indruk van het gebeurde we- j®. Trouwens voor Bram was het eveneens een verrassing. ®e anders zo nuchtere Axe- 'aar had het bij het opspelden van zijn ereteken moeilijk, "aar vond na enkele malen sakken zijn houding weer te- rng. „Het is tenslotte niet iets at in dagelijks overkomt". Wie over paarden wil pra- pn' is bij het echtpaar Den "iter aan de Liniedijk aan het 'de adres. Beiden hebben in hun jarenlange omgang met 06 edele viervoeters een schat aan ervaring opgedaan. Suus 15 het omgaan met paarden als het ware met de paplepel in- Wgoten. „Ik ben tussen de Paarden opgegroeid en heb 'aar een enorme voorliefde an over gehouden", zegt ze. .Ais 18-jarige werd zij in 37 lid van de in dat jaar op- prichte Oranjeruiters. Als ■OUgdige amazone mocht zij Verigens niet overal starten, nder andere de toenmalige Pastoor uit Zuiddorpe verbood aar deel te nemen aan wed- ktjden in zijn parochie. Iets ^aar ze nog altijd niet over uit Bram werd in 1940 lid van Oranjeruiters. Zijn oplei- 8 in het omgaan met paar- 'n kreeu hii bii de cavalerie in Den Haag en later in Apel doorn waarna hij enkele jaren in Amsterdam bij de bereden militaire politie in dienst was. „Dat was een bijzonder stren ge opleiding met een strakke discipline. Nu is het allemaal wat losser", aldus de AXelse ruitersport-ambassadeur die een groot voorstander is van het behoud van etiquette en groepsdressuur in de ruiter sport. „Tegenwoordig is het allemaal wat meer op de indi viduele toer en dat is jammer", zegt hij. Direct na de oorlog kende de ruitersport een teruggang. Dit dieptepunt werd veroorzaakt door de komst van de land- bouwtractoren. Bram en Suus haakten echter niet af. Hun liefde voor paarden bleef be staan en dat gaf hen de kracht om toch door te gaan. „We zijn toen instructie gaan geven en langzamerhand is de zaak weer ten goede gekeerd. Daar door komen momenteel nog altijd veel paardenliefhebbers bij ons over de vloer, trouwens ook ruiters die problemen met hun paard hebben, wippen re gelmatig eens binnen", laten zij weten. Dat deze inzet ook door de Axelse club werd gewaar deerd, blijkt uit het erelid maatschap en de diverse dankbetuigingen die de woon kamer van het duo Den Exter siert. Een hooetennnt in Hp cnnr- Brarn (links) en Suud den Exter; een leven lang tussen de paarden tieve carrière van de Axelse paardenliefhebbers was het behalen van een provinciale titel met een uiterst jong vier tal. Zoon Simon, momenteel woonachtig in Kortgene en als enige Zeeuw in het bezit van een internationale startver gunning, pakte als 18-jarige met drie 12-jarige meisjes Ine ke Bolleman, Sylvia Sanders en Matty Dieleman, de hoofd prijs bij de viertallen. De in structeurs waren, hoe kan het ook anders, pa en moe Den Ex ter. Later werd het nrovinciale kampioenschap nog drie maal behaald met achttallen. Zoals in alle sporten wijzig de er in de loop van de tijd nogal het één en ander in de ruitersport. Bram: „Het rij- materiaal is een stuk beter, maar ook moeilijker te berij den geworden. Vroeger werkte een paard een hele week mee op de boerderij en ging in het weekeinde mee naar wedstrij den. Nu is het edeler gewor den. Het 'oude' paard bezat echter wel altijd een uitste kende conditie" Het reizen onderging eveneens een fikse wijziging. Zie je tegenwoordig de paarden in trailers ge bracht worden, vroeger trok het de wagen met de ruiters erop. „Twee dagen waren we toen vaak onderweg naar een concours. Slapen deden we dan meestal in een schuur en dat het dan meestal dolle pret