ZEELAND KRIJGT PRIMEUR de stem Recreatie-sector krijgt subsidie voor promotie Voetjes van de vloer in Terneuzen Standaardwerk over "Vier Ambachten in Middeleeuwen' De Sterre in Clinge krijgt socio-woning Auto gestolen Offshore constructie project opgeleverd &CLOPPENBURG en ig en J WOENSDAG 13 JUN! 1984 ZEEUWSE DANSTEST-KAMPIOENSCHAPPEN UIT PROVINCIAAL FONDS Provincie studeert op vervanging veer Zijpe/ Jacobapolder Auto van de weg Eerste Overzicht HISTORISCH ONDERZOEK PROF. GOTTSCHALK 71 VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 on De jury had had niet gemakkelijk tijdens de kampioenschappen - foto de stem/corj de boer Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse recreatie-ondernemers kun nen voor promotionele activi teiten een bijdrage krijgen uit het provinciaal Fonds voor Toeristische Promotie, dat een budget heeft van 700.000 gul den. Een voorwaarde is echter wel dat de activiteiten een provinciaal of op zijn minst regionaal belang dienen. Dit melden Gedeputeerde Staten in het onlangs uitgeko men Toeristisch Marketing- en Promotieplan Zeeland. Een plan, waarmee het Zeeuws provinciebestuur zich voor het eerst daadwerkelijk met de toeristische promotie van de provincie bemoeit. Naast de mogelijkheid om gesubsidieerd promotionele activiteiten te ontplooien, moeten de recreatie-onderne- mers wel bereid zijn mee te betalen aan de algemene Zee land-promotie en zodoende het fonds uit eigen zak te spekken. De ondernemers die verenigd zijn in de organisa ties Recron en Horecaf heb ben, volgens een woordvoer der van de provincie, reeds de intentie uitgesproken daaraan mee te zullen werken. De nota meldt dat de intia- tieven voor eventuele adver tentiecampagnes of andere promotionele zaken zowel van de kant van het bedrijfsleven als van de provinciale VVV kunnen komen. De onderne mers hebben in het laatste ge val de mogelijkheid op de acti viteiten in te haken. GS spre ken in de nota de voorkeur uit voor gecoördineerde activitei ten. Indien een ondernemer een beroep wil doen op een bijdra ge uit het fonds, moet de acti viteit passen in het jaarlijks op te stellen activiteitenplan en zich uit kunnen strekken over een middellange termijn. Eigen werkzaamheid, ver- blij fs- en reiskosten van de subsidie-aanvrager komen in principe niet in aanmerking voor een bijdrage en kosten voor de verbetering van de toeristische infra-structuur, waaronder produkt-ontwik- keling of -verbetering, evenals plaatselijke of regionale eve nementen worden ook niet vergoed. De kosten voor pro motie van dergelijke activitei ten kunnen echter weer wel uit het fonds gefinancierd worden De ontwikkeling van nieu we promotionele activiteiten in 1984 en 1985 vormt een be langrijk onderdeel van de no ta. Zo denkt het college aan deelname aan beurzen, wer vende campagnes onder de toeristen in Nederland en de omliggende landen en het ont werpen van een Zeeuwse toe ristische 'huisstijl', een her kenbaar vignet, dat wordt ge bruikt voor promotiedoelein den door alle VW's en door de recreatie-ondernemers in bij voorbeeld advertenties. „Daarmee kan de kleinscha ligheid van het Zeeuwse be drijfsleven teniet worden ge daan", zo oppert het college. Zij vragen provinciale staten om voor het ontwerp van dit vignet een krediet van 25.000 gulden beschikbaar te stellen. Het college van GS verwacht nog dit jaar met het definitie ve middellange termijnplan te komen. Bouw Nederland wordt 'zegelvrij' TERNEUZEN - In dans school Bilderbeek te Ter- neuzen werden zaterdag avond de Zeeuwse danstest kampioenschappen gehou den. 160 Danslustigen tilden de voetjes van de vloer. Ze dansten in de categorieën brons, zilver en goud en vrije klasse. De jury werd gevormd door de heren J. Segaar te Schiedam en G. Jordans te Bergen op Zoom. Dit tweetal had deze avond geen gemakkelijke taak, want de inzet van de deelnemers(sters) was groot. Uiteindelijk kwam men tot de volgende uitslag. Catego rie brons: 1. Simon de Putter en Sonja de Jong, 2. Dick Buyze en Natasja de Bak ker, 3. Arjan van Vaarde- gem en Karin Wansink. Ca tegorie zilver: 1. Edgar Win terkamp en Brigitte van Gastel, 2. Edwald Wolffen- buttel en Corina de Bruijne, 3. echtpaar De Haan. Cate gorie goud: 1. echtpaar Rijc- kaert, 2. echtpaar Hamelink, 3. Rien Huige en Mayella Claeys. Categorie vrije klas se: 1. Bas Aertsen en Mar leen van de Visser, 2. echt paar Vergouwe, 3. Sjoerd Dingemanse en Diana van de Dries. DEN HAAG - De provincie Zeeland studeert momenteel log op de vraag, op welke ma nier (tijdelijk) de veerdienst Anna Jacobapolder/Zijpe kan norden vervangen. Dat blijkt uit schriftelijke antwoorden van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) op