jrden >asis i PRINS BERNHARD GEEFT HUWELIJKSKEI TERUG Motief van moorden onduidelijk Rijk bespaart door vrijstelling belastingheffing op uitkeringen etreiy ATV voor militair personeel haalt niets uit" Standpunt klein rechts9 nog onzeker Kruisraketten Democratie Onderzoek j naar dood echtpaar WOENSDAG 13 JUN11984 BESLAGEN sultaties Vliegtarief nog niet op 199 gulden DE STEM COMMENTAAR 'Kosten sloop LPG-stations beter bezien' BINNENLAND Omvang in- en uitvoer sterk gestegen Lubbers houdt been stijf T5 jedacht hebben. Londense slotverkla- rdt ook het bestrijden indelsbelemmeringen belangrijk punt aan- t, zoals het dat ook de top in Williams- daarvoor in Versail- ar veel rijke landen sinds 1979 hun toe- ;ezocht tot openlijk en protectionisme. De rit de arme landen is ste jaren sterk ge- jok hier lopen theorie tijk ver uiteen, etzelfde moment dat w Thatcher het parti- initiatief ophemelde i een hotel in Londen ler Economie Summit lere economische top) en. Vooraanstaande e economen spraken 'er de echte economi- oblemen, waarmee de kampt. resterse leiders zitten en in conventionele jzen, die geen enkele eden, was de algeme- ht. En niet ten onrech- ït de 'solidariteit' van n rijke landen met de in de wereld beperkt de opvatting, dat het ie landen alleen maar al gaan als de rijke rijker worden. Terug jddus. 1IBMM BINNENLAND1 T28 PAGINA 3 goed gecamoufleerd en bos, een verlaten rij of een andere plek nuit de lucht moeilijk is. /er die lanceerplaatsen oensdrecht verwijderd kunnen de deskundi- atuurlijk niet zeggen, het hoeft zeker niet n de buurt te zijn. De rkolonne kan bij wijze reken in een nachtelijk ort naar de Veluwe of naar België om lies voor een lancering iedheid te brengen. alles gebeurt terwijl de ationale NAVO-con es, het overleg dus tus- politieke overheden, gang zijn. Mocht er die consultaties leeld worden dat lan- van een 'kruisraket ikelijk is, dan wordt de gelanceerd. Dat kan ens ook alleen maar wee personen, die bei- hetzelfde moment op lop drukken. Is één van ïe een seconde te laat, lokkeert het systeem [f. rLCM, zes meter lang cm in doorsnee, vliegt :el laag op zijn nauw- omschreven doel af, m zoveel mogelijk on vijandelijke radarsys-, door te vliegen. De af in de vliegtijd naar het :ijn zeer nauwkeurig :nd en het projectiel tijdens zijn kruis- een serie van 25 'secu- lecks' door: mocht er veg iets misgaan, zelfs 'oor het bereiken van oei, en niet alle 25 3' zijn doorlopen, dan nucleaire lading nooit andere woorden: als et zich te pletter vliegt rdt neergehaald, dan •t er niets, zo verzekert lerikaanse luchtmacht, iat de lading niet af. is hierboven al gezegd: lerikanen zijn er na- k op uit de kruisraket ichuldig' en 'veilig' mo af te schilderen, omge or alle mogelijke voor i. En bovendien worden t moe te verklaren dat issiles' nooit gebruikt worden juist omdat ze itst worden. of u aan de slag kunt hangt uw rechten, uw welvaart, /k. Daarom is uw stem, een sterk beleid. Vooreen te fractie, die krachtig en hebt. Dus.Stem morgen SCHIPHOL (ANP) - De Britse luchtvaartautori teiten hebben besloten vooralsnog geen goedkeu ring te verlenen aan het door de KLM en British Airways voorgestelde re tourtarief op hun dien sten Amsterdam-Londen van 199 gulden. De Britse autoriteiten zouden hun goedkeuring aan het KLM/British Air- ways-tarief pas willen geven, wanneer de Neder landse Rijksluchtvaart dienst het British Caledo nian tarief zou hebben goedgekeurd. Voor vrij dag zal de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst hierover een beslissing moeten nemen. ff LUNTEREN (ANP) - Het ka binetsbeleid ten