/wse EjR IS SPRAKE VAN een poppenrage. Dl BI Di 9id. 1985 [HEID PIUDERHQUD schieting schieting Gaaibolling Vandaag is er in de concert- en gehoorzaal te Middelburg tot 17 uur een grote poppenbeurs. In Zeist was er onlangs in Het Slot een poppententoonstelling met werk van 75 poppenkunstenaars - waaronder uit onze regio - bij het zojuist verschenen boek poppen in beeld'. Boeken over poppen en poppen maken zijn voor de uitgevers een lucratief artikel. Poppengaleries en poppencursussen springen als duveltjes uit een doosje. Maar toch: de ene pop is de andere niet! m Poppenhuizen Mannen E SNELWEG kent z'n files. Sommige Nederlandse waterwegen ook. Een ervan is de Kreekrak. Belgische schippers grommen over de Kreekraksluizen omdat het licht er altijd op rood lijkt te staan. Al maandenlang mopperen ze over wachttijden van soms wel vier uur. Schepen rammen de de sluisdeuren, de deuren raken uit zich zelf defect of krijgen een nieuw verfje. De containerlijndienst Antwerpen- Uannheim dreigt er door in de problemen te komen. Hoe komt dat het hoog torenende kunstwerk op de grens van Zeeland en Brabant voor de Belgen een nautisch obstakel lijkt te worden? Smeerbeurt Aanvaring A61 ie Zeeuwse een bijzon it verzekeringen vooru urlijk, maar ook ziek- arheden- en reisverze- eur meer van. 13000. an. M M m Luk /an Rüttchen krijgt u garantie-termijn. ttchen gedurende 14 dagen Ster-occasion zijn voor n en olie (excl. banden). o- 30 afé op om Zaterdag 16 juni in De Herberg te Zuiddor- pe. Aanvang 14.00 uur. Gratis 25,-. Zondag 17 juni in De Herberg te Zuiddor- pe. Aanvang 14.00 uur- Gratis 25,-. op zondag 17 juni ini ^e' berg Ossenisse te üsr nisse, aanvang 14.30 uur- 7&TERDAG16 JUN11984 W4 Van onze kunstredactie „De mensen raken eraan ver slaafd", aldus Paula Brandts van poppenatelier De Dol- phijn in Middelburg, die de poppenbeurs organiseert. „Toen ik tien jaar geleden zelf poppen begon te maken had ik dit niet verwacht. We be perken ons nu tot het ma ken/gieten van antieke sier- poppen in porselein. De tech niek heb ik in Duitsland ont dekt en drie jaar geleden in Nederland geïntroduceerd. We maken dus reprodukties van oude poppen uit de perio de 1890-1925. De mallen wor den geleverd door een pop- penverzamelaar in Duits land". Waarom raken mensen zo verslin gerd aan poppen de laatste tijd? Pau la „Op de eerste plaats hebben men sen meer vrije tijd. Er zijn nogal wat mensen, die antieke poppen verzame len, maar die zijn niet meer te beta len. De prijzen liggen tussen 12.000 en 40.000 per stuk. Door replica's te maken vullen ze dan hun collecties aan. Op ons atelier in Middelburg (tel. 01180-28779) geven we cursussen. Voor mensen buiten de regio Zeeland tweedaagse cursussen en voor lief hebbers in Zeeland eenmaal per week, gedurende 4-5 weken". Het is evenwel een vrij kostbare hobby, want er worden bijvoorbeeld mondgeblazen ogen verwerkt; echte Lucia Akkerman-Tritten: 'In ka rakterpoppen kun je alle technie ken kwijt'. haren pruiken en echte leren schoe nen. De beurs, die nu in Middelburg is laat antieke poppen zien en de mate rialen, die daarbij nodig zijn. Tevens zijn er poppenhuizen tentoongesteld, vervaardigd door Zeeuwen. Maar ook handgemaakte poppen zijn er verte genwoordigd. Paula Brandts zweert bij porseleinen poppen, omdat ze het zo'n fantastisch materiaal vindt. Bo vendien zegt ze, dat het gieten de creativiteit niet doodt. „Als er drie mensen op de cursus dezelfde mal kiezen om een antieke pop te maken, dan komen