Een boeiend cultureel verslag in Den Bosch TRIUMPH, KWALITEIT VOOR 'N ZACHT PRIJSJE ALS f Herstel PLEUNI EN HUGO KRIJGEN ELK WEEKEND GEZINSUITBREIDING. Vaccin teg< DONDERDAG 7 JUN11984 SEXTRA OP DONDERDAG= Kruisraketten (1) Kruisraketten (2) PAPIER 1 VOOR UW PEN D-Day (1) D-Day (2) Lourdes Kernenergie Midden-Amerika Verpleeghuis BUITENLAND T11 _PAGIN, Van onze kunstredactie Italië is al eeuwen vakantieland. Maar in de tijd dat het reizen daarheen nog niet door vliegtuig, trein of caravan gedemocrati seerd was, behoorde een tocht over de Alpen tot het domein van avontuurlijke kunste naars of rijkeluiszoontjes. Canaletto: Gezicht op de Bianco di San Marco vanaf de Piazetta (de tail) te Venetië. Nederlandse toerist in de 18e eeuw in Italië Met name in de 18e eeuw was de zogeheten 'Grand tour' een noodzakelijke af ronding van de opvoeding in de kring van adel, regenten en kooplieden. Recente stu dies brachten aan het licht dat dit verschijnsel, in de cultuurhistorie van Enge land zeer bekend, ook in Ne derland een grotere rol heeft gespeeld dan men wist. De Rijksdienst Beeldende Kunst is op dat thema gaan speuren in zijn bezit. Schil derijen van landschappen en stadsgezichten, portretten, sculpturen, reisdagboeken en souvenirs uit eigen en privé-eigendommen, aange vuld vanuit Engeland en Duitsland, leverden een hele interessante expositie op: 'HERINERINGEN AAN ITALIË - Kunst en toerisme in de 18e eeuw'. Tot 22 juli is deze 200 nummers omvattende ten toonstelling te zien in het Noordbrabants Museum te Den Bosch. Daarna nog in Heino en Haarlem. Met de zelfde titel verscheen er een fraai en boeiend boek/cata logus met 250 illustraties en deskundige inleidingen (264 paginas'). Alleen bij de ex positie verkrijgbaar in ge naaide vorm voor 37.50; de luxe, en met bijlagen (8 pa gina's) aangevulde, editie ligt in de boekhandel voor 69.50. Te voet In de 17e eeuw trokken er heel wat Nederlandse kun stenaars naar Italië, zoals bekend. Rubens was daar van het uitgesproken voor beeld. In de 18e eeuw - de Eeuw der Verlichting - gin gen er ook nog wel wat kun stenaars uit Nederland naar Italië, maar zijn het vooral gegoede burgerzonen die met name Venetië, Rome en Napels bezochten. De reis dagboeken, die ze doorgaans gedurende deze reizen van een tot twee jaren bijhiel den, zijn sedert kort bron van studie. Namen die eruit springen - en in het boek dan ook afzonderlijk behan deld worden - zijn bijvoor beeld baron van Westreenen aan wiens verzamelwoede in Den Haag het museum Meermano-Westreenianum te danken is en baron Van Spaen, wiens kasteel Biljoen bij Velp (Gld.) in- en uit wendig een klassieke meta morphose onderging als ge volg van zijn reis. Het reizen in die dagen was geen sine cure, maar te voet, met de koets of te paard trotseerde men bergen, slechte wegen, rovers en douane, die ook in die dagen al erg lastig kon zijn. Hoewel het aspect 'kunst' aan de orde is op deze tentoonstelling, was er méér in het geding op deze toch ten; de Nederlandse koop mansgeest verzekerde zich in het buitenland ook van allerlei relaties, waarbij ge zantschappen erg in tel wa ren. De salon van kardinaal Francois de Bernis wordt herhaaldelijk geprezen van wege het fantastische ijs, dat je er kon eten! IJssalon de Kunst! De expositie is geogra fisch ingedeeld op de steden Venetië, Rome en Napels. De interesse van de 'touristen' had betrekking op de archi- tectur, schilderkunst/teken kunst en sculptuur, alsmede