aanzien van arbeidstijdverkorting (ATV) van het defensiepersoneel tast de geoefendheid van het mili tair personeel aan, verlaagt de gevechtskracht en brengt voor militairen in een conflictsitua tie een verhoogd risico met zich mee. In plaats van de beloofde herbezetting van arbeids plaatsen zal het aantal mili taire functies tot 1989 met bij - na 1.500 ofwel 1,4 procent afne men. Dit stelde de voorzitter van de Algemeen Christelijke Or ganisatie van Militairen (ACOM, 13.000 leden), P.van Eijkeren, op de jaarvergade ring van de bond in Lunteren. De ACOM, aangesloten bij het CNV, is de grootse belangen vereniging van beroepsmili tairen. De arbeidstijdverkorting die in 1983 ook voor het defen siepersoneel is overeengeko men (inleveren van de prijs compensatie in ruil voor een bepaalde mate van herbezet ting) is volgens de ACOM een wassen neus. Dit jaar loopt het personeelsbestand met 900 te rug. „Het militair personeel wordt op deze wijze gewoon voor de gek gehouden", aldus de ACOM-voorzitter. CDA en VVD eigen kijk op raketten Van onze Haagse redactie DEN HAAG - CDA en VVD blijven van me ning verschillen over de exacte uitleg van het kabinetsbesluit over de kruisraketten. Beide partijen willen aan het besluit hun geheel eigen toelichting plakken. AMERSFOORT (ANP) - Prins Bernhard is in Amers foort uitgeroepen tot ere- keitrekker van die stad. Dat gebeurde tijdens festivitei ten in de binnenstad, waar bij de prins aan Amersfoort een kei schonk. Het gaat om dezelfde kei die in 1937 door de Amers- foortse burgerij als huwe lijksgeschenk werd gegeven aan prinses Juliana en prins Bernhard. Prins en prinses hebben het 3500 kilo zware brok steen aan Amersfoort terug gegeven omdat die stad dinsdag precies 725 jaar be staat. Sinds het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard had de kei in de Paleistuin van paleis Soest-' dijk gelegen. Het door de prins gesigneerde brok steen krijgt straks een plaats voor het gemeentehuls. Amersfoorters hebben sinds 1661 de bijnaam keien trekkers. Die naam hebben zij te danken aan de nogal excentrieke jonkheer Ever- hard Meyster. Meyster ging destijds een weddenschap aan dat hij een enorme zwerfkei door de Amers- foortse bevolking van de Leusderhei naar zijn huis kon laten slepen. Dat kei- trekken is in Amersfoort sinds 1973 in ere hersteld met de start van de jaarlijk se keistadsfeesten. De onenigheid tussen de twee coalitiepartners leek gis teren tijdens de behandeling in commissieverband van het regeringsbesluit eerder toe dan af te nemen. Intussen lie ten de kleine rechtse partijen nog eens weten niet zeker te zijn van hun steun aan het ka binet Lubbers. Over en weer verweten De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) elkaar een onjuiste interpreta tie te geven van het raketbe- sluit. De Vries deed een beroep op zijn liberale collega om „een helder besluit, helder te laten", terwijl Nijpels de „schimmige" Nederlandse houding ten opzichte van de kruisrakettenkwestie hele maal aan de verdeeldheid in het CDA toeschreef. Moties CDA-leider De Vries kondigde aan met moties te zullen ko men wanneer er niet voldoen de duidelijkheid komt over de wijze waarop Nederland actief een rol speelt bij de wapenbe heersing. De regering zal als het aan het CDA ligt naar Moskou gaan om zijn stand punten kenbaar te maken. Het CDA dreigde ook met een mo tie als niet komt vast te staan dat plaatsing van kruisraket ten automatisch vermindering van bestaande nucleaire taken betekent. Bovendien willen de christen-democraten dat voor 1 november 1985 in de kamer over de huidige