ÉTEN" chool Plan voor afvalbeurs in Brabant Vrijheid arts bij abortus niet beperken Adviescollege kraakt plan De Graaf Ziekenfondsraad voor volksverzekering Genscher vertrekt: crisis in de FDP Vereniging Directeuren Sociale Diensten: Onderwaterploeg )e>re|yci Donderdag 14juni: maak duidelijk dat u geen nieuwe kernwapens wilt, niet in Europa, niet in Nederland. Stem PvdA, lijst 2 Flauw gekissebis I WOENSDAG 6 JUN11984 BINNENLAND Amnestiewet miDEMIJ OPGEWEKT OP ZOEK NAAR NIEUWE MARKTEN Harskamp: "Geen zege voor gemeente" Dominee om handicap afgewezen DE STEM COMMENTAAR MEERDERHEID KAMER: VVD wil vervolging actievoerders Kamer beslist volgende week V <v V? Korting fraudegevoelig óók voor Europa ALLEEN WERKGEVERS TEGEN T28 PAGINA 3 Genscher .zwaar aangeslagen. - FOTO ARCHIEF DE STEM zich prima in het bezuini gingsbeleid zoals dat gevoerd wordt door de christen-de mocratische minister van Fi nanciën Gerhard Stelten berg, een van de krachtfigu ren in het kabinet. Maar ook op andere terreinen kan de FDP geen eigen gezicht laten zien. Vroeger stond de partij op de bres voor het behoud van de burgerlijke vrijheden, maar de liberale minister van Justitie Hans Engelhardt wordt in het kabinet volledig overvleugeld door de rechtse minister van Binnenlandse Zaken Friedrich Zimmer- mann. Bij Zimmermann's verscherping van het demon- stratierecht was Engelhardt nauwelijks tot correcties in staat. „Als Engelhardt schil der was", zo bespotte Strauss de voorzichtige en bedacht zame liberaal, „en hij zou de opdracht krijgen de kerkklok te schilderen, dan zou de kleine wijzer hem de kwast uit de hand slaan." De gang van zaken rond de amnestiewet heeft verder duidelijk gemaakt dat de top van de FDP, Genscher voor op, geen idee heeft van wat er aan de basis van de partij leeft. Anders is Genschers gruwelijke miskleun niet te verklaren. Op aandringen van de liberaal bereidde de regeringscoalitie in het diep ste geheim een wetsontwerp voor dat managers en politici die jarenlang op illegale wij ze de partijen financieel ge steund hebben, van vervol ging gevrijwaard worden. Vooral de liberalen hebben immers geprofiteerd van gif ten, die op illegale wijze aan de fiscus voorbij werden ge sluisd. Maar toen bij het liberale partijvolk bekend werd wat de leiders in Bonn bekok stoofd hadden, brak er een opstand uit. De ene afdeling na de andere liep tegen de amnestiewetten op. Voor Genscher zat er niets anders op dan met hangende pootjes terug te gaan naar Kohl om hem mee te delen dat hij niet in staat was zijn partij voor het wetsontwerp te winnen. Zijn grootste politieke neder laag was daarmee een feit. Op het partijcongres in Münster kreeg hij de reke ning meteen gepresenteerd. Hoewel de sluwe tacticus een week van te voren had aan gekondigd dat hij nog slechts voor één periode van twee jaar de partij wilde leiden, bleek die aankondiging niet voldoende om alle gemor te onderdrukken. Genscher, de enige kandidaat voor het voorzitterschap, kreeg slechts 241 stemmen. Maar liefst 127 gedelegeerden stemden tegen en 22 onthiel den zich. Een blamage, die Genscher niet in zijn kouwe kleren is gaat zitten. Velen gaan ervan uit dat hij zijn termijn van twee jaar niet eens meer vol zal maken. rse malen gevraagd of ook eke type jongerenpastoraat werkt met een verborgen het toch niet een kerkelijke sstrategie is. „Nee", luidde t duidelijke antwoord. De astores kaatste de bal veel- naar het kerkinstituut met ering dat het jongerenpas- tians in de katholieke kerk nd niet zo'n grote prioriteit getuige het feit dat er zeg- ijve 15 full-time jongeren- verkzaam zijn in het hele npastoraat is moeilijk van- ag, constateerden de pasto- irenpastoraat wil namelijk iets laten ervaren van ge- p, inclusief momenten van t staat haaks op een samen- arin de maatstaf is dat je je- moet zien te redden en wie ikt, heeft pech. De jongeren- constateren echter over de tien jaar dat de belangstel- :r jongeren voor deelname alote voeten"-groepen zeker smt, zelfs eerder toeneemt. ;p bestaat gemiddeld drie eel