Jos van Baal Saai koersverloop bij profs in Kloosterzande Weer zege van Pierre Raas KABINET W UITSLAGEN: DINSDAG 12 JUN11984 den HAAG - Alleen een 'monsterverbond' van oppositie, klein rechts en CDA-twij- felaars en -dissiden ten is nog in staat het raketbesluit van het kabinet tegen te hou den. Mes trekken Merijntje Overwinning van Heddy Nieuwdorp door Eddy de Schrijver KLOOSTERZANDE - Vechtjas Heddy Nieuw dorp schreef zaterdagavond het profcriterium van Kloosterzande op zij n naam. Nieuwdorp vluchtte op minder dan één kilometer van de streep weg uit een kopgroep van vijf. Theo Smit spurtte naar de tweede plaats en Gerrit Solle- veld werd derde. Hij werd direct gevolgd door Jos Lammertink, waarmee duidelijk werd dat de 'grote' ploegen zich lieten verschalken door de 'kleintjes'. De broodrenners bakten er overigens niet al te veel van. Bijna de gehele koers kwam een langgerekt lint over de fi nish, terwijl er toch dik be taalde profs aan de start ston den. Van vedetten als Phil An derson, Eddy en Walter Planc- kaert en Jac Hanegraaf mocht verwacht worden dat ze er al les aan zouden doen om het publiek te vermaken, maar dat werd slechts in zeer be perkte mate gedaan. Het wa ren vooral de mindere goden die strijd leverden. De eerste onruststokers in Kloosterzande waren Adri van Houwelingen - hij was de bedrijvigste uit het hele veld - en Johnny Broers. Zij reden enkele ronden met een kleine voorsprong voor de meute uit, maar werden toch in de kraag gegrepen. Daarna was het de beurt aan het trio Bert Weke- ma, Jan van Houwelingen en Heddy Nieuwdorp. De maxi male voorsprong bedroeg wel geteld vijftien seconden. Ger rit Solleveld, Ad Tak en Phil Anderson, dat was ook meteen de laatste keer dat hij zich in de strijd mengde, kwamen toen aan het commando, maar deze poging duurde nog geen ronde. De beslissing viel met nog 25 kilometer voor de boeg. Eerst gingen Adri van Houwelingen en Johnny Broers aan de haal. Zij kregen 20 seconden voor sprong. Het peleton reageerde fel en brak in diverse stukken. Heddy Nieuwdorp, Gerrit Sol leveld, Jos Lammertink, Jo- han Lammerts, Jos Schipper, Theo Smit en Ad Prinsen slo ten zich bij de twee leiders aan, zodat er negen koplopers te noteren waren. Drie ronden voor het einde kwam er in de kopgroep een afscheiding. Smit, Nieuwdorp, Lammer tink, Schipper en Solleveld kregen de ruimte en werden niet meer terug gepakt. Nadat een poging van Jos Schipper verijdeld werd, was het Heddy Nieuwdorp die in de laatste kilometer aan de haal ging en hij werd niet meer bedreigd. De Zeeuw, die zo goed voor de dag kwam in de Waalse Pijl, bekroonde daarmee z'n attente manier van koersen. De uitslag: 1. Heddy Nieuwdorp (Wemeldinge) 95 kilometer 2.20.18; 2. Theo Smit (Halfweg); 3. Gerrit Solleveld (De Lier); 4. Jos Lamme- tink (Wierden); 5. Jos Schipper (Kwadendamme); 6. Johan Lam merts (Putte); 7. Johnny Broers (Maartensdijk); 8. Adri van Hou welingen (Ophemert); 9. Ad Prin sen (Raamsdonksveer); 10. Ad Tak (Oud-Gastel); 11. Walter Planc- kaert (België); 12. Jac van Meer (Wouw); 13. Jac Hanegraaf (Schijf); 14. Fons van Katwijk (Op- loo); 15. Theo Appeldoorn (Zegge); 16. Vester Aarts (Kruiningen); 17. Jan Jonkers (Oud-Gastel); 18. Ger- rie van Gerwen (Olland); 19. Jan van Houwelingen (Ophemert); 20. Ad Polak (Heinkenszand). Heddy Nieuwdorp gaat als winnaar over de streep in Kloosterzande, waar de profs niet erg geïnspireerd hun