BIG BAND IN DE BOOT DE DROLLEN VAN DE DIJK Een Open Boek 'Leg golfbaan aan in de Vossekaai' w& Knipoog naar de prins AARDENBURGER TIPT OOSTBURG: Keerzijde ZATERDAG 9 JUN11984 VAN ZEELAND Sport Overdag kerkdiensten r.k. kerkdiensten T6 PAGINA ZEELANDt In de onweersbui wakkerde de mo tile zuidwesten wind in luttele ogenblikken aan tot atormachtif De meeste zeilers werden daardoor overvallen. De rp te water had de wedstrijdleiding En de bieb zit met de kater.. ZEELAND DE AARDENBURGER Schelte van Jelger- huis dankt zijn grootste bekendheid aan zijn niet aflatende ijver voor de wereldvrede, maar ook anderszins heeft hij vaak goede ideeën. Deze week benaderde hij de gemeente Oostburg met het plan een golfbaan van in ternationale allure aan te leggen in de Vosse kaai bij Hoofdplaat. Zoals bekend lijkt het Oostburgse plan voor een motor-crossbaan in dat gebied niet langer haalbaar. Vrijwel de complete Hoofd plaatse gemeenschap heeft zich hier tegen gekeerd, terwijl uit een onderzoek inmiddels is gebleken dat een grote geluidsoverlast het gevolg zal zijn. „En golf is als sport absoluut milieu-vrien delijk en veroorzaakt geen enkele geluids hinder", stelt Van Jelgerhuis, die meent dat Oostburg met de golflinks drie yliegen in één klap kan vangen. De Aardenburger: „Ten eerste kan de aan leg worden uitgevoerd als een werklozenpro- ject, want een dergelijke baan kan enkel met spa en kruiwagen worden gerealiseerd. Voor tientallen mensen dus een interessante bezig heid en voor de gemeente Oostburg geringe kosten". Is de links eenmaal een feit, dan bezit West-Zeeuwsch-Vlaanderen tegelijk een slecht weer-voorziening van allure, stelt Van Jelgerhuis. „Uiteraard gericht op een ietwat kapitaalkrachtig publiek, maar dat is be schikbaar. Denk maar aan de jachthaven te Breskens. Mensen die een jacht bezitten be horen nu eenmaal tot de categorie die ook op een golfbaan zijn te vinden". De derde vlieg die gevangen kan worden betreft Hoofdplaat zelf. „Als compensatie voor het verloren haventje is een golflinks natuurlijk te prefereren boven een cross baan. Vooral de horeca in het dorp kan er wel bij varen, want na enkele uren golfen slaan honger en dorst toe", weet de Aardenburger. „Daarbij komt dat golf als sport steeds popu lairder wordt en niet enkele meer wordt be oefend door de upper-ten. Ook zou gedacht kunnen worden aan het organiseren van na tionale en internationale toernooien. Tenslot te is er nergens in Zeeuwsch-Vlaanderen een golflinks te vinden". De bibliotheek is gedwongen het stempel 'Afgeschreven' in het boek te plaatsen en de schade voor eigen rekening te ne men. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER VEEL VREUGDE in tal van Zeeuws-Vlaamse huisgezin nen de afgelopen dagen. Aan de zenuwslopende examen periode, die op het huiselijk verkeer de laatste maanden dikwijls een stempel drukte, kwam voor menig kandi daat een einde in de vorm van een diploma. Regelma tig zal her en der het glas geheven zijn, met misschien wat hoofdpijn de andere morgen als gevolg. Met een echte kater zitten echter (soms) de bibliotheken. Onderdeel van de exa mens vormen de scripties die voor diverse vakken moeten worden ingediend. Uit de scripties dient zelf werkzaamheid van de kan didaten en beheersing van de stof te blijken. Een scrip tie schijnt pas echt af te zijn als er illustraties in zijn op genomen. En daarin zit juist voor de bibliotheken de kneep. Hoewel je mag verwach ten dat middelbare scholie ren de liefde voor het boek met de paplepel wordt inge goten, deinst een aantal jon gelui er niet voor terug de voor ,de scriptie zo felbe geerde afbeelding rück- sichtlos uit bij de biblio theek geleende boeken te knippen, scheuren of snij den. Met het gevolg dat zo'n boek waardeloos is voor