Wanvertoning in Saint Etienne Amoros drie duels geschorst Weer verlies waterpoloteam Bulatovic hekelt landgenoten Ultieme poging NAC tot behoud van Latchford Telepost bij Rode Compliment voor Portugal EVENWICHT TUSSEN SPANJE EN ROEMENIË Rummenigge tegen Portugal niet effectief als middenvelder kleintje intje itje Leif Shiras weer sterk VRIJDAG 15 JUNI 1984 Incidenten in Straatsburg Etappezege Jan van Houwelingen VRIJDAG 15 JUN119 Unieke stunt van ploegleider Togo houdt tweevakken- toernooi 076 236882 T26 PAGINA SPORT 1 Van onze speciale verslaggever SAINT ETIENNE - Wie gedacht mocht hebben dat de openingswedstrijd van het EK in Frankrijk, tussen Frankrijk een Denemarken, een dieptepunt zou vormen, moet gisteravond toch wel zwaar teleurgesteld zijn na de vertoning, die Spanje en Roemenië (1-1) opvoerden in Saint Etienne. Tempoloos, risicoloos voetbal, waarbij zelfs geen individuele hoogstandjes te zien waren, verlaagden de partij tot een allerbedroevendst ni veau. De liefhebbers koesterden vooraf al geen te hoge verwachtingen en slechts zo'n 10.000 man hadden zich de moeite getroost van nabij de verrichtingen te volgen. Maar zelfs het stroomverbruik bij zo'n twee uur tv-kijken was nog te- Antonio Maceda trapt de bal weg voor een Roemeense verdediger ge vaarlijk kan worden. - fotoanp veel voor de wanvertoning, zodat die 10.000 liefhebbers in Saint Etienne zich erg bekocht gevoeld moeten hebben. De Roemenen begonnen in de eerste helft erg rustig, overhaastten hun acties nauwelijks en leken er alleen maar op uit de Spargaarden in slaap te sussen. Aanvallende intenties leek de ploeg van Lucescu niet hebben, kon dat ook moei lijk, omdat het team maar met een spits opereerde en de steun vanuit het mid denveld lang op zich liet wachten. Er was eigenlijk nog niets gebeurd, toen de Spanjaarden in de 21e minuut aan de leiding kwamen. Na een pass van Senor kon Gallego alleen doorgaan. Hij omspeelde weliswaar doelman Lung, maar werd vervolgens door hem tegen de grasmat gekegeld. Scheidsrechter Ponnet kon niets anders doen dan de bal op de stip leggen. Carrasco stuurde ver volgens doelman Lung naar de verkeer de hoek: 0-1. Spanje, dat de wedstrijd in de hand leek te hebben, verzuimde na die treffer de Roemenen definitief op afstand te zetten. De tegenstander leek rijp om ge slacht te worden, maar Spanje weigerde het mes te hanteren en kreeg daarvan de rekening gepresenteerd. Tien minuten voor rust speelde Coras op links Boloni knap vrij en tegen diens harde schot in de korte hoek was doelman Arconada kansloos: 1-1. Spanje mocht trouwens nog van geluk spreken, dat die stand bij de rust op het scorebord stond, want enkele seconden voor het verstrijken van de eerste speel tijd knalde verdediger Rednic in vrije positie voor langs het doel. Na rust veranderde er niets ten goede. Op eigen helft speelde Roemenië in wan deltempo de bal rond. Het mocht dat ook ongehinderd doen van de Spanjaarden, die zich er bij balverlies alleen maar om bekommerden zo snel mogelijk terug te komen op eigen helft om daar de tegen stoten te kunnen opvangen. Tekenend voor de situatie was, dat het zestien mi- ■nuten duurde, voordat er in de tweede helft een bal tussen de palen belandde Echt in moeilijkheden kwam Arconada echter niet bij dat schot van Coras. Ach teraf bleek dat schot zelfs het enige 'hoogtepunt' van die tweede helft te zijn. De wedstrijd was hooguit te vergelij. ken met een treffen tussen Heracles en Veendam