Twaalfduizend nieuwe overheidsbanen Rijk betaalt verzekering Golfoorlog Hervormde Kerk houdt geld over Kamer vol vragen over rakettenbesluit Kiezen. Sociaal SU-ambassade weigert handtekeningen y66 presenteert nieuw plan Schaamteloos Beleggers en Wilton eens JS 'BINNENLAND Herwaardering functies in iekenhuizen DE STEM COMMENTAAR 16 PTT-ers gearresteerd Door arbeidsduurverkorting CNV wijst CAO-aanbod van Shell af HERVORMDE SYNODE ZAT FOUT Scheepsbemanning dubbel betaald Smit-Kroes hekelt Noorwegen en Engeland I )eTe|Fd Politie Enschede hoeft niet naar Woensdrecht Chaufferende Smit-Kroes met zand en ei bekogeld de vele oorlogsmuseumpjes in Nor- - FOTO ARCHIEF DE STEM kingsceremonie kan deelne men. „Het waren toch alle maal soldaten?" Ze is bang voor de toe komst. De bewapening, dat gaat de verkeerde kant op. „En dan komt er weer een fa naat en dan lopen de mensen daar weer achteraan." Ze krijgt het te kwaad. „Ent- schul^iging, ze is deze dagen nu eenmaal erg gevoelig U komt uit Holland hè", vraagt ze dan. „De Hollan ders hebben ons nooit willen vergeven, het zijn bittere mensen." Ze verontschuldigt zich voor die uitspraak, maar zo voelt ze het. Voor de begraafplaats staat een rode Ford met een Nederlands kenteken. Twee jongemannen uit Tiel kijken geobsedeerd naar de gepar keerde Duitse auto's. Ze wil len de journalist wel een lift geven naar Carentan. Ze zijn op het kerhkof geweest. „Het is er heel anders dan op een Amerikaans kerkhof. Het blijven toch Duitsers", zegt de jongste. „Ik heb hier geen foto's gemaakt. Ze ben je nu eenmaal opgevoed, hè." moetkoming van de kant van de Sowjet-Unie was, maar vrezen dat het Kremlin die nu weer ingetrokken heeft omdat het westen er niet op heeft gereageerd. Het lijkt vrij onwaar schijnlijk dat Tsjernenko en Ceaucescu deze week de toe komst van het Warschau pact landen zuillen bespre ken. Het Warschau-pact ver drag zal in de lente van 1985 verlengd moeten worden. De Warschau-pact leiders zijn zich er weliswaar van be wust dat deze kwestie een belangrijk agendapunt zal worden, maar Oosteuropese functionarissen zijn bezorgd over het feit dat er tot nog toe geen concrete voorstellen zijn ingediend. Een wijziging in het huidi ge verdrag is waarschijnlijk de meest realistische ziens wijze. Roemenië zal dan mis schien met het voorstel ko men een clausule toe te voe gen, die voorziet in de ont binding van de militaire structuur van het Warschau pact. Deze clausule zou vol gens de Roemeense leiders gezien moeten worden als een eerste stap in de richting van het opheffen van de twee militaire blokken, de Navo en het Warschau-pact. Copyright The Guardian/De Stem mische eenwording heeft de EG bijvoorbeeld de wens van de burgers genegeerd het grensverkeer te versoepelen. Zij verfoeien urenlange wachttijden en willen de grenzen ongehinderd kunnen passeren. De Westduitse kanselier Helmut Kohl heeft onlangs de noodzaak onder streept dat de EG meer 'bur gervriendelij ke' maatregelen neemt. Er wordt dan niet al leen gedacht aan een soepeler reisverkeer, maar ook aan bestrijding van de zure regen en van andere vormen van grensoverschrijdende ml' lieuverontreiniging. Ten slotte moet volgens Kohl ook de bestrijding van de jeugdwerkloosheid spe ciale aandacht krijgen. Dat vindt ook een ruime derheid van de Europese be volking. Uit de hierboven ge noemde Europese opiniepei ling blijkt dat 73 procent va de mensen vindt dat de L zich de komende jaren op he scheppen van banen h1®? concentreren. Volgens <j Europese burger dient df* hoogste prioriteit te hebbe de komende vijf jaar. qNPERDAG 7 JUN11984 T28 PAGINA 3 Remigratie onvoldoende [TRECHT (ANP) - De alge- -tne ledenvergadering van de Kitionale Ziekenhuisraad is in Utrecht met 439 iKmmen voor, 89 tegen en 4 blanco, akkoord gegaan met le invoering van een integra ls op functiewaardering ge meerde salarisstructuur voor ille 200.000 werknemers in llenstverband in de