n Laars ZEELAND Ruimte voor 'struikgewas' En nog maar een Neuzen-penning: ditmaal uit 1872 Bouw nu je eigen pijler... HALS OVER KOP Handgrepen Sterk staaltje JA ZEELAND 4 ZATERDAG 16 JUN11984 VAN ZEELAND imens laatselijk nieuws es De poppen- maakster Sluiskil vraagt om meeuwen pil p.c. kerkdiensten T6 PAGINA ZEELAND 5 (Iden niet op kon bren- nij bracht het busje te- tr Allaart met het ver- Ij n 400 gulden terug te i. jrt wilde dat niet, hield het contract en een inwisseling begon, die |al snel uitliep op een toen A. de autohande- bn klap gaf met een |jk, waarna deze op zijn lithaalde met een pla tes. Vader A. blies de met een fikse hoofd haar kwam even later fin gezelschap van zijn |m verhaal te halen. |de daarop volgende irtij werd Allaart her- lijk met ijzeren staven pi, vluchtte naar het van zijn buurman rende vervolgens weer Inaar zijn eigen kan- I, waarvan de boze va- fzoons de deur intrapten i verder mishandelden, /ankelijk was A. en zijn oging tot doodslag met f mishandeling ten laste maar de officier van mr. Stein veranderde Ide via een tolk afgeleg- fklaring van A., in het igen van zwaar licha- letsel. Hij eiste acht Jien gevangenisstraf te- ader A., waarvan drie ten voorwaardelijk met eftijd van twee jaar. en de twee zoons eiste es maanden hechtenis fan drie maanden-voor- lelijk en eveneens twee proeftijd. De advocaat beschuldigden vroeg de |rs mr. Nomes, mr. Ver en mr. De Wilde, deze bm te zetten in een voor- lelijke veroordeling. De aak is vrijdag 22 juni. - Aan de school voor MHNO 'De Vakschool' slaagden: Ha: Wendy de Back, He- ssesar, Janet Bolding, Rian Mandy Hoffstaëtter, Jo- f oogenboom, Paulien Koe- £arin Ploeg, Wilma van Anita Soeters, Susanne i, Monique Verrijzer, Lia ere, Bianca van der Waart, Willegen, Ellen van Zoe- Ilb: Anita Bek, Diana an, Heieen van Boven, Mo- Buijsrogge, Sandra Dom- Frances van Hove, Miranda ;e, Lilian Kole, Jolanda La- Marga de Pundert, Moni- as, Tanja Rentmeester, Jac- Sinke, Annet van Stee, Ka- rerdonk, Karin Vermuë, Westdorp, Ingrid van 't We- José van 't Westeinde, van Zunderen, Mirjam van 'en, Petra van der Kuijl. Ilia: Tinke van de Beek, Hage, Marianne Hoogstra- 5a de Jager, Nicole Jonker, Catsman, Monique Klein, El- mpert, Bert Lidner, Tanja enhuize, Erna Pouwer, An- Schipper, Maja Verburg, ïarie Geissler, Michel de Illb: Evelien van den Dor- nda Noorland, Cobie Paar ser, Ellen Roose, Suus Touw, Traas, Karin den Uijl, Ellis ser, Ron de Bruyne, Jannie oot, Ronald Kassander, Ge- van den Nieuwenhof, Els de ■UV Ha: Anita den Boer, tte Boonman, Jolanda van Sylvia Harinck, Ingrid en, Nicolien Kraak, Fatiha aquim, Mavis Niamat, Jac- van Oosten, Marja Otten, Willemse. i-UV lib: Danella Bakker, Dees, Mirjam Desmedt, Jo- Kluijfhout, Cora van de erlijke stand - Geboren: eline dv G. Leendertse-Rijk, zv M. Govers-Zuidhof, Roe- R. Rap-Bakker, Adrianus zv n-Dirken, Daniël zv W. Krij- latthijsse, Rajendra zv D. aran-Ramsaran, Nienke dv Waal-Erdkamp, Sander zv H. \kkeren-van Luijk, Suzanna D. Heuseveldt-van Houte, ten zv J. Ket-Rudolph, Rian- M. Kopmels-de Groote, Jan- r D. Commee-Koster, Willem Poleij-de le Lijs, Hubrecht zv ïijsen-Sonke, Cornelia dv L. man-Traas. »uwd: George van Lieshout en line de Bakker, Adriaan Dek" in Wijnanda Snoek, LodewjJk teeg en Maria de Waal, Ed- 1 de Kluiver en Cornelia man, Pieter Castel en Catha- Verijke, Ferdinand Beste- en Ingrid Simons, Jaghis- ingh Sewbaransingh en Sonja ikel, Augustinus de Kok en ia van den Ende. leden: Marinus Dekker 75 jr- van Loo, Markus Markusse o* v N. Weststrate, Jannetje Gi]- 9 jr. wv M. v.d. Linde, Hu lt Sonke 78 jr. ev T. Weststra- aria Maat 80 jr. ev M. Hooger- Cornelis