snelst ivo I king Overvallers ernstig gewond Kamer fel tegen reductie bedden j eugd-tehuizen Vermeende chanteur ABP-zaak sleept Gruyters voor rechter Lubbers vindt kernenergie 'aanvaardbaar' Oud-minister Ynso Scholten overleden I )e!re|Hd OOK MINDER COMPENSATIE VOOR PREMIE AOW/AWW Huren sterker gestegen dan inkomens Aanpakken van (sportkantines levert horeca 12.000 banen op Felle concurrentie tussen apothekers EO en VPRO: drie uur meer op tv PAGINA ZATERDAG 16 JUN11984 'BINNENLAND OOK SCHADECLAIM ABP: 40 MILJOEN GULDEN Horeca gaat minder omroep geld betalen BINNENLAND T5 fapunt voor CDA-frae. gaderingen, belooft ag dus een interessante llegenheid te worden. céén die de aandacht zal jen, zeker nu de afge_ ligde Mateman 2o ielij k is geweest de EO. taar gistermorgen te hur dit spektakel al aan pdigen. Maar als hij, tg. Aalten, kennis neemt [le uitlatingen van zijn Stander Hennekam, js ch even stil. 1: „Nou, dan heb ik het keer niet het hardste i!" Waarna een bulde- I lach. [ettelijke seconden her- lateman zich, en ver- li hij„Ik heb over deze leen uitgesproken me- J Die is dat de raket- lie een gewetenszaak is I ik niet tussen kom. Ut nezelf in dit soort zaken or niemand een stand- I laten opdringen. Van- Idat ik er dinsdag geen jtocht van maak. anders is dat je je za- moet afvragen of dit |el het meest effectieve den van onze partij is. acht zich ook niet had- kunnen vinden in een bijstelling van de tekst de fractievoorzitter, over wil ik een inhoude- fdiscussie." de pers, doceert Mate- heeft het CDA toch al iium van verdeeldheid, aartegen dienen onver- I maatregelen te worden nen. Andere partijen, Ir dan het CDA en met 1 groter onderlinge me- ^verschillen, weten dat ok te verbergen? dan, fel: „Ik weet niet deze week Stemerdink gehoord... Ja? Dat is I ik bedoel. Die man kan Lverhaal houden, zonder Tij er elke twee zinnen bij f zeggen dat hij maar na- twee-derde van de [ie spreekt. Nou, zo moet lou bij ons ook kunnen." Itij nen in Marokko tot de Beien van het Afrikaanse ple dieren en vogels na. in 1980 dat tegen het 2000 naar wordt aange- en zal zijn gedaald tot procent. ie (verwachte) gegevens in de rijke landen, waar bevolkingsgroei al af- t, het groeipercentage n die tijd 0,4 procent zal ragen en in de arme lan- van 2,02 tot 1,71 procent dalen, betekenen dat tij de eeuwwisseling vier de van de gehele wereld- olking in de ontwikke- ;slanden leeft, rote verschillen levert vergelijking van de le sverwachting in diverse :n van de wereld op. In ird-Amerika en de ande- ijke landen is de gemid- "e levensduur 74 jaar en oord-Afrika is al voor- eng geboekt tot 56 jaar. [landen in het midden van ika hebben het laagste iddelde: 47 jaar. In Azië :n de getallen uiteen van aar in India en zijn buur- Iden tot 68 jaar in Oost- lë waaronder China. De iddelde levensduur in d-Amerika is 66 jaar. inder uiteenlopend op eerste gezicht is het rftecijfer. In de rijke lan- i bedraagt dit cijfer al en- ,e jaren tussen de 9 en 10 iedere 1000 inwoners, ter- jl in de arme landen het 3 de afgelopen jaren daal- tot 11 op de 1000. Deze cij s verhullen echter aan- nlijke verschillen binnen Derde Wereld: in Afrika Iraagt het sterftecijfer ;sen de 20 en 25 op de 1000. oot is vooral de sterfte on- kinderen. In de Sahel- iden overlijdt naar schat- g 1 op de vijf babies in het ■ste levensjaar, ofwel 200 iedere 1000 geboortes. Als opmerkelijk geva! emt het rapport Thailand tar de integratie van een volkingsprogramma in de twikkelingsstrategieën drukwekkende resultaten eft gehad voor de kwal'" van het leven, onder >er door gezinsplanning en zondheidszorg op het plat- land uit te breiden. De le- nsduur steeg van 47 jaar de jaren vijftig tot 63 jaar en naar verwachting tor jaar aan het eind van de uw. Tegelijkertijd daalde kindersterfte van 123 °P 1000 geboortes tot 51 er\ :p het geboortecijfer terug 140 procent. T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De gemiddelde netto-huren zijn in de periode 77 tot '81 ongeveer twee keer zoveel gestegen als het gemid delde netto-huishoudinkomen. Dit blijkt uit een vergelijking