op het einde van de vader landse competitie in de eerste divisie, al zullen de spelers van die clubs dat zelfs nog als een belediging kunnen opvatten Wat België en Joegoslavië een dag eer der aan goodwill voor het voetbal op. bouwden, werd gisteravond weer volle, dig afgebroken. De Belgische scheids- rechter Ponnet zag het kennelijk ook niet zo zitten, want hij floot al tien conden voor het verstrijken van de offi. ciële speeltijd voor het einde. Spanje: Arconada; Maceda, Urquiaga, Goicoe- chea en Camacho; Senor, Victor, Gallego (Al- berto) en Gordillo; Santillana en Carrasco. Roemenië: Lung; Stefanencu; Rednic, Jorgu- lescu en Ungureanu; Coras, Boloni, Klein en Dragnea (Ticleanu), Camataru en Gabor (Ha- gi). Titelhouder levert punt in Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG - De titelhouder zal het erg moeilijk krijgen. West-Duitsland leverde don derdag in de openingswedstrijd van de tweede groep van de EK-eindronde een punt in. Portugal, voor het eerst sinds 1966 bij een interna tionaal titeitoernooi present, dwong de Europese kampioen een gelijkspel af. Beide ploegen slaagden er niet in het doel te vinden. Karl-Heinz Förster ruimt op voor de Portugees Jordao gevaarlijk kan worden. Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG - Jupp Derwall had de moeizame overture van het Westduitse voetbalelftal wel verwacht. „Wij hebben ons ritme niet gevonden, dit team speelde verkrampt. De complimenten aan de Portu gezen, die een gave techniek demonstreer den. We hebben het ons zelf moeilijk ge maakt, dit gelijke spel is aan de verdedi ging te danken. Rummenigge had duidelijk niet zijn beste dag en dat hebben we gewe ten". De Portugezen hebben de missie van hun trainer Cabrita volbracht. „Wij wilden die 0-0 en dat is gelukt. Uit strategische over wegingen heb ik Gomes buiten de basis ge houden. Ik vond het duel niet zo fraai, maar ben ingenomen met het resultaat". BOEDAPEST (ANP) - Het Ne derlandse waterpolotean). heeft ook de tweede wedstrijd in het achtlandentoernooi in Boedapest verloren. Donder dag was de Sovjet-Unie de ploeg van Denes Pocsik de baas: 3-7. Met name in de slotfase kwam Nederland kracht te kort om de nog iets te veran deren aan de in de eerste pe riode opgelopen achterstand. De tussenstanden waren 1-3 1- 11-1 en 0-2. De grote waardering van de bondscoach ging uit naar doel man Ruud Misdorp, die zich andermaal onderscheidde et uitgroeide tot de beste man van Oranje, waarin ook Ton Buunk en Anton Heiden in druk maakten. De Nederland se doelpunten kwamen op naam van Buunk, Pielstroom en Heiden. De uitslagen: Nederland - Sov jet-Unie 3-7 (1-3 1-11-1 0-2), West- Duitsland - Joegoslavië 11-10 (2-3 2-2 4-2 3-3), Cuba - Italië 10-10 (4-3 1-2 3-2 2-3), Verenigde Staten - Hongarije 8-7 (2-0 3-3 1-2 2-2). De stand: 1. Sovjet-Unie 2-4 (I' ll), 2. Verenigde Staten 2-4 (14-12)1 3. Italië 2-3 (20-18), 4. Cuba 2-2 (21- 21), 5. West-Duitsland 2-2 (19-20), 6. Hongarije 2-1 (18-19), 7. Joegosla vië 2-0 (15-17), 8. Nederland 2-0 (11- 17). Op jacht naar prolongatie van de titel zal de ploeg van de omstreden bondscoach Der wall na de ouverture stuiten op achtereenvolgens Roeme nië en Spanje, twee formaties, die aan een aanzienlijk harde re voetbalvariant de voorkeur geven. De 0-0 tegen Portugal is bovendien enkele keren in ge vaar geweest, zodat de pun- tendeling een slecht voorteken is voor de Westduitsers, die twee keer eerder Europees kampioen waren. Voetballend