penningen, gesneden stenen (gemmen en cameeën) en souvenirs. Maar ook toen al namen de Nederlandse gas ten weliswaar nog geen bierglazen mee, maar snaai den wel mineralen en lavas tenen van de hellingen van de Vesuvius mee of sloegen stukken van de St. Pieter af als souvenir of relikwie. Over die sightseeing en de appreciatie lees je in de reis verslagen ('de lugubere Six tijnse kapel'). i V In vergelijking met de En gelsen die al vroeg hun mu sea hebben verrijkt door an dere landen af te schuimen, kochten- de Nederlanders nauwelijks kunst. Wat dat betreft is er nog niet veel veranderd. Maar voor die tijd is er wel een aardige verklaring te vinden: de Ne derlanders konden in eigen land voldoende vinden; zelfs via een Italianiserende rich ting die hier bloeide (Gos- saert van Mabuse, Van Heemskerck, Cock, Paul Bril). Desondanks is er wel wat in ons land terecht gekomen. Ronald de Leeuw, hoofdcon servator van de Rijksdienst Beeldende Kunst consta teert: „Buitenlanders die in de 18e eeuw ons land bereis den en onze verzamelingen bezichtigden, constateerden al dat deze zeer weinig bui tenlandse kunst bevatten. Nog steeds is de plaats die onze musea aan oude kunst van buitenlandse makelij inruimen zeer bescheiden. Werk van kunstenaars als Carlevarijns, Guardi en Pa- nini uit de collectie van de Rijksdienst fungeert thans als decoratie van openbare gebouwen, omdat een mu seale bestemming ont breekt". Daarom heeft deze tentoonstelling een voor Ne derlandse begrippen onge woon karakter. De buit Wat kopen Nederlanders op reis in het buitenland? Zou daarvan over 150 jaar een interessante expositie te maken zijn? Afgaande op de reisverslagen uit de 18e eeuw waren de reizigers toen zich niet bewust wat er artistiek aan de hand was; bijvoorbeeld dat in Venetië een Canaletto en een Tiepolo werkzaam waren. Tekenin gen, prenten en kaarten werden wel ingeslagen. De meeste aankopen liggen op het gebied van decoratieve sculptuur zoals marmeren schoorstenen, zuilen, vazen en tafels. Desondanks is 'de buit' die op deze expositie te zien is, relatief alleszins de moeite waard. Een chauvinistisch gege ven is de invloed die Neder landse kunstenaars in Italië uitgeoefend hebben op artis tieke ontwikkelingen. Uiter aard komt een naam van de Italiaan Piranesi als smaak maker van antieke ruïnen op prenten naar voren, maar de invloed van Nederlandse kunstenaars als Paul Bril, Willem van Nieulandt en Poelenburch op het schilde ren van fantasielandschap pen (capriccio) is ook ge boekstaafd. Ook Gaspar van Wittel, die op deze tentoon stelling een woordje mee spreekt, wordt gezien als iemand met grote invloed op de Italiaanse veduteschil- ders. Die Hollanders en Ro me! Nog steeds! Het was paus Paul Clemens XI die in 1720 de Nederlandse schil ders in Rome de vrijheid van vergaderen ontzegde en daarmee bewerkte dat ze tientallen jaren praktisch wegbleven uit de stad die 'eeuwig' heet te zijn. Op de afdeling Venetië op de tentoonstelling kom je bijvoorbeeld werk tegen van Ploos van Amstel met zijn beroemde 'klassieke' ge kleurde prenten; in drukwekkende gezichten op Venetië van Canaletto en Guardi, maar ook portretten van de roemruchte Rosalba Carriera en alledaagse scè nes (als een polenta-verko per) van Longhi of karika turen van Tiepolo. De stad Rome, terend op oude roem met de grenzen dicht voor de Verlichting en een Vati caanse staat met despotische renaissancistische pausen, inspireerde kunstenaars als