vragen uit de Ka mer ter voorbereiding van een debat eind deze maand over de Oosterscheldewerken. Het veer, dat nu al vaak verstek moet laten gaan, wordt 1 ja nuari '86 opgeheven, of zoveel eerder als de toestand van het materieel dat noodzakelijk maakt. De weg over de Phi- lipsdam, die zelf in augustus '87 wordt gesloten, komt medio '88 gereed. De kans bestaat overigens, zegt Smit-Kroes, dat de slui ting van de Philipsdam nog iets naar voren wordt gehaald. Uit de Kamer is daar in het verleden al herhaaldelijk op aangedrongen. Van onze correspondent GOES - De automobilist L. G. "it Oss viel gistermorgen Jtoeg rijdende over Rijksweg A nabij Arnemuiden in slaap. Daardoor begon het voer- »g te slingeren, raakte van weg en sloeg vervolgens "'er de kop. G. kwam met de schrik vrij, maar zijn nog vrij nieuwe personenauto werd geheel vernield. 'B, AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ''Terneuzen, Hulst en Goes, lessen en telefoonnum mers op pagina 2. 830-12.3O/13.30-17.00 uur. factie Jarneuzen: Rein van der nalm (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, 'cl de Schipper, Cor de *°er (foto), Ton Koomen Wort). Hulst: Eugène Ver- peten. Goes: Cees Maas. "'ddelburg: Henk Postma. Astburg: Co Meertens. «ndcepunten Jj°osterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. 'hrertentle-expl. ,sPecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Nederlandse bouw is medio volgend jaar zegel- vrij. Het van 1929 daterend systeem van vakantie/risicozegels wordt regionaals-gewijs vervangen door het zogeheten rechtenbeheer-sys- teem (RBS). Met deze nieuwe opzet krijgen ongeveer 200.000 bouwvakkers bij circa 17.000 be drijven te maken. De Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB), heeft hiervoor gekozen omdat het zegelsysteem niet langer in een moderne administratie past en om de fraude rond de afdracht van sociale premies in de bouw de kop in te druk ken. Dit deelde de onderdirec teur G. van Oostende van het SFB gisteren mee tijdens de presentatie van het nieuwe systeem in Middelburg. Zeeland is, zoals gemeld, als eerste provincie aan de beurt. De invoering van het RBS in Nederland gebeurt in zeven stappen. Na Zeeland verloopt de invoering stapsgewijs in noord-oostelijke richting. Friesland en Groningen slui ten de rij Reeds in 1971 gingen werk gevers en werknemers in de bouw rond de tafel zitten om te komen tot een vervangend systeem voor de zegels. De verder gaande automatisering van de administraties noopte daartoe. Daarbij kwam dat sommigen de zegels, die gelijk staan met waardepapieren, vervalsten en ook de handel in de gegomde velletjes tierde welig. Er werden zelfs over vallen op verkooppunten ge pleegd. Tuk Omdat de werkgevers in de bouw door het kopen van ze gels tegelijk hun sociale pre mies afdragen en als zodanig geregistreerd worden, zijn met name de koppelbazen tuk op het kopen ervan. Per 1 januari 1983 is, na een succesvolle proef, een voor zichtig begin gemaakt met de invoering van het RBS, waar aan aanvankelijk door 20 werkgevers werd deelgeno men. Voor de bouwvakker houdt de invoering van het RBS wei nig verandering in, behalve dan dat hij het wekelijkse ze- gelplakken en de jaarlijkse verzilveringen als gebeurt kan beschouwen. Wel krijgt hij maandelijks een tegoed-be wijs zodat hij eenvoudig kan controleren of zijn baas sociale premies en pensioenrechten voor hem afdraagt. Alles wordt giraal afgehandeld. Een bijkomend voordeel voor het SFB is dat het RBS duidelijkheid verschaft over welk bedrijf welke mensen in dienst heeft. Dit totale over zicht, dat geen enkele bedrijfs vereniging in Nederland heeft, kan volgens het SFB ook mee helpen de malafide praktijken te beperken. Het rechtenbe- heer-systeem kan de fraude niet helemaal uitbannen; sa menspanning tussen werkge ver en werknemer blijft mo gelijk. Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - Tijdens het pinksterweekeinde is de personenauto van J. P. te St. Jansteen gestolen. Het voertuig stond gepar keerd voor zijn woning aan het Baronieplein. Volgens de eigenaar was de auto, een Peugeot 305, op slot. De wagen, net tien maanden oud, moet in de nacht van vrijdag op zater dag zijn ontvreemd. Van een onzer verslaggevers CLINGE - Het zwakzinnigeninternaat De Sterre in Clin ge heeft van het ministerie toestemming gekregen een zo geheten socio-woning te bouwen. Deze twee-onder-een-dak woning zal na de bouwvak- vakanie worden gebouwd in de Julianastraat te Clinge. Het huis gaat onderdak bieden aan negen volwassen bewoners van De Sterre, die een redelijk grote mate van zelfredzaamheid hebben. De bouw van deze socio-woning past in het beleid