particu- Itie ziekeninrichtingen. De Landelijke Vereniging ran Artsen in Dienstverband de overeenkomst, onder van de cao, niet tekenen. Joor de artsen betekent het fcinctiewaarderingsplan vol- jens de LAD dat hun salaris gemiddeld met 30 procent gaan. De Democraten stellen bij remigratie voor: de ingelegde pensioenpremie inclusief rentewinst wordt als bedrag ineens teruggeven; de oprotpremie van bedrij ven wordt vrijgesteld van loonbelasting en sociale pre mies; bij arbeidsongeschiktheid wordt het invaliditeitspercen- tage gefixeerd; werklozen en arbeidsonge schikten kunnen aanspraak maken op een bedrag ineens, op te vatten als afkoopsom DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfrac tie van D'66 heeft woensdag een aantal voor stellen gepubliceerd om remigratie van bui tenlanders in Nederland financieel aantrekke lijker te maken. De bestaande mogelijkheden voor export van uitke ringen moeten blijven bestaan, zo meent D'66, maar daarnaast zijn een fiks aantal versoepelingen moge lijk. van de uitkering, die oploopt van 10.000 gulden beneden de 23 jaar tot 30.000 gulden vanaf 45 jaar; circa de helft van de betaalde AOW-premie wordt terugge geven, wat neerkomt op onge veer duizend gulden per ver- blij fsj aar in Nederland; dit alles met de mogelijkheid tot gespreide uitbetaling van deze bedragen naar keuze van de remigrant. Niet alleen buitenlanders die terugkeren naar hun land van oorsprong, maar ook Ne derlandse emigranten moeten van deze regelingen gebruik kunnen maken, zo meent D'66. Uitzondering daarop is de in gelegde AOW-premie. „Naar ons is gebleken wordt een re geling als hier omschreven als redelijk ervaren door buiten landers die willen terugke ren", zo stelt de D'66-Kamer- fractie. Gestolen uit postpakketjes ARNHEM (ANP) - De postale recherche in Arnhem heeft de afgelopen weken in totaal 16 PTT-ambtenaren aangehou den wegens diefstal van goe deren uit postpakketjes. De PTT'ers worden ervan verdacht sinds eind vorig jaar vele tientallen waardevolle spullen zoals videocassettes, horloges, klokjes en sieraden uit poststukken te hebben ge haald. Er worden nog ten min ste 10 aanhoudingen verwacht. Alle tot nu toe gearresteerde PTT'ers zijn door hun directie voorlopig geschorst. Dit heeft woordvoerder Berens van de PTT in Arnhem woensdag meegedeeld. De aangehouden PTT'ers zijn allen afkomstig uit Arn hem en omgeving. Ze variëren in leeftijd van 25 tot 50 jaar. Bij huiszoekingen heeft de po litie verscheidene vermiste spullen teruggevonden. Waar de en omvang van de totale buit zijn nog niet bekend. Hoewel de politie de ver schillende diefstallen volgens Berens als kruimelwerk zal beschouwen, tilt de PTT zeer zwaar aan de gebeurtenissen. De postale recherche startte begin dit jaar een uitgebreid onderzoek, nadat bleek dat er plotseling sprake was van een forse stijging van het aantal vermissingen van poststuk ken. Half maart werd de eer ste arrestatie verricht. Vol gens de postrecherche is het onderzoek nog in volle gang. Op het Arnhemse PTT-exp- editieknooppunt, waar de diefstallen plaatsvonden, wer ken in totaal 1500 mensen. DEN HAAG (ANP) - In de collectieve sector (overheid en trendvolgers) ontstaan in het totaal 12.000 nieuwe arbeidsplaatsen. Deze banen komen er door ie herbezetting van de ar beidstijd die vrij is gekomen de één procent arbeids- isurverkorting bij ambtena ren en trendvolgers in 1984. Met die herbezetting is in 1984 bedrag gemoeid van 490 miljoen gulden en vanaf 1985 een bedrag van 690 miljoen pilden. Dit heeft minister Rietkerk oensdag gemeld aan de cen- ales van overheidspersoneel. Rietkerk geeft in zijn over- Milt aan de centrales aan hoe 12.000 banen worden ver let Bij de politie komen er 3arbeidsplaatsen bij, bij het militair personeel 500, de ver schillende ministeries (exclu sief gevangeniswezen en loodswezen) 1398, het gevange niswezen en rechterlijke macht 105, het loodswezen 21 en bij