'Krant uitgeven en uitkering hebben kan niet' VOGELCONTROLEUR A. DE KINT: rm Snorkelen voor diploma in Hulst Geslaagde zeskamp te Nieuw-Namen Expositie Axel opengeknipt Hontenisse krijgt dik twee ton voor van rijk fietspad dertiende orgelcyclus volgende week van start Gerenommeerde organisten op orgel in baseliek Hulst wethouder marquinie: vogel waarde- vogelfort ERRA NOVA de ken op het ns INVIJVER Hulst ESTEM TO-SERVICE laar uithoek, drukke baan n rustig eveneens, izaam. Dat 't Aaar wat doe eseft, dat "die fde situatie izaam gevoel, t, komt u wel- volleybal, een men gezellig ten koken :hoolkantine? eenzaamheid i een pakt een iendin. art en als u nummer van de achterzijde le nummer l wijst naar de rmatieover de :s. gereld aan. VAN ZEELAND SLUITING PZEM-KANTOREN OP 5 DINSDAG 12 JDN1 1984 mr EERSTE KEER IN NEDERLAND politierapport 'Gezamenlijke belangen landbouw en milieuclubs' Kaalslag Axelse raden voor openbaar onderwijs geïnstalleerd A12 lyeSter J JA M 130 cm 149.50 JVERDOEK rm2 10.35 GRATIS WATERPLANTEN t een waarde van 10% an het aankoopbedrag an een plastical vijver 76 236573 POSTBUS 329 4800 MB BRE04 t u een glansatóruk x 17) van een foto uit 0e ■m gemaakt door een m-fotograaf? tuur artikel toto mei nderschrift in. ermeld plaatsingsdatum uw naam, adres en tele- oonnummer Stuur uw aanvraag aan .Fotoservice de Stem ^ostbus 3229, 4800 MB 3reda Siuit een Eurocheque ot jirobetaalkaart bij t.w.v. 5 - per afdruk lichtingen telefonisch 76-236573. hting Ideële Reclame SU® 7ATERDAG 9 JUN11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondente «IJLST - De Commissie Inter nationale Zomer-Orgelcon- {rten Hulst is erin geslaagd jjt jaar weer zes orgelconcer ten met gerenommeerde orga nisten uit Nederland, België en Engeland te organiseren in je basiliek van Hulst. Het is de dertiende keer dat er een cyclus gegeven wordt oP het Loys Isoré orgel. Dit prachtige orgel werd in 1612 voltooid en is in de zestiger ja ren volledig gerestaureerd door Van Flentrop uit Zaan dam- Het eerste Manuaal (Gran- d'Orgue) bezit nog vele onder delen van het oude orgel, ter- tvijl het tweede Manuaal en de pedalen zeer veel nieuwe toe gevoegde registers bevatten. Het orgel heeft een zeer eigen klank en de bespeler van het instrument heeft ruime variatiemogelijkheden in re- gisterkeuze. Het instrument leent zich bij uitstek voor Franse Barokmuziek, zoals die van Couperin, Grigny, Clé- rambault en anderen. Na de restauratie in 1971 nam de vaste organist van de Willibrordusbasiliek, Jo Ivens, het initiatief tot de organisatie van de zomer-orgelconcerten. Vanaf volgende week vinden op zes vrijdagavonden de uit voeringen plaats. Deze begin nen steeds om 20 uur en duren ongeveer vijf kwartier. Deze zomer kunnen in de maanden juni (2 x), juli (1 x), augustus (2 x) en september (lx) de orgelliefhebbers vele werken beluisteren, waaron der vooral veel werk van J.S. Bach en D. Buxtehude, maar ook verrassend nieuwe wer ken van bijvoorbeeld de he dendaagse componist Bengt Hambraeus. Vrijdag 15 juni opent de Belgische, uit Brasschaat af komstige, organiste Marie- Ange Boost de cyclus met een bijzonder programma, voor Nederland zelfs een première- uitvoering. Haar landgenoot Herman Verschraegen uit Wilrijk concerteert vrijdag 29 juni en Leen de Broeckert uit Middelburg verzorgt het con cert op 13 juii. Na de vakantie hervat Arie Karreman uit Terneuzen de concertenreeks op vrijdag 17 augustus. De twee Engelse or ganisten, Stephen Darlington en John Scott spelen op 31 augustus en 14 september. Zij vertolken ook werken van En gelse toondichters. De Com missie Orgelconcerten Hulst verwacht dit jaar weer veel publiek. Voor verder inlich tingen kunnen belangstellen den bellen naar secretaris W. Eysinck, telefoon 12060. 