elke volgende 'klant'. De biblio theek is gedwongen het stempel 'Afgeschreven' in het boek te plaatsen en de schade voor eigen rekening te nemen. Het bibliotheekboek, waarvan bijgaande foto werd genomen, is 'Mous- sault's gids van de Noord zeekust'. Een lijvig, pas in 1983 uitgegeven, boek dat in de winkel ƒ35,- kost. Het geeft een overzicht van alles wat groeit en bloeit aan de Noordzeekust van Frankrijk tot aan de Waddeneilanden. Uitgeknipt werden diverse afbeeldingen van planten en vogels en hele stukken tekst. Wij kennen een geschie denisleraar die zijn leerlin gen verbiedt afbeeldingen in hun scripties, anders dan fo tokopieën, op te nemen. Mis schien een idee voor andere leraren. Want welk pedago gisch doel dient een scriptie ten koste van andermans eigendom? 'K VOER ULDER NAOR UIS', zei de ongeduldige buschaf- feur zondagavond tegen enkele leden van John White's Big Band. En hij liet de rest van gezelschap doodgemoedereerd achter in Wetteren (B), waar zojuist een concert achter de rug was. De Big Band mag dan fameus zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen, voor de Belgen zijn het maar gewone muzikan ten. En zo werden ze zondag dan ook behandeld. Afspraak met de busmaatschappij uit Assenede was dat ze zondagavond na het optreden om ongeveer elf uur zouden vertrekken. Maar het concert liep een beetje uit en de meeste muzikanten wilden de consumptiebon nog wel even inwisse len voor een dorstlesser. En zo waren om half twaalf wel de meeste instrumenten ingeladen, maar zaten slechts een handjevol muzikanten en evenveel begeleidende echtgenotes in de bus. „Toch nog mooi op tijd thuis" dachten zij, met het oog op de maandagmor gen. Dat de chauffeur er kennelijk net zo over dacht bleek pas toen hij zei: 'k Voer ulder naor uis'. En hij koerste onver biddelijk richting Sas van Gent. Niet om te kopen, die man. „Ge moe mij geen franken ge ven, 'k geve om geld toch nie", zo wimpelde hij pogingen daartoe af. Paniek dus in Wetteren. Met de bus reisde wel een orgel mee ter waarde van 16 mille, maar niet de organist, in wiens verbeelding zich vreselijke taferelen afspeelden. Maar de consternatie in de bus was even groot. „De bus wordt gekaapt.. U scheidt echtparen" hoorde de chauffeur roepen. Bij het kleine gezelschap dat wel op tijd in Sas van Gent arriveerde, was gelukkig echter Johnny Mijnsbergh. Hij mobiliseerde in de kleine uurtjes al zijn taxi's en man schappen om de rest van de band op te pikken. De laatste kwam om half vier aan. Intussen had de Belgische chauffeur onraad geroken. Hij kreeg in de gaten dat-ie wellicht naar z'n centen zou kunnen fluiten en weigerde dan ook de dure instrumenten uit te la den. En dat ging de toch al getergde passagiers net iets te ver. Een van hen ging op de chauffeursstoel zitten en kwam er niet meer af... 'Eerst onze instrumenten uitladen'. De Belg zocht zijn heil bij de politie: 'M'n bus is gekaapt'. En zo kwamen de instrumenten toch nog terecht in het repe titielokaal en kon de chauffeur terug naar af. Hoe de reke ning is vereffend vermeldt de historie nog niet. ALWEER een nieuwe munt uit Terneuzen? Nee hoor, maak u geen zorgen. We tonen slechts de keerzijde van het zestal dat vorige week in deze rubriek prijkte. En dat niet alleen om er een compleet beeld van te geven, maar ook om een klein verzuim goed te maken. De bronvermelding ontbrak en in dit geval had fotograaf Henk Hommers beter ver diend. Want zijn foto's tonen beter dan de munten zelf welke af beeldingen erop staan. Kijk maar naar de keerzijde! FOTO HENK HOMMERS VRIJDAG na Hemelvaarts dag, prettig onderdeel van een lang weekend. Een dag geen krant, geen vingers op het toetsenbord, geen lastige middenstanders of politici die nog even hun hoogstbe- langrijke mededeling