even..t UITBLAZEN „DIT LAAT LITTEKENS ACHTER" Het enige land zonder prijsverhoging Vermee sleept G Ronald Reagan's star-wars-plan schot in het duister Afrika heeft snelst groeiende bevolking OOK MIÏ Huren sterk Felle con< tussen ap Thuis in quarantaine ACHTERGROND CDA nog niet klaar met raketten kwestie: EO en VPRO: drie uur meer op tv ZATERDAG 16 JUN11984 PAGINJ Wetsontwerpen Effect Verdwazing Overleg 30 Ha Familiepark Méér dan 30 attrakties en shows voor één enkel entreebiljet. Elk jaar nieuwe attrakties Dit jaar: geen prijsverhoging Open alle dagen tot en met 30 september ZATERDAG 16 JUN11 OOKSCHADEt WIMKOCK Kinkhoest, wéér zo'n woord uit lang vervlogen tijd. Iets van vroeger dacht it, maar plotseling blijkt dat het nog steeds voorkomt. Dat het toeneemt zelfs. Wij hebben het thuis zelf nooit gehad, maar in de buurt kwam het wel voor. Ik herinner me nog heel goed die afschuwe lijke, gierende hoest van de slachtoffers. Alsof ze er in stik ten. Je kon het buiten op straat horen als je 's-avonds langs een huis liep waar de ziekte heerste. Er gingen ook kinderen aan dood. Ik herinner me een stoet. De vader voorop, de kleine kist zelf dragend, de familie en de buurt achter hem aan. Ruim een halve kilometer lopen naar de kerk. Dat kindje was gestor ven aan kinkhoest. Difteritis kwam ook nogal eens voor. Dat was besmette lijk. De kinderen die het had den of van besmetting werden verdacht werden geïsoleerd in hun eigen huis. Dikwijls moch ten ze in de kamer aan de straat zitten. Dan zagen ze nog wat. De boeren brachten toen nog hun melk met paard en wagen naar de melkfabriek. Eén bak ker had een paard voor z'n kar. Een mooie hoge kar was dat met een overhuifde zitplaats voorop. De andere bakkers re den met een bakfiets of, net als de slagers, nog met de traditio nele mand voorop een trans portfiets. Transportfietsen heb ik al in geen eeuwen meer gezien. Het waren extra zwaar uitgevoerde rijwielen met voorop een boven het voorwiel uitstekend rek waarop de grote, afsluitbare en vierkante bakkersmand precies paste. Met leren riemen werd de mand aan hel rek en het stuur bevestigd. De mand 'stuurde' dus mee en dat kon zo'n fiets flink kopzwaar ma ken. Het rijden met een bela den transportfiets vergde dan ook wel enige ervaring. Vooral het bestijgen van het rijwiel was een kunststukje. Het waren doortrappers. De bakker, in ha gelwitte kiel, ging met zijn lin ker voet op de linkertrapper staan, gaf met de rechter een flinke zet, waardoor de fiets al wat vaart kreeg die dan meteen werd opgevoerd door de neer waartse druk van de linkertrap per. Als die trapper dan weer omhoog kwam dan zag je hoe de bakker staande werd opge tild en dat was voor hem het moment om het rechterbeen over het zadel te zwaaien. Een móói gezicht was het. Grapjes De melkboer, daar was iets interessants aan. Ik zou niet precies weten wat. Ik denk dat hij 'import' was. Hij hoorde er op de een of andere subtiele manier niet echt bij. Zijn praatjes waren ook anders. Hij maakte grapjes met de vrouwen die ze wel leuk vonden, maar die toch niet helemaal door de beugel leken te kunnen. Dat maakten we op uit het feit dat de grapjes voor ons nooit nader werden verduidelijkt, ook al vroegen we erom. De bakker zou ze niet in z'n hoofd durven halen waarschijnlijk. De melkboer had een kleine kar op twee wielen met lucht banden. Als de melktank eraf was ging hij er wel eens mee uit rijden. Er zat een zitbank aan beide zijden. De rugleuningen waren niet meer dan brede lat ten en ze staken een beetje bui- ten het boord uit. De kar werd getrokken door een Shetland- 5 pony die wij heel mooi vonden. Bakker en slager belden aan of iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiil liepen 