dat de laatste jaren op De Sterre is ge voerd, om bewoners die dat kunnen zoveel mogelijk zelf standig te laten wonen. „De meeste bewoners kunnen dat niet", zegt adjunct- direkteur J. Meijsen, „maar er zijn er zeker die zich voor een groot stuk zelf kunnen redden". Wel wordt er voor gezorgd dat er steeds minimaal één persoon aan groeps leiding aanwezig is. Er is volgens Meijsen gekozen voor de Julianastraat, en bij voorbeeld niet voor de Ruysdaal- straat, omdat anders de afstand naar De Sterre te groot wordt. Men hoopt de socio-woning begin volgend jaar te kun nen openen. De opzet komt redelijk overeen met het al bestaande fase-huis in de Kerkstraat, zij het dat daar vooral jonge kinderen in zijn gehuisvest. „De ervaringen met het fase-huis zijn zeer positief", aldus Meijsen, „zo dat we ook van de socio-woning goede verwachtingen hebben". Van een onzer verslaggevers HULST - In de burgerzaal van het Hulster stadhuis is giste ren de historische studie 'De Vier Ambachten en het Land van Saaftinge in de Middel eeuwen' gepresenteerd. Het omvangrijke boekwerk is het resultaat van zes jaar intensief onderzoek door me vrouw prof. dr. M. Gottschalk, emeritus hoogleraar histori sche geografie. De burgemeesters P. Molt- hoff van Hulst en A. Hack van Axel en schepen A. de Groote van de gemeente Assenede hebben gisteren de eerste ex emplaren gekregen uit handen van de schrijfster. Het boek bevat de resultaten van een historisch onderzoek over het ontstaan van het landschap van Oost Zeeuwsch-Vlaande ren. De Vier Ambachten, be- stuursdistricten rondom de centrale plaatsen Boekhoute, Assenede, Axel en Hulst, vormden een deel van Rijks- vlaanderen, maar werden na de 80-jarige oorlog verbrok keld. Het fraai verzorgde boek, verluchtigd met ruim veertig illustraties waaronder af drukken van oude kaarten, kan worden gezien als een standaardwerk over de ge schiedenis van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en de aangrenzende gebieden in België. Het werk biedt boeiende en Professor Gottschalk signeert het boek voor de burgemeesters belangwekkende informatie voor allen die belangstelling hebben in de regionale ge schiedenis van deze gebieden. Daarnaast is het ook van be lang voor onderzoekers in de historische geografie en in de geschiedenis van Nederland en België in de Middeleeuwen. „Van Nederlandse zijde be schouwt men Zeeuwsch- Vlaanderen nog wel eens als een aanhangsel", zei mevrouw Gottschalk gisteren, „en van Belgische zijde beschouwt men het als buitenland. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarom op onderzoeksgebied altijd wat tussen de wal en het schip gevallen. Maar daar is van Hulst en Axel en de schepen nu verandering ingekomen". Met dit boek en twee boeken van haar hand over West- Zeeuwsch-Vlaanderen, be hoort dit gebied nu volgens haar tot de best bestudeerde gebieden in Zeeland. Burgemeester P. Molthoff sprak gisteren niet alleen over van Assenede een „indrukwekkende hand leiding voor de bestudering van het verleden", maar hoop te ook dat van het boek een „inspiratie kan uitgaan om, in het bewustzijn van de histo risch bepaalde onderlinge ver bondenheid, met nog grotere inzet te streven naar steeds nauwere contacten en een - foto de stem/cor j de boer steeds verdergaande samen werking over de landsgrens heen". Het boek, verschenen bij uitgeverij Van Gorkum te As sen, kost bij voorintekening tot 1 augustus 125 gulden. Na het verschijnen moet er 150 gulden voor betaald worden. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - In het zeeha ven- en industriegebied Vlis- singen-Oost is gisteren een nieuw omvangrijk offshore constructieproject opgeleverd en gereedgemaakt voor ver scheping naar het Nederlands continentaal plat (blok K-18). Een en ander gebeurde op het terrein van THC-Fabrica- tors BV/Heerema Havenbe drijf BV (vijfhonderd werkne mers). De opdrachtgever was Continental Netherlands Oil Company (dochtermaatschap pij van het Conoco-concem). Het 1700 ton wegende, ruim 38 meter hoge, 35 meter lange en 32 meter brede gevaarte zal volgende week vanuit de Sloe- haven naar het zogenaamde Kotterveld in de Noordzee worden gesleept. Sedert de start van THC (eind 1981) in Vlissingen-Oost is reeds een twaalftal soortge lijke projecten gerealiseerd. Het ging daarbij om opdrach ten van vele tientallen miljoe nen guldens. Met de bouw van het thans gereedgekomen deck was een tijdsbestek van onge veer zes maanden gemoeid. Momenteel is men op de werf van THC/Heerema bezig met de bouw van een reusach tige constructiehal, waardoor men in staat zal zijn dit soort opdrachten nog sneller en effi ciënter uit te voeren.

de Stem | 1984 | | pagina 11