'Omroep heeft zich onvoldoende bekend kunnen maken' \Schelde Jazz Festival waardig geopend DIEPTEPUNT IN ZEEUWSE BOUW Omroep-tientje speelt geen rol Raad Arbeidsmarkt over W. S3 STEM COMMENTAAR Voorlopig nog onbemind is.prhtCDA kriigt van onze lezers 9el|ïk in haar opvatting dat er I onts een geringe behoefte bestaat aan een reqionale zender. Vragen en uitkomsten Stem 1 ntomart-enq uête over Omroep Zeeland VRIJDAG 15 JUN11984 joedgekeurd. ie advies. ban aangehouden Ina bedreigen [politie-agenten Secretaris Koch van initiatiefgroep: Griekse ertstanker weer vlot Slechts helft kent de plannen Driekwart heeft geen behoefte aan regiozender Het omroep-tientje doet er niet toe Geen angst voor streekchauvinisme Voorstanders willen best dokken Zo luistertZ-Vlaanderen VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 lint u gerust overlaten Tsoepel, snel en tegen Irt u vakkundig en ■KIND OP Dl TOEKOMST. ■OSTBURG - De rijkspolitie Oostburg heeft J. B. uit Wa- Llandkerkje aangehouden, Ldat hij maandag tijdens de (trniis de markt in IJzendijke •el een geladen vuurwapen hiee agenten van de rijkspoli- le had bedreigd. die met een motorfiets lan het rijden was, bleek bij Citrole zoveel gedronken te (ebben, dat hij niet in staat ïerd geacht de motor te be koren. Daarop liep hij weg. later kwam hij met een per- [üienauto bij de agenten terug in trok een pistool. De rijkspo litie zette vervolgens achter volging in. Later werd de auto op de ilenberg leeg aangetroffen, t vuurwapen lag er echter jgin. Na een uitgebreid on- jrzoek kon B. worden aange meten. Hij werd ingesloten in ;tbureau te Oostburg. ■DEN HAAG - Het aantal fail lissementen in de provincie ■Zeeland blijft dalen. Dat blijkt luit recente cijfers van het ICentraal Bureau voor de Sta tistiek. De eerste vijf maanden van lilt jaar gingen in Zeeland 54 (bedrijven failliet, tegen 68 de eerste vijf maanden vorig laar. Landelijk daalde het Jaantal faillissementen in die- fcelfde periode met 20 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Leuk dat dat tientje dus nauwelijks een rol speelt". Het is vrijwel het enige lichtpuntje dat secreta ris H. Koch van de Initiatief groep Omroep Zeeland uit de Stem/Intomart-enquête kan puren. Maar tot grote somber heid stemt het geheel hem toch niet, want hij had het wel ver wacht. „In de afgelopen jaren heb ben we regelmatig een derge lijke peiling overwogen. Na overleg met deskundigen zijn we tot de conclusie gekomen dat zo'n onderzoek niet werkt. Je moet de mensen namelijk verschrikkelijk veel uitleggen voor ze zich goed kunnen uit- spreken over een regionale omroep". Koch twijfelt er niet aan dat een Omroep Zeeland wel de gelijk bestaansrecht heeft. „Dat zou je wel merken als we eens in de lucht konden gera ken. Overal in het land wor den regionale zenders, na een gewenningsproces, praktisch evengoed beluisterd als Hil versum III. Ik herinner me van jaren geleden dat in veel gemeenten werd gezegd: Bij ons bestaat er geen behoefte aan een openbare bibliotheek. Maar toen de biblio-bussen kwamen, bleek het wel dege lijk aan te slaan. Dat is verge lijkbaar". De initiatiefgroep zou graag eens de proef op de som ne men. Tot nu toe is dat nog maar een keer gebeurd: een proefuizending in 1981. De re acties daarop waren zeer posi tief. „Maar het is te weinig", meent Koch. Sprekend over de grote onbekendheid met de Omroep Zeeland bij de onder vraagden: „Wij hebben veel te weinig de kans gehad om de mensen wel op de hoogte te brengen. Zelf heb ik me jaren lang een roepende in de woes tijn gevoeld. Vandaar dat deze uitslag mij niet verrast". 