Stagnatie bij afbraak van Cruson-fabriek Nieuwe lokatie Doens-V ermue oogst kritiek Maak meer van uw vakantiegeld. 'Sinke van de 9 neemt tevreden afscheidt TE VEEL GELUIDSOVERLAST VERWACHT verenigde spaarbank DONDERDAG 7 JUN11984 1LISOTEM VANZEELAND t20 PAGINA ZEELAND! DONDERDAG 7 JUNI 1S EERST ZINKBADEN WEGHALEN examens COMMISSIE OOSTBURG: OOSTBURG - Zoals de zaken er nu voor staan lijkt de aanleg van een baan voor motor-cros sers in de Vossekaai bij Hoofdplaat geen haal bare zaak. Ondanks alle mogelijke isolerende maatregelen zal de geluidsoverlast voor het dorp toch te groot zijn. HOOFD SECRETARIAAT NA 39 JAAR MET PENSIOEN! Blokschieting Heinkenszand Plaatselijk nieuws Aardenburg Schoondijke de eerste week van juni is voor meer dere generaties een week van herinnerin gen. Zij, die de oorlog bewust meemaakten, zullen op 6 juni altijd terug denken aan D- Day, de invasie in Normandië. Sluis Nederlandse NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Motorbaan Hoofdplaat nu op losse schroeven Een foto uit november 1982 toen onder politiedwang de galvaniseer-baden bij Cruson wer den leeggepompt FOTO DE STEM/COHJ. DE BOER Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De geplande af braak van het fabrieksgebouw op het Cruson-terrein te Bres- kens kan nog steeds geen doorgang vinden. Eerst zullen de zinkbaden met inhoud moeten worden afgevoerd. De milieu-inspectie heeft er bij het Oostburgse gemeente bestuur op aangedrongen dit karwei zo snel mogelijk ter hand te nemen, maar B en W willen eerst afwachten of het de curator van de failliete Cruson BV gelukt zelf schoon schip te maken. „Gevaar voor de volksge zondheid is op dit moment niet aanwezig en daarom laten wij ons niet overhalen paniek voetbal te gaan spelen", aldus milieu-wethouder A. de Feij- ter. „Als wij een gespeciali seerd bedrijf opdracht geven de baden weg te komen halen, dan kost die grap ons nog eens 60.000 gulden". In november 1982 al liet de gemeente Oostburg onder po litiedwang het Cruson-bedrijf leeghalen. Het ging toen hoofdzakelijk om galvaniseer- baden, waarin zich zeer giftig blauwzuurgas dreigde te vor men. Deze schoonmaak-ope- ratie kostte de gemeente 1,2 ton. De zinkbaden zijn toen echter aan de aandacht ont snapt. Wethouder De Feijter: „Zou het zink schadelijk kunnen zijn, dan zouden we geen mo ment aarzelen. Maar dat is niet het geval. Het spul kan nog best blijven liggen, totdat de curator de kwestie uit de wereld heeft geholpen. Hij heeft beloofd dit voor het eind van de maand te zullen doen". Mocht het de curator niet gelukken de zinkbaden weg te laten halen, dan zal de ge meente alsnog in moeten grij pen. Oostburg denkt dan ech ter aan het inschakelen van een bedrijf dat het aanwezige zink bij het eigen produktie- proces kan gebruiken. „Op die manier hoeft de operatie ons niets te kosten", aldus De Feij ter. MIDDELBURG - Christelijke Pe dagogische Akademie, Opleidings school voor kleuter- en basison derwijs, Applicaitie Cursus Volle dig Bevoegd Onderwijzer(es): M Jongepier-Bertijn te Heinkens- zand, D. Boekhout te Groede, P. Bakker-de Bruijne te Axel, M. de Boer-van Damme te Breskens, M. Debbaut te Eede, C. Kosten-Dek- ker te Breskens, J. Dieleman te Waterlandkerkje, J. Casteleijn- Dieleman te Zuidzande, T. Hame- ling-Dieleman te Zaamslag, P. Du- sarduijn te Groede, J. de Feijter te