tuf NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR DIËET Nederlands mooiste paleis fraaier dan ooit 7ATERDAG 16 JUN11984 Nog niet zo heel lang geleden heerste alom de mening, dat alcoholische dranken, inclusief wijn, niet geschikt waren voor suikerzieken. De alcohol zou te sterk het evenwicht in de stofwisseling van de patiënt verstoren. Wat meer recent mocht hij wel sporadisch een glaasje drinken, maar lang niet alle dranken. Zo zijn er nu nog diabetici die wel eens gehoord hebben dat, als ze wijn drinken, rode beter is dan witte. Dat is niet waar. Waarschijnlijk stamt deze opvatting uit de tijd, dat witte wijn doorgaans zoet werd genoten en dus vanwege een te hoog gehalte aan suiker ongeschikt was voor diabetici. Er zijn inmiddels andere inzichten gerezen rond de toepassing van het dieet, dat voor suikerpatiënten onvermijdelijk is. Verantwoord Een fles W3 Onderzoek Proeverij I ALEIS HET LOO, hetmysterieuze museum', geeft eindelijk zijn geheimen prijs. Donderdag 21 juni is het zover. Met de (her)opening van het paleis door koningin Beatrix beschikt Gelderland vlak voor het toeristenseizoen over het grootste museum dat ons land rijk is. Daar gingen 15 jaar van restaureren, tientallen jaren van studeren en investeren (totaal 84 miljoen gulden) en talloze reizen door het verleden van de familie Van Oranje- Nassau aan vooraf. Houtwurmen Wegdromen W2 Door Bert van Velzen Brit David Yallop verdient Panorama-prijs voor ont- llingsjournalistiek in de ca- loriën muf en maf. De man na drie jaar wroeten in ■te Romeinse taveernen en nzige prelatenkamers tot de heilige overtuiging is geko- >n dat de voorganger van de idige paus door clericale ïfiosi en vrijmetselaarsban- ers werd vermoord, zal nog el van zich doen horen. Teu tte is hij er al jaren geleden hter gekomen dat de \uchtere paus Paulus VI als bbelspion in dienst was van wel de CIA als de KGB. Ik b dankzij een informant ens naam ik niet kan ont- illen de hand kunnen leggen i een mapje projecten van de dreven speurneus. Op het nslag is een etiketje geplakt jarop 'Yallops Wallops' staat schreven. Een 'Wallop' is n pestklap, een enorme eun, een uitbarsting die eetbaar is op de journalistie- Richter-schalen. De heer illop, die op geheime plaat- re levende witte muizen tert aan uitgehongerde pi- nha's, heeft ontdekt dat de ■anse duivelskunstenaar an Cocteau de zoon is van de ruchte vrouwenmoordenaar indru en een losgeslagen on. Magere Jos, zo blijkt ver- >r uit de aantekeningen van allop, is gewurgd door een oegere hoge Navo-figuur. 'alin voerde buitenlandse aatslieden buiten model sa- 's bereid uit de resten van te- chtgestelde generaals en de itanic is bij helder weer en nlme zee op een ijsberg gelo- en dankzij een complot dat, r opdracht van de tsaar aller ussen, werd ontworpen door e neef van Raspoetin. e grote mysteries, dat heeft 'allop donders goed begrepen, ggen in zwaar vergrendelde eheime dossiers, dood en be- raven onder de aarde of, on er honderden of duizenden adems water op de kille, don- ere zeebodem. Het ophalen an de waarheid vereist een eciale graaf- en duiktech- lïiefc, die hier te lande vrij Lardig wordt beheerst door Ipmerkelijke journalistieke persoonlijkheden als bij voor beeld Willem Oltmans. De grote kracht van Yallop is de onbekende informant. De Deep Throat' van Watergate- peurders Bob Woodward en Varl Berstein is in het Vati can opgedoken orre Yallop de veg te wijzen naar de moorde naarsbende van bankiers en verdorven prelaten. Pogingen )m met assistentie van een ge- onsureerde en in monnikspij gestoken kruising van een Ier- te terriër en een Duitse herder voorname geheime dossiers te ichten