gevallen blijkt dan toch te bestaan aan een vervolg- al geleid tot pastoraatspro- jr 16-jarigen en ouder onder „Over geloven gesproken". Van een onzer verslaggevers ARNHEM - De Heidemij heeft samen met een klein adviesbureau in Vught een plan ingediend voor een 'reststoffen- beurs' in de provincie Noord-Brabant. Afval van diverse bedrijfstakken zou juer kunnen worden verzameld en ge- iorteerd voor hergebruik. De afvalbeurs zou in de omgeving van Den Bosch moeten komen. Heidemij ziet er een proefproject in, waarmee ervarin gen kunnen worden opgedaan alvorens in andere delen van het land dergelijke ondernemingen worden opgezet. Om het project van de grond te krijgen, is over heidssteun nodig. Op den duur zijn er wellicht commerciële kansen voor. Bij de plannen voor een reststoffen- beurs zijn ook de Vereniging van Ka mers van Koophandel betrokken. De provinciale overheid ziet er wel wat in, aldus de Heidemij, waar men hoopt dat het ministerie van Economische Zaken een deel van de ƒ8 miljoen bijzondere regionale hulp voor Brabant aan dit pro ject wil besteden. Om te beginnen is on geveer 400.000 nodig voor een studie naar de haalbaarheid ervan. Het in banen leiden, opnieuw gebrui ken en verwerken van afvalstromen is één van de terreinen waarop de Heide mij naar nieuw emplooi zoekt. In 5 tot 10 jaar zou het hergebruik van reststoffen kunnen worden verdubbeld, zodat dan de helft van het afval opnieuw in ge bruik wordt genomen. Heidemij Holding verwacht dit jaar de winst van 1983 3,6 miljoen) te kun nen evenaren. De omzet kan iets hoger zijn dan de 508 miljoen van 1983. Na de drastische operatie van 1982 - toen een deel van de Heidemij-bedrijven met 2400 van de 3600 werknemers werd voortge zet onder een nieuwe holding - ziet de Heidemij-directie weer mogelijkheden voor een geleidelijk stijging van de per sonele bezetting. Eind september 1983 waren er 2440 werknemers. Groot deel van minima berooid HARSKAMP - Drs. A. Beima uit het Friese Birdaard is als dominee niet welkom bij de gereformeerde kerk in Hars kamp, want hij is lichtelijk gehandicapt. De kerkeraad wilde Beima benoemen als parttime pasto raal werker en legde deze be noeming voor aan de gemeen tevergadering. De kerkleden hadden echter onoverkomelij ke bezwaren tegen Beima; ze vonden dat een gehandicapte dominee geen zegen voor de gemeente kan zijn. Beima, duidelijk aangesla gen door deze beslissing, waarvan hij gisteren op de hoogte werd gesteld: „Het is op dit moment zeer moelijk te ac cepteren dat een lichamelijke handicap reden is mij niet te benoemen." Kerkeraadslid Nap, duide lijk verlegen met deze kwes tie: „Een pijnlijke zaak, die slecht is voor de naam van de gemeente." De kerkeraad moet zich echter neerleggen bij het besluit van de gemeenteverga dering die het laatste woord heeft. Van onze correspondent ROTTERDAM - Veel mensen met een mini mum inkomen verkeren in ernstige financiële moelij kheden. Daarom moet deze groep bij komende bezuinigin gen door de regering ontzien worden. Bovendien moe ten de 'echte' minima een prijscompensatie krijgen om een verder uitholling van hun koopkracht te voor komen. Dat stelt de Vereniging van Directeuren van Sociale Dien sten (DIVOSA) in het gisteren in Rotterdam gepresenteerde rapport „Minima zonder mar ge"- Volgens het rapport houden de minimum inkomens na af trek van de vaste lasten ge middeld per maand 600,- over om te besteden. Maar dit gemiddelde verhult het harde feit dat tien procent minder dan ƒ300,- per maand over houdt en 35 procent minder dan 500,-. Daar moeten kin deren dan ook van onderhou den worden. De basis van het rapport vormt een onderzoek naar de feitelijke verhoudingen tussen de inkomsten en uitgaven van huishoudens met de laagste inkomens in tien Nederlandse gemeenten. In het rapport wordt geconcludeerd dat de minimumuitkeringen al bene den het koopkrachtniveau van 1976 zijn gezakt. Dat komt bui ten de bezuinigingen door de forse stijging van de woonlas ten. Daarnaast moeten lokale overheden meer dan tot nu toe huurders attent