gemeenten, provincies en pre-gewesten 1600. In het onderwijs komen er 2535 ba nen bij, de gepremieerde en gesubsidieerde sector 4560 en de Sociale Werkvoorzieing 750. Rietkerk tekent bij de ver deling aan dat naarmate de herbezettingsgelden gebruikt worden om deeltijdwerkers te compenseren voor de arbeids duurverkorting het aantal nieuwe arbeidsplaatsen lager zal uitkomen. IE BERICHTEN uit de krant van dinsdag: 'Sociale fondsen taden dit jaar 2,6 miljard gulden over' en 'Groot deel van mini- ''aberooid'. En op dezelfde dag praat de Tweede Kamer over 'ttplan van het kabinet om per 1 juli aanstaande nog eens extra forten op de sociale uitkeringen. Daarbij doet zich de beschamende vertoning voor, dat beide 'ageringspartijen om elkaar dwars te zitten, bepaalde groepen •%ingstrekkers van die korting wil uitzonderen. Het CDA wil het kabinet de landurig werklozen ontziet en de WD wil de "AO'ers per 1 januari aanstaande geheel of gedeeltelijk buiten Miot houden. Ronduit schaamteloos is het argument dat de WD-fractie daar- aanvoert: onvrede over het voorstel van het CDA om de ®gdurig werklozen van korting uit te zonderen. Over de ruggen w de vaak berooide minima voeren WD en CDA zo een partij- Mleke strijd uit. Dferingstrekkers kunnen zich met recht afvragen of hier nog sprake is van een sociaal beleid. Het is schrijnend dat de re- Wngsfracties in de Tweede Kamer elkaar succesjes proberen af 'Snoepen, terwijl veel laagste inkomens niet meer kunnen rond eomen. Want we spreken over gezinnen die, zo heeft een onderzoek ""directeuren van sociale diensten uitgewezen, na aftrek van "sta lasten maandelijks met minder dan 500 gulden moeten zien (f'd te komen. Sommigen zelfs met minder dan 300 gulden. J66n wonder dat datzelfde onderzoek uitwijst, dat bijna de helft de laagst betaalden met schulden kampt. korting per 1 juli is overigens nog niet alles. Want door de •■iQende inflatie worden de kosten van levensonderhoud hoger, W de inkomens van de minima er verder op achteruit gaan. ^ar komt bij dat de arbeidstijdverkorting straks ook zorgt voor 'ager minimum-loon en dus voor nog lagere sociale uitkerin- Het kabinet mag dan aan het eind van het jaar wel weer W in de schatkist duiken om de ergste gevallen enige finan- ':sbijstand te verlenen, structureel zit er iets goed fout. ~8t zou het beste zijn als het kabinet deze week besluit die kor- Jen van 1 juli niet te laten doorgaan (financieel kan dat gezien garden-meevaller bij de sociale fondsen). In plaats daarvan het advies van de Sociaal-Economische Raad over de alge- 6 herziening van het sociale verzekeringsstelsel worden afge- ®ctT Pas daarna kan het kabinet structurele maatregelen ne- Het zou de overheid bovendien uiteindelijk minder geld kos- .Tomdat het douceurtje aan het eind van het jaar geringer van >g kan zijn. °geiijk dat de klap voor de laagste inkomens dan ook hard ?°mt, maar ze krijgen dan wèl de zekerheid, dat het gedaan is "de halfjaarlijkse aanslag op hun sociale zekerheid. Het beleid' ,j mee ze vandaag worden geconfronteerd kan met de beste "ende wereld niet als 'sociaaal' worden gekwalificeerd. Inte- asociaal zou beter op z'n plaats zijn. ROTTERDAM (ANP) - De le den van de Industrie- en Voe dingsbond van het CNV heb ben het aanbod van Shell tij dens de vorige maand afge broken CAO-onderhandelin gen afgwezen. Ze zijn van oor deel dat de directie van de maatschappij in onvoldoende mate tegemoet komt aan de wens van de vakbeweging be treffende arbeidstijdverkor ting. Shell heeft naast een loons verhoging van 1,5 procent per 1 april 1984 tijdens de onder handelingen wel twee extra vrije dagen voor 1984 aange boden. Die extra vrije tijd kan echter niet worden opgeno men, maar zal door Shell wor den uitbetaald. De onderhan delingen voor de 6600 werkne mers bij de Shell vestigingen in Pernis en Moerdijk, werden op 21 mei afgebroken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinetsbesluit rond om de kruisraketten roept bij de meer derheid van de Tweede Kamer veel vra gen op. Bijna alle partijen willen van de regering weten of ze met de oproep aan de Sovjet-Unie het aantal SS-20*s te be vriezen alleen de op Europa gerichte ra ketten bedoelt. De Kamer wil ook opheldering over de passage in het kabinetsbesluit waarin sprake is van aanbesteding 'na 1 novem ber 1985'. „Hoe kan de aanbesteding plaatsvinden zonder parlementaire goedkeuring", vraagt het CDA, doelend op het feit dat het parlement op zijn vroegst op 1 januari 1986 over de plaat singskwestie zal oordelen. De Kamer vraagt verder welke stap pen de regering in het NAVO-bondge- nootschap en bij de Sovjet-Unie onder neemt om snel een wapenbeheersings- akkoord te krijgen. „Worden ook recht streekse pogingen in de richting van Moskou ondernomen?", vraagt bijvoor beeld het CDA. De PvdA wil weten welke bron de re gering gebruikt bij het vaststellen van het uiteindelijke aantal SS-20's. De rege ring zal op deze vragenreeks voor vol gende week dinsdag antwoorden, want dan vergadert de Vaste Kamercommis sie voor Defensie over het kabinetsbe sluit. Synode De Generale Commissie voor de be handeling van bezwaren en geschillen van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft op grond van een gemaakte proce durefout het besluit vernietigd van de Hervormde Synode, waarin de plaatsing van kruisraketten in Nederland werd afgewezen. Op 16 maart dit jaar besloot de synode de pastorale brief van 1980, waarin zowel het gebruik als het bezit van kernwapens wordt afgewezen, met een begeleidende brief toe te zenden aan regering en parlement. Dit besluit is in middels uitgevoerd. De procedurefout behelst dat de syno de het besluit niet had mogen nemen zonder dat tevoren was voldaan aan een bepaling uit de Hervormde kerkorde die inhoudt dat de synode, indien zij zich tot overheid en volk wil richten, in ieder ge val afzonderlijk dient te beslissen, of zij redenen aanwezig acht om tevoren daaromtrent ook de classicale vergade ringen te raadplegen. In een reactie noemde ds. C. B. Roos, voorzitter van de Hervormde Synode, het besluit van de generale commissie terecht. Er is een procedurefout ge maakt, aldus ds. Roos. Hij legde er de nadruk op, dat de commissie zich niet heeft uitgesproken over de inhoud van het synodebesluit. DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - De extra verze keringspremies die Nederlandse rederijen moeten op brengen indien zij in het oorlogsgebied van de Perzi sche Golf varen, worden voor 90 procent door de Ne derlandse overheid betaald. De rest komt ten laste van de rederijen zelf. Het varend personeel op de Nederlandse schepen in het oorlogsgebied wordt nu dub bel betaald. Dit heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging (KNRV), G. Warnderink Vinke, woensdag in Den Haag gezegd bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1983 van de KNRV. Er varen maar enkele Neder landse schepen in de Golf, hoofdzakelijk lijnvaart-sche- pen van Nedlloyd en bergings- materieel van Smit-Interna tionale. De verzekeringspremies zijn sinds de beschietingen van schepen sterk verhoogd. Het is niet de eerste keer dat de overheid de reders op deze wijze te hulp schiet. Het mi nisterie van Financiën heeft echter tijdens de Falkland- crisis geweigerd de extra pre mies te betalen. Smit-Internationale is nog niet bevreesd het doelwit te worden van de oorlogsacties van Iran en Irak, nadat het ac tiegebied zich recentelijk heeft uitgebreid tot het Saoedisch luchtruim. Volgens Smit-top man RW.Scheffer zijn daar voor nog geen aanwijzingen. De Smit-schepen, die vanuit Bahrein opereren, bevinden zich meestal ook niet in de di- rekte oorlogszone, het noord westelijk deel van de Perzi sche Golf. Het Smit-personeel wordt volgens Scheffer in deze situatie niet meer betaald dan anders. Het aandeel van de Neder landse bemanningsleden op de Nederlandse