atoomtaken VANDAAG DEBATTEERT de Tweede Kamer over het al dan niet plaatsen van Amerikaanse kruisraketten op de vliegbasis Woens- drecht. Daarvoor betrokken regeringspartijen en oppositie giste ren tijdens een speciale commissievergadering al hun stellingen. De oppositie vierkant tégen, de WD vóór en het CDA zoals zo vaak in het vage midden. Het compromis dat premier Lubbers zijn coalitie heeft opge drongen wordt ook gekenmerkt door vaagheid en tweeslachtig heid. Het kiest voor plaatsing van kruisraketten-op-termijn, mits de Sovjet-Unie haar arsenaal SS-20-raketten bevriest en vervol gens met Amerika een wapenbeheersingsakkoord sluit. Ja, tenzij dus. De WD-fractie heeft met dit compromis geen enkele moeite. De liberalen vinden de gestelde voorwaarden slechts van theore tisch belang en geloven dat het kabinetsbesluit in wezen een po sitief plaatsingsbesluit is. De aan het Kremlin gestelde eisen zul len in Moskou beslist geen indruk maken, omdat het geen onder deel uitmaakt van de Navo-strategie. Het is een typisch Neder lands besluit, uitgaande van de veronderstelling, dat je nooit weet hoe een koe een haas vangt. Geen enkel probleem dus voor de WD. Voor het CDA ligt dat wel eventjes anders. De CDA-fractie kent niet alleen enkele tegenstemmers maar ook een aantal twijfe laars, die nog niet zijn overtuigd van de wil van het kabinet tot (kern)ontwapening te komen. Bij CDA-leider De Vries ligt dan ook de ondankbare taak deze twijfelaars over de streep te trek ken via enkele 'harde' toezeggingen van het kabinet. Zo moet de regering het komende anderhalf jaar niet passief afwachten tot er "atop het ontwapeningsterrein tussen Oost en West gebeurt, het kabinet moet zelf in Moskou aan de bel gaan trekken en de Navo- hondgenoten 'warm' maken voor de Nederlandse stelingname. Als, zo zal De Vries vandaag 'dreigen', het kabinet daar geen be ëdigend antwoord op geeft, overweegt het CDA daarover een motie in te dienen. 1 HET KLINKT allemaal erg fraai: Nederlands wapengekletter in het Kremlin en het Navo-hoofdkwartier in Brussel. Maar het gaat vol- ledig voorbij aan de essentie van de zaak: neemt Nederland het v°ortouw wat betreft de wapenbeheersing in Europa of komt het de afspraken uit 1979 na: 48 raketten plaatsen. Want laat daar geen enkel misverstand over bestaan: het zogenaamde dubbel fluit in 1979 was enkel bedoeld om Russen en Amerikanen meer tijd te geven om tot een wapenbeheersingsakkoord te ko nen. En dat is er gewoon niet van gekomen. Wie veronderstelt dat wat Amerika om wat voor redenen dan °°k de afgelopen jaren niet is gelukt, Nederland wèl lukt is óf een vreemde in Jeruzalem óf heeft alle politieke realiteit uit het oog verloren. Daarom is het debat van vandaag zo belangrijk: het pat met om de vraag of er volgend jaar nog enige kans is dat herland géén kruisraketten plaatst, vandaag gaat het er hoog st om hoeveel Nederland er straks op zijn grondgebied toelaat onder welke voorwaarden. rt iets anders zou het zijn als het Nederlandse standpunt inder daad zou worden gedragen door alle Navo-bondgenoten. Niet dat Moskou zich daar direct door zou laten overtuigen, maar het egt in ieder geval meer gewicht in de schaal dan de solistische 'oer van Lubbers. Slaagt De Vries er niet in de twijfelaars in zijn fractie te overtui- pn, dan doemt behalve de Staphorster variant ook de dan voor pt kabinet onmisbare steun van de Centrumpartij op. En of we par gelukkig mee moeten zijn is de vraag. Het zou het democra- pch gehalte van de definitieve Kamerbeslissing aantasten. Want fnoratie mag binnen het parlement dan wel de helft plus