in de krant willen zien. Je hebt net op je horloge gekeken, half zes. Een nor maal mens zit al thuis. Tele foon. „Meneer, onze fractie heeft besloten...". „Goed me neer, ja meneer, dag meneer. meneer!" Allez, een vrije dag dus, door te brengen ver van de plaats waar de beste krant van Zuid- West-Nederland pleegt te verschijnen: Het IJsselmeer bij Enkhuizen. Wedstrijdzeilen om de IJssel- meercup van de watersport-■ vereniging Almere. Met een Flying Dutchman, een ele gante, snelle tweemansboot, zo snel mogelijk om de boeien zien te raken. Wie het eerst aankomt heeft gewon nen, zoals bij zovele sporten. Hoe schoon is toch het wa ter. Een mager zonnetje be schijnt de voormalige Zui derzee. Een Volendammer palingvisser trek een zog voor ons. We zwaaien, weinig geconcentreerd. Er is nauwe lijks wind. Boven Enkhuizen wordt de lucht een beetje grijs. De helft van de vloot ligt achter ons, de helft min één voor ons. Het gaat niet slecht derhalve. Fok strijken Het grijs boven het stadje van Jan Haring neigt naar zwart. Een donderbui? M'n zonnebril maakt het alleen maar erger. De wind steekt een beetje op. Ik moet in de broek, buiten boord hangen in de trapeze zoals het tuig heet wat je soms van een po tentieel vaderschap lijkt te beroven. Het ding knelt al tijd wel ergens. De vloot komt in beweging. We dis cussiëren even, hebben geen zin om brokken te maken. Het is tenslotte een splinter nieuwe boot. „Fok strijken als het te hard gaat... ja... ok". Als het moet het grootzeil ook. Overleven gaat voor de wedstrijd. Keep cool! De wind drukt door, steeds harder. We rollen de fok weg. De boot planeert over het water. Het schuim vliegt ons rond de oren. M'n stuurman, een zestigjarige onverwoest bare mastenmaker uit Loos- drecht geeft geen krimp, hangt aan het roer. De boot maakt wel zeer onrustige schuivers over de woest krul lende golven. Het luie water van zo even is nu een agres sieve wilde deining. Een weeromslag binnen een mi nuut en nog gaat het harder waaien. Om ons heen zien we niets meer. „Grootzeil strijken..." Het is slechts een schreeuw. Te laat. Alles is los, maar een nieuwe drukker zwiept de hele boot plat tegen het wa ter. Ik vlieg door de lucht en duikel een paar meter verder in het zeil. Een vaste proce dure van de zwaartekracht als een FD omvergaat. M'n stuurman hangt half aan de bootrand, probeert er over heen te klimmen met als enige resultaat dat de fraaie witte romp steeds verder bo ven komt drijven, het mid- zwaard omhoog als de vin van de witte haai. We krui pen op de romp. De mast staat rechtstandig naar be neden. Slagveld Hoe diep is het hier? We aanschouwen het strijdto neel. Het is een slagveld ge worden. Rondom steken wit te zeilen en rompen uit het water, ploeterende zeilers proberen hun zaakje weer recht te zetten. Wij niet... laat de boel maar eerst over waaien. Ik buig m'n bril recht en haal de polaroid- zonneglaasjes eraf. Verder bezitten we onze ziel in lijd zaamheid, heen en weer ge slingerd door de gemene IJs- selmeerrollers. De regen striemt. Hoe schoon is toch het water- Na een minuut of twintig wordt het minder. Met veel moeite krijgen we de zaak weer boven water. De mast is krom en er zijn een paar staaldraden gebroken. Op een stukje zeil van een vier kante meter koersen we naar de haven. Her en der zijn motorboten bezig met de berging van onklaar geraak te boten. Halverwege de te rugweg pikken we aan bij de RP I, de politieboot van Enk huizen. Aan de ival blijkt de scha de in het algemeen mee te vallen. Iemand staat met een gebroken mast. De fokkenist vertelt: „Het ging prima. We konden het goed houden., tot dat hij (doelende op z'n stuurman) keek of ie-een kudde koeien over de mast zag planeren". Een ander voegt er aan toe: „Jongen, het woei dat