4Toza' op zoek naar zijn gelijk Coeck blijft aan de kant Leif Shiras verrast Lendl Simonsen breekt scheenbeen EESTER LOTTO EN TOTO 3. v. Dongen nu maar 175,- hooi Francis f Hoekwoning iro Dstspaarbank Debuut van Georges Grun EK VOETBAL Rode kaart voor Amoros Ruime eengezinswoning! Olympische selectie wielrennen Van Duimen onder 't mes Renquin nog zes jaar bij Servette Interesse Feyenoord voor Nico Claesen Zwemrecord van Belokon ij van Actief zijn n 24 uur. U bent net Fey? Wij ho- ieester Fey net zo >1 goed. inge Brugstraat 4 -eda el. 224844 irvolgles 30.-, p.l. "heorieexamen 27,50 )0,-, vervolgles 50,- p u 5-142549. telberg: ïel willen slagen. Door Fa- iuto. Met dezelfde instruc- 76-811809. achtwagencursus in een ng mannequin/dressman 176-811842. T.k. royaal HUIS met o. keuk o haard, 4 sl.k., badk., dak-1 terras, carport, tuin a.d. zonk I pr. n.o.t.k. NIJKERK (10 km v a Amersfoort). Woonhuizen, bungalows enz] in alle prijsklassen. Vraag onze woninggids. Zeer fraai verbouwd, rustigl gel. te Amstelveen, met 4] slaapk. en vrij uitzicht. P'j f 210 000 k.k. nvelop zonder postzegel ekbedrijfpostgiro/rijkspost J 7,1009 DX AMSTERDAM- Door Romain van Damme LE TOUQUET - Todor Veseli- novic, bondscoach van het joegoslavisch elftal en in zijn geboorteland beter bekend on der de naam Toza', is het in feite beu. Moe van alle kritiek op zijn selectie, die zich in de Noordfranse badplaats Le Xouquet voorbereidt, is hij kort van stof als de in zijn ogen veel te negatieve Joego slavische pers langskomt. Todor Veselinovic kwam in september 1982 aan de macht. Na de flop op het WK in Span je zocht Joegoslavië destijds koortsachtig naar eerherstel. Toza' meende te weten waar om het Joegoslavisch elftal steevast aan de kant moest blijven als er werkelijk grote belangen op het spel stonden. „Te week voor topvoetbal", oordeelde hij en hij gooide daarom nogal wat gevestigde namen uit de selectie. Met spe lers die het vooral van werken moeten hebben, alleen Susic bleef gehandhaafd, ging Vese linovic op zoek naar zijn ge lijk. Joegoslavië kwalificeerde zich voor het EK, maar heeft inmiddels vrijwel alle krediet verspeeld. Gewend aan artis tiek voetbal keken de Joego slavische voetballiefhebbers tijdens de aanloop naar het EK verbijsterd naar een elftal, dat het gebrek aan kwaliteit wegstopte achter een grote do sis inzet. Bovendien werd vaak naar harde middelen ge grepen. Dat was voor de Euro pese voetbalbond (UEFA) re den om de Joegoslaven on langs nog eens de les te lezen. In een brief werd gevraagd de spelers op het hart te drukken, dat ze zich in de komende in terlands moeten gedragen. In de diverse Europese toernooi en werden bijvoorbeeld sinds 1978 maar liefst veertien Joe goslavische spelers van het veld gestuurd. Meer dan twee honderd spelers kregen een officiële waarschuwing aan de broek. Cijfers, die wel aangeven dat de Joegoslavische voetbal ler weet wat het topvoetbal vaak vraagt: hardheid. De Joegoslaven hebben snel bij geleerd. Immers, eind zestiger, begin zeventiger jaren was de Joegoslavische voetballer in het buitenland zeer geliefd. Zijn uitstekende technische vermogen, vaak gekoppeld aan het nodige overzicht, werd over de landsgrenzen in klin kende munt omgezet. Toen had vrijwel iedere zichzelf respecterende