Hulp arme landen: alleen als de rijken nog rijker worden Woensdrecht geen lanceerbasis GROTE PROBLEMEN GROOT OPLOSSEN. even._ UITBLAZEN DE STEM EUROPA IN GOEDE Kruisraketten Democratie De goede Duitser ECONOMISCHE TOP: NEO-KOLONIALISME VIERT HOOGTIJ Een dure foto van Max Nog eens: Van Zeil Recept Agenda ATV voor militair personeel haalt niets uit DE STEM COM WOENSDAG 13 JUN11984 ACHTERGROND WIMKOCK Haags hoogstandje VS-LUCHTMACHTLEIDING: RAKETTEN ONDERGRONDS OPGESLAGEN Lading Lancering Consultaties WOENSDAG 13 JUNI Vliegtarief nog niet op 199 gulden 99 99 De periode waarin we de bevrijding van Zuidwest-Neder land, veertig jaar geleden, gaan herdenken nadert. Een van de betere, indivi duele manieren om dat te doen is het lezen van een pas verschenen boek, een verrassend boek mag ik wel zeggen. In de winkel, tussen al die kleurige omslagen, ligt het er wat onopvallend bij. Een voornamelijk witte omslag met enkel tekst. Mijn zoon vond het toen we zaterdag wat grasduin den in de boekwinkel. „Kijk", zei hij, „een boek over de Irene- brigade. Iets voor jou?" Nou nee, eigenlijk niet. Ik weet dat zo langzamerhand al lemaal wel. Maar aan de ande re kant: ik krijg de komende weken zakelijk met die Irene- brigade te maken en misschien staat er iets in dat ik in verband daarmee nog weten moet. Een goed, chronologisch verslag van wat die brigade nu eigenlijk had uitgericht heb ik trouwens nog nooit gezien. Dus koop ik het boek: Ik zou weer zo gek zijn door Hanny S.R. Meijler. Ondertitel: Mannen van de Ire- nebrigade. De witte omslag en de flappen zijn bedrukt met de achternamen van de ruim 1200 mannen die, twee maanden na D-day, met de brigade voet aan wal zetten in Normandië om hun veldtocht te beginnen. Al in hun eerste stelling te Bréville vielen de eerste doden. Thuis begin ik met grote skepsis te lezen. Waarom skep- sis? Het vluchtig doorbladeren vooraf suggereert aanvankelijk een merkwaardige, zoniet chao tische opbouw. De auteur is een vrouw. Niet dat vrouwen niet kunnen schrijven. Maar een vrouw die over de Irenebri- gade schrijft? Omslag of flap vertellen niets over de schrijf ster. Het voorwoord is van Ire ne van Lippe (zo ondertekent ze zelf) en ze legt daarin uit hoe dat zit met haar betrekkingen met de oude Irenebrigade en het jongere garderegiment van haar naam. Interviews De inhoudsopgave staat pas op pagina 12, hetgeen ook bij draagt aan de misleiding waar aan ik, 'vluchtig doorblade rend', ten prooi ben gevallen. Maar als ik die opgave eenmaal heb gevonden wordt me de op zet plotseling heel wat duidelij ker. De schrijfster volgt wel de gelijk de chronologe van de ge beurtenissen en laat daarover telkens verschillende mannen praten. Ik begin halverwege te le zen: Invasie en opmars naar Ne derland. Hannie Meijler laat de mannen helemaal zelf aan het woord. Slechts af en toe plaatst ze een eigen ontboezeming, vi sie of tussenvraag tussen haken. De mannen van wie er enkele anoniem wensen te blijven, doen beurtelings hun verhaal. Dat levert verrassende door kijkjes op wanneer dezelfde ge beurtenissen, gezien door ver schillende brillen worden be schreven. Het moment dat Montgomery de brigade toe spreekt aan de vooravond van D-day. Of een ontmoeting van Engelandvaarders met de ko ningin. De een is ontroerd door haar diepe belangstelling voor de situatie in Nederland, een ander heeft het over 'haar ge zeur over Holland'. Al lezende blijkt Hannie Meijler de echtgenote van een van de officieren van gezond heid van de brigade te zijn. De mannen die zij interviewt ken- nen haar. Dat blijkt uit de j| openhartigheid waarmee ze vertellen. Openhartiger dan ze 3 tegenover een vreemde intervie- 3 wer zouden doen. Er zijn wei- nig verbindingsteksten. Als ik het