één 2l!ni afhankelijk zijn van de steun van Janmaat zou onverteerbaar gediscussieerd wordt; de VVD vindt dat dat in overleg met de bondgenoten moet gebeuren en per se niet voor 1 januari Samen Nijpels drukte de regering op het hart vooral niet op eigen houtje met de Sovjet-Unie te gaan praten. In een motie vraagt hij de regering „uit sluitend tesamen met de NA- VO-bondgenoten" voorstellen over wapenbeheersing bij de Sovjet-Unie in te dienen. PvdA-woordvoerder Ste- merdink kraakte het besluit van het kabinet Lubbers. „In het besluit staat niets over druk op de bondgenoten, het voorbehoud van 1979 is opge heven en het ruikt flink naar plaatsing, reden waarom Nij pels zo tevreden is", aldus Ste- merdink, die het uitstel van anderhalf jaar het enige posi tieve punt noemde. Van de in totaal twintig ingediende mo ties leverde Stemerdink er vier. CDA-fractievoorzitter De Vries sprak zijn twijfels uit over de inzet van zowel de VS als de SU bij de onderhande lingen in Genève. Volgens De Vries moeten er daarom ook aanvullende voorwaarden ge steld voordat tot definitieve plaatsing wordt overgegaan. „Dit besluit is geen simpel nee tegen de raketten, maar ook geen simpel ja, zoals Nijpels op zijn eigen bescheiden wijze van de daken heeft ge schreeuwd", concludeerde De Vries. In de ogen van WD-zegs- man Nijpels is het bijna uitge sloten dat de Sovjet-Unie zijn arsenaal SS-20's bevriest. „Een besluit tot niet-plaatsing op 1 november 1985 zal alleen maar een tussenstap zijn voor latere plaatsing van ons redelijke aandeel", aldus Nijpels, die de regering vroeg of er ook reke ning is gehouden met de mo gelijkheid van het 'herladen' van SS-20's. „We moeten niet uitgaan van 1134 SS-20's, maar minimaal van een twee keer zo grote hoeveelheid, want iedere lanceerinrichting heeft op zijn minst nog een reserve raket". D'66 heeft er bezwaar tegen dat de regering het plaatsings besluit niet koppelt aan het herbeginnen van de onder handelingen over wapenbe heersing. „De theoretische mo gelijkheid van niet-plaatsing is alleen maar een suggestief argument voor binnenlands gebruik", zei Engwirda, die daarbij aantekende dat het D'66 niet alleen om niet-plaat sing in Nederland gaat. DEN HAAG - Wie neemt de extra kosten voor zijn reke ning, als blijkt dat in de ko mende jaren meer LPG-tank- stations moeten worden ge sloopt dan waar het kabinet nu nog van uit gaat? De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een ant woord op die vraag. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de PvdA voor het mondeling overleg in de zogeheten LPG- commissie. De regering stelt in haar LPG-nota de sluiting voor van zo'n 150 LPG-sta- tions en drastische verande ringen aan nog eens 100 instal laties. Het bedrijfsleven heeft zelf 80 miljoen over voor sloop, de regering wil daar 30 miljoen bij leggen. Enkele weken gele den bleek het bedrijfsleven tijdens een hoorzitting uiterst ontevreden over de schadever goeding voor sloop van depots of delen van stations. De PvdA-fractie spreekt nu ook de vrees uit dat de cijfers aan de lage kant zijn en dat er dus veel meer geld op tafel moet komen. D'66 vraagt de minister hoe een situatie heeft kunnen ont staan waarin zoveel stations eeslooDt moeten worden. Cabaretier Jaap v.d. Merwe tijdens een voor stelling op het Amster damse Beursplein in het kader van een protest manifestatie tegen de komst van kruisraket ten. - FOTO ANP Faillissementen HET aantal uitgesproken fail lissementen is in de maand mei met dertien procent ge daald in vergelijking met de zelfde maand van het vorig jaar. Het betrof afgelopen