club uit Neder land en België een Joegoslaaf op de loonlijst staan. Dat aan tal verminderde daarna snel, omdat hij te zacht bleek voor het steeds harder wordende Westeuropese voetbal. Boven dien werden de eisen van de Joegoslaven steeds pittiger. Daarnaast was de Joegoslavi sche voetbalbond niet zo scheutig meer de vedetten op 28-jarige leftijd naar het bui tenland te laten vertrekken. Momenteel vertoeven er nog maar een paar toppers buiten Joegoslavië, onder andere Su sic bij Paris SG en Surjak bij het Italiaanse Udinese. Na het EK in Frankrijk ho pen weer een aantal spelers, dat ze van de Joegoslavische voetbalbond toestemming krijgen in het buitenland te mogen voetballen. Een van hen is de voortreffelijke doel man Simovic van Hajduk Split. Ook Sestic (Rode Ster), Zajec (Zagreb) en Stojkovic (Partisan) hopen straks in het buitenland een graantje te kunnen meepikken. Doelman Simovic heeft trouwens al een contract getekend bij Notting ham Forest, dat Hans van Breukelen kwijtraakte. Voor de eerste wedstrijd te gen België, vanavond in Lens, heeft 'Toza' dé nodige wijzi gingen in zijn elftal moeten aanbrengen. Peruzovic en Zo- ran Vujovic ontbreken op het toernooi wegens blessures, terwijl Radanovic wegens een schorsing op de tribune moet gaan zitten. De Joegoslavische bondscoach zag daarmee vrij wel zijn complete defensie uit eenvallen. Een meevaller is echter dat middenvelder Gu- deljtroetelkind van Veselino vic, tijdig hersteld is van een voetblessure. De opstelling: doel: Simovic; achter: Stojkovic, Katanec, Zajec, Hadzibegic; midden: Sestic, Gudelj, Bazdarevic, Su sic; voor: Halilovic, Vujovic. Door Theo Vaessen KORTRIJK - In hotel Broei in Kortrijk was de spanning tastbaar. De Belgische selectie had er nauwelijks zijn leger ingericht, toen bondscoach Guy Thijs zijn eerste verras sing presenteerde. Want, wat te denken van zijn taktische vondst om Ludo Coeck, de meest ervaren speler van zijn ploeg, vanavond in het duel tegen Joegoslavië aan Frankrijk moeizaam langs Denemarken door Romain van Damme PARIJS - In een voor een Europees kampioenschap waardig decor pakte Michel Platini gisteravond dan toch nog de hoofdrol. Twaalf minuten voor tijd stond hij op de juiste plek om Denemarken de ontgooche lende genadeklap te geven. Na voorbereidend werk van regisseur Giresse, die de Deense verdediging uit een reet, sprong de bal voor de schietgrage voeten van Platini, die via een Scandinavisch hoofd de eerste treffer in dit EK voor zijn rekening nam. Uitgerekend Platini, die vrijwel de gehele wedstrijd aan banden gelegd was door de felle Berggreen. Tekenend wel licht voor een vedette, die er altijd voor zorgt dat hij daar is waar geoogst kan worden. PARIJS - De 1-0 winst van Frankrijk op Denemarken werd voor de favoriete Fran sen overschaduwd door het verlies van verdediger Amo ros. Enkele minuten voor tijd reageerde de Monegask wat te temperamentvol, toen Jesper Olsen iets te hardhandig aan viel. Een kopstoot van de Fransman volgde, waarna scheidsrechter Roth hem de rode kaart voorhield. Jesper Olsen kreeg voor zijn aandeel in deze affaire geel te zien. Frankrijk en Denemarken lieten in een kokend Pare des Princes wel zien, dat de overi ge landen niet bepaald hoeven te wanhopen in dit zevende Europese