'Rijkssteun nodig voor aanpak werkloosheid' IHet optreden van Sammy Rimming ton en de Kid Algiers Stompers. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER i de luisteraar, om wie alles toch draait als het over omroep I9aat, was tot nu toe niks gevraagd. Wèl al veel politieke drukte rond een eventuele regionale omroep Zeeland, maar zónder dat I raars206^ 'S verr'oht naar de wensen van de toekomstige luiste- Voor wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen heeft De Stem dat ini- «lief nu genomen, aan de vooravond van het debat in de Staten. Enkele resultaten uit onze Intomart-enquete kunnen de Staten- Msn vandaag te denken geven: Het zogenaamde Omroep-tientje is géén heet hangijzer. Het I speelt noch bij voor-, noch bij tegenstandérs enige rol van bete- I "en,s- De vrees daaromtrent bij het CDA blijkt onciearond. I'Het voornemen van GS om de plannen voor een regionale om- |rletPmaar °P he lange baan te schuiven, is misschien zo gek nog I w: het zal de Zeeuws-Vlaamse aspirant-luisteraar een zorg zijn. Icinrt h'er ooherdelen bij waarvan de voorstanders ontmoe- I 90 moeten raken en de tegenstanders voldaan? Daar is het veel |c.v'oe9 voor. De resultaten van ons onderzoek wijzen er veeleer Itaak pol'tic' en 'belanghebbenden' al verhit raken over een IEvJ die de Zeeuwse bevolking voorlopig nog redelijk koud laat. I cow laats,e kan a"es te maken hebben met onbekendheid. On- I "^end maakt onbemind. Niemand weet nu nog 'wat hij mist', ■ren HS daaronrl dat vóórstanders uit het onderzoek mogen le lde t 0r stev'9er aan de we9 getimmerd moet worden. En dat I tegenstanders er goed aan doen te zoeken naar andere argu- IZeo dan die van het omroep-tientje."Want betalen willen de I- F0wen best, als ze overtuigd zijn van het nut van het nieuwe. ,ro 'ro°st ons, die de grotere pluriformiteit door regionale om- |rrJJ verwelkomen, maar wel vrezen voor de bestaande plurifor- lujzodra regionale reclame ter financiering aan de orde zou "0en gebracht Van onze correspondent TERNEUZEN - De eerste avond van het Schelde Jazz Festival dat gisteren in Por- gy and Bess plaatsvond, was ondanks afwezigheid van een drietal hoofdrolspelers toch een waardige ouverture van het jazz-spektakel dat Terneuzen tot en met zon dag in zijn greep houdt. De opening van de twaalfde editie van het fes tival werd niet verricht door het lid van Gedeputeerde Staten Barbé. Door politieke beslommeringen moest hij de eer laten aan twee Ter- neuzense notabelen. Het duo Van Walraven en Van Rooijen, beiden wethouder van de Scheldestad, roffel den op het drumstel van het Maria Harp Kwintet het festival open. Het Maria Harp Kwintet, dat uit drie Belgische topmuzikanten, Maria Harp en Tonnie Krij ger uit Terneuzen bestaat, zorgden voor een rustige, kwalitatief goede opening. Kid Thomas Valentine en Louis Nelson waren naast Barbé de grote afwezigen. De twee Amerikanen, die hoogbejaard zijn, moesten wegens ziekte verstek laten gaan. De Kid Algiers Stom pers werden versterkt door twee muzikale vrienden van de Engelsman Sammy Rim- mington, die ook als gast- speler met de Amerikaanse band door Europa trekt. De vervangers van de zie ken, Wendel Brunios en Fred John zorgden ondanks het ontbreken van de be jaarden jazzlegenden samen met de Algiers Stompers voor de sfeervolle opening van het festival. Van onze correspondent VLISSINGEN - De Griekse ertstanker Garbis, die woens dagmiddag op de Schouwen- bank voor de kust van Wal cheren was vastgelopen, is gis terochtend om kwart voor vier bij hoogwater op eigen kracht weer vlotgekomen. De tanker heeft onmiddel lijk zijn reis naar Rotterdam voortgezet. De ruim 37.000 ton metende tanker was