van de woningbehoefteonder zoeken uit '77 en '81. Bij deze onderzoeken zijn meer dan 50.000 huishouden betrokken. De netto-huur steeg in die periode met gemiddeld 30 pro cent en het netto-huishoudin komen met 14 procent. Deze netto-huurstijging werd naast de trendmatige huurverho ging en de harmonisatie voor als veroorzaakt door nieuw bouw en verbetering van huurwoningen. Het niveau van de huurlas ten is voor de nieuwbouwbe- woners het meest gestegen: 32 procent. Voor de hele voorraad ligt dit percentage op 30 pro cent. Van onze redactie binnenland VENLO - Volgens de Lim burgse organisatie van zelf standige ondernemers (LO- ZO) zal een doeltreffende bestrijding van kantines van sportverenigingen en gemeenschapshuizen in de horeca minstens 12.000 ba nen opleveren. Dat staat in een nota, die gisteren aan het CDA is aangeboden. Er wordt in gepleit voor een wijziging van de drank en horecawet. Verder wor den gemeentebesturen ver zocht speciale verordenin gen in te stellen om het groeiende 'para-commercia- t lisme' tegen te gaan. Een dergelijke gemeente verordening is volgens de LOZO een uitstekend wapen om de uitbreidende activi teiten van kantines en ge meenschapshuizen te be strijden. Bovendien verge makkelijkt het de controle. De omzet van sportkanti nes en dergelijke worden ge schat op ruim drie miljard gulden per jaar. Maximum-pensioen ambtenaar Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als het aan minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) ligt komt er volgend jaar een maximum-pensioen voor ambtena ren, 90 procent van het laatstverdiende loon. Bovendien wil de bewinds man dat de ambtenaren zelf premie AOW/AWW gaan be talen. Eerst was hij van plan tegelijkertijd de salarissen met hetzelfde bedrag te verho gen, maar daar komt hij nu op terug. Een deel van de bezui nigingen op zijn departement zal hij binnenhalen via een ge- DEN HAAG - Minister Brinkman gaat akkoord met uitbreiding van de tv-zendtijd van de Evan gelische Omroep en de VPRO met drie uur per week. Beiden kregen on langs de B-status. De zendtijd op de tv zal in totaal met dertien uur per week worden uitge breid, ingaande 1 oktober aanstaande. Die extra zendtijd zal niet mogen worden be steed voor uitbreiding van het jeugd-journaal. De NOS wil binnenkort zes jeugd-journaals per week van elk acht minu ten. De NOS moet de ruimte daarvoor binnen de eigen zendtijd regelen, vindt de minister. De bewindsman laat de Kamer ook weten dat hij al volgend jaar rekening houdt met lagere reclar me-opbrengsten van de tv door de invoering van abonnee-tv en lokale om roepen. ringere compensatie. Rietkerk heeft de ambtena renbonden uitgenodigd daar over volgende week woensdag met hem te komen praten. Tot begin 1982 ontliepen de pensioenen van ambtenaren en werknemers in de particu liere sector elkaar niet veel, zegt de minister. Maar dat is de laatste jaren zodanig ver anderd dat de particuliere werkers achterliggen. De netto-pensioenen van ambtenaren liggen momenteel tussen de 90 en 100 procent van het laatstverdiende loon. Slechts één op de vier ambte naren krijgt overigens de volle 100 procent, want dat wordt pas bereikt bij een volledige diens ttij d (40 j aar) Rietkerk wil verder met de bonden gaaan praten over de toetreding tot de pensioen-re geling op 25-jarige leeftijd, het onderscheid in AOW tussen gehuwde en ongehuwde amb tenaren en de nabestaanden pensioenen. De ambtenarenbonden zijn woedend over de plannen van de minister. Vooral het plan de te betalen AOW-premie niet volledig te compenseren is bij de AbvaKabo slecht gevallen. Voorzitter Scheur zegt al leen met premiebetaling ak koord te gaan als er een volle dige compensatie komt. De premie bedraagt 11,65 procent. Rietkerk wil slechts 8.5 pro cent compenseren. Ook de beperking van de de pensioenen is voor de Abva Kabo onaanvaardbaar. Vol gens Van de Scheur gaat de vergelijking met het bedrijfs leven niet op. Daar worden zelfs pensioenen betaald van 105 en zelfs 110 procent van het laatstverdiende loon. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Binnen de apothekerswereld groeit de on rust over het bestaande vestigingsbeleid. Volgens de organisatie van apthekers (KNMP) komen er steeds meer 'zwarte' apothekers, terwijl sinds kort hier en daar ook 'veeht-apotheken' verschijnen. Dat zijn apotheken die ergens worden gevestigd om te voorkomen dat 'zwarte' apothekers ook maar een voet aan de grond krijgen, maar zelf ook handelen in strijd met het vestigingsbeleid. De KNMP is erg ongelukkig met deze 'zeer ongezonde' situatie. Het KNMP-bestuur heeft er nog geen definitief standpunt over ingenomen. De apothekers wachten al geruime tijd op een wettelij ke vestigingsregeling,. Die zou een in de plaats moeten komen van de vrijwillige regeling, omdat die niet werkt. Een eventueel wettelijk vestigingsbeleid voor apothekers past echter niet in het dereguleringsbeleid van het kabi net. Van onze Haagse redacie DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat niet akkoord met de manier waarop het kabinet het aantal bedden in de jeugdhulpverlening wil ver minderen. Drie staatssecretarissen zijn gisteren door de Kamer voor nieuw overleg terug naar het kabinetsberaad gestuurd. Het verzet van de Kamer werd gisteren tijdens de ver gadering van de vaste Kamer commissie samengevat in een aantal moties, ingediend door de CDA'er Cornelissen. Al tij dens het debat kreeg zij steun van de PvdA voor een motie over een andere aanpak van vermindering van het aantal bedden. Cornelissen stelde voor voor dit jaar uit te gaan van een koude sanering van ongeveer 500 bedden en de ingrijpende vermindering pas in de ko mende jaren uit te voeren. Bo vendien zou de mening van de provincies de doorslag moeten geven en zou op basis van de afspraken met de provincies pas op 1 janauri 1985 een opna me-stop ingevoerd moeten worden. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie), gesteund door collega Van der Reijden (Volksgezondheid), wees dit voorstel direct van de hand. De VVD onthield zich voor alsnog van een uitspraak over de motie, omdat die het bezui nigingsbeleid doorkruist. Maar samen met Cornelissen kwam WD-woordvoerdster Lucassen-Stauttener met de motie over de positie van de vakinternaten. Vrijwel alle partijen noemden het onjuist dat geen rekening is gehouden met de aparte functie die deze internaten op landelijk niveau vervullen. Tijdens het langdurige overleg hielden jongeren uit diverse internaten uit het hele land op het Binnenhof demon stratief de wacht. Van onze redactie binnen land DEN HAAG - De handelaar in onroerend goed Willem Meyer, die een rol speelt in het schan daal rond het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, gaat gerechtelijke stappen onder nemen tegen burgermeester Gruyters van Lelystad. Het betreft een civiele pro- eedure, die binnenkort voor de Zwolse rechtbank start met een voorlopig getuigenver hoor. Meyer wil zijn naam zuive ren. Als gevolg van het noe men van zijn naam in het ABP-schandaal heeft hij naar z'n zeggen veel schade gele den. Hij wil dat Gruyters die schade vergoedt. Meyer is in de publikaties rond de ABP-affaire veelvul dig genoemd als de man door wie de ex-directeur beleggin gen Masson zich zou hebben laten chanteren. Meyer meent dat Gruijters zonder gedegen gronden zijn naam door het slijk heeft gehaald, door hem als zodanig af te schilderen in zijn frauderapport over de ABP-zaak. Gruyters heeft dat opgesteld op verzoek van mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Meyer zegt dat het hem vele miljoenen guldens heeft ge kost, omdat met name de ban ken zijn onderneming sinds dien geen krediet meer willen geven. De rechtbank in Zwolle heeft Meyers verzoek om een voorlopig getuigenverhoor in gewilligd. De getuigen die bin nenkort onder ede zullen wor den gehoord zijn onder ande ren de ex-hoofddirecteur van het ABP dr. J. van der Dussen, de gewezen directeur beleg gingen Masson en de advocaat van het ABP, mr. J. Wouters. Een datum voor het verhoor is nog niet vastgesteld. Meyer zou volgens het rap- port-Gruijters hebben gepro beerd Masson te chanteren met een verhaal rond de Nue- nense