STEM PvdA LIJST 2 óók voor Europa TERNEUZEN HOEFT ZICH NIET TE SCHAMEN Jazz op rijdend podium Programma Jazzfestival Fred John vervangt zieke Kid Thomas PENNINGMEESTER FRANS DE RUYTER: 6Kwaliteit ieder jaar beter9 Maria Harp het middelpunt van nieuw kwintet REGGAE-VE' i 1ËËSSB. WOENSDAG 13 JUN11984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND; Dit jaar voor het eerst een kroegentocht Veel mensen denken, dat de verkiezingen van morgen er niet toe doen. Maar als de PvdA de Europese verkiezingen verliest, dan strijkt het kabinet Lubbers de winst op. Dat zult u dan merken. Als u vindt dat de lasten oneerlijk worden verdeeld, als u vindt dat de werkloosheid veel te hoog blijft, als u geen kruisraketten in Nederland en Europa wilt, dan moet u morgen toch echt gaan stemmen. Want wij zijn u dankbaar voor uw sympathie, maar morgen hebben wij uw stem nodig. WOENSDAG 13 JUN11 KOPIE VAN AXELSE BRUG NEDERLAND 1 T6 Schelde Jazz Festival investeert in kwaliteit TERNEUZEN - Het programma van het twaalfde Schelde Jazz Festival ziet er als volgt uit: Donderdag 14 juni: Porgy and Bess: 20.30-21.10 uur: Voorprogramma met het Maria Harp Kwintet (Ne- derland-België). 21.10 uur: Officië le opening door R. Barbé, gedepu teerde van de Provincie Zeeland. 21.30 uur: Kid Thomas Algiers Stompers (USA), Louis Nelson (USA), Sammy Rimmington Band (Engeland), David Paquette (Ha- wai). Vrijdag 15 juni: Porgy and Bess: 20.00 uur: European Classic Jazz band (Zweden), 21.20 uur: Lilian Boutté and Music Friends (USA). 22.20 uur: Les Haricots Rouges (Frankrijk). 23.30 uur: European Classic Jazzband (Zweden). 00.40 uur: Lilian Boutté and Music Friends (USA). 01.50 uur: Les Hari cots Rouges (Frankrijk). Zaterdag 16 juni: Oude veerhaven (ponton): 13.00 uur: Aankomst jazz- boot met o.a. Schelde Dixies, Black Diamonds Brass Band, New Orleans Music Company en de Scat Cats. Vervolgens originele New Orleans streetparade met 60 muzikanten vanaf ponton via Nieuwstraat naar Korte Kerkstraat dan terug via Noordstraat en eindigend aan het begin Noordstraat-Vlooswijkstraat. 13.00-18.00 uur: Podiumconcerten op het terras achter Porgy and Bess en op het podium bij bistro-her berg Tollenique. Tevens streetpara- des in de hele binnenstad. Porgy and Bess: 20.00 uur: jazz- friends 1984 (Nederland). 20.50 uur: Vistula River Jazz Band (Polen). 21.45 uur: Dee Daniels and Jack van Poll trio (USA/België). 22.40 uur: La Romanderie HongarijeWest Duitsland). 23.35 uur: Jazzfriends 1984 (Nederland). 00.25 uur: Vistula River Brass Band (Polen). 01.20 uur: Dee Daniels and Jack van Poll trio (USA/België). 02.15 uur: La Ro manderie (Hongarije/ West Duits land). Kroegentocht aanvang 21.30 uur: Monopole: New Orleans Music Company. Tollenique: Hot Club de France Kick Wilstra Kwintet. De Uientuin: Nega Salsa Band (latin Jazz). De Markies: Funk-a-Duck (jazz rock/funk). De Groote Slock: Scat Cats. De ambassadeur: Petro Jazz Group. Hotel de Post: Light House Quartet, Jazz-O-matic-Four. Zondag 17 juni: Porgy and Bess: 14.00 uur: Michel Rocques en Roger van Haverbeke trio (Frankrijk België). 15.00 uur: Poland Big Band Sami Swoi (Polen). 16.10 uur: Mi chel Rocques en Roger van Haver beke trio (Frankrijk/België). 17.10 uur: Poland Big Band Sami Swoi (Polen). 18.10 uur: Sluiting. Dee Daniels is de absolute ster in het programma voor de zaterdag. TERNEUZEN - De stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft op zaterdagavond 16 juni een primeur voor Terneu zen. Er zal voor het eerst in de geschiedenis van het Terneu- zens jazzspektakel een Jazz- kroegentocht worden gehou den. Opvallend is dat in tegen stelling tot andere plaatsen in Terneuzen niet alleen ruimte is voor de traditionele jazz, ook de zigeunerjazz, salsa, jazz-rock, funk en bossanova staan op het programma. De organisatie heeft een groot budget uitgetrokken voor de orkesten die op de eer ste jazzkroegentocht spelen. In minimaal acht etablissemen ten, uitbreiding is nog moge lijk, zullen tien orkesten op treden. Frans de Ruyter van de stichting