kampioenschap. Aangekondigd als dé grote at- tractie van deze titelstrijd ble ven beide landen steken in een vaak te voorspelbaar spelletje. Met name de favoriet geachte Fransen stelden zeker voor rust hevig teleur. Weliswaar zag het er in de eerste minuten allemaal nog vrij dreigend uit, toen spits Lacombe tot twee maal toe dicht in de buurt Qvist opdook, maar veel meer hadden de 'Haantjes' voor het steeds stiller wordende Franse publiek aanvankelijk niet te bieden. Dat de eerste Franse corner pas vier minuten voor rust gegeven kon worden, zegt 4 in ^ppepl&ouwjaar 19761 BestJuit: woonk. met open - hrd. mod. open keuken met I apparatuur. 3 sl.kmrs en zol'I der mê^makkapel RuirrCjl Het geheel is uitsteken»! onderhouden en geïsolee'» Koopsom f 149 000 k.k. LELYSTAD helft van twee onder één kap j met garage, voor- en achter r tuin. Ind. o.m. ruime woonl kamer, moderne keuken, 'slaapkamers, douche, 20 I derkamer met dakkapel,o8S' c v. Goed onderhouden. Vraagprijs f 195.000. HOEKWONING m. GARAGH en CARPORT, aan de ra»»| van de heide vr.pr. f lAS-OOOj k.k. LONDEN (RTR) - De uitscha keling van de Tsjechosiowaak Ivan Lendl door de onbekende Amerikaan Leif Shiras in de eerste ronde van het Grand Prix toernooi op het gras van de Queens-club betekende dinsdag de grootste verrassing van het tennisseizoen. De ne derlaag (5-7 3-6) van Lendl kwam tot stand nauwelijks 48 uur na zijn glorieuze overwin ning op John McEnroe in de finale van het open Frans kampioenschap in Parijs. Nie mand was echter verbaasder dan de 24-jarige Shiras, die na afloop bekende meer verstand le hebben van Shakespeare dan van tennis. be Amerikaan, met een af gemaakte universitaire oplei ding, serveerde opvallend goed en had ook geen moeite met de opslag van Lendl, die uiet alleen een verdiende ne derlaag leed, maar tevens zijn voorbereiding op het toernooi van Wimbledon vroegtijdig zag onderbroken. „Ik zie me nu genoodzaakt hard te trai nen op gras, want wedstrijden Jfe er niet meer voor Wim bledon begint", verklaarde Lendl, die het onbegrijpelijke verlies voor een belangrijk deel weet aan de overschake- mig van gravel naar gras. „Ik ™n nog steeds erg blij met het "ehalen van de Franse titel en deze nederlaag zet met niet "uilend in een hoekje". Twee ander geplaatste ten- Assers in.Lendls helft van het speelschema kwamen even min verder dan een eenmalig optreden. Yannick Noah trok zich wegens een blessure terug en zijn landgenoot Henry Le- conte was in de lange derde set met 9-11 de mindere van Lloyd Bourne. Titelhouder Jimmy Connors zei zich niet druk te maken over het verlies van een set, de eerste sinds twee jaar op Queens, tegen de Zuid afrikaan Bernie Mitton. „Pas als ik twee sets verlies, ont staan er problemen", conclu deerde de nuchtere Connors, wiens grootste Amerikaanse concurrent McEnroe als een van de weinigen zonder moei te de volgende ronde bereikte. Hij versloeg Martin Davis in twee sets: 7-6 6-2. De belangrijkste uitslagen: John McEnroe (VSt) - Martin Davis (VSt) 7-5 6-3, Leif Shiras (VSt) - Ivan Lendl (Tsj) 7-5 6- 3, Jimmy Connors (VSt) - Ber nie Mitton (ZAf) 6-3 4-6 6-3, Robert van 't Hof (VSt) - Yan nick Noah (Fra) 4-6 6-3 1-1 (Noah geeft op), Lloyd Bourne (VSt) - Henri Leconte (Fra) 6-4 1-6 11- 9, Mei Purcell (VSt) - Chris Dunk (Aus) 