er toch drie verschillende poppen uit. De stand van de ogen ver schilt; de een schildert anders dan de ander. Het is heel typisch, maar de zelfde pop is bij de een krengerig en bij de andere schattig", aldus Paula. Toch lijken de poppenmakers, die poppen niet gieten, maar helemaal uit Populariteit poppen groeit nog steeds hun handen laten komen van een an dere slag. Toen onlangs in Zeist 75 poppenmakers hun poppen aan de openbaarheid prijs gaven op een ten toonstelling leek het wel of er 75 wan delende poppen rondliepen. De ma kers lijken op hun poppen. In het boekje 'Poppen in beeld' - werk en werkwijze van 75 poppenkunstenaars - (uitg. Cantecleer - 29.50) zijn ze door poppenmaakster Olga van der Dat is wat je noemt een karakter pop. Most-Dol uit Huizen bijeengebracht. Hans van Ommeren uit Woerden maakte er prachtfoto's bij. Lucia Ak kerman-Tritten (37) uit Waspik ver leende assistentie daarbij. Tenslotte weet zij van wanten, omdat ze al van af haar zestiende jaar creatief met Pop van Lucia Akkerman-Trit ten: 'Moeke snijdt met aandacht en deelt rond/Brood in liefde gegeven, houdt gezond'. poppen (en veel andere zaken) bezig is. Van haar hand kwam onlangs het boekje Levensechte karakterpoppen van zelfhardende klei uit (uitg. Cante cleer - 19.90). In een oplage van 8.000 exemplaren! Dat is heel wat in Ne derland. „Het loopt als een trein", vertelt ze. En de directeur van uitge verij Cantecleer wijst erop, dat er in -zijn fonds twintig boeken over pop pen lopen! Met succes! Lucia Akkerman: „Nee, die porse leinen poppen liggen me niet. In ka rakterpoppen, zoals ik die maak van Brabantse volkstypen, kun je alle mogelijke technieken kwijt. Maar ik experimenteer ook met andere vor men. Het moet wel een hobby blijven. Daarom werk ik bijna nooit in op dracht. Dan kom je onder druk te staan. In mijn figuren moet een be paalde emotie tot uitdrukking kun nen komen.Aan de hand van dui- 1 delijke foto's en tekeningen probeert ze in haar boekje anderen deelgenoot te maken van haar werken met pop pen. De geraamte van een pop, het boetseren van de kop, het beschilde ren, de aankleding etcetera, het staat er allemaal duidelijk in. „Eerst dacht ik, toen de uitgever me vroeg, nog een boekske erbij, maar nu krijg ik veel reacties van mensen uit het hele land die vertellen hoe blij ze zijn met dit boekje. Cursussen geef ik ook. Ja, óók mannen en soms moeders die vertel len dat hun zoons wel zouden willen, maar niet durven Ook in het fleurige boekje 'Poppen in beeld' komen maar drie mannen voor op de 75 poppenmakers. Verder valt op dat, ondanks de Zeeuwse Pau la Brandts, er niet één poppenmaker uit Zeeland in voorkomt. Uit Noord- Brabant worden vermeld en behan deld: Trees Stevens uit Asten, Ank de Groot uit Berlicum, Dinie Akkerman uit Boxmeer, Greet Hoogland, Els Nijhuis en Marijke van Overbeek, al len uit Eindhoven, Henriëtte Snels uit Goirle, Ardie van Elsdingen uit Haa- ren, Riet Jansen en Marlaine Ver- helst uit Tilburg, Marieke Ketelaar- Derks uit Wanroy en Lucia Akker- man-Trittenuit Waspik. Ook Gronin gen en Friesland ontbreken. Maar deze regionale afgrenzing heeft niets te maken met het feit dat op een zeer plezierige manier in dit boek verteld wordt waarom de 72 da mes en 3 heren poppen maken en hoe ze dat technisch doen. Een soort docu mentatie zonder technische handreik, maar wel met een inspirerend ver haal. Poppen maken vanuit een aca demische achtergrond met zeer mooie resultaten en figuren maken omdat je zo maar voelt dat je het doen moet met andere, maar niet minder inte ressante gevolgen. Er zou een hele studie te schrijven zijn over de psy chologie van de gemaakte figuren, die lopen vanaf Dorus tot een Chineesje, vanaf een clown tot een oud wijfje of van een met kinderen bezwangerde moeder tot een wulpse tante. „Het is bijna niet onder woorden te brengen waarom de mens zichzelf altijd maar weer wil afbeelden. Om zich aan de vergankelijkheid te ontrukken?"