Withoos, Weenix, Van Bloe- men, Van Wittel, Piranesi, Joli, Panini, Robert, Grant jean, Moucheron, Josephus Knip, Van Bree, Daniel Du- pré e.a. tot romantische vi sies op dit verval. Vermel ding verdienen de kurkmo- dellen van oude Romeinse gebouwen van de bekende Chichi uit het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden. Verder zijn er verschillende gipsafgietsels van klassieke beelden die voor decoratieve en didactische doeleinden werden gebruikt; zelfs af gietsels van gemmen, zoals 714 stuks in 20 boekdelen (Liberotti Impronte) gebon den, zijn er te zien. Herkenning Napels had minder aan trekkingskracht en waarde ring. De opgravingen te Herculaneum, Pompei en Stabia brachten daarin ver anderingen. Neem daarbij de vuurspuitende Vesuvius en de kunst is weer gered! De Solfatara-zwavelbron- nen, die ook nu nog een 'at tractie' van de eerste orde zijn, vind je terug in bij voorbeeld de opmerkingen van kpt. Van Vlierden die vertelt dat in de Grot van de Hond een pistool niet afgaat. Hij at daarbij eieren ge kookt op heet zwavelwatei uit de baden van Nero... Ook Caspar van Wittel uit Amersfoort laat via een schilderij, dat normaal in Zurich te zien is, ondergaan hoe hij Napels toen zag. Op vallend zijn de schilderijen met de Vesuvius van o.a. Jo li, Wutky, Hackert. Zakelijk gezien: mensen die Italië al kennen uit hun reizen feesten hier de her kenning en zij die Italië hier ontmoeten zullen besluiten erheen te gaan. Waarschijn lijk sponsert Alitalia deze tentoonstelling niet voor niets! Herinnering aan Italië. Noord brabants Museum, Bethanië- straat 4, Den Bosch. Open di. t/m vrij. 10-17 uur, za. zo- en feestda gen 13-17 uur. Toegang f 2.50. IN uw commentaar op het kabinetsbeleid over de kruisraketten (De Stem d.d. 2 juni 1984) stelt u dat het een goede zaak is dat een klein land als Nederland in bondgenootschappelijk ver band een schop durft te ge ven tegen de schenen van grote broer Amerika. Ik ge loof zeker dat het geenszins de bedoeling van het kabinet is geweest met haar besluit Amerika tegen de schenen te schoppen. Het besluit is m.i. vooral ingegeven door de omstandigheid dat het poli tiek (houding van de loyalis ten in het CDA) niet moge lijk was een beter besluit te nemen. Maar buitendien, waarom zou Amerika in de huidige situatie een schop moeten ontvangen vanwege haar NAVO-politiek? M.i. is thans op Amerika's houding geen aanmerking te maken. Breda L.C.M. Grasveld PREMIER Lubbers heeft een dreigende vinger naar de regering van de Sovjet- Unie uitgestoken over de wapenbeheersing. De heren Den Uyl en Commandeur van de FNV zijn er boos over. Zij verwijten de heer Lubbers van een eenzijdige mening, terwijl hij altijd voor een tweezijdige wapen beheersing is. De heren Den Uyl en Commandeur hebben de heer Lubbers niets te ver wijten, want ze zijn altijd ,tZtPS atbG' ■EffcN 1252'"* voor eenzijdige stappen ge weest nl. nee zeggen tegen plaatsing van kruisraketter Nu is de plaatsing uitge steld, vermoedelijk tot eind 1986, en dan zijn er nieuwe Tweede Kamerverkiezin gen. Als de PvdA aan de re gering komt (in combinatie met wie?) worden de raket ten niet geplaatst. Zouden dan intussen de onderhan delingen tussen Amerika en Rusland over wapenbeheer sing zijn hervat? Dat be twijfel ik, want de Russische regering heeft als voor waarde gesteld dat de nu ge plaatste raketten eerst te ruggehaald moeten worden. Mijns inziens zijn de onder handelingen al bij voorbaat mislukt en