mei 552 faillissementen, tegen 637 in mei 1983. IKON-moord DE Internationale Federatie van Journalisten (IFJ) heeft zich geschaard achter pogin gen van de Nederlandse Vere niging van Journalisten om te voorkomen dat het onderzoek naar de gewelddadige dood van de vier IKON-journalis- ten in El Salvador doodbloedt. Corruptie DE Utrechtse politie heeft een ambtenaar van de woning- dienst van de gemeente Utrecht aangehouden op ver denking van corruptie. De man, de 38-jarige E. K. A. uit Utrecht, zou tegen betaling mensen snel aan een huis heb ben geholpen. DEN HAAG (ANP) - Zowel de prijzen als de omvang van de in- en uitvoer van goederen zijn in het eerste kwartaal van 1984 sterk gestegen ten opzich te van hetzelfde kwartaal in 1983. Volgens voorlopige gege vens van het CBS steeg het vo lume van de in- en uitvoer met respectievelijk twaalf procent en negen procent. Deze groei trad op in de eerste twee maanden van het kwartaal. In maart was de invoerstijging bescheiden en daalde het uit- voervolume in lichte mate. Vervolg van pagina 1 ARNHEM - „We kunnen nog niets uitsluiten, roof moord, een wraakactie een koelbloedige executie het behoort allemaal tot de mogelijkheden." Commissaris A. de Vries leider van het Gelders re- cherchebijstandteam is voorzichtig met zijn uit spraken. Het onderzoek naar de drievoudige moord, die het anders zo rustige zweefvliegcentrum Teriet in opspraak bracht, draait al veertien uur on afgebroken op volle toeren. Er is weliswaar al een aan houding verricht, maar de commissaris past er voor op om nu al defenitieve conclusies te trekken. Mochten de conclusies te voorbarig zijn geweest dan zal het erg moeilijk wor den om de juiste toedracht te achterhalen. De Vries houdt zich voorlopig liever bij de fei ten en die zijn er meer dan voldoende. Het restaurant de Thermiekbel ligt net naast de hangar van het zweefvliegcentrum in een prachtig, rustig landschap op ongeveer honderd me ter van de Apeldoornse- weg. Het beheerdersecht paar Westerdijk bewoont met hun 11-jarig zoontje Marco én het 18-jarige halfzusje van de heer Wes terdijk een stacaravan op steenworp afstand van het houten restaurant gebouw. De caravan staat er al ja ren en is in de loop der tijd steeds verbouwd en uitge breid. In het orginele deel zijn drie slaapkamers aan gebracht en in de aanbouw ligt de woonkamer en de andere ruimten. Tegen 5.00 uur gister morgen krijgt de wacht commandant van de Arn hemse politie een tele foontje van een perso neelslid van het restaurant die ook op het terrein woont. De 11-jairge Marco Westerdijk heeft hem ge wekt met de mededeling dat er geschoten is in de caravan. Agenten die poolshoogte gaan nemen treffen het jongentje ongedeerd maar geheel overstuur aan. In de caravan is sprake van een bloedbad. In een slaapka mer liggen de heer en me vrouw Westerdijk half in bed half op de grond. Bei den zijn door verschillende kogels dodelijk getroffen. In de tweede slaapkamer wordt het levenloze li chaam van de 18-jairge Desiree Westerdijk aange troffen. Binnen een kwartier is het Arnhemse politiekorps in hoogste staat van pa raatheid gebracht. Politie mensen worden uit hun bed getrommeld en Teriet wordt hermetisch afgeslo ten. In een recordtijd wordt het besluit genomen om het Gelders Recherche Bij stand team op te trom melen. Om 9.00 uur staan 35 rechercheurs klaar om te proberen enige duide lijkheid te brengen in het volstrekt duistere misdrijf. De stille getuigen zijn de enige die duidelijke taal spreken. In beide slaapka mers worden verschillende kogelhulzen veiliggesteld. De rechercheurs ontdek