laatste hoofdstuk uit heb, 3 begin ik onmiddellijk voorin, 3 want ik ben zo geboeid geraakt en die mannen zijn me inmid- dels zó na komen staan dat ik 3 wil weten wie ze zijn, waar ze 3 vandaan komen. Wehrmacht Dat staat in de eerste drie 5 hoofdstukken. De naderende 3 dreiging. Mei 1940-oorlog in Nederland. Ontsnappingswe- EE gen naar Engeland. Het is ver- 3 bazingwekkend hoe sommige 3 van die mannen in Engeland terecht zijn gekomen. Neem Frans Mechielsen. Hij was 21 EE in 1940 en chauffeur op een 3 schoolbus in Zeeuwsch-Vlaan- 3 deren. De bus werd in Axel ge- vorderd door de marechaussee. EE Met chauffeur en al. De mare- EE chaussees lieten Frans en zijn 3 bus niet meer gaan en toen het EE terugtrekken was geblazen, Bel- EE gië door, Frankrijk in, trok 3 Frans mee terug en zo kwam hij uiteindelijk met bus, maar EE zonder tandenborstel in Enge- EE land terecht. Hij was niet de EE enige. Er arriveerden zo 42 bur- gerchauffeurs in Engeland! 3 Nog verbluffender zijn de lotgevallen van Enk Feldhaus 3 van Ham. Hij is de jongste 3 zoon van een in Nederland wo- 3 nende Duitse fabrikant. Enk is EE in Nederland geboren, vóelt EE zich ook Nederlander, maar de EE familie is echt Duits. De oudste broer zelfs fanatiek nazi, de EE middelste anti-nazi. Enk wacht 3 al lang op naturalisatie, maar hij is nog rijksduitser als hij in de greep van de Duitse dienst- 3 plicht komt. Hij dient bij de Wehrmacht in Nederland. Via de vader van zijn verloofde 3 heeft hij contacten met de ho- 5 gere echelons van het Neder- S landse verzet. Hij spioneert. 3 Verzoekt tevergeefs te mogen onderduiken. Komt in Noord- EE Afrika terecht waar hij tenslot- 3 fin de "krijgsgevangenkampen; - vooral in het grote kamp 5 (10.000 man) bij Calgary in Ca- j| nada loopt zijn leven gevaar omdat de heersende nazi-kliek 3 daar in de gaten heeft wat voor 3 soort Duitser Feldhaus van |j Ham is. Na veel en lang aan- EE dringen bij de Canadezen komt 3 hij in Engeland terecht en in de Irenebrigade. In sobere bewoordingen EE vertellen de mannen van geheel verschillende herkomst - pries- 3 terstudent, marinier, wevers- 3 zoon, buschauffeur, officier, 3 arts, marechaussee, huisschil- §j der - hun belevenissen. Open- 3 hartig vaak, altijd boeiend en 3 dikwijls ontroerend. Irene in haar voorwoord: „Ik zal mij al- 3 tijd met hen verbonden blijven 3 voelen." 3 Terecht, zo heeft Hanny Meijler met haar interviews 3 duidelijk gemaakt. EE (Hannie S.R. Meijler. Ik zou wéér zo gek zijn/mannen van 3 de Irenebrigade. De Bezige Bij, 3 Amsterdam. Prijs 34,50. EE lllllllllllllllllllllllllllimilllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllr. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand: f 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers TOT volgend jaar in Bonn. Dat was de enige duide lijke uitspraak van de leiders van de zeven 'rijkste' landen op de eind vorige week gehou den economische top in Londen. Voor de rest verzandde ook dit topbe- raad in goede bedoelin gen, mooie woorden en fraaie gemeenplaatsen. En dus hoort Londen thuis in het rijtje Versailles en Williamsbrug, plaatsen waar de vorige topconferenties zijn gehouden en die even spreek woordelij k zijn voor het ge brek aan besluitvaardigheid als de Top van Londen. De zeven westerse leiders mogen dan onder de bezie lende leiding van de 'Ijzeren Dame' Thatcher hun grote politieke eensgezindheid hebben gedemonstreerd, voor de werklozen in Europa en vooral voor de arme landen is geen enkel uitzicht gebo den op een betere toekomst. Natuurlijk, goede bedoe lingen genoeg daar in Lon den. In tegenstelling tot Wil liamsburg vorig jaar werden deze keer zelfs de problemen genoemd die een economi sche herstel in de weg staan. Problemen die