In deze Gids- Week Adeldom verplicht nog steeds Wijn hoeft geen probleem te zijn voor diabetici Paleis Het Loo heropend als museum Nederland op de knieën voor poppen Licht steeds op rood in Kreekrak ';A V.iL Op 28 JUNI van het vorig jaar wees de regering de slapende luchtmachtbasis Woensdrecht aan als opslagplaats voor de kruisraketten, zo die er mochten komen. Woensdrecht werd door deze 'Haagse overval' bruusk uit de anonimiteit gerukt. Als eén man stortten de media en de (vredes)betogers zich op de Brabantse gemeente, die op een landkaart nauwelijks van een hoopje vliegenpoep te onderscheiden is. Wat haalde het CDA- VVD-kabinet met de promotie van Woensdrecht tot nationale raketbasis zoal overhoop? De Stem maakte na een jaar de balans op. Laconiek Onverschillig Dekmantel Beetje tuig Ergernis Offers ZATERDAG 16 JUN11984 Door Henk Boot WOENSDRECHT - Het was i >p die achtentwingste juni wel even wennen voor de i Woensdrechtenaren. Nog voor j ie regering rond het middag- I uur officieel de locatiekeuze i aekend maakte, gonsde het ïver de radio al van de ge- ruchten. De slapende lucht- _j machtbasis Woensdrecht zou rakettenbasis worden. Een ionderslag bij heldere hemel was er niks bij. Alle ogen wa- j ren gevestigd op 'bare base' i De Peel. Daar zou het kern- i tuig worden opgeslagen, zo i wisten de doorgaans wel in- gelichte bronnen van de vre- iesbeweging. Het pakte anders uit. Ineens stond I Woensdrecht volop in de schijnwer- pers. Niet voor het eerst overigens, want twee jaar geleden waren het de uitgewezen zigeuners die op last van Den Haag een tijdelijk onderkomen vonden in de gemeente. Geen pretje, vond men daarvan in Woensdrecht, maar slechts een euvel van hooguit snkele weken. Met de rakettenkwestie lag dat wel sven anders, al reageerde ieder op zijn eigen wijze. B en W bijvoorbeeld roken een kans. Plaatsing zou toch geslikt moeten worden, ook al ging men als gemeentebestuur op de ach- terste poten staan, zo redeneerde men in de collegekamer op het raadhuis. Niet dat ze dat laatste nou direct van plan waren. Met de bouw van de op- slagbunkers zouden immers ook eni- ge honderden militairen onderge- bracht moeten worden en dat was wel zo'n aardig lichtpuntje in het geheel. De nooddruftige gemeentekas kon gespekt worden door de leges voor de bouwvergunningen, verliesgevende kavels zouden verkocht worden om er Amerikaanse soldaten te huisvesten, l het zwembad kon wellicht overdekt E worden, het gemeenschapshuis ein- delijk uitgebreid en tot in lengte van jaren zou Woensdrecht financieel ge- zien althans uit de problemen zij n. Loco-burgemeester S. Lenselink kan er nog van watertanden. 'Maar I de gemeenteraad stak daar toen een stokje voor. We mochten niet meer met Den Haag praten. Daar hebben we ons met pijn in het hart bij neer- gelegd toen de raad met een motie van wantrouwen dreigde. Dat was voor ons de keus: vasthouden aan ons standpunt, of het risico lopen een an- E der college te krijgen, waar we dan vanuit de raadsbanken telkens mee zouden hakketakken", blikt Lense- link met spijt in de stem terug op de ontwikkelingen die elkaar toen in een razendsnel tempo opvolgden. Voor de plaatselijke vredesbewe- ging betekende de locatie-aanduiding werk aan de winkel. Raketten over de vloer, dat kon niet. Wat zes jaar lang op' gespreksavonden in kleine ka- mertjes achter de pastorie was be- sproken, werd nu via demonstraties en vreedzame manifestaties naar buiten uitgedragen. „Om meer men sen bewust maken van de dreigende gevaren van kernwapens. We werden hier een een soort ontvangstcomité voor het hele land. Constant kwamen er na de achtentwintigste mensen over de vloer. Er werd toen ook wel willender naar ons geluisterd dan daarvoor, al bleven we een betrekke lijk kleine groep", beziet Clasien Zwiers van de Vredesbeweging Woensdrecht die eerste maanden na de Haagse overval, zoals een raads- meerderheid de locatie-keuze van de regering betitelde. Over de schrik van de locatie-keu- ze was Woensdrecht eigenlijk al op de dag zelve heen. De meeste inwoners haalden laconiek hun schouders op. 