koopvaardijvloot is sinds 1980 met circa tien procent toegenomen, meldt het jaarverslag ook. Dat is het ge volg van een stijging van het aantal Nederlanders (1983: 10.800), terwijl het aantal bui tenlandse gezellen gedaald is van 6800 in 1980 naar 4700 in 1983. Buitenlandse kapiteins en officieren komen op de Ne derlandse vloot vrijwel niet voor. De Nederlandse koop vaardijvloot telde eind 1983 17.700 opvarenden, waarvan bijna zeventig procent bestond uit Nederlanders. In 1980 was dat nog zestig procent. De Kamerleden Evers- dij k(l), Van der Hek(m) en Nijpels na hun zeer kort bezoek aan de am bassade. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerleden Nij pels (WD), Eversdijk (CDA) en Van der Hek (PvdA) hebben'woensdag ochtend in de ambassade van de Sovjet-Unie in Den Haag tevergeefs gepro beerd 5.000 handtekenin gen aan te bieden, die zijn verzameld uit protest te gen de behandeling van de Russisiche atoomgeleerde professor Sacharov en diens vrouw Jelena. De handtekeningen worden nu per post naar het Kremlin gestuurd, al dus Nijpels.Het Boekows- ki-jcomité is woensdag in de hoofdstad een actie be gonnen ter verdediging van de Helsinki-groepen in de Sovjet-Unie. ROTTERDAM (ANP) - Het is nu vrijwel zeker dat de Schiedamse werf Wilton Fijenoord binnenkort uit surséance van betaling komt. De groep institutionele beleggers heeft zich namelijk op een gezamenlijke bijeenkomst in Den Haag woensdag akkoord ver klaard met het nieuwe voorstel van de bewindvoerders betref fende de aflossing van een hypothecaire lening van 17 miljoen gulden die nog op de werf rust. De institutionele beleggers gaven woensdag in principe het groene licht, nadat zij eerder afwijzend hadden gereageerd op de aflossingsvoorstellen van de bewindvoerders. Het nieuwe voorstel is in hoofdlijnen aanvaardbaar omdat de bewindvoer ders een aantal door de beleggers gewenste extra zekerheden hebben aangebracht. VELSEN (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft woens dag bij de opening van de nieuwe offshore-basis van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Velsen met name de Noorse- en Engelse maatregelen gehe keld om in de offshore-sec tor steeds meer personeel uit uitsluitend het eigen land te eisen. De minister zei haar on genoegen over deze ten dens bij haar Engelse col lega kenbaar te hebben ge maakt. De Nederlandse re gering zal volgens haar niet aarzelen deze bescher mende maatregelen te vol gen wanneer de tendens naar protectionisme op het gebied van personeel in de offshore-sector doorzet. „Men moet in het buiten land niet denken dat men met ons de kachel aan kan maken", aldus minister Smit-Kroes. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zal bij de Noorse regering zijn beklag doen over het gun nen van een omvangrijke order aan een Noorse werf terwijl uit Nederland een lagere offerte was uitge bracht. DEN HAAG (ANP) - In plaats van met een begroot tekort van 500.000 gulden heeft het algemeen kerkewerk van de Nederlandse Hervormde Kerk 1983 afgesloten met een over schot van 1,8 miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaarver slag van de Generale Finan ciële Raad (GFR) van de Her vormde Kerk. Ook de Stichting Mechani sche Registratie en Admini stratie ten dienste van de Ne derlandse Hervormde Kerk (SMRA) heeft 1983 afgesloten met een batig saldo van ruim 500.000 gulden. Onder druk van de sombere financiële vooruitzichten in stalleerde het Breed modera- men van de Hervormde syno de in maart 1983 een bezuini gingscommissie die de op dracht kreeg met voorstellen te komen om de uitgaven op korte termijn te verminderen. In de junisynode van 1983 werd het eerste rapport van deze commissie besproken, waarin sprake was van een bezuiniging van 15 procent. De nota wekte veel beroering, vooral bij de provinciale ker kelijke organen die vreesden een deel van hun activiteit te moeten opgeven. Een paar maanden later