overigens sinds jaar en dag bekend zijn. Zoals de hoge rente in de VS, die vooral de arme landen de das omdoet en Europees ka pitaal wegzuigt, waardoor ook het economisch herstel in Europa achterblijft. Het enorme begrotingstekort van (weer) de VS, waardoor die rente hoog blijft en de dollar overgewaardeerd wordt. En tenslotte de enorme schul denlast van de arme landen, die hen als een molensteen in het economische moeras drukt en nogal wat westerse banken aan de rand van de afgrond brengt. Door deze problemen in de slotverklaring van Londen op te nemen boekten de 'Europese' leiders naar hun zeggen een grote overwin ning op Amerika. Overigens mocht wèl het paard worden genoemd maar niet de man: in de slotverklaring wordt dan ook geen enkele relatie gelegd met het land, dat bij uitstek verantwoordelijk is voor die hoge rente: Ameri ka. Het idee alleen al dat het simpel opsommen van de economische problemen wordt aangemerkt als een enorme concessie van de VS tekent 'Londen'. Trudeau en Thatcher tijdens het top-overleg. - fotoap Nu waren de verwachtin gen voor deze top niet erg hoog gespannen. Het karak ter van dergelijke topbijeen komsten is sinds men er tien jaar geleden mee begon nogal wat veranderd. In plaats van het zoeken naar oplossingen voor de gigantische finan- cieel-economische proble men, waarmee de westerse industrielanden sinds de eer ste oliecrisis worstelen zijn deze topontmoetingen 'ont aard' in demomstraties van politieke eensgezindheid. Za ken als de Golfoorlog, de in ternationale milieuproble men en de ontspanning tus sen Oost en West beheersen dan ook de slotverklaring. Wat overigens niet bete kent, dat de Westeuropese 'rijke' landen zich zonder slag of stoot aan die politieke eensgezindheid hebben over gegeven. Met name de Franse president Mitterrand heeft er alles aan gedaan om een uit weg te zoeken voor het schul denprobleem van de arme landen. Bovendien toonde de Franse president zich een warm voorstander van mo netaire hervormingen en verlaging van de rentetarie ven. Mitterrand ging zelfs zover z'n collega's te verwijten, dat ze het schuldenprobleem van de arme landen niet serieus wilden benaderen. Zijn plei dooi om meer financiële hulp voor de arme landen werd door conferentievoorzitter Thatcher dan ook vakkundig onder de conferentietafel ge werkt. In plaats van enige solida riteit haalde de IJzeren Da me het in eigen land beproef de middel van het particulier initiatief van stal: de ontwik kelingslanden zijn alleen maar geholpen met meer particuliere investeringen daar. Mits de regeringen van die landen daar garanties te genover stellen. Want zonder een deugdelijke garantie gaat geen enkel westers be drijf meer beneden de eve naar investeren. Modern kolonialisme dus. Want niet de economie van het betrokken land is toet steen voor economisch han delen, maar het gewin van de westerse ondernemer. Bovendien eisen de zeven westerse topleiders dat de arme landen zich 'veel ijver' en 'goed gedrag' getroosten, zodat ze de braafste in de klas worden en straks mis schien financiële hulp uit het westen kunnen ontvangen. Dus moet de broekriem nog verder aan. Dat kan met een lege maag best, zullen de top leiders gedacht hebben. In de Londense slotverkla ring wordt ook het bestrijden van handelsbelemmeringen als een belangrijk punt aan gemerkt, zoals het dat ook was op de top in Williams- burg en daarvoor in Versail. les. Maar veel rijke landen hebben sinds 1979 hun toe vlucht gezocht tot openlijk en verhuld protectionisme. De invoer uit de arme landen de laatste jaren sterk ge- daald. Ook hier lopen theorie en praktijk ver uiteen. Óp hetzelfde moment dat mevrouw Thatcher het parti- culier initiatief ophemelde werd in een hotel in Londen The