maken op het hestaan van subsidieregelin gen. Ook moeten de gemeen ten een actiever beleid gaan voeren ten aanzien van het kwijtschelden van onroerend- goedbelasting. De directeuren pleiten verder voor een verla ging van de aardgasprijs. Om de minima verder uit de pro blemen te helpen moeten er maatregelen komen voor de schuldsanering. De kosten voor openbaar vervoer, recht- bijsdtand en bijvoorbeeld schoolgeld zouden bovendien bevroren moeten worden. Uitg; ;aven In totaal werden 1070 huis houdens doorgelicht. Ruim de helft van deze huishoudens heeft een bijstandsuitkering, een kwart is aangewezen op AOW en het overige kwart ge niet een andere uitkering of salaris. Circa tweederde (64,9%) van de ondervraagde huishoudens geeft per maand tussen 21 en 40% van zijn inko men uit aan woon- en energie- lasten. De alleenstaanden bo ven 65 jaar scoren het hoogst (gem. 36,6%) gevolgd door de de een-oudergezinnen (35,3%) en de alleenstaanden beneden 65 jaar (33,6%). Ook de periodieke uitgaven werden op een rijtje gezet. Uit het onderzoek blijkt dat voor telefoon, krant, ver zekeringen en onder andere contributies per maand tussen de 176 en 332 wordt uitgege ven. De contributiegelden ko men met name terecht bij om roepverenigingen. Maar een klein deel van de huishoudens geeft geld uit aan vakbonden, kerkgenootschappen en sport en gezelligheidsverenigingen. Uit het onderzoek blijkt dat van de 1070 ondervraagde huishoudens 48% schulden heeft. De helft van de huis houdens had een schuld tot 2000. Bijna een kwart van de gezinnen heeft een schuld gro ter dan f 5000. HET ZAL WEL tot de vaderlandse folklore behoren dat er immer 9ekissebist wordt, als massale, met enige nevorsiteit en spannin gen tegemoet geziene gebeurtenissen - zoals de driedaagse Wokkade van de vliegbasis Woensdrecht - redelijk rustig en zon deral te veel heisa zijn verlopen. In plaats van een gevoel van op luchting, desnoods beklonken met een goede Brabantse pint, *an men in ons goede vaderland doorgaans niet wachten met ®en wat afstandelijke evaluatie, maar worden enkele incidentjes opgeblazen tot gigantische proporties en ook nog eens uit hun context gerukt. Afgezien van enkele schermutselingen, veroorzaakt door een «ine kern actievoerders, moet voorshands geconstateerd wor den, dat zowel het organisatiecomité van de vredesgroepen van oogal uiteenlopende signatuur als de rijkspolitie grote zelfbeheer- S|og aan de dag hebben gelegd om de actie in geweldloze banen ,e|eiden. De politieaanpak was aanvankelijk niet geheel naar de 2|n van de militairen (de basisleiding), die de rijkspolitie een te af wachtend en zacht optreden venweten. 0p een te elfder ure belegd gesprek hebben de commandant vgn de rijkspolitie, de justitie en de burgemeesters van de aan de ™egbasis grenzende gemeenten hun beleid van crisisbeheersing "ader aangescherpt, zodat de voor hardere aanpak pleitende mi- "®ren een stapje terug moesten doen. Ao hoort het ook: buiten de basis Woensdrecht bepalen de burgerlijke autoriteiten het beleid, ook al kan dat binnen de basis nj9e overlast bezorgen. Tijdens de voortgang van de blokkadeacties leek het erop, dat c® militairen met deze opvatting konden leven, maar na de acties ™]ven de militairen, of beter de basisleiding van Woensdrecht, Wteren. Alleen al het verschil in woordgebruik laat iets zien van oe taxatie van en visie op de blokkadeacties. Waar de (in dit soort C'luaties ervaren) Rijkspolitie laconiek spreekt over 'enige inci- tentjes', kwalificeert de woordvoerder van de basis Woensdrecht dezelfdegebeurtenissen als 'gewelddadige acties'. Het is waarschijnlijk niet te gewaagd te veronderstellen, dat de ™tie haar normen van tolerantie (onder druk van de omstandig- liik h"-'wie za' ze99en?) meer heeft afgestemd op de werke- onlh 'n de samenleving dan de militairen, die vanachter de mheining van hun basis met afschuw toekeken hoe de ME ging aarten met de actievoerders. om rl onnodi9e opwinding ook al bij de militaire belangenvereni- »ng Ons Belang, die zich erover beklaagde dat