'achterom', meestal ach terom denk ik, maar de melk boer liet zijn klantjes bij zich komen. Hij had een bel aan z'n kar. Kleiner dan een scheeps- bel, maar groter dan de bel waarmee de bovenmeester al tijd een eind maakte aan het speelkwartier. De huisvrouwen kwamen met hun melkkokers naar de kar. De melkboer tapte melk uit de tank in een metalen literkroes en goot die dan over in de melkkoker. Zo'n straatta fereel kon wel een minuut of tien duren. Voor de opgesloten difteritis-patiëntjes was dat een afleiding. Ook de buurvrouwen kwamen dan even langs om iets door het vensterglas te roepen. Op sjouw Vier keer per dag kwamen de vriendjes en vriendinnetjes van school langs. Die bleven dan ook wat bij het raam dra len. Schreeuwden wat school- nieuws, trokken gekke bekken door neus of lippen plat te drukken tegen het glas, bliezen er grote vlekken condens op en gingen spelend verder, niet be seffend met hoeveel vruchtelo ze vrijheidsdrang ze werden na gestaard door de quarantaine klantjes, die zich meestal niet eens ziek voelden. Dikwijls was er een hele tijd niemand op straat. Iedereen werkte. Wie niet werkte waagde het niet zich zonder aanwijsba re reden op straat te wagen. Ook de huisvrouwen niet. Dat riep maar vragen en commen taar op. „Dié? Die is altijd op sjouw!" Dat was geen constate ring maar een oordeel. Als er niemand op straat was, hadden de zieken altijd nog de vogels om naar te kijken. Die hadden op het wegdek volop te pikken aan de paardevijgen. De mus sen en de regen vormden de rei nigingsdienst want de gemeente had er geen. Grof vuil brachten de mensen zelf weg naar de stort, aan de rand van het bos en de etensresten en zo gingen op de composthoop in de tuin. Mazelen Paardevijgen bleven gewoon liggen, werden platgereden en verdwenen tenslotte door weer en wind. Paardevijgen waren niet echt vies. Niet als koeievla of hondepoep. Paardevijgen bleven niet aan je schoenen hangen. Ze droogden hard op en dan waren het niet meer dan harde balletjes gras en stro waarmee wij mekaar soms be kogelden. Ook difteritis werd ons huis bespaard, maar ik wist er ge noeg van om te weten dat het erger was en langer kon duren dan mazelen en daarvan werd je toch ook pas genezen genoeg geacht om je weer onder de mensen te begeven wanneer ook je laatste zusje of broertje er volledig vanaf was. Een tijd lang heb ik dageüjks een paar keer even vertoefd voor zo'n raam waarachter kinderen za ten van wie men dacht dat ze besmet waren. Ik zou het verge ten zijn ware het niet dat ik (veel) later met een van hen ben getrouwd. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26. 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 D rp| QIIÜC' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ach, die eerste reacties, dat zijn de emoties van het mo ment. Je bent kwaad op die gasten, je hebt be hoefte om af te reageren. Maar later ga je daar natuurlijk wat genuan ceerder over denken." Ben Hennekam, één van die CDA-Kamerleden die zich niet onmiddellijk bele digd voelt als je hem bij de rechtervleugel indeelt, denkt er nu dus wat genuanceerder over. Maar ook bij hem heeft woede over het afwijkende stemgedrag van maar liefst acht CDA-collega's in het ra ketdebat deze week nog steeds de overhand. Over hun houding, weet hij al, en ook over hun toekomst, zal in het eerstkomende fractieberaad aanstaande dinsdag nog een hartig woordje worden ge sproken. Hennekam, op tamelijk onderkoelde toon: „Ik weet dat ik in mijn kritiek niet al leen sta. Grote delen van de fractie, maar ook grote delen van de partij, denken er pre cies zo over. Natuurlijk mag onze kritiek niet het karakter van een wraakactie aanne men, maar ik wil de heren toch waarschuwen dat in de politiek geen