9 PROCENT VAN TOTALE BEVOLKING Ge Stem Bomalarm bij Breskense snoepfabriek Strop voor Ziekenomroep Radio Nightingale Hulst Anjerfonds: ruim 130.000 voor Zeeuwse cultuur Zeeuwse gemeenten moeten minder alcohol schenken CDA'er Baert laakt argumenten voor sluiting van Hulst ZLM wellicht naar Kroon om superheffing DONDERDAG 7 JUNI 1984 liO.ooo GULDEN SCHADE AAN PEPERDURE BANDRECORDER CONS ULTATIEBUREA U: Rijden onder invloed verdubbeld NA ANONIEM TELEFOONTJE OPROEP VOOR 'EERUJKE DISCUSSIE OVER ZIEKENHUISKWESTIE Beddenreductie Gemeen Sassenaar ernstig gewond bij val draaibank ■lil il.H T27 PAGINA ZEELAND 1 2t vanille- en k, 1 liter 3S0 In winkels met broodverkoop. It/m 20 juni 1984. Van een onzer verslaggevers hüLST - Domme pech heeft je Hulster ziekenomroep Ra dio Nightingale een forse strop dezorgd van zo'n 10.000 gulden. Op terugtocht van een re portage knapte onverwacht de draagriem af van de peperdu re Nagra-bandrecorder. Het apparaat kletterde Op de ste nen en bleek na inspectie door de importeur total loss. De ziekenomroep heeft de bandrecorder een enkele jaren geleden voor een schappelijk prijsje op de kop kunnen tik ken en naar verwachting had men er zeker nog vijf jaar mee kunnen werken. De bandrecorder was voor Nightingale onontbeerlijk voor de ondersteuning van de programma's. Zo werden er bijvoorbeeld alle belangrijke interviews mee opgenomen. Een nieuw gelijksoortig appa raat kost volgens de zieken omroep zo'n 10.000 gulden en dat heeft men bij lange na niet in kas. Wellicht, zo hoopt men, dat ergens voor een schappelijke prijs een tweedehands exem plaar op de kop kan worden getikt, of dat zich enkele gulle gevers aandienen die de zie kenomroep uit de problemen helpen. Radio Nightingale staat overigens komende zaterdag met de complete drive-in- show in Kloosterzande, tijdens de profkoers. Niet alleen zal daar vijf uur lang disco ge draaid worden, maar kunnen de bedlegerigen in het Hulster ziekenhuis het sportieve ge beuren op de voet volgen via een rechtstreekse reportage. [Eén op de elf Zeeuwen heeft alcoholprobleem MIDDELBURG - Ongeveer 27.000 Zeeuwen, 9 J procent van de totale bevolking, kampen met een alcoholprobleem. Omgerekend één op de elf Zeeuwen drinkt overmatig of is lichamelijk en geestelijk van de alcohol afhankelijk. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZACD) maakte dit woensdag bekend tijdens de presentatie van het jaarverslag 1983. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten het schenken van alcohol bij officiële gelegenheden beperken om zodoende voor de burgers als voorbeeld te dienen in de strijd tegen het groeiend alcoholprobleem in Zeeland. Deze opmerking maakt het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) in haar gisteren gepresen teerde jaarverslag 1983. Het ZCAD is van mening dat de gemeenten een belangrijke taak kunnen vervullen in de preventie van alcoholmisbruik. De middelen die de ge meenten daarvoor in huis hebben worden nog veel te weinig gebruikt, zegt het consultatiebureau. Bij het worstelen van de Zeeuwen om aan de alcohol te ontzwemmen, kan een gemeente behulpzaam zijn door gebruik te maken van de drank- en horecawet, de (poli- tie-)verordeningen, de wet op de ruimtelijke ordening, het subsidiebeleid, het beleid rond alcohol en werk in overheidsbedrijven, de hulpverleningsfaciliteiten te ver groten en door het stimuleren van preventie-activiteiten, aldus het ZCAD. Het ZCAD komt tot dit cij fer - een ruwe schatting - door de 2500-2800 mensen met een J alcoholprobleem, die het con- sultatiebureau de afgelopen tien jaar bezochten, te be- schouwen als tien procent van het werkelijk aantal pro- I aleemdrinkers in de provincie. Het jaarverslag omschrijft de probleemdrinker als iemand die zijn sores te lijf gaat met behulp van alcohol. Wat de toename van het air i oholgebruik betreft, wijkt Zeeland niet of nauwelijks af van de al eerder geconstateer- de landelijke toename. In Ne- Vort een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland on geveer 50 procent meer mensen veroordeeld wegens het rijden onder invloed van alcohol dan in 1982. Deze toename Is, vergeleken met de lan delijke stijging met 10 procent, uitzonderlijk hoog. Dat meldt het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in het jaarverslag 1983. De po litie maakte in 83 in to taal 328 processen ver baal op van weggebrui kers met een alcohol promillage van 1,5 of ■neer in hun bloed. Het bureau consta teert verder dat van die 328 gevallen 60 procent rijders onder invloed wenste daar echter geen gebruik van te maken. jjSgUD VOOR ZUIDWEST NEDEftlAND Kantoren k'Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: v 30-12.30/13.30-17.00 uur. "edactie ^■neuzen: Rein van der Helm (editie-chef). Jan Jan- ®en (plv. chef), Frank Dey, raul de Schipper, Cor dé Boer (foto), Ton Koomen Wort). Hulst: Eugène Vet- shaeten. Goes: Gé van Ber- kel Middelburg: Henk Post- ma- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten K'oosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. '"specleur Zeeland: C. Me- ■h' nnvó 01150-95839 derland is het alcoholgebruik sinds 1958 met 218 procent voor mannen en met 153 procent voar vrouwen toegenomen. Koplopers hierbij zijn protes tantse mannen en buitenker kelijke vrouwen. Hét aantal klanten van het ZCAD is sinds 1958 toegenomen met 733 pro cent, maar dit betekent vol gens het jaarverslag niet dat het alcoholprobleem in Zee land met een gelijk percentage is gegroeid. Volgens het jaarverslag is het heroïnegebruik in Zeeland gestabiliseerd, maar het ge bruik van andere drugs toege nomen. Het consultatiebureau heeft niet de beschikking over harde cijfers, maar put de ge gevens uit haSr klantenbe stand. Eind 1983 -waren 179 mannen en 61 vrouwen met een drugsprobleem in behan deling; het overgrote deel daarvan komt voor methadon en gebruikt of gebruikte dus heroïne. „Signalen duiden er op", al dus het verslag, „dat het ge bruik van andere middelen als cocaïne en vooral cocktails mengsels vafi drugs, red.) wel degelijk Steeds Weer nieuwe groepeil aantrekt zoWel onder jongeren als ónder jong-vol- wasSeneh". Als risicogroepen noemt het ZCAD twee voor beelden: de jongerengroep die, voordat zij met drugs gaat ex perimenteren, al een afwij - kende of criminele levenswijze heeft en de jongerengroep die in deze maatschappij geen plaats ziet voor-zichzelf op het gebied van opleiding en ar beid. In vijf jaar tijd is het aantal drugskianten van het ZCAD met 186 procent toegenomen. Het aantal vrouwen daaron der kende een stijging van 259 procent „Vergeleken met het aantal probleemdrinkers", zo meldt het jaarverslag, „is het aantal druggebruikers niet bijzonder groot, maar het groeit sneller." „De algemene bewustwor- Het personeel en de directeur (tweede van rechts) gedwongen op straat gaf directeur dra J. Van den Broek als toelichting op het jaarverslag. „Dit kan ertoe bijdragen dat alcoholgebruik niet langer meer als een ge woon cultureel verschijnsel wordt gezien". Het ZCAD gaat inspelen op die groeiende bewustwording door het preventie- en voor lichtingsprogramma daarop te richten. Zo staat het project Arbeid en Alcohol op stapel. v; Van een orjéer verslaggevers VLISSINGEN X Het Ghanese schip Keta Lagoon is gisteren bij de rede van Vfissingen op drift geraakt door een defect aan het anker. Een sleepboot heeft vervol gens het ruim dertien tón me tende schip op sleeptouw ge nomen en naar een veilige an kerplaats gebracht De Keta Lagooh was op weg van Ant werpen naar Bombay. Op zoek naar de bom - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER bracht". htie gewaarschuwd, die het afsloot, het bedrijf ontruim- Direct daarna werd de po- fabrieksterrein hermetisch de en een ambulance liet Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Verduijn's Suikerwerkfabriek te Bres- kens is gistermiddag om kwart voor vier volledig ontruimd, nadat bij het be drijf een anoniem tele foontje was binnengekomen dat er binnen een half uur een