zijn helaas mislukt. Het vertrek waarin deze pap- perassen zijn opgeborgen is bekend, maar de hond, 'Black- trier' genoemd, werd daar uit zijn pij gehaald door een grote Deen, die getraind is door bis schop Marcinkus, de Vati caanse bankier van Ameri kaanse afkomst. David Yallop zal binnenkort het Verenigd Koninkrijk op zijn grondvesten doen trillen met de onthulling dat de nim mer gegrepen Jack the Ripper een zoon van koningin Victo ria is geweest die zich op de chirurgie wilde toeleggen maar, door protocol en tradi tie, gedwongen werd buiten de snijkamers te blijven. Ook het feit dat Ronald Reagan op achtjarige leeftijd een minia tuur electrische stoel heeft ontworpen om de kat van de buren ter dood te brengen mag, in deze met totale uit roeiing en vernieting bedreig de wereld, niet in de FBI-klui zen blijven schimmelen. Het executiemeubeltje, een mees terwerkje van meubelmakers kunst en bedradingstechniek, is van historische betekenis- Het kan de uitkomst van de komende presidentsverkiezin gen bepalen. Het vermoeden bestaat dat het zich in de kluis van het gezonken passagier schip Andrea Doria bevindt die binnenkort zal worden ge opend. De kluis is kort geleden opgedoken en wordt, in een grote tank, door een team haaien bewaakt. Wijn 'n natuurlijk produkt voor diabetici Door Hein Sluijter Dagelijks krijgen mensen van hun arts te horen dat zij op diëet moeten. Nooit een lol letje, maar altijd wel een noodzaak om het leven verder aan te kunnen. Je hebt een langdurig ontstoorde maag, de bloeddruk wil maar niet zakken naar normale propor ties of je bent suikerpatiënt. Maar al te vaak worden deze mensen dubbel getroffen. Je moet je niet alleen plotseling houden aan meestal minder leuke eet- en drinkgewoonten, maar ook kan aan uitgesproken liefhebbers van bepaalde voedingsmiddelen een be langrijk stuk levensblijheid ontno men worden. Dat kan psychisch nog al eens verkeerd uitvallen. Wie bij voorbeeld gek is op nieuwe haring, maar een vetarm of zoutarm diëet krijgt voorgeschoteld, kan zijn visje wel vergeten. Haringen bevatten nogal veel vet en veel zout. En als een uitgesproken wijnlief hebber of wijnhobbyïst moet verne men, dat hij suikerziekte - diabetes mellitus - heeft, kan zo'n mededeling een wereld aan stukken slaan. Je hobby gedwongen moeten opgeven, is nooit leuk. Diëet: okay. Maar die hob by dan. Of is het in geval van wijn- minnende suikerpatiënten overdre ven om te stellen, dat zij voortaan maar heel sporadisch een glaasje mo gen proeven en zich beter kunnen verdiepen in de overigens nog nau welijks beschreven wereld van de ve le soorten mineraalwater? Dat is zelfs sterk overdreven. Juist voor deze groep diëethouders zijn er de laatste jaren nieuwe inzichten ge komen. Ook wat het gebruik van wijn betreft. Voorop gesteld dient te wor den dat het gebruik van welk voe dingsmiddel of welke drank dan ook, en vooral de mate waarin, een zaak is van individueel overleg tussen arts, diëtist(e) en patiënt. Daarna kan in zijn algemeenheid gezegd worden, dat de suikerpatiënt gerust zijn glaasje wijn mee kan drinken met de niet-diëethouders. Mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Aan die voorwaarden en aan ande re aspecten die vast zitten aan het ge bruik van wijn door diabetici is on langs in Arnhem in de toepasselijke entourage van het Nederlands Wijn museum een Ronde Tafel-discussie gewijd waaraan mensen deelnamen, die als uiterst deskundig beschouwd kunnen worden. Vertegenwoordigd waren de Diabetes Vereniging Ne derland, CIVO/TNO, het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en de Centrale Vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren. In