het rookte... de drollen van de dijk, wind kracht 87". Over zeilerslatijn gesproken. Niettemin het was een aardige dag. „Goed meneer... ja meneer... dag meneer". PdS Wedstrijdleiding sloeg rp-adviee in de wind Twintigtal zeil jachten omgeslagen IJsselmeer VrUdmfavewd kilometer 4e kust hoogde ■elljachtea •mgetl «PPU van 4e retMlngnuue Persoonlijke ongelukken voorgedaan MET DE regelmaat van een goedlopend uurwerk ploften op de redactieburelen lijvige nota's neer, die vaak qua uiterlijk de vergelijking met dure boekwerken glansrijk kunnen doorstaan. Sommi gen zijn werkelijk een plaatje; je zou ze zo een op een ereplaatsje in de boe kenkast zetten. Meestal is het stuk het re sultaat van een ambtelijk onderzoek of worden de be vindingen van een werk groep of stichting er in opge tekend. Het napluizen van die nota's is welhaast dage-, lijks werk voor de redacteur. Er kan immers altijd sprake zijn van nieuws, en je weet pas als je het stuk hebt door genomen of het linea recta de prullenbak in kan of dat er wellicht een stukje in zit. Nu heb je nota's in soor ten. Sommige ambtenaren maken het de beschouwer gemakkelijk door op de laatste paginas van het stuk bondige conclusies neer te pennen, zodat een globaal overzicht eenvoudiger wordt en, belangrijker, het de pro fessionele lezer veel tijd be spaart. Helaas is niet iedere amb tenaar zo voorkomend. Een regelrechte ramp is ook dat veel van die nota's opgesteld zijn in een soort van wel zij ns-Nederlands, een jar gon dat wellicht dagelijks wordt gebezigd in de kanto ren van de maatschappelij ke instellingen, ziekenhui zen of op de gemeentelijke welzij nsafdelingen, maar waar het publiek toch slecht mee uit de voeten kan. Het gaat de laatste tijd wat beter. Eenvoudig en hel der Nederlands lijkt ook in de geitewollen-sokken-we- reld weer wat opgang te vinden, maar bij tijd en wij le valt er nog zo'n praktisch onleesbare nota in de brie venbus. Een voorbeeld. De nota Sport Overdag. Een lijvig boekwerk dat op het eerste gezicht wel aardig oogt. Maar wat moet de lezer in hemelsnaam met zinnen als: 'Het is ook mogelijk dat er een proces van dissonatie- reductie optreedt'... Wie het weet mag het zeggen. Gelukkig geeft de samen steller een uitleg van zijn woorden: 'Dat wil zeggen dat de tegenspraak tussen idee en feit onder invloed van allerlei krachten min der wordt'. Dat is tenminste een duidelijke uitleg en de lezer hoeft zich nu niet meer af te vragen of zijn ontwik keling nog wel voldoende op peil is. Al doorworstelend stuit men bij het lezen van Sport Overdag regelmatig op der gelijke woordconstructies: 'Het normatieve arbeidsbe stel wijzigt zich in de rich ting van het feitelijk vrije- tijdsbestel...' Een open boek, zo'n nota, nietwaar? Het schippersblad Schuttevaer maakte de ze week melding van de 'Enkhuizerstorm'. Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij Het Casino krijgt een grondige verfbeurt - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER DE NSM in Sluiskil geeft het Casino een grondige verfbeurt. Niet om er op dinsdag 19 juni prins Bernhard te ontvangen als deze de nieuwe NSM-fabriek komt openen, maar wel met een knipoog naar het koninklijk bezoek. De voormalige ontspanningsruimte van de fabriek ver keert de laatste jaren in vervallen staat. Het Casino is echter nog wel in gebruik als opslagruimte voor zaken die 'niet a If minute nodig zijn'. „Daarvoor moet het gebouw in ieder geval watervrij zijn Zo zijn kapotte ramen ook al dichtgespijkerd", zegt een NSM- woordvoerder. Dat de schilderbeurt niet helemaal bij toeval voorafgaat aan het bezoek van de prins lijkt duidelijk: „Ach, als het toch moet gebeuren, dan maar beter nu". zaterdag 9 juni ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. H. van Rijn. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Koeweide. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Koeweide. zondag 10 juni HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 uur ds. H. Valk Axel: 10 uur ds. H. van de Berg Biervliet: 9.30 uur ds. W. Meeuse Breskens: 9 uur ds. J. van de Heij den Cadzand: 9.30 uur ds. C. Balk Groede: 9.30 uur de heer A. Drie sprong Hoek: 10 uur ds. W. van Meeuwen Hontenisse: 10.30 uur ds. R. Hartog Hoofdplaat: 11 uur ds. M. van Ma nen Hulst: 9 uur ds. R. Hartog Nieuwvliet: 11 uur M. Hooymeijer Oostburg: ds. P. Feenstra en pas toor Pirenne Retranchement: 11 uur de heer N. Peterse Schoondijke: 9.30 uur de heer M. Geuze St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk St. Kruis: 9 uur ds. H. Valk Sluis: dienst te St. Anna ter Muiden Sluiskil: 10 uur ds. J. Spiering Terneuzen: (Grote kerk) 10 uur ds. L. Vogelaar (Goede Herderkerk) 10 uur ds. me vrouw Taelman-De Ruijter, 19 uur ds. C. Hoogendoorn (Opstandingskerk) 10.30 uur ds. C. Hoogendoorn Waterlandkerkje: 11 uur ds. W. Meeuse Zaamslag: 9 uur ds. C. Hoogen doorn Zuidzande: 9.30 uur ds. M. Hooy meijer GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. A. Lunshof. 17 u. ds. M. Voet, Zaamslag. Hoek: 10 en 15 u. ds. A. Verheul, Sleewijk. Terneuzen (Noordstraatkerk): 10.30 u. dhr. D. de Best. (Opstandings kerk): 9 u. dhr. D. de Best. 17 u. ds. M. Voet. Zaamslag: 10 u. ds. M. Voet. 17 u. dhr. D. de Best. Aardenburg: 9.30 u. ds. C. Otte, Ril land-Ba th. Breskens: 9 u. ds. J. v.d. Heijden. 19 u. drs. A v.d. Hauw. Oostburg: 10 u. Oec. dienst in Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 10 en 14 u. ds. J. Pak- sy. GEREFORMEERDE KERK VRIJ GEMAAKT Axel: 10 en 15 u. ds. J. Verkade. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. H. v.d. Berg. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe. CHRISTELIJKE GEREFOR- MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. J. Klan- derman. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. heiligingssamen komst. 17 u. verlossingssamen komst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. llu. Hans weert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. llu. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond. 10.30 u. RiUand-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Arpta: ofwel zat 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond, 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 17 u. zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 a zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 a zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat 19 en zond 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 19 u. en zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond 8.30 en 10 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat 19 u. zond. 10 u. Nleuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. llu. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote 19 u. zond. 11 u. j Philippine - O. L. Vr. Hemelval zat. 17 u. zond. 9.30 u. j Sas van Gent - Maria Hemel"8"' zat. 19 u. zond 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van - zond. 10 u. Terneuzen - H. WUlibrordus(Tr«' teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.1' 10.30 u. Verrezen Christus: M88 tm. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11"® Hoek - H. Kruiskerk, zond 10-W j Zuiddorpe - H. Maria Hemel"8 zat. 17 u. zond 9.45 u. R.K. TOERISTENKERKEN Walcheren ,nu Dishoek (Koudekerke) - zond-1 Domburg (Badhuisweg) - 231 zond. 10 u. Vrouwenpolder (Fort de HaaK* - zat. 19 u. zond. 10 u. Zoutelande (Bosweg) - zat' zond. 10 u. Noord-Beveland ,m Kamperland (Molenweg)-z81- zond. 10 u. Zeeuwsch-Vlaanderen Cadzand-Bad - zat. 19 u. zond-

de Stem | 1984 | | pagina 20