den. - toto de rondjes draai- stem cob j de boer Liesbeth Schijve klasse apart in Axel Van onze sportmedewerker AXEL - Met Liesbeth Schijve uit Nieuwvliet als winnares bij het Z-springen paarden kon de organisatie van het concours hippique in Axel bijna geen betere amazone wensen voor het eremetaal. De Nieuwvlietse verkeert met Nicolette in een vorm, die nauwelijks iets te wensen overlaat. Meer dan ver diend pakte zij dan ook de NCRV-trofee. Bij de Z-po- ny's ging de zege naar Jeroen Goossens van Haring- ruiters met Ramora Kayan. Het zonovergoten Axelse ruitersportcentrum raakte tij dens de barrage Z-springen paarden in opperste extase. Van de 25 combinaties, die in de ring kwamen, drongen er acht door tot in de barrage. Vier combinaties uit België en vier uit Zeeland. Dit gegeven maakte van de eindstrijd een echte Holland-België, zeker toen de sfeer met sprongen omhoog ging door het goede rijden. In de eerste rit kwam Ad Daane foutloos rond in 42 seconden en had daarmee een goed vooruitzicht op de titel. Yvan Wuytack van Tassijn- ridders nam de kop over door twee seconden sneller rond te gaan. Lauries Boonman kwam achter hem onder luide toej ui- chingen tot een tijd van 41.9, waarna Liesbeth Schijve de ring betrad. Deze sympathieke HTS-studente, bezig aan het laatse jaar weg- en water bouw, begon razendsnel en dat werd in hoge mate gewaar deerd. Alles wat Zeeuwsch- Vlaming was, stond met het zweet in de handen en haalde opgelucht adem, toen Schijve foutloos bleef. Met 36.6 nam zij ruimschoots de leiding over. De enige die nog sneller rond kwam, was de Belg Wilfried Rooms. Alleen hij had de pech een balkie mee te nemen. Bij het Z-springen pony's was er eveneens een fikse do sis spanning in de eindrace. Zes combinaties hadden zich geplaatst voor de barrage. Sandy den Exter opende pech- vol en verliet het parkoers voortijdig. De tweede combi natie, Jeroen Goossens van Haringruiters met Ramora Kayan, kwam eveneens niet geheel zonder strafpunten rond. Een weigering en een strafpunt voor tijdsoverschrij ding waren zijn deel. Deson danks bleek hij achteraf toch de gelukkigste te zijn. Zijn concurrenten, die op safe moesten rijden, bleven even eens niet zonder strafopleg gingen. Met name de hindernis met een vlak kruis betekende voor de meesten een onover komelijk obstakel. Voor een Belgische zege zorgde Mark Beck van Broe der Isidoor met Betsy. In het M-springen paarden was hij de rapste van de zes combina ties, die doordrongen in de barrage. Bij de pony's in de zelfde klasse gingen zelfs elf combinaties over naar de be slissende eindstrijd. Van de organiserende vereniging was Johan den Hamer met Roma no met een tijd van 32.17 de snelste. Van de vijftig combi naties L-springen paarden, 14 klasseerden zich voor de bar rage, was Marjan Zoetewey met Tellis van Reimerswaal de sterkste. De Hulstenaar Luc Cornelissens werd hier met Vazal tweede. Bij de L- pony's drongen 13 deelnemers door in de eindstrijd. Wilco Vinke met Ister van Klep pert] es was hier met een tijd van 29.5 de snelste met een foutloos parkoers. Suzan Malcorps was bij de dressuurproef Z-paarden weer een klasse apart. Met vier punten bleef zij de naaste belager voor. Daarmee vol deed de Zwinruiters-amazone geheel aan de verwachting. Hetzelfde kan gezegd worden van de Kloosterzandse Renata Mahu. Met Sandra won deze amazone van Honteruiters de dressuurproef Z-pony's met niet minder dan 