enkele rekening onbetaald blijft. Over het vereffenen ervan wordt al leen nooit hardop gesproken. Maar zo werkt het natuurlijk wel." Hoe werkt het precies? Jan van Houwelingen, eertijds atoompacifist en nu staatsse cretaris van Defensie, zei het deze week voor de stemmin gen al tegen CDA-dissident Rob van den Toorn: „Dat kost je je zetel. Dat wéét je toch?" En op dat moment kon er drs. B. Hennekam bij de spreker noch bij de aangesprokene een lachje af. Openlijk wordt er ook meestal niet over gesproken, wordt alleen in de lacherige sfeer geroepen: „Die komt niet meer op de lijst!", of: „Die zal niet vaak woord voerder meer zijn!" Zo ook deze week, toen di rect na de stemmingsuitslag de suggestie rondging dat Sytze Faber, één van de acht dissidenten, er niet op hoeft te rekenen dat de fractie bin nenkort zijn moties over de splitsing van Zuid Holland zal steunen. Grapjes? Hennekam nog een keer: „Ik denk dat Faber door zijn gedrag van deze week de nei ging om hem te steunen bij onderwerpen die toch al moeilijk liggen, zoals die splitsing van Zuid Holland, niet heeft versterkt. Het is natuurlijk onmiskenbaar dat het gezag van de collega's die per slot van rekening het ka binet hebben willen laten W. Mateman vallen, niet zal stijgen. En ook de neiging om naar hen nog veel zware wetsontwer pen af te schuiven, zal er niet groter op geworden zijn." In het korte fractieberaad in de nacht van woensdag op donderdag, waarin het stem gedrag werd bepaald, is het redelijk netjes gelopen. Lof bij 'links( en 'rechts' over de rol van fractieleider De Vries, die (een dissident CDA-lid) „zich op geen enke le manier bezondigd heeft aan druk". „Dit moet ieder volgens zijn eigen geweten doen, de kwestie is er belang rijk genoeg voor", aldus De Vries, die klaarblijkelijk het afgelopen jaar aardig in zijn samenbindende rol is ge groeid. Want nog niet zo heel lang geleden werden afvalli ge fractieleden (Scholten en Dijkman) heel wat minder li beraal tegemoet getreden. Natuurlijk kon ook deze week niet iederéén die zelf beheersing opbrengen. Par tijvoorzitter Bukman, toch al mr. R. van den Toorn uitgerust met de onuitroeiba re neiging net als een stier de kop in de schouders te druk ken bij elk rood signaal, deed wat hijzelf ongetwijfeld zal noemen 'een klemmend be roep op de fractie', maar wat door anderen toch wordt uit gelegd als „een botte poging om anderen zijn wil op te leggen". Meer bepaald wees de par tijvoorzitter op de slechte beeldvorming die van een verdeeld stemgedrag uit zou gaan, waarbij het goed was als de fractie in het algemeen en acht leden in het bijzonder er nog even bij stil zouden staan dat er de volgende dag verkiezingen waren. Zo ongeveer. Waarna ook Mateman, Hennekam, Van Dam en Van der Linden nog even hün best deden om „de ze motie van wantrouwen aan het adres van de fractie leider" onderuit te halen. Hennekam: „En dan zie je toch, na de concessies die het kabinet en een groot deel van dr. B. de Vries de fractie al hadden gedaan, na het beroep van de fractie voorzitter en van de partij voorzitter, dat er acht men sen uit de boot vallen. Ik heb geen behoefte om nu het de bat nog eens dunnetjes over te doen, ik heb ook geen be hoefte aan een strafexpedi tie. Maar we kunnen niet doen alsof er niks gebeurd is. Dit laat toch al littekens ach ter." Sytze Faber, één van de acht die zich door Hennekam aangesproken mogen voelen: „Dit is absurd! Dit moet in de fractie ter sprake komen. Kijk, Lubbers heeft tenmin ste door zijn opstelling ieder een in zijn waarde gelaten, maar dit.dit deklasseert mensen. En dan moet je er nog bij bedenken dat we be wust de zaak gedepolariseerd hebben, dat we de zwakste motie van de oppositie eruit hebben gehaald om