die voor de orga nisatie zorg draagt: „Alle stij len liggen dicht bij elkaar. We hebben wel geprobeerd om de muziek aan de zaken aan te passen. Zo vind ik Funk-a- duck die garant staat voor swingende jazz-rock en funk het best gedijen in een café als De Markies. Van hotel De Post en de Ambassadeur hebben we een oude-stijl-centrum ge maakt." De Ruyter en de zijnen pro beren met de kroegentocht meer publiek bij het evene ment te betrekken. Door de programmatie van orkesten in typische jeugdcafés wordt ook aan de jeugd gedacht die nor maal het festival niet bezoekt. Frans de Ruyter sluit het ook niet uit dat het aantal deelnemers zich in de toe komst zal uitbreiden. „De bin nenstad is er ideaal geschikt voor, alle zalen liggen op loop afstand van elkaar. Ik hoop dat de kroegentocht slaagt, we hebben er alles aan gedaan goede orkesten te contracteren en er zijn zelfs nog aparte affi ches gedrukt voor dit onder deel van het festival." TERNEUZEN - Nog een weinig slaap en de in het programmaboekje soms lyrisch beschre ven jazz musici, die tijdens het twaalfde Schel de Jazz Festival acte de presence zullen geven, komen voor de lezer tot leven. Het jaarlijks jazzfestival zal Terneuzen vanaf don derdag 14 juni tot en met zondag 17 juni in zijn ban houden. De Stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaanderen die voor de organisatie tekent, heeft een kwalitatief hoog staand programma samenge steld. Een snelle vergelijking met de diverse andere festivals die in deze periode ook gehouden worden, leert al snel dat het Schelde Jazz Festival haast al le toppers van zowel Breda, Den Bosch, Gentbrugge en Bergen op Zoom op de affiche heeft staan. Het is duidelijk dat de organisatie dit jaar weer geïnvesteerd heeft in kwaliteit. Dit komt nog het best naar voren in de voor Terneuzen nieuwe Jazz-kroe- gentocht op zaterdagavond. Internationaal Indien het North Sea Jazz Festival als maatstaf mag worden genomen, dan hebben zes orkesten van de kroegen tocht al in het verleden in Den Haag opgetreden. Er zal in de ze uitgave van het jazzfestival weer een internationaal gezel schap de podia bestijgen. Naast musici uit Amerika en Europa is ook het Oostblok vertegenwoordigd. Bovendien worden de Re gionale Muzikanten niet ver geten. De uitsmijter van het festival is de Poolse big-band Sami Swoi. De negenmans formatie kwam vorig jaar op het North Sea Jazz Festival als de grote onbekende binnen, maar het optreden van deze band was de revelatie van het festival. Samo Swoi voelt zich het beste thuis in de onvervalste Goodman-Count Basie stijl maar ook het moderne arran gement ontbreekt niet. Hoewel Laat moigen merken dat u er ook nog bent. het niet gebruikelijk is om twee jaar achter elkaar een artiest in het jazzcentrum Porgy and Bess te program meren, vormt Lilian Boutté een uitzondering. De kleine energieke zangeres uit New Orleans die de afgelopen jaren op alle grote festivals in Euro pa heeft opgetreden, zal vrij dagavond zoals gebruikelijk worden begeleid door de Music Friends. Absolute ster De Franse Haricots Rouges die ook vrijdag in Porgy and Bess een concert geven, ver dienen een aparte vemelding. Het is ongetwijfeld een van de beste jazzorkesten uit het land van Mitterand. Het staat naast een muzikaal hoog niveau ga rant voor een stuk puur enter tainment. De zaterdagavond in Porgy is traditioneel een van de hoogtepunten van het jazzfestival. De absolute ster die avond is Dee Daniels, een Amerikaanse jazz/blues zangeres uit Seatt le. Daniels wordt in Terneuzen begeleid door het trio Jack van Poll, dat samen met de zange res recentelijk een toernee door Canada en Noord-Ame- rika heeft gemaakt. De Jazz Friends 1984 zorgt voor de re gionale noot in het zaterdag avond programma, een orkest met oud-leden van het Piha- ma Jazz Kwartet. La Roman derie brengt onvervalste zi- geunermuziek en de Vistula Brass Band uit Polen comple teert de diverse stijlen, met muziek in de soort van het Pa sadena Roof Orchestra. Het Schelde Jazz Festival wordt door een nieuw jazzor