137 punten. Eveneens hoog scoorde in de dressuurproeven L-paarden Chris Boone met Persian Path van Gouwe Rijders. Hij kreeg 138 punten van de jury toege wezen. Eenzelfde aantal dat Annelore Bax met Ureka van Oranjezon ten deel viel. Naast deze wedstrijden had de orga niserende vereniging, Ruiter sportvereniging Axel, een wedstrijd met trekpaarden op het programma staan. Met de ze edele viervoeters toonde de Terneuzenaar Anton Stoffels het best uit de voeten te kun nen. Het Tally-Ho gebeuren, de pony's moeten hier 50 meter stappen, 100 meter draven en 150 meter in galop lopen, werd een overwinning voor Stefan de Vetter uit Hulst. Gezien zijn optreden eerder op de dag een goede beloning. Voor de Axelse ruitersportclub bete kende dit tevens een afsluiting van een goed concours hippi que. „We zijn bijzonder tevre den. Alles kende een goed ver loop en bleef ver binnen de sportieve grenzen", liet een te vreden wedstrijdleider Henk Cysouw weten. Dressuur: pony's: afdelingsdres- suur achttallen: klasse L, M2: 1. Schouwse Ruiters 129 punten, 2. Zwinruiters 127 punten, 3. Klep pertjes 125 punten. Individuele dressuur: ring 11 LI, L2: 1. Hanny van de Zande met Lucky Boy van Schouwse Ruiters 131 punten, 2. Angelique de Leeuw met Shiela van Noord-Beveland 131, 3. Sandra Theunissen met Pharos van Klep pertjes 130. Ring 12 LI, L2: 1. Gil lian Jones met Summertime van Zwinruiters 131, 2. Rian Polderdijk met Duskv van Walcheren 130. 3. Karin Peeters met Eros van Klep pertjes 128. Ring 13 LI, L2:1. Nancy Hupperts met Mariska van Klep pertjes 126 punten, 2. Jeroen Goos sens met Ramora Kayan van Ha ringruiters 124,3. Raymond Knoes ter met Parcival van Kleppertjes 124. Ring 14 M: 1. Ingeborg de Fey- ter met Parridou van Kleppertjes 128, 2. Frank Dieleman met Ibra him van Kleppertjes 123, 3. Simone Stahlie met Diamond van Noord- Beveland 119. Ring 15 M: 1. Nico lette Groenewegen met Leonneke van Kleppertjes 129, 2. Jaqueline Wiemes met Annabelle van Luctor 127, 3. Wilfried Steyaert met Ash- grove van Zwinruiters 126. Ring 16 Z: 1. Renata Mahu met Sandra van Honteruiters 137, 2. Annelies Breu- re met Maby van Oranjeruiters 133, 3. Wilma Beun met Ajax van Oranjezon 129. Paarden: afdelings- dressuur achttallen: klasse L, M, Z: 1. Zwinruiters 129 punten, 2. Zwinruiters 128, 3. Oranjeruiters 128. Viertallen: klasse L, M, Z: 1. Haringruiters 142 punten, 2. Schouwse Ruiters 107 punten. In dividuele dressuur: ring 3 LI, L2:1. Chris Boone met Persian Path van Gouwe Reyers 138 punten, 2. Anne lore Bax met Ureka van Oranjezon 138, 3. Jan Paauwe met Winston van Reimerswaal 135. Ring 4 LI, L2: 1. Raf de Cleene met Wallox van Broeder Isidoor 135,2. Ina Wil- legen met Tellus van Reimerswaal 130, 3. Els Schotvanger met Victo ria van Oranjeruiters 129. Ring 5 LI, L2: 1. Inge Quist met Ronald van Zwinruiters 132, 2. Mascha Tuijnman met Rakker van Paar debloem 129, 3. Henk de Graaf met Verona van Vossereyers 128. Ring 6 LI, L2:1. Ann Savat met Vice Roi van Zwinruiters 124, 2. Bram Wat- tel met Skarlett van Oranjezon 124, 3. Sandy den Exter met Orkaan de Normandie van Noord-Beveland 122. Ring 7 LI, L2: 1. Margot Ver veer-Goudzwaard met Salazar van Bru 127, 2. Betsy Markusse met Rendez-vous van Jacoba van Beie ren 126, 3. Luc Cornelissens met Vazal van Luctor et Emergo 125. Ring 8 Ml, M2: 1. Danny Morel met Rebel van Zwinruiters 127, 2. Nout Van onze sportmedewerker KLOOSTERZANDE