6-4 6-4, Ste ve Denton (VSt) - Brad Dre- wett (Aus) 6-2 7-6, Pat Cash (Aus) - Toni Giammalva (VSt) 6-2 6-4, Chip Hooper (VSt) - Terry Moor (VSt) 3-6 7-6 6-2, Mark Edmondson (Aus) - Glenn Mitchiba (Can) 6-2 7-5, Kevin Curren (ZAf) - Wally Masur (Aus) 6-3 6-2, Ben Tes terman (VSt) - Eric Korita (VSt) 6-4 6-2. LOTTO 23 I Prijs: geen winaar; tweede P4JS: 6 winnaars, die elk bruto f. JV'OOO.OO ontvangen; derde prijs: I "„winnaars, die elk bruto f. ontvangen; vierde prijs: 5 winnaars, die elk f. 39,40 ont- 8en; vijfde prijs: 80.186 win aars, die elk f. 5,00 ontvangen. CIJFERSPEL23 Het winnende cijfer was 25 15 02; zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 2 winnaars; vier cij fers goed: 12 winnaars; drie cijfers goed: 137 winnaars; twee cijfers goed: 1.526 winnaars. eigenlijk al voldoende. Het gaf in ieder geval aan, dat de Fransen voor de pauze niet in staat waren pressie voetbal te ontwikkelen. Dat had uiteraard ook te maken met de tegenstand van Dene marken, dat uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen had. IClaus Berggreen van Pi- sa vocht met Platini op het drukke middenveld menig Italiaans robbertje uit, waarin de maar iiefst zeven overtre dingen makende Platini veel vuldig kopje onder ging. Frankrijk wist er nauwe lijks raad mee en raakte daar door geïrriteerd, waardoor persoonlijke belangetjes te vaak het teamverband ver stoorden. Bovendien had de thuisclub toen al in de gaten, dat Denemarken in aanval lend opzicht wel wat in huis heeft, al werd de door Frank rijk geboden ruimte niet altijd op de juiste waarde ingeschat. Te gehaast werdende spitsen ingeschakeld. Met name Lar- sen kreeg heel wat werk voor de voeten gegooid. De bij Lo keren spelende vleugelspits kon het amper aan, verslikte zich door zijn te geringe snel heid meestal in Battisson en kogelde meteen als hij een gaatje zag. Aan de andere kant liep Laudrup er daarom wat mistroostig bij. Te weinig werd hij in het Deense spel be trokken. Denemarken, dat Jesper Ol sen en bijna-PSV-er Brylle uit de basis hield, had toen al de bevestiging gekregen, dat dit Frankrijk nog heel wat moei lijke dagen zal doorbrengen, alvorens het op de Europese troon kan klimmen. Als het tenminste zo ver komt. Tegen Denemarken kon het de favo- rietenrol in ieder geval niet echt waar maken. De ruim 47.000 toeschou wers in het Pare des Princes, waar met name de Deense supporters voor een geweldige sfeer zorgden, hoefden zich echter niet bekocht te voelen. Maar door het vrij open spel van beide ploegen viel er - on danks de wat tegenvallende kwaliteit - nog heel wat te ge nieten. De kleine Giresse liet de fijnproevers af en toe met schitterende bewegingen op de banken staan, terwijl de don kere Tigana bewees dat er ook op techniek verdedigd kan worden. Het waren hoogstandjes in een duel, dat levendig was en bleef. Zeker in de slotfase, toen beide teams bleven gokken op de winnende treffer. Platini (2x), Larsen, Fernandez en Gi resse waren er dicht bij, maar treffers leken toch te duur te zijn. Ondanks de steeds groter wordende druk van de Fran sen, die uiteindelijk dan toch nog om de hals konden vallen van Platini, die kon voorko men dat Denemarken, met in de slotfase Jesper Olsen voor de moegestreden Arnesen, de eerste toernooiverrassing