het belang van de waarde die suiker patiënten en eigenlijk iedereen aan de conclusies kunnen verbinden, som ik de namen en de functies van de deelnemers even op: prof. dr. ing. R.J.J. Hermus, direc teur CIVO Toxicologie en Voeding; dr. H.F. Dankmeijer, medisch advi seur Diabetes Vereniging Nederland; mr. R.J.B. Wallast Groenewoud, al gemeen secretaris Centrale Vereni ging van Nederlandse Wijnhandela ren; drs. A.M.M. Abdellatif, inspecteur Algemene Dienst voor de Volksge zondheid; mevrouw G.J.M. Janssen-Crou- wers, diëtiste en als zodanig vijf jaar werkzaam geweest bij de Diabetes Vereniging Nederland. De meeste suikerpatiënten lusten best een glaasje wijn, maar durven niet altijd even goed. Het kan zijn, dat de richtlijnen, die zij hebben meege kregen, berusten op opvattingen die inmiddels enige aanpassing behoe ven. Volgens de medicus Dankmeijer is er in het diabetes-diëet best plaats voor een verantwoord wijngebruik. Volgens hem wordt er aan het begrip 'diëet' veel te snel de gedachte gekop peld als zou er dan van alles verboden zijn. Hij meent dat niets minder waar is. Volgens hem geeft een diëet alleen richtlijnen aan volgens welke men de beste resultaten voor de gezondheid kan bereiken. Hij verwijderde, zoals hij zei, met plezier de kurk van het dogma af, dat wijn slecht zou zijn voor diëethouders. Alle leden van het forum waren het er trouwens over eens, dat diabetici wijn mogen en kunnen gebruiken net zoals andere consumenten, mits er natuurlijk geen overdaad in het spel is. De belangrijkste voorwaarde bij wijngebruik door diabetici is wel, dat de wijn droog moet zijn. Dat wil dus zeggen geen of zeer weinig suiker mag bevatten. Dat is het geval wan neer in een glas wijn minder dan 1 gram suiker zit. Voor diabetici wordt dit aangeduid met een kode: MK 1 of MK 0. MK staat voor maaltijdkode- ring. Dat is een hulpmiddel voor de suikerpatiënt, dat hem helpt bij het variëren van zijn diëet. Het zegt iets over de hoeveelheden koolhydraten, over suiker en zetmeel dus, die een bepaald voedingsmiddel of een drank bevatten en waarvoor hij op zijn hoe de moet zijn. Gebruikt hij dus tijdens het eten wijn, die in het MK-systeem niet verder komt dan 0 of hooguit 1, dan zal dit geen enkel probleem ople veren. Drinkt hij deze wijn -en het maakt nooit uit of dat rode of witte is- buiten de maaltijd om, dan moet hij er iets van koolhydraten bij eten. Dat houdt verband met het bloedsui kergehalte. Alcohol verlaagt name lijk bij iedereen het bloedsuikerge halte, maar bij de meeste mensen wordt het evenwicht in het bloed meteen hersteld. Diabetici missen dit vermogen. Dus moeten zij maatrege len nemen om tijdens alcoholgebruik het bloedsuikergehalte weer op te vij - zelen. En dat kan heel gemakkelijk, met wat koolhydraat erbijIn het ge val van een glas wijn kan dat een toastje zijn belegd met bijvoorbeeld kaas, een sneetje stokbrood, wat pin da's of zoute koekjes. Hoewel dit voor een suikerpatiënt, zeker als hij zich zelf regelmatig met insuline moet in spuiten, een harde noodzaak is, hoeft hij met die hapjes toch geen enkele moeite te hebben, want anderen ge bruiken die gewoon ook. Dat begeleidende koolhydraatje geldt overigens niet voor te dikke diabetici, die niet hoeven te spuiten. Volgens voedingsinformatie van de Diabetes Vereniging Nederland kun nen zij, mits zij zich maar aan droge wijn houden, beter juist geen hapjes erbij gebruiken omdat zij anders nooit van hun pondjes afkomen. Meer levensblijheid voor de suiker patiënt dus. Al was die al enkele ja- ren eerder ontdekt door de Franse arts dr. E.A. Mauré, die in zijn boek 'Franse wijn als medicijn' suikerpa tiënten 