Other Economie Summit (de andere economische top) gehouden. Vooraanstaande westerse economen spraken daar over de echte economi sche problemen, waarmee de wereld kampt. De westerse leiders zitten gevangen in conventionele denkwijzen, die geen enkele hoop bieden, was de algeme ne klacht. En niet ten onrech te. Want de 'solidariteit' van de zeven rijke landen met rest van de wereld beperkt zich tot de opvatting, dat het de arme landen alleen maar beter zal gaan als de rijke landen rijker worden. Terug in de tijd dus. ALS echt onbescheiden stónd hij al niet te boek, de bebaarde PvdA-voorzitter Max van den Berg. Maar vo rige week, op campagne in West-Brabant, wist hij toch zichzelf nog te overtreffen. Het 'canvassen' (langs de deur gaan) liep lekker, me nig Westbrabander bleek de gratis rode roos zeer op prijs te stellen. En natuurlijk was er ook de onvermijdelijke ama teur-fotograaf, die het tafe reel „Bekend politicus schenkt buurvrouw een bloem" graag voor de naza ten wilde registreren. Van den Berg voldeed gaarne aan het verzoek het PvdA-symbool andermaal te offreren, zijn gespreks partner naderhand tevreden toevoegend: „Die man is ook weer blij." En zonder een spier te vertrekken: „Èn terecht, want zo'n foto is natuurlijk goud waard." „IK ben wellicht één van de weinige presidenten uit La tijns Amerika die een maand weg kunnen zonder dat iemand hem de gunst verleent hem uit zijn ambt te ontzetten." (de Costari- caanse president Luis Al berto Monge, vorige week op bezoek in Nederland) MOCHTEN we vorige week opgelucht melden dat staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) tóch net op tijd minstens zes be leidsvoornemens bij de al knap onrustig geworden Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf had gedeponeerd (opgelucht omdat het kabinet-Lubbers beter kan struikelen op de kruisraketten dan op het toeristisch beleid), nu zijn aan de horizon toch nieuwe problemen opgedoken. PvdA en VVD in de commissie willen nu namelijk Van Zeil's beleidsplannen voor het zomerreces niet meer behandelen omdat zij te laat zijn binnengekomen. Zo heb je dus altijd wat. Maar van Zeil, de bekend ste spreekstalmeester van het land, zit er niet mee. Op de informatiedag 'Opleiden tot ondernemers' in Bussum, alwaar hij zijn tweehon- derdzoveelste speech van dit jaar afstak, zei hij zich maar te spiegelen aan een bekend principe van Willem van Oranje, die gezegd moet hebben dat „men niet be hoeft te hopen op een goed eindresultaat om aan een zaak te beginnen, noch te slagen om door te zetten". En nu maar hopen dat het Van Zeil beter vergaat dan degene die hij met zoveel in stemming heeft geciteerd. Piet van Zeil - foto de stem/johan van gurp DE hoorzitting voor organi saties die zich op enigerlei wijze met vrede/oorlog en daarom ook met kruis- vluchtwapens bezighouden, heeft vorige week een hand vol fraaie typeringen opge leverd. Een bezoek aan het parlement doe je per slot van rekening niet af met een saaYverhaaltje over Bet nut of onnut van kernwapens. Dé Vrouwen voör Vrede hadden in elk geval goed naar de WD-woordvoer- ders geluisterd. „De zaak ligt nu op het bordje van de Russen", hadden immers Ed Nijpels en Albert-Jan Even huis gezegd. Wat ligt er op dat bordje, vroegen de vrouwen zich dan ook driftig af. Natuurlijk iets wat je kunt eten. En opgewekt wa ren ze aan het verzinnen ge slagen om met een fraai baksel op de proppen te ko men. Welnu: „Het kabinets besluit is een hutspot a la Lubbers, waarin een NA- VO-smaakmaker zitten, een coalitie-bindmiddel en veel WD-kleurstof. Het geheel is overgoten met bewape- ningssaus met veel onver teerbare brokken". Zoiets vergeet je als par lementariër niet zomaar. En wat te denken van de voormannen van het Oud