vóór te stemmen." De evaluatie van belangrij ke beleidsdebatten, een vast agendapunt voor CDA-frac. tievergaderingen, belooft dinsdag dus een interessants aangelegenheid te worden. En één die de aandacht za| trekken, zeker nu de a vaardigde Mateman vriendelijk is geweest de EO. luisteraar gistermorgen acht uur dit spektakel al aar, te kondigen. Maar als hij, te. rug in Aalten, kennis nee® van de uitlatingen van zijn medestander Hennekam, j het toch even stil. Dan: „Nou, dan heb ik hei es een keer niet het hardste gezegd!" Waarna een buide, rende lach. Na ettelijke seconden her- stelt Mateman zich, en ver- volgt hij: „Ik heb over i zaak een uitgesproken me: ning. Die is dat de raket, kwestie een gewetenszaak is waar ik niet tussen kom. zou mezelf in dit soort zaken ook door niemand een stand, punt laten opdringen. Van daar dat ik er dinsdag geen kruistocht van maak. Iets anders is dat je je za kelijk moet afvragen of dit nu wel het meest effectieve optreden van onze partij is. Of die acht zich ook niet had den kunnen vinden in kleine bijstelling van de tekst van de fractievoorzitter Daarover wil ik een inhoude lijke discussie." In de pers, doceert Mate man, heeft het CDA toch al het odium van verdeeldheid, en daartegen dienen onver wijld maatregelen te worden genomen. Andere partijen, groter dan het CDA en mei veel groter onderlinge me ningsverschillen, weten dat toch ook te verbergen? En dan, fel: „Ik weet niet of je deze week Stemerdink hebt gehoord... Ja? Dat is wat ik bedoel. Die man kan een verhaal houden, zonder dat hij er elke twee zinnen bij moet zeggen dat hij maar na mens twee-derde van fractie spreekt. Nou, zo moei dat nou bij ons ook kunnen. Door David Fairhall WASHINGTON - Het is niet te hopen dat de suc cesvolle afloop van het experiment dat de VS afgelopen zondag heeft gehouden en waarin voor het eerst in de at mosfeer een testraket werd vernietigd met een andere raket, een scep tisch Congres er van zal overtuigen dat president Reagan's Star Wars de fensieprogramma toch te verwezenlijken is. De ontwerpers van de ra ket zullen dan hun medebur gers en ons allemaal een slechte dienst hebben bewe zen. Het experiment had pas na drie keer het gewenste succes en hield in dat een raket, die gelanceerd was vanaf de Marshall eilanden in de Stille Oceaan, een intercontinenta le raket onderschepte, die vanuit Californië gelanceerd was. Naar men aanneemt is het de eerste keer dat een dergelijk spectaculair kunst stukje - een voltreffer op een snelheid van ongeveer 20.000 kilometer per uur - plaats heeft gevonden buiten de at mosfeer van de aarde. Met het slagen van de test is het probleem van een allesom vattend defensiesysteem in geval van een totale raket- oorlog echter beslist niet op gelost. Het totale Star Wars-pro- gramma bestaat grofweg ge zien uit drie fasen. Ten eerste zouden in de ruimte geplaat ste raketten Sovjet-raketten moeten uitdunnen zodra deze uit hun lanceersilo's tevoor schijn komen. In dit begin stadium zijn de vijandelijke raketten nog gemakkelijk op te sporen en hebben ze hun kernkoppen nog niet afge schoten. Vervolgens zou het grootste gedeelte van de res terende kernkoppen tijdens de vlucht worden onder schept. Mochten er dan toch nog enkele raketten over het hoofd gezien zijn dan zou het defensiesysteem de voor naamste doelen in de VS moeten beschermen. Het is duidelijk dat sommige technische adviseurs van Reagan volledig achter een uitvoering van het Star Wars-plan staan, al was het alleen maar om zo de Russen te dwingen tot het nemen van uitputtende tegenmaat regelen. Maar deskundigen De 'spirit van Amerika' geeft Reagan toch niet de kans om zijn defensieplan zomaar uit te voeren. aan beide zijden van de At