... zo staat geschreven in de inleiding van genoemd boek. In verband met een actuele exposi tie: alleen Dinie Akkerman uit Box meer wordt vermeld in dit naslag werk van poppenmakers, maar ook Bets van Boxtel en Bep ter Haak staan voor hun poppen. En we mogen aannemen dat ook dit beide andere dames kwaliteit hebben, omdat op dezelfde expositie bij Petite Galerie Anne van Gils aan de Heuvelstraat 20 in Veghel, Marijke Raaymakers, die ooit een galerie in Drimmelen had, etsen van poppen laat zien (tot 30 ju ni, op vrij. en za. van 11-17 uur). En zij kan er wat van. Dan zal de rest van deze expositie ook wel deugen. Over poppen gesproken. Door Paul de Schipper België betaalde tachtig pro cent van de sluizen, Neder lands de rest. Rijkswaterstaat bedient de sluizen volgens de Belgen echter met een star heid die geen enkel recht doet aan die verhouding. „Vijftien uur verlet op een week aan de Kreekraksluis is gewoon. Per jaar kom ik er 180 keer langs. Reken maar uit". In de riante woning van zijn schip de ms. Albano zet Pierre Verberght-Jorens zijn grieven op een rij. Verberght-Jorens is bestuurslid van de Vereniging van Belgische Re- ders(VBR), een organisatie die al her haaldelijk in Brussel en bij Rijkswa terstaat aandacht heeft gevraagd. Tevergeefs tot nu toe. „Nederland heeft de sluizen ge bouwd. Het was een avontuur. De Belgen vonden het goed, vermits er maar goede kunstwerken zouden ko men. Wat er nu staat is niet goed. Na acht jaar zijn de rails van de sluis deuren al zodanig ingevreten dat ze vervangen moesten worden. De deu ren zelf zijn een onding. Ze gaan om hoog open. Als je er onderdoor vaart krijg je elke keer een douche van zout water. Dat is aardig voor je auto die op dek staat. Honderdtachtig keer per jaar een zout water douche over de lak". Toegegeven, de historie van de sluizen tot nu toe is weinig opwek kend als het om de aktieve staat van dienst gaat. In 1975 werden ze in ge bruik genomen. Sinds die tijd is de vaarafstand in tijd gemeten tussen Antwerpen-Duitsland en Rotterdam- Duitsland gelijk. Ill Schipper Pierre Verberght-Jo rens aan boord van de MS Albano: schutten bij de Kreekrak is een zoute douche. - foto de stem Vanaf het begin hield Rijkswater staat echter 's nachts van 22 uur tot 06.00 uur eén sluis buiten gebruik om personeelskosten, eén man per nacht, te sparen. Nederland draait immers op voor de loonkosten van het sluis- personeel. Vanaf begin 1983 tot op heden is maandenlang met eén sluis gewerkt. Om verschillenden redenen. Van ja nuari '84 tot mei van dit jaar zijn de deuren van een van de twee sluizen om beurten buiten bedrijf vanwege een smeerbeurt. „Een constructieve fout" vindt Verberght-Jorens „het smeren gebeurde met de hand. Nu bouwen ze er een automatische sme ring in. Als dat gebeurd is dan gaan de sluizen weer om en om buiten be drijf omdat de deuren gezandstraald moeten worden. Dat duurt tot eind 1984". Krakelen om de Kreekraksluizen Daarmee is het aantal 'geplande vertragingen' zoals Verberght het noemt nog niet