het zou prakti scher zijn geweest als de Ne derlandse regering kordaat 'ja' had gezegd in het belang van de solidariteit met de andere Navo-landen. Nu wacht de Russische regering geduldig af op een 'nee' van Nederland zonder consessies te doen op het gebied van de wapenbeheersing. Volgens het Russische dagblad Tass is de Russische regering dik tevreden over het uitstel in afwachting van een defini tief 'nee' van Nederland. Roosendaal C. Pomper OMDAT ik geen partijman ben, durf ik het met een ge rust hart te zeggen: ondanks de kritiek die van bepaalde zijde te verwachten is, heb ik toch respect voor de drie CDA-ministers die de be langrijkste rol hebben ge speeld bij het besluit van het kabinet rond de kwestie van de kruisraket. Twee doel stellingen zijn volhardend en intelligent overeind ge bleven: loyaliteit met het bondgenootschap van de Navo en een poging, een weg om de oplopende spiraal van de bewapening te door- brekn. Op 6 juni 1944 wisten wij nog niet dat in Engeland 1,5 miljoen Yanks klaar stonden om ook ons land te gaan bevrijden. Wel was er hoop, maar van de militaire omvang hadden wij geen besef. Met tienduizenden hebben niet-Europeanen hun leven voor onze vrijheid en daarmee voor een betere toekomst gegeven. Wie, zo als ondergetekende de laat ste wereldoorlog bewust heeft meegemaakt, veraf schuwt een dergelijke men senslachting, maar ook een totalitaire macht die de be steming van mensen niet telt. D-day kan ik dezer da gen met piëteit, dankbaar heid en nieuwe hoop her denken. Breda Willem Woutersz (ADVERTENTIE) Pleuni Touw en Hugo Metsers krijgen er elk weekend een dochtertje bij. Roosje heet ze. En ze moest 12 jaar lang verborgen blijven. In Weekend het exclusieve verhaal en de eerste foto's van deze geheime dochter. EN VERDER IN WEEKEND: Wim Gilberts leverde strijd op leven en dood om ruilhart. Stielmoeder maakt Lady Diana het leven zuur. In Rosas gaf Yvonne Brandsteder zich eindelijk bloot. WEEKEND.'T IS HAAST NIET TE GELOVEN DAT HET ALLEMAAL WAAR IS. LANG heb ik geloofd in de diepe oprechtheid van het maatschappelijk verzet te gen de plaatsing van de kruisraket. Dit geloof is evenwel door het vele ru moer in de laatste tijd danig aan het barsten. Als je in de krant leest: Piet de Jong vlucht in helikopter uit drei gend Nijmegen, moet ik denken aan wellicht verge ten woorden van de idealis tische, socialistische Hen- riëtte Roland Holst: 'Min de stilte in uw wezen,/ min de stilte die bezielt./ Zijdie al le stilte vrezen,/ hebben nooit hun hart gelezen,/ hebben nooit geknield'. Nu, bij de 40-jarige herdening van D-Day, gaan mijn ge dachten naar de dodenak kers van o.a. Margraten en Oosterbeek die ik meerdere keren heb bezocht. Wie van de luidruchtige actievoer ders hebben ooit die pelgri mage gemaakt en in stilte verwijld bij de honderden, duizenden graven? De con clusie is dan overduidelijk: dit mag nooit meer gebeu ren, niet met een nucleair arsenaal, noch met andere wapensystemen. Maar wie bezit de hoogste wijsheid bij het bepalen van de juiste strategie? Mensen van het lawaai en de intimidatie voor mij zeker niet. Eén zaak staat, dunkt mij, wel vast: rolt de militaire macht van het Oostblok ooit verder naar het Westen, dan zullen wij nooit meer op bevrijding kunnen rekenen. Oosterhout Jan Mommers WE krijgen vanavond die mooie film te zien over Ber- nadette over de Tros, 2Vi uur durend. Wie zich een reis naar Lourdes niet kan per mitteren, kan letterlijk zijn