'Kruisraketten? Daar lig ik niet wak ker van',klonk het een weinig stoer. En niet zelden volgde daar in een adem achter: 'Altijd nog liever dat dan een Rus in mijn keuken'. Dertig jaar koude oorlogsopvoe ding verloochent zich ook in een ver loren hoek van het koninkrijk der Nederlanden niet. De Zuidwesthoek van Brabant was en is, zo leren ver kiezingen, nog steeds een van de weitjes waar vooral de centrum rechtse partijen hun stemvee hebben grazen. Brabanders beperken zich liever tot hun eigen sores en die van de buren twee huizen verderop. De wereld daarbuiten wordt er het liefst vanuit de luie stoel voor de teevee be schouwd. Dat eenrichtingsverkeer is wel zo gemakkelijk en voorkomt las tige vragen. 'De mensen hier zijn moeilijk van hun stoel te branden. Jan ter Laak van Pax Christi zei onlangs op een spreekbeurt in Huybergen dat hij denkt dat het komt omdat katholie ken gewend zijn dat er voor hen ge dacht wordt, door de pastoor, de nota ris, de burgemeester. Ze blijven hier in doorsnee ondei; belangrijke zaken onverschillig, anders dan protestan ten, die vanuit hun geloof gewend zijn voor zichzelf te knokken", analy seert Clasien Zwiers de tegenvallende respons na een jaar intensief actie voeren voor de vrede. De autochtone bevolking bestaat van oudsher uit harde werkers, die op de armzalige grond van de Brabantse Wal amper een droge boterham kon den verdienen en daarom pendelden naar het noorden of naar België. Con tente mensen met hun eigen charme, trouw aan vorstin en vaderland, en zeker rond Woensdrecht vertrouwd met de aanwezigheid van de lucht machtbasis. Dat laatste verklaart volgens loco burgemeester S. Lenselink ook waar om men in het algemeen zo gelaten reageert op de problematiek van de kruisvluchtwapens. „Van de 9950 in woners zijn er zwart -wit gezegd 9000 die de raketten zonder moeite accep teren. Men is hier en in de onmiddel lijke omgeving krijgsmachtminded. Er is nooit geen onrust geweest rond de basis en de Fokker-fabriek, veel inwoners hebben er hun werk en an deren verdienen er indirect hun kost mee", licht de CDA-wethouder toe. Hij vervangt burgemeester mr. J. de Leeuw die na een auto-ongeval in de lappenmand zit. „Er is hier sinds vorig jaar wat opvattingen over de kruisvluchtwapens betreft niet zo veel veranderd. Alles is zo'n beetje op oude voet verder gegaan", meent de loco. Hij maakt een uitzondering: na melijk voor het Vredes Aktie Kamp. Lenselink laat er naar eigen zeggen bewust het woord 'Vredes' maar af. Want hoezeer de kruisraketten Oost en West ook bezighouden, voor Woensdrecht tellen vooral de excen triek uitgemonsterde demonstranten, die uit alle delen van het land afzak ten naar Woensdrecht. De vredesfo- rensen maken zich door hun protest- de nauwelijks voor militaire doelein den gebruikte startbanen is in een jaar tijd veranderd in een met NA- VO-prikband verschanst fort. Diepe sporen langs de rand van de basis verraden de aanwezigheid van inten sieve gemotoriseerde patrouilles van bewakingspersoneel. De drie roestige draadjes die vijftig jaar achtereen ongewenst bezoek van het