ten einde. Zo staat fa se III van de voltooiing van het slui- zencomplex nog voor de deur. Na het gereedkomen van de Philipsdam en het zoet worden van het Zoommeer worden de sluismuren voorzien van nieuwe doorlaatopeningen. Verbergt- Jorens: „Netto betekent dat opnieuw dat elke sluis eén jaar buiten gebruik zal zijn". „Het kan allemaal wel vlugger. Op ons aandringen heeft Rijkswater staat meer personeel aangenomen voor die smeerbeurt en het schiet werkelijk vlugger op". De schipper omschrijft de problemen bij de Schel- de-Rijnverbinding als 'het Kreekrak- syndroom': „Volgens het woorden boek van Van Dale is een syndroom het gezamenlijk verschijnen van een bepaalde ziekte. Dat geldt in dit geval zeker voor de Belgische binnenvaart ten aanzien van deze sluizen. Veel van de collega's mopperen. Ze accep teren wekelijks die zoutwater-douche van Rijkswaterstaat maar reclame ren verder niet". Behalve constructieve problemen kampt het sluizencomplex ook met een hoge ongevals-gevoeligheid. In september '83 knalde een duwboot met een lege bak op de deuren van de Westsluis. De aanvaring gaf een dreun die de douane-ambtenaren in het nabijgelegen kantoortje zowat van hun stoel liet vallen. Begin april dit jaar ramde het schip Brigitte Claudia de Westsluis. Verberght-Jo rens: „We hadden toen net een maand gewonnen, toen de deur weer in me kaar gevaren werd. Als er nog zoiets gebeurt zitten we vandaag of morgen helemaal zonder sluizen". Hij wil overigens op geen enkele wijze de het bedieningspersoneel van de sluizen iets verwijten: „Die doen hun uiterste best om alle schepen op tijd door die ene sluis te krijgen". „Ja" stelt de Belgische schipper vast Rijkswaterstaat heeft wel een Een fikse deuk in de sluisdeur. - foto de stem/dick de boer oplossing. Als de Belg op wil schieten, goed, dan maar en derde sluis, maar dan moet de Belg die ook betalen. Ho, zegt de Belg dan. We hebben er al twee betaald. Wij willen een Holland se koop: twee betalen, eén krijgen". Ir. Streefkerk van Rijkswaterstaat in Middelburg zegt wel 'iets' van de problemen te weten: „Het is gevolg van onderhoud dat zich erg opge hoopt heeft. Ik ken het verhaal wel, maar ik vrees dat de heren praten over iets waarvan ze niet weten hoe de vork in de steel zit. Ik wil er alleen dit nog van zeggen. Als je er veel geld in pompt, dan kun je dag en nacht door gaan...ja, als je dat wil betalen dan kan dat". Op de Kreekraksluizen zelf meldt het personeel momenteel 'incidentele wachttijden'. In de haven van Ant werpen, die het hoogste belang heeft bij een goede Schelde-Rijnverbin- ding, kent men de problemen even eens. De adjunct-directeur generaal van de Antwerpse haven wil de zaak wel onderzoeken. In reactie op de kri tiek van de VBR zegt hij echter: „Ik geloof niet in kwade trouw van Rijkswaterstaat. Het lijkt meer op een ongelukkige samenloop van om standigheden. Het enige wat je van Rijkswaterstaat kunt zeggen is dat ze zeer perfectionistisch te werk gaan". Ook het Ministerie van Verkeers wezen in Brussel heeft tot nu toe geen reden gezien om 'nadere onderzoe kingen' in te stellen. Een woordvoer der: „Het is wellicht zoals vaker in de binnenvaart. Men pleegt nogal vlug alarm te slaan omdat men denkt be nadeeld te zijn. Dat is de betrokkenen ook meegedeeld". Al met al lijkt het gekrakeel om de Kreekraksluizen met een sisser af te lopen of zoals de Vlamingen dat zelf zo aardig weten uit te drukken: het is maar een scheet in een fles.

de Stem | 1984 | | pagina 25