Strijders Legioen, die het hadden over 'meester Lub bers, die zijn luisteraars in slaap sust', over de 'uit vluchtvariant' en over 'krui denierspolitiek die zelfs tot in de buitenlandse arena wordt uitgedragen'. Maar de mooiste kwam de afgelopen week toch van Europarlements-voorzitter Dankert, die de kabinets voorstellen heel spits beti telde als „de-Tsernenko- plaats-geen-verdere-SS'20"- variant. DE Tweede Kamerdebatten staan dus deze week, zoals bekend, in het kader van de kruisraket. Na de hoorzit ting vrijdag en de uitgebrei de commissievergadering gisteren, barst vandaag het geweld los in de plenaire zit ting: de zwaarste klus tot nu toe voor Lubbers. Na de raketten komt don derdag de abortuswetgeving nog, maar dat is na 'Woens- drecht' natuurlijk maar een peuleschilletje meer. Die zelfde dag ook de Eurover kiezingen trouwens, die moeten zorgen voor vers bloed in de 25 Nederlanders tellende Nederlandse Straatsburg-vertegenwoor diging. De Eerste Kamer tenslotte heeft noodgedwongen de agenda moeten aanpassen aan het spektakel aan de overzijde van het Binnen hof. Door de daar noodzake lijk geachte aanwezigheid van minister Van den Broek is het beleidsdebat Buiten landse Zaken in de Senaat een week uitgesteld. Door Hans Rooseboom RAMSTEIN BREDA - Hoe worden die kruisra ketten, waarover Neder land in rep en roer is, eigenlijk geplaatst, als ze worden geplaatst? Te midden van alle politie ke opwinding over (uitstel van) het plaatsingsbesluit en over uitstel van de construc tiewerkzaamheden tot na die beslissing blijft de vraag wat er in geval van stationering nu eigenlijk precies gebeurt op de basis Woensdrecht. Het antwoord op die vraag weet men op het hoofdkwar tier van de Amerikaanse Air Force in Europa (USAFE), gevestigd in het Westduitse Ramstein. Daar was een aantal Ame rikaanse officieren bereid toe te lichten hoe stationering, bewaking en eventueel lan cering van de kruisraketten (GLCM's) globaal in zijn werk gaat. Een groep Neder landse journalisten bezocht Ramstein onlangs in het ka der van een tour georgani seerd door de Amerikaanse regering. Uit die uitleg bleek al di rect dat Woensdrecht niet als lanceerbasis is bestemd, maar als opslagplaats. Na tuurlijk is de Amerikanen er alles aan gelegen duidelijk te maken dat opstelling van hun kruisraketten met de uiterste veiligheid wordt om geven. De GLCM's (Ground Launched Cruise Missiles, zoals de wapens officieel he ten) worden diep onder de grond in bunkers opgeslagen, liggend, met een schild van ruim zeven meter dik beton erboven. Daarmee zijn de ra ketten beveiligd tegen elke conventionele aanval, zo zeg gen de Amerikaanse lucht macht-deskundigen. De Transporter Erector Launcher In hun opslagplaats liggen de raketten zónder hun nu- claire lading, zonder atoom kop dus. Die kop (ter grootte van twee vuisten ongeveer) wordt pas op het laatste mo ment vóór een eventuele lan cering aangebracht. Die atoomkoppen worden elders bewaard. Het is misschien dus een opluchting voor veel mensen om te weten dat de kruisra ketten niet 'schietklaar' in Woensdrecht staan opge steld, klaar om gelanceerd te worden. Evenmin is het waar dat president Reagan ergens on der zijn bureau een knop heeft zitten waarop hij naar believen kan drukken als hij in een agressieve bui is. De beslissing tot afschieten van een raket ligt namelijk niet bij de Amerikaanse pre sident, zoals veel mensen vrezen. In geval van een in ternationale crisis komen al le troepen en alle materieel van de afzonderlijke NAVO- bondgenoten, dus ook de Amerikaanse, onder com mando van de NAVO. Elke militaire beslissing ligt daar na bij de gezamenlijke poli tieke leiding van de NAVO- lidstaten. De basis wordt na statio nering van de 48 kruisraket