de overheid (poli- üeen rechtstreekse confrontatie tussen actievoerders en be- tengspersoneel heeft toegelaten. Waar ging dat dan wel helemaal over? Juist, over die halve ™s, die een handjevol actievoerders over het prikkeldraad (terri- rvan de militairen, zeker) heeft gezet. Kortom: flauw gekissebis 9ezeur, dat wij van Defensie niet gewend zijn. Van onze parlementaire redactie OEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Ka mer - VVD, PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen - keert zich tegen een onderdeel van de algemene maat regel van bestuur die de uitvoering van de abortuswet moet regelen. Woensdrecht en Amsterdam Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat het openbaar ministerie over gaat tot vervolging van actie voerders in Woensdrecht en zij die deze week het VVD- kantoor in Amsterdam bezet ten. De WD-Kamerleden Ja- cobse, Wiebenga en Korthals hebben de minister van Justi tie daar gisteren om gevraagd. Actievoerders vernielden afgelopen weekend eigendom men aan de luchtmachtbasis in Woensdrecht. Anderen be zetten maandag het VVD- Stikkerhuis in Amsterdam. Beide acties waren bedoeld als protest tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. De schade in Am sterdam bedraagt zeker enke le tienduizenden guldens en uit het kantoor van de JOVD (liberale jongeren) in het Stik kerhuis is voor duizenden gul dens kasgeld ontvreemd, aldus liberale woordvoerders dins dagmorgen. Ook is de JOVD- ledenlijst zoek. Het WD-bu- reau mist ook geld. PvdA-voorzitter Van den Berg acht het volstrekt onaan vaardbaar dat de opwinding over het WD-kernwapen- standpunt leidt tot bezettingen en vernielingen van een par tijkantoor. Tijdens een verkie zingstoespraak in Breda deed de PvdA-voorzitter een beroep op allen die de kruisraketten niet willen, om de brede prin cipieel geweldloze acties uit te bouwen en vol te houden. Kruisraketten: DEN HAAG - De regerings partijen CDA en VVD hebben, met steun van klein rechts, doorgedrukt dat de Tweede Kamer al volgende week woensdag beslissingen neemt over het kruisraketten-besluit van het kabinet. Dringende verzoeken van de oppositie om meer ruimte te scheppen voor zorgvuldige voorbereiding van het kamerdebat werden van de hand gewezen. Omdat premier Lubbers het kabinetsbesluit heeft gepre senteerd als een aanvulling op de defensienota, verloren CDA en WD hun pleidooi om het kernwapenbesluit volgende week dinsdag meteen in een voltallige vergadering van de Kamer te bespreken. Het reg- element van orde van de Ka mer bepaalt dat nota's eerst besproken moeten worden in een uitgebreide commissiever gadering. Dat zal nu volgende week dinsdag gebeuren. Vol gende week woensdag is uit getrokken voor een plenair debat met stemmingen. Ko mende vrijdag zal de Defen siecommissie nog een hoorzit ting houden. De eerste vice-premier van de Sovjet-ministerraad, Z.N. Nurijev, heeft dinsdagmorgen tijdens een officiëel onderhoud met minister Braks van Land bouw en Visserij het plaat- singsbesluit over de nieuwe Amerikaanse kernwapens van het Nederlandse kabinet aan gekaart. Braks heeft na afloop van het onderhoud verklaard dat net als in gesprekken maandag met andere Sovjet ministers de Russen hun waardering hebben uitgespro ken DIT gevaarte moet OU6T enige tijd oliepijpleidingen op de bodem van de zee let terlijk onderploegen. De on derwaterploeg, gebouwd naar een ontwerp van de Rijswijkse ingenieur Brown door IHC in Kinderdijk in opdracht van de Noorse staatsoliemaatschappij Sta- toil, wordt momenteel be proefd in de buurt van Tiel. - FOTO ANP De morele vrijheid van de behandelend arts zou te veel beperkt worden en op sluipen de wijze zou er toch weer een normstelling worden inge voerd. Deze partijen eisen ook dat de regering nu besluit dat abortus in het ziekenfonds pakket wordt opgenomen. Zij wensen niet te wachten op de stelselwijziging van de ziek- tenkostenverzekering zoals de regering en het CDA willen. Het verzet van genoemde partijen richt zich tegen de be paling in de algemene maatre