lantische Oceaan zijn het er over eens dat Amerika - en dus ook de NAVO - het voor gestelde defensiesysteem nooit volledig zal kunnen vertrouwen. Bovendien we gen de enorme kosten en de politieke gevolgen van een dergelijk defensiesysteem niet op tegen de twijfelachti ge toekomstige voordelen. Iedereen die ooit te maken heeft gehad met een modern wapen, een vliegtuigongeluk heeft zien gebeuren, of sim pelweg met pech langs de snelweg heeft gestaan, weet dat ingewikkelde machines niet altijd doen wat ze auto matisch geacht worden te doen. Menselijke vergissin gen zijn daar natuurlijk vaak de oorzaak van, maar lang niet altijd. Blindgangers ko men namelijk in elk produk- tieproces voor. In een systeem gericht op de aanval, in het bijzonder als het systeem voornamelijk bedoeld is als een strategisch afschrikmiddel wat mogelij ke tegenstanders op veilige afstand moet houden, hoeft een hoog percentage aan der gelijke blindgangers nog geen rampzalige gevolgen te hebben. Het Amerikaanse le ger kan zich nog wel herin neren dat door een tekort aan reserve-onderdelen ongeveer 60 procent van hun intercon tinentale raketten niet ge bruiksklaar was. In geval er een defensiesysteem wordt opgezet dat binnenkomende kernbommen tegen moet houden, liggen de zaken ech ter heel anders. Als er ook maar één kernkop door de mazen van het systeem weet te glippen, zou heel Washing ton van de kaart geveegd kunnen worden. President Reagan sprak in maart 1983 van een defensie systeem dat de kernwapens van de vijand „machteloos en onbruikbaar" zou moeten maken. Maar zelfs op papier blijkt het al onmogelijk om zo'n systeem volledig water dicht te maken. In de prak tijk, waarin het de Russen vrijstaat meer en moeilijker op te sporen raketten te ont werpen, die voorafgegaan kunnen worden door zwer men van laagvliegende ra ketten, wordt het systeem al gauw een voorbeeld van technologische verdwazing. Een dergelijke vijandelijke aanval zou het radarsysteem in de VS onbruikbaar maken, de communicatiewegen ver breken en het netwerk van controle op het systeem ver storen. In een onlangs verschenen rapport van een groep Ame rikaanse geleerden, die be zorgd is over de laatste ont wikkelingen op het nucleaire vlak, werd Reagan's 'beloof de land' op de volgende wijze onder de loep genomen: „In dat geval zouden we in Amerika te maken krijgen met een uiterst complex en onbegrijpelijk defensiesys teem, bestuurd door een bui ten alle proporties vallend computerprogramma, waar van de praktische werking een groot raadsel zou blijven totdat het moment van actie daar was." Volgens het rapport zou den ook in de ruimte geplaat ste lasers niet doeltreffend genoeg zijn of te veel gaan kosten. Alleen al het in de ruimte brengen van dergelij ke chemische laserapparaten - die de Russen vervolgens weer zouden neerhalen - zou de VS op ongeveer 70 miljard dollar komen te staan. Voorstanders van Rea gan's defensieplan komen met het argument dat wan neer de VS het onmogelijke probeert te bereiken, de Sov jet-Unie niet anders kan doen dan het voorbeeld te volgen. Op deze manier zou er een relatief zwaardere druk komen te rusten op de communistische militaire en wetenschappelijke hulpmid delen. Bovendien zouden technologisch gespecialiseer de bedrijven beslist geen moeite hebben met een vette order van het Pentagon om de mogelijkheden van wa pens buiten de atmosfeer te onderzoeken. Je kan immers niet weten of Russische ge leerden niet bezig zijn met een spectaculaire doorbraak op het gebied van bijvoor beeld een speciaal stralings wapen. Nu het overleg over op aarde geplaatste kernwapens vast gelopen is, lijkt het erop dat in de ruimte een mogelijk heid ligt voor een nieuw be gin wat de controle op kern wapens betreft. In de huidige stand van zaken hebben de Russen afgezien van een uit voerig testen van hun anti satelliet 'moord-satelliet' en de hoop uitgesproken dat er een verdrag komt dat deze wapens verbiedt. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden reageerde hierop met een weigering geld uit te ge ven voor het testen van de Amerikaanse tegenhanger van de Russische satelliet. Een democraat uil het Amerikaanse Congres, die deze beslissing van het Huis van Afgevaardigden steunde, vatte de zaak als volgt sa men: „Zijn we erop uit om tot een beheersing van de wa penwedloop te komen, of zul len we ons overgeven van de meedogenloze vlucht van de technologie?" DEN HAAG (ANP) - Van de woestijnen in Marokko tot de oerwouden in Zaire lijken grote delen van het Afrikaanse continent leeg en onbevolkt op enkele dieren en vogels na. jaar in 1980 dat tegen hel j aar 2000 naar wordt aange nomen zal zijn gedaald tot 1,46 procent. De (verwachte) gegevens dat in de rijke landen, waar de bevolkingsgroei al af neemt, het groeipercentage tegen die tijd 0,4 procent zal bedragen en in de arme lan den van 2,02 tot 1,71 procent zal dalen, betekenen dat tij dens de eeuwwisseling vier vijfde van de gehele wereld bevolking in de ontwikke lingslanden leeft. Grote verschillen levert een vergelijking van de le vensverwachting in diverse delen van de wereld op. In Noord-Amerika en de ande re rijke landen is de gemid delde levensduur 74 jaar en in Noord-Afrika is al voor uitgang geboekt tot 56 jaar. De landen in het midden van Afrika hebben het laagste gemiddelde: 47 jaar. In Azié lopen de getallen uiteen van 54 jaar in India en zijn buur landen tot 68 jaar in Oost- Azië waaronder China. De gemiddelde levensduur in Zuid-Amerika is 66 jaar. Minder uiteenlopend op het eerste gezicht is het sterftecijfer. In de rijke lan den bedraagt dit cijfer al en kele jaren tussen de 9 en op iedere 1000 inwoners, ter wijl in de arme landen het pas de afgelopen jaren daal de tot 11 op de 1000. Deze cij fers verhullen echter aan zienlijke verschillen binnen de Derde Wereld: in Afrika bedraagt het sterftecijfer tussen de 20 en 25 op de 10® Groot is vooral de sterfte on der kinderen. In de Salie - landen overlijdt naar schat ting 1 op de vijf babies in het eerste levensjaar, ofwel op iedere 1000 geboortes. Als opmerkelijk geval noemt het rapport Thailanj waar de integratie van C* bevolkingsprogramma in ontwikkelingsstrategieën indrukwekkende resultaten heeft gehad voor de kwali teit van het leven, on®' meer door gezinsplanningeE gezondheidszorg op het plat teland uit te breiden. De r vensduur steeg van 47 ji in de jaren vijftig tot 63 y nu en naar verwachting 67 jaar aan het eind van eeuw. Tegelijkertijd daal de kindersterfte van 123 °P de 1000 geboortes tot 51 eE liep het geboortecijfer terug met 40 procent. Maar de schijn bedriegt want Afrika heeft de snelst groeiende bevolking in de gehele wereld en is dan ook een "concentratiegebied ge worden voor meer steun van het Fonds van de Verenigde Naties voor Bevolkingsacti viteit" (UNFPA). Immers ondanks een da ling van de wereldbevolking over het geheel genomen, blijft het aantal inwoners van veel ontwikkelingslan den nog steeds fors stijgen, aldus het jaarrapport voor 1984 van UNFPA-directeur Rafael Salas. Het rapport waarschuwt dat tenzij er iets aan wordt gedaan, de kloof tussen de arme en de rijke landen steeds groter zal worden. Vast is komen te staan dat het inkomen per hoofd van de bevolking in ontwikkelingslanden daalt naarmate de bevolking toe neemt. En zelfs als de econo mische groei een ongekende omvang aanneemt, zullen er tegen het jaar 2000 meer dan 600 miljoen mensen beneden de armoedegrens leven. Het UNFPA