van Baal Arnhemmer van drievoudige moord verdacht VOOR 'N STEM FAN Sn van ABP onbegrijpelijk laks met beslissen over woningbouw Inkomensgrens premie-A-woning naar 50.000 België vreest doorbraak van hondsdolheid naar noorden KABINET WEIGERT EVALUATIE CDA-ERS BLIJVEN AARZELEN Nieuwe haring goed, maar niet goedkoop Zeker vier gewonden bij explosie B. op Zoom Pinksteren: 30 doden in België I 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4 in1 krant SPORT 6 JUN11984 Merijntje Brokx: hoop op druk ambtenaren Roof vermoedelijk motief WOENSDAG 13 JUN11984 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND IT'ieuwe abonnee I Woonplaats: es/B** Ti JO vor9ee< n,t" da Kleintjes" door to „men er stoat vast lots ,.n o«f aodlna fil uiten schot, al Hans Boudain lui ting te krij- eindsprint was re Raas, die het nakijken Boudain won van de achter- unioren ging de ing naar de Cees Schouwe- versloeg onder harles de Calu- rneuzen. agen: 1. P. Raas, 's Hee- 80 kilometer in de Nooyer, Aag- W. Wieme, IJzen- K van Goethem, nde; 5. R. Meijer, Th. Fase, Oud- 7. H. Boudain, ard; 8. J. Verha- wijk; 9. C. Spaans, polder; 10. P. van "~kil; 11. C. Ver oorden; 12. A. Ver- zendijke; 13. L. de s; 14. W. van Koo- isse; 15. J. Brooij- taart; 16. J. de Vis- 17. A. de Maes- Axel; 18. D. Uil, 19. W. de Wilde, amme; 20. R. Jan- sterdam; 1. C. Schouwenaar, h. de Caluwé, Ter- J. Mobach, Sluis- olhoek, Yerseke; 5. Sande, IJzendijke; aeye, Eede; 7. J. de illand; 8. E. Ver- zendijke; 9. Ch. De- erend; 10. J. Ver- lle; 11. A. van Goe- oosterzande; 12. S. Heerenhoek; 13. C. '*k, St. Maartens- van Baal, Schoon- P. Mol, 's Graven- J. Goense, 's Gra- r; 17. R. Hamelink, ^ke; 18. K. de Bont, 19. F. Geense, nde; 20. A. Hove- "ndrecht ;n Mare de Smit voor de achtervolgers was oral plaatselijke man e Taeye, die het vuile oknapte. nks het feit dat de ver- iuding vooraan zoek rerplanke liet het kop- an de rest over - kon- es vluchters niet inge- worden. Wel zouden an op hun eentje nog ooraan komen. Eerst t Ad van de Lindeloof later Charles de Calu- e acht zouden het ver- ersverloop bepalen, on- het feit dat Niek de van geen wijken wist met Hans Oomen en Cl oosterman ging hij op aar de leiders, maar het nooit meer worden ge- nog 18 kilometer in het zicht ging Evert Ver- aan de haal. Lang zijn avontuur niet. Hij vooraan afgelost door Baal en een voortref- pedalerende Mare de Dok hun uitstapje werd getolereerd. Eerst slo- der Sande, Mobach en venaar aan, terwijl een dlometer verderop het weer compleet was ag een vijftal kilometer i, vertrok Jos van Baal De concurrenten zagen >as na de streep terug Jobach won bij die ach- gers de spurt voor plaats, waarmee uit Sluiskil nog maar antoonde geen aanpap roblemen te hebben b'l ioren. lag: 1. Jos van Baal, Schoon 0 km in 1.46.17; 2. op 30 sec abach. Sluiskil; 3. Ad van® aof, Etten-Leur; 4. K** venaar, Goes; 5. Onno ande, IJzendijke; 6. Eve nke, Terneuzen; 7. Charles uwé, Terneuzen; 8. Mare Sluiskil; 9. op 1.45 min- Ba Etten-Leur; 10. Niek Eede; 11. Jacco Klooster ■Capelle; 12. op 3.10 min- ils, Nieuwerkerk; 13 Ha- Óudelande; 14. Konnie Schoondijke; 15. Bart H ;er, 's Heerenhoek; lo- an Goethem, Kloosterzan®; Oreel, Vlissingen; 18. is, Goes; 19. Patrick Hulst; 20. Ruud Sturm, rke. Ook vandaag I -da— DE STEM 24ste jaargang Kantoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout RoosendaaJ^-^rerneuzen^^Vlissingen^^^^LossejiumnTe^^^^ Door onze correspondent BRUSSEL - In het zuiden van België, in de streek tus sen Sambre en Maas, neemt het aantal gevallen van hondsdolheid verontrustend toe. Maar ook in Henegou wen raken sommige streken besmet vanuit Frankrijk. Het