voor zich zou opeisen. Frankrijk: Bats; Battiston, Bossis, Le Roux (Domergue) en Amoros; Fernandez, Tigana, Giresse en Platini; Lacombe en Bellone. Denemarken: Qvist; Busk, Morten Olsen en Nielsen; Bertelsen, Arne sen (Jesper Olsen), Simonsen (Lau- ridsen), Berggreen en Lerby; Lau drup en Larsen-Elkjaer. Bernard Lacombe wordt door drie Denen gestopt in de openingswedstrijd van het EK voetbal in Frankrijk. Door Theo Vaessen PARIJS - Voor Alan Simonsen is het EK- toernooi afgelopen. De frêle middenvelder van het Deense elftal verliet gisteren met een ziekenauto het stadion Pare des Prin ces, werd naar een ziekenhuis gebracht, waar een gebroken scheenbeen werd ge constateerd. De afgelopen nacht werd hij nog geopereerd. Sepp Piontek, de coach van het Deense team, noemde het een grote schok voor zijn team, dat Simonsen met een dergelij ke zware blessure moest uitvallen. „Dat heeft de ploeg wel iets gedaan. Ze waren tijdens de rust even teneergeslagen. Want Simonsen is een speler met erg veel erva ring, eigenlijk onmisbaar voor ons team. Maar het is niets anders, dergelijke din gen gebeuren nu eenmaal. Het komt voor ons komende wedstrijden wel erg ongele gen. Wij hebben tijdens de voorbereiding al genoeg te kampen gehad met blessu res". Piontek noemde het duel met Frankrijk zeer interessant, met veel kansen voor beide ploegen. „Ik hoop", vervolgde hij, „dat dit toernooi nog meer van dit soort duels zal opleveren. Ik vond de zege van Frankrijk overigens niet helemaal te recht. We hadden toch een gelijk spel ver diend. De kans op de halve finales is ech ter nog niet verkeken, want België en Joe goslavië zijn ook voor Frankrijk taaie te genstanders". Even later verscheen een zeer opgeluch te Michel Hidalgo, de coach van de Fran sen. Het was te merken dat de favorieten- rol, die Frankrijk al maanden is toege schreven, zwaar op hem drukte. „Dit werkt erg verlammend, daar heb ik vol doende voor gewaarschuwd. Wat Amoras heeft gedaan ten opzichte van Olsen is na tuurlijk erg dom. Hij had zich nooit mogen laten meeslepen door zijn emoties. Dat was helemaal niet nodig, want we hadden de wedstrijd toen al in onze zak". Alan Simonsen wordt per brancard van het veld gedragen na zijn botsing met Le Roux. De Deen brak zijn scheenbeen. - foto upi DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlands Olympisch Comité heeft dinsdag dertien wielren ners en drie wielrensters aan gewezen om Nederland te ver tegenwoordigen bij de Olym pische Spelen. Bij de dames zijn Leontien van Lienden, Hennie Top en Thea van Rijnsoever geselec teerd. Bij de individuele weg wedstrijd van de heren komen Hans Daams, Jean-Paul van Poppel en Toine Poels in actie, terwijl de honderd kilometer ploegentijdrit zal worden af gewerkt door Gert Jakobs, Jos Alberts, Erik Breukink en Maarten Ducrot. Als reserve voor beide onderdelen gaat Nico Verhoeven mee. Jelle Nijdam zal uitkomen op de in dividuele achtervolging op de baan. De selectie voor de ploegachtervolging op de baan bestaat uit Dick van Egmond, Jelle Nijdam, Rik Moorman, Marco van der Hulst en Ralf Elshof. Mocht Van Egmond zich niet vrij kunnen maken voor de Olympische Spelen, dan gaat Ab Harren als zijn vervanger mee. GELDROP (ANP) - Motorcou reur Boet van Duimen wordt donderdag in het Sint