was, begrijp je zo wel. De bor rel die steevast binnen hand bereik op de wagen stond, was daar overigens mede schuldig aan", herinnert de inmiddels 78-iarige Bram zich. - FOTO WIM KOOYMAN Een extra job als instructri- ce kreeg Suus er in 1962 bij. Bij de toenmalige opgerichte po nyclub De Kleppertjes kon zij aan de slag. Deze club ging vijf jaar geleden samen met de Oranjeruiters en het is deze vereniging, die mede door de inzet van Bram en Suus den Exter niet alleen de oudste paardenvereniging en pony club van Zeeland is, maar te vens ook de grootste. Het is te vens bij deze vereniging dat Bram jarenlang kasbeheerder en secretaris was Van onze sportmedewerker WATERLANDKERKJE - Zondag 17 juni komen de amateurs en nieuwelingen in actie in Waterlandkerkje waar de traditio nele „Meerminnenronde" op het programma staat. Deze wieier- middag wordt geopend om half twee wanneer 24 nieuwelingen worden weggeschoten aan de Stuerboutstraat met als opdracht 35 kilometer verdeeld over zeven toeren in de polders rondom 't Kerkje. Onder hen de plaatselijke favoriet Carlos Faes die de concurrentie krijgt van zijn clubmakkers van de wieler vereniging Zeeuwsch Vlaan deren John van de Ameele, Harold Dhondt, Eddy Crom- heecke, Hans Jansen, Arno Sijnesael, Philippe Lampaert en Ronnie van Hecke. Zij zullen het moeten opne men tegen het geelzwarte Middelkamp eskadron met de sterk rijdende Richard de Vrieze en Wilfred Geijs in hun midden. Om drie uur trekken de amateurs de toeclips dicht. Hun opdracht is tachtig kilo meter. Onder de 32 inschrijvingen die bij Antoine de Maat in de bus rolden vrijwel alle streek- favorieten met Van West- zeeuwschvlaamse kant Wer ner Wiemer, vorig jaar één der smaakmakers, Ab Veplanke en Arnold Claeys. Voorts de delegatie uit het 'oosten' met Adri de Maesschalck aan het hoofd onlangs nog primus in zijn eigen Axel, Karei van Goethem, Patrick van Passel, Guus Barhorst, Cor Vervaet, Werner Dhont, Hans Moens, Peter van Acker, Martin de Meester en indien de licentie tijdig binnen is Wim de Waal. Ook Kees Spaans is weer van de partij. Het Zeeuwse gezel schap moet optornen tegen de Zuid-Hollander Wim Lugten- burg en een Brabantse delega tie met Harry Akkermans en Huib Kools aan het hoofd. De organisatie van deze Meer minnenronde is in handen van het plaatselijke wielercomité onder aanvoering van voorzit ter Dik 's Gravemade, bijge staan door Antoine de Maat, Adri Driedijk, Pol Willems, Theo Wijffels, Tonnie Bruigge en Lucien de Caluwé. Van onze atletiekmedewerker VLISSINGEN - Zaterdag houdt de Vlissingse atletiek- combinatie AWOC pupillen- wedstrijden op het kunststof van Baskenburg. Op het pro gramma staan een driekamp en een 1000 meter. In actie komen de A, B en C- pupillen. Aanvang van de wedstrijden is 13 uur. Woens dag 20 juni houdt AWOC een avondmeeting voor senioren en AB-junioren. Bij de senio ren staan ondermeer op het programma een 800 meter, 5000 meter en 200 meter en het in Zeeland niet vaak voorko mende nummer Polsstokhoog springen. Deze avondwedstrij den beginnen om 19 uur. Van onze paardesportmedeioerker VLISSINGEN - Zaterdag 16 juni wordt in Vlissingen Oost een kringconcours hippique gehouden voor verenigingen van Noord- en Zuid-Beveiand. Op het terrein achter het kantoor van het havenschap komen deelnemers uit de ver enigingen Dijkruiters uit Wol- phaartsdijk, Jacoba van Beie ren uit Goes, Paardebloem uit Kattendijke, Noord-Beveland uit Kortgene, Reimerswaal uit Kruiningen, Vlaandertserui- ters uit Heinkenszand en