kest geopend. Daarin hebben Tonnie Krijger en Maria Harp uit Terneuzen een groot aan deel. De hoofdschotel van het festival is Amerikaanse band Kid Thomas Algiers Stompers met Sammy Rimmington en pianist/ blues zanger David Paquette uit Hawai die het publiek naast gevoelige blues ook zeker op een aantal stevi ge boogie-woogies zal trakte ren. TERNEUZEN - De muzikaal leider van de Amerikaanse Kid Thomas Algiers Stompers, Kid Thomas Valentine heeft een zware longontsteking. De 89-jarige trompetist zal daar om donderdagavond tijdens het openingsconcert in Porgy and Bess waarschijnlijk niet van de partij zijn. Er is al een vervanger voor de nestor van de oude stijl jazz. Niemand minder dan Fred John, de huidige trompettist van de Preservation Hall in New Orleans dat nog steeds het Mekka is van de pure New Orleans stijl, zal de Algiers Stompers komen versterken. Naast Sammy Rimmington zal ook Louis Nelson als gast- trombonist donderdagavond het Algiers Stompers collectief versterken. TENEUZEN - De penning meester van de stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaan deren, Frans de Ruyter, ver gelijkt het programma van het komend Schelde Jazz Festival met dat van voor gaande jaren. Tevreden con stateert hij: „De kwaliteit is duidelijk ieder jaar beter geworden." Eigenlijk is hij de primair verantwoordelijke man voor het programma op het festi val zonder zijn collega-be stuurders daarbij te kort te doen. De meest muzikale contacten lopen via de en thousiaste De Ruyter. Naast het Terneuzens jazzfestival heeft hij ook een aandeel in de programmering van de jazzevenementen in Bergen op Zoom en Gentbrugge. Met een Engels jazzhand- boek naast hem op de bank en op de achtergrond de mu ziek van de nieuwste lp van Dee Daniels, die waar schijnlijk de topper van het festival gaat worden, komt het gesprek op de Ameri kaanse vocalist Jimmy Wi- therspoon. Frans de Ruyter: „We wilden de blues-zanger nog aan het programma toe voegen maar helaas moesten we er wegens financiële re denen van afzien. Jammer, we hadden hem haast in Terneuzen." Een optreden van de Amerikaan zou het festival nog naar een hoger niveau tillen. „Dat is ook onze opzet, we zoeken het niet zo zeer in de kwantiteit maar in de kwaliteit van de orkesten. We zijn erin geslaagd om de beste musici die momenteel in Europa op toernee zijn te contracteren." Toch valt het niet mee om een evenement zoals in Terneuzen met zo'n dertig orkesten financieel rond te krijgen. De Ruyter: „Het is ieder jaar een verdomd moeilijk karwei. De mensen zijn een bepaald niveau gewend en daar moet je ze tevreden in stellen. Dat wordt van het Schelde Jazz Festival ver wacht. Helemaal perfect is het natuurlijk nooit, maar de basis van het succes van de laatste jaren is dat we overal waar iets te doen is op jazzgebied, ons oor te luisteren leggen. We weten meestal goed wat voor vlees we in de kuip hebben als we een contract tekenen." Naast kwaliteit voor een budget van 80.000,— waar van ongeveer de helft door de sponsors wordt opge- bracht, streeft de stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaan deren ook elk jaar naar ver- nieuwing. Nog niet zo lang geleden was er op het Ter neuzens jazzfestival alleen maar oude-stijl en dixieland te beluisteren. Gelukkig wordt de ingeslagen weg om het Schelde Jazz festival een smeltkroes te laten worden van vele soorten jazz en aanverwante muziek, dit jaar verder uitgebreid. Frans de Ruyter: „Dit komt het best tot uiting in de jazzkroegentocht. Hiermee willen we op zoek naar een breder publiek. Van mij had het festival nog wat moder ner gemogen maar dat komt uit Amerika en dan gaan de centen weer meespreken. De Amerikanen zijn voor ons erg duur in verband met de dollarkoers." Ondanks dit heeft Frans de Ruyter alle vertrouwen in het slagen van de twaalf de uitgave van het Schelde Jazz Festival dat voor een groot deel ontsproten is uit het muzikale brein van De Ruyter. TERNEUZEN - Het Maria Harp Kwintet bijt donder dagavond in Porgy and Bess de spits af van het Schelde