bom zou ontploffen. Het daaropvolgend onderzoek door explosieven-verken- ners van de rijkspolitie bracht echter niets schok kends aan het licht. Het telefoontje kwam even voor half vier binnen bij de telefoniste van de fa briek, die een mannenstem aan de andere kant van de lijn hoorde zeggen: „Er zal binnen een half uur een bom tot ontploffing worden ge- aanrukken. Daarna moest worden gewacht op de tech nische recherche en de ex plosieven-verkenners. Deze konden rond vijf uur met hun werk beginnen om een klein uurtje later te melden dat er niets gevonden was. De Breskense snoepta- briek kwam nog onlangs in het nieuws wegens de felle kritiek van de Voedings bond FNV op het perso neelsbeleid van algemeen directeur Johan ('De Baron') Verduijn. Hoewel de proble men (verplicht overwerk en een foute salariëring) in middels uit de wereld zou den zijn, blijkt de sfeer bin nen het bedrijf nog steeds niet optimaal. Wel floreert Verduijn de laatste tijd uit stekend. De afgelopen twee jaar steeg het werknemers bestand van 30 naar 85. OOSTBURG - Voorzitter A. Doeleman van de landbouw organisatie ZLM dreigt de Raad van State in te schakelen om duidelijke uitspraken te krijgen van het ministerie van landbouw over de uitwerking in de praktijk van de super heffing voor melkveehouders. Doeleman kwam tot die uit spraak tijdens de algemene le denvergadering van de ZLM in hotel De Eenhoorn in Oost burg. De voorzitter zei bij die gelegenheid dat er bij de melkveehouders nog steeds grote onzekerheid heerst over de superheffing, omdat de uit werking ervan in de praktijk veel vragen oproept, die door de bevoegde instanties nog niet kunnen worden beant woord. „Die onzekerheid", al dus Doeleman, „brengt een ernstige stagnatie mee bij de bedrijfsvoering en drukt psy chisch zware lasten op de vee houderijgezinnen". De ZLM-voorzitter zei te hopen dat de pas ingestelde provinciale commissie, die de aanvragen moet beoordelen van melkveehouders in ver band met een extra hoeveel heid heffingsvrije melk, bij het uitvoeren van haar taak voldoende ruimte krijgt en dat de bedrijven niet in hun be staan bedreigd worden als ge volg van de normen die ge hanteerd worden bij de uit voering van de superheffing. Doeleman: „De minister heeft verantwoordelijkheid en initiatieven willen nemen om de melkproduktie in de EG te rug te dringen, maar evenzo is er in Nederland een beleid ge voerd waardoor individuele bedrijven zijn aangespoord hun produktie op te voeren. Wij vinden dat diezelfde over heid daarvoor nu ook de ver antwoordelijkheid dient te dragen". Hij voegde daaraan toe, dat wanneer blijkt dat de vrijge maakte extra hoeveelheid melk voor de hardheidsgeval- len niet toereikend is er extra melk beschikbaar moet ko men. Direct gefinancierd door de overheid of via het stimule ren van een beëindigingsrege ling voor de veehouderij Van een onzer verslaggevers HULST - CDA-statenüd Th. Baert vindt dat de argumenten die GS hanteren voor de ziekenhuisplannen in Zeeuwsch- Vlaanderen naar het rijk der fabeltjes kunnen worden verwezen. Hij zei dat tijdens een bijeenkomst van het CDA-Hulst in Graauw. Van de vier hoofdargumenten, „guldens bezui nigen, bedden reduceren, betere kwali teit gezondheidszorg en de presentatie van de Zeeuwse plannen als één totaal pakket", blijft volgens hem niets over. Over bezuinigingen sprekend wees hij erop dat er juist heel wat extra geld naar Zeeland toevloeit en dat daarnaast een forse kapitaalsvernieting plaatsvindt als de plannen doorgaan. „Het mag eenieder duidelijk zijn, dat het motief van bezuinigen veel meer op gaat voor het Hulster alternatief plan. Maar als sommigen, ik denk aan Van Swieten van de WD, volstaan met te zeggen dat de Hulster cijfers niet klop pen, dan moet ik dat wel wijten aan een kennelijke angst om op een eerder inge nomen standpunt terug te komen. Een standpunt, dat verplicht werd in genomen in een besloten commissiever gadering, waar zonder voorbereiding grote aantallen oncontroleerbare cijfers