West-Duits land staat of valt met Karl- Heinz Rummenigge. De voor miljoenen marken naar Italië verkochte aanvaller van Bayern München is door Der wall op het middenveld ge plaatst. Maar gevaar sticht Rummnenigge pas als hij de spits opzoekt. Derwall meent het zich niet te kunnen per mitteren Rummenigge op het hem vertrouwde gedeelte van het veld te laten lopen. Een voor een zegden de spelbepa- lende middendvelders (Ma- gath, Schuster) af. Uit de door 50.000 kijkers in Straatsburg bijgewoonde wedstrijd bleek, dat Rummenigges acties op het middenveld, zacht uitge drukt, geen optimaal effect sorteerden. Als een vis op het droge, zo moet de Beier zich hebben gevoeld. Derwall lijkt zich er bij neer te leggen. „Ik heb de beschikking over tien robotten en Rummenigge", verklaarde de geplaagde coach al twee jaar geleden. Sinds dien is er weinig veranderd. In Frankrijk, het land dat voor aanvang van het toernooi met West-Duitsland werd ge tipt als finalist, werd het tref fen met Portugal aangekon digd als thuiswedstrijd. Veel verder dan het uitoefenen van sterke druk reikte dat voor deel echter niet. Telkens weer lukte het de creatieve Portu gezen aan de de Westduitse pressie te ontglippen en de bal onder controle te krijgen. Bo vendien toonde Pacheco, een van de artistiekelingen van FC Porto, de zwakke plekken in de Westduitse middenlinie nadrukkelijk aan. Enige keren bracht hij Jordao in stelling en af en toe schoot hij ook zelf uit zijn slof. De ene 0-0 is de andere niet. Dat bleek ook in Straatsburg, waar de helft van de tribu neklanten uit aanhangers van de 'Mannschaft' bestond. De Westduitsers kwamen ver schillende keren dicht bij een treffer. Op aangeven van Briegel raakte Voller, via Eurico, de paal en in de tweede helft kregen Allofs en op nieuw Voller aardige gelegen heden, die niet werden be kroond. Pacheco en aartsdrib belaar Chalana dwongen de in Frankrijk nog steeds niet erg geliefde doelman Schumacher verschillende keren tot ingrij pen. Een afstandsschot van Pacheco en een poging van Jordao werden door de 'laat ste' Westduitser echter knap onschadelijk gemaakt. Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG - Voor het begin van de voetbalwedstrijd West-Duitsland - Portugal, voor de EK-eindronde, is het in Straatsburg tot incidenten gekomen. Enige tientallen Westduitse supporters, voorzien van na zistische symbolen, gingen in het centrum van de stad te keer. Zij vernielden winkel ruiten en staken vuurwerk af. De Franse poilitie pakte een aantal vandalen op. Volgens een woordvoerder zijn zij on middellijk over de grens gezet. Na een zwak eerste half uur verkregen de Westduitsers een overwicht. Het tekent de ploeg anno 1984, dat daarmee niets kon worden gedaan. De aan valsdrift concentreerde zich op links, waar Brehme en Briegel erg hun best deden. Op rechts liep echter Bernd Fos ter voortdurend vrij. De Por tugezen raakten slechts in verwarring als Rummenigge zich naar de spits begaf. De Portugese ruimtedekking bleef op die manoeuvre het antwoord schuldig. Ten koste van een gele kaart voor Alva- ro (die zich op Voller revan cheerde) kwamen de Portuge zen de moeilijke periode door. Na rust koos coach Cabrita voor de counter. Jordao kwam ver, maar vond de robuuste Karl-Heinz Förster op zijn weg. Pressie tegen counter, geen van beide ploegen bleek in staat de knock-out toe te dienen. Ook niet toen Derwall Matthaeus en Bommer opriep als vervangers voor Rolff en Buchwald. Uit