Terneuzen, W. Janse de Jonge te Spui, J. Geene-de Jonge te Terneu zen, J. van der Haar-Kole te Goes, A. de Blaeij-Lantsheer te Axel, M. Hij mans-van Mossevelde te Ter- neuzen, J. Luteijn-Mouthaan te Yerseke, R. Rootsaert te Aarden- burg, M. Vereecken te Vogelwaar de, N. Verhulst te Axel, E. Dees-de Vriend te Terneuzen. Diploma Bijbels Onderwijs: L. Bakker te Goes; L. de Feijter, C. Kouwijzer, H. Berkel, M. de Vriend te Terneuzen; R. Fenijn, V. van Eek te Nieuwvliet; M. van Over- dulve te Zaamslag; E. Slabbekoorn te Kloetinge. Rooms Katholiek Godsdienston derwijs: M. Goethals te St. Kruis, K. Tacq te Terneuzen, B. de Paauw te Oostburg, C. Raas te Lewedorp, E. Snouwaert te Eede. SAS VAN GENT - R.K. Nijver heidsschool. Anja Bommelijn, Son- ja Gelderland, Anneke Groosman, Saskia Jonk, Marnie Kieboom, Bianca Maas, Connie Nolle, Sas van Gent. Marissa de Bruyn, Nan cy Gommers, Mariska de Krijger, Jessica Lauret, Ingeborg van Lim- men, Peggy Vandervinnen, Anne- Marie van Zanten en Wendy Kie vit, Philippine. Debby Dik, Peggy Rothier, Patricia Dehulsters, Westdorpe. Leonie Flink, Terneu zen. Annelies van Hecke, Myriam van Tatenhove, Ellen te Wieske, Wendv de Wolff. Sluiskil. SCHOONDIJKE - LHNO-school „Prinses Marijke". Vrije afstu deerrichting: Patricia Baas, Oost burg, Petra Barendse, Sandra de Clerck, Sluis. Jolanda de Clerck, Anita van Loon, Aardenburg. Franciska Haak, Biervliet. Janet van Hee, Schoondijke, Miriam Lenselink, Zierikzee. Heidi van de Maagdenberg, IJzendijke. Anja Moerman, Breskens. Marjan Seen, Tamara Verkruysse, Groede. Textielverwerkende beroepen met verkooppraktijk: Veronique van Belleghem, Groede. Bianca Boer man, Biervliet. Bianca Buyck, Cadzand. Cynthia Darshoen, Jo landa van Leeuwe, Monique Lobel, Frouwkje Schanssema, Naomi Scholtens, Breskens. Chantal Luy- paert, Ilona Spanhaak, Oostburg. Verzorgende beroepen: Jolanda Basting, Sluis. Carolien Beerens, Angelo de Rechter, Oostburg. TERNEUZEN - Scholengemeen schap voor beroepsonderwijs „De Leeuwtjes". L.H.N.O.: Anja Diele man, Wendy Herrebout, Beppie Heijnsdijk, Eline de Jonge, Judith van Kasteel, Sarina Kaijser, Betty de Lijzer, Andrea Michielsen, Mo nique van Pamelen, Angelique Risseeuw, Anita de Ritter, Caroli ne Rouw, Doriane Schipper, Nanda Slabbekoorn, Jolanda Stokker- man, Willy van Tatenhove, Ina Tollenaar, Marie-Therese Visser, Anita Allaart, Nancy Dooms, Co- linda van Es, Deborah Harding, Karin Harms, Rudy Kentin, Roe- landa Kroon, Miranda Landman, Diana van Leeuwen, Mady van de LindenVooren, Majorie de Smit, Toos Verhelst, Claudia Visser. L.E.A.O.: Marjolein Bareman, An drew van de Bent, Anja Chris- tiaansen, Winanda Delzenne, Mar- jorie Inghels, Irene Jonkman, Bea Krap, Mark de Kunder, Remy Mambre, Rob Oostdijk, Yolanda de Putter, Liset de Reu, Bianca de Ruijter, Bianca Sey, Jacqueline Sijtsma, Joke Tichem, Angelique van de Veeken, Denise Vervaet, Patricia Vierhout, Ellen Busropan, Doreen Cauwels, Stephan Eijsac- kers, Andrea Gort, Sherry Hooy, Adriënne van de Hoek, Stefan van Hofwegen, Yildiz Kirdas, Nico Knol, Sylvia Lensen, Jbke van Meurs, Tanja van Oosten, Remon de Ruijter, Jolanda Verlinde, Ciska Wiesnekker, Ellen Willaert, Petra Dieleman. I.H.N.O.: Joke Bakker, Sylvia Die leman, Cobi de Feyter, Elly Frans- sens, Patricia Goethals, Rosemarie Olckers, Colinda Riemens, Claudia de Rijcke, Rozette van Troost, Ani