v.d. Polder 81 jr-» dina Koter is 58 jr. ev A. Ver en, Johanna Westdorp 99 Jr- H. Vogel, Willem Slabbekoorn ev E. v. Scherpenzeel, Hen- Scheffer 89 jr. R r. Lankhorst, Jan B. Voois <o v. A. Lindenberg, Johanna v. 74 jr. VEEL OUDEREN van de derde leeftijd voelen dat de jaartjes gaan meetellen. Men wordt wat moeilijker ter been en krijgt last van stijve botten. Soms wordt de nood zakelijke gang naar het toilet of douche dan ook eerder een belasting dan een 'ontlas ting'. De Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvere niging heeft er echter wat op gevonden. Bewoners wordt nu de mogelijkheid geboden om twee handgrepen te laten plaatsen. Voor deze service moet echter wel 1,70 gulden per maand meer huur wor den betaald. En dat bedrag is dan ook nog eens onderhevig aan huurverhoging. Welnu, wij denken dat zich weinig klanten zullen aan dienen. Wie de moeite neemt om in een doe-het-zelf zaak een paar van die handgrepen te halen en ze door een han dige buurman aan de muur laat schroeven is op den duur waarschijnlijk heel wat voordeliger uit. Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij VAN ANTIEKE poppen heeft ze altijd gehouden, maar die zijn praktisch onbetaalbaar. Daarom be gon Ans van Brussel uit Biervliet ze zeven jaar ge leden maar zelf te maken. Sindsdien heeft ze een prachtige collectie in el kaar gefrutseld van pop pen, die iedere kritische toets kunnen doorstaan. Lijf en ledematen zijn nog het gemakkelijkst. Het nodige naai- en stopwerk aan lapjes en stofjes levert al gauw een aardig figuur op. Maar dan het kopje. Ans van Brussel geeft ze de eerste ruwe vorm door middel van een soort pa- pier-maché. En dan volgt nog een heel procédé van schuren, polijsten en schil deren. „Er is erg veel werk aan," vertelt de Biervlietse. Dat ze er soms honderd uur over doet om een beeldig popje te fabriceren zegt meer dan genoeg, maar daar zit ze zelf absoluut niet over in. „Want dit is een heel aardige hobby." De kostprijs zal ze dan ook wel niet berekenen. Uit meer dan 'arbeids loon' bestaat die prijs nau welijks. Ans van Brussel koopt zelden nieuwe spul len om poppen te maken. Sommige exemplaren krijgen een gekocht paar ogen, maar daar houdt het dan ook mee op. De kleertjes? Ook daarvoor dienen afgedankte stofjes. Ans van Brussel weet over al een mouw aan te passen. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER DAT EEN poppenmaak- ster zoveel problemen zou opleveren, hadden we niet verwacht. Het leek toch ge makkelijk. Misschien heeft de aanwijzing "beeldig kop je' verwarring gezaaid. Hoe dan ook, we moeten geen Stem-Parkers verloten. We kunnen ze zo beschikbaar stellen aan de twee inzen ders met een goede oplos sing: G. van Dorsselaer uit Hulst en G. Verbeke uit Sas van Gent. Voor de laatste had het tipje helemaal geen gehei men: 'Is deze dame mis schien Ans van Brussel uit Biervliet' staat er op de briefkaart. Dat klopt. Over haar meer elders op deze pagina. POLITICI STAAN, met verkiezingen in het vooruitzicht in de meeste gevallen te dringen om bij openbare gelegenheden een opvallen de rol te vertolken. Een positieve indruk ma ken op bijeenkomsten is dan het parool met als berekening een paar extra stemmen. Nu gemeenteraadsverkiezingen nog even op zich laten wachten, is dat echter niet zo hard no dig. Een goed voorbeeld daarvan gaf de Ter neuzense wethouder van sportzaken W. van Walraven tijdens de receptie die de voetbal vereniging Terneuzen hield ter ere van het behaalde kampioenschap in de vierde klasse H van het KNVB zondagvoetbal. In gezel schap van burgemeester Ockeloen kwam Van Walraven namens de gemeente de rood zwarten geluk wensen. Normaliter houdt