dringt er in zijn rapport bij alle landen op aan in hun ontwikke lingsstrategieën bevolkings programma's op te nemen en te werken aan vermindering van de armoede en de verbe tering van de kwaliteit van het leven. Maatregelen op het gebied van de gezond heid, gezinsplanning en on derwijs hebben bewezen de sterfte- en geboortecijfers te doen dalen en de levensduur te verlengen. In verschillen de landen als China, Thai land, Colombia, Cuba en Sri Lanka is in de praktijk ge bleken dat minder geboortes en een betere kwaliteit van het leven samengaan. De voorgestelde strate gieën, die volgens het rap port onontbeerlijk zijn ge zien de huidige situatie, zul len worden besproken tij dens de Internationale Con ferentie over Bevolking in augustus in Mexico, tien jaar na de eerste bevolkingscon ferentie in Belgrado. Volgens de jongste schat tingen van de VN zijn er op dit moment 4,76 miljard mensen op de wereld, 770 miljoen meer dan in 1974. Aan het eind van de eeuw zullen dit er naar verwach ting 6,13 miljard zijn, geba seerd op een groei van de be volking met 1,72 procent per (ADVERTENTIE) Net over de Belgische grens Lichtaart (Herentals) België Tel. 09 32 14/55.78.11 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De gemiddelde netto-huren zijn in de periode '77 tot '81 ongeveer twee keer zoveel gestegen als het gemid delde netto-huishoudinkomen. Dit blijkt uit een vergelijking van de woningbehoefteonder zoeken uit '77 en '81. Bij deze Max Van onze reda DEN HAAG - Als het (Binnenlandse Zaken) jaar een maximum-p ren, 90 procent van het Bovendien wil de bewinds man dat de ambtenaren zelf premie AOW/AWW gaan be talen. Eerst was hij van plan tegelijkertijd de salarissen met hetzelfde bedrag te verho gen, maar daar komt hij nu op terug. Een deel van de bezui nigingen op zijn departement zal hij binnenhalen via een ge- DEN HAAG - Minister Brinkman gaat akkoord met uitbreiding van de tv-zendtijd van de Evan gelische Omroep en de VPRO met drie uur per week. Beiden kregen on langs de B-status. De zendtijd op de tv zal in totaal met dertien uur per week worden uitge breid, ingaande 1 oktober aanstaande. Die extra zendtijd zal niet mogen worden be steed voor uitbreiding van het jeugd-joumaal. De NOS wil binnenkort zes jeugd-journaals per week van elk acht minu ten. De NOS moet de ruimte daarvoor binnen de eigen zendtijd regelen, vindt de minister. De bewindsman Iaat de Kamer ook weten dat hij al volgend jaar rekening houdt met lagere recla me-opbrengsten van de tv door de invoering van abonnee-tv en lokale om roepen. Van onze redat UTRECHT - Binnen de apt rust over het bestaande vest Volgens de organisatie vt er steeds meer 'zwarte' apotl en daar ook 'vecht-apotheke Dat zijn apotheken die er, voorkomen dat 'zwarte' ap aan de grond krijgen, maai met het vestigingsbeleid. De KNMP is erg ongelukl situatie. Het KNMP-bestuui standpunt over ingenomen. De apothekers wachten al ke vestigingsregeling,. Die komen van de vrijwillige re Een eventueel wettelijk vest past echter niet in het dereg net. Van onze redactie binnen land DEN HAAG - De handelaar in onroerend goed Willem Meyer, die een rol speelt in het schan daal rond het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, gaat gerechtelijke stappen onder nemen tegen burgermeester Gruyters van Lelystad. Het betreft een civiele pro cedure, die binnenkort voor de Zwolse rechtbank start met een voorlopig getuigenver hoor. Meyer wil zijn naam zuive ren. Als gevolg van het noe men van zijn naam in het ABP-schandaal heeft hij naar z'n zeggen veel schade gele den. Hij wil dat Gruyters die schade vergoedt. Meyer is in de publikaties rond de ABP-affaire veelvul dig genoemd als de man door

de Stem | 1984 | | pagina 2