ta van de Velde, Rieneke Verhelst, Anja Vermeulen, Christine Zosel, Yvonne Bos. INTAS: Sandra Bakker, Hennie Berlijn, Corien Bruins-Slot, Caro lien Cappon, Sylvia Compiet, Dian Dingemanse, Henny de Groote, Pe tra Groothaert, Christa Hofman, Heieen Hoogerheide, Karien Jans- sens, Karin Saerens, Roelie Troost, Anja Vergouwe, Anja de Visser, Alie Wiegman, Monique te Wieske, Marjan Buyze, Anja Danhof, Betty Dehulsters, Martina van Eijk, Pa tricia Gielleit, Angelique Goossens, Thea Hamelink, Brigitte den Hol lander, Donja Jansen, Anita Kem- pe, Jeanette de Putte, Anja Rouw, Alida de Rijke, Miranda Salerno, Sandra Selis, Edwin Spuit, Suus Verhelst, Christianne van Zeele, Corrie Zwemer. Uit dit rapport blijkt dat het volledig afschermen van een twee meter diep ingegraven cross-terrein, omgeven met geluidswallen en een buffer zone van 100 meter bos, onvol doende is om het geluidsni veau bij de bebouwing terug te brengen tot de maximaal toe gestane 40 tot 50 decibel, de norm waarbij een goed woonklimaat niet wordt aan getast. Integendeel, het totale isola tie-pakket zal niet kunnen voorkomen dat Hoofdplaat te maken krijgt met zo'n 75 deci bel, een zeer forse overschrij ding van de norm. En dat vonden de leden van de Oostburgse commissie gis teren toch wat al te gortig, hoewel men wethouder A. de Feijter moest nageven dat het Vossekaai-terrein anderszins de meest uitgelezen locatie is die men zich voor een derge lijk circuit kan bedenken. Vandaar dat men het Vosse- kaai-plan niet direct over boord wilde zetten. Het ge meentebestuur kreeg daarom de opdracht mee een nieuwe studie te laten verrichten naar de geluidshinder, maar daar bij als uitgangspunt te nemen dat de cross-baan in plaats van twee meter ongeveer tien meter diep wordt ingegraven. Tevens zou in het nieuwe on derzoek de heersende zuid westelijke windrichting moe ten worden betrokken, die het motorisch lawaai van Hoofd plaat af de Westerschelde in blaast. Wethouder De Feijter zegde toe het nieuwe rapport vol gende maand op tafel te zullen hebben. Mocht de besluitvor ming over een motorcross-ter rein een langdurige zaak blij ken te zijn, dan zullen de be trokken verenigingen als tus senoplossing vanaf september een stuk strand aangewezen krijgen om voorlopig hun sport te kunnen beoefenen. OOSTBURG Hoewel het Oostburgse college van B en W de nieuwe lokatie voor het IJzendijkse graanbe- drijf Doens-Vermue nu officieel heeft aangemeld bij het provinciebestuur, toonde de raadscommissie voor planologie zich gisteren niet onverdeeld enthousiast over de vestigingsplaats. Deze ligt, zoals bekend, aan de rand van het dorp tussen Boerenverdriet en de Oranje straat, enkele tientallen me ters van de bebouwing. En dat viel met name bij de vertegen woordigers van PvdA en D&T niet in goede aarde. „Door het bedrijf vanuit het centrum van IJzendijke naar de rand te verplaatsen ontlast je wel een deel van de bevol king van de overlast, maar scheep je een ander deel er juist weer mee op", meende mevrouw C. van de Ree-Slab- bekoorn (PvdA). Zij kreeg bij val van I. de Hullu (D&T), die het plan 'ronduit onzinnig' noemde. CDA en WD stonden ook niet te juichen, maar waren van oordeel dat bij gebrek aan deugdelijke alternatieven het bedrijf maar groen licht moet worden gegeven. Oostburg had Doens-Vermue liever een nieuwe start zien maken ach ter