Jazz Festival. In deze nieu we band die geformeerd is rond de Terneuzense jazz zangeres Maria Harp, speelt naast een drietal professio nele top-musici uit België, Tonnie Krijger gitaar. Ma ria Harp en haar plaatsge noot Tonnie Krijger waren vroeger lid van het ter ziele gegaan Pihama Jazz Kwar tet. Het kwintet heeft al enke le succesvolle optredens achter de rug in België, on dermeer in Genk en in Has selt waar het samen met Toots Thielemans in een programma stond. Tonnie Krijger: „Ondanks de nog maar prille samenwerking waren de reacties positief, maar er moet nog hard ge werkt worden." Tonnie Krijger is blij om samen met Maria Harp die na lang zoe ken weer een vaste groep muzikanten om haar heen heeft, te kunnen optreden. „Ik ben overtuigd van haar kwaliteiten." Maria Harp wist enkele jaren geleden uit de Zeeuws-Vlaamse anonimi teit te treden door een suc cesvol optreden in de Sones- ta Koepel in Amsterdam. De blonde Terneuzense kreeg daardoor landelijke belang stelling en er kwam een op treden voor de televisie uit voort. Kort na dit succes moest ze haar jazz-loopbaan onderbreken doordat ze tij delijk in Amerika ging wo nen. Relaties Na haar terugkeer uit de States had ze geen vast or kest meer. Daardoor kwam ze in een rustige periode te recht ondanks enkele optre dens samen met Tonnie Krijger en als zangeres bij de Swing Society in het T.O.C. gebouw in Eindho ven. Door de goede relaties uit de tijd voor haar vertrek naar Amerika kwam ze via de Belgische zangeres Patri cia Beyssens in contact met de Belgen Eric Rits, Mark van Puyenbroeck en Dirk Steur. Het drietal had zijn spo ren in de muziek al ruim schoots verdiend. Ze bege leidden namelijk twee sei zoenen Jasperina de Jong in de musical Fien de la Mar. Tonnie Krijger wilde graag samen met Maria Harp ver der gaan en ook de Belgen schenen zich in deze formule te kunnen vinden. Tonnie krijger: „Naast het visuele aspect zorgt een zan geres met een mooie stem voor de nodige kleurwisse- ling. Instrumentaal heeft ook zijn beperkingen." Hoewel de bezetting van het Maria Harp Kwintet ge lijk is aan dat van het Piha ma Jazz Kwartet in het ver leden, is er geen sprake van muzikale gelijkenis. Tonnie Krijger: „Deze combinatie is bijzonder verrassend, toch zeker in vergelijking met vroeger. Het ligt duidelijk aan de interpretatie van de muziek. Hoewel we soms de zelfde nummers spelen als bij het Pihama worden ze totaal anders voor het voet licht gebracht." Studio Binnenkort gaat de groep de studio in. Krijger: „Nee, niet voor een plaat hoewel ik denk dat als de mogelijkheid zich voor zou doen wel iedere muzikant dit wil, maar zover zijn we nog niet. We gaan demo's opnemen die we voor promotie gaan gebruiken." De pianist Dirk Steur die in België door de insiders wordt vergeleken met Oscar Peterson bepaalt de muzikale stijl. Hij heeft zich in de korte periode van samenwerking ontpopt als muzikaal leider. De stijl is moeilijk te omschrijven maar het het reportoire be staat naast ballades uit op zwepende swing. Bovendien brengt de groep ook enkele instrumentale nummers. Zowel Tonnie Krijger als Maria Harp ervaren de sa menwerking met de Belgi sche collega's als bijzonder positief. Maria Harp: „Er wordt op een professionele manier keihard gewerkt." Tonnie Krijger: „De goede sfeer onder elkaar is duide lijk terug te vinden in onze muziek. We voelen elkaar goed aan." Zoekende Maria Harp zegt het elke keer weer 'bijzonder fantas tisch' te vinden wanneer er een repetitie of een optreden op het programma staat. Maria Harp: „Ik heb door lang stil te hebben gezeten soms wel moeite om het te volgen. Het is beslist zwaar te noemen. Er wordt veel van me verwacht. Maar we zitten nog duidelijk in het groeiproces. We zijn zoeken de welke kant we opgaan. Ikzelf zou nog wat moderne re nummers willen brengen, in een eigen stijl." Tot slot zegt Maria Harp die haar enthousiasme niet onder stoelen of banken steekt: „Ik vind het machtig, ik heb nooit geweten dat het wer ken met andere mensen zo leuk kon zijn. En dat lijkt