Cabrita's reac tie bleek dat Portugal genoe gen nam met de puntendeling. Frasco ruimde het veld voor verdediger Veloso en de laat ste zes minuten mocht zowaar Gomes voor de uitgebluste, eenzame spits Jordao opdra ven. Gomes kon de gerepu teerde tegenstander echter evenmin de genadeslag toe brengen. West-Duitsland: Schumacher; Stieleke, Bernd Förster, Karl- Heinz Förster en Briegel; Buch wald (Bommer), Rummenigge, Rolff en Brehme (Matthaeus); Vol ler en Allofs. Portugal: Bento; Pinto, Pareira, Eurico en Alvaro; Carlos Manuel, Frasco (Veloso), Pacheco en Chala na; De Sousa en Jordao (Gomes). De stand in groep 2 1. Spanje 10 10 1 1-1 2. Roemenië 10 10 1 1-1 3. Portugal 10 10 10-0 4. W-Duitsland 10 10 10-0 Door Theo Vaessen LENS - Ned Bulatovic, tien jaar geleden van Vitesse en binnenkort coach van het Bel gische Winterslag, Joegoslaaf van geboorte, maar al bijna 20 jaar geleden uit zijn geboorte land vertrokken, had gehoopt zijn vroegere vriend Todor Veselinovic, nu bondscoach van Joegoslavië, te kunnen helpen. Veselinovic had 'Bula' al enige tijd geleden te hulp ge roepen. „Nedeljko", had hij ge vraagd, „vertel me iets over de kracht en de zwakte van het Belgische team. We mogen tij dens het EK-toernooi in Frankrijk niet voor verrassin gen komen te staan. En zeg me ook wie Scifo is en Claesen. En heb je ooit gehoord van Grun?" Ned Bulatovic dook in zijn archief, dat hij in al die jaren, dat hij in België woont en als trainer werkt, had opgebouwd en hij telefoneerde en schreef brieven naar Belgrado. Bula tovic, die de Belgische ploeg uit en te na kent, zocht zijn vriend zelfs op in het sport centrum van Le Touquet, het trainingskamp van de Joego- slaven in Frankrijk. Daar waarschuwde hij de bonds coach, met wie hij jaren bij Van onze speciale verslaggever PARIJS - De tuchtcommissie van de UEFA, de Europese voetbalunie, heeft de Franse international Manuel Amoros voor drie wedstrijden ge schorst. Amoros werd in de openingswedstrijd van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Dene marken uit het veld gestuurd. De schorsing van Amoros LONDEN (RTR) - Nadat in de eerste ronde van het interna tionale tennistoernooi op de Londense Queens-club al forse strepen werden gehaald door de plaatsingslijst is donderdag in de derde ronde het aantal kanshebbers verder uitge dund. Kevin Curren, Pat Cash en Brian Teacher, allen geplaatst, werden uitgeschakeld door minder bekende tennissers. Opnieuw stond Leif Shiras, die op de openingsdag de Wimbledon-voorbereiding van Ivan Lendl al onderbrak, in het middelpunt van de be langstelling. De 24-jarige Amerikaan versperde nu zijn landgenoot Teacher de door gang. Favoriet voor de eindze ge John McEnroe kwam vrij eenvoudig een ronde verder. De nummer een van de wereld won van Steve Meister in twee sets: 6-4 6-3. De uitslagen: Russel Simpson (NZe) - Kevin Curren (ZAf6-2 7-6, John McEnroe (VSt) - Steve Meis ter (VSt) 6-4 6-3, Danie Visser (ZAf) - Pat Cash (Aus) 7-6 5-7 6-4, Leif Shiras (VSt) - Brian Teacher (VSt) 4-6 6-4 9-7. LANDSKRONA (RTR) - Jan van Houwelingen heeft don derdag de tweede etappe van de open Ronde van Zweden gewonnen. Van Houwelingen had voor de 208 kilometer lan ge rit van Varberg naar Landskrona 4 uur 37 minuten en 25 seconden nodig. De Deen Sören Lilholt bleef eerste in het algemeen klasse ment. Van Houwelingen klom door zijn overwinning op naar de elfde plaats met een achter stand van 2.19 minuten op de leider. De uitslag: 