Tivoli, maar daar hebben Gedeputeerde Staten in een eerder stadium al een stokje voor gestoken. Ook B en W zitten niet op één lijn wat de lokatie Boeren verdriet Oranjestraat be treft. PvdA-wethouder J. Ver gouwe staat niet achter het plan, omdat de nieuwbouw van Doens-Vermue (80 meter lang en 14 meter hoog) het sil houet van IJzendijke duidelijk zou verstoren. (ADVERTENTIE) Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u het echt nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospeciaal-rekening is daar bij uitstek geschikt voor. Die biedt u een hoge rente (momenteel 53/4% per jaar) en de mogelijkheid om f 3.000,- per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTRAAT 15. TEL.: 076-22 24 33. GOES GROTE MARKT 40, TEL.: 01100 - 3 08 70 m Tot deze (voorzichtige) conclusie kwam gisteren de Oostburgse raadscommissie voor openbare werken op basis van het gemeentelijk rapport Lawaaisport/mo- torcrossen. W.C. Sinke: „Negenendertig jaar is niet niks en op de keper beschouwd kom ik hier al zon zestig jaar over de vloer." - fotowillemmieras Door Cees Maas GOES - In land- en tuinbouwkringen noe men ze hem simpelweg Sinke van de ZLM. Nadere specificering is overbodig; een ieder die maar enigzins thuis is in de wereld van de Zeeuwse agrariërs, weet wie daarmee be doeld wordt. De naam van de 62-jarige W. C. Sinke uit Goes is onlosmakelijk verbonden aan die van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Dat is zo gegroeid en zal voorlopig wel niet ver anderen, ook al gaat Sinke dan binnenkort met pensioen. Onder het motto 'niemand is onmisbaar' zet het hoofd van het ZLM-secre- tariaat 15 juni definitief een punt achter 39 jaren van administratieve en organisatori sche arbeid voor de ZLM. Hij gaat met de VUT. „Ik zal mijn werk ongetwijfeld missen", zegt Sinke terwijl zijn blik langzaam door het kantoor dwaalt. „Negenendertig jaar is niet niks en op de keper beschouwd kom ik hier al zon zestig jaar over de vloer. Mijn va der had een sigarenzaak op de Grote Markt in Goes. Pal naast het ZLM-gebouw. Vanaf het moment dat ik goed en wel kon lopen, dribbelde ik al regelmatig binnen". Tevreden Sinke kijkt „tevreden en dankbaar" terug op zijn arbeidsperiode maar is evenwel niet rouwig over zijn besluit de pet aan de wilgen te hangen. Hij zegt bewust voor de VUT ge kozen te hebben, na lang wikken en wegen, dat wel. Het feit dat hij hartpatiënt is heeft bij die beslissing een grote rol gespeeld, maar afgezien daarvan denkt Sinke nu meer tijd te krijgen om te reizen, om piano te spelen, te knutselen en om de natuur in te trekken. Aanvankelijk lag er voor Wim Sinke een ambtelijke loopbaan in het verschiet. In 1939 begon hij als stagiair bij de gemeente Yerse ke; een opleiding die hij afbrak toen de pro vinciaal voedselcommissaris, ing. J. D. Dorst, die wel wat in de jongen zag, hem een baan bij het provinciaal voedselcommissariaat aanbood. Daar bracht de jonge Sinke vervol gens de oorlogsjaren door. Na de bevrijding was het andermaal Dorst die hem een be trekking aanbood. Ditmaal bij de her-opge richte Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Wim voelde er wel voor en zijn eerste werk-| dag was op 15 juni 1945. Ontredderd „Het was een ontredderde zaak in die land-1 standsperiode", herinnert Sinke zich, „Hetl oude ledenbestand van de ZLM was zeker I voor een kwart geëvacueerd