ken ook een openstaand raam. Om 9.00 uur beginnen de eerste verhoren, iedereen wordt de kleren van het lijf gevraagd behalve de 11-jarige Marco. De Vries: „De belangen van het kind waren belangrijker dan die van het onderzoek. We hebben hem laten vertellen wat hij vertellen wilde maar verder niet aange drongen. Direct daarna is de jongen via onze bemid deling naar een adres er gens in Nederland ge bracht waar hij door een jeugdpsycholoog begeleid wordt." Volgens de Vries is de jongen wakker gewor den van schoten. Hij heeft geen woordenwisseling ge hoord. De cursisten die 's mor gens naar de hangar ko men om hun eerste echte zweefvliegles te krijgen mogen alleen even hun naam opgegeven bij een van de rechercheurs, daar na kunnen ze onverrich- terzake weer naar huis. In de middag is het re chercheteam zover gevor derd dat het restaurant- personeel gehoord kan worden. Ze worden vijf personeelsleden worden stuk voor stuk ontboden op het politiebureau. Wan neer twee rechercheurs de verklaringen van een 20- jarige keukenhulp opne men, voelen ze direct arg waan. Het verhaal zit slecht in elkaar en wordt hakkelend verteld. De re chercheurs vragen nog even door maar 'de getui ge' wordt nog nerveuzer. Navraag bij de teamlei ding leert dat de verkla ring van de verdachte niet kan kloppen. Hem wordt gevraagd waar hij tussen 2.00 uur en 5.00 uur gezeten heeft. Ook deze vraag wordt onbevredigend be antwoord. Zo onbevredi gend dat de leiding van het recherchteam besluit de man aan te houden op ver denking van doodslag. De ongeloofwaardige verklaring van de ver dachte, de stille getuigen en het verhaal van de 11- jairge kroongetuige kun nen volgens de Vries goed in de richting van een roofmoord leiden. Wetend dat er veel geld in de staca ravan lag zou de keuken hulp die maandagavond gewoon werkte, een in braak gepleegd kunnen hebben via het open raam. De Vries: „Deze lezing klopt met de feiten die we tot nu toe hebben maar de verdachte ontkent en het onderzoek is nog niet ver genoeg gevorderd om alles volledig op roofmoord toe te spitsen." DEN HAAG (ANP) - Het rijk bespaart dit en volgende jaren 495 miljoen gulden door bij standsuitkeringen voor be paalde noodzakelijke kosten (o.m. sociaal-medisch vastge stelde uitgaven, bijstand bij opneming in inrichting), indi viduele huursubsidie en tege moetkomingen in studiekosten vrij te stellen van belasting heffing en premieheffing volksverzekeringen. Deze uitkeringen blijven overigens voor de uitkerings gerechtigde netto gelijk, al hebben zij die loonbelasting terugkrijgen een nadeel. Dat blijkt uit het wetsvoorstel tot vrijstelling van belastinghef fing van bepaalde periodieke uitkeringen van publiekrech telijke aard dat door staatsse cretaris Koning naar de Ka mer is gezonden. Het gaat niet om een bezuiniging op zich, al dus Koning. De uitkeringen worden doorzichtiger en er komt mankracht vrij bij de belastingdienst. Door de uitkeringen niet langer te belasten hoeft de overheid geen loonbelasting en premies volksverzekerin gen over deze uitkeringen af te dragen. De overheidsuitgaven dalen met 985 miljoen, maar het Rijk derft tevens 490 mil joen aan loonbelasting, waar door een netto-voordeel van 495 miljoen resteert. De positie van de sociale fondsen ver slechtert met 495 miljoen, doordat de premie-afdracht achterwege blijft. De daling van de premie grondslag door de belasting maatregelen wordt echter goedgemaakt door een stijging van de premiepercentages, zo dat de middelen van de fond sen gelijk blijven. Bij de belas tingdienst komen tachtig manjaren vrij, die voor meer rendabeler