is daarom niet denk beeldig dat de rabiës zich opnieuw gaat uitstrekken over Vlaanderen en Bel gisch-Limburg. In de zuide lijke streken van België worden bedreigde mensen en dieren massaal ingeënt. In 1968 en 1976 werd, evenals nu, gevreesd voor een doorbraak van de hondsdolheid vanuit het zui den van België. Er werden toen respectievelijk 453 en 465 gevallen gemeld. In 1982 telde men in België 675 offi ciële aangiften en vorig jaar waren er dat 516. De vos, die als boosdoener wordt aangemerkt - vol gens de Belgische jagers in 76 procent van de geval len - huist niet alleen in de Ardennen, maar ook in Lim burg en Brabant en zelfs ten noorden van Antwerpen worden met regelmaat vos sen geconstateerd. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe haring is van goede kwaliteit. Ondanks de royale aanvoer is de ha ring niet goedkoop. Ook blijken de prijzen enorm uiteen te lopen. Vooral in Amsterdam worden 'schandalige' prij zen gemaakt voor de Hol landse nieuwe. In Den Haag is de nieuwe haring het redelijkst in prijs. Dit blijkt uit een onderzoek dat is gehouden door de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt. In Den Haag kost de nieuwe haringen tussen de één en twee gulden vijftig. In Rotterdam moeten de maatjes tussen de twee gulden en twee gulden vijftig opbrengen. In Am sterdam moest voor de vis sen een bedrag worden be taald dat varieerde tussen de twee gulden vijf en twintig tot drie gulden vijftig, bedragen die overi gens ook in West-Brabant en Zeeland worden ge vraagd. Lubbers wijkt niet Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Alleen een 'monsterverbond' van oppositie, klein rechts en CD A-twij felaars en -dissiden ten is nog in staat het raketbesluit van het kabinet tegen te hou den. Premier Lubbers heeft gisteren elke wijziging van die voorstellen (22 moties) van de hand ge wezen: „Ik ben een over- ieg-mens, maar ik moet nu zeggen: het moet zo en niet anders." Met die onverzettelijke hou ding heeft de premier de CDA-twijfelaars en -dissiden ten en de zes leden van de klein-rechtse partijen verder van zich verwijderd. De drie klein-rechtse fracties komen vanmorgen bijeen om hun houding te bepalen. Probleem voor de tegen standers van het kabinetsbe sluit is evenwel, dat hun be zwaren zeer verschillend van aard zijn. De oppositie en een handjevol CDA-ers willen plaatsing; 'klein rechts' wil juist garanties voor een snellere plaatsing. Daarom is het onzeker of er vandaag een motie op tafel komt waarmee het 'monster verbond' tegen het kabinets besluit kan worden gesmeed. Mes trekken Belangrijkste twistpunt blijft de vraag of een Kamer- besluit nü automatisch leidt tot plaatsing indien de Sovjet Dnie zijn aantal SS-20's niet bevriest. Het kabinet weigert de regeringsinspanningen om to komen tot wapenbeheersing wigend jaar november aan een nieuw oordeel van de Ka- toer te onderwerpen. Evenmin sullen dan gewijzigde interna tionale verhoudingen een rol Wen. Lubbers: „We hebben Onhelder criterium: het aan- tol SS-20-raketten. Daar hou den we ons aan." Met evenveel kracht ver- wierp de premier de opvatting van VVD-leider Nijpels dat een nieuw beslismoment nodig 'als de Sovjets hun aantal »-20's wél bevriezen. De pre fer daagde de VVD zelfs uit: Dat zullen we niet doen, dan twrden we weer onhelder. Het Ï®L'respecteren indien dit het VD-standpunt zou blijven, "toar ook de VVD heeft aan- Wrongen op een helder kabi- etsbesluit. De opvatting van e VVD zou een onheldere si- toatie scheppen, een open eind °°rzaken. Ik zal er geen over trekken. De WD t deze zaak 'portefeuille- genoemd. Als de zegt dat het zo niet kan, I moet de