800 gram rode wijn per dag voorschrijft. Dat is meer dan een fles. Het is een aardig boek, maar ik denk toch dat Nederlandse patiënten en dus ook suikerpatiënten zich beter kunnen houden aan wat hun eigen arts hen voorhoudt. Alles goed en wel, zal men zeggen, maar hoe kom je nu aan de weet of een bepaalde wijn geschikt is voor diabetici. Het eenvoudigste zou zijn wanneer dit op de een of andere ma nier op de fles vermeld zou worden. In Duitsland gebeurt dit al door mid del van een geel zegel. Dit garandeert, dat de wijn minder dan 4 gram suiker per liter bevat en dus gerust door dia betici geconsumeerd kan worden. Maar in Nederland mag dat (nog) niet. Volgens de volksgezondheids- deskundige Abdellatif laat de rege ring de beoordeling of wijn al dan niet geschikt is voor wat voor diëe thouders dan ook, liever over aan art sen en diëtisten die de patiënt ken nen. Tenslotte gaat het niet om wij nen die speciaal voor diabetici gepro duceerd zijn. Hij noemde melk. Daar zet je ook niet op dat deze te gebrui ken valt door diabetici. Om toch tegemoet te komen aan de wens van talloze suikerpatiënten heeft de Centrale Vereniging van Ne derlandse Wijnhandelaren in nauw overleg met de Diabetes Vereniging Nederland nu wat aan de onduide lijkheid gedaan. Om te beginnen heeft de vereniging een aantal wij nen, rode en witte, en hoofdzakelijk Franse, laten onderzoeken door een objectieve derde: CIVO/TNO. Die bracht rapport uit over de MK-waar- de van de wijn. Het resultaat was dat 20 wijnen de MK-waarde 0 kregen en één de MK-waarde 1. Dus alle zeer geschikt. En omdat de MK-waarde vooralsnog niet op het etiket mag prijken, beperken de importeurs -dat zijn er thans zeven maar dat kunnen er wellicht snel ook meer zijn- zich tot het vermelden van die waarde in prijscouranten, brochures, adverten ties en dergelijke. Bij het onderzoek is uitgegaan van een standaardglas van 100 ml voor wijn en van 50 ml voor sherry, port of vermouth. Dat is ruim genomen. In de praktijk bevatten de glazen doorgaans minder wijn. Ik wil nog wel vermelden, dat het natuurlijk niet alleen de diabeticus is, die van dit initiatief profiteert. Zijn directe omgeving is er ook bij gebaat dat er een wijn wordt geschonken waarvan iedereen mag genieten. Dan zijn er nog anderen die aangewezen zijn op een beperkt gebruik van kool hydraten. Ook die weten dan dat er sprake is van een wijn met een gega randeerd uiterst laag suikergehalte van zeg maar nul. En om misverstan den te voorkomen: ik heb het beslist niet over diëetwijnen. Speciaal voor diabetici ontworpen wijnen bestaan niet. Dit in tegenstelling tot vele an dere juist voor diabetici geproduceer de levensmiddelen en dranken. Het gaat om allemaal gewone, al lang be staande wijnen. Aan de presentatie van de wijnen in Arnhem, was natuurlijk ook een proeverij gekoppeld. Ik heb er 13 van de 21 geproefd. Als ik een samenvat ting van mijn proef notities moet ge ven, dan zijn het alle betrekkelijk eenvoudige wijnen met een makkelij ke smaak, soms wat flauw en soms prima rond en vol. Maar allemaal goede wijnen. De prijzen lopen na tuurlijk wat uiteen. Maar niemand zal ervan schrikken. Het Loo geeft zijn geheimen prijs Door Pieter den Hollander APELDOORN - Rijksmu seum Het Loo is - niet in de laatste plaats vanwege de fantastische, 6,5 hectare grote siertuinen - een schitterend nationaal monument gewor den. Een meesterwerk, her schapen onder leiding van ar chitect ir.J.B. Baron van As- beck. Onder de witte pleisterlaag en de overbodige bovenverdieping, die Het Loo 'van Lodewijk Napoleon tot Wil- helmina' karakteriseerde, is een groots, 17de eeuws bouwwerk van daan gekomen. En onder