ondernemer A. Poot, die door het ABP in een faillisse ment zou zijn gedreven omdat hij weigerde steekpenningen aan Masson te betalen als te genprestatie voor financiering van zijn tennishallenproject met ABP-geld (oa. in Etten- Leur en Bergen op Zoom). Meyer echter stelt dat hij nooit iets laakbaars heeft ge daan en alleen met het ABP heeft onderhandeld over een schadevergoedingseis die hij van Poot had overgenomen. Volgens Meyer is Gruijters bij zijn onderzoek te werk ge gaan als een 'eenmansveemge- richt'. „Hij heeft mij in zijn rapport uitgemaakt voor chanteur zonder mij ooit zelfs maar te hebben gehoord", al dus Meyer. Hij wijst erop dat hij vorig jaar november uitvoerig door de recherche is ondervraagd in het kader van het gerechte lijk vooronderzoek naar de ABP-fraude zonder dat dat tot een strafvervolging heeft ge leid. Gruijters is trouwens niet de enige tegen wie Meyer de rechter wil inschakelen om zijn naam te zuiveren. Ook het ABP, dat hem in opspraak heeft gebracht, kan een scha declaim tegemoet zien. „De hele grappenmakerij zou het ABP wel eens dertig a veertig miljoen gulden kunnen gaan kosten", voorspelt hij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Hotels, pensions en bungalowbedrijven gaan minder omroepgeld betalen. Het kabinet heeft gisteren be sloten tot gedeeltelijke vrij stelling (50 procent) voor elk horecabedrijf dat meer dan vijf apparaten in 'huis' heeft. Het kabinet hoopt op deze manier de toeristische indus trie te versterken en een beter concurrentiepositie te geven ten opzichte van het buiten land, waar een dergelijke re geling al bestaat. Vorig jaar bracht de horeca gezamenlijk 1,1 miljoen gul den op, maar volgens het kabi net blijft de inkomsten ver mindering voor het rijk over '84 en '85 beperkt. Het kabinet wil de nieuwe regeling met te rugwerkende kracht per 1 ja nuari 't)4 laten ingaan. Na een roofoverval op de Amrobank in Hoogezand zijn gisteren twee overvallers ernstig gewond geraakt en is een rechercheur korte tijd gegijzeld geweest. De drie overvallers gijzelden bij hun actie eerst het personeel van de bank, maar iemand wist het alarm in werking te-stellen. Toen de.gewaarschuwde politie het pand binnenging werd een rechercheur gegijzeld en door de overvallers in een dienstauto op de vlucht meegenomen. Bij het Zuidlaardermeer raakte de auto in een sloot (foto rechtsonder) en ontstond een vuurgevecht met de achtervolgende politie. Daarbij raakten twee overval lers ernstig gewond. Op de foto rechtsboven een van de gewonde overvallers. Op de foto boven wordt de niet- gewonde overvaller door de politie weggevoerd. - FOTO'ANP Van onze redactie binnenland DEN HAAG Premier Lubbers ziet hoofdzakelijk posi tieve kanten aan het toepassen van meer kernenergie in Nederland. DEN HAAG - Naar pas nu bekend is geworden is woensdagavond op 66-ja- rige leeftijd overleden oud-minister mr. Ynso Scholten. Hij overleed in een Haags ziekenhuis na een korte ziekte. Mr. Scholten (CHU) was van 1963 tot 1965 minister van Justitie in het kabi- net-Marijnen. Daarvoor, van 1959 tot 1963, was hij staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en We tenschappen in het kabi net-De Quay. Hij was ver der betrokken bij de kabi netsformatie van 1971. Na zijn doctoraalexa men rechten aan de Vrije Universiteit van Amster dam in 1942 volgde mr. Scholten tot 1959 een loop baan als jurist. Hij is onder meer lid geweest van de staatscommissie Grondwet en Kiesrecht, die de herzie ning van de Grondwet heeft voorbereid. Mr. Scholten heeft veel voorzitterschappen be kleed van organisaties op cultureel en maatschappe lijk gebied, zoals de stich ting Socutera, de Fonda- tion Europeénne dé la Cul- Oud-minister Ynso Scholten. ture en het Centraal Over leg Fondsenwerving. Daarnaast was hij actief in het bedrijfsleven. Hij was president-commissa ris van de Westland/ Utrecht Hypotheekbank, vice-voorzitter van de Raad van Toezicht van Philips, vice-voorzitter van de Raad van Commis sarissen van Koninklijke Volker Stevin, president commissaris SHV en com missaris bij Hoogovens en