1. Jan van Houwe lingen (Ned) 4.37.35, 2. Cees Priem (Ned) op 0.21, 3. Harry Hannus (Fin), 4. Marino Polini (Ita), 5. Jo nas Tegström (Zwe) op 0.26,8. Ger- rie van Gerwen (Ned) op 0.41. De stand: 1. Sören Lilholt (Den) 7.59.29, 2. Alan Peiper (Fra) op 0.09, 3. Sean Yates (Fra) op 0.13. Novi Sad speelde, voor de een heid die het Belgische team kenmerkt. Woensdagavond, na het glanzende optreden van België en de nauwelijks te vergeten prestatie van Scifo en zijn mannen, zat Ned Bulatovic, die het duel op uitnodiging van de Joegoslavische voet- betekent, dat de vleugelverde diger van Monaco de groeps wedstrijden tegen België en Joegoslavië en, in het geval Frankrijk zich plaatst voor de volgende ronde, het eerste duel van de halve finales moet missen. Er is beroep tegen de straf mogelijk. De Franse voetbalbond kreeg van de UEFA een waar schuwing, omdat de spelers na het doelpunt van Platini zon- „Ik geef ons nog tien procent kans op het behoud van Latchford", deelde Maaskant gistermiddag mee. „Er is ons alles aan gelegen die jongen te houden. Niet alleen vanwege zijn voetbalcapaciteiten, maar zeker ook, omdat hij bij het publiek ongelooflijk goed ligt". Technisch coördinator Maaskant blijft reëel in zijn pogingen Latchford weer naar Breda te lokken. „Als hij voor ons blijft spelen, dan is dat on der dezelfde condities als die het vorige seizoen golden. Dat betekent dat zijn gezin in Swansea blijft wonen en dat hij daarom eens in de drie a vier weken op en neer naar Wales moet. Geen ideale si tuatie natuurlijk, maar ik wil de komende dagen met onze sponsors nog eens gaan praten of een en ander financiëel in te passen is". Latchford staat momenteel balbond volgde, in de pers ruimte van het stadion in Lens. Hij was zichtbaar kwaad. Op zijn landgenoten vooral, en een beetje op zich zelf, omdat zijn technisch rap port van weinig invloed was geweest. „De Joegoslaven hebben de cadent gespeeld", zei hij. „Ze hebben zich laten afbluffen en der toestemming van de scheidsrechter het veld verlie ten. Behalve aan Manuel Amo ros en de Franse bond heeft de tuchtcommissie van de UEFA ook een waarschuwing opge legd aan de voetbalbond van België. De UEFA achtte de Belgen verantwoordelijk voor het gooien van vuurwerk tij dens het duel tegen Joegosla vië. in de belangstelling bij Luton Town en Sunderland. Vooral Luton lijft de Engelsman bij zonder graag in. „Maar", op pert Maaskant, „daar onder vindt hij dezelfde problemen als bij ons. Zijn gezin laat hij thuis. Je praat daar dan ook over behoorlijke afstanden Buiten dat, vraag ik me af of Latchford bij die clubs kan verdienen wat hij bij ons ont ving. Per slot van rekening voetbalt hij al bijna een jaar niet meer in Engeland. Dat scheelt. Hoewel, ik heb de ma nager van Luton Town eerlijk verteld, toen hij daarom vroeg, hoe grandioos hij bij ons ge presteerd heeft". Eind volgende week zet het NAC-bestuur de zaken rond de operatie 'Bob Latchford te rug naar Breda' op een rijtje Dan komt ook definitief vast te staan of de Brit blijft of niet. wilden zelf niet werken. Susie die toch veel geld verdiend in Frankrijk, heb ik nauwelijte gezien. Bij balverlies deed hij helemaal niets. En Scifo heb ben ze alle vrijheid van de we reld gegeven. België speelde modern voetbal. Neem Ceule- mans, hij speelde teruggetrok ken, maar als hij in de spits moest komen, was hij er. Ik heb genoten van het midden veld van België en geconsta teerd dat Scifo en VandereyC' ken