terrein hielden, voldeden na 28 juni niet meer. De stropers van toen zijn vervan gen door de hekkenknippende acti visten van nu. Op het idee gebracht door een militante tuinkabouter die achteraf een BVD-verklikker bleek te zijn. Dankzij zijn provocatieve in breng verhardden vanaf december acties tegen de kruisraketten bij veel autochtonen bepaalde impopulair, om niet te zeggen onuitstaanbaar. Met veel gevoel voor understate ment zegt Lenselink. „Met hen zijn we niet happy hier. Zelfs raadsleden die er eerst sympathiek tegenover stonden, vinden nu dat het vredesac- tiekampje weg moet. Men over schrijdt daar alle regels, maar voor lopig wachten we af wat er op hoger politiek niveau allemaal besloten wordt". Luchtmachtvoorlichter Loe Bal- tussen vindt dat de maat eigenlijk al vol is. De tamelijk vredige weide rond van het vorig jaar de acties vanaf het Vredesaktiekamp. Als dank daarvoor ontving de man John Paul Gardiner van overheidswege 130 gulden. Mede door zijn toedoen liep de invloed van echte pacifisten zienderogen achter uit. De radicale vleugel met anti-mi litaristen, die zich niet tevreden laten stellen met het tegenhouden van kruisraketten, nam het voortouw over. „De acties zijn verhard nadat het Vredesactiekamp er is gekomen. Al wordt bij voorbaat de betrokkenheid bij acties ontkend, het verband met het VAK ligt er duidelijk, daar zijn de acties in veel gevallen mede voorbe reid. Zo'n tentenkamp is een dekman tel voor subsversieve gewelddadige activiteiten", aldus Baltussen, even uit het oog verliezend dat het kamp er al maanden lag voordat vandaaruit wat fanatieker werd opgetreden te gen de basis. Wat Baltussen betreft, en niet al leen hij denkt er zo over, zijn de beto gers in Woensdrecht aan het verkeer de adres. „Wie het credo van de vrede wil uitdragen moet in Den Haag zijn, niet hier. Daar ligt het Lourdes van de vredesactivisten, zo heeft een col lega van mij het eens genoemd. Daar zit de volksvertegenwoordiging en die neemt de besluiten. Hier op Woensdrecht verdedigen we geen kruisvluchtwapens, enkel rijkseigen dommen en gebouwen", zo verduide lijkt Baltussen nog eens de visie van Defensie. Daar likt men nog de won den van in het algemeen rustig verlo pen blokkade-acties van 1,2 en 3 juni, waarbij bewakingspersoneel soms mikpunt werd van wegwerpartikelen en bedreigingen. Ingewijden weten te vertellen dat de staat al enige miljoe nen kwijt is aan extra inzet van per soneel, materieel en reparatie van vernielingen. Voor de Vredesbeweging uit Woensdrecht hebben de acties van de radikalinski onder de vredesactivis ten averechts gewerkt. „Mensen zien het verschil niet best, zeker in het be gin niet. Ze gingen zich tegen ons af zetten, wij waren in hun ogen ook een beetje tuig. Nu laat ik zulke reacties langs mijn kouwe kleren afglijden, maar het heeft me toen soms slapelo ze nachten gekost", biecht Clasien Zwiers op. Anders dan de berichtgeving soms doet vermoeden, moeten echte tegen standers van plaatsing binnen de Woensdrechtse gemeenschap met een kaarslichtje gezocht worden. Dat geldt des te meer voor degenen die er openlijk voor uit durven komen dat ze er in de ogen van hun plaatsgeno ten een afwijkend standpunt op na houden. Zeker na de blokkade-acties is de sympathie ten opzichte van hen niet gegroeid. Adrie Fluyt, benzinepom phoudster vlak bij de luchtmachtba sis kan ervan meepraten. „Ik ben te gen de kruisraketten van begin af aan al. Hoe moeilijk dat ook is met ons bedrijfje, in praatjes met mensen steek ik mijn mening niet onder stoe len of banken. Ik heb al wel gemerkt dat niet iedereen