de Terneuzense burger vader dan een speech, maar daar wilde hij in dit geval van afzien. Hij liet dit over aan de verraste wethouder. Verbouwereerd begon deze met op te merken: „Ik sta nu voor de mi crofoon omdat de burgemeester het vertikt." DE PIL is gemeengoed ge worden. Boodschappen uit Rome ten spijt praten we er over als over ons dagelijks brood. Ook het zeer respecta bele Contactorgaan uit Sluiskil, dat zelfs als nieu- wigheidje anticonceptie-u oer voor vogels introduceert. De aanleiding is heel alle daags. De Sluiskilse Vogel- buurt ligt op een steen worp afstand van de vuilnis belt in de Koegorspolder en zoals overal trekt zo'n afval hoop hoopjes meeuwen aan. Zij zijn nou eenmaal de, vuilruimers onder onze ge vederde vrienden. Op zich een nuttige func tie, maar als je in de (Vogel) buurt woont minder aan trekkelijk. „De witte was van veel huisvrouwen moet het dikwijls verduren" no teert het contactorgaan in het informatieblad. En het gezelschap beveelt vervolgens de pil aan, 'zodat deze meeuwen zich niet ver der kunnen vermeerderen', aldus het contactorgaan dat als 'Gemeenschap Sluiskil' door het leven gaat. In grote steden, en ook in Sas van Gent, waar men kampt met een duivenplaag, zou het al uitgeprobeerd zijn. „Ik weet het niet zeker, maar ik betwijfel het" zegt deskundig bioloog George Sponselee uit Hulst. Hij ver moedt dat de Sluiskillenaren de pil verwarren met een wel tegen vogels gebruikt verdo vingsmiddel. „Als je ze dat voert, worden ze zo suf dat je ze zo kunt oprapen". Ook geen gek idee natuur lijk. Alleen, waar blijf je met de vogellijkjes. Meeuwen zijn niet te vr.Dan maar naar de belt ermee? EEN ONZER collega's verhult zijn slechter wordend gezichts vermogen door het dragen van contactlenzen. Tijdens een sportief zeiltochtje op het Veerse Meer had hij de ondingen in een daarvoor bestemd doosje gedeponeerd en achteloos in de broekzak gestopt. Het vervolg laat zich raden: bij aankomst aan de wal was het doosje, en daarmee de toch altijd nog een slordige duit kostende contaclenzen, foetsie. Turend over de uitgestrekte wateroppervlakte kwam onze collega al snel tot de slotsom dat het minuscule doosje dat daar ongetwijfeld op de woelige baren ronddobberde wel nooit meer boven water zou komen. Toch voor alle zekerheid de volgende dag eens in de haven geïnformeerd. Wie schetst zijn verbazing toen het doosje met een triomfantelijk tevoorschijn werd gehaald. Een dame had het drijvende doosje gevonden. Normaal gesproken zou ze er geen acht op hebben geslagen, ware het niet dat ook zij con tactlenzen droeg en ze altijd bewaarde in precies zo'n zelfde doosje. Vandaar dat ze het meteen herkende toen het langs- dobberde. In een bui van overmoedige blijdschap rende onze collega meteen naar de bakker en leverde bij de vindster een forse taart af. De nieuwe opgave. U zult er zonder Tipje achter moe ten zien te komen welk am bacht wordt afgebeeld. Op lossingen graag op een briefkaart, met vermelding Tipje van de Sluier, voor donderdag 28 juni naar: Redactie Zeeland Rond, Nieuwstraat 9, 4531 CV, Terneuzen. Succes. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER TER GELEGENHEID van het 400-jarig bestaan als stad heeft Terneuzen menig herdenkings-penning doen slaan. Onlangs paradeerden ze nog allemaal op deze pa gina, zodat u geacht wordt ervan op de hoogte te zijn. Overigens geen nieuw ini tiatief, zo bleek onlangs toen Stern-redacteur Co Meer- tens zijn zolder opruimde. Uit een stoffig doosje kwa men wat oude munten te voorschijn - zo'n 15 jaar ge leden onderdeel van een er fenisje - met daarbij een bronzen legpenning van de gemeente Terneuzen, gesla gen in 