het goed met elkaar kun nen vinden. Scifo kan een we reldvoetballer worden". Door Chris van Nijnatten BREDA - Bij NAC worden dezer dagen de laatste pogingen on dernomen de Engelse spits Bob Latchford voor minstens nog één jaar aan de Bredase eredivisieclub te binden. Vorig weekeinde verbleef secretaris Ton van der Meer in Swansea om Latchford alsnog over te halen voor een verlenging van zijn contract met NAC. Woensdagavond voerde Bob Maaskant met dezelfde in tentie een zeer langdurig telefoongesprek met de Brit. Door John Hoofs JVIEERSSEN - Op korte ter mijn zal de KNWU een nieuw vierjarig contract afsluite met de stichting Prof Wiele promotion uit Linne over d organisatie van de Nederland se kampioenschappen wiel rennen. Hoewel elk jaar op de orga nisatie van de titelstrijd kan worden ingetekend, gaat d~ KNWU er van uit, dat voort zetting van de overeenkoms met Huub Engelen en Leo d Klein, die op 23 en 24 juni i Geulle voor het negende op De R BUELACH (ANP) - Theo de macht in de 48e Ron extra glans gegeven met etappe. Tweemaal demar de 169 kilometer lange en Buelach. Na de eerste mis ging te slagen. De Rooy v sprong tegen zijn mede kilometer. De etappe blee Niet meer dan tweehonderd centimeter voor de eindstreep flitsten de Ier Sean Kelly, de Oostenrijker Harald Maier en de Australiër Phil Anderson langs hem heen. De Rooy moest zich troosten met de BUELACH (ANP) - Flo- rent van Vaerenbergh, ploegleider van een be scheiden Belgische wie- Ierformatie, heeft halver wege de eerste etappe van de Ronde van Zwit serland voor een unieke stunt gezorgd. Hij nam zijn complete ploeg van tien renners uit de strijd. Bij die tien waren Ron de van Midden-Zeeland winnaar Luc Colijn en ex-Ronde van Zwitser- land-winnaar Michel Pollentier. Van Vaeren bergh vond ze alle tien 'luieriken'. Wat hij nog meer dacht, werd in Bue lach niet duidelijk. Van Vaerenbergh liet zijn renners bij de bevoorra ding in de auto's stappen en reed in vliegende vaart en in rouwstem- ming richting België. Wedstrijdleider Sep Voegeli, die weer 180.000 gulden aan prijzengeld voor de 110 renners bij el kaar had geschraapt, was na de etappe des duivels. „Dit vind ik geen stijl", riep hij uit, „en ik ga er voor zorgen, dat geen van die tien renners zo lang de Ronde van Zwitser land duurt in andere wedstrijden uitkomt". GOES - Morgen houdt de korfbalvereniging Togo uit Goes haar jaarlijkse toernooi ter afsluiting van het seizoen. Het meest bijzondere aan dit toernooi is, dat het een twee- vakkentoernooi is en dat kent het veldkorfbai eigenlijk niet, al komen er steeds meer stem men voor hervorming in die richting. Er zijn niet minder dan 86 ploegen ingeschreven, die ver deeld over zes seniorenpoules, twee juniorenpoules, vier as pirantenpoules, vier pupillen- poules en een welpenpoule om <ie hoogste plaatsen zullen strijden. Het toernooi start op de vel den van het sportpark Het Schenge te Goes om 10.00 uur. Van onze sportmedewerker HRESKENS - De formatie van Telepost is winnaar geworden van het vijftiende Rode Kruis- toernooi in Breskens. De Post jongens rekenden in de finale- Poule af met Vroon en de Kombuis. In die finalepoule Pakte Vroon door een treffer van Bram van de Broecke een 1-0-winst.. Vroon kon tegen Telepost geen vuist maken. Tweemaal Henk van Sprundel en eenmaal Erik van Poucke zorgden voor een rian te 3-0-winst voor Telepost. Ook tegen Kombuis bief Tele- Post ongeslagen. Willem van

de Stem | 1984 | | pagina 6