hart ophalen, maar dat moet je wél hebben, aan het boeiend relaas over de Sou- birousfamilie die 150 jaar geleden al de ellende onder vond van werkeloosheid en armoe e.e.a. naar de be roemde roman van een jood se auteur, Frans Werfer n.a.v. zijn redding uit de klauwen van de nazi's uit Oostenrijk. Hij schrijft zijn uitwijk naar Zuid-Frank rijk aan Maria toe en wel op magistrale wijze! Kort daarop brak de hel los bij de inlijving van Oostenrijk. Voor een keer raad ik de vooral jongeren aan: ga die film zien. Neem er de tijd eens voor. Die is dan wel be steed en je kunt er vaak nog mee lachen ook. Breda P.G.J. Dekker HOE hier in den lande met de politiek maar wat aange- rotzooid wordt, bewijst men weer eens met het advies om vier kerncentrales erbij te laten komen. Terwijl we nog barsten van het gas (wat een relatief schone energiebron is) gaat men dat weer ver kwanselen naar de buiten landse afnemers zeker. En jan-met-de-pet mag weer meer gaan betalen! De mul tinationals moeten immers op de een of andere manier hun superwinsten behou den. De Brauw zegt nu dat de BMD weggegooid geld is, waar hij gelijk in krijgt als die kanker-centrales er ko men (zie de radio-actieve kustvervuiling bij Winscale en La Hague en de Maas, waarbij Doel dan nu ook nog een duit in 't zakje gaat doen om Brabant en Zeeland ver der te vergiftigen!). Overi gens heeft De Brauw er wel mooi 205.000 aan verdiend! Ik begrijp nog steeds niet dat men met de alternatieve schone energiebronnen geen aanvang neemt en dan voor al met de op grote schaal aanwezige wind! Dat zou tenminste gezonde arbeids plaatsen opleveren. Bij Eco nomische Zaken moet men eens milieubewust ontwa ken! Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij DE NCRV is bepaald geen omroep van 'communisten vreters'. Toch wist deze om roep informatief te melden dat de radio van de guerilla in El Salvador meldde dat er een voorlopige regering in bevrijd gebied was gevormd o.l.v. kamaraad Weer een bewijs dat de bevolking in El Salvador o.a. lijdt onder de agressie van het commu nisme dat volop gesteund wordt door extreem-links in Nederland (en door Mexido dat zodoende tracht te ver zwijgen dat het een rechtse dictacor is, waar een politie ke middenpartij van de ver kiezingen werd uitgesloten). Nederland steunt het dicta toriale Nicaragua per jaar met 50 miljoen gulden. Voor de oppositie omdat het hun heilstaat is en voor de rege ring noodgedwongen omdat zonder Nederlands geld het regime verder zal afdrijven naar Cuba en de USSR. Wat een fout. Zonder Nederlands geld zit b.v. Bouterse in Su riname in de grote proble men. En onlangs in de Do minicaanse Republiek. Dit land zit financieel aan de grond en noodzakelijke be zuinigingen ten gunste van extreem-links en extreem rechts leidden tot bloedige onlusten. Dit democratische land (volgens de Vara, Hilv. II 27-4 echter een dictatuur) krijgt van Nederland geen cent ontwikkelingshulp. Zelf zegt onze regering dat het geweld in deze regio niet veroorzaakt wordt door het communisme maar door ar moede. Waarom worden dictatoriale landen dan ge steund en democratische (El Salvador, Dominicaanse Re publiek en Costa Rica) uit- gehonderd? Kruisland L. Nelen MET plezier heb ik gelezen over de klachten die bij de comissie centraal orgaan sa menwerkende bonden voor ouderen in Nederland bin nen komen van de verpleeg huizen. Het leven voor vele bewoners is zinloos, wachten tot ik aan de beurt kom om te sterven. Ook