het dak daarvan is een chronologisch beeld gegeven van alle meubilair, alle schilderijen, alle kunstvoorwerpen en alle cultuurstij len, die de Oranjes in verschillende generaties aan deze wereld hebben toegevoegd. Tachtig procent van deze collectie is afkomstig uit bruikleen van prin ses Juliana. De rest werd bijeenge bracht uit bruiklenen van verschil lende historische stichtingen, parti culieren, rij kscollecties en schenkin gen van stichting 't Konings Loo. Een namaak-koning in de geres taureerde kamer van Koning Wil lem UI in paleis Het Loo. - FOTO ANP De bezoeker van de tuinen van Het Loo waant zich welhaast in Versail les, het complex dat de Zonnekoning Lodewijk de Veertiende liet aanleg gen. De schitterende geometrische vormen, de spierwitte beelden, de fonteinen en de verdiepte siertuinen wekken die indruk volop. „Helemaal mis", aldus directeur dr.A.W. Vliegendhart aan de voor avond van de heropening van het o zo Hollandse complex. „Dit is een voor beeld van pure Nederlandse siertuin- kunst. Alle groeisels en bloeisels hier kwamen ook al in de zeventiende Het Loo voor de ingrijpende ver bouwing. - FOTO ARCHIEF DE STEM eeuw voor. Het was een akelig karwei om al deze bomen en planten te selec teren - Linnaeus heeft het immers ooit in zijn hoofd gehaald alle Neder landse namen in te ruilen voor La tijnse. Het Loo is tijdens de restauratie een stevig kopje kleiner gemaakt. De uit 1911 stammende bovenverdieping op hoofdgebouw en paviljoens en de balzaal hadden immers geen enkele architectonische waarde. Ze zijn dan ook rigoreus verwijderd. Ruim een kwart van de bouwsels is op die ma nier 'met de grond gelijk gemaakt'. De restauratie bleek overigens toch een karwei van veel slopen: De naza ten van Stadhouder-Koning Willem III hebben Het Loo elk met hun eigen verfjes, ornamentjes, kleuren en pla fondschilderingen een eigen gezicht gegeven. Het gezicht anno 1984 werd tevoorschijn getoverd door veel van die oneigenlijke versierselen eenvou dig te verwijderen. Oorspronkelijk zeventiende eeuws voegwerk in plaats van vette pleis terlagen, genoeg houtwerk (onder meer in de geheel vernieuwde dak constructies) om een wereldbevolking houtwurmen te doen overleven in plaats van allerlei on-eigenlijke toe voegingen - het is een greep uit het geen werd weggewerkt. Onderhuids werd het paleis wèl helemaal gemoderniseerd. De bezoe ker zal via een luchtsluis het geheel 'klimaat-beheerste' museum betre den. Temperatuur en vochtigheid zijn overal geregeld, om de kostbare col lectie voor vele nageslachten te be waren. Dak- en raamisolaties, grote luchtschachten achter de muren, be- wakings- en beveiligingsapparatuur - andermaal een willekeurige greep. De achteloze, die door het 'corps de logis' (hoofdgebouw), de bijgebouwen (onder meer de koninklijke stallen) en de tuinen schuifelt, zal van al deze technische hoogstandjes niets mer ken. Hij kan ongestoord genieten van de kinderkamer van Wilhelmina, het bed van Mary Stuart, de vele royale zithoeken of de met vele buitgemaak te dierenschedels behangen jachtka- mer van Willem de Derde. Hij zal de doodgewone wereld van aardse stervelingen even kunnen vergeten. Wegdromen in de spiegels, waar generaties vorsten zichzelf heb ben bewonderd of verguisd. Zitten op de stoelen, die tientallen royale der rières hebben gedragen of lopen over de tapijten, waar de jonge koninkjes hebben gerold. Het Loo is een droom. Een droom die jarenlang aan het gezicht ont trokken was en die na 21 juni realiteit wordt. Althans voor de bezoeker, die er (in het hoogseizoen) zeven gulden voor over heeft om te zien hoe zijn vorsten leefden.

de Stem | 1984 | | pagina 23