WD de conse- jWities maar trekken." t Vervolg op pagina 3: „Lubbers houdt been stijf' De kassa haringkelt EEN politie-agent houdt een arrestant in de armklem, terwijl diens vrienden hem proberen te be vrijden. Anderen proberen bovendien de agent weg te trekken. Even tevoren leek het oppakken van de arres tant nog een eenvoudige klus - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Van een onzer verslaggevers BREDA - Rond een in formatiestand die in het kader van de CDA-ver- kiezingskaravaan door West-Brabant op de Gro te Markt in Breda was geplaatst, zijn gisteren ongeregeldheden ont staan tussen de politie en linkse jongeren. Twee jongeren werden gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Een agent werd bij de vechtpartij licht gewond. Een politieauto werd met witte verf besmeurd. De arrestanten zijn de 25-ja- rige P. R. uit Breda en een jongeman die zijn identiteit tot nog toe niet bekend heeft willen ma ken. De onregeldheden be gonnen nadat de jonge ren die zich uitten tegen de kortingen op de uitke ringen en tegen de kern bewapening, CDA-pam- fletten verbrandden. Gis teravond was de politie op volle sterkte aanwezig toen jongeren naar de CDA-manifestatie in het Turfschip togen. Daar deden zich geen noe menswaardige inciden ten voor. Wel werd in de garderobe van het Turf schip een rookbom ge gooid en een naburig bankgebouw met verf besmeurd. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft dinsdag de hoop uitge sproken dat de ambtenaren bonden Abva-Kabo en CFO de leiding van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) onder druk zullen zet ten om beslissingen te nemen over woningbouw. De bewindsman deed dat dinsdag tijdens mondeling overleg met de vaste kamer commissie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Brokx ergert zich aan de laks heid van de ABP-top op dit punt. Traditiegetrouw neemt dit grootste pensioenfonds van Nederland jaarlijks de bouw van duizenden huurwoningen voor zijn rekening. Voor dit jaar zijn er bouwplannen voor 3.200 premiehuurwoningen. Voor slechts 200 woningen is tot nu toe een positieve beslis sing gevallen. Brokx verklaarde niet te begrijpen waarom de leiding van het ABP geen beslissingen neemt. Hij is bang dat de werkgelegenheid van bouw vakkers alsmede de voortgang van de nieuwbouw danig in het gedrang komt als de be sluiteloosheid voortduurt. Contact met de ministers Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en Ruding (Financiën) heeft in zoverre niets opgele verd dat gebleken is, dat het Kabinet niet de bevoegdheid heeft om het ABP voor te schrijven hoe en wanneer het zijn gelden moet beleggen. Brokx heeft ook contact ge had met waarnemend hoofd directeur Leenman van het ABP, maar die mag niet zelf standig besluiten nemen inza ke woningbouw. Dat doet de Centrale Beleggingsraad, die een keer per maand bijeen komt. Op zijn beurt is deze raad afhankelijk van de Raad van Toezicht. Dit college moet de bouwplannen beoordelen en na goedkeuring aan de Be leggingsraad voorleggen. Economie DE vakcentrales FNV en CNV hebben in een gepsrek met het kabinet aangedrongen op Ne derlandse initiatieven die moeten leiden tot een Europe se aanpak tot versterking van het economisch herstel en te rugdringing van de werkloos heid. Nederland zou zo'n aan pak moeten bepleiten op de komende Europese top in Fon- tainebleau. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Bij kunstharsfabriek Synthese te Bergen op Zoom zijn gister avond bij een ontploffing min stens 4 gewonden, onder wie een zwaargewonde, gevallen. De explosie deed zich om streeks 22.30 uur voor. Over de precieze toedracht was bij het sluiten van de krant nog niets bekend, evenals over de aard van de verwondingen en even tuele ontsnappingen van ge vaarlijke chemische stoffen. Wel kon een politiewoord voerder meedelen dat een van de slachtoffers 50 meter de lucht werd ingeslingerd. Naar een van de werknemers werd gisteravond nog gezocht. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - De politie heeft gisteravond een 20-jarige Arnhemmer aangehouden. Hij wordt ervan verdacht drie mensen in een woonearavan bij het zweefvlieg- centrum Teriet te hebben vermoord. De verdachte ontkent. Gistermorgen vroeg trof de politie in de caravan de stoffe lijke overschotten aan van de 41-jarige Aad Westerdijk, zijn 40-jarige echtgenote en zijn 18-jarige halfzus. Het echt paar exploiteerde het restau rant de Thermiekbel op Teriet, dat ze vijf jaar geleden pacht ten. De drie slachtoffers zijn in hun slaapkamers door ver schillende schoten uit een pis tool om het leven gebracht. Het 11-jarige zoontje Marco werd 's nachts wakker van de schoten. Uit angst bleef hij in bed liggen. Daaraan heeft hij zijn leven te danken. Pas na enkele uren waarschuwde hij schoonmaakpersoneel, dat op het zweefvliegcentrum arri veerde. Keukenhulp De verdachte, van buiten landse komaf, werkt al vier jaar als keukenhulp in het restaurant. Gistermiddag werd hij als getuige gehoord op het politiebureau. Zijn verklaringen waren te genstrijdig en verschilden nogal van die van andere per soneelsleden. Bovendien had hij geen alibi voor de uren waarin de moord is gepleegd. Dit was voor het Gelderse re cherchebijstandsteam, dat gis teren met 35 man sterk het on derzoek begon, voldoende re den om hem aan te houden. Commissaris A.P. de Vries, leider van het rechercheteam, sluit niet uit dat het om een roofmoord gaat. Dat leidt hij af uit het feit dat van de res taurant-opbrengst van het pinksterweekeinde slechts een klein deel is teruggevonden. De totale opbrengst wordt op tienduizenden gulden geschat. In de loop van de dag werd het recherehebijstandsteam Gelderland ingezet. In totaal werden meer dan 120 mensen als getuigen verhoord. Onder hen was ook de 20-jarige A.K., een werknemer van het res taurant op het zweefvliegcen trum. Volgens commissaris De Vries klopten verschillende onderdelen van zijn verkla ring niet met elkaar. Dat was voor de politie reden genoeg om hem aan te houden. Er zijn inmiddels proeven gedaan om er achter te komen of de man een vuurwapen heeft afge vuurd. De laboratoriumuitsla gen van die proeven waren dinsdagavond nog niet be kend. Woensdag zal sectie op de slachtoffers worden ver richt. Zie ook pagina 3 Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx overweegt de inko mensgrens voor premiekoop- A-woningen met terugwer kende kracht tot 1 januari 1984 te verhogen van 42.500 gulden tot 50.000 gulden (belastbaar inkomen). Daardoor kunnen meer mensen rijkssubsidie krijgen bij de aankoop van een pre- mie-A-woning. Op 1 oktober zal Brokx een overzicht geven van de gang van zaken rond de premieregelingen. Valt die tegen, dan is hij bereid te be kijken of er ook iets aan de be nedenkant van de inkomens grens kan worden gedaan. Die is nu 32.500 gulden. Dat heeft hij de vaste com missie uit de Tweede Kamer voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening dinsdag gezegd. De regeringsfracties hadden de staatssecretaris om een verhoging gevraagd omdat uit gegevens van de Nederlandse Vereniging van Projectont wikkelingsmaatschappijen (Neprom) blijkt dat het slecht gaat met de verkoop van pre miewoningen sinds de subsi dieregeling is gewijzigd (1-1- '84). Brokx heeft de kamercom missie op haar