'Jagers te laks met afschieten' (ADVERTENTIE) In verband met werktijdverkorting in het kader van het werkgelegenheidsbeleid zijn alle kantoren in Zeeland op dinsdag 12 juni 1984 voor het publiek gesloten. Storingen In de levering van gas en elektriciteit kun- nen - evenals op zon- en feestdagen geldt worden gemeld op het provinciaal storlngsnummer van ons bedrijf: 01184-79191. Dit telefoonnummer is dag en nacht bereikbaar. n.v. provinciale zeeuwse energie-maatschappij PZEM Van onze correspondente HULST - Voor de eerste maal werd in Nederland een gecombineerd examen afgenomen in het zwem men met snorkel. Dit ge beurde in het binnenbad De Driehoek in Hulst. De Koninklijke Neder landse Zwembond (KNZB) verzorgde voor een der tiental liefhebbers een cur sus die bestond uit theorie- en praktijklessen. In sa menwerking met de Ne derlandse Onderwater sport Bond (NOB) werden de examens afgenomen. Twaalf van de dertien examinanten behaalden het snorkeldiploma A. Het snorkelen, het zwemmen in en onder wa ter met een snorkel op en zwemvliezen aan, vergt een grote zelfbeheersing, een redelijke kennis van het zwemmen en een be hoorlijke behendigheid. Al deze onderdelen worden ter dege getest voor men in aanmerking komt voor een diploma. Vooral het onder deel Buddybreathing bleek bijzonder moeilijk te zijn. Hierbij moeten twee kandidaten zich aan de op pervlakte van het water snorkelend voortbewegen, maar ze hebben slechts de beschikking over één snor kel. De gezichten moeten onder water blijven en men mag alleen via de snorkel in- en uitademen. Dit vereist een zeer goede samenwerking. Ook het vervoeren van 'slachtof fers' over een behoorlijke afstand was een zwaar on derdeel. Tijdens de theorielessen kregen de kandidaten alle inlichtingen over het snor kelen, het plezier, maar ook de gevaren. Men moet goed weten hoe ver men kan gaan in deze sport en wat het effect is op de lon gen, oren en de ademha ling. De KNZB en NOB zijn ten alle tijde bereid in lichtingen te verstrekken. Zeeuwsch-Vlaanderen is in ieder geval twaalf 'snor keldeskundigen' rijker. Van een onzer verslaggevers HULST - Heel wat jagers in het Land van Hulst zijn te laks, als het erom gaat het aantal schadelijke vogels als eksters en Vlaamse gaaien kort te houden. Dat is de mening van controleur vogelwet A. de Kint. Volgens hem worden er te weinig van die vogels, die vrij wel geen natuurlijke vijanden meer hebben, afgeschoten. Dit met het gevolg dat de popula tie zangvogels in de streek zienderogen achteruitgaat en ook vogels als fazanten en pa trijzen eraan moeten geloven. Volgens De Kint neemt het aantal eksters en Vlaamse gaaien ieder jaar toe. „De ja gers doen er bijna niets aan. Dit voorjaar zag ik nog 28 ek sters bijeen op een akker ach ter De Sterre in Clinge. Wan neer die zich dan verspreiden over de gemeente Hulst, dan kunnen er geen zangvogels ge noeg geboren worden om als prooi voor deze roofzuchtige eksters te dienen en dan wordt ook geen ei van een fazant of, de redelijk zeldzaam voorko mende, patrijs gespaard. Ook de voor onze streken zeer zeld zame graauwe klauwier, die drie opeenvolgende jaren in Van een onzer verslaggevers Jopie Boogerd-Quaak: TERNEUZEN - Landbouw en wilieu-organsaties hebben meer gezamenlijke belangen tan tegenstellingen. Eisen die aan de landbouw gesteld wor- tan zij op de langere termijn m het voordeel van de land bouw zelf omdat bodemver- "uiling en uitputting van de Brond onherroepelijk leiden tot produktievermindering" Dit stelde gisteravond Euro- taes parlementskandidaat foor D'66 Jopie Boogerd- Quaak tijdens een bijeen komst in Terneuzen. Zij vond wel dat dit probleem Europees aangepakt moet worden om concurrentievervalsing tussen die diverse naties tegen te gaan. Zij wees erop dat in veel be- mestingsprodukten zware me talen aanwezig zijn die op den duur het gehalte hiervan in de grond doen stijgen. Naast de meststoffenwet is ook hier een Europese richtlijn dringend noodzakelijk, zo vond me vrouw Boogerd. Overigens vond zij dat de relatie tussen milieu en land bouw duidelijk aanwijsbaar is. „Het Europees landbouw