me, is terug te vinden in dat wat we muzikaal uitstra len." Het Maria Harp Kwintet gaat na de zomervakantie een drukke tijd tegemoet. Er liggen veel optredens in di verse met name Belgische Jazzclubs, in het verschiet Maar eerst is de première voor Terneuzen, die donder dag om 20.30 uur begint. TERNEUZEN - De New Or leans Jazz Train trekt zater dag 16 juni vanaf 10.30 uur op een rijdend 'podium' door de straten van Terneuzen. Het Belgische orkest zal in diverse delen van Terneuzen optre den. Het podium is een getrou we kopie van de Axelse brug die ook te zien was in de histo rische optocht in het kader van het 400-jarig bestaan van Terneuzen. Het middelpunt van dit Vliegend Schelde-podium Jazz' is de Albert Tijmstraat waar in de buurt van de Blide een aantal concerten wordt gegeven. Vandaar trekt het muzikale brugje via de Oran- jebuurt, de Van Steenbergen laan en de Axelsestraat naar de oude veerhaven, waar een massale streetparade van start gaat. Compleet met en kele old-timers, de kopie van de Axelse brug en alles bij el kaar ongeveer 60 muzikanten zal de 'grootste' streetparade van Terneuzen door de bin nenstad trekken. Na de rond gang door de binnenste wordt de streetparade ontb®' den en beginnen de openlucht' concerten, op twee podia. Achter Porgy and Bess e bij bistro Tollenique zullen wisselend zeven orkesten ac de presence geven. De Schel® Dixies, Black Diamond Bfa® Band, New Orleans Company, Scat Cats, New 0>' leans Jazz Train, SW1™ Chroon en Creole Memon Jazz Band zullen zaterdsê' middag in de Terneuzen5 binnenstad te zien zijn. Ik he Door Wim var JIMMY Cliff behoort tc Jamaicaanse reggae-frt Een dikke vijftien jaar g eersten, die West-Europa gewekte zonnige geluid, dat Nummers als 'Wonderful world, beautiful people' en 'Wild world' werden hits in een tijd, dat er nog echte hip pies waren en de popmuziek bezig was een gigantische ver andering te ondergaan. Anno 1984 beleeft Jimmy Cliff een soort tweede jeugd. In Nederland is hij uiterst suc cesvol met zijn singles en het succes van nummers als 'Treat the youths right', 'Reggae night' 'Sunshine in the music' en op dit moment 'We all are one' zorgden ervoor dat Jim my maandag in Geleen het Pinkpop-festival af mocht sluiten. Even voor hij daar het po dium betrad had ik een inter viewtje met hem in een stampvolle kleedkamer, waar ondanks het naderende con cert een ontspannen sfeer hing. Jimmy Cliff en ook de meeste van zijn begeleiders zitten te lang in het vak om zich nog druk te maken. Niet dat ze zich niet voor honderd procent geven, maar de mu ziek komt er zo natuurlijk uit, dat het haast vanzelfsprekend lijkt, dat er op het podium zo veel inzet is. Jimmy Cliff heeft artiesten zien komen en gaan en hij heeft zowat alles meegemaakt wat een artiest maar mee kan maken. Hoe slaagt hij erin nog steeds keer op keer van die op gewekte, aanstekelijke muziek te maken? Jimmy Cliff: „Dat ligt aan 15.55 Niette filmen Sportverslaggever Jack van Gelder presenteert een nieu we vijfdelige zomerserie, die eerder werd aangekondigd onder de titel 'Niet te gelo ven'. Dit programma ligt on geveer in dezelfde sfeer als 'De eerste de beste', alleen komen er bij 'Niet te filmen' geen records aan te pas. Bij zondere prestaties, gebeur tenissen of toevalligheden, zonder dat deze iets met het Guinness Book of Records te maken hebben, krijgen in de uitzending een plaatsje. 19.00 Allemaal tuig Vanavond zendt de IKON de laatste aflevering hit van de gespeelde tv-serie 'Allemaal tuig', getiteld: 'De afreke ning'. Zonder dat de ouders, buurtbewoners of de politie °oit iets hebben gemerkt, konden Wijnand, Bart, Monne en de andere ex- jeugdbendeleden de buurt onveilig maken, tot die be wuste Kerstavond drie maanden geleden. Wat er toen precies gebeurd is, iaat deze laatste aflevering zien, ovenals de afgebrande wijk post. Daar had de Officier van Justitie de jongeren en hun ouders willen meedelen, welke straffen de kinder rechter eist. Waar en wan- Kyra Nijinsky in 'She danc 20.33 uur).

de Stem | 1984 | | pagina 16