werkzaamheden zullen worden gebruikt. De minister schijnt dan einde lijk zijn cellen gevonden te hebben. Maanden heeft hij ge zocht en nu heeft hij 580 leeg staande boeven-panden ge vonden te heben. Vreemd dat die cellen nooit gekraakt zijn! Het schijnen over het alge meen verwaarloosde hokjes te zijn, die een verfje moeten hebben. Een penseel voor een crimineel. En dan natuurlijk nog even een goed slot op de deur. In het pinksterweekend heb ik heel wat cellen gezien. Cellen op wielen. Hokjes die achter auto's hingen en naar een stil plekje in het bos werden gere den. Ik dacht dat minister Korthals Altes met zijn cellen-verzame ling was begonnen. Maar het bleek dat mensen vrijwillig in die hokjes kropen. Ja, hele ge zinnen persten zich door de smalle opening naar binnen. Lange mensen moeten bukken in die mobiele weekend-cellen, dikke mensen moeten hun buik inhouden, omdat de wan den het anders begeven. Het leed in die dingen is minstens zo groot als in de echte nor. Waarschijnlijk vordert de mi nister 580 van die caravans om zijn gevangenis-probleem op te lossen. Vandaag hoef ik het vaste weerbericht van 17 graden met regen niet te geven. Hoe wel, je weet natuurlijk nooit. Caravan-bezitters moeten hun cel in ieder geval rijklaar hou den. MERIJN Vervolg van pagina 1 In de voltallige Kamerzitting zal oppositieleider Den Uyl vandaag proberen zoveel mo gelijk CDA-twijfelaars over de streep te trekken. Daarvoor zal hij vooral blijven hameren op de 'onzinnigheid' van een besluit nü dat Kamer en kabi net over anderhalf jaar, on danks mogelijk gewijzigde omstandigheden, nog bindt. In dat verband was het opvallend dat Lubbers aan VVD-leider Nijpels niet wilde toezeggen dat een kabinet in demissio naire staat het besluit zal uit voeren. „Daarover beslist de Kamer." Het staat vast dat vier CDA-ers zonder meer tegen het kabinetsbesluit stemmen. Voor een aantal andere CDA- ers is de vraag of zij over an derhalf jaar opnieuw hun po sitie kunnen bepalen van we zenlijk belang. CDA-fractieleider De Vries zelf riep de discussie op over dit punt door eerst dit nieuwe 'beslismoment' van de hand te wijzen, maar er vervolgens aan toe te voegen: „Dat bete kent natuurlijk niet dat wij vanaf nu het verstand op nul en de blik op oneindig zetten". Dissidenten in de fractie van de Vries leidden hieruit af dat „er kennelijk nog ruimte is", maar die ruimte, zo al aan- wezig, is wel heel klein, maak te Lubbers gisteravond in een kort interruptiedebatje met Stemerdink (PvdA) duidelijk. Lubbers: „De Vries heeft ai- leen gedoeld op zeer onvoor ziene omstandigheden. Die kunnen zich voordoen. Maar overigens moeten we ons aan bod aan de Sovjet-Unie vol strekt helder houden. Dat kan niet door er vooraf een hypo- 1 theek op te leggen." De premier wees gisteren ook de suggestie van De Vries van de hand om al in het na- j jaar van 1985 te beslissen over het al of niet voortzetten van de zes bestaande Nederlandse i kerntaken. Het kabinet wil j daar pas in 1986 over gaan praten. ALMERE (ANP) - De politie i stelt een onderzoek in naar de 1 dood van een echtpaar uit Al- mere, dat in het Pinkster- j weekeinde onder nog onduide- lijke omstandigheden om het leven is gekomen. Er zijn aanwijzingen dat er voedselvergiftiging in het spel is, maar niettemin is een buurtonderzoek gestart, zo heeft de politie van Almere dinsdag bekendgemaakt. De 60-jarige T. van der W. werd maandag dood aange troffen in zijn woning in Al- mere-Haven. Zijn 59-jarige echtgenote M.K. van der W. overleed op weg naar het Aca- t demisch Medisch Centrum.

de Stem | 1984 | | pagina 3