Weelruiters uit Nisse vanaf negen uur in de ring voor dressuurproeven. De spring- rubrieken beginnen om 13.00 uur, de parade om 14.00 uur. Van onze atletiekmedewerker TERNEUZEN - Zondag houdt de Terneuzense atletiekvere niging Scheldesport de tweede wedstrijd in het kader van de nationale AB competitie. Niet op hun eigen accommo datie maar op het kunststof van Baskenburg in Vlissingen. De deelnemende ploegen zijn: jongens eerste klasse: AV'56, Delta sport, Spado, Sprint en Thor. Jongens tweede klasse: RKHAV, Scheldesport, Sprint, Groene Ster, Diomedon, Attila en Achilles. Meis jes eerste klasse: AV'56, Marathon, Thor, Spado, Sprint en Groene Ster. Meisjes tweede klasse: Delta sport, RKHAV, Scheldesport, Dynamo, Thor 1, 2 en 3, Achilles, Sprint, Diomedon, Attila en DJA. De wedstrijden beginnen om 12.00 Van onze sportmedewerker AXEL - Zaterdag 16 juni houdt de fietscrossvereniging EZFVA op het terrein aan de Bosiaan in Axel een wedstrijd die meetelt voor het Zeeuws kampioenschap. De eerste manche gaat om 13.00 uur van start. Vrijdag 15 juni, Terneuzen, aan vang 19.30 uur: Scheldesport-B.V. Hulst 2 (heren); 19.30 uur: Schelde sport 2-Voorwaarts 1 (mini's). Van onze atletiekmedewerker ZIERIKZEE - Zaterdag en zondag staan op de atletiekac- commodatie van het Zierik- zeese Delta Sport de Zeeuwse meerkampioenschappen voor C en D-junioren op het pro gramma. Voor het eerst staat er voor deze categorieën een volledig programma op stapel wat in houdt dat de C-jongens een achtkamp afwerken, de D- jongens en C-meisjes een ze venkamp en de D-meisjes een zeskamp. Alhoewel het een open titel strijd betreft, wat inhoudt dat ook niet Zeeuwen kunnen deelnemen, kwamen er alleen inschrijvingen binnen van de Zeeuwse verenigingen. De wedstrijden die doorgang vin den op het sportpark De Ban- nink beginnen op beide dagen om 12 uur. - ts* Van onze sportmedewerker LEWEDORP - Vandaag (vrij dag) worden op het terrein van de VV Lewedorpse Boys de finalewedstrijden gespeeld van het burgemeester Van Waes-toernooi. Zoals gewoonlijk hebben hieraan weer deelgenomen al le clubs uit de gemeente Bor- sele. De drie finalisten zijn: Kwadendamme, Lewedorpse Boys en SVD. Het programa duurt vanaf 13 tot 16.30 uur. HULST - Tennisvereniging Hulster Ambacht organiseer de donderdag 14 juni haar tra ditionele ladies-day, die ten gevolge van de weersomstan digheden gedeeltelijk in sport hal Den Dullaert moest wor den gespeeld. Er was ingeschreven door 48 dames, die persoonlijk via de dubbelspelen de nodige pun ten moesten verzamelen. De uitslag was: 1. Martha de Boy 16, 2. Celina Haak 11 punten. De poedelprijs ging naar José de Blieck. De organisatie was in handen van Aart Prummel en Lisette d'Hooghe. TERNEUZEN - Op 18,19,20 en 21 juni houdt de trimvereni- ging TC De Griete een fiets vierdaagse met als vertrek en eindpunt het clublokaal café De Griete. Elke avond wordt er een ronde van 25 kilometer afge legd door de polders van Ter- neuzen en Zaamslag. Inlich tingen te verkrijgen bij A. Krijger (01150-18715). Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - Zaterdag 16 juni speelt de afdelingsselectie op het terrein van GPC tegen een versterkt keurkorps van deze vereniging. Dit treffen in het kader van het 30-jarig be staan van de Vlissingse club begint om 15.00 uur. De jubilerende vereniging komt in het veld met in de ge lederen een drietal profs. Dan ny Blind (Sparta), Ronny van Poecke (Beerschot) en Jan Poortvliet (Roda JC) komen GPC versterken.

de Stem | 1984 | | pagina 9