bleek, dat de fi nanciële situatie aanmerkelijk gunstiger was. Oorzaak van het grote over schot is onder meer het feit dat de prijscompensatie al gerui me tijd niet meer aan het per soneel wordt uitgekeerd en dat het personeel in navolging van de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers 3 pro cent van het salaris heeft in geleverd. Voor 1984 verwacht de GFR een vrijwel sluitende begro ting voor de kas algemeen kerkewerk. In totaal zal 15 miljoen gulden worden uitge geven aan landelijk, provin ciaal en classicaal werk. -J c; 15 Belgen die in Nederland wo nen, kunnen niet meer mee doen aan de Europese verkie zingen. Hun beurt is al lang voorbij. Denkt u dat ze massaal gaan demonstreren en kanto ren gaan vernielen? Die Europese verkiezingen ga ik steeds geheimzinniger vin den. Ik weet niet eens meer ze ker of ze al gehouden zijn of niet. Die Europa Cup finales zijn toch ook al lang afge werkt? Op een dag krijgen we te ho ren dat de stemmen zijn geteld en dat alles nu beter zal gaan met Europa. Op IJsland wordt niet ge stemd, zoals u weet, maar op Groenland wel. Het zijn hun eigen verkiezingen, want ze moeten niet veel van de EG hebben. Terwijl de Groenen daar goed in de markt zouden moeten liggen. Diverse staatshoofden stonden gisteren op het randje van Europa, het strand van Nor- mandië. Het was een invasie van regeringsleiders, die zon der veel bloedvergieten ver liep. Gisteren heb ik iets langer ge werkt om er eindelijk eens achter te komen hoe het nu staat met dat korter werken. Het is me niet gelukt. Morgen is het maximaal 17 graden en zal er een buitje val len. Maar optimisten zien in de verte de zomer al naderen. MERIJN Gewetensbezwaren erkend ENSCHEDE (ANP) - Leden van het Enschedese politie korps kunnen van taken wor den vrijgesteld als ze door de uitoefening ervan in gewe tensnood zouden komen. Dit is bij voorbeeld mogelijk bij de inzet tegen demonstranten die actie voeren tegen de eventue le plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. De leiding van de Enschede se politie heeft in samenwer king met een vertegenwoordi ging van het personeel en bur gemeester Wierenga een pro cedure vastgesteld die wordt gevolgd zodra een politiefunc tionaris meldt bepaald werk niet goed te kunnen doen in verband met gewetensbezwa ren. Voor zover commissaris IJzerman van de Enschedese politie bekend is, heeft één lid van het Enschedese korps principiële bezwaren tegen in zet bij politie-acties in Woens drecht. Een commissie, waarvan zo wel deskundigen van buiten als binnen het korps deel uit maken, gaat die bezwaren be oordelen en de burgemeester adviseren over de meest pas sende maatregel. Tilt de bur gemeester zwaar genoeg aan de bezwaren, dan krijgt de be wuste politieman of -vrouw zo lang een andere taak. Dit on der voorwaarde dat de politie ambtenaar een aanvaardbare positie houdt binnen het korps en de politie-inzet geen gevaar loopt. Commissaris IJzerman wijst er in dit verband met na druk op dat de regeling voor gewetensbezwaren geldt voor individuele en concrete geval len. Naar de mening van IJzerman vloeit het Enschede se beleid ten aanzien van ge wetensbezwaarden voort uit het groeiend begrip bij de po litie voor deze collega's. ARNHEM (ANP) - Tussen po litie en ongeveer twintig actie voerders hebben zich woens dag korte tijd enkele scher mutselingen voorgedaan tij dens een bezoek van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) aan Arnhem. De pro blemen ontstonden toen de po litie demonstranten wilde ver wijderen die vóór de trolley bus uitliepen waarmee de be windsvrouw een nieuwe trol- leylijn in Arnhem-zuid „open- reed". Er vielen enkele klappen waarna de actievoerders aan de kant gingen. Eerder was de bus met minister Smit achter het stuur onder luid gejoel al bekogeld met een ei en met zand. Er werd geprotesteerd tegen de prijsverhogingen van het openbaar vervoer.

de Stem | 1984 | | pagina 3