Akzo. Kernenergie is milieuvrien delijker dan steenkool, het is niet duurder dan andere ener gievormen en het probleem rond het radio-actief afval is teruggebracht tot een zodanig niveau dat we kunnen door gaan met kernenergie, zegt Lubbers in een vraaggesprek met het CD A-partij blad. Lubbers weigert de stelling te onderschrijven dat er ram pen zouden gebeuren als Ne derland een aantal kerncen trales zou bouwen. Hij wijst bovendien op het probleem van de zure regen, dat door het gebruiken van meer kern energie bestreden zou kunnen worden. Volgens Lubbers is het eni ge onzekere aspect aan kern energie het kostenvraagstuk, al wijst hij er tevens op dat het niet duurder is dan andere energievormen. De resultaten van de Brede Maatschappelijke Discussie over energie, waaruit bleek dat een meerderheid van de deelnemers tegen meer kern energie is, komen volgens Lubbers door de recente pro blemen rond de zure regen in een ander daglicht te staan. „Als ik de balans opmaak dan zeg ik dat kernenergie een waardevolle bijdrage aan de energievoorziening kan zijn", aldus Lubbers. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft zich de afgelopen tijd ook al verschillende keren positief uitgelaten over het toepassen van meer kernenergie. A V? Als we het allemaal willen, be gint dit weekend de zomer. Vanaf nu geven wij ons over aan die jolige vakantiestem ming. We smeren ons dik in met Nivea en zetten een zonne bril op. Dan komt de zon van zelf wel. Koop een grote doos aard beien, maai het gras en zet een tent op in uw achtertuin of even over de Belgische grens (dan kan-ie weer wennen aan het buitenland). Via deze vreedzame demon straties zullen wij de zon en de blauwe lucht dwingen tevoor schijn te komen. Sinaasappelsap wordt straks duurrder. De oogst was waar deloos, ranja met een rietje. Ja, de jus is d'r af. En dat in het jaar van Willem van Oranje! In de reiswereld is men niet zo blij met de grote aandacht voor boekingen op het laatste mo ment. Dat zeggen ze wel op het laatste moment, want de va- kantietijd is al begonnen. Wat zegt u, Last Minute? Nee, ik wil een reis naar Last Pal- mas. De CDA-dissidenten krijgen een zware zomer. Het wordt hun kwalijk genomen dat ze tegen de kruisraketten ge stemd hebben. Ze durven niet te kamperen, want dan zegt de CDA-top dat ze zich bij het vredes actiekamp aangesloten hebben. Een communistenvreter zei gisteren: De Russen zijn wel geschrokken van ons Kamer debat. Tsjernenko is al twee keer tijdens een redevoering onwel geworden. Leve de zomer. MERIJN VVD-bezetting Er komt een officieel onder zoek naar de behandeling van de bezetters van het WD- kantoor in Amsterdam. Die zouden in de strafgevangenis in Nieuwersluis 'onheus' zijn bejegend. Er zijn behalve van de betrokkenen zelf ook klach ten binnengekomen van de Amsterdamse politie. Het WD-kantoor werd maandag 4 juni enige uren door vredes- demonstranten bezet. Meevaller De 882 Hervormde gemeenten krijgen 60 cent per lidmaat/ dooplid terug, omdat er een overschot is in de centrale kas. Een van de oorzaken van die meevaller is de korting van drie procent van het personeel dat bij de Hervormde Kerk in dienst is. Corrupt De Utrechtse politie heeft gis teren opnieuw een ambtenaar van de woningdienst van de gemeente gearresteerd op ver denking van corruptie. Het is de vriendin van de man, die al eerder wegens vermeend cor rupt gedrag is opgepakt. Bei den zouden tegen betaling van 'sleutelgeld' mensen aan wo ningen hebben geholpen. Pausbezoek De regering hoopt dat het be zoek van de paus aan ons land, volgend jaar mei, een succes wordt. De paus komt waar schijnlijk van 12 tot 15 mei naar Nederland. Een exacte datum is echter nog niet vast gesteld. Werkg evers Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) wil dat de regering in het ver volg geld, dat bestemd is voor technisch onderzoek, recht streeks naar de bedrijven sluist. Nu gaat dat via techno logische instellingen. De bin dingen van het bedrijfsleven daarmee lopen vaak stroef. Vandaar de wens van het NCW. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3