vele bezoe kers vragen zich af: wat is er hier voor privacy. Een slaapkamer voor vier perso nen, waar je ansichtkaarten en foto's boven je bed hebt hangen, gestuurd door fami lie, vrienden en kennissen. Heel erg lief van ze, maar stel je eens voor, alleen dit ene, alles verder opgerumd. Het is heel triest dit aan te zien en te beleven, zoals ik. Maar ik als hartpatiënte van middelbare leeftijd ben on danks mijn handicap de ge lukkigste mens van de afde ling hier. Ik kom hier weer gauw uit, ga terug naar mijn flat, wel weer met mijn han dicap, maar met privacy. De leefomstandigheid is hier doelloos. Het is een erg mooi huis, fijn personeel, maar het voornaamste voor deze mnsen ontbreekt: aandacht en privacy. Er wordt heel veel voor ons georganiseerd o.a. bezigheidstherapie, ge zellige avonden, vakanties enz., 't gezellig ontmoetings centrum waar je bezoek kan ontvangen, maar teruggeko men op de afdeling mis je gewoon privacy, heel begrij pelijk: niets van jezelf waar je woont. Het verplegend personeel heeft weinig tijd voor ons om ons bezig te houden, heel begrijpelijk: alles moet maar bezuinigd (ADVERTENTIE) piONDERDAG 7 JUN11: UTRECHT (ANP) - In de Ver enigde Staten is een vaccin te- waterpokken ontwikkeld, Ll waarschijnlijk over onge- veer twee jaar in produktie kan worden genomen. Na een klinisch onderzoek waarbij 914 kinderen waren betrokken, meldt dr. Robert E. weibel van het kinderzieken huis in Philadelphia en van de Zuic WEST-BERLIJN (RTR heeft aangeboden zich trekken als de vijf lar contactgroep het bestui het gebied willen overne De Zuidafrikaanse premi ren dat hij geen tijdslimiet Hij verwachtte evenwel nie vaard. Volgens Botha kost het be stuur over Namibië zijn land jaarlijks 658 miljoen rand (ruim 1,5 miljard gulden), de defensiekosten niet meegere- Hongersnood VOLGENS de Britse hulpor ganisatie Afghan Aid heerst er in grote delen van Afghanis tan hongersnood. De Afghaan se verzetsorganisaties zijn daardoor steeds moeilijker in staat strijd te leveren met het regeringsleger en de naar schatting ruim 100.000 Sovjet militairen. Overstromingen OVERSTROMINGEN door zware regenval hebben in het zuiden van China aan zes mensen het leven gekost. Veel bruggen zijn door het wassen de water weggespoeld en dammen bezweken. In de buurt van de provinciale hoofdstad Fuzhou werken ruim 20.000 soldaten en bur gers aan het redden van een duizendtal door het water in gesloten personen. Voorzitter VOOR het eerst in de geschie denis van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO is woensdag een vrouw gekozen tot voorzitter van haar jaar vergadering. Zij is de Zweedse 45-jarige minister van arbeid, Anna-Greta Leijon. ESSEN DPA) - Het Instituut voor Economische Onderzoek van Noordrijnland-Westfalen (RWI) merkt in zijn jongste verslag op dat het economisch herstel van de westerse indus trielanden de afgelopen maanden krachtiger is gewor- R In steeds meer landen ne men vraag en aanbod toe, waarbij de opleving niet be perkt blijft tot verbruiksgoe- Trium/ili Stepy OTN. Een eenvoudige strapless bandeau-beha die altijd goed zit. In wit B 65-80 en huid A, B en C 65-80 worden, dan blijft er veel achterwege wat zo broodno dig is. De mensen hier leven zo doelloos. Het wordt in dit blad zo mooi geschreven, dus klachten zijn er maar genoeg gemeld. Als er nu maar eens aan gewerkt wordt. Het wordt de hoogste tijd. Kom verpleeghuizen, Breda Mevr. A. Stemmer

de Stem | 1984 | | pagina 4