1872. Wat viel er in dat jaar dan wel te herdenken? Niets meer of minder dan het his torische feit dat 300 jaar eer der de Nederlandse onaf hankelijkheid gestalte kreeg door de verovering van Den Briel op de Spanjaarden. De voorzijde van de pen ning toont het Terneuzense stadswapen, omcirkeld door de woorden 'Gemeente Neu zen, Zeeland, Nederland'. De achterkant roept ons toe: 'Nederlands Onafhangelijk- heid' (geen drukfout, zo werd het toen echt gespeld) en 'Feestelijk herdacht te Neuzen, 1 april 1572 - 1 april 1872'. Op welke wijze dit feest werd gevierd is niet bekend. Dr. J. Wesseling meldt in zijn 'Geschiedenis van Ter neuzen' enkel dat het 'een luisterrijke viering' betrof Van deze opmerking kreeg hij later onge twijfeld spijt. 'Zijn baas' pikte dit niet en kwam onmiddellijk in het geweer. Immers, Van Walraven solliciteerde naar een sneer en kreeg die en public. De hinder lijk storende versterker -het leek wel of er onweer in zat- kon niet verbloemen dat de burgervader een opmerking maakte die Wal raven als de bliksem trof. „Dat ik niet voor de microfoon verscheen, was niet uit onwil. Soms is het nodig dat hoge bomen omgekapt worden om het struikge was de ruimte te geven te groeien. Het gewas kan dan ook eens uitdijen in de zonneschijn," repliceerde Terneuzens eerste burger. Op deze houthakkersslag bleef Van Wal raven een reactie schuldig. Alleen zijn rode oren lieten zien niet tegen een dergelijke zon negloed opgewassen te zijn. Zij werden net zo rood als het stempotlood en vormden een goede harmonie met de kleuren van de fees tende vereniging. R.V. „JE TEKENT je lam in je vrije tijd. Eerst moest ik al les precies op schaal nateke nen aan de hand van bouw tekeningen Het moest zo natuurgetrouw mogelijk zijn, maar allerlei scheve randjes en zo liet ik weg." Gekte bij de mensen die zich ambtshalve bezighou den met de bouw van de pij- lercfam in de monding van de Oosterschelde is een be kend fenomeen, maar som migen gaan in hun fanatis me wel erg ver. Zoals dus Henk de Muijnck, technisch ambtenaar bij de Delta dienst, die zich na werktijd inspande om een bouwplaat te ontwerpen waarvan een gevorderde basisscholier in redelijk korte tijd een pijler kan fabriceren. Een vijfde klas basis school in Zierikzee was proefkonijn en kreeg van De Muijnck het eerste mate riaal. Toen hij korte tijd la ter langs het schoolgebouw kwam, stond er al een hele reeks pijlers in de venster bank, aldus de 41-jarige Deltadienst-man in Profiel, het personeelsblad van Ver keer en Waterstaat. De Muijnck probeerde de voorlichtingsdienst van Rijkswaterstaat te interes seren, maar toen dat niet lukte ging hij zelf de boer op met zijn ontwerp; deze zo mer komen de eerste exem plaren in de boekhandel. Zijn ontwerp nu zelfs zoda nig uitgebreid, dat de bouw (op schaal) van de complete pijlerdam mogelijk is. En duur is die niet, want twee pijlers met dorpelbal- ken en schuif komen bij de inventieve Deltadienst-man op slechts ƒ10,85. Daar kan De Muijnk's politieke baas, Neelie Smit-Kroes, voorlo pig dus nog een puntje aan zuigen. -M V w*M en laat in een voetnoot nog weten dat 'over deze feest viering een boekje in nette band met vergulde stempels verscheen, dat de gemeente raad werd aangeboden'. Van de herdenkings-penning maakt hij echter geen mel ding. Er werd in die jaren ove rigens druk gefeest in Ter neuzen. Tien jaar eerder, in 1862, werd het stadje (dat toen 3254 inwoners telde) prachtig opgetuigd omdat koning Willem III op bezoek kwam. En in 1865 was het opnieuw raak, want toen werd de slag bij Waterloo - 50 jaar daarvoor uitgevoch ten - feestelijk herdacht. Uit de door Wesseling op gediepte verslagen