beladen met kolen vastgelopen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse bouw heeft, wat omzetcijfers en personeelsbestand betreft, het dieptepunt bereikt en gaat niet verder het dal in. Dat blijkt uit de resultaten van de voorjaars enquête 1984 van het Gewest Zeeland van de bouwondernemers organisatie NVOB. Uit het onderzoek komt naar voren dat juist de grotere aan nemers met een bedrijfsomzet schommelend tussen de vijf en tien miljoen gulden per jaar, hun omzet ten opzichte van 1982 hebben weten op te krikken. De anderen bleven in de regel net onder hun laatst gehaalde omzet. De raming voor 1984 laat in deze situatie enige verbetering zien. Verder blijkt uit de enquête dat het grootste deel van de on dervraagde bedrijven voor het huidige personeelsbestand nog voor drie a vier maanden werk in voorraad heeft. Over een werkvoorraad voor meer dan een jaar, bleek slechts drie procent te beschikken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Om de hoge werkloosheid in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die lan delijk en provinciaal gezien de pan uit rijst, effectief te kunnen bestrijden dienen er in deze regio geen nieuwe instituten zo als een ontwikke lingsmaatschappij te komen. Het Zeeuws provinciebe stuur moet echter overgaan tot een betere taakverdeling in de provincie en de mogelijk heid voor het verkrijgen van rijkssteun onderzoeken. Die conclusie trok het alge meen bestuur van.de Regiona le Raad voor de Arbeidsmarkt in Zeeland gisteren tijdens een vergadering in Middelburg, waar on'der meer het jaarver slag 1983 aan de orde kwam. Zorgwekkend In dat jaarverslag wordt de hoge werkloosheid in West- Zeeuwsch-Vlaanderen (de re gio Tholen/Sint-Philipsland wordt in hetzelfde verband genoemd) als zorgwekkend betiteld. In de uitvoering van het regionaal sociaal-econo misch beleid en in het arbeids marktbeleid zou dan ook op deze regies het accent moeten worden gelegd. Rijkssteun is hard nodig, maar het is volgens het ver slag maar de vraag of deze ge bieden in aanmerking komen. „Bij de toedeling van rijks middelen wordt teveel de na druk gelegd op het provinciaal gemiddelde van de werkloos heid, dat gelukkig gunstig af wijkt van vele andere provin cies". De suggestie van een ont wikkelingsmaatschappij die helemaal gericht zou zijn op herstel van de economische structuur in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd gisteren door de raad uitvoerig bespro ken. Deze voorziening zal ech ter weer de nodige problemen rond de coördinatie en opstel ling met zich mee brengen, zo werd geconcludeerd. „Beter is, de provinciale taakverdeling te verbeteren om zodoende ef fectiever te werk te kunnen gaan". Weinig oog De zwakke gebieden in Zee land hebben het geringste aantal inwoners en juist voor de situatie in die sub-regio's is naar de indruk van de Raad te weinig oog. Zeker wanneer die situatie zo belangrijk afwijkt van het provinciaal gemiddel de. Het jaarverslag meldt voorts dat de werkloosheid in Zeeland in 1983 fors gestegen is tot ongeveer 15.600 personen. Een stijging van 24 procent ten opzichte van 1982. „Een forse stijging", stelt het jaarverslag, „maar de groei is minder dan voorgaande j aren". HET ONDERZOEK van Intomart BV (Instituut voor toegepast marktonderzoek In Hilversum) werd In opdracht van de re dactie van dagblad De Stem gehouden. Het omvatte een tele fonische ondervraging (In een representatieve steekproef) van personen van 16 |aar en ouder uit gezinnen met een abonnement op De Stem In Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondervraagd werden 185 personen op donderdag- en vrij dagavond 7 en 8 