gel van bestuur, dat de behan delend arts moet kunnen aan tonen dat hij 'op grond van ob jectiveerbare elementen in de situatie van de vrouw kon be sluiten de behandeling te ver richten.' Deze bepaling stond niet in de ontwerp dat de Kamer bij de behandeling van het wets ontwerp besprak, noch vroeg de regering daarover advies. WD-woorvoerder Dees he kelde deze bepaling op grond van procedurele, juridische en inhoudelijke motieven. Even als PvdA-woordvoerdster Haas-Berger toonde hij aan de hand van citaten van de toen malige minister van justitie, De Ruiter aan dat een derge lijke bepaling nimmer in de bedoeling heeft kunnen liggen. CDA-woordvoerder Van Dam beschouwde de bepaling in de uitvoeringsbeschikking als „een waardevolle aanvulling." Ook op een ander punt von den de oppositiepartijen en de regeringspartij WD elkaar. In de uitvoeringsbeschikking wordt bepaald dat een abor tuskliniek om vergunning te krijgen op bestuursniveau een samenwerkingsovereenkomst met een ziekenhuis in de om geving moet aangaan. PvdA en WD vrezen dat door die bepaling een aantal klinieken - Haas-Berger sprak van ze ker vier klinieken - hun deu ren zullen moeten sluiten om dat (katholieke) ziekenhuizen in de omgeving niet bereid zullen zijn samenwerking aan te gaan. Daarom stelden zij voor te bepalen dat de samen werking ook kan worden aan gegaan met een ziekenhuis in dezelfde of een aangrenzende provincie. Minister Brinkman (WVC) zal volgend week het stand punt van het kabinet bekend maken. Officieus liet hij giste ren al weten dat het kabinet zal vasthouden aan het stand punt dat over het vraagstuk van abortus in het zieken fondspakket pas kan worden beslist bij de voorgenomen wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekering. Export DE uitvoer is de eerste drie maanden van dit jaar vergele ken met dezelfde periode van 1983 met ruim 20 procent ge stegen. De waarde van de to tale Nederlandse uitvoer zal dit jaar rond 215 miljard gul den bedragen, ruim 30 miljard meer dan vorig jaar. Dat blijkt uit een enquete onder een groot aantal op export gerich te bedrijven, die is uitgevoerd door de Nederlandse Export Combinatie. Na een paar dagen onder de sombere Hollandse luchten ge leefd te hebben, ben ik alle va kantie-gedachten kwijtge raakt. De voorspellers houden het steeds bij het oude: elke dag is het regenachtig en hoog stens 17 graden. In zo'n klimaat kijk je auto matisch naar streken waar het nog kouder is. IJsland bijvoor beeld. Daar gaan de verkiezin gen niet door. Overigens niet vanwege sneeuwbuien of gladde wagen. De IJslanders kunnen gewoon in de sauna blijven zitten, want er hoeft niet gestemd te worden. President Finnboga- dottir mag gewoon doorgaan. Nu denkt u misschien: ja, ik kan me voorsellen dat men als de dood is voor verkiezings campagnes. Die naam Finnbo- gadottir hou je met geen mo gelijkheid op een affiche. Maar dat is de reden niet. Er zijn gewoon geen tegenkandi daten. Waarschijnlijk waren hun namen nog langer dan Finnbogadottir. En dan wordt het zelfs voor mensen die het Oud Laag-Noors volledig be heersen, een beetje te moeilijk. Ach, wij hebben ook maar één koningin. Tegenkandidaten moeten nog steeds opstaan. Ik zou best een Hollandse nieu we van 72 gulden lusten. Maar ik waag me er niet aan, want dan zouden mijn katten hels worden. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het College Algemene Bijstandswet acht de plannen van staatssecretaris De Graaf (Socia le Zaken en Werkgelegenheid) om de 'woningdelers' te korten op hun uitkering „onuitvoerbaar en fraudege voelig". Het College vindt het niet terecht dat de overheid uitke ringen verlaagt van mensen die wegen zoeken om hun on kosten zo laag mogelijk te houden. Mensen die samen een woning delen bijvoorbeeld. (ADVERTENTIE) Het College noemt dit in strijd met de vrije besteding van de bijstandsuitkering. De weg ligt immers open om straks ook het gezamenlijk gebruik van de wasmachine of het ge zamenlijk eten te straffen met een korting op de bijstandsuit kering, oppert het