ten hermetisch afgeschermd door militaire en veiligheids politie, ook Nederlandse. Ter verdere beveiliging bestaat het principe dat nooit één personeelslid van de basis in zijn eentje bij de raketten kan komen. Voor regelmatig onderhoud en controle is al tijd de aanwezigheid van twee personen noodzakelijk. Alleen die twee mensen be schikken samen over twee helften van een 'sleutel' tot de opslagplaats. Op die ma nier wordt getracht de kans op sabotage e.d. te elimine ren. In tijden van dreigende in ternationale spanning treedt de zogenaamde 'Force Gene ration' in werking: het ge reedmaken van de projectie len voor lancering. Zoals boven gezegd ge schiedt die lancering niet vanaf de basis waar ze opge slagen zijn, maar vanaf mo biele lanceerinstallaties, zo genaamde TEL's: Transpor ter Erector Launchers. Eén TEL vuurt vier raketten af. Een kolonne van 22 voer tuigen voor vier TELS's rukt uit vanaf de basis naar een onbekende lanceerplaats. Onbekend wil zeggen: aan niemand bekend dan aan de NAVO. De plaatsen zijn nu reeds uitgezocht, maar als 'topgeheim' geclassificeerd. Een bemanning van 69 personen, waaronder 44 vei ligheidsmensen en één arts, begeleidt de TEL's, die op een truck zijn gemonteerd, naar de plaats van bestemming. Die plaats zal in het alge meen goed gecamoufleerd zijn: een bos, een verlaten boerderij of een andere plek die vanuit de lucht moeilijk te zien is. Hoever die lanceerplaatsen van Woensdrecht verwijderd liggen kunnen de deskundi gen natuurlijk niet zeggen, maar het hoeft zeker niet dicht in de buurt te zijn. De lanceerkolonne kan bij wijze van spreken in een nachtelijk transport naar de Veluwe rijden, of naar België om daar alles voor een lancering in gereedheid te brengen. Dit alles gebeurt terwijl de internationale NAVO-con- sultaties, het overleg dus tus sen de politieke overheden, aan de gang zijn. Mocht er tijdens die consultaties geoordeeld worden dat lan cering van een "kruisraket noodzakelijk is, dan wordt de raket gelanceerd. Dat kan overigens ook alleen maar door twee personen, die bei den op hetzelfde moment op een knop drukken. Is één van de twee een seconde te laat dan blokkeert het systeem zichzelf. De GLCM, zes meter lang en 53 cm in doorsnee, vliegt dan heel laag op zijn nauw keurig omschreven doel af, laag om zoveel mogelijk on der de vijandelijke radarsys-, temen door te vliegen. De af stand en de vliegtijd naar het doel zijn zeer nauwkeurig berekend en het projectiel maakt tijdens zijn kruis- vlucht een serie van 25 'secu rity checks' door: mocht er onderweg iets misgaan, zelfs vlak voor het bereiken van het doel, en niet alle 25 'checks' zijn doorlopen, dan kan de nucleaire lading nooit afgaan. Met andere woorden: als de raket zich te pletter vliegt of wordt neergehaald, dan gebeurt er niets, zo verzekert de Amerikaanse luchtmacht Dan gaat de lading niet af. Het is hierboven al gezegd: de Amerikanen zijn er na tuurlijk op uit de kruisraket zo 'onschuldig' en 'veilig' mo gelijk af te schilderen, omge ven door alle mogelijke voor zorgen. En bovendien worden zij niet moe te verklaren dat de 'missiles' nooit gebruikt zullen worden juist omdat ze geplaatst worden. (ADVERTENTIE) Een stem voor Europa is een stem voor werkgelegenheid. Immers, of u aan de slag kunthantf van de situatie m heel Europa af. Datzelfde geldt voor uw veiligheid, uw rechten, uw welvaart, een schoon milieu.Daarom is dat Europese parlement zo belangrijk. Daarom is uw stem, morgen, voor het CDA zo belangrijk. Want wie CDA kiest, kiest voor een sterk beleid. Vooreen christen-democratisch beginsel óver de grenzen heen. Voor een grote fractie, die krachtig en eensgezind werkt aan de problemen waar u dagelijks mee te maken hebt. Dus.Stem morgen op