blijkt dat het massale volksfeesten waren, waarbij het centrum van het stadje zwart zag van de mensen. De dodelijke op merking van die man uit Axel moet dan ook van later datum zijn. Aangetrokken door snor kende publicaties in de Ter- neuzensche Courant over grootse festiviteiten was hij met de tram naar het ha venstadje afgereisd, om te constateren dat behalve een draaimolen en een snoep- kraam niets er op wees dat daar een feest aan de gang was. Dit weinige aanschou wend sprak hij toen de his torische woorden: „In Axel feesten we op straat, in Ter neuzen doen ze het in de krant". EEN BARRAGE. 'Dan geven die meisjes van De Roo alles' zegt onze paardensport medewerker. Het karakter van hun vader waarschijnlijk, de fameuze oud-wielren ner Jo de Roo. Maar Jacobine de Roo gaf op Pinkstermaandag tijdens het traditionele concours hippique in Axel iets te veel gas. Of ze verwachtte te veel van haar pony, Scaldis Desiré. Het resultaat ziet u. De balken vormen een struikelblok. Pony en berijdster gaan spectaculair, hals over kop, over de hin dernis. Zelfs bij het aanschouwen van de foto's hou je je hart vast. Loopt dat wel goed af? 'Ja hoor, geen probleem, die meis jes hebben techniek om te vallen', aldus opnieuw onze deskundige medewerker. Zeker ook van vader Jo geleerd - FOTO'S DE STEM /CORJ.DE BOER' zaterdag 16 juni ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. T. Steens. •Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. K. van Oossanen. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. K.van Oossanen. zondag 17 juni. HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk (HA). Axel: 10 u. ds. H.v.d. Berg. Biervliet: 9.30 u. dhr. Geuze. Breskens: 9.30 u. ds. M.v. Manen (HA). Cadzand: Zie Retranchement. Groede: 9.30 u. (In Ev. Luth. Kerk) dhr. W. Buissing-van Beers, Mid delburg (HA). Groede: 15.30 u. afscheidsdienst ds. M. Hooymeijer. Hoek: 10 u. ds. W. van Meeuwen. Hoofdplaat: Zie Breskens. Hontenisse: 10.30 u. dhr. M. Rouw- v. Ouwerkerk. Hulst: 9 u. dhr. M. Rouw. Nieuwvliet: 10.30 u. jeugddienst in Vrij Evang. kerk. 15.30 u. zie Groe de. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra. Philippine: 10.30 u. ds. J. Spiering (H.A.). Retranchement: 11 u. ds. C. Balk. Sas van Gent: zie Philippine. Schoondijke: 9.30 u. dhr. A. Drie sprong, Middelburg. St. Anna ter Muiden: Zie Sluis. St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. C. Balk. Sluiskil: 9 u. ds. J. Spiering (HA). Terneuzen (Goede Herderkerk): 9 u. ds. Janssen, Gent. 19 u. ds. H.v.d. Berg, Axel. (Opstandingskerk) 10.30 u. ds. Janssen, Gent. Waterlandkerkje: zie Groede. IJzendijke: 9.30 u. dhr. Kruidenier. Zaamslag: 10 u. ds. v.d. Hoek. Zuidzande: 15.30 u. zie Groede. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. A. Lunshof. Hoek: 10 en 15 u. ds. T. Weerstra, Brussel. Terneuzen ^Joordstraatkerk) 10.30 u. ds. Korenhoff (HA). (Op standingskerk): 9 en 17 u. ds. Ko renhoff (HA). Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voet (HA). Aardenburg: 9.30 u. ds. T. Weer stra, Brussel. Breskens: 9.30 en 19 u. kand. K Santing, Zwolle. Oostburg: 11 u. ds. T. Weerstra, Brussel. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. ds. f. Ramaeker, Boekhout. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Axel: 10 en 15 u. ds. J. Borgdorff. Terneuzen: 9 en 15 u. da. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. kand. A. Kruizinga, Aduard. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst. LEGER DES HEILS Terneuzen: (gebouw Donzevis- serstr.): Samenkomsten olv. kap. I. Voor ham. 16 u. ontmoeting met jongeren vanaf 11 jaar. 17.30 u. broodmaaltijd.

de Stem | 1984 | | pagina 19