verzoek ook toegezegd dat hij zal kijken of de eis van 'eigen geld' bij de aanvraag om gemeentegaran tie weer kan worden losgela ten. Volgens de Kamer - Brokx gaf dat toe - schrikt dit veel kopers af. Een stijgend aantal gemeenten vraagt een bedrag aan eigen geld om minder risico te hoeven lopen bij het geven van gemeentega rantie. Oorzaak hiervan is het be trekkelijk grote aantal men sen dat sinds 1980 de eigen wo ning heeft moeten laten veilen omdat de woonlasten niet meer op te brengen waren als gevolg van de toen hoge rente stand. Met gemeentegarantie kan een koper een hypotheek van honderd en soms nog meer procent krijgen van de prijs van een woning. Inzinking Uit een enquête van de Ne prom blijkt dat in de eerste vijf maanden van dit jaar 1.239 premiewoningen verkocht zijn (door de Neprom-leden). In dezelfde periode in 1983 waren het er bijna 6.000. Oorzaak van deze enorme inzinking is vol gens haar de verslechtering van de premieregeling. Nu sinds vorig jaar alle in komens in een huishouden bij elkaar worden opgeteld vallen veel tweeverdieners buiten de regeling omdat ze meestal meer verdienen dan 42.500 gul den belastbaar per jaar. Voor de meeste alleenver dieners zijn de beginlasten van een premie-A-woning daarentegen te hoog, meent de Neprom. Zo moet iemand met een modaal inkomen (38.000 gulden bruto) in de nieuwe subsidieregeling tussen de 500 en de 600 gulden per maand aan kale woonlasten betalen. In de oude regeling was dat nog tussen de 300 en de 400 gulden. BRUSSEL (ANP) - Tij dens het voorbije pink sterweekeinde (van vrij dagmiddag 16.00 uur tot dinsdagochtend 06.00 uur) zijn er bij ongevallen op de Belgische wegen 30 mensen omgekomen. Bij na 200 mensen werden zwaargewond en 600 lie pen lichte verwondingen op. In totaal hebben zich ruim 1500 ongevallen voorgedaan. Dat is het geringste aantal van de laatste vijf jaar. Maar het aantal doden op de wegen was bet hoogste van die vijf jaar. De Bel gische politie is van me ning dat te hard rijden de oorzaak is geweest van veel ongevallen. DE Nederlandse bouw is medio volgend jaar zegelvrij. Het van 1929 daterend systeem van vakantie/risicozegels wordt regionaals-gewijs vervangen door het zogeheten rechtenbeheer-systeem (RBS). Met deze nieuwe opzet krijgen ongeveer 200.000 bouwvakkers bij circa 17.000 bedrijven te maken. CDA en VVD blijven van mening verschillen over de exacte uitleg van het kabinetsbesluit over de kruisraketten. Beide partijen willen aan het besluit hun geheel eigen toelichting plakken. NA een van de bloedigste dagen uit de burgeroorlog in de Libanese hoofdstad heeft de regering van nationale eenheid van premier Karami dinsdag het vertrouwen van het parlement gekregen. HET was tekenend voor de openingswedstrijd van het EK Voetbal, dat Frankrijk slechts met een mazzeldoelpunt van Platini kon winnen van Denemarken. Tekenend voor de onmacht van twee aanvallend ingestelde ploegen om ook effectief te spelen. JIMMY Cliff was een van de eersten, die West-Europa lieten genieten van het opgewekte zonnige geluid, dat reggae toen was. Anno 1984 beleeft hij een come-back en maandag in Geleen mocht hij het Pinkpop-festival afsluiten. Hoe staagt Jimmy Cliff erin nog steeds keer op keer van die opgewekte, aanstekelijke muziek te maken? Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63.70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N/HAAR KRANT Datum van aanmelding: I n Naam: Adres: I Postcode: |Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: f De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. £Jtellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1984 | | pagina 1