Het was alweer Pierre Raas, die de zegebloemen in ontvangst mocht ne men. Raas won de ama- teurkoers in Klooster zande en boekte daarmee z'n derde overwinning binnen een week. De neef van Jan Raas heeft zich dan ook al helemaal aan gepast aan het amateur- wereldje. Kees de Nooyer moest genoegen nemen met de tweede plaats, Werner Wieme werd der de en Karei van Goethem vierde. Van Goethem was de actiefste renner in Kloos terzande. Niet zo ver wonderlijk, want hij reed voor eigen publiek. Al in de beginfase waagde Van Goethem zich aan een so lo en dat lukte aardig. Hij bleef ronden lang aan de leiding en sprokkelde zo doende genoeg punten bijeen om de leidersprijs in de wacht te slepen. Ja nus de Visser, Toon Ver meulen en Ronnie de Jonge pakten Van Goe them het eerst terug, waarna het hele peloton de aansluiting maakte. Cor Vervaet, Karei van Goethem en Cees Spaans reden ook nog even in de spits, maar de beslissende ontsnapping viel wat la ter. Zes renners kwamen in het voorste gelid. Dat waren Thijs Fase, Pierre Raas, Werner Wieme, Robbie Meijer, Kees de Nooijer en alweer Karei van Goethem. De leiders bleven buiten schot, al probeerde Hans Boudain nog aansluiting te krij gen. In de eindsprint was het Pierre Raas, die iedereen het nakijken gaf. Hans Boudain won de spurt van de achter volgers. Bij de junioren ging de overwinning naar de Zeeuw Cees Schouwe- naar. Hij versloeg onder andere Charles de Calu- wé uit Terneuzen. De uitslagen: amateurs: 1. P. Raas, 's Hee- renhoek, 80 kilometer in 1.56.38; 2. K. de Nooyer, Aag- tekerke; 3. W. Wieme, IJzen- dijke; 4. K. van Goethem, Kloosterzande; 5. R. Meijer, Rilland; 6. Th. Fase, Oud- Vossemeer; 7. H. Boudain, Valkenswaard; 8. J. Verha gen, Waalwijk; 9. C. Spaans, 's Gravenpolder; 10. P. van Passel, Sluiskil; 11. C. Ver vaet, Walsoorden; 12. A. Ver- plancke, IJzendijke; 13. L. de Jonge, Goes; 14. W. van Koo- ten, Bruinisse; 15. J. Brooij- mans, Kuitaart; 16. J. de Vis ser, Goes; 17. A. de Maes- schalck, Axel; 18. D. Uil, Poortvliet; 19. W. de Wilde, Kwadendamme; 20. R. Jan- broek, Amsterdam; junioren: 1. C. Schouwenaar, Goes; 2. Ch. de Caluwé, Ter- neuzen; 3. J. Mobach, Sluis kil; 4. P. Tolhoek, Yerseke; 5. C. van de Sande, IJzendijke; 6. N. de Thaeye, Eede; 7. J. de Bruyne, Rilland; 8. E. Ver- planke, IJzendijke; 9. Ch. De- tant, Purmerend; 10. J. Ver- mue, Kapelle; 11. A. van Goe them, Kloosterzande; 12. S. Koole, 's Heerenhoek; 13. C. Stoutjesdijk, St. Maartens dijk; 14. J. van Baal, Schoon- dijke; 15. P. Mol, 's Graven polder; 16. J. Goense, 's Gra venpolder; 17. R. Hamelink, Schoondijke; 18. K. de Bont, Klundert; 19. F. Geense, Kloosterzande; 20. A. Hove- laar, Zwijndrecht. Van onze sportmedewerker EEDE - Lang moest Jos van Baal wachten op zijn eerste zege bij de junioren. Kort voor zijn overstap naar de ama teurs - komende julimaand - kreeg hij alsnog die begeerde zegebloemen te pakken. Hij deed dit gisteren tijdens een zonovergoten 'Acht van Eede' erg sterk. Bij het ingaan van de laat ste ronde demarreerde hij weg bij zijn zeven gezellen, die ki lometers lang het gezicht van de wedstrijd hadden bepaald. Bij die achtervolgers aarzelde men even en de sterke Schoon- dijkenaar, die maar zelden be loond wordt voor zijn werk lust, was voorgoed gevlogen. In die slotkilometers fietste hij nog een halve minuut voor sprong bij elkaar. Ondanks het geringe aantal vertrekkers - 20 kwamen er opdagen - werd het een aan trekkelijke wedstrijd in Eede. Al bij de eerste passage zat het spel op de wagen. Het was Evert Verplanke, die voor zijn concurrenten uit reed. Jos van Baal en Jan Mobach waren de eersten die hun wagonnetje aanpikten. Enkele kilometers verder meldden zich ook Kees Schouwenaar, Onno van der Jeroen Goossens op Ramora Kayan in actie in Axel. Hij zou winnaar worden bij het Z-springen voor pony's. - foto de stem/c0rj.de boer Louws met Rida van Oranjezon 125, 3. Jan Meyers met mr. Abgar van Oranjezon 123. Ring 9 Ml, M2: 1. Ingrid de Feyter met Seria van Haringruiters 125,2. Lieveke Goos sens met Silven van Oranjeruiters 122, 3. Mia Cambier-de Feyter met Ursus van Oranjeruiters 118. Zl: 1. Suzan Malcorps met Onda van Zwinruiters 124,2. Huige van Dijke met Oostwind van Weelruiters 120, 3. Hanny den Exter met Trouba dour van Noord-Beveland 119 pun ten. Springen paarden: klasse 1: 1. Marianne Zoetewey met Tellis van Reimerswaal, 2. Luc Cornelissen met Vazal van Luctor, 3. Wilfried Rooms met Demon van Jong Waasland. Klasse M: 1. Mark Beek met Betsy van Broeder Isidoor, 2. Sandy den Exter met Orkaan de Normandie van Noord-Beveland en Valentijn de Bock met Adju dant van Tassijnridders, 3. Harold Cornelissen met Amon van Hulst. Klasse Z: 1. Liesbeth Schijve met Nicolette van Zwinruiters, 2. Yvan Wuytack met Wattman van Tas- sijnrijders, 3. Lauries Boonman met Vident van Schouwse Ruiters. Pony's: klasse L categorie A: 1. Pe ter Declerq met White Star van Zwinruiters, 2. Sandy Breel met Boy van Oranjezon. Categorie C/D: 1. Wilco Vinke met Ister van Kleppertjes, 2. Stefan de Vetter met Eefje van Hulst, 3. Marco Quaak met Goldstar van Haring ruiters. Klasse M: categorie B: 1. Wilby Lion met Tarzan van Luc tor, 2. Marielle Haak met Charley van Kleppertjes. Categorie D: 1. John den Hamer met Romano van Kleppertjes, 2. Nancy de Roo met Furie van Reimerswaal, 3. Inge Koster met Dormy van Oranjezon. Klasse Z: categorie B: 1. Carolien de Feyter met Holiday van Luctor. Categorie D: 1. Jeroen Goossens met Ramora Kayan van Haring ruiters, 2. Marco Lafort met Curly van Kleppertjes, 3. Jaqueline Wie mes met Adonis van Luctor. Tally- Ho: 1. Stefan de Vetter, Hulst, 2. Jaqueline van de Hemel van Ha ringruiters,. 2. Peter de Clerck van Zwinruiters. Sande en Mare de Smit voor aan. Bij de achtervolgers was het vooral plaatselijke mar Niek de Taeye, die het vuile werk opknapte. Ondanks het feit dat de ver standhouding vooraan zoek was - Verplanke liet het kop- werk aan de rest over - kon den de zes vluchters niet inge rekend worden. Wel zouden twee man op hun eentje nol mee vooraan komen. Eersl was dat Ad van de Lindeloof en even later Charles de Calu wé. Deze acht zouden het ver dere koersverloop bepalen, on danks het feit dat Niek Taeye van geen wijken wist Samen met Hans Oomen e» Jacco Kloosterman ging hij op zoek naar de leiders, maar hef gat kon nooit meer worden ge dicht. Met nog 18 kilometer in hef vooruitzicht ging Evert Ver planke aan de haal. Lans duurde zijn avontuur niet. Hi) werd vooraan afgelost dooi Jos van Baal en een voortref felijk pedalerende Mare <f< Smit. Ook hun uitstapje wek nog niet getolereerd. Eerst slo ten Van der Sande, Mobach e» Schouwenaar aan, terwijl paar kilometer verderop he: achttal weer compleet was Met nog een vijftal kilometd te gaan, vertrok Jos van alleen. De concurrenten z hem pas na de streep terug Jan Mobach won