en van de eerste I oplagen van de ZLM-krantjes kwam dus een I groot deel onbestelbaar terug". In 1947 werd Sinke benoemd tot hoofd van het secretariaat I en van de ledenadministratie. Hij deed zijn intrede bij het hoofdbestuur. Zijn taak be-1 stond onder meer uit het weer op peil bren- gen van de verwaterde contacten tussen het hoofdbestuur en de afdelingen. Dat hield in de praktijk voornamelijk in dat Sinke aan-1 wezig diende te zijn bij elke afdelingsverga-1 dering; honderden heeft hij er opzitten. Een ander onderdeel van zijn functie be-1 neisde het organiseren van de grote land-1 bouwtentoonstellingen. Aanvankelijk nog in I samenwerking met de kringcommissarissen, f maar na 1958 kwam de klus volledig op de I schouders van Sinke te rusten. „Afwisselend I en boeiend werk was dat", vindt hij. Vooral I het improviseren, vaak nog op het laatste I moment, sprak hem bij het organiseren van I deze exposities zeer aan. „Ik ben nooit die I man achter het bureau geweest", typeert Sinke zichzelf. Exposities Als ware hoogtepunten van de tentoonstel-1 lingen ziet hij de grote expositie ter ere van I het 125-jarig bestaan van de ZLM, in 1968 en de tentoonstelling van 1965 in Axel. Dat dc I landbouwwerktuigen en machines tegen- woordig niet meer te zien zijn bij de ZLM-1 manifestaties, is volgens Sinke een min puntje. Naast dit werk verzorgde hij tevens tal van reizen en excursies. „Ik deed eigenlijk alles waar de ZLM mee naar buiten kwam", verduidelijkt hij. Na het afscheid van de functionaris wor- den zijn werkzaamheden in tweeën gedeeld: juffrouw J. Priem is inmiddels benoemd tot het nieuwe hoofd van de secretarie en J Scheele neemt de ledenadministratie en de contributie-incasso voor zijn rekening. De afscheidsreceptie op vrijdag 15 juni in de Prins van Oranje in Goes begint 16.30 uur Daarvoor is er een officieel gedeelte. HEINKENSZAND - De door slecht weer uitgestelde blok- schieting van „Soranus" van 20 mei werd nu op de staande wippen verschoten. Er waren 41 deelnemers. Op de eerste wip werd de vogel niet afgeschoten, zodat op een later tijdstip deze wordt gehouden. Op de tweede wip werd de blok drie maal afgeschoten door F. Koens Spes Nostra, W. Voet en G. Voet van Soranus. In de derde kampronde was het G. Voet die de vogel velde en de prijs in ontvangst mocht nemen. Na de middag hield Soranus 2 een schieting op de staande wip omdat het weer het niet toeliet, deze keer maar op een wip. Er waren 35 schut ters van 12 verenigingen aan- wezig De uitslag is: eerste hoofdvogel R. de Meester, St. Andries, de tweede hoofdvo gel werd niet afgeschoten, eerste zij vogel R. de Meester voornoemd, tweede zij vo gel B. Timmerman Soranus 2, derde zij- vogel P. Crucq Soranus, vierde zij vogel J. van de Dries Eensgezindheid, eerste kal R. de Meester St. Andries, tweede kal J. Kosten Doel n Hoger, derde kal R. de Meester. Meeste kleine vogels M. Ver donk Doel n Hoger zes stuks. Schietingen - Uitslag vijfde puntenschieting. Hoogvogel F. van Ecke, zij vogels D. van Hermon en E. Minnaert, kal len F. Veldkamp en H. de Rijc ke. Meeste kleine vogels Th. Lampaert (9). Uitslag vijfde blokschieting: 1. H. Geernaert 1 blok. Uitslag zesde punten schieting: hoogvogel F. Veld kamp, zij vogels J. Heijboer en Th. Lampaert, kallen D. van Hermon en I. Puijenbroek. Meeste kleine vogels (7) Th. Lampaert en J. de Muijnck. Stand