Anna- ziekenhuis in Geldrop geope reerd aan de blessure aan zijn rechterhand. Van Duimen brak maandag bij een val tij dens de motorraces om de Grote Prijs van Frankrijk in Le Castellet een van de mid- denhandsbeentjes. De operatie wordt pas donderdag uitge voerd wegens de forse zwel ling van de hand. De armblessure van de Ne derlandse troef in de 500 cc- klasse blijkt bij nader onder zoek mee te vallen. In Geldrop kon geen breuk worden vast gesteld. Over de kansen van Van Duimen op deelneming aan de TT-races in Assen, op 30 juni, konden nog geen me dedelingen worden gedaan. de kant te laten. Het alterna tief van Thijs is (nog) een nieuweling voor de leeuwen te gooien. Hij heeft gekozen voor Georges Grun, de Anderlecht- verdediger, die op internatio naal niveau nog een onbe schreven blad is. Al met al betekent dat, dat Thijs met zes vrij onervaren spelers het Europees kam pioenschap moet beginnen. Het kan allemaal goed uitpak ken, maar het kan ook beteke nen dat België vanavond aan een kansloos avontuur begint. „Ik heb gekozen voor zes spe lers van Anderlecht om zoveel mogelijk het automatisme te kunnen handhaven. Boven dien wil ik het risico uitslui ten, dat ik met niet fitte spe lers moet beginnen. Coeck is licht geblesseerd en Vande- reijeken kan beter verdedigen. Coeck komt tegen Joegoslavië alleen dan in het veld als Van- dereijeken geblesseerd raakt", aldus de bondscoach. De defensie baart Thijs dus zorgen. Tegen Hongarije, ver leden week woensdag, stond die te stuntelen als een kind dat leert lopen. Maar de ge routineerde verdedigers Ge- rets, Meeuws en Plessers zit ten vanavond thuis voor de buis het duel in Lens te volgen. De Belgen moeten misschien daarom vanavond al de tol be talen van de omkoopaffaire, die de gemoederen zo lang heeft bezig gehouden. De opstelling: doel: Pfaff, achter: Grun, Clijsters, De- greef, Dewolf, midden: Scifo, Vandereijcken, Vercauteren, Ceulemans, voor: Claesen, Vandenbergh. GENEVE (AFP) - Michel Ren quin heeft zijn contract bij Servette met zes jaar, tot 1990, verlengd. De 29-jarige verde diger dwong die contractver lenging af, nadat hij eerder in de week het clubbelang had laten prevaleren boven het nationale elftal van België. Renquin was door bonds coach Guy Thijs opgeroepen voor de eindronde van het Europees kampioenschap, maar bedankte, omdat Servet te donderdag een beslissings wedstrijd om het landskam pioenschap moet spelen tegen Grasshoppers. Van onze speciale verslaggever PARIJS - Landskampioen Feyenoord heeft belangstel ling getoond voor internatio nal Nico Claesen, de topscorer van België in dienst van FC Seraing. De kans dat de Rotterdamse club tot een akkoord komt met FC Seraing en Claesen is niet ondenkbeeldig, want Seraing kan het geld dat met een even tuele transfer is gemoeid zeer goed gebruiken. De Belgische vereniging balanceert immers op het randje van een faillise- ment. KIEV (DPA) - De Sovjetrussi- sche zwemkampioenschappen in Kiev hebben 'slechts' vier nationale records opgeleverd. Het belangrijkste daarvan was de 1.09.71 op de 100 meter schoolslag dames van Larissa Belokon, waarmee de 20-jari- ge zwemster het oeroude re cord van Julia Bogdanova uit het jaar 1978 (1.10.31) met zes tiende van een seconde verbe terde.

de Stem | 1984 | | pagina 7