bij die ach' tervolgers de spurt voor tweede plaats, waarmee renner uit Sluiskil nog maa' eens aantoonde geen aanpas' singsproblemen te hebben W de junioren. Uitslag: 1. Jos van Baal, Sch<x>"' dijke, 70 km in 1.46.17; 2. op 30 s» Jan Mobach, Sluiskil; 3. Ad van Lindeloof, Etten-Leur; 4. Schouwenaar, Goes; 5. Onno v» der Sande, IJzendijke; 6. Verplanke, Terneuzen; 7. Chan de Caluwé, Terneuzen; 8. Mare Smit, Sluiskil; 9. op 1.45 min H® Oomen, Etten-Leur; 10. Niek Taeye, Eede; 11. Jacco Kloosic man, Kapelle; 12. op 3.10 min; j van Gils, Nieuwerkerk; 13 J° Goense, Oudelande; 14. Ronnie"L melink, Schoondijke; 15. BartH gesteeger, 's Heerenhoek; 16-A nold van Goethem, Kloosterzan 17. Jan Oreel, Vlissingen; 18. Boudens, Goes; 19. Patrick Roeck, Hulst; 20. Ruud Sturm, rooskerke. ae«. dan n.e. de Kleintjes" door te "men Er staat vast iets uw gading bij: ook vandaag 1 4. il X 24ste jaargang Kantorer Door onze correspondent BRUSSEL - In het zuiden van België, in de streek tus sen Sambre en Maas, neemt het aantal gevallen van hondsdolheid verontrustend toe. Maar ook in Henegou wen raken sommige streken besmet vanuit Frankrijk- Het is daarom niet denk beeldig dat de rabiës zich opnieuw gaat uitstrekken over Vlaanderen en Bel gisch-Limburg. In de zuide lijke streken van België worden bedreigde mensen en dieren massaal ingeënt. Lui Van onze parlementaire redactie Premier Lubbers heeft gisteren elke wijziging van die voorstellen (22 moties) van de hand ge wezen: „Ik ben een over- leg-mens, maar ik moet nu zeggen: het moet zo en niet anders." Met die onverzettelijke hou ding heeft de premier de CDA-twijfelaars en -dissiden ten en de zes leden van de klein-rechtse partijen verder van zich verwijderd. De drie klein-rechtse fracties komen vanmorgen bijeen om hun houding te bepalen. Probleem voor de tegen standers van het kabinetsbe sluit is evenwel, dat hun be zwaren zeer verschillend van aard zijn. De oppositie en een handjevol CDA-ers willen geen plaatsing; 'klein rechts' wil juist garanties voor een snellere plaatsing. Daarom is het onzeker of er vandaag een motie op tafel komt waarmee het 'monster verbond' tegen het kabinets besluit kan worden gesmeed. Belangrijkste twistpunt blijft de vraag of een Kamer- besluit nti automatisch leidt tot plaatsing indien de Sovjet Unie zijn aantal SS-20's niet bevriest. Het kabinet weigert de regeringsinspanningen om te komen tot wapenbeheersing volgend jaar november aan een nieuw oordeel van de Ka mer te onderwerpen. Evenmin zullen dan gewijzigde interna tionale verhoudingen een rol spelen. Lubbers: „We hebben eén helder criterium: het aan tal SS-20-raketten. Daar hou den we ons aan." Met evenveel kracht ver wierp de premier de opvatting van VVD-leider Nijpels dat een nieuw beslismoment nodig 's„ alsi de Sovjets hun aantal SS-20's wél bevriezen. De pre mier daagde de VVD zelfs uit: »Dat zullen we niet doen, dan Worden we weer onhelder. Het is te respecteren indien dit het VU-.-itandpunt zou blijven, maar ook de VVD heeft aan gedrongen op een helder kabi netsbesluit. De opvatting van de VVD zou een onheldere si- uatie scheppen, een open eind eroorzaken. Ik zal er geen mes over trekken. De VVD eeft deze zaak 'portefeuille- ^,a®rdig' genoemd. Als de vD zegt dat het zo niet kan, aan moet de WD de conse quenties maar trekken." Vervolg op pagina 3: Lubbers houdt been stijf' De kassa haringkelt

de Stem | 1984 | | pagina 20