lijst 1. CDA. SCHIPHOL (ANP) - De Britse luchtvaartautori teiten hebben besloten vooralsnog geen goedkeu ring te verlenen aan het door de KLM en British Airways voorgestelde re tourtarief op hun dien sten Amsterdam-Londen van 199 gulden. De Britse autoriteiten zouden hun goedkeuring aan het KLM/British Air- ways-tarief pas willen geven, wanneer de Neder landse Rijksluchtvaart dienst het British Caledo nian tarief zou hebben goedgekeurd. Voor vrij dag zal de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst hierover een beslissing moeten nemen. LUNTEREN (ANP) - Het ka binetsbeleid ten aanzien van arbeidstijdverkorting (ATV) van het defensiepersoneel tast de geoefendheid van het mili tair personeel aan, verlaagt de gevechtskracht en brengt voor militairen in een conflictsitua tie een verhoogd risico met zich mee. In plaats van de beloofde herbezetting van arbeids plaatsen zal het aantal mili taire functies tot 1989 met bij na 1.500 ofwel 1,4 procent afne men. Dit stelde de voorzitter van de Algemeen Christelijke Or ganisatie van Militairen (ACOM, 13.000 leden), P.van Eijkeren, op de jaarvergade ring van de bond in Lunteren. De ACOM, aangesloten bij het CNV, is de grootse belangen vereniging van beroepsmili tairen. De arbeidstijdverkorting die in 1983 ook voor het defen siepersoneel is overeengeko men (inleveren van de prijs compensatie in ruil voor een bepaalde mate van herbezet ting) is volgens de ACOM een wassen neus. Dit jaar loopt het personeelsbestand met 900 te rug. „Het militair personeel wordt op deze wijze gewoon voor de gek gehouden", aldus de ACOM-voorzitter. VANDAAG DEBATTEERT de Tweec plaatsen van Amerikaanse kruisrak* drecht. Daarvoor betrokken regerin ren tijdens een speciale commissie) De oppositie vierkant tégen, de W vaak in het vage midden. Het compromis dat premier Lub drongen wordt ook gekenmerkt do heid. Het kiest voor plaatsing van de Sovjet-Unie haar arsenaal SS-21 gens met Amerika een wapenbehee dus. De WD-fractie heeft met dit con De liberalen vinden de gestelde voo tisch belang en geloven dat het kab sitief plaatsingsbesluit is. De aan he len in Moskou beslist geen indruk m deel uitmaakt van de Navo-strategi lands besluit, uitgaande van de vero hoe een koe een haas vangt. Geen WD. Voor het CDA ligt dat wel eventje: niet alleen enkele tegenstemmers tears, die nog niet zijn overtuigd v; (kern)ontwapening te komen. Bij ook de ondankbare taak deze twijf* ken via enkele 'harde' toezegginger regering het komende anderhalf jaa wat op het ontwapeningsterrein tuss kabinet moet zelf in Moskou aan de bondgenoten 'warm' maken voor c Als, zo zal De Vries vandaag 'dreige vredigend antwoord op geeft, over\ motie in te dienen. HET KLINKT allemaal erg fraai: Ned: Kremlin en het Navo-hoofdkwartier ledig voorbij aan de essentie van d< voortouw wat betreft de wapenbehe de afspraken uit 1979 na: 48 raket geen enkel misverstand over bestai besluit in 1979 was enkel bedoeld meer tijd te geven om tot een wapf men. En dat is er gewoon niet van g« Wie veronderstelt dat wat Amerik ook de afgelopen jaren niet is gelukt vreemde in Jeruzalem öf heeft alle verloren. Daarom is het debat van gaat niet om de vraag of er volgen: Nederland géén kruisraketten plaats U|t om hoeveel Nederland er straks en onder welke voorwaarden. 'ets anders zou het zijn als het N baad zou worden gedragen door i bat Moskou zich daar direct door zc e9t in ieder geval meer gewicht in 'oer van Lubbers. Slaagt De Vries er niet in de twijfel gen, dan doemt behalve de Staphor bet kabinet onmisbare steun van de daar gelukkig mee moeten zijn is de tisch gehalte van de definitieve Kam bemoratie mag binnen het pariemei '!n, afhankelijk zijn van de steun var

de Stem | 1984 | | pagina 2