daarvan gediend is. Sommige kennissen kijken ons niet meer aan en als we op feestjes komen wordt er soms bij voorbaat afgespro ken dat er niet over de kruisraketten gepraat wordt. Om de lieve vrede te bewaren, ja". Ze ergert zich eraan dat de haar omgeving 'het handjevol demon stranten een grotere bedreiging voor de rust in de kerkdorpen vindt dan de kruisraketten'. „Ze hebben hier van te voren gedacht, ach die kruisraket ten, een flauwekulletje. Nu storen ze zich aan de demonstranten en verge ten waarom die hier komen, al praat ik zeker de vernielingen niet goed. Je merkt dat iedereen in feite overal en altijd altijd indirect met die kruisra ketten bezig is. Het hele dorp is er- llllllll door verkracht", verzucht de pom- phoudster. Dat de gemiddelde Woensdrechte- naar meer tijd en energie steekt in het uiten van de ergernis over de de monstranten, dan over de achterlig gende problematiek van de kruisra ketten is ook Joep Melis opgevallen. Hij is als verenigingsman bij uitstek, mede-organisator van de jaarmarkt in Woensdrecht en docent aan de plaatselijke ME-opleiding goed op de hoogte van wat er zoal leeft onder zijn plaatsgenoten. Zijn oordeel is even fel als eerlijk naar twee kanten. „De autochtone bevolking moet nog leren wat tolerantie is. Men reageert te emotioneel op al die demonstran ten. De doorsnee Woensdrechtenaar ergert zich aan het uiterlijk van die gasten, is dat niet gewend en kan dat niet vertalen. Ze vergeten wat voor een groot goed het is om te kunnen demonstreren, dat hoort bij een echte democratie. Er zit ook iets tegenstrij digs in, ze klagen er steen en been over, maar gaan wel telkens kijken als er actie gevoerd wordt", zo kapit telt Melis de handelwijze van zijn mede-burgers. „Er is hier zelfs een groep die van plan was tegendemonstraties te hou den omdat ze het niet langer pikken dat de openbare orde zo wordt ver stoord. Ik heb hen gezegd: laat dat, nu is het voor de politie al moeilijk ge noeg om eén groep in het gareel hou den, straks kost het nog veel meer moeite om zonder al te veel proble men twee groepen uit elkaar te hou den". Melis die vroeger zelf als smeris in Amsterdam bij ongeregeldheden moest opdraven om provo's tot de or de van het toenmalige Bestel te roe pen, denkt met enige kennis van za ken idealisten en relschoppers van el kaar te kunnen onderscheiden. „Ik ben onlangs nog eens naar dat vre- deskamp geweest en dan merk je dat het zulk kwaad volk nog niet is. Ze brengen offers voor hun idealen. Dan heb ik het niet over die kleine harde kern die je altijd weer tegenkomt bij acties. Die komen meestal in de weekends, bezorgen omwonenden overlast, kijk en dat irriteert dan. Als je de mensen hier geen last bezorgt, krijgen actievoerders ook geen last met ze", Eén van de degenen die zowat bij elke demonstratie rond de vliegbasis ooggetuige is, is mevrouw Goris. Ze woont aan de Kooiweg. Of er veel veranderd is in het afgelopen jaar?. „Nou dat valt best mee, kijk dat die prikkeldraad om het veld zo hoog ligt, zou eigenlijk niet nodig moeten zijn. Kruisraketten tegenover ons huis is ook niet alles, misschien moeten we dan wel weg, maar daar denken we nog niet aan, dat zien we dan wel weer". Over de overlast van de actievoer ders: „Wij hebben er geen last van. Ze vroegen met die blokkade wel of ik koffie wilde zetten, maar ik heb toen gezegd: voor zo'n hoop mensen kan ik daar niet aan beginnen. Nou dat snapten ze best". Haar devies in on vervalst plat Woensdrechts: „As g'oew eige d'r niet te veul meej be moeit, kredde d'r ok gin dol meej".

de Stem | 1984 | | pagina 21