beleid dient gewijzigd te wor den. „De stimulering van overproduktie moet omgebo gen worden naar stimulering van kwaliteitsproduktie. Dat kan door overschot-produkten aan banden te leggen en een prijsbeleid te voeren dat reke ning houdt met de kwaliteit". HULST - Gisteravond om streeks half negen werd de personenauto, bestuurd door F. S. uit Hulst, bij een aanrij ding op de kruising Hoefkens- dijk - rijksweg 60 nabij Terho- le geheel vernield. S. verleende op genoemde kruising geen voorrang aan een personenau to, bestuurd door J. P. uit Hulst, die over de rijksweg reed. Niemand liep enig letsel op. TERNEUZEN - Bij een aan rijding met een personenauto werd gistermiddag de brom fietster E. H. uit Terneuzen licht gewond. Het ongeval ge beurde op de kruising Axelse- straat - Van Cantfortstraat te Terneuzen. Daar verleende de automobiliste D. de J.-K. uit Terneuzen geen voorrang aan de bromfietsbestuurster bij het afslaan. TERNEUZEN - Bij een bot sing op de kruising Mr. Haar- manweg - rijksweg 61 werden gisteravond omstreeks half zeven twee personenauto's ge heel vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist P. de B. uit Hoek geen voorrang verleende aan een personenauto, be stuurd door R. D. uit Sluiskil. onze bossen heeft gebroed en vorig jaar nog met een jong rondvloog, is nu verdwenen". „Op vastgestelde zaterdagen voor het schieten van houtdui ven hoor je geen schot", con stateert De Kint. „En telkens Hoor ik van boeren die over last hebben van schadelijk wild dat de jagers vaak niet eens komen kijken om het af te schieten. Vaak nemen de boeren dan zelf maar het ini tiatief en leggen gif. Maar dat moeten ze natuurlijk niet doen. Het is beter om een schadeclaim in te dienen bij het Faunabeheer of bij de Wildschadecommissie in Goes". Volgens De Kint is het al zover dat eksters en Vlaamse gaaien zelfs tot vlak bij wo ningen op rooftocht gaan en er vogelnesten uithalen. „Vroeger werd de hele zaak nauwkeurig bijgehouden door een jachtopziener en de jagers, omdat men bang was dat er jonge fazanten of patrijzen ge pakt zouden worden. Tegen woordig is er een andere en gemakkelijker methode. Je ziet het hele jaar door prak tisch geen fazant in het bos en acht dagen voor de jacht be gint huppelen er plotseling tientallen slecht gevederde fanzanten over het fietspad. Hoe deze dieren er komen is een vraagteken, maar sportief is anders. Ik gun iedereen zijn sport, maar deze sportman heeft ook nog een plicht. Voor al in de omgeving van Clinge wordt deze plicht zwaar ver zuimd". De achteruitgang van de vo gelstand is volgens De Kint goed waar te nemen in het wa terwingebied. Vooral merels, zanglijsters, vinken, kneus en insecteneters als zwarte rood staart, grauwe vliegenvanger, roodborsttapuit en gras- en boompiepers hebben het vol gens hem zwaar te verduren. „Toen ik vorig jaar melding maakte van de grote kaalslag van de onderbegroeiing in de bossen van het waterwinge bied, waarin de vogels neste len, keek men verontwaardigd op. Men vroeg zich af of het wel zo erg was. Welnu, van de toen vele tientallen zanglij sters is er nu nog sporadisch een te vinden en dat geldt ook voor de andere soorten". Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - De orga nisatoren van de zeskamp, georganiseerd ter gelegen heid van het 125-jarig be staan van de parochie Nieuw-Namen, kunnen te rugzien op een geslaagd en sportief evenement. De weergoden waren de deelnemers gunstig gestemd en op de toch wel gladde grasmat van het voetbalter rein van w Hulsterloo, werd het een sportieve en met in zet van alle deelnemers ge speelde zeskamp. De gehouden zeskamp te Nieuw-Namen bewijst weer eens dat met inzet van vele vrijwilligers ook op de klei ne kernen vele recreatieve activiteiten georganiseerd kunnen worden. Het werk comité, bestaande uit de he ren F. van Roeyen, F. van Dam, J. Bosman, R. Rob- brecht, H. de Bruin, P. de Deckere en E. van den Bran den hadden er