kampioenschap punten- schietintg: 1. Th. Lampaert 57, 2. D. van Hermon 36, 3. L. van Haneghem 30, 4. D. de Vriend 29, 5. P. van Vooren 28. Stand blokschietingen: 1. H. Geer naert 3, 2. L. van Haneghem 3, 3. F. Veldkamp 2, 4. Th. Lamp aert 2,5. R. de Clerck 1 blok. Soos - De soos voor alleen staanden groep Oostburg houdt zaterdag 9 juni een feestavond in zaal Wijffels te Schoondijke. Men viert het ne- TERNEUZEN - Per stuk: slrij 28. Bloemkool All 150, BH Bleekselderij 46. Per bos: seMJ 38-49, bospeen 149-214, kroten 124, uien 37-46. Per doos: aardt*' klasse 1 132-139. Per kg.: Dorég^ te 301-326, peulen 1980-2110. 119-143, rabarber 45-50, sav. 82-84, spitskool 46-64, waspee" 247, tuinbonen 146-150. The Fab Four tijdens de VAR achtergrond invaller-drumme op de Beatlesdag aanwezig zal z Voor hen, die in het begin van de zestiger jaren tiener waren, zijn 5 en 6 juni 1964 magische dagen. Op die data namelijk waren de Beatles in ons land. D-Day is dit jaar veertig jaar geleden. Het Beatles-bezoek ligt anno 1984 precies 20 jaar achter ons. 6 ju ni 1964 was de dag waarop in de veilinghallen van het West- friese Blokker gespeeld werd. D-Day heeft inmiddels zijn uitgebreide herdenking gehad. genjarig bestaan van de s met een zeer bijzondere v«| rassing, bingo en een grote b terij met prachtige prP' Iedereen is van harte welWjj De muziek wordt verzorg door de „Apollo's". AanvaK] 20.00 uur. Reconstructie - De reconstru'I tiewerkzaamheden in de RlE'| derstraat, Lange en K°r» Wolstraat te Sluis hebbend»! diverse oorzaken een vertwl ging van ongeveer 2Vi a 3 H ken opgelopen. Het verkeer wo'®| omgeleid door de Klooste straat, St. Brandarisstraat St. Jacobstraat. voor straten tijdelijke boden zijn ingesteld. 16.50 De natuur en de mens Vanmiddag start de VARA met een driedelige Spaanse natuurserie over kleine roofvogels. In Spanje beho ren veel soorten roofvogels tot de getrouwe bewoners van de steppen, maar ook in Nederland kennen we er nog een paar. De boomvalk is een van deze vogels, waar over de eerste aflevering gaat. Met zijn lange sikkel vormige vleugels en vrij lange rechte staart lijkt hij in silhouet veel op de toren valk en de sperwer, maar in de lucht ziet men een duide lijk verschil. Hij 'bidt' niet zoals de torenvalk, maar gaat direct op zijn prooi - insecten en kleine vogeltjes 20.38 De langste dag Ter herdenking van de geal lieerde landing in Norman dië, nu veertig jaar geleden, zendt de AVRO voor de vierde maal de filmische re constructie van die 6de juni, The Longest Day' uit. Aan de film, die werd gebaseerd op het boek van Cornelius Ryan, hebben 167 acteurs meegewerkt, onder wie ster ren als Jonn Wayne, Ri chard Burton, Sean Conne- ry, Henry Fonda en Robert Mitchum. Dezelfde film werd eerder op maandag j.l. via Duitsland 2 uitgezonden. on nn I Het lied van U-UU Bernadette 'Het lied van Bernadette' uit 1943 vertelt de geschiedenis van het ontstaan van het be devaartsoord Lourdes, waar in 1858 het boerenmeisje Bernadette Soubirous een visioen krijgt van een, naar haar zeggen, bovenaardse dame. Aanvankelijk staat de Wereld zeer sceptisch tegen over haar verhaal, maar Wanneer Bernadette op ver- zoek van haar 'Dame' met haar handen in het zand graaft en er een bron ont staat, die wonderlijke eigen schappen bezit, begint de Katholieke kerk geloof te

de Stem | 1984 | | pagina 16