Bijstands college in een vernietigend ad vies aan de regering. De werkgevers in het colle ge delen de kritiek. Ze willen De Graafs plannen alleen steunen, als de bewindman aangeeft hoe hij een en ander denkt aan te pakken om mis bruik te voorkomen. De Graat is van plan de korting op de uitkeringen van de voordeurdelers per 1 juli door te voeren. Grof gezegd zullen de bijstandsuitkeringen dan verlaagd worden van 70 naar 60 van het netto mini mumloon. Dat geldt voor alle alleenstaande uitkeringstrek kers die niet op puur commer ciële basis achter dezelfde voordeur zitten. Loodvrije benzine DE Tweede Kamer heeft dins dag een motie-De Boois (PvdA) aangenomen, waarin het kabinet wordt gevraagd samen met gelijkgezinde lan den snel loodvrije benzine op de markt te brengen. Voor nieuwe auto's moet een kata lysator verplicht worden ge steld voor een nabehandeling van uitlaatgassen die de lucht verontreiniging met stikstofo- xyden en koolwaterstoffen zal terugdringen. Tegen de motie stemden VVD, SGP en RPF. UTRECHT - Een meerderheid van de commissie van de Zie kenfondsraad die een advies voorbereidt over herziening van het verzekeringsstelsel, is voor een brede volksverzeke ring tegen ziektekosten. Ze vindt dat op den duur de beste manier om de ziektekosten evenwichtig naar draagkracht over de bevolking te spreiden. Het advies komt in de juniver- gadering van de Ziekenfonds raad aan de orde. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid bespreekt donderdag een ontwerp-ad- vies dat ook een volksverzeke ring met een zo breed mogelijk verstrekkingenpakket en een premie naar draagkracht aan beveelt. Onlangs heeft de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen zich al voor een volksverzekering uitgespro ken en ook de Nationale Zie kenhuisraad is er voorstander van. Een vooral uit werkgevers vertegenwoordigers bestaande minderheid in de commissie van de Ziekenfondsraad wijst een volksverzekering als eind doel af. Deze commissieleden stellen dat een betere lasten verdeling ook mogelijk is als er een door de.fiscus te innen gezondheidspremie wordt in gevoerd voor het bekostigen van een belangrijk deel van de verstrekkingen en eventuele subsidies aan minder draag- krachtigen. De gezondheids premie vormde een onderdeel van een in 1972 door de parti culiere verzekeraars gepre senteerd plan voor een be perkte volksverzekering, het zogenaamde Zevenpij lersplan, met daarnaast ook een nomi nale premie (een voor iedereen gelijk bedrag). De commissie is volgens een woordvoerder van de Zieken fondsraad tot de slotsom geko men, dat de door staatssecre taris Van der Reijden (WVC) geopperde drietrapsraket (een verzekeringssysteem dat be staat uit een volksverzekering, een verplichte verzekering en een - vrijwillige - aanvullende verzekering) voor sommige groepen van de bevolking tot een onaanvaardbare lasten stijging zou leiden. Volgens de gegevens van de ziekenfondsen zijn er meer be vallingen uitgevoerd dan er nuljarigen bij hen zijn inge schreven: het totale aantal be vallingen lag meer dan een kwart hoger dan het aantal pasgeborenen. Op dit merk waardige verschijnsel zijn on derzoekers van de Erasmus Universiteit gestuit, die op verzoek van de Ziekenfonds raad een onderzoek hebben in gesteld naar de oorzaken van de - soms grote - kostenver schillen tussen de ziekenfond sen onderling. Een verklaring voor dit fenomeen ontbreekt nog. De kosten per verzekerde liepen in 1981 uiteen van 1.150 gulden in de noordelijke pro vincies tot 1.443 in de Rand stad. Per ziekenfonds waren de verschillen nog veel groter. Volgens het onderzoeksrap port kunnen de ziekenfondsen deze kostenverschillen voor ongeveer een kwart beïnvloe den, onder meer door hun be leid meer te richten op kosten bewaking, afspraken te ma ken over kostenbewust gedrag met artsen en door meer in houd te geven aan de machti ging die zij moeten afgeven voor ziekenhuisopname. Maar ook als dat allemaal lukt, zul len de totale kosten daardoor hooguit met vijf procent dalen.

de Stem | 1984 | | pagina 3