en gegevens zomaar op tafel werden ge gooid. Niemand kan op korte tijd zoiets gecompliceerds beoordelen". Over de beddenreductie kon Baert kort zijn. „Indien GS, om welke mistige reden dan ook niet wil pleiten voor an dere dan randstedelijke normen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dan nog zijn er binnen de Haagse normen andere oplos singen mogelijk, bijvoorbeeld het Hul ster alternatief, dat van dezelfde aantal len bedden uitgaan". Wat de kwaliteitsverbetering betreft stelde Baert nadrukkelijk dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkel spe cialisme méér komt. „Het is pure volks verlakkerij wanneer dit wordt gesugge reerd en dat is gebeurd". „En tenslotte", aldus het statenlid, „is er steeds bezworen dat er sprake zou zijn van één totaalpakket. Dat is wel het meest gemene en anti-democratisch van alle". Natuurlijk is er volgens Baert voor de staatsecretaris een totaalpakket op fi nancieel gebied, maar binnen die finan ciële perken mag Zeeland dat zelf invul len. „En dan is het gemeen om Hulst wil lens en wetens in een positie te dringen, die voor de andere regio's de indruk wekt, dat het behoud van Hulst het ver lies van nieuwbouw elders zou beteke nen. Zou daarop dan het woord chantage niet van toepassing zijn?" Overigens heeft gedeputeerde W. Don volgens Baert al van de betrekkelijkheid van het totaalplaatje blijkgegeven, toen hij mee deelde dat onder alle omstandigheden de nieuwbouw in Goes zou doorgaan. „Dat is in feite al heel anders dan het zo mis bruikte motief van alies-of-niets". Baert riep over de hoofden van de aanwezigen in Graauw zijn collega-sta tenleden op „niet af te gaan op een in be slotenheid opgedrongen standpunt, maar eerlijk en blanco een discussie over alternatieven te voeren. Er is immers niets ondeugdelijks aan om op grond van argumenten tot een heroverweging te komen". TERNEUZEN - Bij een be drijfsongeval in het gebouw van de Stichting Vakopleiding voor Volwassenen aan de In dustrieweg te Temeuzen werd F.S. te Sas van Gent vrij ern stig gewond. Hij moest met letsel aan schouder en borst per ambu lance naar het Julianazieken- huis te Temeuzen worden overgebracht. Het ongeval gebeurde gis termiddag toen men bezig was met het opkrikken van een draaibank die veplaatst moest worden. Op een gegeven mo ment raakte het gevaarte met een gewicht van 1500 kilogram uit balans en viel. Ongelukki gerwijs werd de Sassenaar daarbij getroffen en kwam be kneld onder de draaibank te liggen. Door de arbeidsinspec tie wordt een onderzoek inge steld. GOES - Het Anjerfonds Zeeland heeft een bedrag van 132.050 gulden beschikbaar gesteld voor culturele acti viteiten en voorzieningen in Zeeland. Evenals vorig jaar komt een groot deel van dit bedrag (94.175 gulden) ten goede aan verenigingen voor amateuris tische kunstbeoefening. Dit geld wordt verdeeld onder 26 muziekverenigingen, ver spreid over heel Zeeland, en is bedoeld als subsidie voor de aanschaf van instrumenten en uniformen. De Zeeuwse bond KNF krijgt hiervan een gedeelte voor de aanschaf van een com puter. De Zeeuwse popgroepen kunnen rekenen op een bij drage voor nieuwe appara tuur. Voor deze popgroepen is nog eens 14.000 gulden be schikbaar uit een landelijke pot. Andere vormen van ama teuristische kunstbeoefening krijgen van het Anjerfonds Zeeland een bedrag van ruim 7.000 gulden. Hiervoor komen de Reynaertstichting in Hulst, een volksdansgroep in Vlissin- gen en een toneelvereniging in Waterlandkerkje in aanmer king. Ruim 19.000 gulden is uitgetrokken voor verscheide ne vormen van professionele kunstbeoefening. Een deel van dit bedrag is bestemd voor de Stichting Nieuwe Muziek in Middelburg en voor het realiseren in Vlis- singen van een zesluik door een Chileense kunstenaar. De rest van het geld gaat naar het Filmhuis in Middelburg, dat behoefte heeft aan een nieuwe expositieruimte. Een bedrag van bijna 12.000 gulden tenslotte wordt besteed aan verschillende accommo daties.

de Stem | 1984 | | pagina 11