voor gezorgd, dat de deelnemende ploegen met hun aanvoerders over voldoende deelnemers kon den beschikken. De spelleiders met name de heren A. van Rie, J. de Windt en P. Taalman had den handen vol werk, om de spelen volgens de spelregels te laten verlopen. De prijzen werden aan het slot van de avond uitgereikt door de voorzitter van het feestco mité, de heer G. Pollet. De uitslag was als volgt: 1. de ploeg De Poldertrappers met 60 pnt, met als kapitein A. van Duijse, 2, Achterste Kauter 2 55 met als kapitein H. Klann, 3. De Voorste Kauter 53 met als kapitein J. v.d. Branden, 4. De Polder 48 met als kapitein Th. van Haelst, 5. Kauterstraat 2 39 met als kapitein Th. Praet, 6. Kauterstraat 1 37 met als kapitein A. van Damme, 7. Desmetstraat 37 met als ka pitein C. Boussen, 8. de Ach terste Kauter 1 28 met als kapitein G. Praet. Een beeld van de zeskamp in Nieuw-Namen - foto erik ossewaaroe SAS VAN GENT - „Het als uitkeringsrechtigde zelf standig uitgeven van een krant en de onkosten daar van door middel van advertenties en reclame bekosti gen, zijn twee zaken die niet samen kunnen gaan". Dit stelt wethouder L. Mar- quinie van de gemeente Sas van Gent als reactie op het be richt in De Stem van gisteren waarin gesteld werd, dat een zestal Sasse haanlozen van de gemeente Sas van Gent geen toestemming kregen voor de uitgave van een eigen krant. De kustenaar Deij knipt de tentoonstelling open Van onze correspondent AXEL - Er zijn veel manieren bedacht om een tentoonstel ling op een minder alledaagse wijze te openen. Op een wel zeer originele manier werd echter de tentoonstelling in het stadhuis van Axel gister avond geopend. Door met een betonkniptang een opening te knippen in een kooi van be tonijzer, waarin hij opgesloten zat, opende Han Deij de ten toonstelling van een groep kunstenaars. Tijdens zijn openingstoe spraak in de kooi hekelde Han Deij, persoonlijk vriend van de vijf exposerende kunste naars, de huidige waardering voor kunst. Toch zag Han vooral in de financiële onder waardering van de kunste naar ook voordelén: „Geluk kig werkt een zékere vorm van tegenwerking ook inspire rend en is in staat mensen te activeren". Nieuwe initiatie ven zouden dan vooral klein schalig moeten zijn. De persoonlijke vriend van de exposerende kunstenaars had ook voor de waardering van Axel voor kunst en kun stenaars weinig goeds over en noemde Axel dan ook: „een le vensmoe en grijs dorp zonder bloei en glorie", om even later te vervolgen: „Axel is er mo menteel net zo erg aan toe als de twee gerestaureerde beeld jes voor het stadhuis: de een met een blauw achterwerk en de ander met een blauw oog". Han Deij sprak de hoop uit dat de bestuurders de durf zullen hebben om in Axel kunst een kans te geven. Mo gelijkheden die hij hierbij zag waren o.a. het beschilderen van het gemeenschapscen trum De Halle, het gebruik - FOTO DE STEM/COR J DE BOER van het kiezen in aanleg van bijvoorbeeld sierbestrating en dergelijke. Toch had Han Deij ook waarderende woorden voor Axel over. Met het letterlijk oppikken van kunstenaars van de straat en hen de moge lijkheid te geven te laten zien wat er in Axel leeft heeft de gemeente blijk gegeven van haar waardering. De tentoonstelling loopt tot en met vrijdag 22 juni en laat het werk zien van een vijftal kunstenaars, die de laatste paar maanden in Axel actief geweest zijn in een open ate lier. De tentoonstelling betreft het werk van Richard Beek uit Middelburg, Hans de Ruyter uit Axel, Steven van Ham uit Amsterdam en Harald Huijser uit Amsterdam, allen kunst schilder, en van Lucy de Graaf uit Axel, kunstschilderen en beeldhouwen. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse mag reke nen op flink wat subsidie van provincie en rijk voor de aan leg van een fietspad van Vo gelwaarde tot het Vogelfort. De kosten voor het pad wor den geschat op ruim 615.000 gulden, maar het rijk spijkert daarin ruim 226.000 gulden bij. Voor het bedrag dat nog over blijft bedraagt de jaarlijkse last, rekening houden met een afschrijvingstermijn van 20 jaar, 42.605 gulden, waarvan de provincie er 35.867 voor zijn rekening neemt. Voor dé ge- meente blijft dan jaarlijks nog 6.738 gulden over. Met betrekking tot de grondverwerving verwachten burgemeester en wethouders spoedig tot overeenstememing te komen met de betrokken personen. Voor de direkt be trokkenen wordt ook nog een hoorzitting belegd. Hoewel een overkapping van de zoutopslagplaats in Vo gelwaarde eerst in 1986 voor zien was, menen B en W dat deze voorziening echter nu maar moet worden aange bracht. Dit om de kwaliteit van het zout optimaal te hou den, waardoor het goed ver werkbaar blijft. De mensen 4 van de technische dienst zul len de overkapping zelf in el kaar timmeren. Er ruim 7.500 gulden aan materiaal voor no dig. De gemeenteraad wordt verder gevraagd de benodigde 11.900 gulden beschikbaar te stellen voor verschillende nieuwe gereedschappen. In de meerjarenplanning is met de ze investering al rekening ge houden. Het gaat om een spuitinrichting voor de on- kruidbestrijding van wegen, straten, pleinen, gazons, speel weiden en sportvelden, een hoge druk compressorreiniger voor het schoonspuiten van materieel en een aggregaat voor het opwekken van elec- triciteit voor boormachines, slijpschijven, heggeschaar en klokpomp. Een en ander komt woens dag 13 juni aan de orde tijdens de vergadering van de finan ciële commissie. Aanvang 15.30 uur. Het zelfstandig uitgeven van een krant, met behoud van uitkering, zou te kenmerken zijn als productieve arbeid en als zodanig concurrentiever valsend, alsdus de aan de jon geren gerichte brief. Wethouder Marquinie is duidelijk van mening, dat een dergelijke activiteit niet op de schouders van de gemeen schap verhaald mag worden: „Als de jongens zelfstandig een krant willen uitgeven acht ik dat prima, maar om nu met behoud van uitkering de on kosten te verhalen via acquisi tie, dat gaat wat te ver. Daar kunnen we als gemeente geen medewerking aan verlenen", zo stelt hij. „De baanlozen- krant die binnenkort uitgege ven gaat worden in het kader van het inter-gemeentelijk baanlozen-project Axel/Sas van Gent onder leiding van projectleider Ronald Janssens uit Koewacht, is duidelijk een ander voorbeeld", aldus de wethouder. De uit te geven krant van de Stichting Werklozen-project Krantwerk was als activiteit door de plaatselijke advies commissie WWV getoetst op ondermeer concurrentiever valsing. De zes werklozen wil len nu via een bezwaarschrift om herziening van de beslis sing vragen. Van onze correspondent AXEL - Deze week werden in Axel de medezeggenschapsra den van de openbare scholen geïnstalleerd door wethouder J. van Schaik. Er werden drie raden geïnstalleerd, een voor de lagere school en twee voor beide kleuterscholen. Wethouder Van Schaik hoopte dat de nieuwe raden beter zouden gaan functione ren dan de onlangs opgeheven schoolraad. „Die was wat zwak in zijn adviserende functie", vond hij. Uitvoerig ging Van Schaick in op de bijzondere functie van de openbare school. „De voor standers van openbaar onder wijs in ons schoolbestuur zijn in de minderheid. De meerder heid van de raad, en dat is uw schoolbestuur, is niet voor openbaar onderwijs. Er zitten zelfs bestuurders van onze scholen in het bestuur van een bijzonder school, en dat kan nooit een goede zaak zijn", al dus Van Schaik. Vervolgens zette hij uiteen dat ook openbare scholen fi nancieel in een mindere posi tie zitten. „Elke gulden die de openbare school nodig heeft voor de exploitatie, telt zes maal. Die gulden moet immers ook uitgegeven worden aan het bijzonder onderwijs en dit benadeelt het openbaar onder wijs". Tevens wees hij op de onmogelijkheid om op de openbare scholen aan fonds vorming te doen. „Uw mede- zeggingschapsraden hebben met deze bijzondere positie te maken", besloot Van Schaick.

de Stem | 1984 | | pagina 17