juni 1984. De uitkomsten van het onderzoek zijn wetenschappelijk representatief voor de mening van de Stern-abonnees In Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens gebruikelijke betrouwbaarheidseisen moet bij de Interpretaties een marge worden aangehouden van 7 procent meer of minder. Uit eerder gehouden onderzoek Is gebleken dat de lezerskring van De Stem redelijk representatief Is voor de totale bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vraag: Is het u bekend dat er in Zeeland wordt gedacht over een regionale omroep? UITKOMSTEN: Ja: 51 Nee: 48 In de leeftijdsgroep 25 tot 50 jaar is het percentage mensen dat op de hoogte is van de plannen het hoogst. Bijna iedereen met minstens een HAVO-opleiding beantwoordde de vraag met ja (82 procent). Vraag: Heeft u zelf behoefte aan een regionale omroep voor de provincie Zeeland? UITKOMSTEN: Ja: 27 Nee: 73 Bij de (minderheid van) voorstanders zijn CDA-stemmers het sterkst vertegenwoordigd met 42 procent. De PvdA-aanhang scoort 30 procent Voor VVD-aanhangers hoeft de omroep kennelijk helemaal niet: maar 9 procent is er voor. Voor de be ter opgeleide ondervraagden (HAVO en hoger) geldt hetzelf de: ook maar 9 procent voorstanders, terwijl eerder bleek dat deze categorie erg goed op de hoogte is van de plannen. Jongeren tot 24 jaar en 65-plussers hebben blijkens de cij fers nog minder behoefte aan de zender dan ondervraagden uit de andere leeftijdscategorieën. Vraag (gesteld aan de ondervraagden die de vorige vraag met nee beantwoordden): Waarom heeft u geen behoefte aan een regionale omroep voor Zeeland? ENKELE UITKOMSTEN: Te duur:4 Nu genoeg zenderaanbod:31 Is nu tevreden:8 Genoeg aan BRT/piraten:7 Luistert weinig radio:19 Krant is voldoende:10% Bij de tegenstanders van de omroep speelt het veelbesproken Omroep-tientje dus nauwelijks een rol van betekenis. Maar 4 procent geeft 'te duur' op als argument. Veel belangrijker is de tevredenheid met de huidige situatie in omroep- en media land. 39 procent kan daar uitstekend mee leven. Uit de ant woorden blijkt ook dat 19 procent weinig naar de radio luis tert. Vraag (Alleen gesteld aan voorstanders): Als er een regionale omroep in Zeeland komt, denkt u dat aan een bepaalde streek dan meer aandacht zal worden besteed dan aan andere, of denkt u dat alle streken evenveel aan bod komen? UITKOMST: Nee, zegt 72 procent van de ondervraagden, we zijn niet bang dat bepaalde gebieden meer aandacht zullen krijgen. Die uit komst spreekt voor zichzelf. Kennelijk speelt de oude 'eilan den-mentaliteit' In Zeeland minder een rol dan menigeen in de provincie zelt nog denkt. Vraag (Alleen gesteld aan voorstanders): De regionale om roep brengt kosten met zich mee. Wat bent u bereid boven de omroepbijdrage jaarlijks extra te betalen voor zo'n regionale omroep? Is dat helemaal niets, 10,- of desnoods meer dan f 10,-per jaar? UITKOMSTEN: Niets:16% Tientje per Jaar:76 Desnoods meer:8 Ook een duidelijke uitspraak. Eén detail: Mensen die er nog geen cent voor over hebben, zijn uitsluitend onder de CDA- stemmers te vinden. Middels de Stem/Intomart-enquête is ook geprobeerd vast te stellen wat het 'normale' luistergedrag is van de Stem-abon- nees. Vraag: Luistert u vaak, soms of nooit naar: De Hilversumse zenders, de Belgische zenders (BRT), piratenzenders? UITKOMSTEN: De Hilversumse zenders: De Belgische zenders (BRT): Piratenzenders: vaak 68% 23% 28% soms 20% 41 31 nooit 11 35% 40% De Hilversumse zenders zijn duidelijk het populairst bij men sen tussen 25 en 50 jaar en bij vrouwen. Mannen en jongeren luisteren relatief veel naar de piraten.

de Stem | 1984 | | pagina 11